Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Çay Tarlasından Türkiye’nin Zirvesine
26 Ekim 2013 Cumartesi 18:13:00 / Rize Haber
Türkiye’nin bir numaralı Bilgisayar markası olan Casper’in kurucu ortağı Yalçın Yıldırım ile bir söyleşi yaptık.
20:04Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi19:54Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı18:53Rize`de Uyuşturucu Operasyonu23:29 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden Deprem Eğitimi00:48Rize Ardeşen`deki Düzköy Köyü Fındıklı`ya Bağlandı15:525 Ayrı Koruma Kurulu Kararı Ayder`i Koruyamadı 12:34 Rize’ de Emniyet Parka Göz Yumuyor18:34Pazar`da Fakülte Camisinin Temeli Atıldı00:13RTEÜ Batı Park Projesinde Dolgu Çalışmaları Başladı00:11Pileki Mağarasına Ulaşan Tarihi Patika Yollar Açılarak Turizme Kazandırılacak17:31 Ardeşen`in Yüzü Başkan Gültekin`le Güldü21:40Başkan Mete Dur Durak Bilmiyor!20:45Ovit’teki Çığ Tüneli’ni İlk Onlar Kullandı00:27Rize`de Silahlı Kavga 1`i Ağır, 3 Yaralı


Yalçın Yıldırım: Rize’nin Kalkandere ilçesinde Dünyaya geldi. İlkokulU Çayeli Çayırlı okulunda okudu. Orta okul ve Liseyi Rize lisesinde okudu. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde öğrenim gördü. Hemen hemen her Rizeli gibi oda çocukluk ve gençlik yıllarında çay topladı. Liseyi bitirdikten sonra Üniversite eğitimi için İstanbul’a gitti. Hem okudu hem de çalıştı. Okurken dershanede hocalık yaptı. Üniversitenin son yıllarında bir bilgisayar şirketinde part time olarak çalışarak ekmeğini çıkardı. 
 
Takvim yaprakları 1991 yılını gösterirken Rizeli Yalçın Yıldırım, Üniversiteden yakın arkadaşı olan Gaziantep’li Altan Aras Fakılı ile bilgisayar şirketini kurdu. Kurdukları şirkette ürettikleri bilgisayar’a Casper adını verdiler. Casper’i çoğu insan yabancı bir bilgisayar markası olarak sanır oysa değil. Biri Rizeli diğeri Gaziantepli tarafından kurulan Casper Bilgisayar bugün Dünya devleri ile yarışıyor. 22 yıl önce Casper’i kurduklarında Türkiye’nin en büyük markası olacağız dediler ve bu hayallerini çok çalışarak gerçekleştirdiler. Dünyanın birçok ünlü markasıyla yarışarak zirvedeki yerlerini aldılar. 
Casper Bilgisiyar’ın kurucu ortağı olan Rizeli iş adamı Yalçın Yıldırım Alihan Teletar’a konuştu. Yıldırım, 22 yılda Dünya devleri ile verdikleri savaştan zirveye çıkmalarına ve Rize’ye kadar birçok konuda önemli, çarpıcı, farklı ve zaman zamanda çılgın açıklamalar yaptı. 

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA CASPER BAYRAĞI DALGALANIYOR
Yalçın Yıldırım, Casper’in tüketici tarafından yüzde 18 Pazar payı ile lider durumda olduklarının altını çizerek şunları söyledi. Bununla birlikte bu seneki hedefimiz, Masa üstü, diz üstü, tablet ve akıllı telefon’da 1 milyon adet hedefimiz var. Buna bağlı olarak ta 330 milyon dolar ciro hedefimiz bulunuyor. Bunlar dada şuan bir sorun gözükmüyor. Hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. Bugün Türkiye’de en iyi marka konumundayız. Ayrıca en sevilen marka pozisyonundayız. Bunun nedeni Casper’in halktan yana tavır almasıdır. Bugün Hakkari, Van, Edirne, Sinop, Burdur, Bodrum, Kayseri, Çanakkale’ye Türkiye’nin neresine giderseniz gidin mutlaka bir Casper bayrağı görürsünüz. İnsanlarımız İstanbul’da boğaza bakarken Casper kullanıyor, Hakkari yüksek ova dada Casper kullanıyor. Bizim her katmandan müşteri potansiyelimiz var. Buda revaçta olmamıza sebebiyet veriyor. Azarbaycan’a ise hatırı sayılır ölçüde ihracatımız var. Kuzey Irak’ta da faaliyetlerimiz bulunuyor. Şuanda bölgede etkin ve güçlü bir potansiyele sahibiz. Son yıllarda uluslar arası markaların yoğunlaşması ile beraber yerli markaların tamamı yok oldu ve küçüldü. Burada Casper bir Türk markası olarak tek. Bu bizim için bir dezavantajdır. Birkaç tane daha Türk markası olsaydı bu avantaja dönüşecekti” dedi.

AKILLI TELEFON CASPER VIA ÇOK SEVİLDİ
Bilgisayar teknolojisinin tablet ve akıllı telefona dönüştüğünün altını çizen Yalçın Yıldırım, “Artık insanlar hacim sel olarak kolay taşıyabilecek ürünleri tercih ediyorlar.  Birkaç işi aynı anda yapacak ürünler istiyor.  Bununla da telefon ihtiyacını da gideren akıllı telefon ön plana çıkıyor. Birçok şeyi yapıyor.  Casper akıllı işlemcinin olduğu her yerde var olmak zorundadır. Teknoloji neyi getirirse biz orada var olmak zorundayız. Çünkü alanımız budur. Hedefimiz 2017 yılında liderliğimizi tablet ve akıllı telefon dada zirvede olup bölgenin en güçlü firması olmak. Casper ailesinin son üyesi olan akıllı cep telefonu Casper VIA çok sevildi. Vıa ile beklediğimizin 4 katı bir talep fırtınası yaşadık. İlk yılımızda doğal olarak talebe cevap veremedik. Ancak 2014 yılında Tüm Türkiye’ye yetecek düzeyde üretimini gerçekleştireceğiz. Casper olarak 1991 yılından bu güne kadar ne ürettiysek halkımız onu çok sevdi.  Hep pozitif yaklaştı. Buda dinamizmimizin en önemli dayanağıdır. Tablette olduğu gibi akıllı telefon dada müthiş bir talep patlaması yaşadık. Tablet’te yeni olmamıza rağmen 300 bin adat tablet sattık. Yılı 400 binin üstünde kapatacağız. Biz hem üretimde hem de satışlarımızda çok dikkatli hareket ediyoruz. VIA storlarımızda, yetkili satıcılarımızda ve bir iki kanalda satışını yapıyoruz”. Casper olarak Türkiye’de yapmamız gereken daha çok işler var. Biz Türk insanını teknoloji ile barışık yaşamasını başardık. Biz halka yatırım yapıyoruz. Halkla iç içe yaşıyoruz. Ben Türkiye’nin 2023’de teknoloji üstü olacağını düşünüyorum. Bununla da Amerika’da silikon vadisine benzer bir üretimi Türkiye’de gerçekleştireceğiz. Avrupa’ya ürün ihraç edecek konuma geleceğiz. 
 
ÖZEL YAŞAMIMDA SAKİN VE YAVAŞ YAŞAMAYI SEVERİM
Sözlerine hastalık derecesinde Çaykur Rizespor ve Beşiktaş taraftarı olarak devam eden Yalçın Yıldırım, “Rize olmazsa biz şuanda olamazdık. Benim için en önemli şey doğduğum yerdir. Doğduğun yer en kritik yerdir. Ben Çaykur Rizespor’u Dünya’ya değişmem. Her maçını da takip ederim. Rizespor 5 yıl aradan sonra süper lig’e çıktı ve aldığı başarılı sonuçlar beni çok mutlu ediyor. Sanki rüyada gibiyim. Rıza Çalımbay’ın takımın başında ve lig’in en iyi mücadele eden takımıyız. Rizespor’un dışında benim Beşiktaş ile de bir kader arkadaşlığımız var.  Sosyal hayatımda sakinliği seven bir insanım. İş dışında özellikle hafta sonun da stresi üzerimden atarım.  Huzurlu ve mutlu olmanın en önemli koşulu sakin ve yavaş yaşamayı başarmaktır. Stresi yönetmelisin. Yanlış düşünce insanı kaosa sürükler. Felaket zinciri oluşturur. Ben özellikle hafta sonları gazete okumayı çok seviyorum. İstanbul’da Karadeniz’den Günebakış’ın en fanatik okuyucularından biriyim. Başından sonuna kadar okurum.  Bunu dışında futbol maçı izlemek en büyük zevkim. Yürüyüş yapmayı kitap okumayı da çok severim. Yoğun iş yaşamımdan dolayı özel yaşamımda sakin ve tek olmayı temel edinmişim”.
 
RİZE’NİN MARKA DEĞERİ HAYATİ YAZICI, HASAN KARAL VE HALİL BAKIRCI İLE ZİRVE YAPTI
Rize’ye her gelişinde büyük değişiklikler olduğunun altını çizen Yalçın Yıldırım, “Ben bir Rizeli iş adamı olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı, Belediye Başkanı Halil Bakırcı ve Milletvekili Hasan Karal’ın Rize için büyük bir şans olarak görüyorum. Çünkü yılda bir kez gelirim ve her geldiğimde pozitif değişiklikler olduğunu görüyorum.  Liseye giden oğlum bile Baba Rize her sene çok değişiyor dedi. İnanılmaz devrimler yapılıyor. Halil Bakırcıyı ben Rize’nin gelmiş geçmiş en iyi yerel lideri olarak görüyorum. Hayati Yazıcı ile şehrin marka değeri artmıştır. Nerede görev alırsa alsın en etkin genel isimdir. Rize’nin marka değerini yükseltmiştir. Tabi Başbakanımızın katkıları ile. Hasan Karal’ın yöresel olarak yaptığı hizmetler agresif tarzı ve stratejileri ile Rize’yi büyütmeye eğilimli hale getirdi. Ben Has bir Rizeliyim, has bir Rizesporluyum. Rize tarihinin en önemli siyasetçileri bir araya geldi ve Rize’ye en iyisini yapıyorlar.  Ben bunları açık ve net olarak görüyorum. 

RİZE İLE TRABZON’U AYRI TUTMAK SIKINTI YARATIR
Ben İstanbul’da Lojistik merkezi ile ilgili tartışmaları yakından takip ediyorum. Rize’ye elbette bir takım ayrıcalıkların sağlanması lazım. Trabzon’a 20 yatırım yapılıyorsa 2-3 yatırım da Rize’ye yapılması çok görülmemeli. Bunun tartışılması bile lüzumsuzdur. Futbol anlamında benim 3 oyum olsa. Birini Rize, birini Trabzon birini de Beşiktaş’a veririm. Rize ile Trabzon’u ayrı tutmak sıkıntı yaratır. Zaten Karadeniz denince ilk algı Rize ve Trabzon’dur. Doğal olarak ta Rize ile Trabzon’u ayrı düşünemezsiniz. Ben Rize’ye gelirken Trabzon’dan Of’tan alış veriş yaparım. Kalkandere Of’a yakın olduğu için alış verişlerini Of’ta yaparlar.İki şehir arasında farklı bakış açısı sergilenmemelidir.  Rizeli olmak en büyük gurur kaynaklarımızdan biridir. Her alanda önderliğimiz vardır. Marka olarak Rize inanılmaz bir noktaya geldi. Rize’mizi hep beraber korumamız lazım”.
Bu haber 1084 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Düelloyu Rizespor Kazandı 4-3
Çaykur Rizespor, Milli aradan sonra da hız kesmedi ve İzmir deplasmanında Altınordu`yu gole doyurdu.
Yorum : 2
Rize Haber
Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi
RİZE`nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi`nde yapımı planlanan Sesli Hidroelektrik Santral (HES) projesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü `Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir` kararı verdi.
Yorum : 0
Spor
Pazarspor Darıca`yı Ağırlıyor
Bu sezon güçlü bir kadro kuran ve şampiyonluk parolasıyla başladığı lige ilk hafta deplasman galibiyetiyle merhaba diyen Pazarspor, sahasındaki ilk maçta Darıca Gençlerbirliği ile karşılaşacak.
Yorum : 0
Rizespor
RİZESPOR`DA YENİ YÖNETİM NETLEŞMEYE BAŞLADI
Başkan Kemal Yardımcı, 17 Eylül’ de yapılacak olağan üstü kongrelerde yeni yönetimde yer alacak isimleri netleştirmeye başladı. Yardımcı, “Yönetimde görev alacak herkesin önceliği Rizespor olacak” dedi
Yorum : 0
Rize Haber
Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı
Rize’nin Güneysu ilçesinde doğalgaz borusu döşemesi için çalışma yapan araç uçuruma yuvarlandı. Kazada 2 kişi yaralandı.
Yorum : 1
Ekonomi
2 Kilo Ağırlığında Turp Şaşırttı
Rize`nin Çamlıhemşin ilçesinde bir vatandaş, bahçesinde 2 kilo ağırlığında turp yetiştirdi.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor Muhammet`i Pazarspor`a Kiraladı 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:50:00
Ramos Sakatlandı Miloseviç`i Aldık 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:48:00
Yeşil Yol Projesiyle Karadeniz Yaylaları Ayder`den Katbekat Rezil Olur 08 Eylül 2017 Cuma 23:38:00
Çaykur Rizespor, Beşiktaş`tan Milosevic`i kiraladı! 08 Eylül 2017 Cuma 23:31:00
Ziraat Türkiye Kupası Kuraları Çekildi. İşte Rizespor ve Pazarpor`un Rakipleri 08 Eylül 2017 Cuma 23:29:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3397
İzlenme 8046
İzlenme 5728
İzlenme 6487
VİDEO GALERİ
İzlenme 5351
İzlenme 5584
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu