Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Deniz`ler Fındıklı`da Anıldı
07 Mayıs 2012 Pazartesi 11:10:00 / Siyaset
CHP Fındıklı İlçe Örgütü ve Emek Gençliği anmada konuşmalar yaparak denizleri unutmadıklarını belirttiler. Saygı duruşu ve temsili darağacının önünde Denizlerin son sözlerinin okunmasıyla başlayan yapılan basın açıklamalarıyla devam etti..
20:00Ekrem Yüce seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor17:38 Çaykur’daki FET֒cü tartışması Meclis gündeminde12:04CHP Pazar’da Belediye Başkan Adayını Tanıttı12:26Karslı, Çekildi ve Yeniden İlçe Başkanı Oldu10:28 Biz İstesek te istemesek te Millî Görüş Gelecek00:21 Çoban Ateşi Mart Seçimlerinden Sonra Partileşecek23:08 “Türkiye’yi muz cumhuriyetine çevirdiler”00:33 Metin, “Önemli Olan 5 Yıl Sonra Aynı Teveccühün Gösterilmesidir”12:59CHP Rize`de Kenan Bıyık ile seçime girecek14:55Mansur Yavaş`tan Melih Gökçek`e: Muhattabım değildir Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş`tan Melih Gökçek`e: Muhattabım değildir 14:50Davutoğlu: Para ile tutulmuş, iletişim teröristleri...14:48Temel Karamollaoğlu: Herkes tehlike altında14:45`CHP Ankara`da, İYİ Parti İstanbul`da aday çıkarmayacak`12:23 İyi Parti Gençlik Kolları Başkanlığına Atama

 

 

 

En hızlı koşucusuydular

CHP Fındıklı İlçe Örgütü adına Cihangir İlancıoğlu açıklama yaptı. Denizlerin devrimin en hızlı koşucusu olduğunu belirten İlancıoğlu, “Kim ki Türkiye solu üzerine birkaç kelam etse, Denizlerden, Mahirlerden söz etmek zorundadır” dedi. Denizlerin devrimci olmadan önce romantik olduklarını belirten İlancıoğlu, “Çok ağır bedeller ödetilmiş, değerleri, yaşam kavgaları, toplumsal duruşları ile yok edilmeleri hedeflenmiştir” diye konuştu. “Düzenin devrimci gençlik korkusu bitmedi” İlancıoğlu, devrimci gençliğin yaşadıklarını günümüze taşımanın ve topluma anımsatmanın sınırlı olsa da başarılabileceğini belirtti. İlancıoğlu, “Önce kaba güç, sonra pusu kurulan cinayetler, faili meçhuller, polis baskınları, tutuklamalar, işkencelerin ardı arkası gelmese de, düzenin devrimci gençlik korkusu dinmedi” dedi. Deniz’lerin idamını gerçek yüzü ile okumak zorunda olunduğunu belirten İlancıoğlu “CHP ilçe örgütü olarak denizlerin düşünce ve mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

 

“Çayı fındığı ve dereleri savunmayana deniz denmez”

Emek Gençliği adına konuşmayı Gökmen Turna yaptı. Turna, Denizlerin mücadelesinde öne çıkan ve son ana kadar dile getirdikleri hedeflerin, emperyalizme karşı Türkiye’nin gerçekten bağımsız, demokratik bir ülke olması ve emekçi halkların kurtuluşunun gerçekleşmesi olduğunu belirtti. Nereden ve nasıl yürümemiz gerektiğinin özetinin sehpada söyledikleri son sözler olduğunu belirten Turna, kendileri gibi milyonlarca insanın denizleri andığını ve onları anlamaya çalıştığını belirtti. “Gençlerden korkuyorlar” Turna şöyle devam etti: “Denizleri anmak demek işçi sınıfına, işçi sınıfının değiştirici gücüne, işçi sınıfının bilimi olan Marksizme bağlanmak demektir. 40 sene önce sadece üç gençten bu kadar korkmalarının sebebi de budur” “Turna şöyle devam etti: “Çayı fındığı ve dereleri savunmayana deniz denmez” “

Anma sloganlar ve türkülerle sona erdi.

 

Cihangir İlancıoğlu’nun konuşmasının tam metni

“Denizler, 40 yıl önce bugün asıldılar! 3 kişiydiler, 3 fidan. 
Can Yücel`in dediği gibi, `Devrimin en hızlı koşucusuydular`.
Kim ki Türkiye solu üzerine birkaç kelam etse dahi, Denizlerden, Mahirlerden söz etmek zorundadır. Zorundadır çünkü onlar bir isyanın, bir karşı duruşun ve sisteme bir meydan okumanın simgesidirler.
Ve biz 78`lilerin solculuğunun mayasında Denizlere, Mahirlere duyduğumuz sempati ve saygının payı büyüktür.
Denizleri anmak bir gazete yazısında kolaydır ama Denizleri anlamak, gazete yazılarıyla mümkün değildir. Hele ki üzerinden bir yarım ömür geçmişken ve özellikle de dünyadaki küreselleşmenin getirdiği devasa değişiklikler yaşanıyorken.
Denizler, devrimci olmaktan önce romantiklerdi. 
Sanki Aleksandr Dumas`ın "Üç Silahşörler"i gibi.

Çok ağır bedeller ödetilmiş, değerleri, yaşam kavgaları, toplumsal duruşları ile yok edilmeleri hedeflenmiş, devrimci gençliğin yaşadıklarını günümüze taşımak, topluma anımsatmak sınırlı ölçülerle de olsa başarılabilecek bir işe benziyor. Her şeyden önce 68 kuşağından yaşayanlar, yaşananlara tanıklık edebilecekler hâlâ yaşıyor, anılarını, tanıklıklarını, dertlerini anlatabiliyorlar... Sorun yaşanmışlıkları anımsamak, acıları paylaşmakla sınırlı kalmakta. Kirli çıkar düzeninin devrimci gençliği neden yok etme operasyonuna gereksinim duyduğunu kavrayamamak, günümüz toplumunu yansıtamamakta...

Hep “Deniz Gezmiş’ler” derken, simge olmuş isimlerle derdimizi anlatmaya çalışmamız... Aslında kirli çıkar düzeninin gelecek kuşakların gençliğini teslim alma operasyonunu anlatabilmek için. O tarihlerde, devrimci gençliğin hepsine birden çektirdikleri idamlar ise Menderes’lerin intikamının alınmasından öte, devrimci gençliğin ezilmesinde uç nokta simge, sonraki kuşakların, bugünün gençliğinin, toplumsal sorumluluklar, duyarlılıklardan uzak tutulabilmelerinde tehdit aracı olarak kullanılabilmesi içindir...

1960’lı yılların toplumsal ortamı, iklimi, insan hakları, sosyal devlet, demokratikleşme, sendikal hakların önünü açan 1961 Anayasası ile sendikal, demokratik örgütlenmeler yasaları.. gençliğin toplumsal yaşamda öncü rol oynamasını getirmişti. Sol düşüncelere açılım, yükseköğrenim gençliğinin tümünü kucaklayan örgütlenme, dernekleşme hakları, sosyal demokrat, sol siyasal partilerin güçlenmesi..

 

düzenin sorgulanmasında örgütlü, dinamik bir gençlik gücü yaratmıştı. Zaten insanın doğasının gereği, gençlik yaşlarının idealizmi, hele de yükseköğrenim kuşaklarında, toplumdan yana en idealist reflekslerle, dinamizmin bileşkesi, gençlik örgütlenmesinin güçlü ortamını da yakalayınca toplumsal dinamizmin öncü gücü, lokomotifini oluşturmuştu... Yalın anlatımla devrimci gençlik, düzenin kirli gidişine karşı önemli bir güç, engeldi. Emperyalizme karşı savaşım kavramı, soyut değil somut olaylar üzerinden eylemlerle ete kemiğe büründürülebiliyordu...

Sandıktan ABD, liberal politikalardan yana ağırlık koyabilecek siyasi iktidarların çıkmış olması yetmiyor, öncü devrimci gençlik örgütlenmeleri, giderek güçlenen sol siyasi hareketler, sendikalar ittifakında pek çok iktidar icraatı gerçekleşemez oluyordu. Sağ hükümetlerin “aşırı özgürlükçü, lüks anayasa” çıkışları ile, yasal örgütlü gençlik örgütlerinin tavsiyesi, dinci-ırkçı gençlik örgütlenmeleri kurdurularak, devrimci gençliğin kitlesel eylemlerine polis desteğinde saldırılar düzenlenmesi peş peşe geldi. Önce kaba güç, sonra pusu kurulan cinayetler, faili meçhuller, polis baskınları, tutuklamalar, işkencelerin.. ardı arkası gelmese de, düzenin devrimci gençlik korkusu dinmedi...12 Mart gençlik dinamizmi, örgütlülüğü önde, Türkiye’de güçlenen düzen karşıtları örgütlülüğünün ilk önemli operasyonudur. Devrimci gençliği hedef almış acımasız operasyonu, Deniz’lerin idamını asıl bu gerçek yüzü ile okumak zorundayız. Anılarda görüldüğü üzere Demirel ile Özal’ın, ABD’den gelen seslerin idamların onaylanmasından yana olmasını da..

 Biz CHP ilçe örgütü olarak,katledilen  üç fidanın düşünce ve mücadeleleri  önünde saygıyla eğiliyoruz..”

 

 

Bu haber 1625 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Eğitim
Tarım Ve Toprak Sevgisi Minik Öğrencilere Aşılanıyor
Fındıklı Ziraat Odası Başkanlığı, öğrencilere çevre ve toprak sevgisini aşılamak için elli metre karelik sera yaptı. Fındıklı Ziraat Odası Başkanlığı, öğrencilere çevre ve toprak sevgisini aşılamak için elli metre karelik sera yaptı.
Yorum : 0
Rize Haber
Rize Kent Konseyi Doğal Bitki Yapısına Dikkat Çekti
Eğitimden çevreye, sosyal projelerden ekonomiye kadar pek çok alanda şehrin beklentilerine çözüm üretmeye çalışan ve projeler üreten Rize Kent Konseyi bu kez de bölgenin giderek ithal bitkilerle donatılarak arka plana atılan doğal bitki yapısının ön plana çıkarılması ve şehir merkezindeki çevre düzenlemelerinde yerli bitkilerin kullanılmasına dikkat çekmek için bir program organize etti.
Yorum : 0
Kültür Sanat
“İyiki Allah ve din günü var! Bu kurala inanırlar mı bilmiyorum”
Rize’de görev yapan eğitimci, yazar ve Rize’de sosyal medyanın yakından tanıdığı isimlerden biri olan Muhmmet Marap hoca sosyal medya hesabından ilginç bir değerlendirme de bulundu.
Yorum : 0
Kültür Sanat
Rize’de Bir İlk. “Askıda kitap Ücretsiz.”
Rize merkezde 2006 yılında kurulan ÇINAR Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği kütüphanesindeki kitapları okuyucuya ücretsiz ulaştırıyor.
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor’da Transfer taarruzu başlıyor
Sezon başında yapılan yanlış transfer politikaları nedeniyle 12 puan ile ligde son sırada bulunan Çaykur Rizespor’ da transfer taarruzu Trabzonspor maçından sonra başlayacak
Yorum : 0
Rizespor
Turu Geçeceğimize İnanıyorum
Çaykur Rizespor teknik Direktörü Okan Buruk, takımının bu halde bulunmasının kendisini üzdüğünü ifade ederek, “Takım üzerinde yoğun bir baskı var. Bu baskıyı kırıp galip gelebileceğimiz maçlarda bile puan kayıpları yaşıyoruz. Aytemiz Alanyaspor maçında yakaladığımız pozisyonlardan bir iki tane gol kaydetseydik şimdi farklı şeyler konuşuyor olurduk. Olmadı mı olmuyor. Şimdi Salı günü Ziraat Türkiye Kupası maçımız var. O maça bakıyoruz” dedi
Yorum : 1
Çaykur Rizespor’da Ne Gerekiyorsa O Yapılacak 16 Aralık 2018 Pazar 20:23:00
Ekrem Yüce seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor 16 Aralık 2018 Pazar 20:00:00
Çaykur’daki FET֒cü tartışması Meclis gündeminde 16 Aralık 2018 Pazar 17:38:00
Oğlunun şehit olduğu günün yıl dönümünde toprağa verilecek 16 Aralık 2018 Pazar 17:28:00
Transferler Yapacağız 16 Aralık 2018 Pazar 09:49:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İYİ Parti Mansur Yavaşı Aday Gösterecek
Kulislerde, Mart 2019`da yapılacak yerel seçimler için CHP ve İYİ Parti`nin Mansur Yavaş isminde anlaştığı iddia edildi. Buna göre Yavaş, Ankara`da İYİ Parti`den aday olacak.
`Emekli maaşı 1000 TL`nin altında olanlar zam alamayacak`
Milyonlarca emekli, maaş zammı beklerken maaşı 1000 TL`nin altında olanların zam alamayacağı iddia edildi.
Sunay Akın CHP’nin adayı mı olacak? Açıklama geldi
CHP`nin Kadıköy belediye başkan adayı olacağı iddia edilen Sunay Akın konuya ilişkin bir açıklamada bulundu.
Talha Uğurluer, FETÖ`den gözaltına alındı!
Tarihçi-yazar Talha Uğurluer, FETÖ`nün medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3597
İzlenme 8253
İzlenme 5916
İzlenme 6664
VİDEO GALERİ
İzlenme 5546
İzlenme 5781
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu