Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Çay Fiyatı Rize’ yi İkiye Böldü
19 Mayıs 2019 Pazar 01:43:00 / Ekonomi
Önceki gün Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ nin Çaykur Genel Müdürlüğünde açıkladığı yaş çay taban fiyatı konusu Rize’ de çiftçi kuruluşlarını ikiye böldü
02:05 Emekliler Geçinemiyor18:24 900 Milyon insan yetersiz besleniyor00:38 Rize MÜSİAD’ın İş Adamları Gürcistan ve Azerbaycan Pazarına Açıldı21:34 Çay Çarşısı Start Alıyor19:37 Çaykur` dan Yeni Bir Hizmet Daha!23:48Samsun Sarp Demiryolu Bölge Ekonomisini Ateşler20:02ÖZ GIDA İŞ Sendikası ile ÇAYKUR Arasındaki Sözleşme İmzalandı11:12ÇAYKUR Sözleşmesinde Mutlu Son23:52Rizeli balıkçılar, havaların soğumasını bekliyor19:35 Tahlil sonuçları kaliteli Çıkan Ballar satışa sunuldu22:22 Marketler Büyüdü, esnaf Küçüldü21:46 Türkiye’nin İki Güzide Kurumu Çaykur & Mado Yurtiçinde Ve Yurtdışında İş Birliği Yapacaklar.23:57 Çaykur Olarak İyi Bir Sezon Geçirdik00:13 Çaykur’un Başlattığı Kampanya Önümüzdeki Yıllarda Da Sürmeli!

İlyas GÜR

 

Önceliğimiz kaliteyi yakalamak

Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, çay sezonunun biraz geç başladığını belirterek rekolte tahmininde bulunmanın zor olduğunu söyledi. Erdoğan, "Tarlada güzel bir kalite var, yeni üretim yapmaya başladık. Tarlaya baktığımız zaman çok güzel bir çay var, boyu yerinde. Eğer taze biçebilirsek, vatandaşımızı çay taze iken tarlaya sokup toplatabilirsek, geçen seneden daha iyi bir rekolte yakalayabiliriz. Önemli olan yaş çayda kaliteyi yakalayabilmek. Yaş çayda kalite yakalanırsa kuru çayda da kaliteyi yakalamış oluruz. Bu kalite ile raftaki fiyatları da daha yukarıya çıkartabiliriz. Tarladaki vatandaşı da sanayicisini de tüketiciyi de yani herkesi kazandırmış oluruz” dedi.

Yüzde 25 Artış İyi Oldu

Rize Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (RESOB) Başkanı Güven Aksoy, açıklanan yaş çay taban fiyatının üreticilerin beklentilerini karşıladığını belirtti. Aksoy, “Üreticilerin de beklediği fiyat 3 lira olması yönündeydi. Desteklemeyle beraber fiyat 3,03 lira oldu. Bu da bizi mutlu eden bir fiyattı. Üreticiler şu anda fiyattan memnun. Yüzde 25 oranında bir artış yapıldı. Bugünkü şartlarda verilebilecek en yüksek rakamdır diye düşünüyorum. Başta cumhurbaşkanımız, bakanımız ve milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Çay sektörüne 2019 yılı çay sezonu hayırlı olsun. Ben vatandaşların verilen fiyattan yüzde yüz memnun olduğuna inanıyorum. Ama bu ürünün toplanıp satılmasına kadar ki serüveninde biz çay üreticilerine çok iş düşüyor. Her aşamasında biz olmalıyız. Yoksa her yıl milyonlarca lirayı yurt dışından gelen işçilere veririz. Yaş çaya verilen zammın yarattığı memnuniyetin kaliteye yansıması için evsafına uygun çay toplamakta gerekiyor. Kaliteli ürünün fiyatı da yüksek olacaktır. ” dedi.

Bakana ve Cumhurbaşkanına Teşekkür Ederiz

Önceki gün Bakan Pakdemirli’nin yaş çay taban fiyatını açıklamasının hemen ardından açıklamada bulunan Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere fiyat artışı için emeği geçenlere teşekkür etti. Yaş çay taban fiyatı açıklanmadan önce fiyatın 3 lira 10 kuruş olması gerektiğini savunan Ziraat Odası, “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımıza, Rize Milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” açıklamasını yaptı. Bazı üreticiler de Rize Ziraat Odası gibi açıklanan yaş çay fiyatının memnunluk verici olduğunu kaydetti.

 

 

2001 ile Bu günü karşılaştır

Çoban Ateşi Hareketinin Karadeniz Temsilcisi Eyüp Demir Çay Kampanyası için Rize’de açıklamada bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı’ya sosyal medyada yaptığı açıklamasıyla tepki gösterdi. Demir açıklamasında şunları söyledi. “ilimizin milletvekili çıkmış diyor ki çayın sorunları var Sen bunu yeni mi anladın Hayati bey Gümrük Bakanlığı döneminde bile ülkemize giren kaçak çayı önleyemedin. ülkenin ihtiyacı olan yerli ve milli bir gübre fabrikamız yok gübre fiyatı Bu yıl 100 arttı özellikle özel sektöre üreticiyi ezdirdiniz ve ezdirmeye devam ediyorsunuz Sayın Bakan Bekir Pakdemirli çıkmış 17 yıldır Rize`ye yapılan yatırımları anlatıyor ve rakam veriyor. Sayın Bakanım 2002 yılında ki 1 kilogram yaş çay Alım gücü ile 2019 yılının alım gücünü kıyaslarsan daha net olarak üreticinin nasıl fakirleştiğini ortaya çıkardı15 yıldır üretici inim inim inleten vampir kelebek olayına hiç değinmedin.  Bu sorunun Gürcistan`dan kaynaklandığını söylüyorsunuz.  Ben şimdi size soruyorum bu sorunla Gürcistan Hükümeti mi ilgilenecek üreticiye reva gördüğünüz Bu uygulamalar sizin sonunuzu hazırlayacaktır milletimiz ve üreticimiz gerçekten üreticinin yanında olan üreten Alın teri emeğinin karşılığını bekleyen üreticiden yana olan Çoban ateşi Hareketi’nin partileşme sürecini sabırsızlıkla beklemektedir’ dedi

Fiyat Bizi tatmin etmedi

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi ise yaş çaya yıllık gıda enflasyonu oranında zam yapılması ve yaş çay taban kilo fiyatının 3,27 TL olması gerektiğini açıklamıştı. Mavi, dün açıklanan rakamın ardından yaptığı açıklamada çay üreticisinin enflasyon altında ezildiğini kaydederek, yüzde 35 gıda enflasyonu varken özel sektör temsilcileriyle yapılan görüşmelerin neticesinde zammın düşük tutulduğuna vurgu yaparak, "Geçen hafta özel sektör temsilcilileriyle yaptığı görüşmelerde aldığı talimatı açıklamıştır. Bunun başka izahı yoktur ülkede yıllık gıda enflasyonu %35 verilen %25 Yine ülke ekonomisini Rizeli düzeltecek anlaşılan." dedi.

Çay üretiminde kullanılan gübre, çay makası gibi araçlara verilen zammın yanında yaş çay taban fiyatına verilen zammın yetersiz olduğunu dile getiren Mustafa Ak isimli çay üreticisi ise “Verilen zam bir şey değil, yetmez, destekleme hariç en az 3 lira olması gerekirdi. Örneğin gübre geçen yıl 1 liraydı bu yıl oldu 2 lira, geçtiğimiz yıl yevmiye ücreti 160 liraydı şimdi oldu 200 lira. Sezonun sonunda bir hesap çıkart vatandaşa 1 kuruş para kalmaz. Makas geçen yıl 70 liraydı bu yıl 110 lira oldu. Çay bezi falan derken aldığın parayı zaten verdin” ifadelerini kullandı.

Gübre artışlarından dolayı yaş çay taban fiyatının da en az yüzde 40 artış göstermesi gerektiğini dile getiren Hasan Cinan ise “Gübrenin fiyatı yüzde 100’e yakın bir artışta. Yaş çay taban fiyatındaki bu artışı yeterli bulmuyorum. Bu artış çay üreticisini korumayacaktır. Geçen yıldan daha az bir kar yaparak vatandaş mağdur olacaktır. Biz daha yüksek bir fiyat bekliyorduk. Çaya verilen gübrede yüzde 100 bir artış varken yaş çay taban fiyatında da en az yüzde 40 bir artış olması gerekirdi” şeklinde konuştu.

Çay zammından çok insanları mağdur edenin ÇAYKUR’un uyguladığı kota olduğunu dile getiren Davut Köse ise “Çayın fiyatının 3 lira olmasından ziyade önemli olan devletin vatandaşın çayını almasıdır. 10 gün sonra kontenjan koyacaklar, vatandaşı özele muhtaç edecekler, özelde vatandaşların çay paralarını ne zaman verecek belli değil. Önemli olan devletin vatandaşın çayını alması” dedi.

Bu haber 202 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Ekonomi
Emekliler Geçinemiyor
TÜRKİYE Emekliler Derneği Rize Şube Başkanı Recep Ali Derman, elektrik ve doğalgaza yapılan zamların emeklilerimizin en büyük giderini oluşturduğunu ve emekli aylıklarına yapılan zamların, emeklilerin zorunlu harcamalarının enflasyonunun çok üzerinde olduğunu belirterek, emeklilerimiz giderek yoksullaştığından tepkilerinde giderek arttığına dikkat çekti.
Yorum : 0
Rizespor
Kızıltepe Rizesporlular Derneği Rize Günlerine Renk Kattı
İstanbul Maltepe’ de 2 gündür devam eden İstanbul Rizeliler günü etkinliğine Mardin Kızıltepe’ de geçen yıl kurulan Mardin Kızıltepe Çaykur Rizesporlular Derneği stant açarak, etkinliğe katılan Rizelilerin gönlünü kazandı.
Yorum : 0
Rizespor
Tribüne Umar ve Samudio’ mu Çıkacak?
Çaykur Rizespor Aytemiz Alanyaspor maçı öncesi kadroda yer alan 14 yabancıdan hangilerinin tribüne çıkacağı merak konusu oldu.
Yorum : 0
Rizespor
‘Minik Kalpler Okul-Kulüp Projesi’ Bingöl`de!
Bingöl ili Solhan İlçesi Ortaokulu`nun minik öğrencilerine yönetim kurulumuz tarafından Rizespor forması hediye edildi.
Yorum : 0
Rizespor
Oyuncularımıza Gelen teklif Yok
Çaykur Rizespor Sportif direktörü Yılmaz Bal, transfer dedikodularına adı geçen Gökhan akkan ve Dario Melnjak için kulübe gelen transfer teklifi olmadığını açıkladı.
Yorum : 0
Magazin
TCG TURGUTREİS (F-241) FIRKATEYNİ RİZE LİMANI`NDA
TCG Turgutreis (F-241) Fırkateyni, 18-21 Ekim 2019 tarihleri arasında Rize Limanında halkın ziyaretine açıldı.
Yorum : 0
Başkan Metin Muhtarlar Gününü Kutladı 18 Ekim 2019 Cuma 16:09:00
BAŞKAN METİN’DEN “ZAVENDİKLİ MUSTAFA YILDIZ HOCA EFENDİ’NİN VUSLATININ 10. YIL DÖNÜMܔ MESAJI 18 Ekim 2019 Cuma 16:06:00
`Türkiye`de demiryolu ağının olmadığı tek bölge Doğu Karadeniz bölgesi` 17 Ekim 2019 Perşembe 21:25:00
Galip Gelmek Zorundayız 17 Ekim 2019 Perşembe 20:39:00
900 Milyon insan yetersiz besleniyor 17 Ekim 2019 Perşembe 18:24:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Kentin Sakini Değil Sahibi Olun
Çalışmalarını anlatan Başkan Çervatoğlu vatandaşlara da çağrıda bulunurak “Halkımız, kentin sakini değil sahibi olsunlar. Çünkü bu kent onların. Onlar yoksa Fındıklı’ da olmaz” dedi
Çoban Ateşi Hareketi Lideri Rifat Serdaroğlu`ndan Trump`a Tepki
ABD Başkanı Trump’tan Suriye ve Türkiye ile ilgili dün gün boyu peş peşe açıklamalar geldi. Sosyal medyadan yaptığı ilk açıklamada skandal ifadeler kullanan Trump, Türkiye’nin Suriye’ye yapacağı olası müdahale öncesi Türkiye’nin yanlış bir şey yapması halinde Türk ekonomisini daha önce yaptığı gibi yok edeceğini belirtti.
 Çaykur Olarak İyi Bir Sezon Geçirdik
ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Âlim, 3. Sürgün yaş çay sezonunun bitme aşamasına geldiğini günlerde gazetemize özel açıklamalar yaptı. 2019 yılı yaş çay sezonunda kotaları yükselttiklerini belirten Âlim, “Birinci ve ikinci sürgünde kota 500, üçüncü sürgünde 400 kilo kota belirledik ve alımları bu kota üzerinden gerçekleştirdik. Alımlarda kaliteye önem verdik” dedi
 BAYRAM MESAJI...
Bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği günlerdir.
FOTO GALERİ
İzlenme 3853
İzlenme 8483
İzlenme 6113
İzlenme 6876
VİDEO GALERİ
İzlenme 6210
İzlenme 6412
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi