Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Danıştay Durdurdu Bakanlık Yürüttü!
13 Nisan 2017 Perşembe 00:37:00 / Rize Haber
Rize kent merkeziyle birlikte 26 köy ve 9 belediyenin içme suyu ihtiyacının sağlandığı Salarha Vadisi üzerindeki Andon bölgesinde kurulmak istenen HES projesinde bir başka skandal gibi gelişme daha ortaya çıktı.
12:13Taylan; Müslüman Uygur Türklerine Yapılan Zulmü Kınadı12:46 Kadınlar yapabileceklerinin farkında olsunlar21:44 Çakur Genel Müdürlüğü Çevresi Çay Bitkisiyle Süslendi21:38Vali Çeber Yatırımları Yerinde İnceledi15:13Kendirlide Kenevir Açılımı15:08Vali Çeber, Muhtarları Dinledi16:07RTSO Başkanı Karamehmetoğlu’ndan Önemli Açıklamalar12:29 Sokakta Kalan Anne Köpek Ardeşen Belediyesi`ne Sığındı12:01Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’na 4 Üst Geçit Yapılacak14:59Rizeli Muhtar Karayollarından Çok Dertli.23:20 RTEܒ lü Genç Kansere Yenik Düştü23:20 RTEܒ lü Genç Kansere Yenik Düştü16:00Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vefat eden dayısı Rize’de toprağa verildi13:58 Rize’de Dev proje. ‘Her Dem Toprak İçin’

 

            Daha önce, devam eden yargı sürecine karşın, zamanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca sürdürülen ÇED süreci tartışmalara neden olmuştu. Henüz bu tartışmalar bitmeden, açılan davalarla iptal edilen ve iptal kararı kesinleşip arşive kaldırılan proje ve ÇED Raporlarına karşın, yeni işlem yapılıyor gibi başlatılan çalışmalar da tartışmaları alevlendirdi.

            Yaşanan gelişmelere karşı, daha önce aynı HES`e, ahırdaki ineğini satarak ve banka kredisi kullanarak dava açan ve bu davaları kazanan köylüler, aynı HES için başlatılan ÇED sürecine karşı da dava açtı.

            Rize İdare Mahkemesinde açılan dava süreci kapsamında Mahkeme Heyetinin verdiği Keşif ve Bilirkişi incelemesi için mahkeme masraflarını yatırmakta güçlük çeken Yurttaş Kazım ve arkadaşları, yaklaşık 3 güne sarkan Bilirkişi İncelemesinin gece karanlığına denk gelmesine de tepki göstermişti.

            Andon İçme Suyu Tesislerinin bulunduğu Küçükçayır Köyü (Andon) sınırları içerisindeki HES ve taşocaklarına karşı Yurttaş Kazım ile birlikte açtığı davalar sürecinde Rize Belediyesindeki işinden atılan Yusuf Esir de mücadelesinden vazgeçmedi.

            Daha sonra, Ambarlık HES için verilerek kesinleşmiş iptal kararlarını gerekçe göstererek, işlem yürütülen Ambarlık HES projesinin `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle, Danıştay 13.Dairesinde dava açtı.

            Su Kullanım Hakkı Durduruldu

            Danıştay Onüçüncü Daire, Yusuf Esir`in, "Ambarlık 1-1 regülatörleri ve HES tesisinin, lisansının geçerli olduğu süredeki su kullanımına ilişkin işletme esaslarını belirleyen, Ambarlık 1-2  Regülatörleri ve Hidroelektrik Enerji Üretim Tesisinin Su Kullanım Hakkı ve İşletme Esaslarına İlişkin Anlaşma ile dayanağı olan ilgili yönetmeliğin iptali ve yürütmesinin durdurulması" istemini kısmen kabul etti.

            HES projesinin, `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` iptali ve yürütmesinin durdurulması talebini kabul ederek görüşen Danıştay 13.Daire, 22 Ekim 2013 tarihli gerekçeli kararında, söz konusu Ambarlık HES projesi için daha önceden verilmiş ve kesinleşmiş `iptal` kararlarına atıfta bulunarak; `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` hukuka uygunluk göstermediğine hükmederek yürütmesini durdurdu.

            Daire, daha sonra ara kararında müdahale istemini de kabul ederek, davanın esastan görüşülmesine hükmetti.

            Hukuk Görmezden Gelir mi?

            Bu süreçte, daha önce Rize İdare Mahkemesi tarafından verilen ve Danıştay 14.Daire tarafından da onaylanarak kesinleşen ve kesinleştiği için arşive kaldırılan `iptal` kararları ile Danıştay 13.Daire`nin, `Su Kullanım Hakkı Anlaşmasının` yürütmesini durduran kararını `yok` sayıp, görmezden gelerek; aynı HES için yeniden süreç başlattı.

            Aynı HES`e 3. kez verilen ÇED Olumlu Raporuna 4.kez dava açan Kazım Delal ve Yusuf Esir ile arkadaşları, mahkeme ve bilirkişi heyetine söz konusu `iptal` ve yürütmeyi durdurma kararlarını vermesine karşın; Mahkeme heyeti, Bilirkişi Heyetinin `uygun görüşlü` raporu sonrasında, köylülerin taleplerini reddetti.

            Rize İdare Mahkemesinin davayı reddetmesinin ardından Danıştay`a itiraz eden Esir ve Delal, Mahkeme ve Bilirkişi heyetlerinin dosyayı eksik incelediklerini, aynı mahkemenin verdiği kendi iptal kararlarının yanında Danıştay 13.Daire`nin `yürütmeyi durdurma` kararını da görmediğini ileri sürdü. Esir, "Bu durumda Bakanlık, suyu olmayan, su kullanım anlaşması yok sayılan HES`e ÇED Raporu vermiş, Mahkeme de bunu kabul etmiş olmuyor mu? Burada kim suç işliyor" dedi.

            8 Ayrı Dosya

            Kazım Delal ile birlikte, daha önceki dosyalara sundukları, `Afet Bölgesi`, `Turizm Bölgesi`, Andon İçme Suyu Tesisleri, bölgenin endemik tür ve yapısı hakkındaki raporlar ve iptal kararlarının içerdiği 8 ayrı dosya hazırlayan Yusuf Esir, arkadaşlarıyla birlikte bu dosyaları Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Mahkeme heyeti ile Danıştay 14.Daire`ye iletti. Esir ve Delal Danıştay`dan ayrıca, itirazlarına ilişkin kararın duruşma yapıldıktan sonra verilmesini istedi.

            HES`lere karşı mücadeleden, yaşadıkları bütün olumsuzluklara karşı vazgeçmeyeceklerini kaydeden Yusuf Esir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının, kendilerine ulaşan kesin yargı kararlarına karşın nasıl işlem yürüttüğüne anlam veremediğini kaydetti.

            Yeter Artık, Temelsiz Mülk İstiyorlar!

            Devletin yasa ve yönetmelikler ile hukukun üstünlüğü ilkesi gereği yargı kararlarına uymak için vatandaşları nasıl gözetliyorsa kendisinin de aynı hassasiyeti göstermesi gerektiğine işaret eden Esir, "HES`in ÇED raporları iptal olmuş. Proje yok sayılmış. Mahkeme burada, bütüncül planlama yapılmadan, kümülatif etkiler ortaya konulmadan hiçbir şey yapılamaz, demiş. Danıştay su kullanım anlaşmasının yürütmesini durdurmuş. Dava süreci devam ediyor. Ama Bakanlıklar hiç birini takmıyor. Böyle devlet anlayışı, yönetimi mi olur? Adalet mülkün temelidir, diyorlar, bunlar temelsiz mülk istiyorlar. Bu dereler, sular, topraklar, buralar atalarımızdan dedelerimizden bize miras kaldı. Nasıl kaldıysa bizden sonrakilere de öyle devredeceğiz. Çeksinler ellerini, yeter artık" diye tepkisini dile getirdi.

Bu haber 559 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Magazin
Çayeli Bakır’a Sosyal Diyalog Ödülü
Türkiye’nin örnek yeraltı maden işletmelerinden Çayeli Bakır, çalışanlara yönelik iletişim çalışmalarıyla ve endüstri ilişkileri uygulamalarıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (AÇSHB) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi tarafından yürütülen Şirket Düzeyinde Sosyal Diyalog Konusunda En İyi Uygulama Yarışması’nda ödüle layık görüldü.
Yorum : 0
Siyaset
“Çevresel Hassasiyetin Devam Etmesinden Mutluyum”
TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, plastik kullanımının azaltılması amacıyla çıkarılan Çevre Yasası’nın her evde tartışıldığını belirterek, “Yasa çıktıktan sonra Türkiye’de tartışıldı. Özellikle çağımızın, ülkemizin ve dünyanın da en büyük sorunlarından birisi çevresel sorunlardır. Bu çevresel sorunlarla ilgili zihniyet değişikliğini hep beraber yaşamamız lazım. Toplumumuzda 81 milyonun çevresel hassasiyetlerinin artarak devam etmesinden mutluyum.” dedi.
Yorum : 0
Eğitim
Yusuf Delihasan’a Sürpriz Doğum Günü Kutlaması
Rize Valisi Kemal Çeber, İstiklal İlkokulunu ziyaret etti ve ‘Özel Eğitim 4. Sınıf’ öğrencisi Yusuf Delihasan’ a doğum günü sürprizi yaptı.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Başkan Kasap’tan Yarıyıl Tatili Mesajı
Rize Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, ilk ve orta dereceli okullarda başlayan yarıyıl tatili nedeniyle öğretmenler, öğrenciler ve velilere yönelik bir mesaj yayımladı.
Yorum : 0
Sağlık
Rize’de otizmli ailelere yönelik eğitimler sürüyor
Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı kapsamında Rize İl Sağlık Müdürlüğü ve Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneği(ROMED) koordinasyonuyla otizmli ailelere yönelik eğitim programları düzenleniyor.
Yorum : 0
Rizespor
Taraftarımızı Maça bekliyoruz
Çaykur Rizespor’ un taraftardan sorumlu yönetim kurulu üyesi Sedat Abanoz, İstanbul’ da bulunan Rizelileri Kasımpaşa maçı için tribüne gelip yeşil mavili takımı desteklemelerini istedi.
Yorum : 0
Yaptığı Resimle Türkiye İkincisi Olan Öztürk, Ödüllendirildi 18 Ocak 2019 Cuma 12:26:00
Vali Çeber, Öğrencilerden Gelen Davete Kayıtsız Kalamadı 18 Ocak 2019 Cuma 12:24:00
Puan Kaybetme Lüksümüz Yok 18 Ocak 2019 Cuma 12:21:00
Karne, Başarının Tek Göstergesi Değildir! 18 Ocak 2019 Cuma 12:18:00
Taylan; Müslüman Uygur Türklerine Yapılan Zulmü Kınadı 18 Ocak 2019 Cuma 12:13:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
TÜİK, `asgari ücret 2 bin 213 lira 40 kuruş olmalı` dedi
TÜİK, asgari ücret ile ilgili ağır statüdeki işlerde çalışanlarda 2 bin 213 lira 80 kuruş olması gerektiğini Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı
İşte 16 yılın Türkiye’ye faturası
Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman, elinde tablo ve karne ile Ak Parti dönemindeki 16 yılda gerçekleşen artışları anlattı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3623
İzlenme 8283
İzlenme 5946
İzlenme 6692
VİDEO GALERİ
İzlenme 5567
İzlenme 5813
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu