Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Başkan Deniz: Evde Kalmak En Büyük Vatanseverliktir.
25 Mart 2020 Çarşamba 16:40:00 / Sağlık
Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı Saltuk Deniz herkesin "evdekal"ması hususunun önemine bir kez daha deyindi.
23:27 Rize Valisi’ne CHP den çağrı “halka acil maske dağıtın“11:38 Her Zaman Vatandaşın Yanında Olacağız11:20 Hala Geç Olmadığını Düşünüyoruz Rize’de ‘Zorunlu Karantina’ Şart11:13 Rize’de Sağlık Çalışanlarının Dinlenmesi İçin 521 Kişilik Yer Tahsis Edildi02:31 Tek çare savunma sisteminde! Peki, hangi besinleri yemeli01:56Türkmenistan`da şu ana kadar Kovid-19 vakası görülmedi! İşin sırrı üzerlik bitkisi mi?01:49Koronavirüs çalışmaları Sağlık Bakanlığı`nca onaylanan Türk profesör ilaç için tarih verdi23:42 Rize`de maske takma zorunluluğu getirildi17:12 Taylan: Gün Birlik Olma Günüdür17:01 Şimdi Vefa Zamanı02:11Gazeteci Bakoğlu Yüksek Ateş tanısıyla hastaneye kaldırıldı15:13 Rize’de Vefa Sosyal Destek Gruplarında Din Görevlileri Etkin Rol Alıyor 16:26 Rize`de Hastaneler Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Sürekli Dezenfekte Ediliyor14:14Muhtar Karahasan: Bizi karantinadan çıkartın

 

İlyas GÜR

Başkan Deniz yaptığı açıklamada "Çin’den başlayıp dünyanın her yerine yayılan ve Sağlık Bakanlığımızın açıklamasıyla Ülkemizin her yerine yayılan ve Dünyanın hemen hemen her yerinde olduğu gibi ülkemizde de ölümlere neden olan Corona Virüs ’ten(cogit-19) korunmak, yayılmasını engellemek, yayılmasına neden olmamak, farkında olmadan başkalarına bulaştırmamaktır. Bu konuda resmi kurumların açıklamalarına ve almış oldukları kurallara uymak en önemli vatandaşlık görevimizdir. “dedi.

Bu Süreci En Kısa Zaman Da Atlatmak Bizlerin Elindedir

Başkan Deniz, "Bu süreci en kısa zamanda ve ne az zararla atlatmak ülkemizin geleceği ve doğal olarak bizlerin içinde çok önemlidir. Sürecin uzamasının ekonomik ve sosyal maliyeti yüksek olacaktır. Bu nedenle gerekmedikçe dışarı çıkmamak EVDE KALMAK zorundayız. Bu bizim en önemli vatandaşlık görevimizdir." şeklinde konuştu.

Kentimiz İçin Evde Kalalım

Evde kalmanın önemine değinen Başkan Saltuk Deniz Neml Suresi 18.Ayet`tende bilgiler verdi. Bireysel olarak neler yapmamız gerektiği sürekli olarak anlatılmaktadır. Bu nedenle ne yapacağımızı nasıl davranacağımızı biliyoruz ve bunları yapmak zorundayız.

Kendimiz için, ailemiz için, komşularımız için, kentimiz için ve ülkemiz için;

Neml Suresi 18.ayet “Yuvalarınıza girin”

Bu nedenle en önemli görevimiz Evde Kalmak, Çünkü Bu En Büyük Vatanseverliktir.  Hükümet Vatandaşların Mağdur Olmasını Önlemelidir.  Vatandaşlarımız EVDE KALMAK zorundadır, ama hükümet de tüm vatandaşlarımızın evde kalmasını ve mağdur olmasını sağlayacak önlemleri almalıdır.

Vatandaşın kendi OHAL’ini almasını istemek, çok doğru olmayacak bir yaklaşımdır. Bu çok iyi niyetli ve ayni zamanda hayalci bir taleptir ve pratikte çok karşılığı olmayacaktır. Çünkü herkesin OHAL değerlendirmesi farklı olacaktır. Ayrıca süresi belli olmayan EVDE KAL çağrıları psikolojik sorunlara ve sonunda toplumsal bir travmaya neden olabilecektir.  İnsanlar belirsiz çağrılara bir süre sonra uymamaya başlarlar. Daha sonra yapılacak olan çağrılarda gönülsüz katılımla olur. Bu nedenle hükümetin süresi belli olan genel bir sokağa çıkma yasağını ya da bölgesel sokağa çıkma yasaklarını hızlı bir şekilde gündeme alması doğru olacaktır.

Hükümetin Aldığı Kararlar Önemli Fakat Yeterli Değil

Hükümetin aldığı kararların önemli kararlar olduğunu dile getiren fakat yetersiz olduğunu söyleyen Başkan Deniz, "Çünkü bu süreç aynı zamanda yayılmanın devam etmesine de neden olabilmektedir. Hükümetin açıklamış olduğu önlemler paketi önemlidir ama yeterli değildir. Dükkânını kapatan esnafa, Kredi kart borçları, sigorta ve vergi borçları ertelenmeli, ticari borçları ile ilgili kolaylıklar sağlanmalıdır. İşe gidemeyen çalışanların sigorta gün kayıpları olmamalı, gelir kayıpları olmamalı, kredi ve kredi kart borçları ertelenmeli, çalışmadığı dönemlere ait ücretleri ödenmelidir. Özetle Vatandaşın tüm vadesi gelen ve geçmiş olan borçları ertelenmeli ve gelir desteği yapılmalıdır. Konuyla ilgili olarak Partimizin 13 adet önergesi kamuoyuna açıklanmıştır." şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Açıkladığı “Covid-19 Mücadele Programı”

1. 5 Şubat 2009 tarihinden bu yana toplanmayan ve bir Anayasal kurum olan “Ekonomik ve Sosyal Konsey” ivedilikle toplanmalı… Bu süreçte Konsey çalışmalarını belli aralıklarla sürdürmeli.

∙ Konsey toplantısına ilgili tüm taraflar davet edilmeli, Türk Tabipleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, DİSK gibi… Kimse dışlanmamalı.

2. Sağlık kuruluşlarının ve sağlık personelinin tıbbi ve konaklama ihtiyaçları öncelik ve ivedilikle karşılanmalı.

3. Kamu sağlık kuruluşlarındaki eleman açığı hızla giderilmeli, ayrıca KHK ile görevlerine son verilen ve haklarında kesin hüküm bulunmayan sağlık elemanları yeniden görevlerine iade edilmeli.

4. Hem salgınla mücadele hem de milli güvenlik açısından hayati öneme sahip askeri hastaneler süratle yeniden açılmalı.

5. Salgınla mücadelede merkezi yönetimle belediyelerin eşgüdüm içinde çalışmalarına azami dikkat edilmeli. İktidar partisinden olmayan belediyelerin, sorunu aşmak için gösterdikleri çabalar engellenmemeli. Bu bağlamda;

a. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İller Bankasınca belediyelere yapılan ödemelerden bir yıl süreyle herhangi bir kesinti yapılmamalı, belediyelerin borçlanma limitleri artırılmalı.

b. Belediyelere ve dağıtım şirketlerine ödenemeyen elektrik, su, doğalgaz faturaları nedeniyle borçlu konutların elektriği, suyu ve doğalgazı kesilmemeli ve faiz işletilmemeli.

6. Cumhurbaşkanlığı veya Bakanlık kararlarıyla geçici olarak kapatılan işyerlerinde;

a. Esnafın kira harcamaları (AVM’ler hariç) Maliye ve Hazine Bakanlığınca karşılanmalı.

b. Bu işyerlerinde çalışan işçilerin ücretleri ( kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar hariç ) asgari ücret üzerinden ve işyeri kapalı kaldığı sürece İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmalı.

c. Bu işyerlerinde çalışan işçilerin kredi kartı ya da tüketici kredisi borçları bankalar tarafından üç ay süreyle faizsiz ertelenmeli.

7. Çiftçilerin borçları yeniden yapılandırılarak, bir yıl süreyle faizsiz ertelenmeli.

​8. Milli Eğitim Bakanlığınca okulların zorunlu olarak tatil edilmesi nedeniyle sayıları 100.000’i bulan ücretli öğretmenler ile Halk Eğitimde görev yapan ve sayıları 90.000’i bulan kursiyer öğretmenler, ücret alamaz duruma düşmüşlerdir. Bu öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için ivedilikle bir yasal düzenleme yapılmalı.

9. Küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) bankalardan kredi kullanabilmeleri için TBMM’nden süratle bir “sicil affı” yasası çıkarılmalı.

10. Salgından en fazla etkilenecek turizm, eğlence, konaklama ve ulaştırma gibi sektörlerin banka kredileri yeniden yapılandırılmalı. “Turizm Tanıtma Fonu” ve “Konaklama Vergisi” getiren yasa yürürlükten kaldırılmalı.

11. Bu süreçte; yoksullar, işsizler sağlıklarıyla uğraşırken, bunların ödeyemedikleri faturaları düşünmemeleri için süratle bir “Aile Yardımları Sigortası” yasası çıkarılmalı, her yoksul aileye asgari 2.000 TL’lik gelir güvencesi sağlanmalı.

12. Bu süreçte kendi sağlıklarını tehlikeye atarak, günün 24 saati çalışan sağlık personeline kriz süresince her ay iki maaş tutarında ödeme yapılmalı. Ayrıca sağlık personelinin uzun süredir beklediği “sağlıkta şiddeti önleme yasası” da ivedilikle çıkarılmalı.

13. Kamu özel işbirliğiyle yaptırılan yol, tünel, köprü, şehir hastaneleri ve havaalanlarının müteahhitlerine bütçeden yapılan Hazine garantili ödemeler bir yıl süreyle ertelenmeli ve garantiler Türk Lirasına çevrilmeli.

 

Bu haber 128 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Atmaca`da Bambock sürprizi
Süper Lig’in koronavirüsten dolayı ertelenmesiyle birlikte Teknik Diretör Ünal Karaman’ın önümüzdeki sezonun planlamasını şimdiden yaptığı öğrenildi. Karaman’ın evinde Avrupa’daki liglerde top koşturan oyuncuların araştırmasını yaptığı öğrenildi.
Yorum : 0
Ekonomi
100 milyon dolar Türkiye`ye kalacak
Doğu Karadeniz Bölgesi`ndeki 4 ilde, çay tarımında çalışan yaklaşık 40 bin yabancı uyruklu işçi, bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında sınır kapılarının kapatılması nedeniyle ülkeye giremeyecek. Üreticilerin kendi hasadını yapacağı çay tarımında, her sene yurt dışına giden 100 milyon dolar da bölgeye kalacak.
Yorum : 0
Sağlık
Rize Valisi’ne CHP den çağrı “halka acil maske dağıtın“
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan vatandaşların maske takması konusundaki açıklamaları sonrası, CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz harekete geçti.
Yorum : 0
Sağlık
Her Zaman Vatandaşın Yanında Olacağız
Koronavirüs salgınından sonra 19 Martta CHP Genel Merkezinin emriyle il ve ilçe başkanları binalarını kapatan CHP’ de parti çalışmaları video sistem üzerinden yapmaya devam ediyor. CHP Rize Merkez ilçe yönetim toplantısı Başkan Necati Topaloğlu başkanlığında toplanarak Rize’ nin sorunlarını tartıştılar.
Yorum : 0
Sağlık
Hala Geç Olmadığını Düşünüyoruz Rize’de ‘Zorunlu Karantina’ Şart
İYİ Parti Rize İl başkanı Avukat Ayşegül Özyanık, İl bazında Koronarüse yakalananların sayısı Sağlık Bakanımız tarafından açıklandığını ifade etti.
Yorum : 0
Sağlık
Rize’de Sağlık Çalışanlarının Dinlenmesi İçin 521 Kişilik Yer Tahsis Edildi
Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı özverili bir şekilde çalışan sağlık çalışanlarının hizmetine sunulmak üzere Rize Valiliğince 521 kişilik yer tahsis edildi.
Yorum : 0
Rizespor’un Değişmez Oyuncusu Olmak İstiyorum 03 Nisan 2020 Cuma 01:37:00
Rize`de maske takma zorunluluğu getirildi 02 Nisan 2020 Perşembe 23:42:00
Rize’de Salgını Önlemek Ve Çay ‘I Kurtarmak İçin Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edilmelidir. 02 Nisan 2020 Perşembe 13:42:00
Koronavirüs Bir Dünya Sorunudur 02 Nisan 2020 Perşembe 13:34:00
Galip Koç: Uygulama Bakkal Esnafını Kapsamıyor 02 Nisan 2020 Perşembe 13:31:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Tek çare savunma sisteminde! Peki, hangi besinleri yemeli
Türkiye`yi de etkisi altına alan Koronavirüs tehlikesine dikkat çeken uzmanlar, hastalık için korunma önlemlerine dikkat edilmesi kadar bağışıklık sistemimizin de güçlendirilmesinin önemini vurguluyor. İşte Koronavirüse kalkan olup bağışıklık sisteminizi güçlendirecek o besinler...
Türkmenistan`da şu ana kadar Kovid-19 vakası görülmedi! İşin sırrı üzerlik bitkisi mi?
Koronavirüs salgını dünya genelinde birçok ülkeyi esir alırken Türkmenistan`da henüz kayıtlara geçen bir vaka olmadı. Ülkede Devlet Başkanı Berdimuhammedov, salgınla mücadelede üzerlik bitkisinin önemine vurgu yapıyor.
Koronavirüs çalışmaları Sağlık Bakanlığı`nca onaylanan Türk profesör ilaç için tarih verdi
Koronavirüs tedavisiyle ilgili klinik çalışmalarına Sağlık Bakanlığı`nca onay verilen Prof. Dr. Ercüment Ovalı, iyileşmiş hasta kanıyla tedavide umut veren açıklamalarda bulundu. Ovalı, "Onaylı olan immün plazmamızın önümüzdeki hafta Türkiye`de dağıtımına başlanacak. Ürünümüzün hastalar üzerinde çok önemli, hayat kurtarıcı etkileri olacak" dedi.
Muharrem İnce`den Erdoğan`a: İnsanlar seni 100 yıl unutmayacaklar!
CHP’li Muharrem İnce, yardım toplayan CHP`li belediyelere tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`a tepki gösterdi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, koronavirüsle mücadelede gerekli olanlar dışındaki tüm ihaleleri erteledi
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında yapılacak işlere daha fazla kaynak aktarabilmek için salgınla mücadelede gerekli olanlar dışındaki tüm ihalelerin ertelendiğini duyurdu.
Demokrat Parti Genel Başkanı Uysal, Sağlık Sistemimizi Güçlendirecek Önerilerde Bulundu
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, sağlık sistemimizi güçlendirecek önerilerde bulundu “Şehir Hastanelerinin anlaşmaları iptal edilsin, askeri hastaneler ve Hıfzıssıhha enstitüsü yeniden açılsın”
 Rizespor Muhabiri Ahmet Mesut Yılmaz
*Şenol Birol Klasını konuşturdu *Ümitsizliğe kapılmak için vakit erkendi *İkinci yan sahada bambaşka bir Rizespor vardı Eski Başbakan Ahmet Mesut Yılmaz’ın kaleminden Rizespor
 TÜMBİAD Genel Başkanlığına Mehmet Hüsrev seçildi
TÜMBİAD (Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Derneği) Genel Kurul Toplantısı gerçekleşti. TÜMBİFED Genel Başkanı Cemil Bilge`nin de katıldığı toplantıda TÜMBİAD Genel Başkanlığına seçilen Mehmet Hüsrev görevi devraldı.
Babacan’ın partisiyle ilgili sıcak gelişme: İsmi ve kurucular kurulu belli oldu
Eski AKP`li bakanlardan Ali Babacan’ın liderliğindeki Demokasi ve Atılım Partisi’nin kuruluş dilekçesi bugün resmen İçişleri Bakanlığı’na verildi. Kısaltması “DEVA” olarak belirlenen partinin kurucular kurulu listesi de açıklandı. Listede AKP’li eski bakan ve milletvekillerinin yanı sıra, çok dikkat çeken isimler de yer aldı.
FOTO GALERİ
İzlenme 4061
İzlenme 8651
İzlenme 6283
İzlenme 7058
VİDEO GALERİ
İzlenme 6593
İzlenme 6791
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi - Ovit Otel