Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Çay Kanunu Biran Önce Çıkmalı
29 Eylül 2018 Cumartesi 22:05:00 / Ekonomi
Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Çay Kanun Tasarısı, özel sektörün düşük fiyatla çay alması, Çaykur’ un kuru çaya zam yapması talepleri ve çayı bekleyen tehlike ve çözüm yolları hakkında açıklamalarda bulundu.
İlyas GÜR Bu kadro Ancak bu Kadar olur
Okunma : 137
Yorum : 555
12:06MÜSİAD Türkiye Başkanlarından Ortak Açıklama12:09`Çaykur`u da Araplara satmak istiyorlar!` Kaynak Yeniçağ: `Çaykur`u da Araplara satmak istiyorlar!` 12:07`Emekli maaşı 1000 TL`nin altında olanlar zam alamayacak`11:37Güven Aksoy: “Rize`nin geleceği Parlak Değil”09:44 Memuru Pazarlarken Görgü Tanığı İstemiyorlar!20:21 Kivi Üreticilerine Destek Primi11:35Rize İl Özel İdaresi 2019 Yılı Bütçesi 92 Milyon TL Belirlendi17:47KompoRize, Atık Çay Lifinden Plastik Üretecek18:44Mahfi Eğilmez: FED piyasalardan 600 milyar dolar çekecek12:40Çaykur ABD’den Sonra KKTC Pazarını Da Büyütüyor09:25 Kivi Birliği Başkanının İsyanı, “Kivimiz Yok Oluyor”10:59Ahmet Usta ve Bostanoğlu Kömür Konkordato İlan Etti14:16Rize OSB En Avantajlı Konuma Geldi14:24Sağlık Bakanlığı Kurasında Rize’de İşe Giren 34 Kişinin İsim Listesi

 

Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, Türk çayının geleceği için Çay Kanun Tasarısının bir an önce yasalaşması gerektiğini kaydetti. Erdoğan, bazı özel sektör fabrikalarının 3. yaş çay sezonunda fabrikalarını açmama tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, özel sektörün zor durumda olduğunu ve yaş çaya yapılan % 16 zam ile artan diğer maliyetler nedeniyle çayın lokomotifi olan ÇAYKUR’un bir an önce kuru çaya zam yapması gerektiğini ifade etti. Çayda Gürcistan gibi olmamamız için çok çalışmamız gerektiğini açıklayan RTB Başkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile önümüzdeki hafta içerisinde Rize’den bir heyetle görüşme gerçekleştireceklerini ve bu görüşmede çayın sorunlarıyla, bu sorunların çözümü konusundaki taleplerini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bakan Pakdemirli’ye ileteceklerini söyledi. Erdoğan, ayrıca çayın kurtuluş reçetesini de açıkladı.

“Çay Kanunu Biran Önce Çıkmalı”

RTB Başkanı Mehmet Erdoğan, yaptığı açıklamada, 16 başlıktan oluşan ve içerisinde ‘bakanlığın açıkladığı taban fiyatın altında yaş çay alımı yapılamayacağı’ maddesinin de yer aldığı Çay Kanun Tasarısının bir an önce yasalaşması gerektiğini ifade ederek, “Yaklaşık 2010 yılından bu tarafa çay kanunu konuşuluyor. Çay kanunu taslağı hazırlandı, yazıldı, çizildi diye. Cumhurbaşkanımızın o zamanki başbakanlığı döneminde ‘Böyle bir şey gündemimizde yok’ denildi ve gündemden kalktı. Daha sonra vatandaş nezdinde de, firmalar nezdinde de bir çay kanun yasası olması gerektiği yönünde görüşler çıkınca bütün STK vs.’lerin üzerinde mutabık kaldığı 16 başlıktan oluşan bir taslak niteliğinde tasarı hazırlandı. Ve bununla ilgili bir yasal düzenleme yapılarak bunları kapsayacak bir kanun hazırlansın şeklinde başta Çaykur olmak üzere Ticaret Borsası, Ziraat Odası, kooperatifler, müstahsil dernekleri vs. hepsinin beraber üzerinde mutabık kaldığı 16 başlıklı bu tasarı başbakanlığa gönderildi. 5-6 ay hiç ses çıkmayınca o zamanın genel müdürü İmdat Sütlüoğlu ile birlikte gittik ön görüşmeleri yaptık. Baktık ki herhangi bir çalışma yapılmamış gönderdiğimiz tasarı aynı şekilde duruyordu. Daha sonra o zamanki Tarım Bakanı Sayın Mehdi Eker’e Ziraat Odaları, Çaykur, kooperatifler ve biz tekrar gittik bir ön görüşme yaptık ve tasarı yeniden gündeme alındı. Sayın Faruk Çelik’in bakanlığı döneminde had safhada çalışma başladı ve bunun taslak şeklinde önce Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü’ne daha sonrada başbakanlığa gittiğini öğrendik. Ama bugüne geldiğimizde bakarız ki ortada ne bir kanun var, ne de kanunun nerede olduğunu biliyoruz. Biz de, kanun çıkıyor, çıktı çıkacak, yasal düzenlemeler geliyor, kısıtlamalar, desteklemeler olacak şeklinde insanlara, sanayicilerimize, müstahsillerimize sürekli telkinlerde bulunarak süreci getirdik.” dedi.

Çaykur Geçen Yıl 270 Milyon lira Zarar Açıkladı Devlet Bu Zararı Karşıladı Ancak Özel Sektörün Böyle Bir İmkânı Yok

Çaykur’un zarar ettiğinde devletin zararını karşıladığını ve özel sektörün böyle bir şansı bulunmadığını ifade eden Erdoğan, geçtiğimiz yıl Çaykur’un açıkladığı 270 Milyon Lira zararı bir özel sektörün yapması halinde bunun sonu olacağını ve yok olacağından ikinci bir şansı bulunmadığını belirterek, “Ben bunları çok konuşmak istemiyorum. Çok yazılmasını istemiyorum ama bakın Çaykur geçen yıl bilançosunda 270 milyon zarar yazdırdı. Ben özel firma olarak bunu bir kez yazabilirim ikincide zaten yokum. Benim böyle bir zarar lüksüm yok, böyle bir durumum yok. Bütün çay alıcıları gelir sana fiyat verir şu fiyattan çayını alırım diye. O da bunu verirken 1 yıllık çay ihtiyacını bugün alacak, ona göre satacak, anlaşmalarını yapacak. Bunlar önümüzü tıkayan şeyler. Bana ne deme lüksüne hiç kimse sahip değil. Bir yetkili bana ne dediği anda bunun dalgası geriye doğru müstahsile gider ve bölgeyi infiale doğru getirir.” diye konuştu.

Çayda Gürcistan Gibi Olmamak İçin Çok Çalışmalıyız…

Çay sektörünü incelemek üzere Çin’e gerçekleştirdiği ziyaret sonunda sektörde Çin’in çok gerisinde kaldıklarını gördüklerini ve bu durumun kendisini üzdüğünü kaydeden Erdoğan, “Çin’den geçen hafta geldim. Herşeyi aşmışlar, biz çok geride kalmışız. Övündüğümüz bizim çayımıza kar yağıyor, don oluyor, haşere ilaçları kullanmıyoruz. Şimdi onlarda da don oluyor, haşere ilaçları kullanmıyorlar. Tarlalarını değişmişler, verimlilik oranlarını bulmuşlar. Ben utandım. Bizde ne var siyah çay, yeşil çay, beyaz çay, bir de orlong üretiyoruz pudra türü çaylar vs. toplam 5 çeşit çay. Adamlar 600 çeşit çay üretiyorlar ve diyorlar ki bütün dünyanın ihtiyacı olduğu çayın tamamını ve ne şekilde istiyorlarsa üretmeye hazırız diyorlar. Ve korkutuyorlar. 26 milyon insan çayla ilgileniyor. Diyorlar ki biz bu insan gücünü 50 milyona kadar çıkartabiliriz yeter ki bizden talep edilsin. Biz çayımızın kalitesini bozmaya devam ediyoruz. Tarladan başlayarak bütün süreçte. Eğer düzeltmezsek samimiyetimle söylüyorum yarın dünya daha da küçülecektir sıkıntı çekeriz. Gürcistan’da çayın geldiği duruma düşmemek için bugün çalışmamız lazım. Yarın Gürcistan gibi olmamamız için bugün hızlıca çalışmaya başlamamız lazım. Şu sıkıntıları çözmemiz, lazım kanunu çıkarmamız lazım. Müstahsil özel sektör, özel sektör Çaykur, Çaykur müstahsil veya Çaykur özel sektör sarmallarından çıkmamız lazım. Biz biriz, hepimiziz, beraber çalışmamız lazım. Bakın daha bir tane verimli klon üretmiş değiliz. Evet Çaykur tarafından yapılmış bir şeyler. Ama ben burada toplantıda sayın bakanımızdan ‘100 tane fide istiyorum verebilir misiniz’ dedim. Hani anlattılar ya 1 saat şu çalışmayı yaptık diye ama sayın bakan ‘yok veremiyoruz’ dedi. Lütfen verelim artık. Bir şeyleri bir yerlerden başlatalım. Çin’de ‘7 klon daha yaptık’ dediler. Çaylıkları öyle yaptılar ki resim gibi çay bahçeleri yaptılar. Gidip geldikten sonra sektör olarak çok geride kaldığımızı çok net gördüm. İlk bir buçuk yaprağını elle topluyorlar ondan sonraki bölümlerini makineyle topluyorlar. Bir buçuk yaprağını ürettikleri en son çayın bir kilosunu 60 dolardan aldım. Karşısındaki emeği gördükten sonra bir kilo çaya 60 dolar verdim. Bugün bizim boş durmamamız, çok hızlı çalışmamız lazım.” dedi.

 

Bu haber 233 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Çaykur Rizespor’da Transfer taarruzu başlıyor
Sezon başında yapılan yanlış transfer politikaları nedeniyle 12 puan ile ligde son sırada bulunan Çaykur Rizespor’ da transfer taarruzu Trabzonspor maçından sonra başlayacak
Yorum : 0
Rizespor
Turu Geçeceğimize İnanıyorum
Çaykur Rizespor teknik Direktörü Okan Buruk, takımının bu halde bulunmasının kendisini üzdüğünü ifade ederek, “Takım üzerinde yoğun bir baskı var. Bu baskıyı kırıp galip gelebileceğimiz maçlarda bile puan kayıpları yaşıyoruz. Aytemiz Alanyaspor maçında yakaladığımız pozisyonlardan bir iki tane gol kaydetseydik şimdi farklı şeyler konuşuyor olurduk. Olmadı mı olmuyor. Şimdi Salı günü Ziraat Türkiye Kupası maçımız var. O maça bakıyoruz” dedi
Yorum : 1
Rizespor
Çaykur Rizespor’da Ne Gerekiyorsa O Yapılacak
Hafta sonu Trabzonspor ile ilk yarının son hafta maçını oynayacak Çaykur Rizespor kısa bir süre tatil yaptıktan sonra 2 Ocak’ ta Antalya Belek’ te kampa girecek.
Yorum : 0
Siyaset
Ekrem Yüce seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor
AK Parti Sakarya Milletvekili adayı Ekrem Yüce, 24 Haziran`a sayılı günler kala seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Yorum : 0
Siyaset
Çaykur’daki FET֒cü tartışması Meclis gündeminde
TBMM KİT Komisyonuna Çaykur adına katılıp sunum yapan Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Pınarbaş’a bazı sorular yönelten CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İmdat Sütlüoğlu’nun istifasının nedenini sordu.
Yorum : 0
Rize Haber
Oğlunun şehit olduğu günün yıl dönümünde toprağa verilecek
Irak’ın Musul kentinde, 14 yıl önce 7 arkadaşı ile birlikte pusuya düşürülerek şehit edilen Özel Harekât Polisi Süleyman Karahasanoğlu`nun annesi Melek Karahasanoğlu (87) vefat etti. Karahasanoğlu, oğlunun şehit olduğu günün yıl dönümünde toprağa verilecek.
Yorum : 0
Transferler Yapacağız 16 Aralık 2018 Pazar 09:49:00
Gökhan’ ın Yıldızı Parlıyor 16 Aralık 2018 Pazar 09:48:00
Bu Kadro İle Bu Kadar Oluyor 16 Aralık 2018 Pazar 09:46:00
Bu Kadro İle Bu Kadar Oluyor 16 Aralık 2018 Pazar 09:46:00
En uzun bir dakikada gülen Genç Atmacalar oldu 16 Aralık 2018 Pazar 09:42:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İYİ Parti Mansur Yavaşı Aday Gösterecek
Kulislerde, Mart 2019`da yapılacak yerel seçimler için CHP ve İYİ Parti`nin Mansur Yavaş isminde anlaştığı iddia edildi. Buna göre Yavaş, Ankara`da İYİ Parti`den aday olacak.
`Emekli maaşı 1000 TL`nin altında olanlar zam alamayacak`
Milyonlarca emekli, maaş zammı beklerken maaşı 1000 TL`nin altında olanların zam alamayacağı iddia edildi.
Sunay Akın CHP’nin adayı mı olacak? Açıklama geldi
CHP`nin Kadıköy belediye başkan adayı olacağı iddia edilen Sunay Akın konuya ilişkin bir açıklamada bulundu.
Talha Uğurluer, FETÖ`den gözaltına alındı!
Tarihçi-yazar Talha Uğurluer, FETÖ`nün medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3597
İzlenme 8252
İzlenme 5916
İzlenme 6664
VİDEO GALERİ
İzlenme 5545
İzlenme 5781
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu