Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Ayder’deki Çarpık Yapılaşma Anzer’de Olmayacak
28 Kasım 2016 Pazartesi 02:32:00 / Turizm
Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer köyünün muhtarı Remzi Güzel, Ayder Yaylası’nda içinden çıkılmayacak bir çarpık yapılaşma olduğunu ifade ederek, "Ayder’deki çarpık yapılaşma Anzer’de olmayacak. İmar planı Anzer’de düzenli olacak." dedi.
01:43 Rize Böyle Turist Hiç Görmedi23:53 Ayder` de sonbahar keyfi21:26Kale-i Bala`nın Turizm Odağı Olmasını Hedefliyoruz23:14 Kıbledağı zirvesindeki camiye ziyaretçi akını20:04Kaçkarlar`da Ladin Ağaçları İçin Biyolojik Mücadele20:01ÇAYDOSK`dan Yaylara Gezi08:55 Rize`nin Fırtına vadisine kurulan `insan sapanı` adrenalin tutkunlarını bekliyor08:50 Rize Turizmde Altın Çağını Yaşıyor17:15Anzer Yaylası, Ayder ve Uzungöl Gibi Olmayacak`09:11Google Olarak Türkiye`nin Potansiyeline İnanıyoruz`09:34 Ayder` e Tatilcilerden Büyük İlgi10:32 Zilkale’ ye Turist Akını15:35 Rize-Karadeniz`in En Yükseğindeki Kalenin Restorasyonu Tamamlandı12:24 Pileki Mağarası İlgi Odağı Olmak İstiyor


 ize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer köyünün muhtarı Remzi Güzel; “Rize çayı ile dünyada ne kadar ün yaydı ise köyümüz de balı ile aynı derecede ünlüdür” dedi.

Dünyada bir benzeri bulunmayan ve bin bir çeşit florası ile tanınan ve birçok ülkede şifa kaynağı olarak bilinen Anzer balı taleplerinin bulunduğu Rize’nin Anzer Yaylası Muhtarı Remzi Güzel, yaylanın özelliklerini korumak için mücadele edeceklerini söyledi. Güzel, “Anzer balını bilmeyen yok, tam bir şifa kaynağı. Dünya liderleri ve Arap kralları Anzer balı için her sezon sırada bekliyor” dedi.

remzi-guzel-(4).jpg

ART NİYETLİ OLSAM ZENGİN OLURDUM!

Anzer balının hata kabul etmez olduğunu belirten muhtar Güzel, şunları söyledi: “Bizim balda güven esastır, daha sonra bilimsel çalışmalar devreye girer. Ben art niyetli bir muhtar olsam, şifa için beni günde yüzlerce kişi arıyor ve onları yanlış yönlendirir veya onlara tescilli bal yerine Anzer’de üretilen veya Anzer balı diye başka ballar veririm ve zengin olurum."

remzi-guzel-(1).jpg

KÜÇÜKBAŞ HAYVANLARI YAYLADAN ÇIKARDIK

Bu sezon Anzer balının rekoltesinin yükseldiğine dikkat çeken Güzel, bunda en önemli etkenin ise 2000 küçükbaş hayvanın meralarda otlatılmaması olduğunu vurgulayarak, arıların çok daha verimli bir şekilde çiçeklerden nektar aldıklarını ve polen değerinin yükseldiğini aktardı.

remzi-guzel-(8).jpg

GRUP YOLUNA ÇÖZÜM BULUNDU 

Seçildiği dönemde İkizdereAnzer grup yolunda hiçbir yatırım olmadığına dikkat çeken Güzel, bu konuda da şunları aktardı: "Benim hazırladığım proje sonrası Ankara’da sayın vekilimiz Hasan Karal ile mecliste bir görüşme yaparak, sorunları dile getirirdim. Bizim yolda eski yıllara dayalı bir betonlama yapılmıştı. 5,5 kilometre kadar yolun betonlanmasını talep ettim. Sağ olsun vekilim, DOKAP Başkanı Ekrem Beyi aradı. Maliyeti 2 milyon 600 bin lira olan yol projesini onayladılar. Hepsine teşekkür ediyorum. Bu işin ihalesi yapıldı. Bahar ayı ile birlikte 5,5 kilometre yolun betonlaması ve dere tahkimatları başlayacak. Bu iş tahminim bir yıl sürecek. Yolun kalan kısmını da tamamlamak gerekiyor. Yolumuzun bitmesiyle turizm daha da çok olacaktır."

remzi-guzel-(2).jpg

ÇOK KATLI EVLERE İZİN YOK 

Muhtar Remzi Güzel, “Yeni ihtiyar heyetimizle yaylamızın gelişmesi ve çarpık yapılaşma olmaması için yaylada çok katlı evleri yaptırmıyoruz, bu anlamda çok ciddi mücadele verdim. Anlayışla karşılayan köylüler oldu, anlamayan, karşı çıkan da oldu. Bu durumu 20 sene sonra çok daha iyi anlayacaklar. Anzer’in markası baldır. Kooperatifimiz bu konuda tam yetkilidir. Anzer balı alan kişinin mutlaka yetkili kooperatifimizden balı almaları gerekiyor. Diğer ballara itibar etmesinler. Konaklama konusunda sıkıntımız elbette var. Devletin bu konuda yatırım yapması gerekiyor diye düşünüyorum. Bu bölgede kontrollü turizm yapmak gerekiyor. Hem turizmden faydalanmalı hem de balımızı korumamız gerekiyor. Turizmle beraber köyümüz çok büyük kazanımlar elde edecektir. Yeşil Yol projesini sonuna kadar destekliyoruz. Yeşil Yol projesi ile Uzungöl ile Anzer Yaylası arası 24 kilometre olacak ve Anzer’e gelenler yolu daha da kısaltmış olacaktır. Rize-Anzer Yaylası 85 kilometre iken Uzungöl’den gelecek olanlar ise daha kısa zamanda yaylamıza ulaşmış olacaktır" dedi.

remzi-guzel-(10).jpg

BAL İSTEYEN KOOPERATİFTEN ALMALIDIR

Anzer ile ilgili çeşitli isimler altında ballar satıldığını belirten muhtar Remzi Güzel, “Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifimiz var ve tek yetkili bu kooperatifimizdir. Şifa kaynağı olarak bilinen Anzer balının tek satış yeri bu kooperatiftir. Anzer’de 4 bine yakın petek bulunmakta ve burada üretilen ballar Hacettepe Üniversitesi’ne gittikten sonra yapılan tahliller ile gerçek Anzer balı olan ballar mühürlenerek kooperatife gelmekte, şifa kaynağı olarak bilinen gerçek bal kooperatifte bulunmakta” dedi.

remzi-guzel-(9).jpg

ÇOK SAHTEKAR VAR

Çeşitli yerlerde `Anzer balı` adı altında ballar satıldığına işaret eden muhtar Remzi Güzel, vatandaşlara bir de uyarıda bulundu: "Rize’miz çayı ile dünyaya ne kadar ün yaydı ise köyümüz de Anzer balı ile aynı derecede ünlüdür. Maalesef insanların iyi niyetlerinden yararlanarak bir etiket ile içinde ne olduğu belli olmayan sahte ballar satılmakta. Bu balları İstanbul veya çeşitli illerde görmek mümkün. Zaman zaman bizde bu tür ballar ile karşılaşıyoruz.Vatandaşların bu ballara itibar göstermemesini istiyorum."

Derelere Yeniden Balık Görülmeye Başladı

Muhtar Güzel, dere yataklarında balıkların gelişmeye başladığını belirterek, “  Son üç yıl içinde derelere balık avlamak yasaktı. Bu yıl yeniden kontrollü bir şekilde balık avı olacak. Bununla birlikte derelerimize 10 bin adet anaç balık bıraktık. İnşallah yeni sezonda derelerimiz önce temiz akacak, sonra bolca balık olacak. İl Özel İdaresi çöplerimizi düzenli olarak alıyor. Temizlik konusunda bir sıkıntımız yok. Yaz aylarında Anzer’in nüfusu yaklaşık 7 bin kişiye çıkıyor. Kışın ise yaylamızda kimse kalmıyor. Hava koşullarından dolayı. Yeşil Yol projesini yöre halkı olarak destekliyoruz. Desteğimizi alkışlayarak eylem yaptık. Bu yöreye Uzungöl’den bağlantı var. Biz bu yolun olmasını istiyoruz. Uzungöl’e gelen binlerce turistten Anzer olarak biz de faydalanmak istiyoruz. Ben, Yeşil Yol projesinin Anzer’den geçmesi için tam bir yıl uğraştım. Bu konuda başta vekilimiz Hasan Karal ve DOKAP Başkanı Ekrem Yüce’ye ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. İmar konusunda devletimizin dış kaplama desteğini bekliyoruz. Dış kaplama desteği ile köyümüzün çok daha estetik görüntüye sahip olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

remzi-guzel-(3)-002.jpg

KARAL’DAN DESTEK ALDIM

İlk dönem muhtarlığında birçok hizmete imza atan Anzer Muhtarı Remzi Güzel, “İşimi doğru yaparsam Anzer halkı beni bir dönem daha seçer. Yapmazsam seçmez. Benim işim hizmet. Anzer’e nasıl değer veririz, nasıl hizmet getiririz onu düşünüyoruz. Bu konuda bize en büyük desteği ise AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal sağlıyor. Kendisine yöre halkı olarak minnettarız, sizlerin aracılığıyla da teşekkür ediyorum. Hükümetimize, Valimiz Erdoğan Bektaş’a ve AK Parti İl Başkanı Muhammet Avcı’ya da Anzer halkı olarak teşekkürleri sunuyorum. Anzer, Rize’nin Ayder’den sonra bir başka gözbebeği” dedi.

BİZ AYDER OLMAYACAĞIZ

Ayder Yaylası’nda içinden çıkılmayacak bir çarpık yapılaşma olduğunu belirten Güzel, “Anzer’de ihtiyar heyetimizle birlikte aldığımız kararda `biz Ayder olmayacağız` dedik. Ayder’deki çarpık yapılaşma Anzer’de olmayacak. İmar planı Anzer’de düzenli olacak. İmar kanunu neyse benim köyümde, yaylamda o olacak. Benim oy kaygım yok. Ayder’e dönüşmek istemiyoruz. Bu doğrultuda akrabam olsa da kanun neyse onu yaparım. Çok katlı bina yerine yatay binalar Anzer’de olacak. Yine benden önce dereler çöplükten geçilmiyordu. Dere alabalığına üç sezon yasak getirdim. Bu sezon bitiyor. Şimdi derelerimiz tertemiz akıyor. Pullu alabalık 3 yıl sonra bu sezon derelerimizde görülmeye başladı” dedi.

Haber: Selim Denizalp

Bu haber 743 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Çaykur Rizespor`un başarılı eldiveni en iyi yerli kaleci
Çaykur Rizespor`un başarılı eldiveni gösterdiği performansla milli takıma seçilirken Süper Ligin`de en iyi yerli kalecisi oldu.
Yorum : 0
Yaşam
Gıda Üretimi, Tarımda Dışa Bağımlığın önüne geçilmesi, israfın Önlenmesi İle Olur
Türkiye Ziraatçılar Derneği Rize Şube Başkanı Müfit Akman yaptığı yazılı açıklamada dünya gıda gününü kutladı.
Yorum : 0
Turizm
Rize Böyle Turist Hiç Görmedi
Rize Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu bazı yayla yollarının yapılması ile birlikte turizmde patlama yaşandığını belirterek, “Son 9 ayda Rize’ ye gelen turist sayısı önceki yılın tamamına göre yüzde yirmi dolayında arttı. Yılsonuna kadar bu artışın yüzde 40 dolayında olacağını tahmin ediyoruz” dedi
Yorum : 0
Rizespor
Zor Süreci En Az Kayıpla Geçmek İstiyoruz
Ç.Rizespor Teknik Direktörü Okan Buruk zor süreci en az kayıpla atlatmak istediklerini söyledi
Yorum : 0
Rizespor
Bambaşka Rize Geliyor
Bir yıl aradan sonra tekrar döndüğü süper lige iyi başlayamayan ve ilk 6 haftada sadece 3 puan toplayabilen Çaykur Rizespor’ da Teknik Direktör değişiminden sonra yeni bir kimliğe büründü
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor Zayıf rakibini 3-1 ile Geçti
Çaykur Rizespor evinde oynadığı hazırlık maçında Dinamo Batum` u 3-1 yendi
Yorum : 0
Çaykur Rizespor, Dinamo Batumi ile Hazırlık Maçında Karşılaşacak 14 Ekim 2018 Pazar 00:35:00
Çaykur Rizesporlu Musa Çağıran Ameliyat Oldu 14 Ekim 2018 Pazar 00:34:00
Büyük Hizmetler Yaptım, Yoruldum 14 Ekim 2018 Pazar 00:24:00
Çamlıhemşin Belediye Farka Gitti 10-0 13 Ekim 2018 Cumartesi 22:33:00
Karadeniz Bölgesinde Doğal Kaynakların Verimli Kullanımı 13 Ekim 2018 Cumartesi 12:26:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Yeni yasama yılına İYİ Parti damgası  Kaynak Yeniçağ: Yeni yasama yılına İYİ Parti damgası
TBMM çalışmalarında İYİ Parti Grubu dikkat çeken performans sergiliyor
Avrupa’da büyük buluşma
Almanya’nın Leverkusen kentindeki Ostermann Arena’da gerçekleştirilen “Saadet 5. Avrupa Buluşması”na katılan Karamollaoğlu, Avrupa’daki Milli Görüşçülere seslendi.
İşsizlik rakamları açıklandı
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 88 bin kişi artarak 3 milyon 531 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,1 puanlık artış ile %10,8`e yükseldi.
Saadet Partisi`nden Papaz Brunson tepkisi: Yine mi kandırıldınız?
Papaz Andrew Brunson`un serbest bırakılmasını değerlendiren Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, "Yine mi kandırıldınız? Yine mi kandırılıyorsunuz? Yine mi kandırıyorsunuz?" ded
FOTO GALERİ
İzlenme 3544
İzlenme 8206
İzlenme 5867
İzlenme 6619
VİDEO GALERİ
İzlenme 5491
İzlenme 5710
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu