Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Danıştay Durdurdu Bakanlık Yürüttü!
13 Nisan 2017 Perşembe 00:37:00 / Rize Haber
Rize kent merkeziyle birlikte 26 köy ve 9 belediyenin içme suyu ihtiyacının sağlandığı Salarha Vadisi üzerindeki Andon bölgesinde kurulmak istenen HES projesinde bir başka skandal gibi gelişme daha ortaya çıktı.
23:10Rize ve Artvin Valileri Batum Başkonsolosu Koçak`ı Ziyaret Etti10:24Trabzon’da sağanak, Rize’de hortum22:34Ardeşen’in Lokomotifi Esnafımızla Her Hafta Bir Araya Geliyoruz09:37 ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne Ekrem Yüce Atandı10:15 Kırık Tüneli Tamamlanırsa Rize-Erzurum Arası 1,5 Saate Düşer20:12Rize’de Erdoğan’la ilgili hakaret içeren karikatür paylaşımına soruşturma10:08Rize Yatırımlarla Çağ Atlayacak13:55Türkiye Diyanet Vakfı Rize de Farklı16:24Rize’de Tarihi Çınar Ağacı Kesildi23:34 Okan Buruk: `Rize ayağa kalkacak`09:33Ev Yaparken Teknik Elemana Danışma Oranı Yüzde 2023:36 Ardeşen’de Gaziler Günü kutlandı22:52 Rize’ de Emeklilerin 3 Bin Daire Talebi Var13:45Rize`de Dere Yatağı Alanındaki 7 Katlı Binaya Yıkım Kararı

 

            Daha önce, devam eden yargı sürecine karşın, zamanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca sürdürülen ÇED süreci tartışmalara neden olmuştu. Henüz bu tartışmalar bitmeden, açılan davalarla iptal edilen ve iptal kararı kesinleşip arşive kaldırılan proje ve ÇED Raporlarına karşın, yeni işlem yapılıyor gibi başlatılan çalışmalar da tartışmaları alevlendirdi.

            Yaşanan gelişmelere karşı, daha önce aynı HES`e, ahırdaki ineğini satarak ve banka kredisi kullanarak dava açan ve bu davaları kazanan köylüler, aynı HES için başlatılan ÇED sürecine karşı da dava açtı.

            Rize İdare Mahkemesinde açılan dava süreci kapsamında Mahkeme Heyetinin verdiği Keşif ve Bilirkişi incelemesi için mahkeme masraflarını yatırmakta güçlük çeken Yurttaş Kazım ve arkadaşları, yaklaşık 3 güne sarkan Bilirkişi İncelemesinin gece karanlığına denk gelmesine de tepki göstermişti.

            Andon İçme Suyu Tesislerinin bulunduğu Küçükçayır Köyü (Andon) sınırları içerisindeki HES ve taşocaklarına karşı Yurttaş Kazım ile birlikte açtığı davalar sürecinde Rize Belediyesindeki işinden atılan Yusuf Esir de mücadelesinden vazgeçmedi.

            Daha sonra, Ambarlık HES için verilerek kesinleşmiş iptal kararlarını gerekçe göstererek, işlem yürütülen Ambarlık HES projesinin `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle, Danıştay 13.Dairesinde dava açtı.

            Su Kullanım Hakkı Durduruldu

            Danıştay Onüçüncü Daire, Yusuf Esir`in, "Ambarlık 1-1 regülatörleri ve HES tesisinin, lisansının geçerli olduğu süredeki su kullanımına ilişkin işletme esaslarını belirleyen, Ambarlık 1-2  Regülatörleri ve Hidroelektrik Enerji Üretim Tesisinin Su Kullanım Hakkı ve İşletme Esaslarına İlişkin Anlaşma ile dayanağı olan ilgili yönetmeliğin iptali ve yürütmesinin durdurulması" istemini kısmen kabul etti.

            HES projesinin, `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` iptali ve yürütmesinin durdurulması talebini kabul ederek görüşen Danıştay 13.Daire, 22 Ekim 2013 tarihli gerekçeli kararında, söz konusu Ambarlık HES projesi için daha önceden verilmiş ve kesinleşmiş `iptal` kararlarına atıfta bulunarak; `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` hukuka uygunluk göstermediğine hükmederek yürütmesini durdurdu.

            Daire, daha sonra ara kararında müdahale istemini de kabul ederek, davanın esastan görüşülmesine hükmetti.

            Hukuk Görmezden Gelir mi?

            Bu süreçte, daha önce Rize İdare Mahkemesi tarafından verilen ve Danıştay 14.Daire tarafından da onaylanarak kesinleşen ve kesinleştiği için arşive kaldırılan `iptal` kararları ile Danıştay 13.Daire`nin, `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` yürütmesini durduran kararını `yok` sayıp, görmezden gelerek; aynı HES için yeniden süreç başlattı.

            Aynı HES`e 3. kez verilen ÇED Olumlu Raporuna 4.kez dava açan Kazım Delal ve Yusuf Esir ile arkadaşları, mahkeme ve bilirkişi heyetine söz konusu `iptal` ve yürütmeyi durdurma kararlarını vermesine karşın; Mahkeme heyeti, Bilirkişi Heyetinin `uygun görüşlü` raporu sonrasında, köylülerin taleplerini reddetti.

            Rize İdare Mahkemesinin davayı reddetmesinin ardından Danıştay`a itiraz eden Esir ve Delal, Mahkeme ve Bilirkişi heyetlerinin dosyayı eksik incelediklerini, aynı mahkemenin verdiği kendi iptal kararlarının yanında Danıştay 13.Daire`nin `yürütmeyi durdurma` kararını da görmediğini ileri sürdü. Esir, "Bu durumda Bakanlık, suyu olmayan, su kullanım anlaşması yok sayılan HES`e ÇED Raporu vermiş, Mahkeme de bunu kabul etmiş olmuyor mu? Burada kim suç işliyor" dedi.

            8 Ayrı Dosya

            Kazım Delal ile birlikte, daha önceki dosyalara sundukları, `Afet Bölgesi`, `Turizm Bölgesi`, Andon İçme Suyu Tesisleri, bölgenin endemik tür ve yapısı hakkındaki raporlar ve iptal kararlarının içerdiği 8 ayrı dosya hazırlayan Yusuf Esir, arkadaşlarıyla birlikte bu dosyaları Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Mahkeme heyeti ile Danıştay 14.Daire`ye iletti. Esir ve Delal Danıştay`dan ayrıca, itirazlarına ilişkin kararın duruşma yapıldıktan sonra verilmesini istedi.

            HES`lere karşı mücadeleden, yaşadıkları bütün olumsuzluklara karşı vazgeçmeyeceklerini kaydeden Yusuf Esir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının, kendilerine ulaşan kesin yargı kararlarına karşın nasıl işlem yürüttüğüne anlam veremediğini kaydetti.

            Yeter Artık, Temelsiz Mülk İstiyorlar!

            Devletin yasa ve yönetmelikler ile hukukun üstünlüğü ilkesi gereği yargı kararlarına uymak için vatandaşları nasıl gözetliyorsa kendisinin de aynı hassasiyeti göstermesi gerektiğine işaret eden Esir, "HES`in ÇED raporları iptal olmuş. Proje yok sayılmış. Mahkeme burada, bütüncül planlama yapılmadan, kümülatif etkiler ortaya konulmadan hiçbir şey yapılamaz, demiş. Danıştay su kullanım anlaşmasının yürütmesini durdurmuş. Dava süreci devam ediyor. Ama Bakanlıklar hiç birini takmıyor. Böyle devlet anlayışı, yönetimi mi olur? Adalet mülkün temelidir, diyorlar, bunlar temelsiz mülk istiyorlar. Bu dereler, sular, topraklar, buralar atalarımızdan dedelerimizden bize miras kaldı. Nasıl kaldıysa bizden sonrakilere de öyle devredeceğiz. Çeksinler ellerini, yeter artık" diye tepkisini dile getirdi.

Bu haber 508 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Atiker Konyaspor Maçını Kazanmak Zorundayız
Ç.Rizesporlu Ali Çamdalı Konyaspor maçını kazanmak istediklerini söyledi
Yorum : 0
Rizespor
Taraftar Galibiyete İnanıyor
Hafta sonu Atiker Konyaspor’u Çaykur Didi stadında konuk edecek Çaykur Rizespor’ da taraftarlar galibiyet konusunda takımlarına güveniyorlar.
Yorum : 0
Magazin
`Çayımızın Sorunlarına Birlikte Çözüm Bulalım`
Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan ve Genel Sekreteri İsmail Kocaman Rize MHP İl Başkanlığı’na atanan İhsan Alkan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Yorum : 0
Magazin
Başkan Gültekin Kan Bağışında Bulundu
Rize’nin Ardeşen İlçe Belediye Başkanı Hakan Gültekin, Rize Kızılay Kan Merkezi`nin Kan Bağış Toplama Kampanyasına katılarak kan verdi.
Yorum : 0
Kültür Sanat
Rize Kitap Günleri Fuarı’ Açıldı
Rize Belediyesi`nin desteklediği Rize Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün katkılarıyla Rize`de uzun süredir hayali kurulan ve uzun uğraşlar sonucu bugün açılışı gerçekleşen "Rize Kitap Günleri" fuarı vatandaşlar tarafından ilgi gördü.
Yorum : 0
Rizespor
Sıra Geldi Atiker Konyaspor’a
Çaykur Rizespor Kalecisi Gökhan AkkanKonyaspor` u yenip yeni bir çıkış başlatmak istediklerini söyledi
Yorum : 0
Konya Mesaisi Sürüyor 17 Ekim 2018 Çarşamba 10:21:00
Galibiyet Bizi Daha Büyük Hedeflere Götürecek 17 Ekim 2018 Çarşamba 10:19:00
Güneysu`da Sempozyum Heyecanı 16 Ekim 2018 Salı 22:27:00
Gaziantep’te Düzenlenecek “Rize Günleri” Tehir Edildi 16 Ekim 2018 Salı 22:25:00
ÇAYKUR Genel Müdürü Yüce, Basın Mensubu Kardeşlerini Konuk Etti 16 Ekim 2018 Salı 15:13:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Ekmekte zam tartışması! Üretim 1 hafta içinde durabilir
Fırıncılar 250 gram ekmeğin 1.25 TL`den satılmaya devam etmesi halinde üretimin durabileceği konusunda uyarıyor. Bu fiyatın sürdürülebilir olmadığını anlatan fırıncılar, "Bizim amortisman, çalışan tazminatlar, lojistik gibi masraflar hariç maliyetimiz 1.25 TL. 1 hafta içinde ekmek üretimi durabilir" diyor.
Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!  Kaynak Yeniçağ: Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!
TÜİK`in verilerine göre, tarım arazilerinin kapladığı alan Türkiye’de 1992 yılında toplam 27,6 milyon hektar iken, 2017 yılında 23,4 milyon hektara geriledi. 25 yılda yaklaşık 4 milyon hektar yani yaklaşık Konya ili büyüklüğünde tarım arazisi kaybedildi.
Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi  Kaynak Yeniçağ: Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı`nın, Suudi Arabistan`ın İstanbul Başkonsolosluğu`na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan Türk ve Suudi yetkililer konsolosluktan ayrıldı.
MHP`li Enginyurt`tan sert sözler: Siyasi bedeli ağır olur
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Tarım Bakanı Pakdemirli`nin fındık ile ilgili açıklama yapmamasına sert tepki gösterdi. Bakan Pakdemirli`nin "TMO`nun bugün mısır alımına başlandığı" açıklamasına MHP`li vekil Enginyurt, "Sayın Tarım Bakanı,TMO ne zaman fındık alımına başlayacak? Fındık üreticisini delirtmeyin. Siyasi bedeli ağır olur." dedi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3547
İzlenme 8210
İzlenme 5871
İzlenme 6622
VİDEO GALERİ
İzlenme 5493
İzlenme 5713
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu