Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Çaykur Organiğe Kilitlendi
13 Aralık 2013 Cuma 18:22:00 / Ekonomi
Organik Tarımın bölge için öneminin anlatıldığı toplantı, Rize’de yapıldı…
18:13Dünyaya Türk Çayını İçirebiliriz 13:14 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu13:16ÇAYKUR`u Özelleştirirsen Orada Çay Üreticisi de Biter02:08 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`09:51Çay Müstahsili Sömürülüyor15:13Organik Çay Parası Üreticilerin Banka Hesaplarına Aktarıldı21:42`Üreticilerimiz ÇAYKUR`un Çağrılarına Uysun`14:06Erdoğan, Müstahsilimizi Üzmeden Çay Alalım12:27Öz Gıda-İş`te Karadağ yeniden aday21:29ÇAYKUR‘dan 2. Sürgünde Tarihi Kota12:12 Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikalı ilk özel maden şirketi Çayeli Bakır11:39 Budama Paralarına Ne oldu01:40ÇAYKUR, İlk 2 Gün Ne Kadar Çay Aldı?10:27ÇAYKUR, 2. Sürgün Alımlarına Başlıyor


 

Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu Başkanı Markus Albenz’in konuşmacı olarak katıldığı ve Organik tarımın bölgede, organik çay tarımının yanısıra ekoköyler, ekoturizm ve ekolojik arıcılık projelerinin başarı serüveninin geleceğe yönelik öngörüsü ve değerlendirmesinin yapıldığı toplantı, Çaykur’un evsahipliğinde İsmail Kahraman Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Çaykur tarafından yürütülen tüm çay alanlarının organik yapılması projesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerin değerlendirildiği toplantıya konuşmacı olarak Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu (IFOAM) Başkanı Markus Albenz, Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Bio Mühendislik Bölüm Başkanı Fikrettin Şahin ile Prof. Dr. Metin Turan katılırken; Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, Ziraat Mühendisleri Odası Rize Şube Başkanı Muhammet Pertek, Ziraatçılar Derneği Rize Şube Başkanı Müfit Akman, Çaykur Genel Müdür Yardımcıları, Daire başkanları, fabrika müdürleri, organik tarım havzası muhtarları ve organik tarım yapan üreticiler de dinleyici olarak katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Metin Turan, “Çay üretimi bölge açısından olduğu kadar ülkemiz açısından da oldukça stratejik ve önemli bir yer tutmaktadır. Bu toplantıyı düzenlememizdeki asıl amaç bugüne kadar Çaykur Genel Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalara ilave olarak, organik tarımla ilgili Sayın Genel Müdürümüzün önderliğinde dünya için bir model olan dünyada eşi benzeri olmayan bir büyüklükteki organik tarım proseslerine geçiş ve uzun vadeli eylem planlarını birlikte buradan dünyaya IFOAM’ın başkanıyla birlikte ifade edebilmektir. Bugün gerçekten kıvanç duyduğumuz bir gün. Rizeliler olarak, Çaykur olarak ve ülkemiz adına Türkiye’de gerçekleştirilen bugüne kadar organik tarım alanlarının toplamına yakın bir düzeyde Çaykur Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde projeye başlanılmış ve adım adım tüm alanların organik tarıma geçişiyle ilgili oldukça değerli bir adım atılmıştır. Bu nedenle başta Çaykur Genel Müdürümüz olmak üzere siz değerli üreticilerimizi, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Burada asıl amacın çay tarımı olduğunu, çayın girdi olarak bölgeye olan katkısı ve ülkemiz için vazgeçilmez özelliği olduğunu ifade eden Turan, “Ancak bölge için bu değerli ürünün değer zincir yaratılmadan başlı başına sadece çay tarımı mantığıyla sürdürebilirliğini sağlamanın oldukça zor olduğunu sizler de biliyorsunuz. Bu nedenle biz Yeditepe Üniversitesi olarak organik tarımla gübreleme, organik besleme, bakımla ilgili konularda her zaman Çaykur ve sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

DÜNYANIN GÖZÜ ÜSTÜMÜZDE

Organik projenin sadece çay için değil, bölge için önemli olduğunun altını çizen Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, “Bugün burada çok önemli bir konuda organik çay üretimi ve tabii ki diğer organik üretimler konusunda önemli bir toplantı yapıyoruz. Biz dünyanın en kuzey iklim kuşağında çay yetiştiriyoruz. Dolayısıyla çaylarımızın tamamı karlarla örtülmüş durumda. Tabiri caiz ise karlar altında çaylarımız demlenecek lezzetiyle sağlığıyla baharda tekrar canlanacaklar. Çaylarımızın tamamının bu özelliğinden dolayı organik olma kabiliyeti vardır. Çünkü organik çay üretimi diğer çay üreten ülkelerde de kısmen var ama onlar organik pestisitler kullanarak bu üretimi yapabiliyorlar. Bu da hem pahalı hem de zor bir iştir. Bizim ise hiçbir şekilde böyle bir sıkıntımız yok. Dolayısıyla çayımızın tamamını organik yapabilmek gibi bir şansımız var. Biz organik çay projesini en önemli proje olarak kurumun önüne koyduk. Sayın Başbakanımızın desteği ile yönlendirmeleri ile organik alanlarımızı en hızlı bir şekilde büyütmeye devam ediyoruz. Hedefimiz çaylıklarımızın tamamını organik yapmak ve bu şekilde dünyanın en büyük organik havzasını ve ekolojik havzasını oluşturmaktır. Bu proje aynı zamanda dünyayı da heyecanlandırıyor. Anlattığımız zaman herkes bunu heyecanla dinliyor. Bu, model olacak bir çalışmadır. Organik üretimde en büyük sıkıntımız, üreticilerimizin toprağa organik gübre vermemesi. Organik tarıma geçildiği zaman toprağı beslemeyeceğiz, bitkiyi, ağacı beslemeyeceğiz diye bir şey yok. Ama organik olarak besleyeceğiz. Uzun yıllar yoğun kimyasal gübre uygulamaları maalesef bölgemizin ekolojik yapısını ve dengesini bozdu. Yer altı sularımızın hemen hemen tamamı kirlendi. Balık çeşitlerimiz azaldı. Meyvelerimiz azaldı ve bunların eski tatları ve lezzetleri artık yok, kokuları yok. Bunları hepimiz anlar hale geldik. Organik uygulama yaptığımız yerlerde bu meyvelerin bitkilerin eski tatları geri geldi. Topraktaki mikroorganizmalar tekrar canlanmaya başladı. Önce bölgemiz için en sağlıklı yaşam ortamını oluşturmaya çalışıyoruz. Ondan sonra çok değerli bir ürüne dönüştürüyoruz çayımızı. Biz bütün dünyaya çayımızı iyi fiyatlarla satmak gibi bir avantaja sahip olacağız. Daha da önemlisi çok sağlıklı bir ortama tekrar geri döneceğiz. Bölge, dünyanın en büyük organik havzasıyla da çok büyük turizm cazibe merkezi olacak. Bütün dünyanın ilgisini çekecek. Hedefimiz bu” diye konuştu.

Genetik ve Bio mühendislik Bölüm başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, çevre dostu biyolojik gübre ve pestisitlerin geliştirilmesi ve uygulanması konusunda bilgi verdi. “Bu bölgede bildiğim kadarıyla çay yılda üç kez hasat ediliyor. Sürekli ürün aldığımız bitkiyi, doğal olarak o bitki yeni yapraklar verebilsin diye beslememiz gerekiyor. Bitki gelişimini sürdürürken topraktan sürekli besin elementlerini vakumluyor. Bu vakumlama üretim sezonu süresinde devam ettiği için toprak bir süre sonra fakirleşiyor. Siz normalde kimyasal gübrelerle aslında toprağın bu fakirleşen elementlerini yeniden takviye ediyorsunuz. Ama kullanmış olduğunuz bu kimyasal gübreler hem bitki yapraklarında kalıntı oluşturduğu gibi hem taban sularının kirlenmesine hem de doğanın kirlenmesine neden oluyor ve geriye dönüşüm sürecinde çok sancılı ve masraflı olduğunu biliyoruz. İşte bu yüzden makro besin elementlerini alternatif teknoloji ile devreye sokmamız gerekiyor. Onun çalışmalarını yapıyoruz” diyerek, çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu Başkanı Markus Albenz, projeyi bir başarı öyküsü olarak tanımlarken, bu başarı öyküsünü katıldığı her programda örnek olarak anlatmaktan ve bu öykünün bir parçası olmaktan son derece memnun olduğunu söyledi.

Türkiye’ye ilk kez 3 yıl önce geldiğini ve Çaykur’la bağının o zaman başladığını ifade eden Albenz, “Burada bulunmaktan dolayı çok heyecanlıyım ve bir o kadar da mutluyum. Ortaya koyduğumuz başarı öyküsünden dolayı da oldukça heyecanlıyım. Benim için her zaman Türkiye’ye gelip sunum yapmak, bilgiler aktarmak çok iyi bir şey ama sizlerden bir şeyler öğrenmek en az onun kadar önemli. 3 yıl önce ilk kez gelmiştim. Erzurum’da yine Çaykur’la ilgili bir çalışmaydı. O zamandan beri şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, en sevdiğim çantam üzerinde Çaykur amblemi olan çantam. Onu her yere götürüyorum. 3 yıl sonra çalışmaların ne aşamada olduğunu daha iyi görebiliyorum. Daha fazla çiftçinin katıldığını görüyorum. Tüm dünya ile paylaşabileceğim başarı öyküsünün parçası olduğum için çok mutluyum. 10 bine yakın insanın organik tarımla ilgilenmesi başlı başına bir başarı. Çaykur’un yaptığı şey, ileriye dönük olarak daha güvenilir bir tarım oluşturma çalışmasıdır. Bir kamu şirketinin, üretim aktörünün bunu nasıl yapabileceğine mükemmel bir örnek Çaykur. Sivil toplum kuruluşlarının da projenin bir parçası olmaları çok önemli. Hep birlikte, ben tüm dünyada paylaşmaktan mutlu olduğum gurur duyduğum bu başarı hikayesini birlikte yazabiliriz” diye konuştu.

Bu haber 1136 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Rizespor’un 1 Numarası Konuştu
Çaykur Rizespor’un genç file bekçisi Gökhan Akkan çarpıcı açıklamalarda bulundu. 1.5 yıldır yeşil-mavili takımın kalesini koruyan Gökhan, çok zor dönemlerden geçerek süper lige çıktıklarını belirterek şunları söyledi. Her şey geride kaldı. Geçmişe değil geleceğe bakmak zorundayız. Süper lig çok zor. Bunu biliyoruz. Mevcut kadromuz da ki oyuncuların çoğu süper lig için tecrübeli. Elbette aramıza katılanlarda olacaktır. Şu anki takımın da süper lig için tecrübesi çok fazla” dedi.
Yorum : 0
Ekonomi
Dünyaya Türk Çayını İçirebiliriz
Çin’in Sichuan Bölgesi, Emei Şehrinde düzenlenen 3.Uluslararası Çay Sempozyumu ve Fuarı’na Çin Çay Sektörünün davetlisi olarak Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, Başkan Yardımcısı Sedat Abanoz ve Genel Koordinatör Hasan Önder katıldı.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
15 Temmuz’un 2. Yılında Çayeli’nde Anma Etkinlikleri Düzenlendi
Çayeli Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere vatandaşlar yoğun katılım göstererek demokrasi nöbeti tuttu.
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor’dan Kartallara Göz Altı
Çaykur Rizespor Beşiktaş’ ın Yıldızları Love, Mustafa, Mitroviç ve Orkun ile ilgileniyor.
Yorum : 0
Rizespor
Renato Santos Geliyor
Çaykur Rizespor, Boavista forması giyen 26 yaşındaki kanat oyuncusu ile anlaşma sağladı. Hücum hattının her bölgesine görev yapabilen Santos, müthiş top tekniği ve kolay adam geçmesiyle tanınıyor.
Yorum : 0
Rize Haber
Rize- Artvin Havalimanı`nda Pist Dolgusuna Geçildi
RİZE`nin Pazar ilçesi Yeşilköy mevkiinde, Türkiye`nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı Rize- Artvin Havalimanı`nda, çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.
Yorum : 0
Ve Rize’de Beklenen Düğün gerçekleşti. 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:52:00
Her Türlü Darbeyi Lanetliyoruz 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:44:00
Rize’ye Gelenin Ayakları Titreyecek! 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:38:00
Başkan Kasap: “Ülkemizin Birliğini Yerle Bir Etmek İstediler” 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:23:00
Rizespor Alt Yapıya Yeni Yüzler 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:13:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`
Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Rize Limanı`nın genişleme sahasında yapılması planlanan futbol sahasının kente ihanet olduğunu söyledi.
 Devlet teşkilatında yeniden yapılanma
Seçim bitti ama asıl iş yeni başlıyor. 24 Haziran seçimleri ile birlikte yeni bir döneme girdik. Devlet Teşkilatında yeni bir yapılanmaya gidiliyor. Dünya da yaşanan gelişmelere paralel olarak böyle bir yapılanma gereklilik halini aldı. Dünya endüstri 4.0`ı yaşıyor. Hibrit savaşı yaşıyor. Küresel rekabet ve teknolojik gelişmeler yeni devlet yapılanmalarını ve yeni stratejileri zorunlu kılıyor. Türkiye yeni bir döneme giriyor. Ortadoğu yeni bir döneme giriyor. Dünya yeni bir döneme gidiyor ve büyük bir rekabete sahne oluyor.
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
FOTO GALERİ
İzlenme 3481
İzlenme 8122
İzlenme 5795
İzlenme 6547
VİDEO GALERİ
İzlenme 5427
İzlenme 5651
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu