Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Çayda Dünya Birincisiyiz
16 Kasım 2011 Çarşamba 14:49:00 / Ekonomi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Rize`de yaptığı konuşmada, Türkiye`nin hektar başına elde edilen çay ürünü bazında dünya birincisi olduğunu belirtti.
14:45 İŞKUR Yeni Statüye Kavuşmalıdır12:35Çaykur’ da 2019 Hazırlıkları Başladı.14:30Dünyanın En Modern Fabrikası Rize`de Üretime Başladı12:20Çay sektörü Bitme Aşamasına Geldi13:25Mağdur Olmak İstemeyen Çiftçiler İçin Önemli Uyarı12:00Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğrencilerinden Anlamlı Ziyaret12:06MÜSİAD Türkiye Başkanlarından Ortak Açıklama12:09`Çaykur`u da Araplara satmak istiyorlar!` Kaynak Yeniçağ: `Çaykur`u da Araplara satmak istiyorlar!` 12:07`Emekli maaşı 1000 TL`nin altında olanlar zam alamayacak`11:37Güven Aksoy: “Rize`nin geleceği Parlak Değil”09:44 Memuru Pazarlarken Görgü Tanığı İstemiyorlar!20:21 Kivi Üreticilerine Destek Primi11:35Rize İl Özel İdaresi 2019 Yılı Bütçesi 92 Milyon TL Belirlendi17:47KompoRize, Atık Çay Lifinden Plastik Üretecek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye`nin hektar başına elde edilen çay ürünü bazında dünya birincisi olduğunu belirterek, ``Hektar başına elde edilen çay ürünü bazında Türkiye, 2 bin 618 kilogram ile dünya birincisi konumunda bulunmaktadır. Kişi başına çay tüketiminde de yine dünyada ilk sıradayız`` dedi.

Bakan Yazıcı, Rize`de düzenlenen ``Yeşil Altın, Türk Çayının Markalaştırılması ve Uluslararası Tanıtımı 2023 Vizyonu Çalıştayı``nda yaptığı konuşmada, çayın dünya pazarlarında bir marka değeri kazanması için çay üretiminin tüm aşamalarını ve pazarlanmasının önemli olduğunu ifade etti.

Kalitenin markalaşmanın ilk adımı olduğunu anlatan Yazıcı, ``Her kaliteli ürün marka değildir. Markalaşma, kaliteyi pazarlama stratejisidir. Önce tüm bu süreçlerdeki aksayan yönleri doğru tespit edip, mükemmel üretim ve pazarlama sistemini oluşturmalıyız. Günümüz dünyasının ekonomik ilişkilerinde bu durumun birçok örneği mevcuttur. Doğru pazarlama stratejilerini kullanan bir firma Afrika`nın, Güney Amerika`nın yoksul bölgelerinin yegane zenginliği olan kahve çekirdeğini uluslararası bir marka haline getirerek yüksek kar marjıyla pazarlayabilmektedir. Bu güç de o ürünü bir marka haline getirebilme yeteneğidir`` dedi.

Bakan Yazıcı, ``hedeflerinin hem üretiminde hem de dünya pazarlarına sunumunda Türk çayını alternatifi olmayan bir içecek haline getirmek olduğunu`` vurgulayarak, ``Ülkemizde sudan sonra en çok içilen, sağlık yönünden bilimsel olarak yararları kanıtlanan organik Türk çayını bir marka olarak dünyaya tanıtmak hepimizin ortak gayesidir. Hükümet olarak 2023 yılına kadar dünya çapında en az 10 marka üretme hedefi koyduk. Bu 10 markadan biri mutlaka `Rize Çayı-Türk Çayı` olmalıdır. Türkiye`nin en önemli endüstriyel değerlerinden biri olan çayımızı, bir marka değer haline getirmek, yeşil altını hak ettiği konuma ulaştırmak hepimizin üzerine düşen sorumluluktur`` şeklinde konuştu.

Son yıllarda hızla büyüyen organik çay pazarında daha fazla yer almak için organik çay alanlarının genişletilmesi gerektiğini, bunun yanında senede sadece 90 gün çalışan çay fabrikalarının atıl dönemde başka faaliyetlerde bulunabilmesi için de düzenlemeler yapılması gerektiğini anlatan Yazıcı, ``Markanın amacı çayı daha rekabetçi bir duruma getirmek, kısacası çayı dış pazarlara daha fazla açabilmektir. Ancak çay pazarında dış pazara açılmanın önünde yüksek maliyet ve ürün çeşitliliğinin olmaması gibi yapısal ve ciddi sorunlarımız var. İç pazarımızda demleme çay yaygınken, Avrupa pazarında poşet çay talebi daha fazladır. Dolayısıyla pazara uygun ürün geliştirilmesi bir ihtiyaçtır`` dedi.

Bakan Yazıcı, dünya çapında marka üretmenin aynı zamanda kendi kültürünü tanıtmak ve transfer etmek anlamına da geldiğini ifade ederek, ``TurkishTea olarak adlandırılacak olan Türk çayı ve altında oluşacak markalarla, Türk çay içme kültürü ve diğer geleneksel unsurlarımız dünyaya tanıtılacaktır. Türk çayını markalaştırıp yurt dışına ihraç ettiğimizde, çayımızın değeri artacak ve öncelikle yaş çay üreticimiz kazanacaktır. Çayda markalaşma ve ürün değerinin artması Türk çayının kalitesinin yükselmesini, Doğu Karadeniz`de yeni yatırımlar yapılmasını, istihdamın artmasını ve göçün azalmasını sağlayacaktır`` ifadelerini kullandı.

-Türkiye, hektar başına çay veriminde dünya birincisi-

Bakan Yazıcı, dünya genelindeki çay üretimine bakıldığında 2009 yılı itibariyle 3 milyon 14 bin hektar olarak ölçülen çay ekim alanlarının yüzde 47`sinin Çin`de bulunduğunu, Türkiye`de 75 bin 851 hektar olan çay ekim alanlarının ise dünya çay ekim alanlarının yüzde 2.51`ini oluşturduğunu anlatarak, şunları ifade etti: ``Çay üretim miktarı bakımından ise 3 milyon 950 bin ton olarak ölçülen 2009 dünya üretiminin yüzde 34.82`sini Çin üretmektedir. Bunu sırasıyla Hindistan, Kenya, Sri Lanka ve yüzde 5.02 ile Türkiye takip etmektedir. Geçen yıl ülkemizin çay ithalatında ilk üç sırayı yüzde 56 ile Sri Lanka, yüzde 13 ile Kenya ve yüzde 11 ile İran almıştır. Bu yılın Ocak-ağustos döneminde ise en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk üç ülke sırasıyla Belçika, Hollanda ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmuştur. Türkiye, 2009 yılı itibariyle 198 bin 601 tonluk net kuru çay üretimi yaparak dünya üretiminde 5. sırada yer almıştır. Hektar başına elde edilen çay ürünü bazında Türkiye, 2 bin 618 kilogram ile dünya birincisi konumunda bulunmaktadır. Kişi başına çay tüketiminde de yine dünyada ilk sıradayız.``

Gelecekte tarım ve tarımsal faaliyetlerin çok daha önemli olacağını, organik tarımın çok daha öne çıkacağını ve insanların organik ürünlerin üretim alanlarını arar duruma geleceğini belirten Yazıcı, bu bakımdan Rize ve bölgenin organik çay yetiştirme bakımından sahip olduğu avantajları çok iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Yazıcı, Ekim ayının ilk haftasında Rize`de yapılan ``Çay Sorunları Çözüm Toplantısı``nda 15 maddelik eylem planı hazırladıklarını ve bu konularda çalışmalar başlattıklarını anımsatarak, özellikle çayın DNA`sının belirlenmesi amacıyla gerçek çayın, piyasaya sürülen diğer çaylardan laboratuvar ortamında kolaylıkla ayırt edilmesi yönündeki çalışmaların Türk çayının geleceğini garanti altına alacağını kaydetti.

-Gümrük ve Ticaret Bakanlığı`nın çayla ilgili çalışmaları-

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bakanlığı bünyesinde bazı çalışmalar yapıldığını anlatarak, şöyle konuştu: ``Çay üretiminde ülkemizin en önemli sorunlarından birisi, çay üretiminin 4-5 ay gibi bir sürede yapılmasıdır. Bu nedenle üreticimiz çoğu zaman ürününü satarken beklediği değerlere ulaşamıyor. Hükümetlerimiz döneminde bu konu üzerinde hassasiyetle durduk. Yaş çay üretici fiyatları ortalaması 2003 yılında 0.36 kilogram/TL iken, 2010 yılında 0.85 kilogram/TL oldu. Siyah çay üretici fiyatları ortalaması ise 2003`te 6.13 TL iken, 2010`da 10.67 TL olarak gerçekleşti. Yaş çay üretici fiyatları ortalaması 2003-2010 yılları arasında yüzde 135 artış gösterirken, siyah çay üretici fiyatları ortalamasında aynı dönemde yüzde 75 artış olmuştur. Üreticimizi daha da güçlendirmek için Bakanlık olarak ürün ihtisas borsacılığı kapsamında, çayın mülkiyetini temsil eden ürün senetleri ile alınıp satılabilmesine yönelik çalışmaları yürütüyoruz. Bakanlık olarak yasal ticareti kolaylaştırmak için gerekli tedbirleri alıyoruz``

 -Çay kaçakçılığı-

Bakan Yazıcı, çalışmalar çerçevesinde çay kaçakçılığını da önlemeye çalıştıklarını ifade ederek, şunları anlattı: ``Yasa dışı ticareti önlemek için de yoğun çaba sarf ediyoruz. Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğümüz gümrük kapılarında, girişlerde aldığı tedbirlerle kaçak çay faaliyetlerini önlemeye çalışmaktadır. Çay kaçakçılığı ile mücadele kapsamında 2010 yılında gümrük muhafaza ekiplerimiz ve diğer kolluk kuvvetlerince 3 bin 200 ton kaçak çay yakalanmıştır. Son 3 yılda ise toplam 8 bin 400 ton kaçak çay yakalanmıştır.

Ülke ekonomisinin geliştirilmesinin önündeki en önemli engellerden birisinin çay kaçakçılığı olması bakımından `Çay Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı` hazırladık. Bakanlığımız ile ÇAYKUR arasında `Sahte ve Kaçak Çay Ticareti ile Mücadelede İşbirliği Protokolü` imzaladık. Bu kapsamda Mersin, İskenderun, Gaziantep, Habur, Hakkari, Gürbulak, Hopa, İstanbul, Edirne, Ankara Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüklerinde görevli 20 muhafaza memuruna çay kaçakçılığının önlenmesi konulu eğitim verildi. Çay kaçakçılığı ile mücadelede faydalanılmak üzere çay kokusuna duyarlı 3 çay detektör köpeği kullanılmaya başlandı. Ayrıca kaçakçılıkla mücadele için pek çok teknik çalışma yaptık.``

Bakan Yazıcı, hükümetinin, çay markalaşmasının takipçisi ve destekleyicisi olacağını da sözlerine ekledi.

Bu haber 1695 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Daha Fazla Süre Alırsam Kendimi Gösteririm
Çaykur Rizesporlu futbolcu Mustafa Saymak, "İlk devre çok şansızlıklar yaşadık ve puanlar kaybettik. Bunu telafi etmek istiyoruz" dedi. Spor Toto Süper Lig`de 21 Ocak Pazartesi günü Kasımpaşa`ya konuk olacak Çaykur Rizespor`un oyuncusu Mustafa Saymak, Kasımpaşa maçına hazır olduklarını söyledi.
Yorum : 0
Rizespor
Transfer 1-2 günde netleşecek
Çaykur Rizespor sportif menajeri Yılmaz Bal, 3 oyuncunun bir iki gün içinde imza attıracaklarını söyledi. Bal yeni kadro yapılanmasına gittiklerini kaydederek, “Hocamız ısrarla altı transfer istiyor. Bizde görüşüp imza aşamasına geldiğimiz oyuncular var. Bunları maça kadar yeşil mavili formayı giydirmeyi düşünüyoruz” dedi
Yorum : 0
Rize Haber
Kadınlar yapabileceklerinin farkında olsunlar
Rize’ nin Çayeli ilçesi İncesu (Marbudan) Köyünde 24 yaşındaki Muhasebe Meslek Yüksek Okulu mezunu Semiha Sukas muhtar adayı oldu. Genç Muhtar adayı Sukas, "Kadınlar yapabileceklerinin farkında olsunlar. Ben burada bir erkeğin yapamaz dediği her şeyi yapabiliyorum" dedi.
Yorum : 0
Rizespor
Aatif Rizespor’ da
Transfer çalışmalarını sürdüren Çaykur Rizespor Fenerbahçe` den Atif ile yıl sonuna kadar anlaştı
Yorum : 0
Rize Haber
Çakur Genel Müdürlüğü Çevresi Çay Bitkisiyle Süslendi
Ekrem Orhon Mahallesinde bulunan, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü yönetim binası ve personel lojmanlarının bulunduğu çevrenin etrafındaki yeşil alanlar yıllardır çeşitli süs bitkileri ve farklı çiçek çeşitleriyle süsleniyordu. Rize’deki kamu binaları arasında en bakımlı çevreye sahip kurum olarak bilinen, Çaykur Genel Müdürlüğü yönetim binasının giriş bölümü ve genel müdürlüğün etrafında bulunan topraklı alanlara bu zamana kadar ekilen çiçeklerin yerine yüzlerce çay fidanı bitkisi dikildi.
Yorum : 0
Rize Haber
Vali Çeber Yatırımları Yerinde İnceledi
Vali Kemal Çeber, Rize’de devam etmekte olan yatırımları yerinde inceledi.
Yorum : 0
Rize’den dünyaya Eğitimde örnek başarı… 16 Ocak 2019 Çarşamba 13:08:00
RTE Üniversitesi Voleybol Takımlarından Büyük Başarı 16 Ocak 2019 Çarşamba 13:00:00
`En iyilerini alacağız` 16 Ocak 2019 Çarşamba 12:47:00
Müge Anlı kayıp kardeşleri kavuşturdu 16 Ocak 2019 Çarşamba 12:45:00
Temel Ali Uzun Adaylığını açıkladı 16 Ocak 2019 Çarşamba 12:42:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
TÜİK, `asgari ücret 2 bin 213 lira 40 kuruş olmalı` dedi
TÜİK, asgari ücret ile ilgili ağır statüdeki işlerde çalışanlarda 2 bin 213 lira 80 kuruş olması gerektiğini Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı
İşte 16 yılın Türkiye’ye faturası
Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman, elinde tablo ve karne ile Ak Parti dönemindeki 16 yılda gerçekleşen artışları anlattı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3623
İzlenme 8282
İzlenme 5945
İzlenme 6691
VİDEO GALERİ
İzlenme 5566
İzlenme 5812
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu