Çayımızı Değerinin Altında satılmasına İzin Vermeyelim

kategorisinde, 28 Mayıs 2020 Perşembe 15:32 tarihinde yayınlandı 81 defa okundu
Çayımızı Değerinin Altında satılmasına İzin Vermeyelim
Rize Muhtarlar Derneği Başkanı Recep Sakal yazılı bir açıklama yaparak, 2020 Yılı Çay sezonuna Corona virüs salgını ve salgından koruma önlemleri uygulamasının getirdiği sıkıntılarla girdiklerini söyledi

 

İlyas GÜR

 

Sakal açıklamasında, “Sezon öncesinde sıkıntıların en aza indirilmesi için, birçok toplantı yapıldı. Biz de bu toplantılara katıldık. Çay sektörünü temsilen toplantılara katılan Çay kur ve Özel sektör temsilcisi Çay borsası, rahat bir sezon yaşanması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler. Borsa başkanı; Özel sektörün taban fiyat altında çay almayacağı sözünü de verdi. Çay toplanmaya başlandığında gördük ki; Özel Sektör sözünde durmayıp, her geçen gün daha düşük fiyattan çay almaktadır. Çay Kur kotayı düşünülen miktarın da üzerine çıkartmış ve günlük kapasitesinin de üzerinde çay almıştır” dedi.

Başkan Sakal, “Çaykur’ un elindeki yaş çay stoku bir günlük kapasitesinden fazladır. Genel Müdür; Müstahsillerin acele etmemelerini, sabırlı olmalarını üreticilerin tüm çayını alacaklarını beyan etmektedir. Geçen sezonda bu beyanını ifade etmiş ve tüm çayımızı almıştır. Muhtarlar olarak bizler; Üreticimizle konuşalım. Onları uyaralım. Taban fiyatın altında çay alan özel sektöre çaylarını satmamalarını, sabretmelerini, randevulu sisteme uygun şekilde çay toplamalarını ifade edelim. Çaykur’ un zaman içerisinde tüm çayımızı alacağını, genel müdürün bu konuda kararlı olduğunu anlatalım” dedi.

Başkan Sakal, “Çay ve Çay kur bizim olmasa olmazımızdır. Çay Milli değerimizdir. Çayımızın, değerinin altında satılmasına izin vermeyelim. Fırsatçıları engelleyelim. Çaykur’ a sahip çıkalım. Çay kur olmadığında üreticilerimizin kimlerle karşı karşıya kalacağını anlatalım. Bazı aksaklıklar yaşansa da, acele etmeyerek, sisteme uygun çay toplayarak çayımızı değerinde satalım. Ne elimizde ki ürünümüzü ziyan edelim, nede hiçbir zaman vazgeçemeyeceğimiz Çaykur’ un elindeki ürünümüzün heba olmasına, kalitesiz üretime imkân tanımayalım” dedi.