Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Çay Kanunu Biran Önce Çıkmalı
29 Eylül 2018 Cumartesi 22:05:00 / Ekonomi
Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Çay Kanun Tasarısı, özel sektörün düşük fiyatla çay alması, Çaykur’ un kuru çaya zam yapması talepleri ve çayı bekleyen tehlike ve çözüm yolları hakkında açıklamalarda bulundu.
11:39Devlet Hal Yasasını Çıkartsın11:16Çayın Sorunları Çözülmesi Gerekiyor12:01Kendir Rize’ ye Katma Değer Katar10:50Çayda Beyaz Sayfa Açmak Zorundayız15:05Yaş Çay Üreticilerine Kilogram Başına 13 Kuruş Destek15:11Kivi Birliği Başkanının İsyanı, “Kivimiz Yok Oluyor”11:09Kuru çay Zammı Kaçınılmaz09:31Hizmet-iş Sendikasından aynı günde 2 toplu iş sözleşmesi...09:28 Çaykur İçin Sevindirici Yeni Pazar Kapısı11:20TBMM`de ÇAYKUR İçin İstisnai Karar !11:46 Yeşil çaydan Bir Çok Ürün yapıyor14:45 İŞKUR Yeni Statüye Kavuşmalıdır12:35Çaykur’ da 2019 Hazırlıkları Başladı.14:30Dünyanın En Modern Fabrikası Rize`de Üretime Başladı

 

Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, Türk çayının geleceği için Çay Kanun Tasarısının bir an önce yasalaşması gerektiğini kaydetti. Erdoğan, bazı özel sektör fabrikalarının 3. yaş çay sezonunda fabrikalarını açmama tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, özel sektörün zor durumda olduğunu ve yaş çaya yapılan % 16 zam ile artan diğer maliyetler nedeniyle çayın lokomotifi olan ÇAYKUR’un bir an önce kuru çaya zam yapması gerektiğini ifade etti. Çayda Gürcistan gibi olmamamız için çok çalışmamız gerektiğini açıklayan RTB Başkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile önümüzdeki hafta içerisinde Rize’den bir heyetle görüşme gerçekleştireceklerini ve bu görüşmede çayın sorunlarıyla, bu sorunların çözümü konusundaki taleplerini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bakan Pakdemirli’ye ileteceklerini söyledi. Erdoğan, ayrıca çayın kurtuluş reçetesini de açıkladı.

“Çay Kanunu Biran Önce Çıkmalı”

RTB Başkanı Mehmet Erdoğan, yaptığı açıklamada, 16 başlıktan oluşan ve içerisinde ‘bakanlığın açıkladığı taban fiyatın altında yaş çay alımı yapılamayacağı’ maddesinin de yer aldığı Çay Kanun Tasarısının bir an önce yasalaşması gerektiğini ifade ederek, “Yaklaşık 2010 yılından bu tarafa çay kanunu konuşuluyor. Çay kanunu taslağı hazırlandı, yazıldı, çizildi diye. Cumhurbaşkanımızın o zamanki başbakanlığı döneminde ‘Böyle bir şey gündemimizde yok’ denildi ve gündemden kalktı. Daha sonra vatandaş nezdinde de, firmalar nezdinde de bir çay kanun yasası olması gerektiği yönünde görüşler çıkınca bütün STK vs.’lerin üzerinde mutabık kaldığı 16 başlıktan oluşan bir taslak niteliğinde tasarı hazırlandı. Ve bununla ilgili bir yasal düzenleme yapılarak bunları kapsayacak bir kanun hazırlansın şeklinde başta Çaykur olmak üzere Ticaret Borsası, Ziraat Odası, kooperatifler, müstahsil dernekleri vs. hepsinin beraber üzerinde mutabık kaldığı 16 başlıklı bu tasarı başbakanlığa gönderildi. 5-6 ay hiç ses çıkmayınca o zamanın genel müdürü İmdat Sütlüoğlu ile birlikte gittik ön görüşmeleri yaptık. Baktık ki herhangi bir çalışma yapılmamış gönderdiğimiz tasarı aynı şekilde duruyordu. Daha sonra o zamanki Tarım Bakanı Sayın Mehdi Eker’e Ziraat Odaları, Çaykur, kooperatifler ve biz tekrar gittik bir ön görüşme yaptık ve tasarı yeniden gündeme alındı. Sayın Faruk Çelik’in bakanlığı döneminde had safhada çalışma başladı ve bunun taslak şeklinde önce Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü’ne daha sonrada başbakanlığa gittiğini öğrendik. Ama bugüne geldiğimizde bakarız ki ortada ne bir kanun var, ne de kanunun nerede olduğunu biliyoruz. Biz de, kanun çıkıyor, çıktı çıkacak, yasal düzenlemeler geliyor, kısıtlamalar, desteklemeler olacak şeklinde insanlara, sanayicilerimize, müstahsillerimize sürekli telkinlerde bulunarak süreci getirdik.” dedi.

Çaykur Geçen Yıl 270 Milyon lira Zarar Açıkladı Devlet Bu Zararı Karşıladı Ancak Özel Sektörün Böyle Bir İmkânı Yok

Çaykur’un zarar ettiğinde devletin zararını karşıladığını ve özel sektörün böyle bir şansı bulunmadığını ifade eden Erdoğan, geçtiğimiz yıl Çaykur’un açıkladığı 270 Milyon Lira zararı bir özel sektörün yapması halinde bunun sonu olacağını ve yok olacağından ikinci bir şansı bulunmadığını belirterek, “Ben bunları çok konuşmak istemiyorum. Çok yazılmasını istemiyorum ama bakın Çaykur geçen yıl bilançosunda 270 milyon zarar yazdırdı. Ben özel firma olarak bunu bir kez yazabilirim ikincide zaten yokum. Benim böyle bir zarar lüksüm yok, böyle bir durumum yok. Bütün çay alıcıları gelir sana fiyat verir şu fiyattan çayını alırım diye. O da bunu verirken 1 yıllık çay ihtiyacını bugün alacak, ona göre satacak, anlaşmalarını yapacak. Bunlar önümüzü tıkayan şeyler. Bana ne deme lüksüne hiç kimse sahip değil. Bir yetkili bana ne dediği anda bunun dalgası geriye doğru müstahsile gider ve bölgeyi infiale doğru getirir.” diye konuştu.

Çayda Gürcistan Gibi Olmamak İçin Çok Çalışmalıyız…

Çay sektörünü incelemek üzere Çin’e gerçekleştirdiği ziyaret sonunda sektörde Çin’in çok gerisinde kaldıklarını gördüklerini ve bu durumun kendisini üzdüğünü kaydeden Erdoğan, “Çin’den geçen hafta geldim. Herşeyi aşmışlar, biz çok geride kalmışız. Övündüğümüz bizim çayımıza kar yağıyor, don oluyor, haşere ilaçları kullanmıyoruz. Şimdi onlarda da don oluyor, haşere ilaçları kullanmıyorlar. Tarlalarını değişmişler, verimlilik oranlarını bulmuşlar. Ben utandım. Bizde ne var siyah çay, yeşil çay, beyaz çay, bir de orlong üretiyoruz pudra türü çaylar vs. toplam 5 çeşit çay. Adamlar 600 çeşit çay üretiyorlar ve diyorlar ki bütün dünyanın ihtiyacı olduğu çayın tamamını ve ne şekilde istiyorlarsa üretmeye hazırız diyorlar. Ve korkutuyorlar. 26 milyon insan çayla ilgileniyor. Diyorlar ki biz bu insan gücünü 50 milyona kadar çıkartabiliriz yeter ki bizden talep edilsin. Biz çayımızın kalitesini bozmaya devam ediyoruz. Tarladan başlayarak bütün süreçte. Eğer düzeltmezsek samimiyetimle söylüyorum yarın dünya daha da küçülecektir sıkıntı çekeriz. Gürcistan’da çayın geldiği duruma düşmemek için bugün çalışmamız lazım. Yarın Gürcistan gibi olmamamız için bugün hızlıca çalışmaya başlamamız lazım. Şu sıkıntıları çözmemiz, lazım kanunu çıkarmamız lazım. Müstahsil özel sektör, özel sektör Çaykur, Çaykur müstahsil veya Çaykur özel sektör sarmallarından çıkmamız lazım. Biz biriz, hepimiziz, beraber çalışmamız lazım. Bakın daha bir tane verimli klon üretmiş değiliz. Evet Çaykur tarafından yapılmış bir şeyler. Ama ben burada toplantıda sayın bakanımızdan ‘100 tane fide istiyorum verebilir misiniz’ dedim. Hani anlattılar ya 1 saat şu çalışmayı yaptık diye ama sayın bakan ‘yok veremiyoruz’ dedi. Lütfen verelim artık. Bir şeyleri bir yerlerden başlatalım. Çin’de ‘7 klon daha yaptık’ dediler. Çaylıkları öyle yaptılar ki resim gibi çay bahçeleri yaptılar. Gidip geldikten sonra sektör olarak çok geride kaldığımızı çok net gördüm. İlk bir buçuk yaprağını elle topluyorlar ondan sonraki bölümlerini makineyle topluyorlar. Bir buçuk yaprağını ürettikleri en son çayın bir kilosunu 60 dolardan aldım. Karşısındaki emeği gördükten sonra bir kilo çaya 60 dolar verdim. Bugün bizim boş durmamamız, çok hızlı çalışmamız lazım.” dedi.

 

Bu haber 267 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
Bekaroğlu’ dan seçim ekonomisi uygulayan Hükümete: “Yaptığınız çok yönlü ahlaksızlık!”
Bekaroğlu, seçim ekonomisi uygulayan Hükümete; “Yaptığınız ahlaksızlık”, TAYAD eylemindeki tacizci polise sahip çıkan İçişleri Bakanı Soylu’ya da “Allah belanı versin” dedi.
Yorum : 0
Eğitim
Rize’de Polis Ekiplerinden 40 Öğrenciye Eğitim
Rize İl Emniyet Müdürlüğü`ne bağlı polis ekipleri tarafınca, il merkezindeki Çay İlkokulu`nda eğitim-öğretim gören öğrencilere eğitim verildi.
Yorum : 0
Rizespor
U14 Bizim çocuklara, Milli Davet!
Çaykur Rizespor akademik takımından 2 oyuncu milli takım seçmeleri şansı kazandı
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor basketbol takımından 2 Galibiyet
Türkiye Basketbol Federasyonu Yurt İçi Faaliyetleri kapsamında düzenlenen Altyapı Faaliyetleri 2017-2018 Sezonu U14 Bölge Şampiyonaları’nda maçlar başladı.
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor’ lu Yöneticiler Taraftarlarla beraber
Çaykur Rizespor yönetim Kurulu üyeleri ve Teknik Direktör Okan Buruk ile beraber Rize Şehir merkezinde bulunan Deniz caddesinde Rizeli taraftarları ziyaret ederek Cuma akşamı oynanacak Evkur Yeni Malatyaspor maçına davet ettiler
Yorum : 0
Turizm
Rize Kalesi Yeni Yüzüyle Hizmette
Rize Kalesi yapılan restorasyon çalışmalarının ardından yeni yüzüyle vatandaşlara hizmet veriyor. Rize Belediyesi’nin girişimleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri, İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün takibinde yapılan restorasyon çalışmalarının ardından Rize Kalesi yeni yüzüyle vatandaşlara hizmet veriyor.
Yorum : 0
Muradiye Asfalt Rekoru Kırdı 20 Şubat 2019 Çarşamba 19:35:00
TOKİ Salarha` yı keşfediyor! 20 Şubat 2019 Çarşamba 19:33:00
Vali Çeber Boğazı Geçti! 20 Şubat 2019 Çarşamba 19:31:00
Rize Merkezde Çıkan Yangına İtfaiye Ekiplerimiz Anında Müdahalede Bulundu 20 Şubat 2019 Çarşamba 11:42:00
Kazanma Alışkanlığımızı Sürdürmek İstiyoruz 20 Şubat 2019 Çarşamba 11:25:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İlçe Yeri Değişecek Olan Yusufeli’nin Nüfusu Azaldı
Kısa adı TÜİK olan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılı adrese dayalı kayıt sistemi raporlarına göre Yusufeli ilçe merkezi nüfusu 7.233 kişi oldu. Gelecek yıllar içinde su altında kalacak olan ve yapımı devam eden yeni ilçe yerine taşınacak olan Yusufeli’nin nüfusu 2017 nüfus sayısı sonrası açıklanan nüfus olarak 502 kişi olarak azalmış oldu.
Ardeşen GSK, Son Saniyede Kazandı
Ardeşen, Kastamonu Maçı Öncesi Kazanarak Büyük Derbi Öncesi Moral Buldu.
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3658
İzlenme 8327
İzlenme 5968
İzlenme 6732
VİDEO GALERİ
İzlenme 5632
İzlenme 5871
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi