Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Danıştay Durdurdu Bakanlık Yürüttü!
13 Nisan 2017 Perşembe 00:37:00 / Rize Haber
Rize kent merkeziyle birlikte 26 köy ve 9 belediyenin içme suyu ihtiyacının sağlandığı Salarha Vadisi üzerindeki Andon bölgesinde kurulmak istenen HES projesinde bir başka skandal gibi gelişme daha ortaya çıktı.
18:40Rize’nin Seçmen ve Sandık Sayıları Belli Oldu20:04Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi19:54Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı18:53Rize`de Uyuşturucu Operasyonu23:29 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden Deprem Eğitimi00:48Rize Ardeşen`deki Düzköy Köyü Fındıklı`ya Bağlandı15:525 Ayrı Koruma Kurulu Kararı Ayder`i Koruyamadı 12:34 Rize’ de Emniyet Parka Göz Yumuyor18:34Pazar`da Fakülte Camisinin Temeli Atıldı00:13RTEÜ Batı Park Projesinde Dolgu Çalışmaları Başladı00:11Pileki Mağarasına Ulaşan Tarihi Patika Yollar Açılarak Turizme Kazandırılacak17:31 Ardeşen`in Yüzü Başkan Gültekin`le Güldü21:40Başkan Mete Dur Durak Bilmiyor!20:45Ovit’teki Çığ Tüneli’ni İlk Onlar Kullandı

 

            Daha önce, devam eden yargı sürecine karşın, zamanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca sürdürülen ÇED süreci tartışmalara neden olmuştu. Henüz bu tartışmalar bitmeden, açılan davalarla iptal edilen ve iptal kararı kesinleşip arşive kaldırılan proje ve ÇED Raporlarına karşın, yeni işlem yapılıyor gibi başlatılan çalışmalar da tartışmaları alevlendirdi.

            Yaşanan gelişmelere karşı, daha önce aynı HES`e, ahırdaki ineğini satarak ve banka kredisi kullanarak dava açan ve bu davaları kazanan köylüler, aynı HES için başlatılan ÇED sürecine karşı da dava açtı.

            Rize İdare Mahkemesinde açılan dava süreci kapsamında Mahkeme Heyetinin verdiği Keşif ve Bilirkişi incelemesi için mahkeme masraflarını yatırmakta güçlük çeken Yurttaş Kazım ve arkadaşları, yaklaşık 3 güne sarkan Bilirkişi İncelemesinin gece karanlığına denk gelmesine de tepki göstermişti.

            Andon İçme Suyu Tesislerinin bulunduğu Küçükçayır Köyü (Andon) sınırları içerisindeki HES ve taşocaklarına karşı Yurttaş Kazım ile birlikte açtığı davalar sürecinde Rize Belediyesindeki işinden atılan Yusuf Esir de mücadelesinden vazgeçmedi.

            Daha sonra, Ambarlık HES için verilerek kesinleşmiş iptal kararlarını gerekçe göstererek, işlem yürütülen Ambarlık HES projesinin `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle, Danıştay 13.Dairesinde dava açtı.

            Su Kullanım Hakkı Durduruldu

            Danıştay Onüçüncü Daire, Yusuf Esir`in, "Ambarlık 1-1 regülatörleri ve HES tesisinin, lisansının geçerli olduğu süredeki su kullanımına ilişkin işletme esaslarını belirleyen, Ambarlık 1-2  Regülatörleri ve Hidroelektrik Enerji Üretim Tesisinin Su Kullanım Hakkı ve İşletme Esaslarına İlişkin Anlaşma ile dayanağı olan ilgili yönetmeliğin iptali ve yürütmesinin durdurulması" istemini kısmen kabul etti.

            HES projesinin, `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` iptali ve yürütmesinin durdurulması talebini kabul ederek görüşen Danıştay 13.Daire, 22 Ekim 2013 tarihli gerekçeli kararında, söz konusu Ambarlık HES projesi için daha önceden verilmiş ve kesinleşmiş `iptal` kararlarına atıfta bulunarak; `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` hukuka uygunluk göstermediğine hükmederek yürütmesini durdurdu.

            Daire, daha sonra ara kararında müdahale istemini de kabul ederek, davanın esastan görüşülmesine hükmetti.

            Hukuk Görmezden Gelir mi?

            Bu süreçte, daha önce Rize İdare Mahkemesi tarafından verilen ve Danıştay 14.Daire tarafından da onaylanarak kesinleşen ve kesinleştiği için arşive kaldırılan `iptal` kararları ile Danıştay 13.Daire`nin, `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` yürütmesini durduran kararını `yok` sayıp, görmezden gelerek; aynı HES için yeniden süreç başlattı.

            Aynı HES`e 3. kez verilen ÇED Olumlu Raporuna 4.kez dava açan Kazım Delal ve Yusuf Esir ile arkadaşları, mahkeme ve bilirkişi heyetine söz konusu `iptal` ve yürütmeyi durdurma kararlarını vermesine karşın; Mahkeme heyeti, Bilirkişi Heyetinin `uygun görüşlü` raporu sonrasında, köylülerin taleplerini reddetti.

            Rize İdare Mahkemesinin davayı reddetmesinin ardından Danıştay`a itiraz eden Esir ve Delal, Mahkeme ve Bilirkişi heyetlerinin dosyayı eksik incelediklerini, aynı mahkemenin verdiği kendi iptal kararlarının yanında Danıştay 13.Daire`nin `yürütmeyi durdurma` kararını da görmediğini ileri sürdü. Esir, "Bu durumda Bakanlık, suyu olmayan, su kullanım anlaşması yok sayılan HES`e ÇED Raporu vermiş, Mahkeme de bunu kabul etmiş olmuyor mu? Burada kim suç işliyor" dedi.

            8 Ayrı Dosya

            Kazım Delal ile birlikte, daha önceki dosyalara sundukları, `Afet Bölgesi`, `Turizm Bölgesi`, Andon İçme Suyu Tesisleri, bölgenin endemik tür ve yapısı hakkındaki raporlar ve iptal kararlarının içerdiği 8 ayrı dosya hazırlayan Yusuf Esir, arkadaşlarıyla birlikte bu dosyaları Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Mahkeme heyeti ile Danıştay 14.Daire`ye iletti. Esir ve Delal Danıştay`dan ayrıca, itirazlarına ilişkin kararın duruşma yapıldıktan sonra verilmesini istedi.

            HES`lere karşı mücadeleden, yaşadıkları bütün olumsuzluklara karşı vazgeçmeyeceklerini kaydeden Yusuf Esir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının, kendilerine ulaşan kesin yargı kararlarına karşın nasıl işlem yürüttüğüne anlam veremediğini kaydetti.

            Yeter Artık, Temelsiz Mülk İstiyorlar!

            Devletin yasa ve yönetmelikler ile hukukun üstünlüğü ilkesi gereği yargı kararlarına uymak için vatandaşları nasıl gözetliyorsa kendisinin de aynı hassasiyeti göstermesi gerektiğine işaret eden Esir, "HES`in ÇED raporları iptal olmuş. Proje yok sayılmış. Mahkeme burada, bütüncül planlama yapılmadan, kümülatif etkiler ortaya konulmadan hiçbir şey yapılamaz, demiş. Danıştay su kullanım anlaşmasının yürütmesini durdurmuş. Dava süreci devam ediyor. Ama Bakanlıklar hiç birini takmıyor. Böyle devlet anlayışı, yönetimi mi olur? Adalet mülkün temelidir, diyorlar, bunlar temelsiz mülk istiyorlar. Bu dereler, sular, topraklar, buralar atalarımızdan dedelerimizden bize miras kaldı. Nasıl kaldıysa bizden sonrakilere de öyle devredeceğiz. Çeksinler ellerini, yeter artık" diye tepkisini dile getirdi.

Bu haber 433 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Sağlık
Akademik Kadroyu Aldı Doktor Eşiyle İstifa Edip Gitti
Rize’de yılın doktoru ödülünü alan ve eşiyle beraber akademisyen kadroya geçen Tıbbi Onkoloji Dr. Öğretim Üyesi Serkan Akın ile eşi Dr. Öğretim Üyesi Şafak Akın, istifa ederek Rize’deki görevlerinden ayrıldı.
Yorum : 0
Siyaset
Rize CHP’de Aday İstifası
24 Haziran da yapılacak genel seçimlerde CHP Rize İl teşkilatının istediği adayı Genel merkez kabul etmeyince il başkanı Mesut Rakıcı Genel merkeze istifasını sundu
Yorum : 0
Siyaset
MHP Fener Mahallesinde Partililerle Buluştu
24 Haziranda yapılacak seçimler için çalışmalarını sürdüren MHP Rize milletvekili adayları Fener ve Boğaz Mahalle sakinleri ile iftar yemeğinde bir araya geldiler
Yorum : 0
Siyaset
Rize Milletvekili Adaylarıyla Buluşuyor
AK Parti Rize İl Başkan Vekil Ali Haydar Er, AK Parti Rize 27. Dönem milletvekili aday tanıtım programının 26 Mayıs`ta yapılacağını açıkladı.
Yorum : 0
Magazin
Gürcü Çay İşçileri Çay Toplamayı Eğlenceye Dönüştürdü
Doğu Karadeniz Bölgesi`nde çay hasat sezonunda çalışmak üzere Gürcistan`dan bölgeye gelen Gürcü çay işçileri çay toplamayı kendileri için adeta bir eğlenceye dönüştürdü.
Yorum : 0
Siyaset
Mhp Milletvekili Adayları Ziyaretlerini Sürdürüyor
Milleyetçi hareket Partisi (MHP) Milletvekili adayları seçim çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Milletvekili adayları il teşkilatı ile birlikte Çayeli`nde seçim çalışmalarını sürdürdü.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor’a Karaman’ dan İkinci İcra Şoku 24 Mayıs 2018 Perşembe 18:09:00
İyi Parti Gençlik ve Kadın harekatıdır 24 Mayıs 2018 Perşembe 13:57:00
Rize dört koldan Yeşil-mavililer transfer çalışmalarını hem yurt içi hem de yurt dışında sürdürüyor 24 Mayıs 2018 Perşembe 01:26:00
Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Rize`de İftarda Buluştu 24 Mayıs 2018 Perşembe 01:23:00
Rize’nin Seçmen ve Sandık Sayıları Belli Oldu 23 Mayıs 2018 Çarşamba 18:40:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3433
İzlenme 8081
İzlenme 5758
İzlenme 6514
VİDEO GALERİ
İzlenme 5388
İzlenme 5614
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu