Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Çay Tarlasından Türkiye’nin Zirvesine
26 Ekim 2013 Cumartesi 18:13:00 / Rize Haber
Türkiye’nin bir numaralı Bilgisayar markası olan Casper’in kurucu ortağı Yalçın Yıldırım ile bir söyleşi yaptık.
12:13Taylan; Müslüman Uygur Türklerine Yapılan Zulmü Kınadı12:46 Kadınlar yapabileceklerinin farkında olsunlar21:44 Çakur Genel Müdürlüğü Çevresi Çay Bitkisiyle Süslendi21:38Vali Çeber Yatırımları Yerinde İnceledi15:13Kendirlide Kenevir Açılımı15:08Vali Çeber, Muhtarları Dinledi16:07RTSO Başkanı Karamehmetoğlu’ndan Önemli Açıklamalar12:29 Sokakta Kalan Anne Köpek Ardeşen Belediyesi`ne Sığındı12:01Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’na 4 Üst Geçit Yapılacak14:59Rizeli Muhtar Karayollarından Çok Dertli.23:20 RTEܒ lü Genç Kansere Yenik Düştü23:20 RTEܒ lü Genç Kansere Yenik Düştü16:00Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vefat eden dayısı Rize’de toprağa verildi13:58 Rize’de Dev proje. ‘Her Dem Toprak İçin’


Yalçın Yıldırım: Rize’nin Kalkandere ilçesinde Dünyaya geldi. İlkokulU Çayeli Çayırlı okulunda okudu. Orta okul ve Liseyi Rize lisesinde okudu. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde öğrenim gördü. Hemen hemen her Rizeli gibi oda çocukluk ve gençlik yıllarında çay topladı. Liseyi bitirdikten sonra Üniversite eğitimi için İstanbul’a gitti. Hem okudu hem de çalıştı. Okurken dershanede hocalık yaptı. Üniversitenin son yıllarında bir bilgisayar şirketinde part time olarak çalışarak ekmeğini çıkardı. 
 
Takvim yaprakları 1991 yılını gösterirken Rizeli Yalçın Yıldırım, Üniversiteden yakın arkadaşı olan Gaziantep’li Altan Aras Fakılı ile bilgisayar şirketini kurdu. Kurdukları şirkette ürettikleri bilgisayar’a Casper adını verdiler. Casper’i çoğu insan yabancı bir bilgisayar markası olarak sanır oysa değil. Biri Rizeli diğeri Gaziantepli tarafından kurulan Casper Bilgisayar bugün Dünya devleri ile yarışıyor. 22 yıl önce Casper’i kurduklarında Türkiye’nin en büyük markası olacağız dediler ve bu hayallerini çok çalışarak gerçekleştirdiler. Dünyanın birçok ünlü markasıyla yarışarak zirvedeki yerlerini aldılar. 
Casper Bilgisiyar’ın kurucu ortağı olan Rizeli iş adamı Yalçın Yıldırım Alihan Teletar’a konuştu. Yıldırım, 22 yılda Dünya devleri ile verdikleri savaştan zirveye çıkmalarına ve Rize’ye kadar birçok konuda önemli, çarpıcı, farklı ve zaman zamanda çılgın açıklamalar yaptı. 

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA CASPER BAYRAĞI DALGALANIYOR
Yalçın Yıldırım, Casper’in tüketici tarafından yüzde 18 Pazar payı ile lider durumda olduklarının altını çizerek şunları söyledi. Bununla birlikte bu seneki hedefimiz, Masa üstü, diz üstü, tablet ve akıllı telefon’da 1 milyon adet hedefimiz var. Buna bağlı olarak ta 330 milyon dolar ciro hedefimiz bulunuyor. Bunlar dada şuan bir sorun gözükmüyor. Hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. Bugün Türkiye’de en iyi marka konumundayız. Ayrıca en sevilen marka pozisyonundayız. Bunun nedeni Casper’in halktan yana tavır almasıdır. Bugün Hakkari, Van, Edirne, Sinop, Burdur, Bodrum, Kayseri, Çanakkale’ye Türkiye’nin neresine giderseniz gidin mutlaka bir Casper bayrağı görürsünüz. İnsanlarımız İstanbul’da boğaza bakarken Casper kullanıyor, Hakkari yüksek ova dada Casper kullanıyor. Bizim her katmandan müşteri potansiyelimiz var. Buda revaçta olmamıza sebebiyet veriyor. Azarbaycan’a ise hatırı sayılır ölçüde ihracatımız var. Kuzey Irak’ta da faaliyetlerimiz bulunuyor. Şuanda bölgede etkin ve güçlü bir potansiyele sahibiz. Son yıllarda uluslar arası markaların yoğunlaşması ile beraber yerli markaların tamamı yok oldu ve küçüldü. Burada Casper bir Türk markası olarak tek. Bu bizim için bir dezavantajdır. Birkaç tane daha Türk markası olsaydı bu avantaja dönüşecekti” dedi.

AKILLI TELEFON CASPER VIA ÇOK SEVİLDİ
Bilgisayar teknolojisinin tablet ve akıllı telefona dönüştüğünün altını çizen Yalçın Yıldırım, “Artık insanlar hacim sel olarak kolay taşıyabilecek ürünleri tercih ediyorlar.  Birkaç işi aynı anda yapacak ürünler istiyor.  Bununla da telefon ihtiyacını da gideren akıllı telefon ön plana çıkıyor. Birçok şeyi yapıyor.  Casper akıllı işlemcinin olduğu her yerde var olmak zorundadır. Teknoloji neyi getirirse biz orada var olmak zorundayız. Çünkü alanımız budur. Hedefimiz 2017 yılında liderliğimizi tablet ve akıllı telefon dada zirvede olup bölgenin en güçlü firması olmak. Casper ailesinin son üyesi olan akıllı cep telefonu Casper VIA çok sevildi. Vıa ile beklediğimizin 4 katı bir talep fırtınası yaşadık. İlk yılımızda doğal olarak talebe cevap veremedik. Ancak 2014 yılında Tüm Türkiye’ye yetecek düzeyde üretimini gerçekleştireceğiz. Casper olarak 1991 yılından bu güne kadar ne ürettiysek halkımız onu çok sevdi.  Hep pozitif yaklaştı. Buda dinamizmimizin en önemli dayanağıdır. Tablette olduğu gibi akıllı telefon dada müthiş bir talep patlaması yaşadık. Tablet’te yeni olmamıza rağmen 300 bin adat tablet sattık. Yılı 400 binin üstünde kapatacağız. Biz hem üretimde hem de satışlarımızda çok dikkatli hareket ediyoruz. VIA storlarımızda, yetkili satıcılarımızda ve bir iki kanalda satışını yapıyoruz”. Casper olarak Türkiye’de yapmamız gereken daha çok işler var. Biz Türk insanını teknoloji ile barışık yaşamasını başardık. Biz halka yatırım yapıyoruz. Halkla iç içe yaşıyoruz. Ben Türkiye’nin 2023’de teknoloji üstü olacağını düşünüyorum. Bununla da Amerika’da silikon vadisine benzer bir üretimi Türkiye’de gerçekleştireceğiz. Avrupa’ya ürün ihraç edecek konuma geleceğiz. 
 
ÖZEL YAŞAMIMDA SAKİN VE YAVAŞ YAŞAMAYI SEVERİM
Sözlerine hastalık derecesinde Çaykur Rizespor ve Beşiktaş taraftarı olarak devam eden Yalçın Yıldırım, “Rize olmazsa biz şuanda olamazdık. Benim için en önemli şey doğduğum yerdir. Doğduğun yer en kritik yerdir. Ben Çaykur Rizespor’u Dünya’ya değişmem. Her maçını da takip ederim. Rizespor 5 yıl aradan sonra süper lig’e çıktı ve aldığı başarılı sonuçlar beni çok mutlu ediyor. Sanki rüyada gibiyim. Rıza Çalımbay’ın takımın başında ve lig’in en iyi mücadele eden takımıyız. Rizespor’un dışında benim Beşiktaş ile de bir kader arkadaşlığımız var.  Sosyal hayatımda sakinliği seven bir insanım. İş dışında özellikle hafta sonun da stresi üzerimden atarım.  Huzurlu ve mutlu olmanın en önemli koşulu sakin ve yavaş yaşamayı başarmaktır. Stresi yönetmelisin. Yanlış düşünce insanı kaosa sürükler. Felaket zinciri oluşturur. Ben özellikle hafta sonları gazete okumayı çok seviyorum. İstanbul’da Karadeniz’den Günebakış’ın en fanatik okuyucularından biriyim. Başından sonuna kadar okurum.  Bunu dışında futbol maçı izlemek en büyük zevkim. Yürüyüş yapmayı kitap okumayı da çok severim. Yoğun iş yaşamımdan dolayı özel yaşamımda sakin ve tek olmayı temel edinmişim”.
 
RİZE’NİN MARKA DEĞERİ HAYATİ YAZICI, HASAN KARAL VE HALİL BAKIRCI İLE ZİRVE YAPTI
Rize’ye her gelişinde büyük değişiklikler olduğunun altını çizen Yalçın Yıldırım, “Ben bir Rizeli iş adamı olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı, Belediye Başkanı Halil Bakırcı ve Milletvekili Hasan Karal’ın Rize için büyük bir şans olarak görüyorum. Çünkü yılda bir kez gelirim ve her geldiğimde pozitif değişiklikler olduğunu görüyorum.  Liseye giden oğlum bile Baba Rize her sene çok değişiyor dedi. İnanılmaz devrimler yapılıyor. Halil Bakırcıyı ben Rize’nin gelmiş geçmiş en iyi yerel lideri olarak görüyorum. Hayati Yazıcı ile şehrin marka değeri artmıştır. Nerede görev alırsa alsın en etkin genel isimdir. Rize’nin marka değerini yükseltmiştir. Tabi Başbakanımızın katkıları ile. Hasan Karal’ın yöresel olarak yaptığı hizmetler agresif tarzı ve stratejileri ile Rize’yi büyütmeye eğilimli hale getirdi. Ben Has bir Rizeliyim, has bir Rizesporluyum. Rize tarihinin en önemli siyasetçileri bir araya geldi ve Rize’ye en iyisini yapıyorlar.  Ben bunları açık ve net olarak görüyorum. 

RİZE İLE TRABZON’U AYRI TUTMAK SIKINTI YARATIR
Ben İstanbul’da Lojistik merkezi ile ilgili tartışmaları yakından takip ediyorum. Rize’ye elbette bir takım ayrıcalıkların sağlanması lazım. Trabzon’a 20 yatırım yapılıyorsa 2-3 yatırım da Rize’ye yapılması çok görülmemeli. Bunun tartışılması bile lüzumsuzdur. Futbol anlamında benim 3 oyum olsa. Birini Rize, birini Trabzon birini de Beşiktaş’a veririm. Rize ile Trabzon’u ayrı tutmak sıkıntı yaratır. Zaten Karadeniz denince ilk algı Rize ve Trabzon’dur. Doğal olarak ta Rize ile Trabzon’u ayrı düşünemezsiniz. Ben Rize’ye gelirken Trabzon’dan Of’tan alış veriş yaparım. Kalkandere Of’a yakın olduğu için alış verişlerini Of’ta yaparlar.İki şehir arasında farklı bakış açısı sergilenmemelidir.  Rizeli olmak en büyük gurur kaynaklarımızdan biridir. Her alanda önderliğimiz vardır. Marka olarak Rize inanılmaz bir noktaya geldi. Rize’mizi hep beraber korumamız lazım”.
Bu haber 1221 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Magazin
Çayeli Bakır’a Sosyal Diyalog Ödülü
Türkiye’nin örnek yeraltı maden işletmelerinden Çayeli Bakır, çalışanlara yönelik iletişim çalışmalarıyla ve endüstri ilişkileri uygulamalarıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (AÇSHB) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi tarafından yürütülen Şirket Düzeyinde Sosyal Diyalog Konusunda En İyi Uygulama Yarışması’nda ödüle layık görüldü.
Yorum : 0
Siyaset
“Çevresel Hassasiyetin Devam Etmesinden Mutluyum”
TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, plastik kullanımının azaltılması amacıyla çıkarılan Çevre Yasası’nın her evde tartışıldığını belirterek, “Yasa çıktıktan sonra Türkiye’de tartışıldı. Özellikle çağımızın, ülkemizin ve dünyanın da en büyük sorunlarından birisi çevresel sorunlardır. Bu çevresel sorunlarla ilgili zihniyet değişikliğini hep beraber yaşamamız lazım. Toplumumuzda 81 milyonun çevresel hassasiyetlerinin artarak devam etmesinden mutluyum.” dedi.
Yorum : 0
Eğitim
Yusuf Delihasan’a Sürpriz Doğum Günü Kutlaması
Rize Valisi Kemal Çeber, İstiklal İlkokulunu ziyaret etti ve ‘Özel Eğitim 4. Sınıf’ öğrencisi Yusuf Delihasan’ a doğum günü sürprizi yaptı.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Başkan Kasap’tan Yarıyıl Tatili Mesajı
Rize Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, ilk ve orta dereceli okullarda başlayan yarıyıl tatili nedeniyle öğretmenler, öğrenciler ve velilere yönelik bir mesaj yayımladı.
Yorum : 0
Sağlık
Rize’de otizmli ailelere yönelik eğitimler sürüyor
Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı kapsamında Rize İl Sağlık Müdürlüğü ve Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneği(ROMED) koordinasyonuyla otizmli ailelere yönelik eğitim programları düzenleniyor.
Yorum : 0
Rizespor
Taraftarımızı Maça bekliyoruz
Çaykur Rizespor’ un taraftardan sorumlu yönetim kurulu üyesi Sedat Abanoz, İstanbul’ da bulunan Rizelileri Kasımpaşa maçı için tribüne gelip yeşil mavili takımı desteklemelerini istedi.
Yorum : 0
Yaptığı Resimle Türkiye İkincisi Olan Öztürk, Ödüllendirildi 18 Ocak 2019 Cuma 12:26:00
Vali Çeber, Öğrencilerden Gelen Davete Kayıtsız Kalamadı 18 Ocak 2019 Cuma 12:24:00
Puan Kaybetme Lüksümüz Yok 18 Ocak 2019 Cuma 12:21:00
Karne, Başarının Tek Göstergesi Değildir! 18 Ocak 2019 Cuma 12:18:00
Taylan; Müslüman Uygur Türklerine Yapılan Zulmü Kınadı 18 Ocak 2019 Cuma 12:13:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
TÜİK, `asgari ücret 2 bin 213 lira 40 kuruş olmalı` dedi
TÜİK, asgari ücret ile ilgili ağır statüdeki işlerde çalışanlarda 2 bin 213 lira 80 kuruş olması gerektiğini Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı
İşte 16 yılın Türkiye’ye faturası
Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman, elinde tablo ve karne ile Ak Parti dönemindeki 16 yılda gerçekleşen artışları anlattı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3623
İzlenme 8283
İzlenme 5946
İzlenme 6692
VİDEO GALERİ
İzlenme 5567
İzlenme 5813
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu