Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Çaykur Organiğe Kilitlendi
13 Aralık 2013 Cuma 18:22:00 / Ekonomi
Organik Tarımın bölge için öneminin anlatıldığı toplantı, Rize’de yapıldı…
23:1615 Ekim’i Göremeyen ÇAYKUR Mevsimlik İşçisi 25 Ekim’i Görecek23:12Karadağ: Mevsimlik İşçilerimizin Bu Kadar Uzun Bir Süre Çalıştığı Dönem Yok11:53İşsizlik rakamları açıklandı03:27 Başkandan Üyelerine Destek Çağrısı23:00Rize SMMM Odası Bilirkişilik Eğitim Başvuruları Başladı22:55 Rize TSO Meclis Üyesi Asım ÇİLLİOĞLU’ nun Çağrısı Karşılık Buldu15:45 180 Gün Uygulaması Devam Etmektedir22:43ÇAYKUR Rekor Yaş Çay Alımıyla Sezonu Kapatıyor22:41Bektaş, Yayla Yollarında Yapılan Çalışmaları İnceledi21:31Ulusal Çay Konseyi: Çay Kanunu Şart22:33Dünya’da En Çok çayı Türkler İçiyor22:05 Çay Kanunu Biran Önce Çıkmalı21:45 Çayda Rekor Üretim Oldu21:25ÇAYKUR, Ağustos Ayı Çay Paralarını Ödüyor


 

Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu Başkanı Markus Albenz’in konuşmacı olarak katıldığı ve Organik tarımın bölgede, organik çay tarımının yanısıra ekoköyler, ekoturizm ve ekolojik arıcılık projelerinin başarı serüveninin geleceğe yönelik öngörüsü ve değerlendirmesinin yapıldığı toplantı, Çaykur’un evsahipliğinde İsmail Kahraman Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Çaykur tarafından yürütülen tüm çay alanlarının organik yapılması projesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerin değerlendirildiği toplantıya konuşmacı olarak Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu (IFOAM) Başkanı Markus Albenz, Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Bio Mühendislik Bölüm Başkanı Fikrettin Şahin ile Prof. Dr. Metin Turan katılırken; Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, Ziraat Mühendisleri Odası Rize Şube Başkanı Muhammet Pertek, Ziraatçılar Derneği Rize Şube Başkanı Müfit Akman, Çaykur Genel Müdür Yardımcıları, Daire başkanları, fabrika müdürleri, organik tarım havzası muhtarları ve organik tarım yapan üreticiler de dinleyici olarak katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Metin Turan, “Çay üretimi bölge açısından olduğu kadar ülkemiz açısından da oldukça stratejik ve önemli bir yer tutmaktadır. Bu toplantıyı düzenlememizdeki asıl amaç bugüne kadar Çaykur Genel Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalara ilave olarak, organik tarımla ilgili Sayın Genel Müdürümüzün önderliğinde dünya için bir model olan dünyada eşi benzeri olmayan bir büyüklükteki organik tarım proseslerine geçiş ve uzun vadeli eylem planlarını birlikte buradan dünyaya IFOAM’ın başkanıyla birlikte ifade edebilmektir. Bugün gerçekten kıvanç duyduğumuz bir gün. Rizeliler olarak, Çaykur olarak ve ülkemiz adına Türkiye’de gerçekleştirilen bugüne kadar organik tarım alanlarının toplamına yakın bir düzeyde Çaykur Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde projeye başlanılmış ve adım adım tüm alanların organik tarıma geçişiyle ilgili oldukça değerli bir adım atılmıştır. Bu nedenle başta Çaykur Genel Müdürümüz olmak üzere siz değerli üreticilerimizi, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Burada asıl amacın çay tarımı olduğunu, çayın girdi olarak bölgeye olan katkısı ve ülkemiz için vazgeçilmez özelliği olduğunu ifade eden Turan, “Ancak bölge için bu değerli ürünün değer zincir yaratılmadan başlı başına sadece çay tarımı mantığıyla sürdürebilirliğini sağlamanın oldukça zor olduğunu sizler de biliyorsunuz. Bu nedenle biz Yeditepe Üniversitesi olarak organik tarımla gübreleme, organik besleme, bakımla ilgili konularda her zaman Çaykur ve sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

DÜNYANIN GÖZÜ ÜSTÜMÜZDE

Organik projenin sadece çay için değil, bölge için önemli olduğunun altını çizen Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, “Bugün burada çok önemli bir konuda organik çay üretimi ve tabii ki diğer organik üretimler konusunda önemli bir toplantı yapıyoruz. Biz dünyanın en kuzey iklim kuşağında çay yetiştiriyoruz. Dolayısıyla çaylarımızın tamamı karlarla örtülmüş durumda. Tabiri caiz ise karlar altında çaylarımız demlenecek lezzetiyle sağlığıyla baharda tekrar canlanacaklar. Çaylarımızın tamamının bu özelliğinden dolayı organik olma kabiliyeti vardır. Çünkü organik çay üretimi diğer çay üreten ülkelerde de kısmen var ama onlar organik pestisitler kullanarak bu üretimi yapabiliyorlar. Bu da hem pahalı hem de zor bir iştir. Bizim ise hiçbir şekilde böyle bir sıkıntımız yok. Dolayısıyla çayımızın tamamını organik yapabilmek gibi bir şansımız var. Biz organik çay projesini en önemli proje olarak kurumun önüne koyduk. Sayın Başbakanımızın desteği ile yönlendirmeleri ile organik alanlarımızı en hızlı bir şekilde büyütmeye devam ediyoruz. Hedefimiz çaylıklarımızın tamamını organik yapmak ve bu şekilde dünyanın en büyük organik havzasını ve ekolojik havzasını oluşturmaktır. Bu proje aynı zamanda dünyayı da heyecanlandırıyor. Anlattığımız zaman herkes bunu heyecanla dinliyor. Bu, model olacak bir çalışmadır. Organik üretimde en büyük sıkıntımız, üreticilerimizin toprağa organik gübre vermemesi. Organik tarıma geçildiği zaman toprağı beslemeyeceğiz, bitkiyi, ağacı beslemeyeceğiz diye bir şey yok. Ama organik olarak besleyeceğiz. Uzun yıllar yoğun kimyasal gübre uygulamaları maalesef bölgemizin ekolojik yapısını ve dengesini bozdu. Yer altı sularımızın hemen hemen tamamı kirlendi. Balık çeşitlerimiz azaldı. Meyvelerimiz azaldı ve bunların eski tatları ve lezzetleri artık yok, kokuları yok. Bunları hepimiz anlar hale geldik. Organik uygulama yaptığımız yerlerde bu meyvelerin bitkilerin eski tatları geri geldi. Topraktaki mikroorganizmalar tekrar canlanmaya başladı. Önce bölgemiz için en sağlıklı yaşam ortamını oluşturmaya çalışıyoruz. Ondan sonra çok değerli bir ürüne dönüştürüyoruz çayımızı. Biz bütün dünyaya çayımızı iyi fiyatlarla satmak gibi bir avantaja sahip olacağız. Daha da önemlisi çok sağlıklı bir ortama tekrar geri döneceğiz. Bölge, dünyanın en büyük organik havzasıyla da çok büyük turizm cazibe merkezi olacak. Bütün dünyanın ilgisini çekecek. Hedefimiz bu” diye konuştu.

Genetik ve Bio mühendislik Bölüm başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, çevre dostu biyolojik gübre ve pestisitlerin geliştirilmesi ve uygulanması konusunda bilgi verdi. “Bu bölgede bildiğim kadarıyla çay yılda üç kez hasat ediliyor. Sürekli ürün aldığımız bitkiyi, doğal olarak o bitki yeni yapraklar verebilsin diye beslememiz gerekiyor. Bitki gelişimini sürdürürken topraktan sürekli besin elementlerini vakumluyor. Bu vakumlama üretim sezonu süresinde devam ettiği için toprak bir süre sonra fakirleşiyor. Siz normalde kimyasal gübrelerle aslında toprağın bu fakirleşen elementlerini yeniden takviye ediyorsunuz. Ama kullanmış olduğunuz bu kimyasal gübreler hem bitki yapraklarında kalıntı oluşturduğu gibi hem taban sularının kirlenmesine hem de doğanın kirlenmesine neden oluyor ve geriye dönüşüm sürecinde çok sancılı ve masraflı olduğunu biliyoruz. İşte bu yüzden makro besin elementlerini alternatif teknoloji ile devreye sokmamız gerekiyor. Onun çalışmalarını yapıyoruz” diyerek, çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu Başkanı Markus Albenz, projeyi bir başarı öyküsü olarak tanımlarken, bu başarı öyküsünü katıldığı her programda örnek olarak anlatmaktan ve bu öykünün bir parçası olmaktan son derece memnun olduğunu söyledi.

Türkiye’ye ilk kez 3 yıl önce geldiğini ve Çaykur’la bağının o zaman başladığını ifade eden Albenz, “Burada bulunmaktan dolayı çok heyecanlıyım ve bir o kadar da mutluyum. Ortaya koyduğumuz başarı öyküsünden dolayı da oldukça heyecanlıyım. Benim için her zaman Türkiye’ye gelip sunum yapmak, bilgiler aktarmak çok iyi bir şey ama sizlerden bir şeyler öğrenmek en az onun kadar önemli. 3 yıl önce ilk kez gelmiştim. Erzurum’da yine Çaykur’la ilgili bir çalışmaydı. O zamandan beri şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, en sevdiğim çantam üzerinde Çaykur amblemi olan çantam. Onu her yere götürüyorum. 3 yıl sonra çalışmaların ne aşamada olduğunu daha iyi görebiliyorum. Daha fazla çiftçinin katıldığını görüyorum. Tüm dünya ile paylaşabileceğim başarı öyküsünün parçası olduğum için çok mutluyum. 10 bine yakın insanın organik tarımla ilgilenmesi başlı başına bir başarı. Çaykur’un yaptığı şey, ileriye dönük olarak daha güvenilir bir tarım oluşturma çalışmasıdır. Bir kamu şirketinin, üretim aktörünün bunu nasıl yapabileceğine mükemmel bir örnek Çaykur. Sivil toplum kuruluşlarının da projenin bir parçası olmaları çok önemli. Hep birlikte, ben tüm dünyada paylaşmaktan mutlu olduğum gurur duyduğum bu başarı hikayesini birlikte yazabiliriz” diye konuştu.

Bu haber 1187 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Kültür Sanat
Ömer Yazıcı Rize Kitap Fuarına Renk Kattı
Rizeli şair yazdığı şiir kitaplarıyla Rize kitap fuarında okurlarının karşısına çıktı.
Yorum : 0
Kültür Sanat
Bir Yazar Olarak, Onunda Bir Hayali Var!
Düzenlenen kitap fuarı için ilk kez Elazığ’a gelen yazar Nazmiye Bağcı Çaylıoğlu, toplumsal olayları içeren ve otobiyografilerinden oluşan kitaplarını, yazarlık serüvenini ve hayallerini gazetemize anlattı.
Yorum : 0
Magazin
Türkiye Genelinde İlk Pilot İlçe Ardeşen
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan`ın himayelerindeki, eğitimi yarıda kalan kadın ve kız çocukları için `Beni Hafife Alma` isimli dijital eğitim projesine Ardeşen Plot bölge seçildi.
Yorum : 0
Magazin
Eğitim İçin Her Tülü Desteğe Hazırız
2018-2019 Yeni Eğitim Öğretim yılının başlamasıyla birlikte tüm okullara ziyarette bulunan Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin Köy okullarına yönelik ziyaretleri tamamladı.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Gültekin; Hizmet İçin Güzel Havaları Fırsat Biliyoruz
Ardeşen Belediyesi alt ve üst yapı çalışmalarına özellikle güzel havalarda hız verdi
Yorum : 0
Yurttan Haberler
Raftingi Maraş’ta Basın Ordusu Karşıladı
Kahramanmaraş’ta 18-21 Ekim tarihlerinde düzenlenmesi planlanan IV Türkiye Rafting şampiyonasına ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Rafting Federasyonu iş birliğinde yurt genelinden, 40 ilden yaklaşık 500 takımın katılımıyla başladı
Yorum : 0
Okan Buruk`a Doğum günü kutlaması. 20 Ekim 2018 Cumartesi 00:39:00
Galibiyet Yemini Ettiler 20 Ekim 2018 Cumartesi 00:37:00
19 Ekim Muhtarlar Günü Çayeli’nde Kutlandı 20 Ekim 2018 Cumartesi 00:24:00
Çalışmalarına yine Çayeli`nden başladı 19 Ekim 2018 Cuma 23:24:00
`İlk golü atanın kazanacağına inanıyorum` 19 Ekim 2018 Cuma 22:52:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Ekmekte zam tartışması! Üretim 1 hafta içinde durabilir
Fırıncılar 250 gram ekmeğin 1.25 TL`den satılmaya devam etmesi halinde üretimin durabileceği konusunda uyarıyor. Bu fiyatın sürdürülebilir olmadığını anlatan fırıncılar, "Bizim amortisman, çalışan tazminatlar, lojistik gibi masraflar hariç maliyetimiz 1.25 TL. 1 hafta içinde ekmek üretimi durabilir" diyor.
Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!  Kaynak Yeniçağ: Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!
TÜİK`in verilerine göre, tarım arazilerinin kapladığı alan Türkiye’de 1992 yılında toplam 27,6 milyon hektar iken, 2017 yılında 23,4 milyon hektara geriledi. 25 yılda yaklaşık 4 milyon hektar yani yaklaşık Konya ili büyüklüğünde tarım arazisi kaybedildi.
Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi  Kaynak Yeniçağ: Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı`nın, Suudi Arabistan`ın İstanbul Başkonsolosluğu`na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan Türk ve Suudi yetkililer konsolosluktan ayrıldı.
MHP`li Enginyurt`tan sert sözler: Siyasi bedeli ağır olur
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Tarım Bakanı Pakdemirli`nin fındık ile ilgili açıklama yapmamasına sert tepki gösterdi. Bakan Pakdemirli`nin "TMO`nun bugün mısır alımına başlandığı" açıklamasına MHP`li vekil Enginyurt, "Sayın Tarım Bakanı,TMO ne zaman fındık alımına başlayacak? Fındık üreticisini delirtmeyin. Siyasi bedeli ağır olur." dedi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3557
İzlenme 8214
İzlenme 5876
İzlenme 6625
VİDEO GALERİ
İzlenme 5495
İzlenme 5715
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu