Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Bakan Yine Provoke Ederek, ‘Ahım-Şahım’ Yanıltıyor
03 Ekim 2015 Cumartesi 10:19:00 / Rize Haber
Yeşil Yol Çalışmaları Kapsamında Yayla Yollarının Genişletilmesi İçin Alınan Ağaç Kesim İzinleri Doğrultusunda Rize’de Yüzlerce Ağaç Kesildikten Sonra Rize İdare Mahkemesi Yürütmeyi Durdurma Kararı Vermişti.
13:17Terör Örgütleriyle olanları asla unutmayız19:32 Rize’de Kütüphaneler Haftası Dolayısıyla Bir Program Düzenlendi11:08Sahin Güvenlikten İstavrit denetimi14:47“Şehitlerimizi Şükranla Anıyoruz”14:46Rize-Artvin Havalimanı İnşaatı Tamgaz Devam Ediyor 01:59İslamofobinin, Kronikleşmeden Ortadan Kaldırılması, Tüm Dünyanın Huzuru İçin Elzemdir20:03 RTEÜ Öğrencileri Mısır’da Yaşanan Zulmü Protesto Etti19:59Hizmette Seçim Sınırı Yok!17:45Rize’ye 5 yeni 4x4 ambulans11:21Beldenin Çehresi Değişiyor!13:18Haftaya Başlangıç Toplantıları Devam Ediyor10:38Ast olan Gönüllerdeki Engel Kaldırabilmektir.01:10Müslümanın Batının Neden Olduğu Acının Dinmesi İçin Batıyı Hakem Görmesi Acı Verici17:07 KOSGEB’den MÜSİAD’da Bilgilendirme Toplantısı

 

 

Ömer ŞAN-(RİZE)- Trabzon’da Yeşil Yol çalışmalarını savunarak, her zaman olduğu gibi çevreci ve yaşam savunucularını hedef gösteren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Yeşil Yol için kesilen ağaçlarda ahım şahım ağaç da değil” ifadeleriyle bölgedeki ağaç katliamını görmezden geldi.

            Bakan Eroğlu’nun açıklamalarına tepki gösteren yaşam savunucuları, Bakanlığının kuruluş ilkeleri doğrultusunda orman ve suları koruyup kollaması gereken Bakanın, bu alanları HES, yol ve maden aramaları gibi rant projelerine peşkeş çektiğini ve katledilerek yok edilmesine göz yumduğunu ileri sürdüler.

Trabzon Valiliği`ni ziyareti sonrasında bölgedeki yatırımlar konusunda açıklamalarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yeşil Yol çalışmasının yayla turizmini geliştireceğini savunarak, “Yeşil Yol’un ormandan geçen kısmı çok cüzi miktarda. Trabzon’da 13 adet ağaç kesilmiş. Geniş bir otoban yapmıyoruz. Mevcut yolu düzenli bir hale getiriyoruz” dedi.

Toplantı sonrası bir gazetecinin bölgede yapımı devam eden Yeşil çalışmaları kapsamında kaç ağaç kesildiğine ilişkin sorusunu, “3 tane ağaç kesilmiş. İstersen onun yerine 13 bin adet fidan dikelim. Kabul ediyor musunuz? Bu yol bir orman yoludur. 13 adet ağaç kesilmiştir Trabzon`da. Kesilen ağaçlarda ahım şahım ağaç da değil. Küçük bodur ağaçlardır” şeklinde yanıtladı.

Aynı açıklamalarında, Türkiye’nin dünyada orman varlıklarını artıran nadir ülkelerden biri olduğunu savunan Bakan Eroğlu, “Yemyeşil bir yol olacak. Bizim işimiz zaten ağaçları artırmak, ormanları korumak. Oradaki vatandaşlar çok memnun. Çünkü yayla turizmi gelişecek. Orada yaşayan vatandaşlar, ‘Bu yolu bir an önce yapın’ diyor ama dışarıdan gelen bazı insanlar, provoke etmek isteyenler, buna karşı çıkıyor. Vatandaşı mı dinleyelim, 3-5 tane provokatörü mü” ifadeleriyle yine çevrecileri hedef aldı.

            Bakan Eroğlu’nun açıklamalarına tepki gösteren Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Ömer Şan, Bakanın her zaman olduğu gibi toplumu ve kamuoyunu ve hatta devletin organlarını yanılttığını ve haklı provoke ederek çevrecileri ve yaşam savunucularını hedef gösterdiğini ileri sürdü.

            Yeşil Yol’un aslında bir proje olmadığını, çalışmaların resmi prosedür dışında sürdürüldüğünü ve, 2011’de planlanan ve uygulaması konusunda dava ve yargı süreci devam eden Doğu Karadeniz Bölgesi Turizm Mastır Planı kapsamında, yaylaların ranta ve peşkeşe açılmasını hedefleyen 3 ayrı yoldan, ‘yeşil renkli kalemle’ çizilen sadece biri olduğunu kaydeden Şan, “Proje kapsamında 3 yol var. Sözde Doğu Karadeniz’deki 8 ilin yaylalarını birleştirecek. Bu 3 yol da çizildikleri kalemlerin ve rantın rengine göre, ‘yeşil, mor ve mavi’ diye adlandırılmış. Güzergâhları, bölgenin doğal varlıklarını uluslararası sermaye gruplarına peşkeş çekerek ranta açmaktadır. Görünen köy de, yayla da, yol da kılavuz istem, istemiyor! Sonuçta ortada resmiyette olmayan yasadışı bir çalışma ve Temelde bir hukuk devleti olan Devletin Bakanı bunu savunuyor” dedi.

            Bakan Sıfırları Sıfırlıyor mu?

            Bakan Eroğlu’nun kesilen ağaçlar konusunda da kamuoyunu yanılttığına dikkat çeken Şan, “Açıklamasının bu kısmını sözde Trabzon boyutuna indirgemiş! Onlarca yıldır bakanlık yapıyor ama Trabzon’da ve bölgede o sözünü ettiği türde ‘bodur’ tip ağaç olmaz. Burayı başka bölgelerle karıştırıyor! Kesilen ağaçları da görmemiş, bilgisi dahi yok! Yada Sayın Bakan, 13 ağaçtan söz ederken sanırız TL’den atılan 3 sıfır gibi bu sayılardan da 3’er 5’er sıfırları atıp, siliyor, sıfırları sıfırlıyor herhalde! Her zaman olduğu gibi ahım şahım yalan söylemeye devam ediyor. Madem ağaç kesilmiyor, ağaç katliamı olmuyor da neden bütün illerde ‘ağaç kesim izinleri’ alınıyor? Rize İdare Mahkemesi neden bu ağaç kesim izinlerini durdurup, iptal ediyor? Bakan Bey bunları neden görmezden geliyor? Suyunu, toprağını, doğasını, havasını korumaya çalışan yurttaşları, köylüleri ‘provokatör’ olarak niteleyen Bakan, bu yurttaşları hangi ülkenin vatandaşı sayıyor, Bakan hangi ülkenin Bakanıdır, bunu anlamak zor” diye konuştu.

            Ağaç Katliamında Ne Oldu?

Öte yandan Yeşil Yol Projesi kapsamında 7 ayrı noktada yol genişletme ve yeni yol açma çalışması planlanan Rize’de Ausor, Haczane ve Husor yaylaları arasındaki 15 kilometrelik bağlantı yolunun yapımı sırasında büyük bir ağaç katliamı yaşandı.

Bölgede sürdürülen çalışmalar için Orman Genel Müdürlüğü, bir süre önce 16 dönüm alanda ağaç kesim izni verdi. Bunun üzerine harekete geçen Ausor Yaylası sakinlerinden 9 kişi, Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu öncülüğünde, ‘Orman kesim izninin yürütmesinin durdurulması ve iptali’ istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Mahkeme Temmuz ayı içerisinde, Orman Genel Müdürlüğü’nün verdiği ağaç kesim izninin yürütmesini durdurdu. Ancak karar çıkıncaya kadar geçen bir aylık sürede, Yeşil Yol’un geçeceği Ausor-Haczane ve Husor yaylaları güzergâhında yüzlerce ladin ve çam ağacı kesildi, çok sayıda ağaç da iş makinelerince dereye yuvarlandı. Bazı ağaçların da yayla yolu boyunca yol kenarlarında istiflenmiş halde bırakılması dikkat çekmişti.

Öte yandan Ausor Yaylası`nda yaşayan Çamlıhemşin İlçesi`ne bağlı Murat Köyü Muhtarı Lütfü Sezgin, Yeşil yol güzergâhında ağaçların kesildiğini ve yol boyunca büyük tahribat oluştuğunu anlatarak, “1800 rakımlı yerlerde yolun sağında solunda ağaçlar var. 7 metre yol yapılacaksa ağaçlar kesilmeden yol yapılamaz. Yaylalarının yolu var. Neden bağlantı yapılıyor ki. 3 ay kullanılan bir yaylada bu yol gereksizdir” dedi.

TEMA Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Nevzat Özer ise, Ausor Yaylası`nda Yeşil Yol projesi için kesilen ağaçların yüksek dağ orman ekosistemi içerisinde bulunan çok değerli ağaçlar olduğunu ifade ederek, “Bu ormanlar kaybedildiğinde yeniden oluşturmak son derece zordur. Yaşama-büyüme gücü zayıftır. Alpin çayırlıklara geçiş kuşağındaki bu ormanlar yaban hayatı için çok uygun doğa koruma alanlarıdır. Koruma statüsü olsun veya olmasın mutlaka koruma altında tutulmalıdır. Temiz, kaliteli su üretiminin kaynağını oluşturur, düzenler. Hassas ekosistemlerdir, biyolojik değeri çok yüksektir. Bu ormanların, sahip olduğu çok sayıda işlevin yanında belki de en önemli özelliği, erozyon, çığ ve heyelanları önleyen bir özelliğe sahip olmalarıdır. Bu tehlikelerin ilk tutulduğu yerlerdir” diye konuştu.

 

Bu haber 803 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
Rize` yi Rizelilerle Yöneteceğiz
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize Belediye Başkan Adayı Ayhan Akyüz, Belediye encümen üyeleri ile Deniz Caddesinde broşür dağıtıp vatandaşların sorunlarını dinlediler
Yorum : 0
Rizespor
Hedefim Avrupa!
Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Okan Buruk, Antalya’ nın bir futbol şehri olduğunu kaydederek, “Antalya’ ya ilk kez Mart ayında kamp yapmaya geldik. 3 haftalık bir süreç vardı. Sekiz günü değerlendirmek istedik Sahaların güzel oluşu nedeniyle burayı seçtik. Oyuncuları aşırı yormadan, biraz da onları kaynaştırmak istedik Antrenmanlar çok iyi gidiyor. Buda bizi sevindiriyor. Ara sıra oyunculara izin veriyoruz. Ailesini getirmek isteyenlerde getirdi” dedi
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor Azubuike` yi bitiriyor
Rize’nin başarısındaki gizli kahramanlardan Azubuike’ nin bonservisi için görüşmeler başladı.
Yorum : 0
Spor
Çaykurspor’ lu Yıldız Judocular Bingöl’de Grup Birincisi Oldu
Okul Sporları Federasyonu ve Türkiye Judo Federasyonu tarafından, 22-24 Mart 2019 tarihleri arasında Bingöl`de gerçekleşen, Yıldız Okullar Judo Grup Müsabakalarına katılan ÇAYKUR sporlu iki judocu, 12/14 Nisan 2019 tarihleri arasında Balıkesir ilinde yapılacak olan, Türkiye Judo Yıldızlar Şampiyonası finallerine katılma başarısını elde ettiler.
Yorum : 0
Siyaset
Milli Görüş Belediyeciliği, Çığır Açmış Bir Gelenektir
Saadet Partisi Rize Belediye Başkan Adayı Av. Muhammet Kaçar ve Belediye Meclis Üyesi Adayları, Ekrem Orhon ve Müftü Mahallelerinde esnaf ve kıraathan ziyaretlerinde bulundu.
Yorum : 0
Rize Haber
Terör Örgütleriyle olanları asla unutmayız
Kardeşi Hasan Aksu 14.12.1994 tarihinde Tunceli Nazimiye ilçesi Yılanlı mevkiinde çıkan çatışmada şehit olan Kemal Aksu, terör örgütleriyle hareket edenleri asla unutmayacağını ifade etti
Yorum : 0
Okul Çağı Çocuklarda İşitme Tarama Programı 26 Mart 2019 Salı 13:11:00
Kötü Günler Geride Kaldı 25 Mart 2019 Pazartesi 23:25:00
Okan Buruk Gelecekten Umutlu 25 Mart 2019 Pazartesi 23:21:00
Vali Çeber, Şampiyon Sporcuları Makamında Ağırladı 25 Mart 2019 Pazartesi 19:35:00
Rize’de Kütüphaneler Haftası Dolayısıyla Bir Program Düzenlendi 25 Mart 2019 Pazartesi 19:32:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fatih Erbakan Rize`den Uyardı: Ekonomik Beka İşgal Altında, İflas Etti
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, Rize’de hükümetin ekonomik ve dış politikasını eleştirdi, ülkenin ekonomi bekasının tehdit altında olduğunu ifade ederek, ekonomik iflas ve çöküşle karşı karşıya kalındığını savundu
 İYİ Parti Güneysu’ da İddialı çalışıyor
İyi Parti Güneysu ilçe teşkilatı 31 Martta yapılacak yerel seçimler öncesi çalışmalarını hızlandırdı. İYİ Parti İl başkanı Av. Ayşegül Akyıldız, İl yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı esnaf ziyareti öncesi ilçe başkanlığında toplandı
Ak Parti Fındıklı Belediye Başkan Adayı Zorlu Projelerini Anlattı
AK Parti Fındıklı Belediye Başkan Adayı Mustafa Kasım Zorlu katıldığı canlı yayın programında seçim sürecini ve projelerinin bir kısmını anlattı.
Rize Benim Kara Sevdamdır
AK Parti Rize Belediye Başkan Adayı... Rize’ de 7’den 70’e herkesin çok sevdiği bir isim. Metin ile siyasî yaşamından Rize’nin sorunlarını, projelerini ve yerel seçim çalışmalarını konuştuk. 2 aydır saha çalışmalarını dur durak demeden yoğun bir şekilde sürdüren Metin, Rize’nin sorunlarını iyi biliyor. Bununla da farklı bir anlayışla halkın karşısına çıkıyor.
FOTO GALERİ
İzlenme 3683
İzlenme 8358
İzlenme 5989
İzlenme 6760
VİDEO GALERİ
İzlenme 5724
İzlenme 5961
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi