Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Bakan Yazıcı`dan Önemli Açıklamalar
23 Aralık 2012 Pazar 15:10:00 / Siyaset
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Rize`de Yakamoz Restaurant`da basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu
00:59Arakan’da Yaşanan Katliamı Lanetliyoruz19:32AK Parti Güneysu’da Mehmet Akif Karslı Güven Tazeledi10:48Yeni Ekmek Fiyatı Vatandaşa Zulümdür23:01Ak Parti Rize`de Merkez İlçe Adayı da Başkanı da Değişiyor00:45CHP Rize İl Başkanı Rakıcı`dan, `Baskıcı ve Zorba Rejim` Vurgusu16:43Ovit Tüneli Dünyanın En Uzun Çift Tüp Üçüncü Tüneli01:07Erdoğan’dan Karavin Ailesine Taziye Ziyareti02:15Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize`de Markete Girdi, Alışveriş Yaptı11:01Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ayder Ve Uzungöl Açıklaması10:59Teşkilatlarımızda kapsamlı bir değişim yapmak durumundayız10:58Cumhurbaşkanı Erdoğan Ovit Tüneli`nde İncelemelerde Bulundu18:40Erdoğan, Rize Havalimanı Deniz Dolgu Sahasında İncelemelerde Bulundu18:38Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize`de İncelemede Bulundu14:40Rize’de Sitem Eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Bekaroğlu’ndan Sitem


 Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Yakamoz Restaurant`da düzenlediği basın toplantısında, ``Çay bu bölgenin en önemli geçim kaynağı, ürünü. Çayın pazar payının büyütülmesi, nitelik olarak daha iyi hale getirilmesi, müstahsilin korunması ve daha iyi yerlere getirilmesi için çalışmalar yürütüyoruz``dedi.

Bakan Yazıcı, ÇAYKUR ile ilgili görüşlerinin belli olduğunu belirterek, ``Çay bu bölgenin en önemli geçim kaynağı, ürünü. Çayın pazar payının büyütülmesi, nitelik olarak daha iyi hale getirilmesi, müstahsilin korunması ve daha iyi yerlere getirilmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Bu düzenlemeleri yaparken, çay fabrikalarının kapasitelerinin artırılması da bizim eylemlerimiz içerisinde yer alıyor. Nitekim 2012 yılında kapasiteyi günlük 500 ton artırarak 7 bin 100 tona çıkardık`` dedi.

Rize`deki Taşlıdere Çay Fabrikası`nın başka yere taşınmasına da değinen Yazıcı, ``Bunu `Fabrika kapatılıyor` olarak değerlendirmeyi fevkalade yanıltıcı buluyorum. Hemşehrilerimizin bu algı içerisinde tepki vermesi doğal olabilir. Tepki ortaya konulacak. Ancak hiç kimsenin tasvip etmeyeceği söylemlerde bulunmayı, söyleyenlerin aleti durumuna düşmelerini hiç bir şekilde kabul etmiyorum. Bunlar hemşehrilerimize yakışmaz`` diye konuştu.

Fabrika alanının Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi`ne devredildiğini, üniversitenin Rize`nin geleceği açısından çok önemli olduğunu belirten Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:

``Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, birlikte kurulan üniversiteler içerisinde en hızlı büyüyeni. 11 tane fakültesi var, öğrenci sayısı her yıl artış gösteriyor. Böyle bir üniversite Rize ve bölge için önemli sonuçlar ortaya koymaya devam ediyor. Taşlıdere Fabrikası`nın üniversite alanı için başka yere taşınmasını hemşehrilerimiz önemli değerlendirmeli. Biz başka bir iş için tahsis etmiyoruz, üniversite için kullanacağız. Bu çalışma bölge halkı içinde son derece prestijli bir çalışma olacak. Fabrikanın makineleri Veliköy ve Cumhuriyet Çay Fabrikasına taşınacak ve kapasiteleri artırılacak. Ayrıca Cami Dağı Çay Fabrikasının alanı var. Gerekli düzenlemeleri yapabilirsek büyütmeyi düşünüyoruz, bunun da takipçisiyiz. Hemşehrilerimiz buna tepki koyması değil, sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. ÇAYKUR, özel sektörden bazı kapatılmış fabrikaları kiralama yoluyla değerlendirmeyi düşünüyor. Bu konuyu da Bakanlar Kurulu ile değerlendireceğiz. İlgili Bakanlık mevzuatında olur varsa bunu uygulama yoluna gideceğiz``
    
-Çay kaçakçılığı-

2012 yılının çay kaçakçılığı rakamlarının ocak ayında belli olacağını belirten Bakan Yazıcı, ``Ancak son dört yılın kaçak çay yakalama miktarı 15 bin 500 ton. Bunun içerisinde emniyet ve jandarmanın yakalamaları dahil. Kapılarımızda ise en çok kaçakçılık tütün ve tütün mamulleri, belli bölgelerde çay, elektronik eşya bu şekilde takip ediyor. Nitelikli gıda maddeleri kaçakçıların en çok teşebbüs ettikleri alanlar oluyor`` diye konuştu.

Yazıcı el konulmuş TASİŞ`in ambarlarında bulunan çayların piyasaya satılmadığını da sözlerine ekledi.

Sarp Sınır Kapısındaki 1 liralık geçişlerle ilgili olarak Gürcistan hükümetinin yeni bir uygulama bildiriminde bulunmadığını da anlatan Bakan Yazıcı, Gürcistan ile Türkiye arasında anlaşma olduğunu ve uygulamanın bir ülke tarafından askıya alınması halinde uluslararası hukukta prosedürünün belli olduğunu kaydetti.
    
-Denizli`nin Çaykur Rizespor`da göreve getirilmesi-

Bakan Hayati Yazıcı, bir gazetecinin ``Beşiktaş`lı olduğunuz söyleniyor, Mustafa Denizli gibi bir isim de Rizespor`da göreve getirildi`` nasıl değerlendiriyorsunuz sorusu üzerine de ``Beni Beşiktaşlı kim yapıyor, bilmiyorum. Ama hoşuma da gidiyor, bir şey demiyorum. Çaykur Rizespor`u tutuyorum, onun dışında milli takım. İyi oynayanı alkışlarım. Çok fazla futbolla ilgilenemiyorum``dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları Gümrük Kanunu, Kaçakçılık Kanunu ve 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile ilgili değişiklik taslağına ilişkin ``Tasarının yasalaşması halinde özellikle akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili daha etkin bir mücadelemiz sonuç verici hale gelecek`` dedi.

Yazıcı, Rize`de Yakamoz Restaurant`da düzenlediği basın toplantısında, Gümrük Kanunu, Kaçakçılık Kanunu ve 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile ilgili 40 maddeyi içeren değişiklik taslağının yarın Bakanlar Kurulu`nda sunumunu yapacağını belirtti.

Tasarının vize alması halince Meclis`e sevk edileceğini ifade eden Yazıcı, ``Tasarının 2013 yılının başlarında Meclis`te görüşülerek yasalaşmasını sağlayacağız. Taslakta getirdiklerimiz, akaryakıt kaçaklığı ile mücadeleyi daha aktif hale getirmek. Genelde kaçakçılıkla mücadeleyi bugüne kadar yaptığımız uygulamaları dikkate alarak daha etkin hale getirmek, tasfiye aşamasına gelmiş kaçak olarak el konulmuş ürünleri çok daha kısa zaman dilimi içerisinde birikimine yol açmadan, depolama gibi külfete katlanmadan tasfiyelerini sağlamayı amaçlayan bir taslak`` dedi.

saa.20121223142435.jpg

Daha önce bazı gazetelerde kaçakçılıkta cezaların indirildiğine dair yazıların yer aldığını kaydeden Yazıcı, kesinlikle böyle bir olay olamayacağını, daha caydırıcı, düzenleyici bir çalışma uyguladıklarını söyledi.

``Örnek vermek gerekirse özellikle akaryakıt kaçakçılığında, kaçak ürün bulunan yerlerde istasyonlardaki sadece marker içermeyen ürünün yakalandığı pompa değil, istasyonun tümüyle alakalı yaptırım uygulamasını bu tasarı ile düzenliyoruz`` diyen Yazıcı, ``Bu tür ürünleri bulunduran, satmasına zemin hazırlayan, bu suça iştirak eden veya doğrudan doğruya işleyen bu tür müesseseler ile ilgili lisansların askıya alınması ve iptaline kadar yaptırımlar uyguluyoruz. Tasarının yasalaşması halinde özellikle akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili daha etkin bir mücadelemiz sonuç verici hale gelecek`` diye konuştu.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Yazıcı, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın ``Diyarbakır Cezaevi`ndeki filancaya işkence edildi, bana da böyle işkence yapılsa bende dağa çıkarım. Hayır bizim yolumuz bu değil`` şeklindeki açıklamalarını hatırlatması üzerine, şöyle konuştu:

``Başbakanımızın sözünün üzerine söz söylenmez. Başbakanımız görüşünü söylemiştir. Bana göre Başbakanımızın görüşü doğrudur. Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Bunun ötesinde bir şeyi söylemenin yararlı olmayacağını düşünüyorum. Yani bir şeyi bir şeyle kıyaslarken, bir doğru yanlış şeklindeki değerlendirme Başbakanımızın da ifade ettiği şekilde doğru bir yaklaşım değil. Biz işkenceye karşı sıfır tolerans yaklaşımlarını, yaptığı programlarda ortaya koymuş bir hükümetiz. Bunu izah ederken, kabul etmediğimiz bir başka yöntemi mazur gösterir bir davranış içerisinde olamayız, doğru değil bu. Doğruya doğru, eğriye eğri diyen bir anlayışımız var. Başbakanımız da bu çerçevede hükümetin duruşunu, kendi duruşunu ifade etmiştir. Bunu şuna, buna cevap şeklinde de değerlendirmenin doğru olmadığı kanısındayım.``
    
 -TOBB seçimleri Mayıs 2013`te yapılacak-
    
Bakan Yazıcı, bir gazetecinin ``Oda, borsa seçimlerinde bir gecikme söz konusu mu-`` şeklindeki sorusuna ise ``Böyle bir olay söz konusu değil. Seçimleri bilindiği gibi Bakanlar Kurulu kararı ile şubat-mart aylarına öteledik. AB uyum kriterleri kapsamında NACE kodlaması çalışması yürütülüyordu. Bu çalışmayı Gelir İdaresi, TÜİK ve TOBB birlikte yürütüyordu. NACE kodlaması yapılamadan önce herhangi bir faaliyette bulunan müteşebbisler oturup, `Sen şu meslek kolundan, ben bundan olayım` diye kendi aralarında planlama yapıyordu. NACE kodlaması bittikten sonra hiçbir müteşebbis bu şekilde bir planlama yapamayacak. Herkes NACE kodlamasında ağırlıklı olarak hangi alanda faaliyet yürütüyorsa o alanda aday olacak, seçilecek`` dedi.

NACE kodlama çalışmalarının oda seçimleri ile çakıştığını vurgulayan Yazıcı, ``Kodlama bitmemişti. Tartışmaya yol açılmasın diye, `kodlamayı bitirelim seçimler yapılsın` diye düşündük. Seçimler şubat-marta ertelendi. Mart sonuna kadar bitecek. İnşallah Türkiye Odalar Borsalar Birliğinin (TOBB) seçimi hiçbir değişiklik yapılamadan Mayıs 2013 ayında gerçekleşecek`` şeklinde konuştu.

Bu haber 1131 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Düelloyu Rizespor Kazandı 4-3
Çaykur Rizespor, Milli aradan sonra da hız kesmedi ve İzmir deplasmanında Altınordu`yu gole doyurdu.
Yorum : 1
Rize Haber
Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi
RİZE`nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi`nde yapımı planlanan Sesli Hidroelektrik Santral (HES) projesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü `Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir` kararı verdi.
Yorum : 0
Spor
Pazarspor Darıca`yı Ağırlıyor
Bu sezon güçlü bir kadro kuran ve şampiyonluk parolasıyla başladığı lige ilk hafta deplasman galibiyetiyle merhaba diyen Pazarspor, sahasındaki ilk maçta Darıca Gençlerbirliği ile karşılaşacak.
Yorum : 0
Rizespor
RİZESPOR`DA YENİ YÖNETİM NETLEŞMEYE BAŞLADI
Başkan Kemal Yardımcı, 17 Eylül’ de yapılacak olağan üstü kongrelerde yeni yönetimde yer alacak isimleri netleştirmeye başladı. Yardımcı, “Yönetimde görev alacak herkesin önceliği Rizespor olacak” dedi
Yorum : 0
Rize Haber
Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı
Rize’nin Güneysu ilçesinde doğalgaz borusu döşemesi için çalışma yapan araç uçuruma yuvarlandı. Kazada 2 kişi yaralandı.
Yorum : 1
Ekonomi
2 Kilo Ağırlığında Turp Şaşırttı
Rize`nin Çamlıhemşin ilçesinde bir vatandaş, bahçesinde 2 kilo ağırlığında turp yetiştirdi.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor Muhammet`i Pazarspor`a Kiraladı 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:50:00
Ramos Sakatlandı Miloseviç`i Aldık 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:48:00
Yeşil Yol Projesiyle Karadeniz Yaylaları Ayder`den Katbekat Rezil Olur 08 Eylül 2017 Cuma 23:38:00
Çaykur Rizespor, Beşiktaş`tan Milosevic`i kiraladı! 08 Eylül 2017 Cuma 23:31:00
Ziraat Türkiye Kupası Kuraları Çekildi. İşte Rizespor ve Pazarpor`un Rakipleri 08 Eylül 2017 Cuma 23:29:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3352
İzlenme 8003
İzlenme 5687
İzlenme 6448
VİDEO GALERİ
İzlenme 5301
İzlenme 5539
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu