Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Bakan Yine Provoke Ederek, ‘Ahım-Şahım’ Yanıltıyor
03 Ekim 2015 Cumartesi 10:19:00 / Rize Haber
Yeşil Yol Çalışmaları Kapsamında Yayla Yollarının Genişletilmesi İçin Alınan Ağaç Kesim İzinleri Doğrultusunda Rize’de Yüzlerce Ağaç Kesildikten Sonra Rize İdare Mahkemesi Yürütmeyi Durdurma Kararı Vermişti.
Alihan TELATAR İşimiz çok zor
Okunma : 135
Yorum : 555
13:55Türkiye Diyanet Vakfı Rize de Farklı16:24Rize’de Tarihi Çınar Ağacı Kesildi23:34 Okan Buruk: `Rize ayağa kalkacak`09:33Ev Yaparken Teknik Elemana Danışma Oranı Yüzde 2023:36 Ardeşen’de Gaziler Günü kutlandı22:52 Rize’ de Emeklilerin 3 Bin Daire Talebi Var13:45Rize`de Dere Yatağı Alanındaki 7 Katlı Binaya Yıkım Kararı13:40 Yeşil Yol Davası Rize İdari Mahkemesinde Görülmeye Başlandı22:23Çay, Doğa ve Gençlik Filmleri Festivali’nin Tanıtım Toplantısı Yapıldı11:04Rize`de Duba ile Usulsüz Yol Kapatanlara Para Cezası Uygulanacak09:11 Dolara İnat Ekmeği Ucuzlattık08:53 Alt ve Üst Geçitler Olmazdan Olmaz20:17Bu Krizden Alnımızın Akıyla Çıkacağız22:07SALVADER`den Vampir Kelebek`e Çözüm Çağrısı

 

 

Ömer ŞAN-(RİZE)- Trabzon’da Yeşil Yol çalışmalarını savunarak, her zaman olduğu gibi çevreci ve yaşam savunucularını hedef gösteren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Yeşil Yol için kesilen ağaçlarda ahım şahım ağaç da değil” ifadeleriyle bölgedeki ağaç katliamını görmezden geldi.

            Bakan Eroğlu’nun açıklamalarına tepki gösteren yaşam savunucuları, Bakanlığının kuruluş ilkeleri doğrultusunda orman ve suları koruyup kollaması gereken Bakanın, bu alanları HES, yol ve maden aramaları gibi rant projelerine peşkeş çektiğini ve katledilerek yok edilmesine göz yumduğunu ileri sürdüler.

Trabzon Valiliği`ni ziyareti sonrasında bölgedeki yatırımlar konusunda açıklamalarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yeşil Yol çalışmasının yayla turizmini geliştireceğini savunarak, “Yeşil Yol’un ormandan geçen kısmı çok cüzi miktarda. Trabzon’da 13 adet ağaç kesilmiş. Geniş bir otoban yapmıyoruz. Mevcut yolu düzenli bir hale getiriyoruz” dedi.

Toplantı sonrası bir gazetecinin bölgede yapımı devam eden Yeşil çalışmaları kapsamında kaç ağaç kesildiğine ilişkin sorusunu, “3 tane ağaç kesilmiş. İstersen onun yerine 13 bin adet fidan dikelim. Kabul ediyor musunuz? Bu yol bir orman yoludur. 13 adet ağaç kesilmiştir Trabzon`da. Kesilen ağaçlarda ahım şahım ağaç da değil. Küçük bodur ağaçlardır” şeklinde yanıtladı.

Aynı açıklamalarında, Türkiye’nin dünyada orman varlıklarını artıran nadir ülkelerden biri olduğunu savunan Bakan Eroğlu, “Yemyeşil bir yol olacak. Bizim işimiz zaten ağaçları artırmak, ormanları korumak. Oradaki vatandaşlar çok memnun. Çünkü yayla turizmi gelişecek. Orada yaşayan vatandaşlar, ‘Bu yolu bir an önce yapın’ diyor ama dışarıdan gelen bazı insanlar, provoke etmek isteyenler, buna karşı çıkıyor. Vatandaşı mı dinleyelim, 3-5 tane provokatörü mü” ifadeleriyle yine çevrecileri hedef aldı.

            Bakan Eroğlu’nun açıklamalarına tepki gösteren Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Ömer Şan, Bakanın her zaman olduğu gibi toplumu ve kamuoyunu ve hatta devletin organlarını yanılttığını ve haklı provoke ederek çevrecileri ve yaşam savunucularını hedef gösterdiğini ileri sürdü.

            Yeşil Yol’un aslında bir proje olmadığını, çalışmaların resmi prosedür dışında sürdürüldüğünü ve, 2011’de planlanan ve uygulaması konusunda dava ve yargı süreci devam eden Doğu Karadeniz Bölgesi Turizm Mastır Planı kapsamında, yaylaların ranta ve peşkeşe açılmasını hedefleyen 3 ayrı yoldan, ‘yeşil renkli kalemle’ çizilen sadece biri olduğunu kaydeden Şan, “Proje kapsamında 3 yol var. Sözde Doğu Karadeniz’deki 8 ilin yaylalarını birleştirecek. Bu 3 yol da çizildikleri kalemlerin ve rantın rengine göre, ‘yeşil, mor ve mavi’ diye adlandırılmış. Güzergâhları, bölgenin doğal varlıklarını uluslararası sermaye gruplarına peşkeş çekerek ranta açmaktadır. Görünen köy de, yayla da, yol da kılavuz istem, istemiyor! Sonuçta ortada resmiyette olmayan yasadışı bir çalışma ve Temelde bir hukuk devleti olan Devletin Bakanı bunu savunuyor” dedi.

            Bakan Sıfırları Sıfırlıyor mu?

            Bakan Eroğlu’nun kesilen ağaçlar konusunda da kamuoyunu yanılttığına dikkat çeken Şan, “Açıklamasının bu kısmını sözde Trabzon boyutuna indirgemiş! Onlarca yıldır bakanlık yapıyor ama Trabzon’da ve bölgede o sözünü ettiği türde ‘bodur’ tip ağaç olmaz. Burayı başka bölgelerle karıştırıyor! Kesilen ağaçları da görmemiş, bilgisi dahi yok! Yada Sayın Bakan, 13 ağaçtan söz ederken sanırız TL’den atılan 3 sıfır gibi bu sayılardan da 3’er 5’er sıfırları atıp, siliyor, sıfırları sıfırlıyor herhalde! Her zaman olduğu gibi ahım şahım yalan söylemeye devam ediyor. Madem ağaç kesilmiyor, ağaç katliamı olmuyor da neden bütün illerde ‘ağaç kesim izinleri’ alınıyor? Rize İdare Mahkemesi neden bu ağaç kesim izinlerini durdurup, iptal ediyor? Bakan Bey bunları neden görmezden geliyor? Suyunu, toprağını, doğasını, havasını korumaya çalışan yurttaşları, köylüleri ‘provokatör’ olarak niteleyen Bakan, bu yurttaşları hangi ülkenin vatandaşı sayıyor, Bakan hangi ülkenin Bakanıdır, bunu anlamak zor” diye konuştu.

            Ağaç Katliamında Ne Oldu?

Öte yandan Yeşil Yol Projesi kapsamında 7 ayrı noktada yol genişletme ve yeni yol açma çalışması planlanan Rize’de Ausor, Haczane ve Husor yaylaları arasındaki 15 kilometrelik bağlantı yolunun yapımı sırasında büyük bir ağaç katliamı yaşandı.

Bölgede sürdürülen çalışmalar için Orman Genel Müdürlüğü, bir süre önce 16 dönüm alanda ağaç kesim izni verdi. Bunun üzerine harekete geçen Ausor Yaylası sakinlerinden 9 kişi, Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu öncülüğünde, ‘Orman kesim izninin yürütmesinin durdurulması ve iptali’ istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Mahkeme Temmuz ayı içerisinde, Orman Genel Müdürlüğü’nün verdiği ağaç kesim izninin yürütmesini durdurdu. Ancak karar çıkıncaya kadar geçen bir aylık sürede, Yeşil Yol’un geçeceği Ausor-Haczane ve Husor yaylaları güzergâhında yüzlerce ladin ve çam ağacı kesildi, çok sayıda ağaç da iş makinelerince dereye yuvarlandı. Bazı ağaçların da yayla yolu boyunca yol kenarlarında istiflenmiş halde bırakılması dikkat çekmişti.

Öte yandan Ausor Yaylası`nda yaşayan Çamlıhemşin İlçesi`ne bağlı Murat Köyü Muhtarı Lütfü Sezgin, Yeşil yol güzergâhında ağaçların kesildiğini ve yol boyunca büyük tahribat oluştuğunu anlatarak, “1800 rakımlı yerlerde yolun sağında solunda ağaçlar var. 7 metre yol yapılacaksa ağaçlar kesilmeden yol yapılamaz. Yaylalarının yolu var. Neden bağlantı yapılıyor ki. 3 ay kullanılan bir yaylada bu yol gereksizdir” dedi.

TEMA Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Nevzat Özer ise, Ausor Yaylası`nda Yeşil Yol projesi için kesilen ağaçların yüksek dağ orman ekosistemi içerisinde bulunan çok değerli ağaçlar olduğunu ifade ederek, “Bu ormanlar kaybedildiğinde yeniden oluşturmak son derece zordur. Yaşama-büyüme gücü zayıftır. Alpin çayırlıklara geçiş kuşağındaki bu ormanlar yaban hayatı için çok uygun doğa koruma alanlarıdır. Koruma statüsü olsun veya olmasın mutlaka koruma altında tutulmalıdır. Temiz, kaliteli su üretiminin kaynağını oluşturur, düzenler. Hassas ekosistemlerdir, biyolojik değeri çok yüksektir. Bu ormanların, sahip olduğu çok sayıda işlevin yanında belki de en önemli özelliği, erozyon, çığ ve heyelanları önleyen bir özelliğe sahip olmalarıdır. Bu tehlikelerin ilk tutulduğu yerlerdir” diye konuştu.

 

Bu haber 722 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
İYİ Parti Rize İl Başkanlığına Osman Keser Atandı
İYİ Parti Rize il başkanlığına eski il başkan yardımcısı Osman Keser’in atandı.
Yorum : 0
Magazin
Sporun Ekonomiye Katkısı MÜSİAD İzmir’de Ele Alındı
MÜSİAD 100. Genel İdare Kurulu, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu ve Dünya ETNOSPOR Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın katılımlarıyla İzmir’de düzenlendi.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Rize’de Esnaf Yapılan Hizmetlerden memnun.
Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap Portakallık Mahallesi Muhtarı Tuncay Maşalacı’nın düzenlemiş olduğu kahvaltıya katılarak mahallede ikamet eden vatandaşlarla bir araya geldi.
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor`da Okan Buruk Dönemi
Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor`da, İbrahim Üzülmez`den boşalan teknik direktörlük görevine getirilen Okan Buruk ile sezon sonuna kadar resmi sözleşme imzalandı.
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor`da Yeni Başkan Hasan Kartal
Çaykur Rizespor Kulübü`nün yeni başkanı Hasan Kartal oldu.
Yorum : 0
Kültür Sanat
Çayeli Bakır’ın Hikayesinin Galası Yapıldı
Çayeli Bakır’ın hikayesini anlatan Cevherden Öteye filminin gala gösterimi yapıldı.
Yorum : 0
Rizespor Eski Başkanlıda Şair etti 24 Eylül 2018 Pazartesi 15:15:00
Türkiye Diyanet Vakfı Rize de Farklı 24 Eylül 2018 Pazartesi 13:55:00
Benim Kitabımda Başarısızlık Yok 24 Eylül 2018 Pazartesi 11:09:00
Karanlık Sayfadan Aydınlığa Geçeceğız 24 Eylül 2018 Pazartesi 11:06:00
Yeni Bir Sayfa Açacağız 24 Eylül 2018 Pazartesi 11:04:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Baküde Nuru Paşanın büstü açıldı
15 Eylül Bakünün taşnak bolşevik işkalinden kurtarılmasının 100. yıldönümü gününde Azerbaycanda ilk defa olarak Borçalı Cemiyetinin ofisinde cemiyetin teşebbüsüyle Bakü`nün fatehi Nuru Paşa Killigilin büstü açılmıştır.
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
FOTO GALERİ
İzlenme 3524
İzlenme 8189
İzlenme 5848
İzlenme 6604
VİDEO GALERİ
İzlenme 5473
İzlenme 5693
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu