Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Çay 1.60 kuruş olmalı
07 Mayıs 2014 Çarşamba 17:36:00 / Siyaset
MHP Rize İl başkanı O.Cem kazmaz, 2014 yılı yaş çay taban fiyatının en az 1.60 kuruş olması gerektiğini söyledi.
13:14Rize CHP’de Aday İstifası18:46 MHP Fener Mahallesinde Partililerle Buluştu18:17Rize Milletvekili Adaylarıyla Buluşuyor18:12Mhp Milletvekili Adayları Ziyaretlerini Sürdürüyor13:57 İyi Parti Gençlik ve Kadın harekatıdır02:25HÜDA PAR’ın Rize Milletvekili Adayları00:59Arakan’da Yaşanan Katliamı Lanetliyoruz19:32AK Parti Güneysu’da Mehmet Akif Karslı Güven Tazeledi10:48Yeni Ekmek Fiyatı Vatandaşa Zulümdür23:01Ak Parti Rize`de Merkez İlçe Adayı da Başkanı da Değişiyor00:45CHP Rize İl Başkanı Rakıcı`dan, `Baskıcı ve Zorba Rejim` Vurgusu16:43Ovit Tüneli Dünyanın En Uzun Çift Tüp Üçüncü Tüneli01:07Erdoğan’dan Karavin Ailesine Taziye Ziyareti02:15Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize`de Markete Girdi, Alışveriş Yaptı
 

MHP Rize İl Başkanı Osman Cem Kazmaz, Nisan ve Mayıs aylarının gelmesi başta Rize’miz olmak üzere Doğu Karadeniz Sahillerinde başka bir algı ve heyecana sebep olduğunu belirterek, “ Adeta herkes yörenin alternatifsiz geçim kaynağı olan çaya hükümetin ne taban fiyat vereceğini bekler olmuştur. Ancak burada Rizelinin başka bir açmazı vardır, Türkiye’nin başka bir yöresine nasip olmayan iki Başbakanına, İktidar Partisinin onca Rizeli Bakan ve Milletvekiline rağmen çayına hak ettiği taban fiyatı bir türlü alamamaktadır. Yaş çay kilo fiyatına daha önce şu kadar simit, şu kadar zeytin alınıyordu hesapları ise sürekli Rizelinin zararı ile sonuçlanmaktadır”dedi.

Kazmaz, “Rizelinin bu mağduriyetinin en çarpıcı örneğini ise Başbakan Sayın Erdoğan ortaya koymuştur. Erdoğan, 2002 seçimleri öncesinde Rize´de düzenlediği ilk mitinginde, dönemin hükümeti tarafından yaş çaya verilen fiyatı eleştirmiş ve o dönem çay-simit hesabı yapmış ve şu şekilde konuşmuştur; "Dün sordum Rize’de simit kaç para diye, ortalamasını alalım 150 bin (15 kuruş), bir bardak çayı kaç paraya içiyorsunuz? 200Bin (20 kuruş) ne yaptı 350 bin (35 kuruş) ortalama 1 evde kaç çocuk var? Biz en azı hesap yapalım fazlası da Ankara’ya armağan olsun. 3 çocuk anne-baba etti 5 kişi. 5 kere 350 ne yapar? 1 milyon 750 olur (1 lira 75 kuruş) Bu Ankara’daki hükümet benim milletime, benim kardeşime 1 bardak çayla 1 simidi layık görmüyorlar." Aradan 12 yıl geçmesine ve 12 yıldır iktidarda olmasına rağmen Başbakan Erdoğan 2001 yılında Rize meydanında çay simit hesabı yaparak söylediği 1,75TL taban fiyatının Rizeli yanına bile yaklaşamamıştır.O fiyat bir yana Rizeli bazen bunun yarısına bile özel sektöre çay verememiştir.Şimdi Ziraat Odaları çay için 2014 yılında gene de insaflı davranarak taban fiyatın 1,60.- TL olmasını istemektedirler. Biz de bunu destekliyoruz ve Sayın Başbakan’a yukarıda ki sözlerini hatırlatıyoruz. Ama bu çözüm değildir, çünkü çay müstahsilleri ürünlerinin yarısını taban fiyatın çok altında özel sektöre vermek zorunda kaldıkları, kaçak çay sorunu halledilmediği müddetçe çay müstahsillerinin sorunları devam edecektir”dedi.

İVEDİLİKLE BİR ÇAY KANUNU YAPILMALIDIR VEYA MİLLİ ÜRÜN KANUNU ÇIKARILMALIDIR

Kazmaz, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri çay tarımı için bugüne kadar 12 Kanun çıkarmıştır, en son 3092 Sayılı Kanun 04.12.1984 tarihinde kabul edilmiş ve kuru çay imalatını özel sektöre açmış, ancak hiçbir ilave düzenleme getirmemiştir. Ankara Ostim’de soba imalathanesi açmak bile Rize’de çay fabrikası açmaktan çok daha zor ve teferruatlıdır. Bu bakımdan ivedilikle çay müstahsillerinin haklarını ve yaş çay tarımını teminat altına alacak, kaçak çayı önleyecek, özel sektörü disiplin altına alarak, üreticilerin tüm yaş çay rekoltesini hükümetin belirlediği taban fiyattan satmasını sağlayacak bir Çay Kanunu ivedilikle yapılmalı veya Milli Ürün kanunu çıkarılmalıdır. Rizeli Başbakan ile Rizeli Gümrük ve Ticaret Bakanına son seçimlerde %67,8 oy veren Rizelilerin bunu onlardan beklemek en doğal hakkıdır. Diğer yandan kuru çay ticaretinin yapılabilirliği açısından da hükümetin yaş çay taban fiyatı içerisinde yerinde saydırdığı destekleme primini artırması zorunludur. Sosyal sorumluluk olarak başta ekonomik krizlerle boğuşan Yunanistan olmak üzere kendi tarımlarını destekleyen tüm AB Ülkelerinde bunun açık örnekleri vardır. Yaş çay tarımı Doğu Karadeniz’in olmaz ise olmazıdır, bir milyon Türk insanının ekmeği demektir, örneğin 1,60.- TL olarak açıklanacak bir yaş çay taban fiyatı içerisinde doğrudan ürüne verilecek olan 45 kuruş civarında ki bir destekleme tutarı hem özel sektörün elini güçlendirecek hem de sektörü ayakta tutacak önemli bir adım olacaktır.2014 yılında çayın az olması ve özel sektörün yüksek fiyattan çay alacak olması kimseyi rehavete sürüklememelidir, ayrıca Çaykur’un batı bölgelerine ayırımcılık yaparak çayın geç geldiği yöreleri erken yaş çay alımı priminden mahrum bırakmasını da anlamak, bu haksız uygulamayı kabul etmek mümkün değildir” dedi.

ESKİ ULUSAL ÇAY KONSEYİ BAŞKANI VE ESKİ AKP RİZE MİLLETVEKİLİ’NE ÇAY KAÇAKÇILIĞINDAN CEZA!

Kazmaz, “Dünya’da ve AKP’nin bizi ulaştık diye yutturduğu gelişmiş batı demokrasilerinde örneğini görmek bir tarafa hükümet krizi bile doğurabilecek ibretlik olaya Türk Çay Üreticiliğinin Anavatanı Rize maalesef sahne olmuştur. Başta havuz medyası olmak üzere yandaş medyanın satır aralarına özellikle gizlemeye çalıştığı bir olayda Eski Ulusal Çay Konseyi Kurucu Başkanı ve eski milletvekili Ali Bayramoğlu, ‘çay kaçakçılığı’ suçundan yargılandığı davada, 10 yıl sonra 7,8 milyon TL ceza ödemeye mahkum edilmiştir. Eski AKP Rize milletvekili ve bir dönem Ulusal Çay Konseyi’nin (UÇK) Kurucu Başkanlığını da yapan Ali Bayramoğlu’nun bu vahamet durumu hele bu kişinin bir Çay Kanunun Tasarısı ile Çaykur’u ortadan kaldıracak ve kaçak çayları legal halegetirip ithal çaylara yol verecek girişimi ile hafızalarda tazeliğini muhafaza etmektedir. Hatırlanacağı üzere çay kaçakçılığından ceza alan eski AKP Rize Milletvekili ve UÇK Başkanı Ali Bayramoğlu’nun Rize Çayına ve Çaykur’a düzenlediği bu suikast girişimi başta MHP TBMM Grubu olmak üzere MHP’nin Yetkili Organlarının ortaya koyduğu direnç, tarafımızdan başta Ortadoğu Gazetesi olmak üzere yazılı ve görsel basında yapılan toplumu aydınlatma girişimleri karşısında boşa çıkmıştır.Bu akıl almaz olay AKP’nin kediye ciğer emanet edermişçesine Rize Çayı’nı kimlere emanet ettiğinin bir dehşet göstergesi olarak ortada durmaktadır. Bu “Dünya Kaçakçılık Literatürüne” kapak sayfadan giriş yapabilecek ibretlik olaya imza atan AKP’nin başta kaçak çay olmak üzere Rize Çay Müstahsillerinin sorunlarına çözüm üretmesini beklemek ise hayalden öteye geçemeyecek bir umut tacirliği olacaktır.Rizelinin artık başta Rize çayı olmak üzere tarımsal ürünlerine, Türk Milleti’nin tüm Milli ve Manevi Değerlerine sahip çıkan, Milli Ürün kanunu ile Türk tarımına toptan çözüm getirecek olan MHP’ye sahip çıkma vakti gelmiştir. Zira AKP’nin %67,8 oy oranına, Rizeli Başbakana, Rizeli Gümrük ve Ticaret Bakanına, onca Rizeli Milletvekilline rağmen kendi beyan ettikleri taban fiyattan Rizeliyi mahrum bırakan, kaçak çaya ısrarla çözüm bulmayan, adeta teşvik eden, Rize dışında Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da neyi işledikleri aşikâr olan 160’dan fazla paketleme tesisine izin veren, destekleme primini artırmayan, müstahsillerin özel sektör tarafından mahkûm ve mağdur edilmesine ses çıkarmayan politikalarına dur denmesinin yolu buradan geçmektedir. AKP’nin çay karnesi için Rizelinin, eski AKP Rize Milletvekili ve UÇK Başkanı Ali Bayramoğlu’nun çay kaçakçılığından ceza almasına bakması, Başbakan’ın 2001 yılında Rize Meydanında yaş çay taban fiyatı en az 1,75.-TL olmalıdır söylemini hatırlaması, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da kaçak çay işleyen 160’dan fazla paketleme tesisine Rizeli Gümrük ve Ticaret Bakanı’nın göz yumduğunu bilmesi yeterlidir”dedi.

 

Bu haber 994 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Sağlık
Akademik Kadroyu Aldı Doktor Eşiyle İstifa Edip Gitti
Rize’de yılın doktoru ödülünü alan ve eşiyle beraber akademisyen kadroya geçen Tıbbi Onkoloji Dr. Öğretim Üyesi Serkan Akın ile eşi Dr. Öğretim Üyesi Şafak Akın, istifa ederek Rize’deki görevlerinden ayrıldı.
Yorum : 0
Siyaset
Rize CHP’de Aday İstifası
24 Haziran da yapılacak genel seçimlerde CHP Rize İl teşkilatının istediği adayı Genel merkez kabul etmeyince il başkanı Mesut Rakıcı Genel merkeze istifasını sundu
Yorum : 0
Siyaset
MHP Fener Mahallesinde Partililerle Buluştu
24 Haziranda yapılacak seçimler için çalışmalarını sürdüren MHP Rize milletvekili adayları Fener ve Boğaz Mahalle sakinleri ile iftar yemeğinde bir araya geldiler
Yorum : 0
Siyaset
Rize Milletvekili Adaylarıyla Buluşuyor
AK Parti Rize İl Başkan Vekil Ali Haydar Er, AK Parti Rize 27. Dönem milletvekili aday tanıtım programının 26 Mayıs`ta yapılacağını açıkladı.
Yorum : 0
Magazin
Gürcü Çay İşçileri Çay Toplamayı Eğlenceye Dönüştürdü
Doğu Karadeniz Bölgesi`nde çay hasat sezonunda çalışmak üzere Gürcistan`dan bölgeye gelen Gürcü çay işçileri çay toplamayı kendileri için adeta bir eğlenceye dönüştürdü.
Yorum : 0
Siyaset
Mhp Milletvekili Adayları Ziyaretlerini Sürdürüyor
Milleyetçi hareket Partisi (MHP) Milletvekili adayları seçim çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Milletvekili adayları il teşkilatı ile birlikte Çayeli`nde seçim çalışmalarını sürdürdü.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor’a Karaman’ dan İkinci İcra Şoku 24 Mayıs 2018 Perşembe 18:09:00
İyi Parti Gençlik ve Kadın harekatıdır 24 Mayıs 2018 Perşembe 13:57:00
Rize dört koldan Yeşil-mavililer transfer çalışmalarını hem yurt içi hem de yurt dışında sürdürüyor 24 Mayıs 2018 Perşembe 01:26:00
Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Rize`de İftarda Buluştu 24 Mayıs 2018 Perşembe 01:23:00
Rize’nin Seçmen ve Sandık Sayıları Belli Oldu 23 Mayıs 2018 Çarşamba 18:40:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3433
İzlenme 8081
İzlenme 5758
İzlenme 6514
VİDEO GALERİ
İzlenme 5388
İzlenme 5614
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu