Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Alper Taş: Bahçeli’nin Lütfu
21 Ekim 2016 Cuma 16:31:00 / Siyaset
ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Rize’de partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında çarpıcı açıklamalar yaptı.
13:14Rize CHP’de Aday İstifası18:46 MHP Fener Mahallesinde Partililerle Buluştu18:17Rize Milletvekili Adaylarıyla Buluşuyor18:12Mhp Milletvekili Adayları Ziyaretlerini Sürdürüyor13:57 İyi Parti Gençlik ve Kadın harekatıdır02:25HÜDA PAR’ın Rize Milletvekili Adayları00:59Arakan’da Yaşanan Katliamı Lanetliyoruz19:32AK Parti Güneysu’da Mehmet Akif Karslı Güven Tazeledi10:48Yeni Ekmek Fiyatı Vatandaşa Zulümdür23:01Ak Parti Rize`de Merkez İlçe Adayı da Başkanı da Değişiyor00:45CHP Rize İl Başkanı Rakıcı`dan, `Baskıcı ve Zorba Rejim` Vurgusu16:43Ovit Tüneli Dünyanın En Uzun Çift Tüp Üçüncü Tüneli01:07Erdoğan’dan Karavin Ailesine Taziye Ziyareti02:15Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize`de Markete Girdi, Alışveriş Yaptı


 

 

Rize’de yapılacak olan Havalimanı ile bölgede meydana gelen sel ve heyelanlara ilişkin İl Başkanı Recep Memişoğlu ile birlikte açıklamalar yapan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, ülke gündemine ilişkin sorulara da cevap verdi.

7 Haziran’da noktalanan başkanlık tartışmalarının 15 Temmuz sonrası yeniden gündeme gelmesini nasıl değerlendirdiği, bunu da Allah’ın bir lütfu olarak değerlendirmek gerekir mi? şeklindeki soruya Taş, “Allah’ın değil, Devlet Bahçeli’nin lütfu olarak değerlendirmek gerekir. Çünkü, bitmiş bir tartışmayı Devlet Bahçeli yeniden başlatmıştır.” diye cevap verdi.

7 Haziran sonrası yasal koalisyonun kurulmasını Devlet Bahçeli’nin engellediğini ve Tayyip Erdoğan’la Devlet Bahçeli arasında örtülü bir koalisyon kurulduğunu belirten Taş, ÖDP’nin başkanlık sistemi istemediğini, demokratikleştirilmiş parlamenter sistemden yana olduklarını söyledi. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, siyasi partiler yasası, seçim yasası ve yüzde 10 barajının kaldırılarak, eşit koşullarda seçim yapılması gerektiğini dile getirdi.

CUMHURBAŞKANININ KADINLARA YAPTIĞI HAKARETİ PROTESTO EDİYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Trabzon havalimanında yaptığı konuşmada sarfettiği “Öleceksek adam gibi ölelim” sözünü hatırlatan Taş, “15 Temmuz’da tankların karşısına dikilen bunca kadın varken, kadınlara böylesine hakaret eden bu sözleri protesto ediyorum. Böyle ciinsiyetçi dili ve ifadeleri kabul etmek mümkün değil.” diye konuştu. Yine o konuşmada Cumhurbaşkanı’nın, kalabalığın “Ermeni p.. leri durduramaz bizleri” şeklinde slogan atmasına hiçbir müdahalede bulunmadığını belirten Taş, cinsiyetçi ifadeleri, kadının aşağılanmasını, ırkçı nefret söylemlerini protesto ettiğini söyledi.

FETÖ İLE ERDOĞAN’IN KAVGASI, HALİFE KİM OLACAK KAVGASIDIR

FETÖ ile Tayyip Erdoğan’ın her şeyi birlikte yaptıklarını, bir tarafın kendisini bu işten “kandırıldık” diyerek kurtaramayacağını ifade eden Taş, “Ne yaptılarsa birlikte yaptılar. Bunların kavgası halife kim olacak kavgasıdır. Bunların kavgası, iktidarı kim daha fazla kullanacak kavgasıdır. Türkiye’yi 15 Temmuz sürecine taşıyan, siyasal islamcıların bu dansıdır” dedi.

HAVALİMANI SORULARI

Yapılması planlanan Rize-Artvin Havalimanına ilişkin açıklamalarda bulunan ÖDP genel Başkanı Alper Taş, ÖDP olarak her türlü insan etkinliğinde doğal çevre ve insan sağlığının gözetilmesi gerektiğini belirterek, iktadara şu soruları yöneltti:

1. Yapılması planlanan Rize Havalimanına yaklaşık 91 km. uzaklıkta Batum Havalimanı, 104 km. uzaklıkta Trabzon Havalimanı bulunmakta iken, yeni bir havalimanı gerçekten ihtiyaç mıdır? Bu havalimanının yapılması çok mu gereklidir?

2. Kullanım ömrü bakımından 25 yıl ömür biçilen bu yatırımı yapmaktaki ısrar nedir?

3. Ağır tonajlı uçakların da inebileceği kadar büyük ve kapsamlı bir havalimanı yalnızca sivil ihtiyaçlar için mi tasarlanmaktadır, yoksa askeri bir amaç da hedeflenmekte midir?

4. ÇED raporuna göre; bu havalimanı, Pazar ve Yeşilköy yerleşim yerleri arasına, kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında ve denize uygun dolgu malzemeleriyle doldurularak inşa edilecek. Yine ÇED raporuna göre, yapılan ilk metraj çalışmaları göz önüne alınarak toplam 88,5 milyon ton deniz dolgusuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bozulması kolay, kendini yenilemesi zor, dünyanın en hassas ekosistemi, bu durumda 88,5 milyon ton deniz dolgusu ile kendini yenileyemeyecek kadar tahrip edilmeyecek mi?

5. 88,5 milyon ton dolgu malzemesi tedarik etmek için bölgede açılacak olan 4 yeni taş ocağı da geri dönüşü mümkün olmayan tahribata yol açmayacak mıdır? Taş ocaklarında yapılan patlatmalar, açığa çıkan toz ve gürültü ekosisteme ciddi bir biçimde zarar vermeyecek midir?

6. Şehir merkezine çok yakın bir mesafede bulunan havalimanının yaratacağı kurşun, çinko, bakır gibi ağır metal kirliliklerin doğa ve insan üzerinde yaratacağı olumsuz etkiler hesaplanmış mıdır? Bu konuda ne tür önlemler alınması düşünülmektedir?

SEL VE HEYELANLARA KARŞI ACİL ÖNLEM ALINMALI

Genel Başkan Alper Taş’ın ardından söz alan İl Başkannı Recep Memişoğlu, bölgede sıklıkla yaşanan ve tedbir almak yerine doğaya daha fazla müdahalede bulunan yöneticileri uyararak, sel ve heyelanlara karşı tedbir almaya çağırdı. Rize’nin toprak, su yapıları ile yağış rejimi bilindiği halde, bu veriler dikkate alınmadan yapılmış olan yollar, tarım alanları, orman tahribatı, dere yataklarına müdahale, yapılaşma gibi etkilerin Rize’yi afetlere açık bir yer haline getirdiğini belirten Memişoğlu, “En acı örneğini 26 Ağustos 2010’da Gündoğdu’da yaşadığımız ve 14 insanımızın yaşamını yitirdiği sel ve heyelan, 17 Ekim 2016 tarihinde Rize’nin Pazar ilçesinin Aktaş Köyünde de 2 yurttaşımızın yaşamını yitirmesine yol açmıştır. Gerekli önlemler alınmadığı sürece Rize’de insanlarımızın yaşamını yitirmesine ve çevre üzerinde de büyük bir yıkıma yol açacak afetlerin yaşanması kaçınılmazdır” dedi.

YEŞİL YOL DURDURULMALIDIR

Yeşil Yola ilişkin görüşlerini de paylaşan Memişoğlu, “Doğu Karadeniz BÖlgesinde turizmi geliştirmek ve bölgeyi kitle turizmine açmak için ‘yeşile yolculuk’ adıyla planlanan Yeşil Yol ulaşım planının uygulamasına son verilmelidir. Bu plan, bölgenin bitki, orman, hayvan varlığına ve su kaynaklarına karşı büyük bir tehdittir. Bu proje, bölgenin ekolojik sistemini bir daha geri gelmemek üzere yok edecek, kendine has dokusunu değiştirecek, kültürünü ortadan kaldıracaktır” diye konuştu.

Bu haber 506 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Sağlık
Akademik Kadroyu Aldı Doktor Eşiyle İstifa Edip Gitti
Rize’de yılın doktoru ödülünü alan ve eşiyle beraber akademisyen kadroya geçen Tıbbi Onkoloji Dr. Öğretim Üyesi Serkan Akın ile eşi Dr. Öğretim Üyesi Şafak Akın, istifa ederek Rize’deki görevlerinden ayrıldı.
Yorum : 0
Siyaset
Rize CHP’de Aday İstifası
24 Haziran da yapılacak genel seçimlerde CHP Rize İl teşkilatının istediği adayı Genel merkez kabul etmeyince il başkanı Mesut Rakıcı Genel merkeze istifasını sundu
Yorum : 0
Siyaset
MHP Fener Mahallesinde Partililerle Buluştu
24 Haziranda yapılacak seçimler için çalışmalarını sürdüren MHP Rize milletvekili adayları Fener ve Boğaz Mahalle sakinleri ile iftar yemeğinde bir araya geldiler
Yorum : 0
Siyaset
Rize Milletvekili Adaylarıyla Buluşuyor
AK Parti Rize İl Başkan Vekil Ali Haydar Er, AK Parti Rize 27. Dönem milletvekili aday tanıtım programının 26 Mayıs`ta yapılacağını açıkladı.
Yorum : 0
Magazin
Gürcü Çay İşçileri Çay Toplamayı Eğlenceye Dönüştürdü
Doğu Karadeniz Bölgesi`nde çay hasat sezonunda çalışmak üzere Gürcistan`dan bölgeye gelen Gürcü çay işçileri çay toplamayı kendileri için adeta bir eğlenceye dönüştürdü.
Yorum : 0
Siyaset
Mhp Milletvekili Adayları Ziyaretlerini Sürdürüyor
Milleyetçi hareket Partisi (MHP) Milletvekili adayları seçim çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Milletvekili adayları il teşkilatı ile birlikte Çayeli`nde seçim çalışmalarını sürdürdü.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor’a Karaman’ dan İkinci İcra Şoku 24 Mayıs 2018 Perşembe 18:09:00
İyi Parti Gençlik ve Kadın harekatıdır 24 Mayıs 2018 Perşembe 13:57:00
Rize dört koldan Yeşil-mavililer transfer çalışmalarını hem yurt içi hem de yurt dışında sürdürüyor 24 Mayıs 2018 Perşembe 01:26:00
Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Rize`de İftarda Buluştu 24 Mayıs 2018 Perşembe 01:23:00
Rize’nin Seçmen ve Sandık Sayıları Belli Oldu 23 Mayıs 2018 Çarşamba 18:40:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3433
İzlenme 8081
İzlenme 5758
İzlenme 6514
VİDEO GALERİ
İzlenme 5388
İzlenme 5614
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu