Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Çay 1.60 kuruş olmalı
07 Mayıs 2014 Çarşamba 17:36:00 / Siyaset
MHP Rize İl başkanı O.Cem kazmaz, 2014 yılı yaş çay taban fiyatının en az 1.60 kuruş olması gerektiğini söyledi.
11:33 CHP Rize’de Ekonomik krizin etkilerini yerinde dinledi11:24Erdoğan Marmaris’e Rizeli hemşehrisini aday gösterdi01:46MHP Çayeli Belediye Başkan adayını açıkladı15:02 AK Parti dünyanın bütün garibanlarının partisidir16:56Metin, MHP’ye Toplu Katılımla Seçim Startını Verdi16:48 Rize Ak Parti’de Deprem. 8 İlçeye yeni aday.16:11 Amatör Spor Braşlarına Desteğimiz Ülkemize Ciddi Başarılar Getirdi15:39 “Çevresel Hassasiyetin Devam Etmesinden Mutluyum”15:48Rize ve Güneysu adaylarını grup Toplantısında açıkladı.23:38İYİ Parti’nin Rize ve Güneysu Belediye Başkan Adayı Belli Oldu16:14 Trabzon’da Bağımsız Başkaldırı.12:23Rizeli duayen Gazeteci Yeniden siyaset sahnesinde15:23Rize’ yi Masaya yatırdılar00:33MHP Rize, 7. İlçe Belediye Başkan Adayını Belirledi
 

MHP Rize İl Başkanı Osman Cem Kazmaz, Nisan ve Mayıs aylarının gelmesi başta Rize’miz olmak üzere Doğu Karadeniz Sahillerinde başka bir algı ve heyecana sebep olduğunu belirterek, “ Adeta herkes yörenin alternatifsiz geçim kaynağı olan çaya hükümetin ne taban fiyat vereceğini bekler olmuştur. Ancak burada Rizelinin başka bir açmazı vardır, Türkiye’nin başka bir yöresine nasip olmayan iki Başbakanına, İktidar Partisinin onca Rizeli Bakan ve Milletvekiline rağmen çayına hak ettiği taban fiyatı bir türlü alamamaktadır. Yaş çay kilo fiyatına daha önce şu kadar simit, şu kadar zeytin alınıyordu hesapları ise sürekli Rizelinin zararı ile sonuçlanmaktadır”dedi.

Kazmaz, “Rizelinin bu mağduriyetinin en çarpıcı örneğini ise Başbakan Sayın Erdoğan ortaya koymuştur. Erdoğan, 2002 seçimleri öncesinde Rize´de düzenlediği ilk mitinginde, dönemin hükümeti tarafından yaş çaya verilen fiyatı eleştirmiş ve o dönem çay-simit hesabı yapmış ve şu şekilde konuşmuştur; "Dün sordum Rize’de simit kaç para diye, ortalamasını alalım 150 bin (15 kuruş), bir bardak çayı kaç paraya içiyorsunuz? 200Bin (20 kuruş) ne yaptı 350 bin (35 kuruş) ortalama 1 evde kaç çocuk var? Biz en azı hesap yapalım fazlası da Ankara’ya armağan olsun. 3 çocuk anne-baba etti 5 kişi. 5 kere 350 ne yapar? 1 milyon 750 olur (1 lira 75 kuruş) Bu Ankara’daki hükümet benim milletime, benim kardeşime 1 bardak çayla 1 simidi layık görmüyorlar." Aradan 12 yıl geçmesine ve 12 yıldır iktidarda olmasına rağmen Başbakan Erdoğan 2001 yılında Rize meydanında çay simit hesabı yaparak söylediği 1,75TL taban fiyatının Rizeli yanına bile yaklaşamamıştır.O fiyat bir yana Rizeli bazen bunun yarısına bile özel sektöre çay verememiştir.Şimdi Ziraat Odaları çay için 2014 yılında gene de insaflı davranarak taban fiyatın 1,60.- TL olmasını istemektedirler. Biz de bunu destekliyoruz ve Sayın Başbakan’a yukarıda ki sözlerini hatırlatıyoruz. Ama bu çözüm değildir, çünkü çay müstahsilleri ürünlerinin yarısını taban fiyatın çok altında özel sektöre vermek zorunda kaldıkları, kaçak çay sorunu halledilmediği müddetçe çay müstahsillerinin sorunları devam edecektir”dedi.

İVEDİLİKLE BİR ÇAY KANUNU YAPILMALIDIR VEYA MİLLİ ÜRÜN KANUNU ÇIKARILMALIDIR

Kazmaz, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri çay tarımı için bugüne kadar 12 Kanun çıkarmıştır, en son 3092 Sayılı Kanun 04.12.1984 tarihinde kabul edilmiş ve kuru çay imalatını özel sektöre açmış, ancak hiçbir ilave düzenleme getirmemiştir. Ankara Ostim’de soba imalathanesi açmak bile Rize’de çay fabrikası açmaktan çok daha zor ve teferruatlıdır. Bu bakımdan ivedilikle çay müstahsillerinin haklarını ve yaş çay tarımını teminat altına alacak, kaçak çayı önleyecek, özel sektörü disiplin altına alarak, üreticilerin tüm yaş çay rekoltesini hükümetin belirlediği taban fiyattan satmasını sağlayacak bir Çay Kanunu ivedilikle yapılmalı veya Milli Ürün kanunu çıkarılmalıdır. Rizeli Başbakan ile Rizeli Gümrük ve Ticaret Bakanına son seçimlerde %67,8 oy veren Rizelilerin bunu onlardan beklemek en doğal hakkıdır. Diğer yandan kuru çay ticaretinin yapılabilirliği açısından da hükümetin yaş çay taban fiyatı içerisinde yerinde saydırdığı destekleme primini artırması zorunludur. Sosyal sorumluluk olarak başta ekonomik krizlerle boğuşan Yunanistan olmak üzere kendi tarımlarını destekleyen tüm AB Ülkelerinde bunun açık örnekleri vardır. Yaş çay tarımı Doğu Karadeniz’in olmaz ise olmazıdır, bir milyon Türk insanının ekmeği demektir, örneğin 1,60.- TL olarak açıklanacak bir yaş çay taban fiyatı içerisinde doğrudan ürüne verilecek olan 45 kuruş civarında ki bir destekleme tutarı hem özel sektörün elini güçlendirecek hem de sektörü ayakta tutacak önemli bir adım olacaktır.2014 yılında çayın az olması ve özel sektörün yüksek fiyattan çay alacak olması kimseyi rehavete sürüklememelidir, ayrıca Çaykur’un batı bölgelerine ayırımcılık yaparak çayın geç geldiği yöreleri erken yaş çay alımı priminden mahrum bırakmasını da anlamak, bu haksız uygulamayı kabul etmek mümkün değildir” dedi.

ESKİ ULUSAL ÇAY KONSEYİ BAŞKANI VE ESKİ AKP RİZE MİLLETVEKİLİ’NE ÇAY KAÇAKÇILIĞINDAN CEZA!

Kazmaz, “Dünya’da ve AKP’nin bizi ulaştık diye yutturduğu gelişmiş batı demokrasilerinde örneğini görmek bir tarafa hükümet krizi bile doğurabilecek ibretlik olaya Türk Çay Üreticiliğinin Anavatanı Rize maalesef sahne olmuştur. Başta havuz medyası olmak üzere yandaş medyanın satır aralarına özellikle gizlemeye çalıştığı bir olayda Eski Ulusal Çay Konseyi Kurucu Başkanı ve eski milletvekili Ali Bayramoğlu, ‘çay kaçakçılığı’ suçundan yargılandığı davada, 10 yıl sonra 7,8 milyon TL ceza ödemeye mahkum edilmiştir. Eski AKP Rize milletvekili ve bir dönem Ulusal Çay Konseyi’nin (UÇK) Kurucu Başkanlığını da yapan Ali Bayramoğlu’nun bu vahamet durumu hele bu kişinin bir Çay Kanunun Tasarısı ile Çaykur’u ortadan kaldıracak ve kaçak çayları legal halegetirip ithal çaylara yol verecek girişimi ile hafızalarda tazeliğini muhafaza etmektedir. Hatırlanacağı üzere çay kaçakçılığından ceza alan eski AKP Rize Milletvekili ve UÇK Başkanı Ali Bayramoğlu’nun Rize Çayına ve Çaykur’a düzenlediği bu suikast girişimi başta MHP TBMM Grubu olmak üzere MHP’nin Yetkili Organlarının ortaya koyduğu direnç, tarafımızdan başta Ortadoğu Gazetesi olmak üzere yazılı ve görsel basında yapılan toplumu aydınlatma girişimleri karşısında boşa çıkmıştır.Bu akıl almaz olay AKP’nin kediye ciğer emanet edermişçesine Rize Çayı’nı kimlere emanet ettiğinin bir dehşet göstergesi olarak ortada durmaktadır. Bu “Dünya Kaçakçılık Literatürüne” kapak sayfadan giriş yapabilecek ibretlik olaya imza atan AKP’nin başta kaçak çay olmak üzere Rize Çay Müstahsillerinin sorunlarına çözüm üretmesini beklemek ise hayalden öteye geçemeyecek bir umut tacirliği olacaktır.Rizelinin artık başta Rize çayı olmak üzere tarımsal ürünlerine, Türk Milleti’nin tüm Milli ve Manevi Değerlerine sahip çıkan, Milli Ürün kanunu ile Türk tarımına toptan çözüm getirecek olan MHP’ye sahip çıkma vakti gelmiştir. Zira AKP’nin %67,8 oy oranına, Rizeli Başbakana, Rizeli Gümrük ve Ticaret Bakanına, onca Rizeli Milletvekilline rağmen kendi beyan ettikleri taban fiyattan Rizeliyi mahrum bırakan, kaçak çaya ısrarla çözüm bulmayan, adeta teşvik eden, Rize dışında Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da neyi işledikleri aşikâr olan 160’dan fazla paketleme tesisine izin veren, destekleme primini artırmayan, müstahsillerin özel sektör tarafından mahkûm ve mağdur edilmesine ses çıkarmayan politikalarına dur denmesinin yolu buradan geçmektedir. AKP’nin çay karnesi için Rizelinin, eski AKP Rize Milletvekili ve UÇK Başkanı Ali Bayramoğlu’nun çay kaçakçılığından ceza almasına bakması, Başbakan’ın 2001 yılında Rize Meydanında yaş çay taban fiyatı en az 1,75.-TL olmalıdır söylemini hatırlaması, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da kaçak çay işleyen 160’dan fazla paketleme tesisine Rizeli Gümrük ve Ticaret Bakanı’nın göz yumduğunu bilmesi yeterlidir”dedi.

 

Bu haber 1098 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Magazin
Rize Merkez Muhtarlar Derneği`nden Ziraat Odası Başkanı Paliç`e Tam Destek
Rize Merkez Muhtarlar Derneği, Rize Ziraat Odası seçimlerinde mevcut başkan Nevzat Paliç’i destekleyeceğini bildirdi.
Yorum : 0
Rizespor
Dario Melnjak Çaykur Rizespor`da
Çaykur Rizespor, Domzale forması giyen Dario Melnjak ile 1,5 yıllığına anlaşma sağladı.
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor’da Tanıtım Toplantısı
Çaykur Didi Stadı Toplantı Salonu`nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına, kulüp başkan yardımcısı Ali Haydar Er, basın sözcüsü Hasan Yavuz Bakır, yönetim kurulu üyesi Ahmet Haşimoğlu, Serkan Karavin ile futbolcular Awaziem ve Aberhoune katıldı.
Yorum : 0
Rizespor
Chidozie Awaziem Çaykur Rizespor`da
Çaykur Rizespor, Porto`dan Chidozie Awaziem ile sezon sonuna kadar kiralık olarak anlaşma imzaladı
Yorum : 0
Rize Haber
Rize`de Tinercilerin Mekanı Haline Gelen Bina Yıkıldı
Rizeli vatandaşlar tarafından belediyeye birçok kez şikayet edilen Piriçelebi Mahallesi`nde bulunan metruk binanın yıkımı, Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi.
Yorum : 0
Yaşam
Dr. Nilüfer Emen’in Baba Acısı
Rize Kanserle Mücadele ve Yaşam Derneği Başkanı Dr. Nilüfer Emen’in babası yaşamını yitirdi.
Yorum : 0
Vali Çeber Ve Kurum Müdürleri, Günün Stresini Spor İle Atıyor 22 Ocak 2019 Salı 21:48:00
Kasımpaşa-Rizespor maçını Goller Cepte’yle 10 bin kişi izledi 22 Ocak 2019 Salı 21:44:00
Çay Çiftçisi Eğitilmeli 22 Ocak 2019 Salı 21:41:00
Çok Daha yi Olacağız 22 Ocak 2019 Salı 11:49:00
Rize Belediyesi Makine Parkında 6 Milyon TL`lik Yatırım 22 Ocak 2019 Salı 11:46:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
TÜİK, `asgari ücret 2 bin 213 lira 40 kuruş olmalı` dedi
TÜİK, asgari ücret ile ilgili ağır statüdeki işlerde çalışanlarda 2 bin 213 lira 80 kuruş olması gerektiğini Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı
İşte 16 yılın Türkiye’ye faturası
Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman, elinde tablo ve karne ile Ak Parti dönemindeki 16 yılda gerçekleşen artışları anlattı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3625
İzlenme 8285
İzlenme 5948
İzlenme 6694
VİDEO GALERİ
İzlenme 5570
İzlenme 5816
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu