Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Çay 1.60 kuruş olmalı
07 Mayıs 2014 Çarşamba 17:36:00 / Siyaset
MHP Rize İl başkanı O.Cem kazmaz, 2014 yılı yaş çay taban fiyatının en az 1.60 kuruş olması gerektiğini söyledi.
12:03Yeni yasama yılına İYİ Parti damgası Kaynak Yeniçağ: Yeni yasama yılına İYİ Parti damgası 11:56Avrupa’da büyük buluşma12:31Akşener`den çarpıcı açıklamalar Kaynak Yeniçağ: Akşener`den çarpıcı açıklamalar 12:22 Amacımız Toplumsal Uzlaşıyı Sağlamak01:30MHP’de ŞOK. Rize’de 40 Yıllık MHP’li Partisinden istifa Etti.13:48Saadet lideri Temel Karamollaoğlu`nun dediğine gelindi11:04Suriyeli` ye Varda Rizeli` ye yokmu?23:28 İYİ Parti’ ye Bayan İl Başkanı15:44 STK lardan Başkan Alim’e Tebrik Ziyaret11:43 Müsiad Yeni Başkanın Profilini Çıkardı23:48Osman Keser işi elini yüzüne bulaştırdı11:05 Mesut Yılmaz`ın amcasına yazdığı mektubu paylaştı22:01Rize’deki tahkimatsız deniz dolgusuna Bakan ne diyor?10:21Rizeli vekilin evine silahlı ve maskeli kişiler girmeye çalıştı
 

MHP Rize İl Başkanı Osman Cem Kazmaz, Nisan ve Mayıs aylarının gelmesi başta Rize’miz olmak üzere Doğu Karadeniz Sahillerinde başka bir algı ve heyecana sebep olduğunu belirterek, “ Adeta herkes yörenin alternatifsiz geçim kaynağı olan çaya hükümetin ne taban fiyat vereceğini bekler olmuştur. Ancak burada Rizelinin başka bir açmazı vardır, Türkiye’nin başka bir yöresine nasip olmayan iki Başbakanına, İktidar Partisinin onca Rizeli Bakan ve Milletvekiline rağmen çayına hak ettiği taban fiyatı bir türlü alamamaktadır. Yaş çay kilo fiyatına daha önce şu kadar simit, şu kadar zeytin alınıyordu hesapları ise sürekli Rizelinin zararı ile sonuçlanmaktadır”dedi.

Kazmaz, “Rizelinin bu mağduriyetinin en çarpıcı örneğini ise Başbakan Sayın Erdoğan ortaya koymuştur. Erdoğan, 2002 seçimleri öncesinde Rize´de düzenlediği ilk mitinginde, dönemin hükümeti tarafından yaş çaya verilen fiyatı eleştirmiş ve o dönem çay-simit hesabı yapmış ve şu şekilde konuşmuştur; "Dün sordum Rize’de simit kaç para diye, ortalamasını alalım 150 bin (15 kuruş), bir bardak çayı kaç paraya içiyorsunuz? 200Bin (20 kuruş) ne yaptı 350 bin (35 kuruş) ortalama 1 evde kaç çocuk var? Biz en azı hesap yapalım fazlası da Ankara’ya armağan olsun. 3 çocuk anne-baba etti 5 kişi. 5 kere 350 ne yapar? 1 milyon 750 olur (1 lira 75 kuruş) Bu Ankara’daki hükümet benim milletime, benim kardeşime 1 bardak çayla 1 simidi layık görmüyorlar." Aradan 12 yıl geçmesine ve 12 yıldır iktidarda olmasına rağmen Başbakan Erdoğan 2001 yılında Rize meydanında çay simit hesabı yaparak söylediği 1,75TL taban fiyatının Rizeli yanına bile yaklaşamamıştır.O fiyat bir yana Rizeli bazen bunun yarısına bile özel sektöre çay verememiştir.Şimdi Ziraat Odaları çay için 2014 yılında gene de insaflı davranarak taban fiyatın 1,60.- TL olmasını istemektedirler. Biz de bunu destekliyoruz ve Sayın Başbakan’a yukarıda ki sözlerini hatırlatıyoruz. Ama bu çözüm değildir, çünkü çay müstahsilleri ürünlerinin yarısını taban fiyatın çok altında özel sektöre vermek zorunda kaldıkları, kaçak çay sorunu halledilmediği müddetçe çay müstahsillerinin sorunları devam edecektir”dedi.

İVEDİLİKLE BİR ÇAY KANUNU YAPILMALIDIR VEYA MİLLİ ÜRÜN KANUNU ÇIKARILMALIDIR

Kazmaz, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri çay tarımı için bugüne kadar 12 Kanun çıkarmıştır, en son 3092 Sayılı Kanun 04.12.1984 tarihinde kabul edilmiş ve kuru çay imalatını özel sektöre açmış, ancak hiçbir ilave düzenleme getirmemiştir. Ankara Ostim’de soba imalathanesi açmak bile Rize’de çay fabrikası açmaktan çok daha zor ve teferruatlıdır. Bu bakımdan ivedilikle çay müstahsillerinin haklarını ve yaş çay tarımını teminat altına alacak, kaçak çayı önleyecek, özel sektörü disiplin altına alarak, üreticilerin tüm yaş çay rekoltesini hükümetin belirlediği taban fiyattan satmasını sağlayacak bir Çay Kanunu ivedilikle yapılmalı veya Milli Ürün kanunu çıkarılmalıdır. Rizeli Başbakan ile Rizeli Gümrük ve Ticaret Bakanına son seçimlerde %67,8 oy veren Rizelilerin bunu onlardan beklemek en doğal hakkıdır. Diğer yandan kuru çay ticaretinin yapılabilirliği açısından da hükümetin yaş çay taban fiyatı içerisinde yerinde saydırdığı destekleme primini artırması zorunludur. Sosyal sorumluluk olarak başta ekonomik krizlerle boğuşan Yunanistan olmak üzere kendi tarımlarını destekleyen tüm AB Ülkelerinde bunun açık örnekleri vardır. Yaş çay tarımı Doğu Karadeniz’in olmaz ise olmazıdır, bir milyon Türk insanının ekmeği demektir, örneğin 1,60.- TL olarak açıklanacak bir yaş çay taban fiyatı içerisinde doğrudan ürüne verilecek olan 45 kuruş civarında ki bir destekleme tutarı hem özel sektörün elini güçlendirecek hem de sektörü ayakta tutacak önemli bir adım olacaktır.2014 yılında çayın az olması ve özel sektörün yüksek fiyattan çay alacak olması kimseyi rehavete sürüklememelidir, ayrıca Çaykur’un batı bölgelerine ayırımcılık yaparak çayın geç geldiği yöreleri erken yaş çay alımı priminden mahrum bırakmasını da anlamak, bu haksız uygulamayı kabul etmek mümkün değildir” dedi.

ESKİ ULUSAL ÇAY KONSEYİ BAŞKANI VE ESKİ AKP RİZE MİLLETVEKİLİ’NE ÇAY KAÇAKÇILIĞINDAN CEZA!

Kazmaz, “Dünya’da ve AKP’nin bizi ulaştık diye yutturduğu gelişmiş batı demokrasilerinde örneğini görmek bir tarafa hükümet krizi bile doğurabilecek ibretlik olaya Türk Çay Üreticiliğinin Anavatanı Rize maalesef sahne olmuştur. Başta havuz medyası olmak üzere yandaş medyanın satır aralarına özellikle gizlemeye çalıştığı bir olayda Eski Ulusal Çay Konseyi Kurucu Başkanı ve eski milletvekili Ali Bayramoğlu, ‘çay kaçakçılığı’ suçundan yargılandığı davada, 10 yıl sonra 7,8 milyon TL ceza ödemeye mahkum edilmiştir. Eski AKP Rize milletvekili ve bir dönem Ulusal Çay Konseyi’nin (UÇK) Kurucu Başkanlığını da yapan Ali Bayramoğlu’nun bu vahamet durumu hele bu kişinin bir Çay Kanunun Tasarısı ile Çaykur’u ortadan kaldıracak ve kaçak çayları legal halegetirip ithal çaylara yol verecek girişimi ile hafızalarda tazeliğini muhafaza etmektedir. Hatırlanacağı üzere çay kaçakçılığından ceza alan eski AKP Rize Milletvekili ve UÇK Başkanı Ali Bayramoğlu’nun Rize Çayına ve Çaykur’a düzenlediği bu suikast girişimi başta MHP TBMM Grubu olmak üzere MHP’nin Yetkili Organlarının ortaya koyduğu direnç, tarafımızdan başta Ortadoğu Gazetesi olmak üzere yazılı ve görsel basında yapılan toplumu aydınlatma girişimleri karşısında boşa çıkmıştır.Bu akıl almaz olay AKP’nin kediye ciğer emanet edermişçesine Rize Çayı’nı kimlere emanet ettiğinin bir dehşet göstergesi olarak ortada durmaktadır. Bu “Dünya Kaçakçılık Literatürüne” kapak sayfadan giriş yapabilecek ibretlik olaya imza atan AKP’nin başta kaçak çay olmak üzere Rize Çay Müstahsillerinin sorunlarına çözüm üretmesini beklemek ise hayalden öteye geçemeyecek bir umut tacirliği olacaktır.Rizelinin artık başta Rize çayı olmak üzere tarımsal ürünlerine, Türk Milleti’nin tüm Milli ve Manevi Değerlerine sahip çıkan, Milli Ürün kanunu ile Türk tarımına toptan çözüm getirecek olan MHP’ye sahip çıkma vakti gelmiştir. Zira AKP’nin %67,8 oy oranına, Rizeli Başbakana, Rizeli Gümrük ve Ticaret Bakanına, onca Rizeli Milletvekilline rağmen kendi beyan ettikleri taban fiyattan Rizeliyi mahrum bırakan, kaçak çaya ısrarla çözüm bulmayan, adeta teşvik eden, Rize dışında Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da neyi işledikleri aşikâr olan 160’dan fazla paketleme tesisine izin veren, destekleme primini artırmayan, müstahsillerin özel sektör tarafından mahkûm ve mağdur edilmesine ses çıkarmayan politikalarına dur denmesinin yolu buradan geçmektedir. AKP’nin çay karnesi için Rizelinin, eski AKP Rize Milletvekili ve UÇK Başkanı Ali Bayramoğlu’nun çay kaçakçılığından ceza almasına bakması, Başbakan’ın 2001 yılında Rize Meydanında yaş çay taban fiyatı en az 1,75.-TL olmalıdır söylemini hatırlaması, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da kaçak çay işleyen 160’dan fazla paketleme tesisine Rizeli Gümrük ve Ticaret Bakanı’nın göz yumduğunu bilmesi yeterlidir”dedi.

 

Bu haber 1058 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Çaykur Rizespor`un başarılı eldiveni en iyi yerli kaleci
Çaykur Rizespor`un başarılı eldiveni gösterdiği performansla milli takıma seçilirken Süper Ligin`de en iyi yerli kalecisi oldu.
Yorum : 0
Yaşam
Gıda Üretimi, Tarımda Dışa Bağımlığın önüne geçilmesi, israfın Önlenmesi İle Olur
Türkiye Ziraatçılar Derneği Rize Şube Başkanı Müfit Akman yaptığı yazılı açıklamada dünya gıda gününü kutladı.
Yorum : 0
Turizm
Rize Böyle Turist Hiç Görmedi
Rize Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu bazı yayla yollarının yapılması ile birlikte turizmde patlama yaşandığını belirterek, “Son 9 ayda Rize’ ye gelen turist sayısı önceki yılın tamamına göre yüzde yirmi dolayında arttı. Yılsonuna kadar bu artışın yüzde 40 dolayında olacağını tahmin ediyoruz” dedi
Yorum : 0
Rizespor
Zor Süreci En Az Kayıpla Geçmek İstiyoruz
Ç.Rizespor Teknik Direktörü Okan Buruk zor süreci en az kayıpla atlatmak istediklerini söyledi
Yorum : 0
Rizespor
Bambaşka Rize Geliyor
Bir yıl aradan sonra tekrar döndüğü süper lige iyi başlayamayan ve ilk 6 haftada sadece 3 puan toplayabilen Çaykur Rizespor’ da Teknik Direktör değişiminden sonra yeni bir kimliğe büründü
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor Zayıf rakibini 3-1 ile Geçti
Çaykur Rizespor evinde oynadığı hazırlık maçında Dinamo Batum` u 3-1 yendi
Yorum : 0
Çaykur Rizespor, Dinamo Batumi ile Hazırlık Maçında Karşılaşacak 14 Ekim 2018 Pazar 00:35:00
Çaykur Rizesporlu Musa Çağıran Ameliyat Oldu 14 Ekim 2018 Pazar 00:34:00
Büyük Hizmetler Yaptım, Yoruldum 14 Ekim 2018 Pazar 00:24:00
Çamlıhemşin Belediye Farka Gitti 10-0 13 Ekim 2018 Cumartesi 22:33:00
Karadeniz Bölgesinde Doğal Kaynakların Verimli Kullanımı 13 Ekim 2018 Cumartesi 12:26:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Yeni yasama yılına İYİ Parti damgası  Kaynak Yeniçağ: Yeni yasama yılına İYİ Parti damgası
TBMM çalışmalarında İYİ Parti Grubu dikkat çeken performans sergiliyor
Avrupa’da büyük buluşma
Almanya’nın Leverkusen kentindeki Ostermann Arena’da gerçekleştirilen “Saadet 5. Avrupa Buluşması”na katılan Karamollaoğlu, Avrupa’daki Milli Görüşçülere seslendi.
İşsizlik rakamları açıklandı
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 88 bin kişi artarak 3 milyon 531 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,1 puanlık artış ile %10,8`e yükseldi.
Saadet Partisi`nden Papaz Brunson tepkisi: Yine mi kandırıldınız?
Papaz Andrew Brunson`un serbest bırakılmasını değerlendiren Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, "Yine mi kandırıldınız? Yine mi kandırılıyorsunuz? Yine mi kandırıyorsunuz?" ded
FOTO GALERİ
İzlenme 3544
İzlenme 8206
İzlenme 5867
İzlenme 6619
VİDEO GALERİ
İzlenme 5491
İzlenme 5710
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu