Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Deniz`ler Fındıklı`da Anıldı
07 Mayıs 2012 Pazartesi 11:10:00 / Siyaset
CHP Fındıklı İlçe Örgütü ve Emek Gençliği anmada konuşmalar yaparak denizleri unutmadıklarını belirttiler. Saygı duruşu ve temsili darağacının önünde Denizlerin son sözlerinin okunmasıyla başlayan yapılan basın açıklamalarıyla devam etti..
16:49 İYİ Parti Rize İl Başkanlığına Osman Keser Atandı22:52 Alkan MHP Rize İl Başkanı Oldu12:45 Bilimsel ve Laik Eğitim Vurgusu…12:36 CHP`den Eğitime 12 Soruna 12 Çözüm Önerisi!22:21 Ak Parti Rize’de Yeni Yürütme Kurulu Belli Oldu09:49 Rize’nin renkli ismi Memleketinden Başkan adayı21:30İYİ Parti Rize’de 80 İstifa16:18İYİ Parti Trabzon Milletvekili Örs, TBMM’ye “Vampir Kelebek” İle İlgili Soru Önergesi Verdi14:13 Rize Belediyesi’nde Tüm Engellemelere Rağmen İz Birakan Hizmetler Verdik12:55CHP li Vekiller Ekonomik Krizin Çözüm Yollarını Arıyor10:27 Daha İyi Bir Rize İçin Seçimleri Alacağız09:11Yerel Seçimde İttifak Diye Bir Şey Olmaz08:38 CHP 2019 Seçim Startını Verdi09:09Rize`de Trafik Düzenleme Toplantısı Yapıldı

 

 

 

En hızlı koşucusuydular

CHP Fındıklı İlçe Örgütü adına Cihangir İlancıoğlu açıklama yaptı. Denizlerin devrimin en hızlı koşucusu olduğunu belirten İlancıoğlu, “Kim ki Türkiye solu üzerine birkaç kelam etse, Denizlerden, Mahirlerden söz etmek zorundadır” dedi. Denizlerin devrimci olmadan önce romantik olduklarını belirten İlancıoğlu, “Çok ağır bedeller ödetilmiş, değerleri, yaşam kavgaları, toplumsal duruşları ile yok edilmeleri hedeflenmiştir” diye konuştu. “Düzenin devrimci gençlik korkusu bitmedi” İlancıoğlu, devrimci gençliğin yaşadıklarını günümüze taşımanın ve topluma anımsatmanın sınırlı olsa da başarılabileceğini belirtti. İlancıoğlu, “Önce kaba güç, sonra pusu kurulan cinayetler, faili meçhuller, polis baskınları, tutuklamalar, işkencelerin ardı arkası gelmese de, düzenin devrimci gençlik korkusu dinmedi” dedi. Deniz’lerin idamını gerçek yüzü ile okumak zorunda olunduğunu belirten İlancıoğlu “CHP ilçe örgütü olarak denizlerin düşünce ve mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

 

“Çayı fındığı ve dereleri savunmayana deniz denmez”

Emek Gençliği adına konuşmayı Gökmen Turna yaptı. Turna, Denizlerin mücadelesinde öne çıkan ve son ana kadar dile getirdikleri hedeflerin, emperyalizme karşı Türkiye’nin gerçekten bağımsız, demokratik bir ülke olması ve emekçi halkların kurtuluşunun gerçekleşmesi olduğunu belirtti. Nereden ve nasıl yürümemiz gerektiğinin özetinin sehpada söyledikleri son sözler olduğunu belirten Turna, kendileri gibi milyonlarca insanın denizleri andığını ve onları anlamaya çalıştığını belirtti. “Gençlerden korkuyorlar” Turna şöyle devam etti: “Denizleri anmak demek işçi sınıfına, işçi sınıfının değiştirici gücüne, işçi sınıfının bilimi olan Marksizme bağlanmak demektir. 40 sene önce sadece üç gençten bu kadar korkmalarının sebebi de budur” “Turna şöyle devam etti: “Çayı fındığı ve dereleri savunmayana deniz denmez” “

Anma sloganlar ve türkülerle sona erdi.

 

Cihangir İlancıoğlu’nun konuşmasının tam metni

“Denizler, 40 yıl önce bugün asıldılar! 3 kişiydiler, 3 fidan. 
Can Yücel`in dediği gibi, `Devrimin en hızlı koşucusuydular`.
Kim ki Türkiye solu üzerine birkaç kelam etse dahi, Denizlerden, Mahirlerden söz etmek zorundadır. Zorundadır çünkü onlar bir isyanın, bir karşı duruşun ve sisteme bir meydan okumanın simgesidirler.
Ve biz 78`lilerin solculuğunun mayasında Denizlere, Mahirlere duyduğumuz sempati ve saygının payı büyüktür.
Denizleri anmak bir gazete yazısında kolaydır ama Denizleri anlamak, gazete yazılarıyla mümkün değildir. Hele ki üzerinden bir yarım ömür geçmişken ve özellikle de dünyadaki küreselleşmenin getirdiği devasa değişiklikler yaşanıyorken.
Denizler, devrimci olmaktan önce romantiklerdi. 
Sanki Aleksandr Dumas`ın "Üç Silahşörler"i gibi.

Çok ağır bedeller ödetilmiş, değerleri, yaşam kavgaları, toplumsal duruşları ile yok edilmeleri hedeflenmiş, devrimci gençliğin yaşadıklarını günümüze taşımak, topluma anımsatmak sınırlı ölçülerle de olsa başarılabilecek bir işe benziyor. Her şeyden önce 68 kuşağından yaşayanlar, yaşananlara tanıklık edebilecekler hâlâ yaşıyor, anılarını, tanıklıklarını, dertlerini anlatabiliyorlar... Sorun yaşanmışlıkları anımsamak, acıları paylaşmakla sınırlı kalmakta. Kirli çıkar düzeninin devrimci gençliği neden yok etme operasyonuna gereksinim duyduğunu kavrayamamak, günümüz toplumunu yansıtamamakta...

Hep “Deniz Gezmiş’ler” derken, simge olmuş isimlerle derdimizi anlatmaya çalışmamız... Aslında kirli çıkar düzeninin gelecek kuşakların gençliğini teslim alma operasyonunu anlatabilmek için. O tarihlerde, devrimci gençliğin hepsine birden çektirdikleri idamlar ise Menderes’lerin intikamının alınmasından öte, devrimci gençliğin ezilmesinde uç nokta simge, sonraki kuşakların, bugünün gençliğinin, toplumsal sorumluluklar, duyarlılıklardan uzak tutulabilmelerinde tehdit aracı olarak kullanılabilmesi içindir...

1960’lı yılların toplumsal ortamı, iklimi, insan hakları, sosyal devlet, demokratikleşme, sendikal hakların önünü açan 1961 Anayasası ile sendikal, demokratik örgütlenmeler yasaları.. gençliğin toplumsal yaşamda öncü rol oynamasını getirmişti. Sol düşüncelere açılım, yükseköğrenim gençliğinin tümünü kucaklayan örgütlenme, dernekleşme hakları, sosyal demokrat, sol siyasal partilerin güçlenmesi..

 

düzenin sorgulanmasında örgütlü, dinamik bir gençlik gücü yaratmıştı. Zaten insanın doğasının gereği, gençlik yaşlarının idealizmi, hele de yükseköğrenim kuşaklarında, toplumdan yana en idealist reflekslerle, dinamizmin bileşkesi, gençlik örgütlenmesinin güçlü ortamını da yakalayınca toplumsal dinamizmin öncü gücü, lokomotifini oluşturmuştu... Yalın anlatımla devrimci gençlik, düzenin kirli gidişine karşı önemli bir güç, engeldi. Emperyalizme karşı savaşım kavramı, soyut değil somut olaylar üzerinden eylemlerle ete kemiğe büründürülebiliyordu...

Sandıktan ABD, liberal politikalardan yana ağırlık koyabilecek siyasi iktidarların çıkmış olması yetmiyor, öncü devrimci gençlik örgütlenmeleri, giderek güçlenen sol siyasi hareketler, sendikalar ittifakında pek çok iktidar icraatı gerçekleşemez oluyordu. Sağ hükümetlerin “aşırı özgürlükçü, lüks anayasa” çıkışları ile, yasal örgütlü gençlik örgütlerinin tavsiyesi, dinci-ırkçı gençlik örgütlenmeleri kurdurularak, devrimci gençliğin kitlesel eylemlerine polis desteğinde saldırılar düzenlenmesi peş peşe geldi. Önce kaba güç, sonra pusu kurulan cinayetler, faili meçhuller, polis baskınları, tutuklamalar, işkencelerin.. ardı arkası gelmese de, düzenin devrimci gençlik korkusu dinmedi...12 Mart gençlik dinamizmi, örgütlülüğü önde, Türkiye’de güçlenen düzen karşıtları örgütlülüğünün ilk önemli operasyonudur. Devrimci gençliği hedef almış acımasız operasyonu, Deniz’lerin idamını asıl bu gerçek yüzü ile okumak zorundayız. Anılarda görüldüğü üzere Demirel ile Özal’ın, ABD’den gelen seslerin idamların onaylanmasından yana olmasını da..

 Biz CHP ilçe örgütü olarak,katledilen  üç fidanın düşünce ve mücadeleleri  önünde saygıyla eğiliyoruz..”

 

 

Bu haber 1590 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Formayı Kaparsam Çıkarmam
Çaykur Rizespor` un sezon başı transfer ettiği Traore, sakatlığı atlattığını formayı kaparsa daha çıkarmayacağını belirtti
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Projeleri Örnek Gösterilen Bir Şehir Haline Geldik
Rize Belediye Başkanı Prof.Dr. Reşat KASAP, serbest gazeteci yazar Bayram Ali Kavalcı’nın kendisiyle yapmış olduğu röportajda yaptığı açıklamada, Rize’de ilklere imza attıklarını ve onlarca dev projeyi Rize halkının hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.
Yorum : 0
Sağlık
Rize`de Sağlık Personeline `Kadına Şiddet` Eğitimi
Rize İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Birimi tarafından 112 Acil Sağlık Hizmetleri personellerine yönelik Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Sağlık Çalışanlarının Rolü konulu eğitim verildi.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Yeni Orta Cami İbadete Açılıyor
Başkan Kasap, Orta Camii İnşaatının Son Durumunu İnceledi
Yorum : 0
Rizespor
Yeni Başkan Kartal, Altyapı Tesislerini İnceledi
Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor`da kulüp başkanlığına getirilen Hasan Kartal, kulüp yöneticileri ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Teşkilatınca yapımı devam eden 110 yataklı altyapı tesislerini inceledi.
Yorum : 0
Siyaset
İYİ Parti Rize İl Başkanlığına Osman Keser Atandı
İYİ Parti Rize il başkanlığına eski il başkan yardımcısı Osman Keser’in atandı.
Yorum : 0
Sporun Ekonomiye Katkısı MÜSİAD İzmir’de Ele Alındı 25 Eylül 2018 Salı 13:39:00
Rize’de Esnaf Yapılan Hizmetlerden memnun. 24 Eylül 2018 Pazartesi 23:08:00
Çaykur Rizespor`da Okan Buruk Dönemi 24 Eylül 2018 Pazartesi 23:05:00
Çaykur Rizespor`da Yeni Başkan Hasan Kartal 24 Eylül 2018 Pazartesi 23:04:00
Çayeli Bakır’ın Hikayesinin Galası Yapıldı 24 Eylül 2018 Pazartesi 23:01:00
Okunma : 142
Yorum : 0
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Baküde Nuru Paşanın büstü açıldı
15 Eylül Bakünün taşnak bolşevik işkalinden kurtarılmasının 100. yıldönümü gününde Azerbaycanda ilk defa olarak Borçalı Cemiyetinin ofisinde cemiyetin teşebbüsüyle Bakü`nün fatehi Nuru Paşa Killigilin büstü açılmıştır.
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
FOTO GALERİ
İzlenme 3524
İzlenme 8191
İzlenme 5848
İzlenme 6604
VİDEO GALERİ
İzlenme 5473
İzlenme 5694
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu