Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Danıştay Durdurdu Bakanlık Yürüttü!
13 Nisan 2017 Perşembe 00:37:00 / Rize Haber
Rize kent merkeziyle birlikte 26 köy ve 9 belediyenin içme suyu ihtiyacının sağlandığı Salarha Vadisi üzerindeki Andon bölgesinde kurulmak istenen HES projesinde bir başka skandal gibi gelişme daha ortaya çıktı.
13:14Rize`de Şiddetli Yağışların Yaraları Sarılıyor.13:12Kara Kuvvetleri Komutanlığından Amcasının Şehitlik Beratını İstiyor21:48Rize’deki Selin Tahribatı Ortaya Çıkıyor11:49İmar Barışı Yeniden Gözden geçirilmelidir11:41Balıkçılarına Değişen Kurallar Hatırlatıldı16:09Varda Yaylası`nda Kaçak Yapılaşmanın Önüne Geçiliyor15:31 O Bina Kaçak Çıktı07:32 Balcı’nın İmdadına Bakan Yetişti23:42Varda İçme Suyunda İnceleme15:16Dev bardak heykelli `Çay Çarşısı` kuruluyor 16:38Rize`de Maganda Kurşunu Gözünü Kör Etti13:22Strateji Derneği Başkanı Şener MENGENE `den Basına Kutlama22:09Rize`de Dereye Düşen Kişi Yaşamını Yitirdi03:50Rize`de 11 Yaşındaki Çocuğa Cinsel Tacizde Bulunan Zanlı Gözaltına Alındı

 

            Daha önce, devam eden yargı sürecine karşın, zamanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca sürdürülen ÇED süreci tartışmalara neden olmuştu. Henüz bu tartışmalar bitmeden, açılan davalarla iptal edilen ve iptal kararı kesinleşip arşive kaldırılan proje ve ÇED Raporlarına karşın, yeni işlem yapılıyor gibi başlatılan çalışmalar da tartışmaları alevlendirdi.

            Yaşanan gelişmelere karşı, daha önce aynı HES`e, ahırdaki ineğini satarak ve banka kredisi kullanarak dava açan ve bu davaları kazanan köylüler, aynı HES için başlatılan ÇED sürecine karşı da dava açtı.

            Rize İdare Mahkemesinde açılan dava süreci kapsamında Mahkeme Heyetinin verdiği Keşif ve Bilirkişi incelemesi için mahkeme masraflarını yatırmakta güçlük çeken Yurttaş Kazım ve arkadaşları, yaklaşık 3 güne sarkan Bilirkişi İncelemesinin gece karanlığına denk gelmesine de tepki göstermişti.

            Andon İçme Suyu Tesislerinin bulunduğu Küçükçayır Köyü (Andon) sınırları içerisindeki HES ve taşocaklarına karşı Yurttaş Kazım ile birlikte açtığı davalar sürecinde Rize Belediyesindeki işinden atılan Yusuf Esir de mücadelesinden vazgeçmedi.

            Daha sonra, Ambarlık HES için verilerek kesinleşmiş iptal kararlarını gerekçe göstererek, işlem yürütülen Ambarlık HES projesinin `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle, Danıştay 13.Dairesinde dava açtı.

            Su Kullanım Hakkı Durduruldu

            Danıştay Onüçüncü Daire, Yusuf Esir`in, "Ambarlık 1-1 regülatörleri ve HES tesisinin, lisansının geçerli olduğu süredeki su kullanımına ilişkin işletme esaslarını belirleyen, Ambarlık 1-2  Regülatörleri ve Hidroelektrik Enerji Üretim Tesisinin Su Kullanım Hakkı ve İşletme Esaslarına İlişkin Anlaşma ile dayanağı olan ilgili yönetmeliğin iptali ve yürütmesinin durdurulması" istemini kısmen kabul etti.

            HES projesinin, `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` iptali ve yürütmesinin durdurulması talebini kabul ederek görüşen Danıştay 13.Daire, 22 Ekim 2013 tarihli gerekçeli kararında, söz konusu Ambarlık HES projesi için daha önceden verilmiş ve kesinleşmiş `iptal` kararlarına atıfta bulunarak; `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` hukuka uygunluk göstermediğine hükmederek yürütmesini durdurdu.

            Daire, daha sonra ara kararında müdahale istemini de kabul ederek, davanın esastan görüşülmesine hükmetti.

            Hukuk Görmezden Gelir mi?

            Bu süreçte, daha önce Rize İdare Mahkemesi tarafından verilen ve Danıştay 14.Daire tarafından da onaylanarak kesinleşen ve kesinleştiği için arşive kaldırılan `iptal` kararları ile Danıştay 13.Daire`nin, `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` yürütmesini durduran kararını `yok` sayıp, görmezden gelerek; aynı HES için yeniden süreç başlattı.

            Aynı HES`e 3. kez verilen ÇED Olumlu Raporuna 4.kez dava açan Kazım Delal ve Yusuf Esir ile arkadaşları, mahkeme ve bilirkişi heyetine söz konusu `iptal` ve yürütmeyi durdurma kararlarını vermesine karşın; Mahkeme heyeti, Bilirkişi Heyetinin `uygun görüşlü` raporu sonrasında, köylülerin taleplerini reddetti.

            Rize İdare Mahkemesinin davayı reddetmesinin ardından Danıştay`a itiraz eden Esir ve Delal, Mahkeme ve Bilirkişi heyetlerinin dosyayı eksik incelediklerini, aynı mahkemenin verdiği kendi iptal kararlarının yanında Danıştay 13.Daire`nin `yürütmeyi durdurma` kararını da görmediğini ileri sürdü. Esir, "Bu durumda Bakanlık, suyu olmayan, su kullanım anlaşması yok sayılan HES`e ÇED Raporu vermiş, Mahkeme de bunu kabul etmiş olmuyor mu? Burada kim suç işliyor" dedi.

            8 Ayrı Dosya

            Kazım Delal ile birlikte, daha önceki dosyalara sundukları, `Afet Bölgesi`, `Turizm Bölgesi`, Andon İçme Suyu Tesisleri, bölgenin endemik tür ve yapısı hakkındaki raporlar ve iptal kararlarının içerdiği 8 ayrı dosya hazırlayan Yusuf Esir, arkadaşlarıyla birlikte bu dosyaları Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Mahkeme heyeti ile Danıştay 14.Daire`ye iletti. Esir ve Delal Danıştay`dan ayrıca, itirazlarına ilişkin kararın duruşma yapıldıktan sonra verilmesini istedi.

            HES`lere karşı mücadeleden, yaşadıkları bütün olumsuzluklara karşı vazgeçmeyeceklerini kaydeden Yusuf Esir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının, kendilerine ulaşan kesin yargı kararlarına karşın nasıl işlem yürüttüğüne anlam veremediğini kaydetti.

            Yeter Artık, Temelsiz Mülk İstiyorlar!

            Devletin yasa ve yönetmelikler ile hukukun üstünlüğü ilkesi gereği yargı kararlarına uymak için vatandaşları nasıl gözetliyorsa kendisinin de aynı hassasiyeti göstermesi gerektiğine işaret eden Esir, "HES`in ÇED raporları iptal olmuş. Proje yok sayılmış. Mahkeme burada, bütüncül planlama yapılmadan, kümülatif etkiler ortaya konulmadan hiçbir şey yapılamaz, demiş. Danıştay su kullanım anlaşmasının yürütmesini durdurmuş. Dava süreci devam ediyor. Ama Bakanlıklar hiç birini takmıyor. Böyle devlet anlayışı, yönetimi mi olur? Adalet mülkün temelidir, diyorlar, bunlar temelsiz mülk istiyorlar. Bu dereler, sular, topraklar, buralar atalarımızdan dedelerimizden bize miras kaldı. Nasıl kaldıysa bizden sonrakilere de öyle devredeceğiz. Çeksinler ellerini, yeter artık" diye tepkisini dile getirdi.

Bu haber 477 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rize Haber
Rize`de Şiddetli Yağışların Yaraları Sarılıyor.
Rize`de son bir ay içerisinde aralıklarla etkili olan şiddetli yağışların ardından yapılan incelemelerde 15 evin nakline, 80 ev için istinat duvarı yapılmasına karar verildi.
Yorum : 0
Rize Haber
Kara Kuvvetleri Komutanlığından Amcasının Şehitlik Beratını İstiyor
Rize`nin İkizdere İlçesi`nin Gürdere Köyü`nde ikamet eden Yaşar Baş, amcası Ömer Baş`ın Genelkurmay kayıtlarında şehit görüldüğünü belgeleyerek Kara Kuvvetleri Komutanlığına dilekçe ile başvurdu ve Şehitlik Beratı istedi
Yorum : 0
Rizespor
Rize’de Gündem Transfer
Transfer çalışmalarını sürdüren Çaykur Rizespor yönetimi 9 ve 10 numaralı oyuncular için görüşmelerini sürdürürken her iki oyuncunun hafta içi takıma kazandırılması için uğraş veriyor
Yorum : 0
Rizespor
Planlarımız Galibiyet Üzerinde Olacak
Akhisar maçının hazırlıklarına başlayan Çaykur Rizespor’ da Teknik Direktör İbrahim Üzülmez, deplasmanda hedefin galibiyet olduğunu söyledi
Yorum : 0
Rizespor
353.forma sahibini buldu
Çaykur Rizespor store mağazalarından forma alan 353. kişi Ahmet Uzun oldu
Yorum : 0
Magazin
Raftingci Milli Sporcu Nikaha Botla Geldi
Karadeniz’de Rafting Botuyla Nikaha Gelen Çift İlgi Odağı Oldu
Yorum : 0
Rize Belediyesi’nden Çevre Harekatı 14 Ağustos 2018 Salı 09:59:00
Gürcü Öğrencilerden Vali Bektaş’a Ziyaret 13 Ağustos 2018 Pazartesi 15:59:00
`Yaralarının Sarılmasının Takipçisi Olacağız!` 13 Ağustos 2018 Pazartesi 12:13:00
Pazar`daki güreş turnuvası sona erdi 13 Ağustos 2018 Pazartesi 11:11:00
Rizeli Komutan Hacıoğlu Tümgeneralliğe Terfi Etti 13 Ağustos 2018 Pazartesi 11:02:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`
Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Rize Limanı`nın genişleme sahasında yapılması planlanan futbol sahasının kente ihanet olduğunu söyledi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3494
İzlenme 8138
İzlenme 5811
İzlenme 6562
VİDEO GALERİ
İzlenme 5447
İzlenme 5666
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu