Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Bakan Yazıcı`dan Önemli Açıklamalar
23 Aralık 2012 Pazar 15:10:00 / Siyaset
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Rize`de Yakamoz Restaurant`da basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu
10:44Her Türlü Darbeyi Lanetliyoruz23:18 “Tarihe Tanıklık Ediyoruz”12:41Rize MHP`yi Bağrına Bastı!14:21CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz Oldu12:06Memur-Sen Rize İl Başkanı Usta, 24 Haziran Seçimlerini Değerlendirdi00:34 Oylarımızı Artırdık23:35 Yeni Bir Parti Olarak Seçimden Alnımızın Akıyla Çıktık13:05Ayyıldız’dan Seçmenlere ve Teşkilatına Teşekkür12:08Rize İçin Mücadelemiz Devam Edecek21:30Mesut Yılmaz’dan Erdoğan’a Kutlama13:47Tam Bağımsız Türkiye İçin Ölene Kadar Mücadele13:40Kazanan Türkiye Oldu13:36Rize`de Cumhurbaşkanı Adayları ve Partiler Kaç Oy Aldı?10:01 Vatan Partisi Hemşin`den Seslendi: Hes`lere Geçit Yok


 Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Yakamoz Restaurant`da düzenlediği basın toplantısında, ``Çay bu bölgenin en önemli geçim kaynağı, ürünü. Çayın pazar payının büyütülmesi, nitelik olarak daha iyi hale getirilmesi, müstahsilin korunması ve daha iyi yerlere getirilmesi için çalışmalar yürütüyoruz``dedi.

Bakan Yazıcı, ÇAYKUR ile ilgili görüşlerinin belli olduğunu belirterek, ``Çay bu bölgenin en önemli geçim kaynağı, ürünü. Çayın pazar payının büyütülmesi, nitelik olarak daha iyi hale getirilmesi, müstahsilin korunması ve daha iyi yerlere getirilmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Bu düzenlemeleri yaparken, çay fabrikalarının kapasitelerinin artırılması da bizim eylemlerimiz içerisinde yer alıyor. Nitekim 2012 yılında kapasiteyi günlük 500 ton artırarak 7 bin 100 tona çıkardık`` dedi.

Rize`deki Taşlıdere Çay Fabrikası`nın başka yere taşınmasına da değinen Yazıcı, ``Bunu `Fabrika kapatılıyor` olarak değerlendirmeyi fevkalade yanıltıcı buluyorum. Hemşehrilerimizin bu algı içerisinde tepki vermesi doğal olabilir. Tepki ortaya konulacak. Ancak hiç kimsenin tasvip etmeyeceği söylemlerde bulunmayı, söyleyenlerin aleti durumuna düşmelerini hiç bir şekilde kabul etmiyorum. Bunlar hemşehrilerimize yakışmaz`` diye konuştu.

Fabrika alanının Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi`ne devredildiğini, üniversitenin Rize`nin geleceği açısından çok önemli olduğunu belirten Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:

``Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, birlikte kurulan üniversiteler içerisinde en hızlı büyüyeni. 11 tane fakültesi var, öğrenci sayısı her yıl artış gösteriyor. Böyle bir üniversite Rize ve bölge için önemli sonuçlar ortaya koymaya devam ediyor. Taşlıdere Fabrikası`nın üniversite alanı için başka yere taşınmasını hemşehrilerimiz önemli değerlendirmeli. Biz başka bir iş için tahsis etmiyoruz, üniversite için kullanacağız. Bu çalışma bölge halkı içinde son derece prestijli bir çalışma olacak. Fabrikanın makineleri Veliköy ve Cumhuriyet Çay Fabrikasına taşınacak ve kapasiteleri artırılacak. Ayrıca Cami Dağı Çay Fabrikasının alanı var. Gerekli düzenlemeleri yapabilirsek büyütmeyi düşünüyoruz, bunun da takipçisiyiz. Hemşehrilerimiz buna tepki koyması değil, sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. ÇAYKUR, özel sektörden bazı kapatılmış fabrikaları kiralama yoluyla değerlendirmeyi düşünüyor. Bu konuyu da Bakanlar Kurulu ile değerlendireceğiz. İlgili Bakanlık mevzuatında olur varsa bunu uygulama yoluna gideceğiz``
    
-Çay kaçakçılığı-

2012 yılının çay kaçakçılığı rakamlarının ocak ayında belli olacağını belirten Bakan Yazıcı, ``Ancak son dört yılın kaçak çay yakalama miktarı 15 bin 500 ton. Bunun içerisinde emniyet ve jandarmanın yakalamaları dahil. Kapılarımızda ise en çok kaçakçılık tütün ve tütün mamulleri, belli bölgelerde çay, elektronik eşya bu şekilde takip ediyor. Nitelikli gıda maddeleri kaçakçıların en çok teşebbüs ettikleri alanlar oluyor`` diye konuştu.

Yazıcı el konulmuş TASİŞ`in ambarlarında bulunan çayların piyasaya satılmadığını da sözlerine ekledi.

Sarp Sınır Kapısındaki 1 liralık geçişlerle ilgili olarak Gürcistan hükümetinin yeni bir uygulama bildiriminde bulunmadığını da anlatan Bakan Yazıcı, Gürcistan ile Türkiye arasında anlaşma olduğunu ve uygulamanın bir ülke tarafından askıya alınması halinde uluslararası hukukta prosedürünün belli olduğunu kaydetti.
    
-Denizli`nin Çaykur Rizespor`da göreve getirilmesi-

Bakan Hayati Yazıcı, bir gazetecinin ``Beşiktaş`lı olduğunuz söyleniyor, Mustafa Denizli gibi bir isim de Rizespor`da göreve getirildi`` nasıl değerlendiriyorsunuz sorusu üzerine de ``Beni Beşiktaşlı kim yapıyor, bilmiyorum. Ama hoşuma da gidiyor, bir şey demiyorum. Çaykur Rizespor`u tutuyorum, onun dışında milli takım. İyi oynayanı alkışlarım. Çok fazla futbolla ilgilenemiyorum``dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları Gümrük Kanunu, Kaçakçılık Kanunu ve 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile ilgili değişiklik taslağına ilişkin ``Tasarının yasalaşması halinde özellikle akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili daha etkin bir mücadelemiz sonuç verici hale gelecek`` dedi.

Yazıcı, Rize`de Yakamoz Restaurant`da düzenlediği basın toplantısında, Gümrük Kanunu, Kaçakçılık Kanunu ve 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile ilgili 40 maddeyi içeren değişiklik taslağının yarın Bakanlar Kurulu`nda sunumunu yapacağını belirtti.

Tasarının vize alması halince Meclis`e sevk edileceğini ifade eden Yazıcı, ``Tasarının 2013 yılının başlarında Meclis`te görüşülerek yasalaşmasını sağlayacağız. Taslakta getirdiklerimiz, akaryakıt kaçaklığı ile mücadeleyi daha aktif hale getirmek. Genelde kaçakçılıkla mücadeleyi bugüne kadar yaptığımız uygulamaları dikkate alarak daha etkin hale getirmek, tasfiye aşamasına gelmiş kaçak olarak el konulmuş ürünleri çok daha kısa zaman dilimi içerisinde birikimine yol açmadan, depolama gibi külfete katlanmadan tasfiyelerini sağlamayı amaçlayan bir taslak`` dedi.

saa.20121223142435.jpg

Daha önce bazı gazetelerde kaçakçılıkta cezaların indirildiğine dair yazıların yer aldığını kaydeden Yazıcı, kesinlikle böyle bir olay olamayacağını, daha caydırıcı, düzenleyici bir çalışma uyguladıklarını söyledi.

``Örnek vermek gerekirse özellikle akaryakıt kaçakçılığında, kaçak ürün bulunan yerlerde istasyonlardaki sadece marker içermeyen ürünün yakalandığı pompa değil, istasyonun tümüyle alakalı yaptırım uygulamasını bu tasarı ile düzenliyoruz`` diyen Yazıcı, ``Bu tür ürünleri bulunduran, satmasına zemin hazırlayan, bu suça iştirak eden veya doğrudan doğruya işleyen bu tür müesseseler ile ilgili lisansların askıya alınması ve iptaline kadar yaptırımlar uyguluyoruz. Tasarının yasalaşması halinde özellikle akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili daha etkin bir mücadelemiz sonuç verici hale gelecek`` diye konuştu.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Yazıcı, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın ``Diyarbakır Cezaevi`ndeki filancaya işkence edildi, bana da böyle işkence yapılsa bende dağa çıkarım. Hayır bizim yolumuz bu değil`` şeklindeki açıklamalarını hatırlatması üzerine, şöyle konuştu:

``Başbakanımızın sözünün üzerine söz söylenmez. Başbakanımız görüşünü söylemiştir. Bana göre Başbakanımızın görüşü doğrudur. Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Bunun ötesinde bir şeyi söylemenin yararlı olmayacağını düşünüyorum. Yani bir şeyi bir şeyle kıyaslarken, bir doğru yanlış şeklindeki değerlendirme Başbakanımızın da ifade ettiği şekilde doğru bir yaklaşım değil. Biz işkenceye karşı sıfır tolerans yaklaşımlarını, yaptığı programlarda ortaya koymuş bir hükümetiz. Bunu izah ederken, kabul etmediğimiz bir başka yöntemi mazur gösterir bir davranış içerisinde olamayız, doğru değil bu. Doğruya doğru, eğriye eğri diyen bir anlayışımız var. Başbakanımız da bu çerçevede hükümetin duruşunu, kendi duruşunu ifade etmiştir. Bunu şuna, buna cevap şeklinde de değerlendirmenin doğru olmadığı kanısındayım.``
    
 -TOBB seçimleri Mayıs 2013`te yapılacak-
    
Bakan Yazıcı, bir gazetecinin ``Oda, borsa seçimlerinde bir gecikme söz konusu mu-`` şeklindeki sorusuna ise ``Böyle bir olay söz konusu değil. Seçimleri bilindiği gibi Bakanlar Kurulu kararı ile şubat-mart aylarına öteledik. AB uyum kriterleri kapsamında NACE kodlaması çalışması yürütülüyordu. Bu çalışmayı Gelir İdaresi, TÜİK ve TOBB birlikte yürütüyordu. NACE kodlaması yapılamadan önce herhangi bir faaliyette bulunan müteşebbisler oturup, `Sen şu meslek kolundan, ben bundan olayım` diye kendi aralarında planlama yapıyordu. NACE kodlaması bittikten sonra hiçbir müteşebbis bu şekilde bir planlama yapamayacak. Herkes NACE kodlamasında ağırlıklı olarak hangi alanda faaliyet yürütüyorsa o alanda aday olacak, seçilecek`` dedi.

NACE kodlama çalışmalarının oda seçimleri ile çakıştığını vurgulayan Yazıcı, ``Kodlama bitmemişti. Tartışmaya yol açılmasın diye, `kodlamayı bitirelim seçimler yapılsın` diye düşündük. Seçimler şubat-marta ertelendi. Mart sonuna kadar bitecek. İnşallah Türkiye Odalar Borsalar Birliğinin (TOBB) seçimi hiçbir değişiklik yapılamadan Mayıs 2013 ayında gerçekleşecek`` şeklinde konuştu.

Bu haber 1207 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Musa ve Umar İle Görüşüyoruz
Transfer çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Yılmaz Zehiroğlu, Osmanlıspor’ dan Aminu Umar ve Musa Çağıran’ ı kadrolarına katmak istediklerini söyledi
Yorum : 0
Rizespor
Samir Ujkani Rizespor’ da
Çaykur Rizespor Kosovalı kalecide mutlu son ulaştı
Yorum : 0
Rizespor
Ünal Karaman’dan Çaykur Rize kampına ziyaret
2 sezon önce Trabzonspor’un Bursaspor’a kaybetmesinin ve Rizespor’un küme düşmesinin ardından iki şehir arasında gerginlik yaşanmış ve demeç savaşları gergin ortamı giderek daha da büyütmüştü. O günler artık geride kaldı ve Trabzonspor teknik direktörü Ünal Karaman, Çaykur Rizespor kampını ziyaret etti ve gerginlik yerini barışa bıraktı.
Yorum : 0
Rizespor
Ozan Papaker Pendikspor ile anlaştı
Çaykur Rizespor`un genç forveti Ozan Papaker, Yeşil-Mavili kulüple karşılıklı olarak yollarını ayırarak Pendikspor`a imza attı.
Yorum : 0
Spor
Pazarspor Egemen ile bir yıl daha sözleşme imzladı
Kaçkar`ın Şahinleri Pazarspor iç transferde Egemen Zengin ile devam eden sözleşmesini bir yıl daha uzattı.
Yorum : 0
Sağlık
Türüt`ten Rize Personel Eğitim Merkezinde `Sigara Bağımlılığı ve Zararları` Eğitimi
Yeşilay Cemiyeti Rize Şubesi tarafından Adalet Bakanlığı Rize Personel Eğitim Merkezinde "Sigara Bağımlılığı ve Zararları" eğitimi verildi.
Yorum : 0
Yıpranma Payı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde! 20 Temmuz 2018 Cuma 09:34:00
Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonası Rize`de Başladı 20 Temmuz 2018 Cuma 00:33:00
Rizeli Yıldız Judocular Balkanlarda Şampiyon Oldu 20 Temmuz 2018 Cuma 00:30:00
Çaya ALTERNETİF Olabilecek mi? 19 Temmuz 2018 Perşembe 12:31:00
Rizespor, Yeni kalecisi ile prensipte anlaştı. 19 Temmuz 2018 Perşembe 12:28:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`
Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Rize Limanı`nın genişleme sahasında yapılması planlanan futbol sahasının kente ihanet olduğunu söyledi.
 Devlet teşkilatında yeniden yapılanma
Seçim bitti ama asıl iş yeni başlıyor. 24 Haziran seçimleri ile birlikte yeni bir döneme girdik. Devlet Teşkilatında yeni bir yapılanmaya gidiliyor. Dünya da yaşanan gelişmelere paralel olarak böyle bir yapılanma gereklilik halini aldı. Dünya endüstri 4.0`ı yaşıyor. Hibrit savaşı yaşıyor. Küresel rekabet ve teknolojik gelişmeler yeni devlet yapılanmalarını ve yeni stratejileri zorunlu kılıyor. Türkiye yeni bir döneme giriyor. Ortadoğu yeni bir döneme giriyor. Dünya yeni bir döneme gidiyor ve büyük bir rekabete sahne oluyor.
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
FOTO GALERİ
İzlenme 3483
İzlenme 8124
İzlenme 5797
İzlenme 6549
VİDEO GALERİ
İzlenme 5430
İzlenme 5652
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu