Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Deniz`ler Fındıklı`da Anıldı
07 Mayıs 2012 Pazartesi 11:10:00 / Siyaset
CHP Fındıklı İlçe Örgütü ve Emek Gençliği anmada konuşmalar yaparak denizleri unutmadıklarını belirttiler. Saygı duruşu ve temsili darağacının önünde Denizlerin son sözlerinin okunmasıyla başlayan yapılan basın açıklamalarıyla devam etti..
00:59Arakan’da Yaşanan Katliamı Lanetliyoruz19:32AK Parti Güneysu’da Mehmet Akif Karslı Güven Tazeledi10:48Yeni Ekmek Fiyatı Vatandaşa Zulümdür23:01Ak Parti Rize`de Merkez İlçe Adayı da Başkanı da Değişiyor00:45CHP Rize İl Başkanı Rakıcı`dan, `Baskıcı ve Zorba Rejim` Vurgusu16:43Ovit Tüneli Dünyanın En Uzun Çift Tüp Üçüncü Tüneli01:07Erdoğan’dan Karavin Ailesine Taziye Ziyareti02:15Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize`de Markete Girdi, Alışveriş Yaptı11:01Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ayder Ve Uzungöl Açıklaması10:59Teşkilatlarımızda kapsamlı bir değişim yapmak durumundayız10:58Cumhurbaşkanı Erdoğan Ovit Tüneli`nde İncelemelerde Bulundu18:40Erdoğan, Rize Havalimanı Deniz Dolgu Sahasında İncelemelerde Bulundu18:38Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize`de İncelemede Bulundu14:40Rize’de Sitem Eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Bekaroğlu’ndan Sitem

 

 

 

En hızlı koşucusuydular

CHP Fındıklı İlçe Örgütü adına Cihangir İlancıoğlu açıklama yaptı. Denizlerin devrimin en hızlı koşucusu olduğunu belirten İlancıoğlu, “Kim ki Türkiye solu üzerine birkaç kelam etse, Denizlerden, Mahirlerden söz etmek zorundadır” dedi. Denizlerin devrimci olmadan önce romantik olduklarını belirten İlancıoğlu, “Çok ağır bedeller ödetilmiş, değerleri, yaşam kavgaları, toplumsal duruşları ile yok edilmeleri hedeflenmiştir” diye konuştu. “Düzenin devrimci gençlik korkusu bitmedi” İlancıoğlu, devrimci gençliğin yaşadıklarını günümüze taşımanın ve topluma anımsatmanın sınırlı olsa da başarılabileceğini belirtti. İlancıoğlu, “Önce kaba güç, sonra pusu kurulan cinayetler, faili meçhuller, polis baskınları, tutuklamalar, işkencelerin ardı arkası gelmese de, düzenin devrimci gençlik korkusu dinmedi” dedi. Deniz’lerin idamını gerçek yüzü ile okumak zorunda olunduğunu belirten İlancıoğlu “CHP ilçe örgütü olarak denizlerin düşünce ve mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

 

“Çayı fındığı ve dereleri savunmayana deniz denmez”

Emek Gençliği adına konuşmayı Gökmen Turna yaptı. Turna, Denizlerin mücadelesinde öne çıkan ve son ana kadar dile getirdikleri hedeflerin, emperyalizme karşı Türkiye’nin gerçekten bağımsız, demokratik bir ülke olması ve emekçi halkların kurtuluşunun gerçekleşmesi olduğunu belirtti. Nereden ve nasıl yürümemiz gerektiğinin özetinin sehpada söyledikleri son sözler olduğunu belirten Turna, kendileri gibi milyonlarca insanın denizleri andığını ve onları anlamaya çalıştığını belirtti. “Gençlerden korkuyorlar” Turna şöyle devam etti: “Denizleri anmak demek işçi sınıfına, işçi sınıfının değiştirici gücüne, işçi sınıfının bilimi olan Marksizme bağlanmak demektir. 40 sene önce sadece üç gençten bu kadar korkmalarının sebebi de budur” “Turna şöyle devam etti: “Çayı fındığı ve dereleri savunmayana deniz denmez” “

Anma sloganlar ve türkülerle sona erdi.

 

Cihangir İlancıoğlu’nun konuşmasının tam metni

“Denizler, 40 yıl önce bugün asıldılar! 3 kişiydiler, 3 fidan. 
Can Yücel`in dediği gibi, `Devrimin en hızlı koşucusuydular`.
Kim ki Türkiye solu üzerine birkaç kelam etse dahi, Denizlerden, Mahirlerden söz etmek zorundadır. Zorundadır çünkü onlar bir isyanın, bir karşı duruşun ve sisteme bir meydan okumanın simgesidirler.
Ve biz 78`lilerin solculuğunun mayasında Denizlere, Mahirlere duyduğumuz sempati ve saygının payı büyüktür.
Denizleri anmak bir gazete yazısında kolaydır ama Denizleri anlamak, gazete yazılarıyla mümkün değildir. Hele ki üzerinden bir yarım ömür geçmişken ve özellikle de dünyadaki küreselleşmenin getirdiği devasa değişiklikler yaşanıyorken.
Denizler, devrimci olmaktan önce romantiklerdi. 
Sanki Aleksandr Dumas`ın "Üç Silahşörler"i gibi.

Çok ağır bedeller ödetilmiş, değerleri, yaşam kavgaları, toplumsal duruşları ile yok edilmeleri hedeflenmiş, devrimci gençliğin yaşadıklarını günümüze taşımak, topluma anımsatmak sınırlı ölçülerle de olsa başarılabilecek bir işe benziyor. Her şeyden önce 68 kuşağından yaşayanlar, yaşananlara tanıklık edebilecekler hâlâ yaşıyor, anılarını, tanıklıklarını, dertlerini anlatabiliyorlar... Sorun yaşanmışlıkları anımsamak, acıları paylaşmakla sınırlı kalmakta. Kirli çıkar düzeninin devrimci gençliği neden yok etme operasyonuna gereksinim duyduğunu kavrayamamak, günümüz toplumunu yansıtamamakta...

Hep “Deniz Gezmiş’ler” derken, simge olmuş isimlerle derdimizi anlatmaya çalışmamız... Aslında kirli çıkar düzeninin gelecek kuşakların gençliğini teslim alma operasyonunu anlatabilmek için. O tarihlerde, devrimci gençliğin hepsine birden çektirdikleri idamlar ise Menderes’lerin intikamının alınmasından öte, devrimci gençliğin ezilmesinde uç nokta simge, sonraki kuşakların, bugünün gençliğinin, toplumsal sorumluluklar, duyarlılıklardan uzak tutulabilmelerinde tehdit aracı olarak kullanılabilmesi içindir...

1960’lı yılların toplumsal ortamı, iklimi, insan hakları, sosyal devlet, demokratikleşme, sendikal hakların önünü açan 1961 Anayasası ile sendikal, demokratik örgütlenmeler yasaları.. gençliğin toplumsal yaşamda öncü rol oynamasını getirmişti. Sol düşüncelere açılım, yükseköğrenim gençliğinin tümünü kucaklayan örgütlenme, dernekleşme hakları, sosyal demokrat, sol siyasal partilerin güçlenmesi..

 

düzenin sorgulanmasında örgütlü, dinamik bir gençlik gücü yaratmıştı. Zaten insanın doğasının gereği, gençlik yaşlarının idealizmi, hele de yükseköğrenim kuşaklarında, toplumdan yana en idealist reflekslerle, dinamizmin bileşkesi, gençlik örgütlenmesinin güçlü ortamını da yakalayınca toplumsal dinamizmin öncü gücü, lokomotifini oluşturmuştu... Yalın anlatımla devrimci gençlik, düzenin kirli gidişine karşı önemli bir güç, engeldi. Emperyalizme karşı savaşım kavramı, soyut değil somut olaylar üzerinden eylemlerle ete kemiğe büründürülebiliyordu...

Sandıktan ABD, liberal politikalardan yana ağırlık koyabilecek siyasi iktidarların çıkmış olması yetmiyor, öncü devrimci gençlik örgütlenmeleri, giderek güçlenen sol siyasi hareketler, sendikalar ittifakında pek çok iktidar icraatı gerçekleşemez oluyordu. Sağ hükümetlerin “aşırı özgürlükçü, lüks anayasa” çıkışları ile, yasal örgütlü gençlik örgütlerinin tavsiyesi, dinci-ırkçı gençlik örgütlenmeleri kurdurularak, devrimci gençliğin kitlesel eylemlerine polis desteğinde saldırılar düzenlenmesi peş peşe geldi. Önce kaba güç, sonra pusu kurulan cinayetler, faili meçhuller, polis baskınları, tutuklamalar, işkencelerin.. ardı arkası gelmese de, düzenin devrimci gençlik korkusu dinmedi...12 Mart gençlik dinamizmi, örgütlülüğü önde, Türkiye’de güçlenen düzen karşıtları örgütlülüğünün ilk önemli operasyonudur. Devrimci gençliği hedef almış acımasız operasyonu, Deniz’lerin idamını asıl bu gerçek yüzü ile okumak zorundayız. Anılarda görüldüğü üzere Demirel ile Özal’ın, ABD’den gelen seslerin idamların onaylanmasından yana olmasını da..

 Biz CHP ilçe örgütü olarak,katledilen  üç fidanın düşünce ve mücadeleleri  önünde saygıyla eğiliyoruz..”

 

 

Bu haber 1489 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Düelloyu Rizespor Kazandı 4-3
Çaykur Rizespor, Milli aradan sonra da hız kesmedi ve İzmir deplasmanında Altınordu`yu gole doyurdu.
Yorum : 1
Rize Haber
Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi
RİZE`nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi`nde yapımı planlanan Sesli Hidroelektrik Santral (HES) projesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü `Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir` kararı verdi.
Yorum : 0
Spor
Pazarspor Darıca`yı Ağırlıyor
Bu sezon güçlü bir kadro kuran ve şampiyonluk parolasıyla başladığı lige ilk hafta deplasman galibiyetiyle merhaba diyen Pazarspor, sahasındaki ilk maçta Darıca Gençlerbirliği ile karşılaşacak.
Yorum : 0
Rizespor
RİZESPOR`DA YENİ YÖNETİM NETLEŞMEYE BAŞLADI
Başkan Kemal Yardımcı, 17 Eylül’ de yapılacak olağan üstü kongrelerde yeni yönetimde yer alacak isimleri netleştirmeye başladı. Yardımcı, “Yönetimde görev alacak herkesin önceliği Rizespor olacak” dedi
Yorum : 0
Rize Haber
Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı
Rize’nin Güneysu ilçesinde doğalgaz borusu döşemesi için çalışma yapan araç uçuruma yuvarlandı. Kazada 2 kişi yaralandı.
Yorum : 1
Ekonomi
2 Kilo Ağırlığında Turp Şaşırttı
Rize`nin Çamlıhemşin ilçesinde bir vatandaş, bahçesinde 2 kilo ağırlığında turp yetiştirdi.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor Muhammet`i Pazarspor`a Kiraladı 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:50:00
Ramos Sakatlandı Miloseviç`i Aldık 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:48:00
Yeşil Yol Projesiyle Karadeniz Yaylaları Ayder`den Katbekat Rezil Olur 08 Eylül 2017 Cuma 23:38:00
Çaykur Rizespor, Beşiktaş`tan Milosevic`i kiraladı! 08 Eylül 2017 Cuma 23:31:00
Ziraat Türkiye Kupası Kuraları Çekildi. İşte Rizespor ve Pazarpor`un Rakipleri 08 Eylül 2017 Cuma 23:29:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3354
İzlenme 8006
İzlenme 5689
İzlenme 6450
VİDEO GALERİ
İzlenme 5306
İzlenme 5544
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu