Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Bakan Yazıcı`dan Önemli Açıklamalar
23 Aralık 2012 Pazar 15:10:00 / Siyaset
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Rize`de Yakamoz Restaurant`da basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu
12:03Yeni yasama yılına İYİ Parti damgası Kaynak Yeniçağ: Yeni yasama yılına İYİ Parti damgası 11:56Avrupa’da büyük buluşma12:31Akşener`den çarpıcı açıklamalar Kaynak Yeniçağ: Akşener`den çarpıcı açıklamalar 12:22 Amacımız Toplumsal Uzlaşıyı Sağlamak01:30MHP’de ŞOK. Rize’de 40 Yıllık MHP’li Partisinden istifa Etti.13:48Saadet lideri Temel Karamollaoğlu`nun dediğine gelindi11:04Suriyeli` ye Varda Rizeli` ye yokmu?23:28 İYİ Parti’ ye Bayan İl Başkanı15:44 STK lardan Başkan Alim’e Tebrik Ziyaret11:43 Müsiad Yeni Başkanın Profilini Çıkardı23:48Osman Keser işi elini yüzüne bulaştırdı11:05 Mesut Yılmaz`ın amcasına yazdığı mektubu paylaştı22:01Rize’deki tahkimatsız deniz dolgusuna Bakan ne diyor?10:21Rizeli vekilin evine silahlı ve maskeli kişiler girmeye çalıştı


 Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Yakamoz Restaurant`da düzenlediği basın toplantısında, ``Çay bu bölgenin en önemli geçim kaynağı, ürünü. Çayın pazar payının büyütülmesi, nitelik olarak daha iyi hale getirilmesi, müstahsilin korunması ve daha iyi yerlere getirilmesi için çalışmalar yürütüyoruz``dedi.

Bakan Yazıcı, ÇAYKUR ile ilgili görüşlerinin belli olduğunu belirterek, ``Çay bu bölgenin en önemli geçim kaynağı, ürünü. Çayın pazar payının büyütülmesi, nitelik olarak daha iyi hale getirilmesi, müstahsilin korunması ve daha iyi yerlere getirilmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Bu düzenlemeleri yaparken, çay fabrikalarının kapasitelerinin artırılması da bizim eylemlerimiz içerisinde yer alıyor. Nitekim 2012 yılında kapasiteyi günlük 500 ton artırarak 7 bin 100 tona çıkardık`` dedi.

Rize`deki Taşlıdere Çay Fabrikası`nın başka yere taşınmasına da değinen Yazıcı, ``Bunu `Fabrika kapatılıyor` olarak değerlendirmeyi fevkalade yanıltıcı buluyorum. Hemşehrilerimizin bu algı içerisinde tepki vermesi doğal olabilir. Tepki ortaya konulacak. Ancak hiç kimsenin tasvip etmeyeceği söylemlerde bulunmayı, söyleyenlerin aleti durumuna düşmelerini hiç bir şekilde kabul etmiyorum. Bunlar hemşehrilerimize yakışmaz`` diye konuştu.

Fabrika alanının Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi`ne devredildiğini, üniversitenin Rize`nin geleceği açısından çok önemli olduğunu belirten Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:

``Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, birlikte kurulan üniversiteler içerisinde en hızlı büyüyeni. 11 tane fakültesi var, öğrenci sayısı her yıl artış gösteriyor. Böyle bir üniversite Rize ve bölge için önemli sonuçlar ortaya koymaya devam ediyor. Taşlıdere Fabrikası`nın üniversite alanı için başka yere taşınmasını hemşehrilerimiz önemli değerlendirmeli. Biz başka bir iş için tahsis etmiyoruz, üniversite için kullanacağız. Bu çalışma bölge halkı içinde son derece prestijli bir çalışma olacak. Fabrikanın makineleri Veliköy ve Cumhuriyet Çay Fabrikasına taşınacak ve kapasiteleri artırılacak. Ayrıca Cami Dağı Çay Fabrikasının alanı var. Gerekli düzenlemeleri yapabilirsek büyütmeyi düşünüyoruz, bunun da takipçisiyiz. Hemşehrilerimiz buna tepki koyması değil, sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. ÇAYKUR, özel sektörden bazı kapatılmış fabrikaları kiralama yoluyla değerlendirmeyi düşünüyor. Bu konuyu da Bakanlar Kurulu ile değerlendireceğiz. İlgili Bakanlık mevzuatında olur varsa bunu uygulama yoluna gideceğiz``
    
-Çay kaçakçılığı-

2012 yılının çay kaçakçılığı rakamlarının ocak ayında belli olacağını belirten Bakan Yazıcı, ``Ancak son dört yılın kaçak çay yakalama miktarı 15 bin 500 ton. Bunun içerisinde emniyet ve jandarmanın yakalamaları dahil. Kapılarımızda ise en çok kaçakçılık tütün ve tütün mamulleri, belli bölgelerde çay, elektronik eşya bu şekilde takip ediyor. Nitelikli gıda maddeleri kaçakçıların en çok teşebbüs ettikleri alanlar oluyor`` diye konuştu.

Yazıcı el konulmuş TASİŞ`in ambarlarında bulunan çayların piyasaya satılmadığını da sözlerine ekledi.

Sarp Sınır Kapısındaki 1 liralık geçişlerle ilgili olarak Gürcistan hükümetinin yeni bir uygulama bildiriminde bulunmadığını da anlatan Bakan Yazıcı, Gürcistan ile Türkiye arasında anlaşma olduğunu ve uygulamanın bir ülke tarafından askıya alınması halinde uluslararası hukukta prosedürünün belli olduğunu kaydetti.
    
-Denizli`nin Çaykur Rizespor`da göreve getirilmesi-

Bakan Hayati Yazıcı, bir gazetecinin ``Beşiktaş`lı olduğunuz söyleniyor, Mustafa Denizli gibi bir isim de Rizespor`da göreve getirildi`` nasıl değerlendiriyorsunuz sorusu üzerine de ``Beni Beşiktaşlı kim yapıyor, bilmiyorum. Ama hoşuma da gidiyor, bir şey demiyorum. Çaykur Rizespor`u tutuyorum, onun dışında milli takım. İyi oynayanı alkışlarım. Çok fazla futbolla ilgilenemiyorum``dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları Gümrük Kanunu, Kaçakçılık Kanunu ve 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile ilgili değişiklik taslağına ilişkin ``Tasarının yasalaşması halinde özellikle akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili daha etkin bir mücadelemiz sonuç verici hale gelecek`` dedi.

Yazıcı, Rize`de Yakamoz Restaurant`da düzenlediği basın toplantısında, Gümrük Kanunu, Kaçakçılık Kanunu ve 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile ilgili 40 maddeyi içeren değişiklik taslağının yarın Bakanlar Kurulu`nda sunumunu yapacağını belirtti.

Tasarının vize alması halince Meclis`e sevk edileceğini ifade eden Yazıcı, ``Tasarının 2013 yılının başlarında Meclis`te görüşülerek yasalaşmasını sağlayacağız. Taslakta getirdiklerimiz, akaryakıt kaçaklığı ile mücadeleyi daha aktif hale getirmek. Genelde kaçakçılıkla mücadeleyi bugüne kadar yaptığımız uygulamaları dikkate alarak daha etkin hale getirmek, tasfiye aşamasına gelmiş kaçak olarak el konulmuş ürünleri çok daha kısa zaman dilimi içerisinde birikimine yol açmadan, depolama gibi külfete katlanmadan tasfiyelerini sağlamayı amaçlayan bir taslak`` dedi.

saa.20121223142435.jpg

Daha önce bazı gazetelerde kaçakçılıkta cezaların indirildiğine dair yazıların yer aldığını kaydeden Yazıcı, kesinlikle böyle bir olay olamayacağını, daha caydırıcı, düzenleyici bir çalışma uyguladıklarını söyledi.

``Örnek vermek gerekirse özellikle akaryakıt kaçakçılığında, kaçak ürün bulunan yerlerde istasyonlardaki sadece marker içermeyen ürünün yakalandığı pompa değil, istasyonun tümüyle alakalı yaptırım uygulamasını bu tasarı ile düzenliyoruz`` diyen Yazıcı, ``Bu tür ürünleri bulunduran, satmasına zemin hazırlayan, bu suça iştirak eden veya doğrudan doğruya işleyen bu tür müesseseler ile ilgili lisansların askıya alınması ve iptaline kadar yaptırımlar uyguluyoruz. Tasarının yasalaşması halinde özellikle akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili daha etkin bir mücadelemiz sonuç verici hale gelecek`` diye konuştu.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Yazıcı, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın ``Diyarbakır Cezaevi`ndeki filancaya işkence edildi, bana da böyle işkence yapılsa bende dağa çıkarım. Hayır bizim yolumuz bu değil`` şeklindeki açıklamalarını hatırlatması üzerine, şöyle konuştu:

``Başbakanımızın sözünün üzerine söz söylenmez. Başbakanımız görüşünü söylemiştir. Bana göre Başbakanımızın görüşü doğrudur. Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Bunun ötesinde bir şeyi söylemenin yararlı olmayacağını düşünüyorum. Yani bir şeyi bir şeyle kıyaslarken, bir doğru yanlış şeklindeki değerlendirme Başbakanımızın da ifade ettiği şekilde doğru bir yaklaşım değil. Biz işkenceye karşı sıfır tolerans yaklaşımlarını, yaptığı programlarda ortaya koymuş bir hükümetiz. Bunu izah ederken, kabul etmediğimiz bir başka yöntemi mazur gösterir bir davranış içerisinde olamayız, doğru değil bu. Doğruya doğru, eğriye eğri diyen bir anlayışımız var. Başbakanımız da bu çerçevede hükümetin duruşunu, kendi duruşunu ifade etmiştir. Bunu şuna, buna cevap şeklinde de değerlendirmenin doğru olmadığı kanısındayım.``
    
 -TOBB seçimleri Mayıs 2013`te yapılacak-
    
Bakan Yazıcı, bir gazetecinin ``Oda, borsa seçimlerinde bir gecikme söz konusu mu-`` şeklindeki sorusuna ise ``Böyle bir olay söz konusu değil. Seçimleri bilindiği gibi Bakanlar Kurulu kararı ile şubat-mart aylarına öteledik. AB uyum kriterleri kapsamında NACE kodlaması çalışması yürütülüyordu. Bu çalışmayı Gelir İdaresi, TÜİK ve TOBB birlikte yürütüyordu. NACE kodlaması yapılamadan önce herhangi bir faaliyette bulunan müteşebbisler oturup, `Sen şu meslek kolundan, ben bundan olayım` diye kendi aralarında planlama yapıyordu. NACE kodlaması bittikten sonra hiçbir müteşebbis bu şekilde bir planlama yapamayacak. Herkes NACE kodlamasında ağırlıklı olarak hangi alanda faaliyet yürütüyorsa o alanda aday olacak, seçilecek`` dedi.

NACE kodlama çalışmalarının oda seçimleri ile çakıştığını vurgulayan Yazıcı, ``Kodlama bitmemişti. Tartışmaya yol açılmasın diye, `kodlamayı bitirelim seçimler yapılsın` diye düşündük. Seçimler şubat-marta ertelendi. Mart sonuna kadar bitecek. İnşallah Türkiye Odalar Borsalar Birliğinin (TOBB) seçimi hiçbir değişiklik yapılamadan Mayıs 2013 ayında gerçekleşecek`` şeklinde konuştu.

Bu haber 1247 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Ekonomi
15 Ekim’i Göremeyen ÇAYKUR Mevsimlik İşçisi 25 Ekim’i Görecek
Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Hançeroğlu, mevsimlik işçilerin 180 gün çalışması yönünde yaptıkları çalışmalar neticesinde bin 500 adamaya aldıklarını ve işçilerin bir hafta daha çalışma sürelerini uzattıklarını söyledi.
Yorum : 0
Magazin
ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce, Göreve Başladı
Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (ÇAYKUR) atanan Ekrem Yüce, görevine başladı.
Yorum : 0
Ekonomi
Karadağ: Mevsimlik İşçilerimizin Bu Kadar Uzun Bir Süre Çalıştığı Dönem Yok
Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanı Sultan Murat Karadağ, ÇAYKUR’a verilen 50 bin gün adam ayı sayısının dolması nedeniyle iş akidleri askıya alınacak mevsimlik işçilerin alınan 1500 gün adam ayıyla 1 hafta daha çalışabilecekleri söyledi
Yorum : 0
Rizespor
Sizlere Çok Güveniyorum
Teknik Direktörü Okan Buruk Çaykur Rizespor’ un başına geldikten sonra 2 galibiyet 2 beraberlik almasıyla yeşil mavili camianın sevgisini kazandı.
Yorum : 0
Rizespor
Türk Futboluna Yeni Bakış Açısı Getireceğim
Çaykur Rizespor Başkanlığını Hasan Kemal Yardımcıdan devralan Hasan Kartal, kendisinin eski başkanlar gibi normal bir başkanlık yapmayacağını ifade ederek, bundan sonra yapılacak idari ve mali hamlelerle Çaykur Rizespor’un geleceği aydınlık içinde olacak dedi.
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor`un başarılı eldiveni en iyi yerli kaleci
Çaykur Rizespor`un başarılı eldiveni gösterdiği performansla milli takıma seçilirken Süper Ligin`de en iyi yerli kalecisi oldu.
Yorum : 0
Gıda Üretimi, Tarımda Dışa Bağımlığın önüne geçilmesi, israfın Önlenmesi İle Olur 15 Ekim 2018 Pazartesi 11:49:00
Rize Böyle Turist Hiç Görmedi 15 Ekim 2018 Pazartesi 01:43:00
Zor Süreci En Az Kayıpla Geçmek İstiyoruz 14 Ekim 2018 Pazar 23:33:00
Bambaşka Rize Geliyor 14 Ekim 2018 Pazar 23:31:00
Çaykur Rizespor Zayıf rakibini 3-1 ile Geçti 14 Ekim 2018 Pazar 17:50:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Yeni yasama yılına İYİ Parti damgası  Kaynak Yeniçağ: Yeni yasama yılına İYİ Parti damgası
TBMM çalışmalarında İYİ Parti Grubu dikkat çeken performans sergiliyor
Avrupa’da büyük buluşma
Almanya’nın Leverkusen kentindeki Ostermann Arena’da gerçekleştirilen “Saadet 5. Avrupa Buluşması”na katılan Karamollaoğlu, Avrupa’daki Milli Görüşçülere seslendi.
İşsizlik rakamları açıklandı
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 88 bin kişi artarak 3 milyon 531 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,1 puanlık artış ile %10,8`e yükseldi.
Saadet Partisi`nden Papaz Brunson tepkisi: Yine mi kandırıldınız?
Papaz Andrew Brunson`un serbest bırakılmasını değerlendiren Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, "Yine mi kandırıldınız? Yine mi kandırılıyorsunuz? Yine mi kandırıyorsunuz?" ded
FOTO GALERİ
İzlenme 3545
İzlenme 8207
İzlenme 5867
İzlenme 6620
VİDEO GALERİ
İzlenme 5491
İzlenme 5710
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu