Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
AKP`nin Toplu Açılış Törenleri, Toplu Göz Boyama mı?
13 Ağustos 2012 Pazartesi 13:57:00 / Siyaset
MHP Rize İl Başkanı Zeki Mayi, Başbakan Erdoğan`ın Rize`de açılışını gerçekleştirdiği 1944 adet projeli toplu açılış töreninin AKP`nin toplu göz boyama töreni olduğunu iddia ederek
B. Ali KAVALCI RAMAZAN BAYRAMI BAŞLADI
Okunma : 101
Yorum : 555
10:01 Vatan Partisi Hemşin`den Seslendi: Hes`lere Geçit Yok09:58 Rize’yi fabrikalarla donatmak Saadet’in İşi21:44Aslında İYİ Parti Hareketi Bir Kadın hareketidir01:54 Rize Artık “Tamam” Diyor01:46 Bize Çamur Atanlar Önce Aynaya Bakmalıdır00:10Kaçar, Çay`a Erbakan Hoca Zamanında Değer Verildi02:10 Vatan Partisi, Pazar`da Çözümlerini Anlattı01:57 Daha Düne Kadar Terörle Kol Kola Gezenler Bize Çamur Atamaz00:33Çamlıhemşin’de Saadet Zamanı22:53 Bayramı 24 Haziran’da Yaşayacağız22:42Rize Saadet`te Ramazan Saadeti11:02 24 Haziran AKP’ den Kurtuluş Günü Olacak10:24Vali Bektaş ve Eşinden Şehit Ailelerine Ziyaret10:39Rize’de Saadet Partisi bayrağını yakma girişimi

ZEKİ MAYİ: 1944 ADET PROJE NEREDE ? 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Rize İl Başkanı Zeki Mayi, yaptığı yazılı açıklamada Başbakan Erdoğan tarafından Rize`de toplu açılışı gerçekleştirilen 1944 projeden 1884 adetinin köylere yönelik altyapı projeleri olduğunu ancak bu projelerden ne köy muhtarlarının ne de köylerde yaşayan vatandaşların haberdar olmadığına vurgu yaparak "AKP tarafından toplu açılış töreni yapılan toplam 1944 ADET PROJE İÇERİSİNDE ÖZELLİKLE KÖYLERE YÖNELİK ALTYAPI YATIRIMLARINI İÇEREN 1884 ADET PROJE Kİ MALİYETİ 83 MİLYON TL olduğu açıklanmıştı, Rize’nin hangi köylerinde hayata geçirilmiş olduğunu, köy muhtarları başta olmak üzere köylerde ikamet eden hemşehrilerimiz de tespit edemediğini gördük." dedi.

Mayi yazılı açıklamasında şunları kaydetti: Tüm Rizeli hemşehrilerimizin hatırlayacağı üzere, 12 Mayıs 2012 Cumartesi günü Rize Yeni Şehir Stadında düzenlenen AKP Rize İli 4. Olağan Kongresinin ardından, Rize Valiliğinin yanındaki otopark üzerinde yine AKP tarafından, toplam maliyet bedelinin 424 Milyon TL olduğu açıklanan 1944 projenin toplu açılış töreni gerçekleştirilmişti. Hatta bu bilgi basın açıklaması olarak hem Başbakanlık internet sayfasında hemde Rize Valiliğinin internet sayfasında yer almıştır.

12 Mayıs 2012 tarihinden bugüne kadar, Rize’de ki köylerimize yapmış olduğumuz ziyaretlerde gerek muhtarlarımızla, gerekse hemşehrilerimizle gerçekleştirdiğimiz görüşmelerimizde, AKP tarafından toplu açılış töreni yapılan toplam 1944 ADET PROJE İÇERİSİNDE ÖZELLİKLE KÖYLERE YÖNELİK ALTYAPI YATIRIMLARINI İÇEREN 1884 ADET PROJE Kİ MALİYETİ 83 MİLYON TL olduğu açıklanmıştı, Rize’nin hangi köylerinde hayata geçirilmiş olduğunu, köy muhtarları başta olmak üzere köylerde ikamet eden hemşehrilerimiz de tespit edemediğini gördük.

Şimdi buradan AKP Rize Milletvekilleri başta olmak üzere, AKP Rize il yöneticilerine Rizeliler adına soruyoruz : 1884 adet proje Rize’nin hangi köylerinde ve hangi öncelik kriterleri dikkate alınarak planlanmış ve hayat geçirilmiştir ? Geride kalan 60 adet proje ise Rize’in hangi ilçe ve mahallesinde “tesis – yapı” aşaması tamamlanarak hizmete açılmıştır ?   

Ayrıca Rize’nin 347 adet köyü olduğunu dikkate aldığımızda söz konusu 1884 adet proje ki köy başına ortalama 5 Adet proje düşmesi gerekir, SÖZ KONUSU BU 1884 PROJENİN TAM LİSTESİ İLE BİRLİKTE BULUNDUKLARI KÖY VE MEVKİLERİNİN İSİMLERİ İLE BİRLİKTE AÇIKLANMASI ZOR OLMASA GEREKTİR !   

RİZE’DE “KAFEİN ÜRETİM TESİSİ” KURULMALIDIR !

Günümüzde dünya kafein tüketiminin %70’e yaklaşan kısmı kolalı içeceklerde ile enerji içeceklerinde, geri kalan kısmı ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Dünyada doğal olarak birçok bitkide bulunmakla beraber, genellikle ticari olarak iki çeşit bitkiden üretilmektedir. Bu bitkilerden en önemlileri kahve ve çaydır. Kafein büyük oranda sentetik yollarla endüstriyel laboratuarlarda elde edilmektedir.

Dünya kafein üretiminin %45’i doğal kaynaklardan (dekafeinize kahve üretiminden ve çay atıklarından) geri kısmı ise sentetik yollarla elde edilmektedir. Ülkemiz kafein ihtiyacının tamamını ithalatla karşılamaktadır.

Gerek ilaç sanayinin gelişmesi gerekse soğuk içeceklerin üretim ve tüketimindeki artışlarla ithal edilen kafein miktarı devamlı yükselme göstermektedir. Bu nedenle, Çay atıklarındaki kafeini çıkaracak bir tesisin kurulması Ülkemiz ihtiyacı olan kafeinin tamamının öz kaynaklardan üreterek kafein ithalatına gerek kalmayacağı düşünceleri 1960’lı yıllardan beri tartışılmakta ve akademik çalışmalarda önerilmektedir. Özellikle 1987 yılında Rize’de Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitelerinin Eczacılık Fakültelerinin ortaklaşa yapmış oldukları araştırma ve bu araştırmanın sonucunda Rize’de bir kafein üretim fabrikasının kurulmasını açıkça önerilmektedir.

Basit bir hesaplama ile, sadece ÇAYKUR’a ait çay esaslı ham madde atığını (çay lifi, çöpü, tozu) işleme oranı yılda en az 20.000 ton  olan bir kafein üretim tesisinden, ortalama çay atıklarının ihtiva etmiş olduğu %1 - 1,43 kafein hesabına göre yılda 286 ton “saf (doğal) kafein” elde edilebilecektir ki bunun yanında, sentetik yolla üretilen toz kefin’in kilogram fiyatının 2011 yılı rakamlarına göre 64,50 ABD Doları olduğu dikkate alındığında sadece çay atıkları kullanılarak yıllık brüt 18 Milyon ABD Doları’nda bir ekonomik kaynak elde edilmesi mümkündür. Ayrıca kafein üretim fabrikası yılın 12 ayı çalışacaktır, çünkü çay üretim dönemi dışında kalan aylarda kimya endüstrisi başta olmak üzere Türkiye’nin ihtiyacı olan sentetik kafein üretimini yapacaktır. Kafeini alınan çay atıkları tekrar organik gübre katkı maddesi olarakta değerlendirilebilir. Bu hem ülke ihtiyacına hemde ihracata yönelik önemli bir ekonomik kaynak oluşturacağı gibi Rize’de yaratacağı istihdam dikkate alındığında önemi daha iyi anlaşılmış olacaktır.

Bu haber 1505 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
Vatan Partisi Hemşin`den Seslendi: Hes`lere Geçit Yok
Karadeniz illerinin en büyük sorunlarından biri de HES Projeleri. Uzun yıllardan beri HES`lerle mücadele eden Karadeniz halkı, bir yandan HES projelerini mahkeme kararları ile iptal ettirirken, diğer taraftan HES proje sahipleri çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.
Yorum : 0
Siyaset
Rize’yi fabrikalarla donatmak Saadet’in İşi
Saadet Partisi Rize Milletvekili adayları Av. Muhammet Kaçar, Gülhan Eskiçırak Hafızoğlu ve Burak Uzun halkla buluşma programları vesilesiyle Ardeşenlilerle buluştular.
Yorum : 0
Sağlık
Rize’de Aile Hekimlerine ve ASE`ye ÇPGD Eğitimi
Rize’de, Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı elemanlarına Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Eğitimi (ÇPGD) verildi.
Yorum : 0
Rizespor
Aatif’ta Gözler Cocu’ da
Çaykur Rizespor, F. Bahçe Teknik Direktörü olan Hollandalı’ dan Aatif konusunda kararını bekliyor
Yorum : 0
Magazin
Her Gün Bu Tehlikeli Yolculuğu Yapmak Zorundalar
Rize`de evlerine ve arazilerine yol gitmeyen mahalle sakinleri her gün tehlikeli bir şekilde ilkel teleferikle yolculuk yapmak zorunda kalıyorlar.
Yorum : 0
Siyaset
Aslında İYİ Parti Hareketi Bir Kadın hareketidir
İYİ Parti Rize Milletvekili Adayı Emekli Yarbay ve Av. Hızır Keskin, İYİ Parti hareketinin bir kadın ve gençlik hareketi olduğunu ifade ederek, “Kadımızı daha çok sosyal hayata, siyasete ve iş dünyasına sokmak için bu hareket başladı” dedi
Yorum : 0
Deniz Yuvaya Dönecek mi? 21 Haziran 2018 Perşembe 11:53:00
Budama Paralarına Ne oldu 21 Haziran 2018 Perşembe 11:39:00
Rize Artık “Tamam” Diyor 21 Haziran 2018 Perşembe 01:54:00
ÇAYKUR, İlk 2 Gün Ne Kadar Çay Aldı? 21 Haziran 2018 Perşembe 01:40:00
Bize Çamur Atanlar Önce Aynaya Bakmalıdır 20 Haziran 2018 Çarşamba 01:46:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3463
İzlenme 8102
İzlenme 5780
İzlenme 6533
VİDEO GALERİ
İzlenme 5413
İzlenme 5637
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu