Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Çay Kanunu Biran Önce Çıkmalı
29 Eylül 2018 Cumartesi 22:05:00 / Ekonomi
Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Çay Kanun Tasarısı, özel sektörün düşük fiyatla çay alması, Çaykur’ un kuru çaya zam yapması talepleri ve çayı bekleyen tehlike ve çözüm yolları hakkında açıklamalarda bulundu.
23:1615 Ekim’i Göremeyen ÇAYKUR Mevsimlik İşçisi 25 Ekim’i Görecek23:12Karadağ: Mevsimlik İşçilerimizin Bu Kadar Uzun Bir Süre Çalıştığı Dönem Yok11:53İşsizlik rakamları açıklandı03:27 Başkandan Üyelerine Destek Çağrısı23:00Rize SMMM Odası Bilirkişilik Eğitim Başvuruları Başladı22:55 Rize TSO Meclis Üyesi Asım ÇİLLİOĞLU’ nun Çağrısı Karşılık Buldu15:45 180 Gün Uygulaması Devam Etmektedir22:43ÇAYKUR Rekor Yaş Çay Alımıyla Sezonu Kapatıyor22:41Bektaş, Yayla Yollarında Yapılan Çalışmaları İnceledi21:31Ulusal Çay Konseyi: Çay Kanunu Şart22:33Dünya’da En Çok çayı Türkler İçiyor22:05 Çay Kanunu Biran Önce Çıkmalı21:45 Çayda Rekor Üretim Oldu21:25ÇAYKUR, Ağustos Ayı Çay Paralarını Ödüyor

 

Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, Türk çayının geleceği için Çay Kanun Tasarısının bir an önce yasalaşması gerektiğini kaydetti. Erdoğan, bazı özel sektör fabrikalarının 3. yaş çay sezonunda fabrikalarını açmama tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, özel sektörün zor durumda olduğunu ve yaş çaya yapılan % 16 zam ile artan diğer maliyetler nedeniyle çayın lokomotifi olan ÇAYKUR’un bir an önce kuru çaya zam yapması gerektiğini ifade etti. Çayda Gürcistan gibi olmamamız için çok çalışmamız gerektiğini açıklayan RTB Başkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile önümüzdeki hafta içerisinde Rize’den bir heyetle görüşme gerçekleştireceklerini ve bu görüşmede çayın sorunlarıyla, bu sorunların çözümü konusundaki taleplerini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bakan Pakdemirli’ye ileteceklerini söyledi. Erdoğan, ayrıca çayın kurtuluş reçetesini de açıkladı.

“Çay Kanunu Biran Önce Çıkmalı”

RTB Başkanı Mehmet Erdoğan, yaptığı açıklamada, 16 başlıktan oluşan ve içerisinde ‘bakanlığın açıkladığı taban fiyatın altında yaş çay alımı yapılamayacağı’ maddesinin de yer aldığı Çay Kanun Tasarısının bir an önce yasalaşması gerektiğini ifade ederek, “Yaklaşık 2010 yılından bu tarafa çay kanunu konuşuluyor. Çay kanunu taslağı hazırlandı, yazıldı, çizildi diye. Cumhurbaşkanımızın o zamanki başbakanlığı döneminde ‘Böyle bir şey gündemimizde yok’ denildi ve gündemden kalktı. Daha sonra vatandaş nezdinde de, firmalar nezdinde de bir çay kanun yasası olması gerektiği yönünde görüşler çıkınca bütün STK vs.’lerin üzerinde mutabık kaldığı 16 başlıktan oluşan bir taslak niteliğinde tasarı hazırlandı. Ve bununla ilgili bir yasal düzenleme yapılarak bunları kapsayacak bir kanun hazırlansın şeklinde başta Çaykur olmak üzere Ticaret Borsası, Ziraat Odası, kooperatifler, müstahsil dernekleri vs. hepsinin beraber üzerinde mutabık kaldığı 16 başlıklı bu tasarı başbakanlığa gönderildi. 5-6 ay hiç ses çıkmayınca o zamanın genel müdürü İmdat Sütlüoğlu ile birlikte gittik ön görüşmeleri yaptık. Baktık ki herhangi bir çalışma yapılmamış gönderdiğimiz tasarı aynı şekilde duruyordu. Daha sonra o zamanki Tarım Bakanı Sayın Mehdi Eker’e Ziraat Odaları, Çaykur, kooperatifler ve biz tekrar gittik bir ön görüşme yaptık ve tasarı yeniden gündeme alındı. Sayın Faruk Çelik’in bakanlığı döneminde had safhada çalışma başladı ve bunun taslak şeklinde önce Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü’ne daha sonrada başbakanlığa gittiğini öğrendik. Ama bugüne geldiğimizde bakarız ki ortada ne bir kanun var, ne de kanunun nerede olduğunu biliyoruz. Biz de, kanun çıkıyor, çıktı çıkacak, yasal düzenlemeler geliyor, kısıtlamalar, desteklemeler olacak şeklinde insanlara, sanayicilerimize, müstahsillerimize sürekli telkinlerde bulunarak süreci getirdik.” dedi.

Çaykur Geçen Yıl 270 Milyon lira Zarar Açıkladı Devlet Bu Zararı Karşıladı Ancak Özel Sektörün Böyle Bir İmkânı Yok

Çaykur’un zarar ettiğinde devletin zararını karşıladığını ve özel sektörün böyle bir şansı bulunmadığını ifade eden Erdoğan, geçtiğimiz yıl Çaykur’un açıkladığı 270 Milyon Lira zararı bir özel sektörün yapması halinde bunun sonu olacağını ve yok olacağından ikinci bir şansı bulunmadığını belirterek, “Ben bunları çok konuşmak istemiyorum. Çok yazılmasını istemiyorum ama bakın Çaykur geçen yıl bilançosunda 270 milyon zarar yazdırdı. Ben özel firma olarak bunu bir kez yazabilirim ikincide zaten yokum. Benim böyle bir zarar lüksüm yok, böyle bir durumum yok. Bütün çay alıcıları gelir sana fiyat verir şu fiyattan çayını alırım diye. O da bunu verirken 1 yıllık çay ihtiyacını bugün alacak, ona göre satacak, anlaşmalarını yapacak. Bunlar önümüzü tıkayan şeyler. Bana ne deme lüksüne hiç kimse sahip değil. Bir yetkili bana ne dediği anda bunun dalgası geriye doğru müstahsile gider ve bölgeyi infiale doğru getirir.” diye konuştu.

Çayda Gürcistan Gibi Olmamak İçin Çok Çalışmalıyız…

Çay sektörünü incelemek üzere Çin’e gerçekleştirdiği ziyaret sonunda sektörde Çin’in çok gerisinde kaldıklarını gördüklerini ve bu durumun kendisini üzdüğünü kaydeden Erdoğan, “Çin’den geçen hafta geldim. Herşeyi aşmışlar, biz çok geride kalmışız. Övündüğümüz bizim çayımıza kar yağıyor, don oluyor, haşere ilaçları kullanmıyoruz. Şimdi onlarda da don oluyor, haşere ilaçları kullanmıyorlar. Tarlalarını değişmişler, verimlilik oranlarını bulmuşlar. Ben utandım. Bizde ne var siyah çay, yeşil çay, beyaz çay, bir de orlong üretiyoruz pudra türü çaylar vs. toplam 5 çeşit çay. Adamlar 600 çeşit çay üretiyorlar ve diyorlar ki bütün dünyanın ihtiyacı olduğu çayın tamamını ve ne şekilde istiyorlarsa üretmeye hazırız diyorlar. Ve korkutuyorlar. 26 milyon insan çayla ilgileniyor. Diyorlar ki biz bu insan gücünü 50 milyona kadar çıkartabiliriz yeter ki bizden talep edilsin. Biz çayımızın kalitesini bozmaya devam ediyoruz. Tarladan başlayarak bütün süreçte. Eğer düzeltmezsek samimiyetimle söylüyorum yarın dünya daha da küçülecektir sıkıntı çekeriz. Gürcistan’da çayın geldiği duruma düşmemek için bugün çalışmamız lazım. Yarın Gürcistan gibi olmamamız için bugün hızlıca çalışmaya başlamamız lazım. Şu sıkıntıları çözmemiz, lazım kanunu çıkarmamız lazım. Müstahsil özel sektör, özel sektör Çaykur, Çaykur müstahsil veya Çaykur özel sektör sarmallarından çıkmamız lazım. Biz biriz, hepimiziz, beraber çalışmamız lazım. Bakın daha bir tane verimli klon üretmiş değiliz. Evet Çaykur tarafından yapılmış bir şeyler. Ama ben burada toplantıda sayın bakanımızdan ‘100 tane fide istiyorum verebilir misiniz’ dedim. Hani anlattılar ya 1 saat şu çalışmayı yaptık diye ama sayın bakan ‘yok veremiyoruz’ dedi. Lütfen verelim artık. Bir şeyleri bir yerlerden başlatalım. Çin’de ‘7 klon daha yaptık’ dediler. Çaylıkları öyle yaptılar ki resim gibi çay bahçeleri yaptılar. Gidip geldikten sonra sektör olarak çok geride kaldığımızı çok net gördüm. İlk bir buçuk yaprağını elle topluyorlar ondan sonraki bölümlerini makineyle topluyorlar. Bir buçuk yaprağını ürettikleri en son çayın bir kilosunu 60 dolardan aldım. Karşısındaki emeği gördükten sonra bir kilo çaya 60 dolar verdim. Bugün bizim boş durmamamız, çok hızlı çalışmamız lazım.” dedi.

 

Bu haber 198 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Magazin
ÇAYKUR Genel Müdürü Yüce, Basın Mensubu Kardeşlerini Konuk Etti
Rize’de görev yapan basın mensupları, ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Yorum : 0
Rizespor
Atiker Konyaspor’ u Yenmek İstiyoruz
Çaykur Rizesporlu Mehmet Uslu, Atiker Konyaspor karşılaşmasını kazanmak istediklerini söyledi. Spor Toto Süper Lig`in 8.`üncü haftasında kendi evlerinde konuk edecekleri Atiker Konyaspor maçını kazanmak istediklerini söyledi. Mehmet Cengiz Tesisleri`nde yapılan antrenman öncesi yeşil-mavililerin başarılı defans oyuncusu Mehmet Uslu takımın son durumunu değerlendirdi
Yorum : 0
Siyaset
Belediye Başkanı Rize’ nin İçinden Olmalı
Anavatan Partisi döneminde üç dönem Rize milletvekilliği yapan eski siyasetçi Ahmet Kabil, yaklaşan yerel seçim öncesi seçilecek belediye başkanının kriterlerini gazetecilere açıkladı.
Yorum : 0
Ekonomi
15 Ekim’i Göremeyen ÇAYKUR Mevsimlik İşçisi 25 Ekim’i Görecek
Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Hançeroğlu, mevsimlik işçilerin 180 gün çalışması yönünde yaptıkları çalışmalar neticesinde bin 500 adamaya aldıklarını ve işçilerin bir hafta daha çalışma sürelerini uzattıklarını söyledi.
Yorum : 0
Magazin
ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce, Göreve Başladı
Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (ÇAYKUR) atanan Ekrem Yüce, görevine başladı.
Yorum : 0
Ekonomi
Karadağ: Mevsimlik İşçilerimizin Bu Kadar Uzun Bir Süre Çalıştığı Dönem Yok
Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanı Sultan Murat Karadağ, ÇAYKUR’a verilen 50 bin gün adam ayı sayısının dolması nedeniyle iş akidleri askıya alınacak mevsimlik işçilerin alınan 1500 gün adam ayıyla 1 hafta daha çalışabilecekleri söyledi
Yorum : 0
Sizlere Çok Güveniyorum 15 Ekim 2018 Pazartesi 22:39:00
Türk Futboluna Yeni Bakış Açısı Getireceğim 15 Ekim 2018 Pazartesi 22:37:00
Çaykur Rizespor`un başarılı eldiveni en iyi yerli kaleci 15 Ekim 2018 Pazartesi 12:08:00
Gıda Üretimi, Tarımda Dışa Bağımlığın önüne geçilmesi, israfın Önlenmesi İle Olur 15 Ekim 2018 Pazartesi 11:49:00
Rize Böyle Turist Hiç Görmedi 15 Ekim 2018 Pazartesi 01:43:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Ekmekte zam tartışması! Üretim 1 hafta içinde durabilir
Fırıncılar 250 gram ekmeğin 1.25 TL`den satılmaya devam etmesi halinde üretimin durabileceği konusunda uyarıyor. Bu fiyatın sürdürülebilir olmadığını anlatan fırıncılar, "Bizim amortisman, çalışan tazminatlar, lojistik gibi masraflar hariç maliyetimiz 1.25 TL. 1 hafta içinde ekmek üretimi durabilir" diyor.
Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!  Kaynak Yeniçağ: Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!
TÜİK`in verilerine göre, tarım arazilerinin kapladığı alan Türkiye’de 1992 yılında toplam 27,6 milyon hektar iken, 2017 yılında 23,4 milyon hektara geriledi. 25 yılda yaklaşık 4 milyon hektar yani yaklaşık Konya ili büyüklüğünde tarım arazisi kaybedildi.
Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi  Kaynak Yeniçağ: Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı`nın, Suudi Arabistan`ın İstanbul Başkonsolosluğu`na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan Türk ve Suudi yetkililer konsolosluktan ayrıldı.
MHP`li Enginyurt`tan sert sözler: Siyasi bedeli ağır olur
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Tarım Bakanı Pakdemirli`nin fındık ile ilgili açıklama yapmamasına sert tepki gösterdi. Bakan Pakdemirli`nin "TMO`nun bugün mısır alımına başlandığı" açıklamasına MHP`li vekil Enginyurt, "Sayın Tarım Bakanı,TMO ne zaman fındık alımına başlayacak? Fındık üreticisini delirtmeyin. Siyasi bedeli ağır olur." dedi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3546
İzlenme 8207
İzlenme 5869
İzlenme 6620
VİDEO GALERİ
İzlenme 5493
İzlenme 5712
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu