Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Çay Tarlasından Türkiye’nin Zirvesine
26 Ekim 2013 Cumartesi 18:13:00 / Rize Haber
Türkiye’nin bir numaralı Bilgisayar markası olan Casper’in kurucu ortağı Yalçın Yıldırım ile bir söyleşi yaptık.
23:10Rize ve Artvin Valileri Batum Başkonsolosu Koçak`ı Ziyaret Etti10:24Trabzon’da sağanak, Rize’de hortum22:34Ardeşen’in Lokomotifi Esnafımızla Her Hafta Bir Araya Geliyoruz09:37 ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne Ekrem Yüce Atandı10:15 Kırık Tüneli Tamamlanırsa Rize-Erzurum Arası 1,5 Saate Düşer20:12Rize’de Erdoğan’la ilgili hakaret içeren karikatür paylaşımına soruşturma10:08Rize Yatırımlarla Çağ Atlayacak13:55Türkiye Diyanet Vakfı Rize de Farklı16:24Rize’de Tarihi Çınar Ağacı Kesildi23:34 Okan Buruk: `Rize ayağa kalkacak`09:33Ev Yaparken Teknik Elemana Danışma Oranı Yüzde 2023:36 Ardeşen’de Gaziler Günü kutlandı22:52 Rize’ de Emeklilerin 3 Bin Daire Talebi Var13:45Rize`de Dere Yatağı Alanındaki 7 Katlı Binaya Yıkım Kararı


Yalçın Yıldırım: Rize’nin Kalkandere ilçesinde Dünyaya geldi. İlkokulU Çayeli Çayırlı okulunda okudu. Orta okul ve Liseyi Rize lisesinde okudu. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde öğrenim gördü. Hemen hemen her Rizeli gibi oda çocukluk ve gençlik yıllarında çay topladı. Liseyi bitirdikten sonra Üniversite eğitimi için İstanbul’a gitti. Hem okudu hem de çalıştı. Okurken dershanede hocalık yaptı. Üniversitenin son yıllarında bir bilgisayar şirketinde part time olarak çalışarak ekmeğini çıkardı. 
 
Takvim yaprakları 1991 yılını gösterirken Rizeli Yalçın Yıldırım, Üniversiteden yakın arkadaşı olan Gaziantep’li Altan Aras Fakılı ile bilgisayar şirketini kurdu. Kurdukları şirkette ürettikleri bilgisayar’a Casper adını verdiler. Casper’i çoğu insan yabancı bir bilgisayar markası olarak sanır oysa değil. Biri Rizeli diğeri Gaziantepli tarafından kurulan Casper Bilgisayar bugün Dünya devleri ile yarışıyor. 22 yıl önce Casper’i kurduklarında Türkiye’nin en büyük markası olacağız dediler ve bu hayallerini çok çalışarak gerçekleştirdiler. Dünyanın birçok ünlü markasıyla yarışarak zirvedeki yerlerini aldılar. 
Casper Bilgisiyar’ın kurucu ortağı olan Rizeli iş adamı Yalçın Yıldırım Alihan Teletar’a konuştu. Yıldırım, 22 yılda Dünya devleri ile verdikleri savaştan zirveye çıkmalarına ve Rize’ye kadar birçok konuda önemli, çarpıcı, farklı ve zaman zamanda çılgın açıklamalar yaptı. 

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA CASPER BAYRAĞI DALGALANIYOR
Yalçın Yıldırım, Casper’in tüketici tarafından yüzde 18 Pazar payı ile lider durumda olduklarının altını çizerek şunları söyledi. Bununla birlikte bu seneki hedefimiz, Masa üstü, diz üstü, tablet ve akıllı telefon’da 1 milyon adet hedefimiz var. Buna bağlı olarak ta 330 milyon dolar ciro hedefimiz bulunuyor. Bunlar dada şuan bir sorun gözükmüyor. Hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. Bugün Türkiye’de en iyi marka konumundayız. Ayrıca en sevilen marka pozisyonundayız. Bunun nedeni Casper’in halktan yana tavır almasıdır. Bugün Hakkari, Van, Edirne, Sinop, Burdur, Bodrum, Kayseri, Çanakkale’ye Türkiye’nin neresine giderseniz gidin mutlaka bir Casper bayrağı görürsünüz. İnsanlarımız İstanbul’da boğaza bakarken Casper kullanıyor, Hakkari yüksek ova dada Casper kullanıyor. Bizim her katmandan müşteri potansiyelimiz var. Buda revaçta olmamıza sebebiyet veriyor. Azarbaycan’a ise hatırı sayılır ölçüde ihracatımız var. Kuzey Irak’ta da faaliyetlerimiz bulunuyor. Şuanda bölgede etkin ve güçlü bir potansiyele sahibiz. Son yıllarda uluslar arası markaların yoğunlaşması ile beraber yerli markaların tamamı yok oldu ve küçüldü. Burada Casper bir Türk markası olarak tek. Bu bizim için bir dezavantajdır. Birkaç tane daha Türk markası olsaydı bu avantaja dönüşecekti” dedi.

AKILLI TELEFON CASPER VIA ÇOK SEVİLDİ
Bilgisayar teknolojisinin tablet ve akıllı telefona dönüştüğünün altını çizen Yalçın Yıldırım, “Artık insanlar hacim sel olarak kolay taşıyabilecek ürünleri tercih ediyorlar.  Birkaç işi aynı anda yapacak ürünler istiyor.  Bununla da telefon ihtiyacını da gideren akıllı telefon ön plana çıkıyor. Birçok şeyi yapıyor.  Casper akıllı işlemcinin olduğu her yerde var olmak zorundadır. Teknoloji neyi getirirse biz orada var olmak zorundayız. Çünkü alanımız budur. Hedefimiz 2017 yılında liderliğimizi tablet ve akıllı telefon dada zirvede olup bölgenin en güçlü firması olmak. Casper ailesinin son üyesi olan akıllı cep telefonu Casper VIA çok sevildi. Vıa ile beklediğimizin 4 katı bir talep fırtınası yaşadık. İlk yılımızda doğal olarak talebe cevap veremedik. Ancak 2014 yılında Tüm Türkiye’ye yetecek düzeyde üretimini gerçekleştireceğiz. Casper olarak 1991 yılından bu güne kadar ne ürettiysek halkımız onu çok sevdi.  Hep pozitif yaklaştı. Buda dinamizmimizin en önemli dayanağıdır. Tablette olduğu gibi akıllı telefon dada müthiş bir talep patlaması yaşadık. Tablet’te yeni olmamıza rağmen 300 bin adat tablet sattık. Yılı 400 binin üstünde kapatacağız. Biz hem üretimde hem de satışlarımızda çok dikkatli hareket ediyoruz. VIA storlarımızda, yetkili satıcılarımızda ve bir iki kanalda satışını yapıyoruz”. Casper olarak Türkiye’de yapmamız gereken daha çok işler var. Biz Türk insanını teknoloji ile barışık yaşamasını başardık. Biz halka yatırım yapıyoruz. Halkla iç içe yaşıyoruz. Ben Türkiye’nin 2023’de teknoloji üstü olacağını düşünüyorum. Bununla da Amerika’da silikon vadisine benzer bir üretimi Türkiye’de gerçekleştireceğiz. Avrupa’ya ürün ihraç edecek konuma geleceğiz. 
 
ÖZEL YAŞAMIMDA SAKİN VE YAVAŞ YAŞAMAYI SEVERİM
Sözlerine hastalık derecesinde Çaykur Rizespor ve Beşiktaş taraftarı olarak devam eden Yalçın Yıldırım, “Rize olmazsa biz şuanda olamazdık. Benim için en önemli şey doğduğum yerdir. Doğduğun yer en kritik yerdir. Ben Çaykur Rizespor’u Dünya’ya değişmem. Her maçını da takip ederim. Rizespor 5 yıl aradan sonra süper lig’e çıktı ve aldığı başarılı sonuçlar beni çok mutlu ediyor. Sanki rüyada gibiyim. Rıza Çalımbay’ın takımın başında ve lig’in en iyi mücadele eden takımıyız. Rizespor’un dışında benim Beşiktaş ile de bir kader arkadaşlığımız var.  Sosyal hayatımda sakinliği seven bir insanım. İş dışında özellikle hafta sonun da stresi üzerimden atarım.  Huzurlu ve mutlu olmanın en önemli koşulu sakin ve yavaş yaşamayı başarmaktır. Stresi yönetmelisin. Yanlış düşünce insanı kaosa sürükler. Felaket zinciri oluşturur. Ben özellikle hafta sonları gazete okumayı çok seviyorum. İstanbul’da Karadeniz’den Günebakış’ın en fanatik okuyucularından biriyim. Başından sonuna kadar okurum.  Bunu dışında futbol maçı izlemek en büyük zevkim. Yürüyüş yapmayı kitap okumayı da çok severim. Yoğun iş yaşamımdan dolayı özel yaşamımda sakin ve tek olmayı temel edinmişim”.
 
RİZE’NİN MARKA DEĞERİ HAYATİ YAZICI, HASAN KARAL VE HALİL BAKIRCI İLE ZİRVE YAPTI
Rize’ye her gelişinde büyük değişiklikler olduğunun altını çizen Yalçın Yıldırım, “Ben bir Rizeli iş adamı olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı, Belediye Başkanı Halil Bakırcı ve Milletvekili Hasan Karal’ın Rize için büyük bir şans olarak görüyorum. Çünkü yılda bir kez gelirim ve her geldiğimde pozitif değişiklikler olduğunu görüyorum.  Liseye giden oğlum bile Baba Rize her sene çok değişiyor dedi. İnanılmaz devrimler yapılıyor. Halil Bakırcıyı ben Rize’nin gelmiş geçmiş en iyi yerel lideri olarak görüyorum. Hayati Yazıcı ile şehrin marka değeri artmıştır. Nerede görev alırsa alsın en etkin genel isimdir. Rize’nin marka değerini yükseltmiştir. Tabi Başbakanımızın katkıları ile. Hasan Karal’ın yöresel olarak yaptığı hizmetler agresif tarzı ve stratejileri ile Rize’yi büyütmeye eğilimli hale getirdi. Ben Has bir Rizeliyim, has bir Rizesporluyum. Rize tarihinin en önemli siyasetçileri bir araya geldi ve Rize’ye en iyisini yapıyorlar.  Ben bunları açık ve net olarak görüyorum. 

RİZE İLE TRABZON’U AYRI TUTMAK SIKINTI YARATIR
Ben İstanbul’da Lojistik merkezi ile ilgili tartışmaları yakından takip ediyorum. Rize’ye elbette bir takım ayrıcalıkların sağlanması lazım. Trabzon’a 20 yatırım yapılıyorsa 2-3 yatırım da Rize’ye yapılması çok görülmemeli. Bunun tartışılması bile lüzumsuzdur. Futbol anlamında benim 3 oyum olsa. Birini Rize, birini Trabzon birini de Beşiktaş’a veririm. Rize ile Trabzon’u ayrı tutmak sıkıntı yaratır. Zaten Karadeniz denince ilk algı Rize ve Trabzon’dur. Doğal olarak ta Rize ile Trabzon’u ayrı düşünemezsiniz. Ben Rize’ye gelirken Trabzon’dan Of’tan alış veriş yaparım. Kalkandere Of’a yakın olduğu için alış verişlerini Of’ta yaparlar.İki şehir arasında farklı bakış açısı sergilenmemelidir.  Rizeli olmak en büyük gurur kaynaklarımızdan biridir. Her alanda önderliğimiz vardır. Marka olarak Rize inanılmaz bir noktaya geldi. Rize’mizi hep beraber korumamız lazım”.
Bu haber 1187 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Magazin
Türkiye Genelinde İlk Pilot İlçe Ardeşen
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan`ın himayelerindeki, eğitimi yarıda kalan kadın ve kız çocukları için `Beni Hafife Alma` isimli dijital eğitim projesine Ardeşen Plot bölge seçildi.
Yorum : 0
Magazin
Eğitim İçin Her Tülü Desteğe Hazırız
2018-2019 Yeni Eğitim Öğretim yılının başlamasıyla birlikte tüm okullara ziyarette bulunan Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin Köy okullarına yönelik ziyaretleri tamamladı.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Gültekin; Hizmet İçin Güzel Havaları Fırsat Biliyoruz
Ardeşen Belediyesi alt ve üst yapı çalışmalarına özellikle güzel havalarda hız verdi
Yorum : 0
Yurttan Haberler
Raftingi Maraş’ta Basın Ordusu Karşıladı
Kahramanmaraş’ta 18-21 Ekim tarihlerinde düzenlenmesi planlanan IV Türkiye Rafting şampiyonasına ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Rafting Federasyonu iş birliğinde yurt genelinden, 40 ilden yaklaşık 500 takımın katılımıyla başladı
Yorum : 0
Rizespor
Okan Buruk`a Doğum günü kutlaması.
Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Okan Buruk için oyuncular tesislerde bir doğum günü kutlaması düzenledi.
Yorum : 0
Rizespor
Galibiyet Yemini Ettiler
Atiker Konyaspor maçı hazırlıklarını tamamlayan Çaykur Rizespor, bu gün oynayacağı maç öncesi Takım Kaptanı Ali Çamdalı oyuncuları bir araya getirerek arkadaşlarına galibiyet yemini ettirdi
Yorum : 0
19 Ekim Muhtarlar Günü Çayeli’nde Kutlandı 20 Ekim 2018 Cumartesi 00:24:00
Çalışmalarına yine Çayeli`nden başladı 19 Ekim 2018 Cuma 23:24:00
`İlk golü atanın kazanacağına inanıyorum` 19 Ekim 2018 Cuma 22:52:00
Rize’nin Tek Kadın Muhtarına Plaket 19 Ekim 2018 Cuma 22:51:00
Kalkandere’de Toprağa Gömülen Tarih 19 Ekim 2018 Cuma 00:39:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Ekmekte zam tartışması! Üretim 1 hafta içinde durabilir
Fırıncılar 250 gram ekmeğin 1.25 TL`den satılmaya devam etmesi halinde üretimin durabileceği konusunda uyarıyor. Bu fiyatın sürdürülebilir olmadığını anlatan fırıncılar, "Bizim amortisman, çalışan tazminatlar, lojistik gibi masraflar hariç maliyetimiz 1.25 TL. 1 hafta içinde ekmek üretimi durabilir" diyor.
Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!  Kaynak Yeniçağ: Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!
TÜİK`in verilerine göre, tarım arazilerinin kapladığı alan Türkiye’de 1992 yılında toplam 27,6 milyon hektar iken, 2017 yılında 23,4 milyon hektara geriledi. 25 yılda yaklaşık 4 milyon hektar yani yaklaşık Konya ili büyüklüğünde tarım arazisi kaybedildi.
Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi  Kaynak Yeniçağ: Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı`nın, Suudi Arabistan`ın İstanbul Başkonsolosluğu`na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan Türk ve Suudi yetkililer konsolosluktan ayrıldı.
MHP`li Enginyurt`tan sert sözler: Siyasi bedeli ağır olur
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Tarım Bakanı Pakdemirli`nin fındık ile ilgili açıklama yapmamasına sert tepki gösterdi. Bakan Pakdemirli`nin "TMO`nun bugün mısır alımına başlandığı" açıklamasına MHP`li vekil Enginyurt, "Sayın Tarım Bakanı,TMO ne zaman fındık alımına başlayacak? Fındık üreticisini delirtmeyin. Siyasi bedeli ağır olur." dedi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3555
İzlenme 8213
İzlenme 5875
İzlenme 6625
VİDEO GALERİ
İzlenme 5494
İzlenme 5715
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu