Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Anzer’ in de Katli Vacip mi?
29 Ağustos 2015 Cumartesi 14:27:00 / Rize Haber
Doğu Karadeniz’de bir yanda adına Yeşil Yol verilen ve bin 800 ila 2 bin 700 metre rakımdan geçen, 8 ilin yaylalarını birleştireceği ileri sürülen yol çalışmaları devam ederken; diğer yandan da aynı bölgelerin fauna ve florası, ekolojik özellikleri görmezden gelinerek ÇED’siz HES ve maden arama projeleri geliştiriliyor.
Selim DENİZALP Üzülmez` in Hediyesi
Okunma : 121
Yorum : 555
12:46Rize’de Son 1 Ayda Yaşanan 4 Selin Bilançosu Netleşiyor11:15Rizeli Horoncudan Farkındalık Yarattı13:14Rize`de Şiddetli Yağışların Yaraları Sarılıyor.13:12Kara Kuvvetleri Komutanlığından Amcasının Şehitlik Beratını İstiyor21:48Rize’deki Selin Tahribatı Ortaya Çıkıyor11:49İmar Barışı Yeniden Gözden geçirilmelidir11:41Balıkçılarına Değişen Kurallar Hatırlatıldı16:09Varda Yaylası`nda Kaçak Yapılaşmanın Önüne Geçiliyor15:31 O Bina Kaçak Çıktı07:32 Balcı’nın İmdadına Bakan Yetişti23:42Varda İçme Suyunda İnceleme15:16Dev bardak heykelli `Çay Çarşısı` kuruluyor 16:38Rize`de Maganda Kurşunu Gözünü Kör Etti13:22Strateji Derneği Başkanı Şener MENGENE `den Basına Kutlama

 

Bakanlar Kurulu Kararlarıyla defalarca ‘Turizm Bölgesi’ ve ‘Turizm Koruma Alanı’ ilan edilen Rize’nin Dünyaca ünlü ve en pahalı balının üretildiği Anzer Yaylasında, Koç Grubunun madencilik işlerini yürüten Demir Export’a ‘maden arama-sondaj’ izni verilmesi ve ardından da Rize Valiliği oluruyla, ‘ÇED Gerekli Değil’ kararı alınması tepkilere neden oldu. Şimdilik Yeşil Yol Projesinin uğramadığı ve güzergâhının uzaktan geçeceği Anzer Yaylası sakinlerinden eski muhtar Adil Yıkılmaz, Anzer’de HES ve maden arama sondajı yapılmasının ‘delilik’ olduğunu kaydetti.

“Bunlar Çıldırmış Olmalı”

 Rize Valiliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Rize İl Müdürlüğü’nün, Anzer veya Ballıköy isimlerinden bihaber olması ve aynı yer olduğunun bilmemesini eleştiren Yıkılmaz, “Bunun altında başka şeyler vardır. Bunlar deli midir? Delilikten öteye bir şey bu yapılan. Anzer’in Ballıköy olduğunu bilmemek olur mu? Dünya tanıyor! Bal için sıraya giriyorlar bir kere. Yaylada HES olur mu? Su mu var Anzer’de ki 3 ayrı HES projesi yapılmış! Kim izin vermiş bunlara, hangi aklı evvel? Şimdi de maden arayacaklarmış. İzin verilmiş bir de ÇED gerekli değilmiş. Bunlar çıldırmış olmalı? Yoksa başka yerler gibi Anzer’in de katli vacip mi oldu. Lütfen sesimizi duyurun, anlatın bunları kamuoyuna ve dünyaya” şeklinde konuştu.

Anzer Balı Zehir Olmasın!

Öte yandan, Anzer Yaylasındaki HES ve maden arama projelerindeki usulsüzlük ve Bakanlar Kurulu Kararları, yasa ve yönetmelikleri yok sayma iddialarına herhangi bir açıklama yapılmazken; Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifinden ‘Anzer Balında Rekor’ açıklaması geldi. Kooperatif Başkanı Osman Civelek, Anzer’ de son 30 yılın en yüksek üretiminin gerçekleştirildiğini ifade ettiği açıklamada, “Bilindiği üzere 2 bin 200 ila 3 bin 010 metre irtifada 17 kilometre derinliğinde Anzer Yaylamızda 2015 yılı bal hasadımız kooperatifimiz ortağı üreticilerimiz tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu yıl ilk defa Anzer Yaylamızdaki mera ve otlak alanların kooperatifimiz ortağı ve diğer köyümüz çiftçi ailelerine tahsis edilmesi neticesinde Anzer Balı üretimimiz, son 30 yılın en verimli hasadı ile rekor bir seviyede gerçekleşmiştir” dedi.

Kooperatif ortakları ve çiftçi ailelerin Anzer ballarını kooperatife teslim ettiğini kaydeden Civelek, “Bundan sonraki süreç balların tahlil amacıyla Hacettepe Üniversitesine gönderilmesi ve Üniversitenin uygun ballara vereceği Anzer Balı raporları neticesinde, kooperatifimizde heyet huzurunda 1 kilo, yarım kilo ve 250 gram olarak ambalajlanıp, etiketlenerek satışa hazır hale getirilecektir. Kooperatifimiz bu yıl 20 Eylül 2015 tarihinden itibaren Anzer Balı satışlarına başlayacaktır. Bu tarihten önce kesinlikle Anzer Balı piyasaya çıkmayacaktır. Şu an için piyasada hiç Anzer Balı yoktur. Kooperatifimiz dışında Anzer Balı adı altında satılan ballar sahtedir. Bu nedenle, 20 Eylül tarihinde piyasaya yeni Anzer Balı ambalajı ve güvenlik tedbirleri ile çıkacağız. Bu yılki rekoltemiz bütün talepleri karşılayabilecek durumdadır. Anzer Balımızın kooperatifimizden bu yılki satış fiyatları 1 kg. 850, yarım kilo fiyatı 450.-TL, 250 gr fiyatımız ise 250 TL’dir” şeklinde açıklamasını tamamladı.

Aşağı Anzer (Çiçekli) ve Yukarı Anzer (Ballıköy) diye ikiye ayrılan Anzer Yaylası Köylüleri, köylerinde üretilen dünyaca ünlü Anzer Balının, bu tür projelerle tamamen yok edilmemesi ve özelliklerinin korunmasını isteyerek, “Anzer Balını zehir etmesinler. Projelerin hepsinden vaz geçsinler diye konuşuyorlar.

SİT Alanı Kararı Nasıl Alındı!

İkizdere Derneği’nin 2008’deki başvurusunu 2 yıl sonra değerlendiren Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 22 Ekim 2010’da, İkizdere Vadisi ile Anzer ve Ovit yöresini de kapsayan, bir kısmı tamamlanan 22 HES projesi ile yapımı devem eden Ovit Tünellerinin de bulunduğu alan için SİT kararı verdi. Dönemin İkizdere Derneği yöneticileri tarafından, bu karar kamuoyuna, ‘İkizdere Vadisi Doğal SİT Alanı ilan edildi’ diye aktarıldı. Aynı zamanda HES’lere karşı mücadele veren yaşam savunucularını sevindiren karara göre, İkizdere Vadisi, Anzer ve Ovit yöresinde yapılması planlanan 22 hidroelektrik santrali (HES) projesi rafa kalkıyor, yapım çalışmaları devam eden Ovit Tünelini de tartışmaya açıyordu. Kararın alındığı 2010’da İkizdere Vadisi’nin alt kesiminde 4 HES projesinin yapımı tamamlanmış ancak, 1.Derecede Doğal SİT Alanı ilan edilen bölgedeki projelerden hiçbiri başlamamıştı. Karara göre, bölgede planlanan 22 HES projesi rafa kalkarken; 2863 sayılı yasa uyarınca bölgede taşocağı açılamayacak, madencilik çalışması yapılamayacak, HES inşaatlarına izin verilmeyecekti. İkizdere Vadisi’ni kapsayan kararla, balıyla ünlü Anzer Yaylası’nda yapılması planlanan 3 ayrı HES projesi de iptal ediliyordu.

Koruma Kuruluna Başbakan Fırçası

Kararın kamuoyunda duyulmasının ardından, zamanın Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ve diğer bakanlar ile birlikte dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’da Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na tepki gösteriyor ve adeta tehdit ediyordu.

Dönemin Başbakanı Erdoğan, SİT kararının ardından, 23 Ekim 2010’da yaptığı konuşmada, “Değerli arkadaşım sen bugüne kadar neredeydin yahu? Bugüne kadar oraları niçin SİT Alanı ilan etmediniz de şimdi HES çalışmaları başlayınca kalktınız buraları SİT Alanı ilan ediyorsunuz? Bu haritaları siz yapacaksınız, bunun üzerinde siz çalışacaksınız. Bizler yıllarca bu ülkede `su akar, Türk bakar` mantığıyla suya yaklaştık ama artık böyle bakmayalım istiyoruz. Artık `su akar, Türk yapar` demeye başladık, şimdi de önümüz kesiliyor” ifadelerini kullanmış, Erdoğan`ın bu sözlerinin koruma kurulları üstünde büyük bir baskı yarattığı eleştirilerine neden olmuştu.

Kaldı ki, bu tehdide varan tepki ve baskılar üzerine Kurul, 22 Ekim 2010’da aldığı İkizdere Vadisini SİT Alanı ilan eden kararını kamuoyuna açıklayamamış ve SİT kararını ilan edememişti. Dolayısıyla kararın hangi alanları hangi statüde SİT kapsamına aldığı da bilinmiyordu.

 

Bu haber 989 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rize Haber
Rize’de Son 1 Ayda Yaşanan 4 Selin Bilançosu Netleşiyor
Rize merkez ve ilçelerinde son 1 ayda etkili olan sağanak yağışların neden olduğu taşkın ve heyelanlarda zarar gören 16 ev için yakın kararı verilirken, 95 ev ise tahliye edildi.
Yorum : 0
Spor
Kendirli Belediyespor Olağanüstü Kongresi Yapıldı
2017-2018 Futbol sezonunda Bölgesel Amatör Ligde mücadele eden ve ligi 8.Olarak tamamlayan Kendirli Belediyespor olağanüstü kongresi yapıldı.
Yorum : 0
Rizespor
Galibiyetten Başka Düşüncemiz Yok
Çaykur Rizespor Futbol Şube Sorumlusu Yılmaz Zehiroğlu Akhisar’ a galibiyet için gideceklerini ifade ederek, “Alacağımız üç puanla taraftarımıza kendimizi affettireceğiz” dedi
Yorum : 0
Siyaset
Rize`de Trafik Düzenleme Toplantısı Yapıldı
Rize şehir trafiğinin düzenlenmesi ve trafik yoğunluğunun çözümü noktasında tespitler yapılması çerçevesinde Rize Belediyesinde toplantı düzenlendi.
Yorum : 0
Rizespor
Galibiyet Yemini Ettiler
Akhisar maçı hazırlıklarını tamamlayan Çaykur Rizespor, bu gün uçakla İzmir’e gidecek.
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor’ da Birlik ve Dayanışma Yemeği
Akhisar maçı öncesi Çaykur Rizespor A takımı, aileleri ile birlikte İyidere ilçesinde bulunan Babillon otel de bir tanışma ve dayanışma gecesi düzenlendi.
Yorum : 0
Rize’ de Yerel Seçim Kıran Kırana Geçecek 16 Ağustos 2018 Perşembe 14:34:00
Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, malvarlığını açıkladı. 16 Ağustos 2018 Perşembe 13:55:00
Petran Çiçek Açti 16 Ağustos 2018 Perşembe 13:45:00
Rizeli Horoncudan Farkındalık Yarattı 16 Ağustos 2018 Perşembe 11:15:00
Çaykur Rizespor Alt Yapısı 13 Kategoride Çalışıyor 16 Ağustos 2018 Perşembe 10:58:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`
Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Rize Limanı`nın genişleme sahasında yapılması planlanan futbol sahasının kente ihanet olduğunu söyledi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3496
İzlenme 8141
İzlenme 5811
İzlenme 6564
VİDEO GALERİ
İzlenme 5449
İzlenme 5666
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu