Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Bakan Yine Provoke Ederek, ‘Ahım-Şahım’ Yanıltıyor
03 Ekim 2015 Cumartesi 10:19:00 / Rize Haber
Yeşil Yol Çalışmaları Kapsamında Yayla Yollarının Genişletilmesi İçin Alınan Ağaç Kesim İzinleri Doğrultusunda Rize’de Yüzlerce Ağaç Kesildikten Sonra Rize İdare Mahkemesi Yürütmeyi Durdurma Kararı Vermişti.
20:04Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi19:54Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı18:53Rize`de Uyuşturucu Operasyonu23:29 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden Deprem Eğitimi00:48Rize Ardeşen`deki Düzköy Köyü Fındıklı`ya Bağlandı15:525 Ayrı Koruma Kurulu Kararı Ayder`i Koruyamadı 12:34 Rize’ de Emniyet Parka Göz Yumuyor18:34Pazar`da Fakülte Camisinin Temeli Atıldı00:13RTEÜ Batı Park Projesinde Dolgu Çalışmaları Başladı00:11Pileki Mağarasına Ulaşan Tarihi Patika Yollar Açılarak Turizme Kazandırılacak17:31 Ardeşen`in Yüzü Başkan Gültekin`le Güldü21:40Başkan Mete Dur Durak Bilmiyor!20:45Ovit’teki Çığ Tüneli’ni İlk Onlar Kullandı00:27Rize`de Silahlı Kavga 1`i Ağır, 3 Yaralı

 

 

Ömer ŞAN-(RİZE)- Trabzon’da Yeşil Yol çalışmalarını savunarak, her zaman olduğu gibi çevreci ve yaşam savunucularını hedef gösteren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Yeşil Yol için kesilen ağaçlarda ahım şahım ağaç da değil” ifadeleriyle bölgedeki ağaç katliamını görmezden geldi.

            Bakan Eroğlu’nun açıklamalarına tepki gösteren yaşam savunucuları, Bakanlığının kuruluş ilkeleri doğrultusunda orman ve suları koruyup kollaması gereken Bakanın, bu alanları HES, yol ve maden aramaları gibi rant projelerine peşkeş çektiğini ve katledilerek yok edilmesine göz yumduğunu ileri sürdüler.

Trabzon Valiliği`ni ziyareti sonrasında bölgedeki yatırımlar konusunda açıklamalarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yeşil Yol çalışmasının yayla turizmini geliştireceğini savunarak, “Yeşil Yol’un ormandan geçen kısmı çok cüzi miktarda. Trabzon’da 13 adet ağaç kesilmiş. Geniş bir otoban yapmıyoruz. Mevcut yolu düzenli bir hale getiriyoruz” dedi.

Toplantı sonrası bir gazetecinin bölgede yapımı devam eden Yeşil çalışmaları kapsamında kaç ağaç kesildiğine ilişkin sorusunu, “3 tane ağaç kesilmiş. İstersen onun yerine 13 bin adet fidan dikelim. Kabul ediyor musunuz? Bu yol bir orman yoludur. 13 adet ağaç kesilmiştir Trabzon`da. Kesilen ağaçlarda ahım şahım ağaç da değil. Küçük bodur ağaçlardır” şeklinde yanıtladı.

Aynı açıklamalarında, Türkiye’nin dünyada orman varlıklarını artıran nadir ülkelerden biri olduğunu savunan Bakan Eroğlu, “Yemyeşil bir yol olacak. Bizim işimiz zaten ağaçları artırmak, ormanları korumak. Oradaki vatandaşlar çok memnun. Çünkü yayla turizmi gelişecek. Orada yaşayan vatandaşlar, ‘Bu yolu bir an önce yapın’ diyor ama dışarıdan gelen bazı insanlar, provoke etmek isteyenler, buna karşı çıkıyor. Vatandaşı mı dinleyelim, 3-5 tane provokatörü mü” ifadeleriyle yine çevrecileri hedef aldı.

            Bakan Eroğlu’nun açıklamalarına tepki gösteren Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Ömer Şan, Bakanın her zaman olduğu gibi toplumu ve kamuoyunu ve hatta devletin organlarını yanılttığını ve haklı provoke ederek çevrecileri ve yaşam savunucularını hedef gösterdiğini ileri sürdü.

            Yeşil Yol’un aslında bir proje olmadığını, çalışmaların resmi prosedür dışında sürdürüldüğünü ve, 2011’de planlanan ve uygulaması konusunda dava ve yargı süreci devam eden Doğu Karadeniz Bölgesi Turizm Mastır Planı kapsamında, yaylaların ranta ve peşkeşe açılmasını hedefleyen 3 ayrı yoldan, ‘yeşil renkli kalemle’ çizilen sadece biri olduğunu kaydeden Şan, “Proje kapsamında 3 yol var. Sözde Doğu Karadeniz’deki 8 ilin yaylalarını birleştirecek. Bu 3 yol da çizildikleri kalemlerin ve rantın rengine göre, ‘yeşil, mor ve mavi’ diye adlandırılmış. Güzergâhları, bölgenin doğal varlıklarını uluslararası sermaye gruplarına peşkeş çekerek ranta açmaktadır. Görünen köy de, yayla da, yol da kılavuz istem, istemiyor! Sonuçta ortada resmiyette olmayan yasadışı bir çalışma ve Temelde bir hukuk devleti olan Devletin Bakanı bunu savunuyor” dedi.

            Bakan Sıfırları Sıfırlıyor mu?

            Bakan Eroğlu’nun kesilen ağaçlar konusunda da kamuoyunu yanılttığına dikkat çeken Şan, “Açıklamasının bu kısmını sözde Trabzon boyutuna indirgemiş! Onlarca yıldır bakanlık yapıyor ama Trabzon’da ve bölgede o sözünü ettiği türde ‘bodur’ tip ağaç olmaz. Burayı başka bölgelerle karıştırıyor! Kesilen ağaçları da görmemiş, bilgisi dahi yok! Yada Sayın Bakan, 13 ağaçtan söz ederken sanırız TL’den atılan 3 sıfır gibi bu sayılardan da 3’er 5’er sıfırları atıp, siliyor, sıfırları sıfırlıyor herhalde! Her zaman olduğu gibi ahım şahım yalan söylemeye devam ediyor. Madem ağaç kesilmiyor, ağaç katliamı olmuyor da neden bütün illerde ‘ağaç kesim izinleri’ alınıyor? Rize İdare Mahkemesi neden bu ağaç kesim izinlerini durdurup, iptal ediyor? Bakan Bey bunları neden görmezden geliyor? Suyunu, toprağını, doğasını, havasını korumaya çalışan yurttaşları, köylüleri ‘provokatör’ olarak niteleyen Bakan, bu yurttaşları hangi ülkenin vatandaşı sayıyor, Bakan hangi ülkenin Bakanıdır, bunu anlamak zor” diye konuştu.

            Ağaç Katliamında Ne Oldu?

Öte yandan Yeşil Yol Projesi kapsamında 7 ayrı noktada yol genişletme ve yeni yol açma çalışması planlanan Rize’de Ausor, Haczane ve Husor yaylaları arasındaki 15 kilometrelik bağlantı yolunun yapımı sırasında büyük bir ağaç katliamı yaşandı.

Bölgede sürdürülen çalışmalar için Orman Genel Müdürlüğü, bir süre önce 16 dönüm alanda ağaç kesim izni verdi. Bunun üzerine harekete geçen Ausor Yaylası sakinlerinden 9 kişi, Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu öncülüğünde, ‘Orman kesim izninin yürütmesinin durdurulması ve iptali’ istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Mahkeme Temmuz ayı içerisinde, Orman Genel Müdürlüğü’nün verdiği ağaç kesim izninin yürütmesini durdurdu. Ancak karar çıkıncaya kadar geçen bir aylık sürede, Yeşil Yol’un geçeceği Ausor-Haczane ve Husor yaylaları güzergâhında yüzlerce ladin ve çam ağacı kesildi, çok sayıda ağaç da iş makinelerince dereye yuvarlandı. Bazı ağaçların da yayla yolu boyunca yol kenarlarında istiflenmiş halde bırakılması dikkat çekmişti.

Öte yandan Ausor Yaylası`nda yaşayan Çamlıhemşin İlçesi`ne bağlı Murat Köyü Muhtarı Lütfü Sezgin, Yeşil yol güzergâhında ağaçların kesildiğini ve yol boyunca büyük tahribat oluştuğunu anlatarak, “1800 rakımlı yerlerde yolun sağında solunda ağaçlar var. 7 metre yol yapılacaksa ağaçlar kesilmeden yol yapılamaz. Yaylalarının yolu var. Neden bağlantı yapılıyor ki. 3 ay kullanılan bir yaylada bu yol gereksizdir” dedi.

TEMA Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Nevzat Özer ise, Ausor Yaylası`nda Yeşil Yol projesi için kesilen ağaçların yüksek dağ orman ekosistemi içerisinde bulunan çok değerli ağaçlar olduğunu ifade ederek, “Bu ormanlar kaybedildiğinde yeniden oluşturmak son derece zordur. Yaşama-büyüme gücü zayıftır. Alpin çayırlıklara geçiş kuşağındaki bu ormanlar yaban hayatı için çok uygun doğa koruma alanlarıdır. Koruma statüsü olsun veya olmasın mutlaka koruma altında tutulmalıdır. Temiz, kaliteli su üretiminin kaynağını oluşturur, düzenler. Hassas ekosistemlerdir, biyolojik değeri çok yüksektir. Bu ormanların, sahip olduğu çok sayıda işlevin yanında belki de en önemli özelliği, erozyon, çığ ve heyelanları önleyen bir özelliğe sahip olmalarıdır. Bu tehlikelerin ilk tutulduğu yerlerdir” diye konuştu.

 

Bu haber 618 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Düelloyu Rizespor Kazandı 4-3
Çaykur Rizespor, Milli aradan sonra da hız kesmedi ve İzmir deplasmanında Altınordu`yu gole doyurdu.
Yorum : 1
Rize Haber
Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi
RİZE`nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi`nde yapımı planlanan Sesli Hidroelektrik Santral (HES) projesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü `Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir` kararı verdi.
Yorum : 0
Spor
Pazarspor Darıca`yı Ağırlıyor
Bu sezon güçlü bir kadro kuran ve şampiyonluk parolasıyla başladığı lige ilk hafta deplasman galibiyetiyle merhaba diyen Pazarspor, sahasındaki ilk maçta Darıca Gençlerbirliği ile karşılaşacak.
Yorum : 0
Rizespor
RİZESPOR`DA YENİ YÖNETİM NETLEŞMEYE BAŞLADI
Başkan Kemal Yardımcı, 17 Eylül’ de yapılacak olağan üstü kongrelerde yeni yönetimde yer alacak isimleri netleştirmeye başladı. Yardımcı, “Yönetimde görev alacak herkesin önceliği Rizespor olacak” dedi
Yorum : 0
Rize Haber
Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı
Rize’nin Güneysu ilçesinde doğalgaz borusu döşemesi için çalışma yapan araç uçuruma yuvarlandı. Kazada 2 kişi yaralandı.
Yorum : 1
Ekonomi
2 Kilo Ağırlığında Turp Şaşırttı
Rize`nin Çamlıhemşin ilçesinde bir vatandaş, bahçesinde 2 kilo ağırlığında turp yetiştirdi.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor Muhammet`i Pazarspor`a Kiraladı 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:50:00
Ramos Sakatlandı Miloseviç`i Aldık 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:48:00
Yeşil Yol Projesiyle Karadeniz Yaylaları Ayder`den Katbekat Rezil Olur 08 Eylül 2017 Cuma 23:38:00
Çaykur Rizespor, Beşiktaş`tan Milosevic`i kiraladı! 08 Eylül 2017 Cuma 23:31:00
Ziraat Türkiye Kupası Kuraları Çekildi. İşte Rizespor ve Pazarpor`un Rakipleri 08 Eylül 2017 Cuma 23:29:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3354
İzlenme 8006
İzlenme 5689
İzlenme 6450
VİDEO GALERİ
İzlenme 5306
İzlenme 5544
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu