Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Bakan Yine Provoke Ederek, ‘Ahım-Şahım’ Yanıltıyor
03 Ekim 2015 Cumartesi 10:19:00 / Rize Haber
Yeşil Yol Çalışmaları Kapsamında Yayla Yollarının Genişletilmesi İçin Alınan Ağaç Kesim İzinleri Doğrultusunda Rize’de Yüzlerce Ağaç Kesildikten Sonra Rize İdare Mahkemesi Yürütmeyi Durdurma Kararı Vermişti.
Ceyhun Kalander SEVR’DEN LOZAN’A
Okunma : 6
Yorum : 555
11:39Kaçakçılara Göz Açtırılmadı21:55 Ardeşen Başkan Gültekin’i Bağrına Bastı14:0268 yıllık hayal gerçek oluyor09:52RTSO` dan Üylerine Ödüllendirma08:22 Rize’nin Önde Gelenleri İstanbul’da Bir Araya Geldi08:21 Ardeşen Turizm Lisesi İnşaatı Yükselmeye Başladı11:40EYYYY muhalefet, Eyyyyyy iktidar mensupları !15:06 Ardeşen’de Doğal Gaz Çalışmaları Hızlandı 15:04 Yeni Şehir Mezarlığı İçin Düğmeye Basıldı 15:02ÇORUH EDAŞ, Petran`ı Kayak Şenliklerine Hazırladı12:19Rize Kamuoyu Yusuf Ziya Alim’i İstiyor12:14” Çaya genel müdür değil kanun gerekiyor”15:53Ardeşen Belediyesine Cumhurbaşkanlığından Teşekkür Mesajı19:47Gürcistan’da ‘’çalışkan’’ başkan

 

 

Ömer ŞAN-(RİZE)- Trabzon’da Yeşil Yol çalışmalarını savunarak, her zaman olduğu gibi çevreci ve yaşam savunucularını hedef gösteren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Yeşil Yol için kesilen ağaçlarda ahım şahım ağaç da değil” ifadeleriyle bölgedeki ağaç katliamını görmezden geldi.

            Bakan Eroğlu’nun açıklamalarına tepki gösteren yaşam savunucuları, Bakanlığının kuruluş ilkeleri doğrultusunda orman ve suları koruyup kollaması gereken Bakanın, bu alanları HES, yol ve maden aramaları gibi rant projelerine peşkeş çektiğini ve katledilerek yok edilmesine göz yumduğunu ileri sürdüler.

Trabzon Valiliği`ni ziyareti sonrasında bölgedeki yatırımlar konusunda açıklamalarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yeşil Yol çalışmasının yayla turizmini geliştireceğini savunarak, “Yeşil Yol’un ormandan geçen kısmı çok cüzi miktarda. Trabzon’da 13 adet ağaç kesilmiş. Geniş bir otoban yapmıyoruz. Mevcut yolu düzenli bir hale getiriyoruz” dedi.

Toplantı sonrası bir gazetecinin bölgede yapımı devam eden Yeşil çalışmaları kapsamında kaç ağaç kesildiğine ilişkin sorusunu, “3 tane ağaç kesilmiş. İstersen onun yerine 13 bin adet fidan dikelim. Kabul ediyor musunuz? Bu yol bir orman yoludur. 13 adet ağaç kesilmiştir Trabzon`da. Kesilen ağaçlarda ahım şahım ağaç da değil. Küçük bodur ağaçlardır” şeklinde yanıtladı.

Aynı açıklamalarında, Türkiye’nin dünyada orman varlıklarını artıran nadir ülkelerden biri olduğunu savunan Bakan Eroğlu, “Yemyeşil bir yol olacak. Bizim işimiz zaten ağaçları artırmak, ormanları korumak. Oradaki vatandaşlar çok memnun. Çünkü yayla turizmi gelişecek. Orada yaşayan vatandaşlar, ‘Bu yolu bir an önce yapın’ diyor ama dışarıdan gelen bazı insanlar, provoke etmek isteyenler, buna karşı çıkıyor. Vatandaşı mı dinleyelim, 3-5 tane provokatörü mü” ifadeleriyle yine çevrecileri hedef aldı.

            Bakan Eroğlu’nun açıklamalarına tepki gösteren Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Ömer Şan, Bakanın her zaman olduğu gibi toplumu ve kamuoyunu ve hatta devletin organlarını yanılttığını ve haklı provoke ederek çevrecileri ve yaşam savunucularını hedef gösterdiğini ileri sürdü.

            Yeşil Yol’un aslında bir proje olmadığını, çalışmaların resmi prosedür dışında sürdürüldüğünü ve, 2011’de planlanan ve uygulaması konusunda dava ve yargı süreci devam eden Doğu Karadeniz Bölgesi Turizm Mastır Planı kapsamında, yaylaların ranta ve peşkeşe açılmasını hedefleyen 3 ayrı yoldan, ‘yeşil renkli kalemle’ çizilen sadece biri olduğunu kaydeden Şan, “Proje kapsamında 3 yol var. Sözde Doğu Karadeniz’deki 8 ilin yaylalarını birleştirecek. Bu 3 yol da çizildikleri kalemlerin ve rantın rengine göre, ‘yeşil, mor ve mavi’ diye adlandırılmış. Güzergâhları, bölgenin doğal varlıklarını uluslararası sermaye gruplarına peşkeş çekerek ranta açmaktadır. Görünen köy de, yayla da, yol da kılavuz istem, istemiyor! Sonuçta ortada resmiyette olmayan yasadışı bir çalışma ve Temelde bir hukuk devleti olan Devletin Bakanı bunu savunuyor” dedi.

            Bakan Sıfırları Sıfırlıyor mu?

            Bakan Eroğlu’nun kesilen ağaçlar konusunda da kamuoyunu yanılttığına dikkat çeken Şan, “Açıklamasının bu kısmını sözde Trabzon boyutuna indirgemiş! Onlarca yıldır bakanlık yapıyor ama Trabzon’da ve bölgede o sözünü ettiği türde ‘bodur’ tip ağaç olmaz. Burayı başka bölgelerle karıştırıyor! Kesilen ağaçları da görmemiş, bilgisi dahi yok! Yada Sayın Bakan, 13 ağaçtan söz ederken sanırız TL’den atılan 3 sıfır gibi bu sayılardan da 3’er 5’er sıfırları atıp, siliyor, sıfırları sıfırlıyor herhalde! Her zaman olduğu gibi ahım şahım yalan söylemeye devam ediyor. Madem ağaç kesilmiyor, ağaç katliamı olmuyor da neden bütün illerde ‘ağaç kesim izinleri’ alınıyor? Rize İdare Mahkemesi neden bu ağaç kesim izinlerini durdurup, iptal ediyor? Bakan Bey bunları neden görmezden geliyor? Suyunu, toprağını, doğasını, havasını korumaya çalışan yurttaşları, köylüleri ‘provokatör’ olarak niteleyen Bakan, bu yurttaşları hangi ülkenin vatandaşı sayıyor, Bakan hangi ülkenin Bakanıdır, bunu anlamak zor” diye konuştu.

            Ağaç Katliamında Ne Oldu?

Öte yandan Yeşil Yol Projesi kapsamında 7 ayrı noktada yol genişletme ve yeni yol açma çalışması planlanan Rize’de Ausor, Haczane ve Husor yaylaları arasındaki 15 kilometrelik bağlantı yolunun yapımı sırasında büyük bir ağaç katliamı yaşandı.

Bölgede sürdürülen çalışmalar için Orman Genel Müdürlüğü, bir süre önce 16 dönüm alanda ağaç kesim izni verdi. Bunun üzerine harekete geçen Ausor Yaylası sakinlerinden 9 kişi, Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu öncülüğünde, ‘Orman kesim izninin yürütmesinin durdurulması ve iptali’ istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Mahkeme Temmuz ayı içerisinde, Orman Genel Müdürlüğü’nün verdiği ağaç kesim izninin yürütmesini durdurdu. Ancak karar çıkıncaya kadar geçen bir aylık sürede, Yeşil Yol’un geçeceği Ausor-Haczane ve Husor yaylaları güzergâhında yüzlerce ladin ve çam ağacı kesildi, çok sayıda ağaç da iş makinelerince dereye yuvarlandı. Bazı ağaçların da yayla yolu boyunca yol kenarlarında istiflenmiş halde bırakılması dikkat çekmişti.

Öte yandan Ausor Yaylası`nda yaşayan Çamlıhemşin İlçesi`ne bağlı Murat Köyü Muhtarı Lütfü Sezgin, Yeşil yol güzergâhında ağaçların kesildiğini ve yol boyunca büyük tahribat oluştuğunu anlatarak, “1800 rakımlı yerlerde yolun sağında solunda ağaçlar var. 7 metre yol yapılacaksa ağaçlar kesilmeden yol yapılamaz. Yaylalarının yolu var. Neden bağlantı yapılıyor ki. 3 ay kullanılan bir yaylada bu yol gereksizdir” dedi.

TEMA Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Nevzat Özer ise, Ausor Yaylası`nda Yeşil Yol projesi için kesilen ağaçların yüksek dağ orman ekosistemi içerisinde bulunan çok değerli ağaçlar olduğunu ifade ederek, “Bu ormanlar kaybedildiğinde yeniden oluşturmak son derece zordur. Yaşama-büyüme gücü zayıftır. Alpin çayırlıklara geçiş kuşağındaki bu ormanlar yaban hayatı için çok uygun doğa koruma alanlarıdır. Koruma statüsü olsun veya olmasın mutlaka koruma altında tutulmalıdır. Temiz, kaliteli su üretiminin kaynağını oluşturur, düzenler. Hassas ekosistemlerdir, biyolojik değeri çok yüksektir. Bu ormanların, sahip olduğu çok sayıda işlevin yanında belki de en önemli özelliği, erozyon, çığ ve heyelanları önleyen bir özelliğe sahip olmalarıdır. Bu tehlikelerin ilk tutulduğu yerlerdir” diye konuştu.

 

Bu haber 756 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
“Türkiye’yi muz cumhuriyetine çevirdiler”
TBMM’de düzenlediği basın toplantısında AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk’ün Cumhurbaşkanı’nın özel bir görevlendirme nedeniyle büyükelçi unvanı verdiği kişilere, bu unvanlarının görevden sonra da geri alınmayarak, Cumhurbaşkanı geri alıncaya dek sürmesi için verdiği kanun teklifinin kabul edilemez olduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, kurumsal yapıların yok edildiğini, bunun devlet ciddiyetiyle bağdaşmadığını ve Türkiye’nin muz cumhuriyetine çevrildiğini söyledi.
Yorum : 0
Ekonomi
`Çaykur`u da Araplara satmak istiyorlar!` Kaynak Yeniçağ: `Çaykur`u da Araplara satmak istiyorlar!`
Bilinçli olarak çay tarımının bitirildiğini ifade eden CHP`li Umut Oran, "Amaç ise ÇAYKUR’u Araplara yok pahasına satmak” dedi
Yorum : 0
Eğitim
RTEܒ de Bilgi Günü Gerçekleştirildi
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde DOKA, KOSGEB ve TÜBİTAK TEYDEB Destekleri Bilgi Günü Gerçekleşti.
Yorum : 0
Rize Haber
Kaçakçılara Göz Açtırılmadı
Rize Jandarma ekipleri kaçakçılara göz açtırmadı
Yorum : 0
Ekonomi
Güven Aksoy: “Rize`nin geleceği Parlak Değil”
Rize Esnaf Odaları Birliği Başkanı Güven Aksoy, yılbaşından sonra ekonomik sıkıntının daha çok hissedileceğini belirterek, “ Rize’ de çay parası ve üreticinin alacağı para yok. Ekonomik sıkıntı yılbaşından sonra daha çok hissedilecek. Tek umudumuz üreticiye fark paralarının ödenmesi, esnafımız zor durumda” dedi
Yorum : 0
Magazin
Vali Çeber, Minik Ressamları Ziyaret Etti
Rize Valisi Kemal Çeber, eşi ile birlikte Rize Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde 05-10 yaş grubu çocuklara yönelik açılan ‘Resim Kursu’nu ziyaret etti.
Yorum : 0
Rize Valisi Çeber Mangalda Pişirdi Öğrenciler Yedi 10 Aralık 2018 Pazartesi 09:52:00
Uykularım Kaçıyor 09 Aralık 2018 Pazar 20:17:00
Taraftarımızın Gücüyle Başaracağız 09 Aralık 2018 Pazar 20:16:00
Biz Bu Ligde Kalacağız 09 Aralık 2018 Pazar 20:13:00
Pazar` da Dikiş Tutmuyor 1-2 09 Aralık 2018 Pazar 20:12:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İYİ Parti Mansur Yavaşı Aday Gösterecek
Kulislerde, Mart 2019`da yapılacak yerel seçimler için CHP ve İYİ Parti`nin Mansur Yavaş isminde anlaştığı iddia edildi. Buna göre Yavaş, Ankara`da İYİ Parti`den aday olacak.
`Emekli maaşı 1000 TL`nin altında olanlar zam alamayacak`
Milyonlarca emekli, maaş zammı beklerken maaşı 1000 TL`nin altında olanların zam alamayacağı iddia edildi.
Sunay Akın CHP’nin adayı mı olacak? Açıklama geldi
CHP`nin Kadıköy belediye başkan adayı olacağı iddia edilen Sunay Akın konuya ilişkin bir açıklamada bulundu.
Talha Uğurluer, FETÖ`den gözaltına alındı!
Tarihçi-yazar Talha Uğurluer, FETÖ`nün medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3590
İzlenme 8246
İzlenme 5910
İzlenme 6655
VİDEO GALERİ
İzlenme 5540
İzlenme 5768
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu