Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Aslankaya 4.Kez İl Başkanı
28 Mayıs 2012 Pazartesi 07:48:00 / Siyaset
CHP Rize İl Başkanlığının 34. Olağan Kongresinde, mevcut Başkan Mehmet Hikmet Aslankaya 4.kez ve yeniden seçilme başarısını gösteren isim oldu.
15:39 “Çevresel Hassasiyetin Devam Etmesinden Mutluyum”15:48Rize ve Güneysu adaylarını grup Toplantısında açıkladı.23:38İYİ Parti’nin Rize ve Güneysu Belediye Başkan Adayı Belli Oldu16:14 Trabzon’da Bağımsız Başkaldırı.12:23Rizeli duayen Gazeteci Yeniden siyaset sahnesinde15:23Rize’ yi Masaya yatırdılar00:33MHP Rize, 7. İlçe Belediye Başkan Adayını Belirledi00:29BBP Rize Merkez İlçe Kongreye Gidiyor13:33CHP ve İYİ Parti’den Rize’de ortak aday02:38Kenan Bıyık, `Yokum` Dedi16:03Anavatan Partisi Rize’de Kongrelerini tamamladı.12:22MHP`nin Pazar Belediye Başkan Adayı Gülşah Bilaloğlu Oldu10:56 İyi Partide Aday Adayı Tanıtımı Yapıldı10:45Bekaroğlu; Darbeye de karşıyız, Yargıya Emir Verilmesine de.
 


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl 34. Olağan Kongresi, Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde eski Başbakan Yardımcılarından ve Dışişleri eski Bakanı Murat Karayalçın’ın divan başkanlığında yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkan Yardımcısı ve bir dönem bakanlık yapmış olan Ali Topuz’un da izlediği kongrede, İl Başkanlığı görevini 10 yıldır sürdüren Mehmet Aslankaya ile il teşkilatında değişim isteyenlerin adayı Ömer Şan’ın listeleri yarıştı.
172 delegesi bulunan CHP Rize İl Kongresinde seçime katılan 171 delegeden 100’ünün oyunu alan Mehmet Aslankaya il başkanlığına yeniden seçilirken, CHP Rize İl yönetimi şu isimlerden oluştu:


Önder Akkemmik, Yılmaz Amedi, Arif Bayraktar, Dursun Çepoğlu, Mahinur Çataklı, Cemal Dilsiz, İsmail Durmuş, Mustafa Hut, Meral İşçeviren, Gülderen Kulaksızoğlu, Akile Oral, Kadir Öztürk, Mesut Rakıcı, İbrahim Sabuncu, Hüseyin Sakal, İlyas Şişman, Hüseyin Avni Tosun, Hüseyin Tufanoğlu, Fikret Türüt, İsmail Hakkı Yıldırım…

Hayri Aksu, Ali Bakır, Selamet Bursalı, Dursun Dalga, Ömer Keleşoğlu, Rasim Öncüler, Kemal Salihreisoğlu, Rıza Şendoğan ve Bahattin Yazıcı il disiplin kurulu üyeliklerine seçilirken, Büyük Kurultay Delegeleri şu isimlerden oluştu:
Mehmet Hikmet Aslankaya, Osman Çakır, Recep Durmuş, Cevdet Eksilmez, Mustafa Kanbur ve Osman Yeniay…

Karayalçın Divan Başkanı
Kongrede divan başkanlığına seçilen Dışişleri eski Bakanı ve eski Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Türkiye’de siyasi yapının bölünmüşlüğünün Mayıs ayında kendisini hissettirdiğini belirttiği konuşmasında, “1 Mayıs, 19 Mayıs ve 29 Mayıs’ın hepsini birden sahiplenip kucaklayan ve gönülden kutlayan bizden başka siyasi parti yok. Kimileri, birini sahiplenip, diğerlerini sahiplenmiyor. Biz ise hepsini kucaklıyoruz. 1Mayıs Emekçi Bayramı da bizim, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı da bizim, 29 Mayıs İstanbul’un fethi de bizimdir. Bu üç günün hepsini kabul edip kutlayan tek partiyiz. Biz Türkiye’nin bütünüyüz” dedi.

Oylar arttı
Rize’de 2007 seçimlerinde 13 bin oy alan CHP’nin 2011 seçimlerinde oylarını artırarak 33 bin’e çıkarmasının önemine değinen Karayalçın, 2007’de AKP bizden 8 kat fazla oy almıştı. 2011’de oyumuz yüzde 153 arttı ve aradaki oransal oy farkı 8 kattan 4 kata düştü. Bu önemlidir ve başarıdır” dedi.

Ovit endişeleri
Konuşmasında birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Karayalçın, Ovit dağında Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise en uzun ikinci tünelinin temelinin atıldığını hatırlatarak, “Geçen araç sayısı dikkate alınarak 15 kilometrelik tünelin verimli olmayacağı, ayrıca hatalı teknoloji kullanıldığı yönünde bazı teknik hususlarda endişeler dile getiriliyor. Ama ben bunu önemsiyorum. Her şey ticari kazanç değildir. Sosyal fayda da gözetilmelidir. Ben, Ovit tünelini böyle algılıyorum ve destekliyorum. Keşke Ovit için sosyal faydayı önemseyen AKP hükümeti, derelerimiz için de aynı sosyal faydayı dikkate almış olsaydı. HES projelerinde ticari fayda yerine toplumsal fayda esas alınmalıdır” dedi. Karayalçın, “Hükümetin Doğu Karadeniz Bölgesinde derelerin ve doğanın vahşice katledilmesi yönündeki kararlarını mahkemelerin aldığı kararlar bozuyor. Keşke Ovit’teki sosyal fayda düşünen hükümet dereler için de aynı hassasiyeti gösterebilse” diye konuştu.

Faaliyet raporu ile bilançonun okunmasının ardından söz alan partililer duygu ve düşüncelerini ifade etti. Mevcut yönetimin eleştirildiği ve zaman zaman gergin anların yaşandığı kongrede söz alan partililer, özetle, seçimi kim kazanırsa kazansın, Cumhuriyet Halk Partisinin kongreden güçlenerek çıkacağını ifade ettiler. Yönetim kurulunun ibrasının ardından Divan Başkanı Murat Karayalçın, İl Başkan adayları Ömer Şan ve Mehmet Aslankaya’ya söz verdi.

“Doğru, dürüst ol; ayağın taşa takılmaz”
CHP’yi iktidara taşıyacak kadrolara ihtiyaç olduğunu kaydeden Şan, “Bizim ilk hedefimiz il, ilçe ve beldelerdeki belediyelere talip olmaktır. Seçimlerde 23 sandıktan hiç oy çıkmadığı bilgisini alınca üzüldüm. 1079 sandık var; her sandıkta en az 50 oy hedefi koyarsak, bu 55 bin oyumuz var demektir. Biz yerel seçimlerde tüm belediyelere, genel seçimlerde Rize’deki 3 milletvekilliğine ve genelde iktidara talip olacağız” diye konuştu.

Özel sektöre Putin mi karışacak
Konuşmasında çay müstahsillerinin sorunlarına değinen Şan, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çay sezonu öncesi ‘Ben özel sektöre karışmam’ demesini eleştirerek, “Sen yargıya, futbola, şikeye, Suriye’ye karışıyorsun da özel sektöre neden karışamıyorsun. Çayın sorunlarının çözümünü Putin’den mi bekleyecek vatandaş!” dedi.

Aslankaya: “Biz hep birlikteyiz”
Kongrede son konuşmayı yapan Mehmet Aslankaya, CHP’nin oyunu 13 binden 33 bin’e çıkaran il başkanı olduğunu belirterek, Rize’nin temel meselesi çaydır. 12 bin çalışanı ve 45 fabrikasıyla Çaykur bizim geleceğimizdir. Özel sektörün, üreticiden yarı fiyatına yaş çayı alması ile çay üreticisinin yaşadığı mağduriyete dikkat çekmek için yapılan protesto gösterilerinin bilfiil içerisindeyim. Başbakan Ovit tünelinin temelini atarken, ‘Çaykur’a kefilim ama özel sektöre değilim’ dedi. Sen dünyaya karışıyorsun, Libya’ya demokrasi getiriyorsun da Rize’deki özel sektöre mi karışamıyorsun” dedi.

Kaçakçıyı açıkladım diye ceza aldım
Çay kaçakçılığı yapanların ifşa edilmesi gerektiğini ifade eden Aslankaya, “Bana Ümraniye Mahkemesinden bir karar tebliğ edildi. Önceki yıl yine bu salonda yapılan bir çay toplantısında konuşmacılardan biri çay kaçakçılığından bahsediyordu. İsmini açıkla deyince ‘ben korkuyorum, açıklayamam’ dedi. Ben de kaçak çayı getiren firmayı açıkladım. Bunun için ceza aldım” şeklinde konuştu.

Aslankaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
“AKP’nin ne bayrağa, ne millete, ne de toprağa saygısı var. Ne de çay üreticisini zerre kadar düşünüyor. Biz CHP olarak, toprağa, bayrağa, millete saygılıyız. Çay üreticisi bizim iktidarımız döneminde rahat bir nefes alacak. Geleceğimiz olan çayın kurtuluşu için CHP’nin tek başına iktidarı gerekli. Bunun için çalışacağız.”
Bu haber 1554 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
“Çevresel Hassasiyetin Devam Etmesinden Mutluyum”
TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, plastik kullanımının azaltılması amacıyla çıkarılan Çevre Yasası’nın her evde tartışıldığını belirterek, “Yasa çıktıktan sonra Türkiye’de tartışıldı. Özellikle çağımızın, ülkemizin ve dünyanın da en büyük sorunlarından birisi çevresel sorunlardır. Bu çevresel sorunlarla ilgili zihniyet değişikliğini hep beraber yaşamamız lazım. Toplumumuzda 81 milyonun çevresel hassasiyetlerinin artarak devam etmesinden mutluyum.” dedi.
Yorum : 0
Eğitim
Yusuf Delihasan’a Sürpriz Doğum Günü Kutlaması
Rize Valisi Kemal Çeber, İstiklal İlkokulunu ziyaret etti ve ‘Özel Eğitim 4. Sınıf’ öğrencisi Yusuf Delihasan’ a doğum günü sürprizi yaptı.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Başkan Kasap’tan Yarıyıl Tatili Mesajı
Rize Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, ilk ve orta dereceli okullarda başlayan yarıyıl tatili nedeniyle öğretmenler, öğrenciler ve velilere yönelik bir mesaj yayımladı.
Yorum : 0
Sağlık
Rize’de otizmli ailelere yönelik eğitimler sürüyor
Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı kapsamında Rize İl Sağlık Müdürlüğü ve Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneği(ROMED) koordinasyonuyla otizmli ailelere yönelik eğitim programları düzenleniyor.
Yorum : 0
Rizespor
Taraftarımızı Maça bekliyoruz
Çaykur Rizespor’ un taraftardan sorumlu yönetim kurulu üyesi Sedat Abanoz, İstanbul’ da bulunan Rizelileri Kasımpaşa maçı için tribüne gelip yeşil mavili takımı desteklemelerini istedi.
Yorum : 0
Magazin
Yaptığı Resimle Türkiye İkincisi Olan Öztürk, Ödüllendirildi
‘İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Bağlamında Anne, Baba ve Yaşlı Hakları’ konulu resim yarışmasında Türkiye ikincisi olan Ali Paşa Öztürk’e hediyesi Rize Valisi Kemal Çeber tarafından verildi.
Yorum : 0
Vali Çeber, Öğrencilerden Gelen Davete Kayıtsız Kalamadı 18 Ocak 2019 Cuma 12:24:00
Puan Kaybetme Lüksümüz Yok 18 Ocak 2019 Cuma 12:21:00
Karne, Başarının Tek Göstergesi Değildir! 18 Ocak 2019 Cuma 12:18:00
Taylan; Müslüman Uygur Türklerine Yapılan Zulmü Kınadı 18 Ocak 2019 Cuma 12:13:00
Daha Fazla Süre Alırsam Kendimi Gösteririm 17 Ocak 2019 Perşembe 12:53:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
TÜİK, `asgari ücret 2 bin 213 lira 40 kuruş olmalı` dedi
TÜİK, asgari ücret ile ilgili ağır statüdeki işlerde çalışanlarda 2 bin 213 lira 80 kuruş olması gerektiğini Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı
İşte 16 yılın Türkiye’ye faturası
Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman, elinde tablo ve karne ile Ak Parti dönemindeki 16 yılda gerçekleşen artışları anlattı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3623
İzlenme 8283
İzlenme 5946
İzlenme 6692
VİDEO GALERİ
İzlenme 5567
İzlenme 5813
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu