Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Çay Kanunu Biran Önce Çıkmalı
29 Eylül 2018 Cumartesi 22:05:00 / Ekonomi
Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Çay Kanun Tasarısı, özel sektörün düşük fiyatla çay alması, Çaykur’ un kuru çaya zam yapması talepleri ve çayı bekleyen tehlike ve çözüm yolları hakkında açıklamalarda bulundu.
00:29 Sektör Temsilcileri Kuru Çay Zammını Yeterli Bulmadı09:46Mayıs Ayı Çay Parası 27-28 Haziran`da Üreticilerin Hesabına Yatırılacak18:17 Çaykur’ un Etrafını Süsleyen Yeni Çay Fidanları Bir Hayli Beğenildi01:12 Rize`de beklenen projede son adım atıldı. Yapımı başlıyor.22:38 ÇAYKUR’dan 1500 ton çay satışı10:23 Aksoy: Kuru Çaya Acilen Zam Yapılmalı21:02ÇAYKUR`un Mayıs Ayı Çay Parası ile Budama Parasını Ödeme Zamanı Belli Oldu00:15 Aksoy`dan Çay Açıklaması Yapan Palandöken`e Teşekkür22:12ÇAYKUR, Bayramın Son Gününde 9 Bin Tona Ulaştı22:39 RTB Başkanı Erdoğan: Çaykur, kuru çaya zam yapmazsa sektör ayakta kalamaz01:08 Rize Ticaret Odası Çayla ilgili gelişmelere duyarsız kalıyor.03:06 Çay sektörü Bitme Aşamasına Geldi17:51ÇAYKUR`dan Arefe ve Ramazan Bayramı Kararı01:01ÇAYKUR, 100 Bin Ton Yaş Çay Alımı Yaptı

 

Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, Türk çayının geleceği için Çay Kanun Tasarısının bir an önce yasalaşması gerektiğini kaydetti. Erdoğan, bazı özel sektör fabrikalarının 3. yaş çay sezonunda fabrikalarını açmama tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, özel sektörün zor durumda olduğunu ve yaş çaya yapılan % 16 zam ile artan diğer maliyetler nedeniyle çayın lokomotifi olan ÇAYKUR’un bir an önce kuru çaya zam yapması gerektiğini ifade etti. Çayda Gürcistan gibi olmamamız için çok çalışmamız gerektiğini açıklayan RTB Başkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile önümüzdeki hafta içerisinde Rize’den bir heyetle görüşme gerçekleştireceklerini ve bu görüşmede çayın sorunlarıyla, bu sorunların çözümü konusundaki taleplerini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bakan Pakdemirli’ye ileteceklerini söyledi. Erdoğan, ayrıca çayın kurtuluş reçetesini de açıkladı.

“Çay Kanunu Biran Önce Çıkmalı”

RTB Başkanı Mehmet Erdoğan, yaptığı açıklamada, 16 başlıktan oluşan ve içerisinde ‘bakanlığın açıkladığı taban fiyatın altında yaş çay alımı yapılamayacağı’ maddesinin de yer aldığı Çay Kanun Tasarısının bir an önce yasalaşması gerektiğini ifade ederek, “Yaklaşık 2010 yılından bu tarafa çay kanunu konuşuluyor. Çay kanunu taslağı hazırlandı, yazıldı, çizildi diye. Cumhurbaşkanımızın o zamanki başbakanlığı döneminde ‘Böyle bir şey gündemimizde yok’ denildi ve gündemden kalktı. Daha sonra vatandaş nezdinde de, firmalar nezdinde de bir çay kanun yasası olması gerektiği yönünde görüşler çıkınca bütün STK vs.’lerin üzerinde mutabık kaldığı 16 başlıktan oluşan bir taslak niteliğinde tasarı hazırlandı. Ve bununla ilgili bir yasal düzenleme yapılarak bunları kapsayacak bir kanun hazırlansın şeklinde başta Çaykur olmak üzere Ticaret Borsası, Ziraat Odası, kooperatifler, müstahsil dernekleri vs. hepsinin beraber üzerinde mutabık kaldığı 16 başlıklı bu tasarı başbakanlığa gönderildi. 5-6 ay hiç ses çıkmayınca o zamanın genel müdürü İmdat Sütlüoğlu ile birlikte gittik ön görüşmeleri yaptık. Baktık ki herhangi bir çalışma yapılmamış gönderdiğimiz tasarı aynı şekilde duruyordu. Daha sonra o zamanki Tarım Bakanı Sayın Mehdi Eker’e Ziraat Odaları, Çaykur, kooperatifler ve biz tekrar gittik bir ön görüşme yaptık ve tasarı yeniden gündeme alındı. Sayın Faruk Çelik’in bakanlığı döneminde had safhada çalışma başladı ve bunun taslak şeklinde önce Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü’ne daha sonrada başbakanlığa gittiğini öğrendik. Ama bugüne geldiğimizde bakarız ki ortada ne bir kanun var, ne de kanunun nerede olduğunu biliyoruz. Biz de, kanun çıkıyor, çıktı çıkacak, yasal düzenlemeler geliyor, kısıtlamalar, desteklemeler olacak şeklinde insanlara, sanayicilerimize, müstahsillerimize sürekli telkinlerde bulunarak süreci getirdik.” dedi.

Çaykur Geçen Yıl 270 Milyon lira Zarar Açıkladı Devlet Bu Zararı Karşıladı Ancak Özel Sektörün Böyle Bir İmkânı Yok

Çaykur’un zarar ettiğinde devletin zararını karşıladığını ve özel sektörün böyle bir şansı bulunmadığını ifade eden Erdoğan, geçtiğimiz yıl Çaykur’un açıkladığı 270 Milyon Lira zararı bir özel sektörün yapması halinde bunun sonu olacağını ve yok olacağından ikinci bir şansı bulunmadığını belirterek, “Ben bunları çok konuşmak istemiyorum. Çok yazılmasını istemiyorum ama bakın Çaykur geçen yıl bilançosunda 270 milyon zarar yazdırdı. Ben özel firma olarak bunu bir kez yazabilirim ikincide zaten yokum. Benim böyle bir zarar lüksüm yok, böyle bir durumum yok. Bütün çay alıcıları gelir sana fiyat verir şu fiyattan çayını alırım diye. O da bunu verirken 1 yıllık çay ihtiyacını bugün alacak, ona göre satacak, anlaşmalarını yapacak. Bunlar önümüzü tıkayan şeyler. Bana ne deme lüksüne hiç kimse sahip değil. Bir yetkili bana ne dediği anda bunun dalgası geriye doğru müstahsile gider ve bölgeyi infiale doğru getirir.” diye konuştu.

Çayda Gürcistan Gibi Olmamak İçin Çok Çalışmalıyız…

Çay sektörünü incelemek üzere Çin’e gerçekleştirdiği ziyaret sonunda sektörde Çin’in çok gerisinde kaldıklarını gördüklerini ve bu durumun kendisini üzdüğünü kaydeden Erdoğan, “Çin’den geçen hafta geldim. Herşeyi aşmışlar, biz çok geride kalmışız. Övündüğümüz bizim çayımıza kar yağıyor, don oluyor, haşere ilaçları kullanmıyoruz. Şimdi onlarda da don oluyor, haşere ilaçları kullanmıyorlar. Tarlalarını değişmişler, verimlilik oranlarını bulmuşlar. Ben utandım. Bizde ne var siyah çay, yeşil çay, beyaz çay, bir de orlong üretiyoruz pudra türü çaylar vs. toplam 5 çeşit çay. Adamlar 600 çeşit çay üretiyorlar ve diyorlar ki bütün dünyanın ihtiyacı olduğu çayın tamamını ve ne şekilde istiyorlarsa üretmeye hazırız diyorlar. Ve korkutuyorlar. 26 milyon insan çayla ilgileniyor. Diyorlar ki biz bu insan gücünü 50 milyona kadar çıkartabiliriz yeter ki bizden talep edilsin. Biz çayımızın kalitesini bozmaya devam ediyoruz. Tarladan başlayarak bütün süreçte. Eğer düzeltmezsek samimiyetimle söylüyorum yarın dünya daha da küçülecektir sıkıntı çekeriz. Gürcistan’da çayın geldiği duruma düşmemek için bugün çalışmamız lazım. Yarın Gürcistan gibi olmamamız için bugün hızlıca çalışmaya başlamamız lazım. Şu sıkıntıları çözmemiz, lazım kanunu çıkarmamız lazım. Müstahsil özel sektör, özel sektör Çaykur, Çaykur müstahsil veya Çaykur özel sektör sarmallarından çıkmamız lazım. Biz biriz, hepimiziz, beraber çalışmamız lazım. Bakın daha bir tane verimli klon üretmiş değiliz. Evet Çaykur tarafından yapılmış bir şeyler. Ama ben burada toplantıda sayın bakanımızdan ‘100 tane fide istiyorum verebilir misiniz’ dedim. Hani anlattılar ya 1 saat şu çalışmayı yaptık diye ama sayın bakan ‘yok veremiyoruz’ dedi. Lütfen verelim artık. Bir şeyleri bir yerlerden başlatalım. Çin’de ‘7 klon daha yaptık’ dediler. Çaylıkları öyle yaptılar ki resim gibi çay bahçeleri yaptılar. Gidip geldikten sonra sektör olarak çok geride kaldığımızı çok net gördüm. İlk bir buçuk yaprağını elle topluyorlar ondan sonraki bölümlerini makineyle topluyorlar. Bir buçuk yaprağını ürettikleri en son çayın bir kilosunu 60 dolardan aldım. Karşısındaki emeği gördükten sonra bir kilo çaya 60 dolar verdim. Bugün bizim boş durmamamız, çok hızlı çalışmamız lazım.” dedi.

 

Bu haber 326 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Ekonomi
Sektör Temsilcileri Kuru Çay Zammını Yeterli Bulmadı
DOĞU Karadeniz Bölgesi’nde bir süredir çay sektörü temsilcileri fiyat maliyet artışları nedeniyle kuru çaya zam talebinde bulunuyordu. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) işçi ve işletme maliyetlerini göz önünde bulundurarak kuru çaya yüzde 15 oranında bir zam yaptı. Dünden itibaren geçerli olacak zam oranları sektör temsilcilerini memnun etmedi.
Yorum : 0
Sağlık
Rizeli Ünlü Hoca ve Ekibi başarılı çalışmalarına bir yenisini ekledi.
İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi göz hastalıkları bölümü vermiş olduğu başarılı hizmetlere her geçen gün bir yenisini ekliyor...
Yorum : 0
Siyaset
Rize Siyaset Tarihinde Yaşanan Fıkra Fibi Olaylar
Rize Şehri her dönem siyasette başrol oynamıştır. Geçmişe bir yolculuğa çıkalım Rize’de yaşanmış fıkra gibi olaylar ve fotoğraflarla Rize siyaset tarihine göz atalım dedik.
Yorum : 0
Rizespor
Türkiye’ de Yabancılık Çekmiyorum
Çaykur Rizespor’ da oynadığı futbolla TFF 1 liginde gol kralı olan, süper ligde ise kanat oynadığı için yeterli gol katkısı takımına verememesine rağmen ülkesinin milli takımına gitti. 3 yıl önce Türkiye’ ye geldiğini kaydeden Brain Samudio geçen yıl yeşil mavili formayla süper ligde 32 maçta 456 dakika forma giydi 5 gol 5basist yaptı.
Yorum : 0
Kültür Sanat
Rizeli Yazar Pehlivanoğlu’nun Roman Ve Edebiyat Eserlerine Yoğun İlgi
Rize’nin Fındıklı ilçesinden olan, emekli öğretmen yazar Sıddıka Pehlivanoğlu’nun, Edebiyat, Roman, Türk Edebiyatı kategorilerinde yazmış olduğu çok sayıda eserleri edebiyat ve roman severler tarafından bir hayli beğeni topluyor.
Yorum : 0
Spor
Pazar keyif verecek
Teknik patron Kar, “Keyif veren bir Pazarspor izlettireceğiz” dedi.
Yorum : 0
Yeni Öenrilenler Asprilla & Kurzawa 26 Haziran 2019 Çarşamba 09:55:00
Mayıs Ayı Çay Parası 27-28 Haziran`da Üreticilerin Hesabına Yatırılacak 26 Haziran 2019 Çarşamba 09:46:00
Eski Oyuncularımızın Kalmasını İstiyoruz 26 Haziran 2019 Çarşamba 09:41:00
Kosovalı Zlatan` 26 Haziran 2019 Çarşamba 09:37:00
Rize, LGS`de Genel Not Ortalamasında Türkiye 4`üncüsü Oldu 25 Haziran 2019 Salı 23:22:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Artık partizanlık bitecek
Tekrarlanan İBB Başkanlık Seçimi`ni tarihi bir farkla kazanan CHP`li Ekrem İmamoğlu, Seyrantepe`deki CHP Seçim Koordinasyon Merkezi`nde yaptığı ilk açıklamanın ardından Beylikdüzü`ne geçti. İmamoğlu burada toplanan mahşeri kalabalığa hitap etti. Demokrasinin kazandığını ifade eden İmamoğlu, "Artık partizanlık bitti. Artık ahlak var. Artık hak, hukuk, adalet var" dedi.
AKP’nin eski kurmaylarından Selçuk Özdağ: Sonuç İstanbul’la sınırlı kalmayacak
Bir dönem AKP`den milletvekilliği de yapan ve Ahmet Davutoğlu`na yakınlığıyla bilinen Selçuk Özdağ, İstanbul seçimlerinde hezimete uğrayan AKP`yi eleştirdi. Özdağ, "Bu seçimin sonuçları İstanbul ile sınırlı kalmayacaktır. Başka siyasi yansımaları da olacaktır" dedi.
İmamoğlu 35 yılın rekorunu kırdı! Erdoğan’ı ikiye katladı…
23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini en yakın rakibi AKP adayı Binali Yıldırım`a yüzde 9 fark atarak yüzde 54,03 gibi bir oranla kazanan Ekrem İmamoğlu, İstanbul`un demokrasi tarihine de geçti.
AKP’ye yakın isimler seçim sonuçları için ne dedi?
AKP`nin itirazı üzerine yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçiminde seçilmiş başkan Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki farkın 13 binden, 800 bine çıkması AKP camiasını da karıştırdı. AKP destekçileri, eleştiri oklarını seçim sonuçları ortaya çıkar çıkmaz `fırlatmaya` başladı. Seçmenin 31 Mart`ta ortaya koyduğu iradenin yok sayılmasına çok sayıda isim tepki gösterdi. İşte onlardan bazıları...
FOTO GALERİ
İzlenme 3760
İzlenme 8412
İzlenme 6039
İzlenme 6805
VİDEO GALERİ
İzlenme 5950
İzlenme 6162
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi