Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Bir Eskici Ve Uslanmaz Rize Tarihi Müptelası
21 Ocak 2020 Salı 21:26:00 / Kültür Sanat
Rize ilinin geçmişine dair araştırmalar yapan Fatih Sultan Kar’ın kentin hafızasına katkı sağlayacak Bir Zamanlar Rize isimli prestij kitabı yayınladı. Az sayıda baılan kitap bir koleksiyon özelliği taşıyor.
22:24 Türk Siyaset Tarihinin İki Beyefendi İsmi Yusuf İzzet Akçal Ve Erol Yılmaz Akçal22:17 Kitap Okuma Ve Paylaşım Etkinliklerinin İlki Rize’de Yapıldı…13:28Prof. Dr. Reşat Kasap` ın ilk Kitabı `Kaos` Okurların Karşısına Çıktı13:12Rize`de `değerli` panel23:12 Fethullah Erbaş Rize’ye Geliyor23:58 Rize Tarihi Kayıt Altına Alındı22:45 Rizeli Eğitimci Yazar Ak’ ın Yeni Kitabı “Kader Üzerine”16:28Soldan Orta Gol Olur mu?23:05 Belediyeciliğin Babası Rize Fetekozlu Aytekin Kotil22:43 Kavalcı, Çivileri Sanata Dönüştürüyor22:32 İş İnsanlarına ‘İş Hukuku’ Konulu Konferans01:30Genç Şair Duygularını `Meçhul Sevdam’ da Dile Getirdi15:08İyidere`de Hızlı Okuma ve Anlama Eğitimi Verildi01:03 Eski Başbakan Ahmet Mesut Yılmaz’dan Bir Zamanlar Rize Kitabına Övgü

 

 

 

KARALİ Yapım etiketiyle yayınlanan kitabın yayıncılığını Mustafa Karali üstlenirken, kitap Rize’ye hizmetleri dokunmuş Rizelilerin gönlünde iz bırakmış ve şimdi aramızda olmayan Sadettin Türüt, Süleyman Kazmaz, Bahattin Coşkun, Nihat Mete, Kemal Özkan (Anzerli), Ali Rıza Mete, İbrahim Eyüboğlu ve Osman Karavin`e ithaf edildi. Bir Zamanlar Rize isimli kitap Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi ile Cumhuriyet’in ilk yıllarına ışık tutarken okurları Rize tarihine yolculuğa çıkarıyor. Kar’, bu çalışma için uzun yıllar İstanbul’da bütün sahafları ve müzayedeleri dolaşarak ciddi bir arşive erişti. Aile albümlerinden de kattığı görsellerle süslediği kitap;  kültürel ve tarihsel arşiv açısından yoksulluk yaşayan Rize’ye büyük bir zenginlik kazandırıyor. Yurdumuzun eşsiz köşelerinden Rize’nin geçmiş günlerini, mekânlarını ve iz bırakan şahsiyetlerini hatırlatıyor.

 

 

Gazeteci, Yazar ve Arşivci Fatih Sultan Kar, Rize tarihine olan ilgisinin bir tutku ile başlayıp, daha sonra göreve dönüştüğünü söylüyor. Kar,  “Bazen sararmış bir fotoğrafta, yırtılmış bir belgede yakalarsınız tarihin izini. İşte bir koleksiyonerin önce tutkusu, sonra görevi olur bu güzelliği yarınlara taşıyarak insanların bakışına sunmak” diyor.

 

 Fatih Sultan Kar Rize tarihine olan ilgisinin bir tutku ile başlayıp, daha sonra göreve dönüştüğünün belirtiyor. Kar,  “Bazen sararmış bir fotoğrafta veya yırtılmış bir belgede yakalarsınız tarihin izini. Bu güzelliği yarınlara taşıyarak insanların hizmetine sunmak; bir koleksiyoncunun önce tutkusu, sonra görevi haline gelir” diyor. Kendisini modern çağın eskicisi olarak tanımlıyor. Yaklaşık 30 yıldır biriktirdiği Rize’nin tarihi fotoğrafları, Rize kitapları ve Karadenizli sanatçıların plakları onun hazinesi. Geçenlerde ütüyü prizde unutup evden çıkan ve bu durumu kendisine anlatan eşine ilk sözü, “Eyvah, gitti arşivim!” olur.

 

Fatih Sultan Kar kendisini modern çağın eskicisi olarak tanımlıyor. Yaklaşık on beş yıldır biriktirdiği Rize tarihi fotoğrafları, Rize konulu kitaplar, Karadeniz plakları onun hazinesi. Geçenlerde ütüyü prizde unutup evden çıkan ve bu durumu kendisine anlatan eşine ilk sözü “Eyvah gitti arşivim” olur.

 

Kar, biriktirdiği birçok obje ile iş yerini ve evini süslemiş. İşyeri bir müze görünümünde. Kar’ın arşivi yaşanmışlığın yoğunluğu ve yorgunluğunu bırakıyor üzerinizde.

 

Bu heves sizde nasıl başladı?

Geçmişin izini tozlu raflarda süren bir arşivci-araştırmacının ele geçirdiği belge karşısında duyduğu duygu, ancak bir arkeologun toprak altında ilk ip uçlarını gördüğü tarihi esere bakarken hissettikleriyle karşılaştırılabilir. Her ikisi için o anda hissedilenler tarifsizdir. Bu duyguyu bir kez hisseden esiri haline gelir, asla kurtulamaz. Benim tarih merakım başlangıçta küçük kıpırtılar şeklindeydi. İlgim ve hevesim zamanla arttı. Bunu da elime geçen yeni belgelerle fotoğraflar sağladı. Ana eksenini ‘Rize’ üzerine oturttuğum arşiv çalışmamı günbegün besledim. Rize’de basında görev yaptığım dönemde elime geçen birkaç sararmış fotoğraf heyecanlandırdı beni, ardından da büyük bir hevesle iz sürmeye başladım. Bir kentin üstüne sinen izleri ve tarihe dair ipuçlarını yakalamak çabası içerisindeyken birçok Rize fotoğrafına ulaşmakla birlikte Osmanlı’nın son dönemleriyle Cumhuriyet’in ilk yıllarına tanıklık eden belgelere ulaşmak sanıldığı kadar kolay olmadı. İstanbul’da bütün sahafları, müzayedecileri takip ediyor,  ilimizin geçmişine dair izler bulmak için efor sarf ediyorum. Çünkü fotoğraf Rize’de nem oranın yüksek olması ve hava şartlarından dolayı elli yıldan daha uzun süre yaşamıyor. Rize’nin rutubetli iklimi yazık ki fotoğrafın ömrünü büyük oranda azaltıyor. Bu nedenle elimdeki arşivin ancak yüzde beşini Rize’den temin ettim diyebilirim. Geriye kalan kısım içinse sahaflar ve küçük çaplı müzayedecilerin peşinde uzun soluklu bir koşturmaca gerekti. Bu çabayı gün güne büyüterek sabırla, dikkatle ve özenle sürdürmeye çalıştım. Bazen bir fotoğrafa ulaşmak için aylar geçmesi gerekti. İstanbul’daki iz sürmelerim sonucu şehrin hiç bilmediğim bölgelerine kadar uzandım. Daha önce görünmemiş bir belgeye fotoğrafa ulaşmanın mutluluğu hiçbir şeyle ölçülemez.

 

Çalışmalarında kimlerden destek alıyorsunuz?

 Bu işler gönül işi. Benim gibi gönlünü, yüreğini memleketine adamış olan mesai arkadaşım Laz Kültürü üzerine araştırmaları da olan Filiz Acar en büyük destekçim. Yakın bir tarihte ebediyete intikal eden Rize sevdalısı basın emekçisi Vural Kazmaz arşivini ve yüreğini açmıştı, çalışmalarıma ışık olmuştu. Birer ikişer kare de olsa sararmış fotoğrafı benimle paylaşan, aile albümlerini açan özel insanlar var tabii. Hasan Tuncer Türüt, Ercan Kazmaz, Murat Gümüş hep destek oldular.

 

Zaman zaman fotoğraflarınızı Rizeliler’in ziyaretine sundunuz…

Gün ışığına çıkması gerektiğine inandıklarımı sergiler yoluyla paylaştım Rizeliler’le. İlk sergim Rize’nin 90. kurtuluş yılı etkinlikleri kapsamında Rizeliler’le buluştu. Ondan sonra onlarca sergi açtım

 

 

Rize tarihi ve kültürü ile ilgili kitaplarınız yayınlandı. Onlardan söz eder misiniz?

 

‘Rize’de Yaşanmış Fıkra gibi Olaylar’, ‘Likapanın Moruna, Rize’nin Yeşiline’, ‘Yeşile Adanmış Dizeler-Rize Şiirleri’, ‘Bir Limon Fidanının Hikâyesi :  Rizespor Tarihi’ ve ‘Bir Futbol Efsanesi: Şenol Birol Gol’ isimli beş çalışmam yayınladı.Rize’de Yaşanmış Fıkra gibi Olaylar kitabım yıllarca Karadeniz’den bihaber olan insanların televizyonlarda, sinemalarda Karadenizli’yi canlandırmasına ve uydurma Temel fıkralarına minik bir isyandır.

 

Yıllardır çevremde gördüğüm, duyduğum ve büyüklerimden dinlediğim küçük hikâyelerinden oluşuyor. İçerisinde 183 fıkra tadında gerçek hikayenin yer aldığı bu çalışmanın önsözünü yazan Vural Kazmaz  ayrıca bu kitaba büyük katkı sağladı. 

 

Bugüne kadar yazdığım şiirlerden oluşan bir seçki kitap haline getirilerek Sentez Ajans’ın ilk yayını olarak, Kültür Sanat Eserleri serisinden yayınlandı. Memleket kokan şiirlerime, yine memleketi andıran ‘Likapa’nın Moruna Rize’nin Yeşiline’ ismini Filiz Acar belirledi.

 

Rize için yazılmış en güzel şiirleri bir kitapta topladım. “Yeşile Yakılmış Dizeler – Rize Şiirleri’ isimli kitabım  Rize Belediyesi Kültür Yayını olarak çıktı. Kitapta Sadettin Kaynak, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Fethi Giray, Hasan Sözeri, Süleyman Kazmaz, Cafer Tayyar Tuzcu, İrfan Ruhi Eren, Servet Çomoğlu, Recai Özgün, Osman Efendioğlu gibi kültür dünyasının tanınan isimlerinin şiirleriyle birlikte Rize Eski Milletvekillerinden Osman Kavrakoğlu ve dönemin Rize Valisi Kasım Esen’in de birer şiiri yer aldı.

 

19 Mayıs 1953 tarihinde kurulan Rizespor’un 55 yıllık macerasını ‘Bir Limon Fidanının Hikayesi - Rize Spor Tarihi’ ismiyle bir kitap haline getirdim. Altmış sekiz sayfadan oluşan ve Rizespor’un amatör ve profesyonel kurucusu Muharrem Kürkçü’ye ithaf edilen kitabın içeriği Rizespor’un kuruluşu, profesyonelliğe geçiş süreci, dünden bugüne bütün yönetim kurulları, başkanları, teknik direktörleri, futbolcuları, puan cetvelleri ve yaptığı tüm maçların sonuçlarını içeriyor.

Adına sloganlar yazılan, Rize`de futbola başlayan, Sarıyer`de kendini gösteren, Beşiktaş`ta büyüyen, Fenerbahçe`de devleşen, bir dönem doğan erkek çocuklara adı verilen Şenol Birol`un hayatını yarınlara taşımayı hedefleyerek bir kitap haline getirdim “Bir Futbol Efsanesi: Şenol Birol Gol” isimli çalışma, Çaykur Rizespor Kulübü Resmi Dergisi tarafından yayımlandı.

 

Kendi çalışmalarınız dışında katkı sağladığınız çalışmalar var mı ?

Benden katkı istenen çalışmalara da elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum. Örneğin Yönetmen Ümit Kıvanç’ın  Kazım Koyuncu için titizlikle hazırladığı “Şarkılarla Geçtim Aranızdan’ belgeseli, Mehmet Bilgin’in “Karadeniz`de Post Modern Pontusçuluk” isimli kitabı, Dr.Mustafa Duman’ın  “Türk Kültüründe Çay” ve “Kemençemin Telleri” isimli kitapları, Bayar Şahin’in “Nalia” isimli albümü ve klip çektiği “Yüküne ortak  olsam” isimli sözleri bana ait eser, Muhammet Safi’nin hazırladığı "Rize Tahrir-i Öşür Envanteri- 1850 Rize Sülaleri" ile ‘Osmanlı Belgelerinde Rize’ isimli eserlere belge ve materyal desteği sağladım.

 

Bu haber 170 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
Kemal Kilicdaroğlu Nisan’ Da Rize’ ye Gelecek
CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz CHP Genel merkezinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.
Yorum : 0
Magazin
Kalkandere Muhtarlar Derneği yeni yeri açıldı.
Rize’ nin Kalkandere ilçesinde muhtarlar için yeni dernek yeri hizmete açıldı.
Yorum : 0
Eğitim
Özel Öğrenciler İçin Yeni Eğitim Yuvası
Rize`nin Güneysu ilçesinde yer alan Kızılay-Şükrü-Nurten Topçuoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu`na ait yeni okul binasının yapım aşaması hızla devam ediyor.
Yorum : 0
Rizespor
Rizesporlu genç futbolcu ameliyat oldu
Çaykur Rizespor altyapı futbolcusu Kadir Fazlıoğlu, çapraz bağının kopması sonucu ameliyat edildi.
Yorum : 0
Yaşam
28 Şubat darbesini Unutmayacağız
Milleti tasfiye, vesayeti takviye etmeyi amaçlayan 28 Şubat darbesini unutmayacağız
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor, Trabzon`da Galibiyete Hasret
Çaykur Rizespor, Trabzonspor karşısında ilk ve tek dış saha galibiyetini aldığı 2006/2007 sezonundan bu yana rakibini evinde yenemiyor.
Yorum : 0
Atıl Caddeyi Yeniliyoruz 28 Şubat 2020 Cuma 11:48:00
Cumhurbaşkanı`yla aynı derede yüzdük, aynı derede balık tuttuk 28 Şubat 2020 Cuma 11:43:00
Pleki Mağarasına Yeni Görsellik 27 Şubat 2020 Perşembe 17:58:00
Çayımızın Doğallığını Bozmaya Müsaade Etmeyeceğiz 27 Şubat 2020 Perşembe 17:54:00
Rize Belediyesi’ne Dünya Bankası’ndan Hibe Desteği 27 Şubat 2020 Perşembe 17:49:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İsim vermeden `A Haber`i izlemeyin` dedi! `Sokağın diliyle aynı değil`
AK Parti eski İstanbul İl Başkanı ve Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci hükümete eleştirilerde bulundu.
Fotoğraf vermek için değil, hizmet için varız
Rize Güneysu ilçesi Merkez mahallesi nufüsüna kayıtlı MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür Türkgün Gazetesine konuştu
Rize Muhtarlar Derneği Şar Hospital Hastanesi ile İndirim Protokolü İmzaladı
Rize Muhtarlar Derneği ile Rize Şar Hospital Hastanesi arasında indirim protokolü imzalandı.
 Türk Siyasetinin Renkli İsmi Osman Kavrakoğlu
Rize araştırmaları üzerine yoğunlaştığım yılların başlarıydı. Demokrat Parti döneminde Ahmet Tevfik İleri den sonra adından en çok söz ettiren diğer bir Rizeli ’de Osman Kavrakoğlu olmuştu. Mutlaka onunla ilgili izlere ulaşmalıydım. Uzun bir arayış sonrası eşi Zehra Hanım’ın Kadıköy Bahariye’de yaşadığını öğrendim. Sonunda adresine ulaştım ve bir gün çat kapı kendisini ziyaret ettim.
Eski Bakan yeni parti kuruyor! Şubat sonu tabela asılacak
Çoban Ateşi Hareketi, eski Sağlık ve Devlet Bakanlıklarından Rıfat Serdaroğlu`nun öncülüğünde şubat ayı sonunda partileşmeye gidiyor.
 Bir Tepkide Rize’den!
Yüzyılın anlaşması adı altında ilk kıblemiz Mescidi Aksanın ve Kudüs`ün siyonizme peşkeş çekilmesini tel’in için Anadolu Gençlik Derneği önderliğinde ve Rize’de faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşu tarafından da desteklenen basın açıklaması gerçekleştiriliyor.
Genç Şair Duygularını `Meçhul Sevdam’ da Dile Getirdi
Mardinli genç Şair Hüseyin Şeran, duygularını, hislerini, yaşamını lirik bir duygu ile mısralara döküp ortaya çıkardığı “Meçhul Sevdam” ile okuyucunun karşısına çıktı
 KOCA KAPTAN GÜRSEL AKSEL RİZESPOR VE VEFA
Göztepe`nin Süper Lig`de en fazla forma giyen ismi Gürsel Aksel`in adını taşıyan stadın yerine yapılan Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi, 26 Ocak Pazar günü Göztepe-Beşiktaş maçıyla hizmete girdi. Peki, Gürsel Akın kimdir? Rize ile yakınlığı nedir?
Elazığ`daki depremden acı haberi Bakan Soylu verdi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ`ın Sivrice ilçesinde meydana gelen ve Rize ile Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun`dan da hissedilen 6,5 büyüklüğünde depremde 4 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.
 Bir Eskici Ve Uslanmaz Rize Tarihi Müptelası
Rize ilinin geçmişine dair araştırmalar yapan Fatih Sultan Kar’ın kentin hafızasına katkı sağlayacak Bir Zamanlar Rize isimli prestij kitabı yayınladı. Az sayıda baılan kitap bir koleksiyon özelliği taşıyor.
FOTO GALERİ
İzlenme 4013
İzlenme 8620
İzlenme 6249
İzlenme 7028
VİDEO GALERİ
İzlenme 6522
İzlenme 6709
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi - Ovit Otel