Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Denizli: G.Saray`a kimse rüya takım demesin
19 Şubat 2013 Salı 12:28:00 / Rizespor
Didier Drogba ve Wesley Sneijder transferinden sonra Çaykur Rizespor teknik direktörü Mustafa Denizli sarı-kırmızılı takımın ve Türk futbolunun röntgenini çekti.
16:00 Başkan Kartal Taraftarlarla Bir araya geldi11:04 U14 Bizim çocuklara, Milli Davet!11:02Rizespor basketbol takımından 2 Galibiyet10:59Rizespor’ lu Yöneticiler Taraftarlarla beraber11:25Kazanma Alışkanlığımızı Sürdürmek İstiyoruz11:20İç Sahada Puan Kaybı Yaşamak İstemiyoruz11:12Büyük Hedefler için Rize’ ye Geldim13:31Büyük Hedeflerimiz Var13:28Zor Süreci Başarılı Bir Şekilde Geçtik13:21 Okan Hoca İsterse Rize’ de Kalırım11:03Havaya Girmememiz Gerekir16:21Kızıltepeliler` den ÇAYKUR Tanıtım Aracına Büyük İlgi23:04 Şimdi Gerçek Rizespor’ lu Oldum23:02 Galibiyet Sevincini Kelimelerle Anlatamam


  Efsane  teknik adamlardan Mustafa Denizli, futbolumuzun fotoğrafını çekti. Çaykur Rizespor`u tercih sebebine açıklık getiren deneyimli  hoca , şampiyonluğa taşıdığı G. Saray , F.Bahçe ve Beşiktaş  özelinde  çarpıcı açıklamalar yaptı. Mustafa Denizli,  Türkiye `nin gelmiş  geçmiş  en iyi kadrosunu, 2000`de, UEFA`yı kazanan Galatasaray olarak gösterdi. Zaman gazetesindeki söyleşi şu şekilde;

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi üç büyük kulüpte şampiyonluk kupasını kaldırdı. Türkiye `de futbol mantalitesinin gelişmesine öncülük etti. Adeta kulüpler üstü bir konuma yükseldi. Sezon başında yeniden Beşiktaş`a döneceği konuşuldu ama biraz daha bekleyip devre arasında PTT 1. Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor`a imza atarak herkesi şaşırttı. Hedefi ise Karadeniz temsilcisini sadece Süper Lig`e çıkarmakla sınırlı değildi. Bir futbol şehri kurmak için kolları sıvadı. Yolları Beşiktaş`tan  geçen  Yusuf Şimşek, İbrahim Üzülmez ile Zafer Öger`i yanına alarak işe koyulan Mustafa Denizli, Rize`de  tecrübelerini aktardı.

- Kariyeriniz başarılarla dolu. Neden çalışmak için Rize`yi  seçtiniz ?

"Sene başında bazı Süper Lig kulüpleriyle görüşmelerim oldu. 25 yılını İstanbul`da  geçiren  bir insanım ama bunların söylemleri beni çok fazla heyecana sevk etmedi. Eşimden dolayı da kararsızdım.  Babasının  ağır bir rahatsızlığı bulunuyordu. Yani gri bir dönem vardı karar vermek için. Sonra Rize projesi geldi. Diğerlerine göre farklıydı. Kendi iç dünyamda yaptığım bir `soru sorma, geriye dönük değerlendirmenin` ardından teklifi kabul ettim."

- Beşiktaş`tan da teklif vardı. Ama yeni birliktelik  gerçekleşmedi ...

"Beşiktaş`la ciddi görüşmem olduğu zaman, ne yaparım, futboldan aldıklarım için bu ülke insanına geriye ne verebilirim diye düşündüm. Sonuçta her şeyini bu ülkenin futbolundan kazanmış biriyim. Ama sıkıntılı bir süreç vardı. Belki yarışa benim girmem hem kulüp takımları arasındaki rekabete hem de bireysel  anlamda   Türk  futboluna yeni bir pencere açabilirdi."

- FEDA, daha açıkça söylemek gerekirse Beşiktaş`ın rekabetçi ortamdan biraz geride gözükmesi miydi, anlaşamama nedeniniz?

"Beşiktaş`la yarışa girseydim bireysel olarak açığı kapatabilirdim. Yarışın içine bir iki adım geriden girseydim arayı kapatabilirdim. Herhalde o gün itibarıyla vizyonlarımız örtüşmedi."

- Peki Rize`deki hedefiniz ne? Takımı üst lige taşımakla sınırlı mı?

"Rize`ye gelmem,  Türk  futbolundaki hangi bakışı buraya yönlendirebilir diye düşündüm. Böyle bir çalışmanın içinde olursam ülkeden aldıklarımın cüzi bir kısmını iade edebilirim diye kafamdan  geçirdim . Aklımda olan takımı sadece Süper Lig`e çıkarmak değil. Süper Lig`e çıkarsak Süper Lig`de ses getirecek bir futbol şehri yaratmak. Dünyanın  her yerinde  böyle örnekler var. Bu bölgenin bir daha  Türk  futboluna damga vuracak takıma ihtiyacı var. Trabzon yıllardır bekliyor. Trabzon bunu  gerçekleştiremediTürk  futboluna bir Rize gerçeğini sokmak istiyoruz."

- Potansiyel olarak Rize, Trabzon`u  geçebilir  mi? Nüfusu da az.

"Böyle bir kıyaslamayla doğru sonuca varamayabiliriz. Saint Etienne, 50-60 bin nüfuslu şehrin takımıydı ve  Fransa `ya yıllarca damgasını vurdu. Nottingham Forest, İngiltere`de ufacık  şehir . Ama bir dönem Manchester United, Liverpool gibi Avrupa futbolunda ses getirdi. Türkiye`de 1970`li yıllarda Trabzonspor yaptı, Eskişehir denedi, Bursaspor son dönemde kendini gösterdi. Rize`de tesisler çok güzel, stadımız yeni. Futbol adına fiziki anlamda bir eksiğimiz yok."

- Milli Takım ve Beşiktaş yıllarınızın ardından belki de en çok size uyacak tabir `zirvede bırakmak`tı. Böyle olsun istemez miydiniz?

"Bu bir Türk mantalitesidir. Zirveye 30-40 yaşlarımda geldim. En verimli çağımda geldiysem neden bırakayım. Bu bir yarıştır. 63 yaşımdayım. Sahaya çıktığımda 43 gibi hissedebilirim. Özellikle tecrübelerimi daha sağlıklı, daha sakin, daha dingin bir ortamda sahaya yansıtmak istedim. Bütün gün medyanın, kavganın içinde olmayacağım bir ortam Rize. Beklentilere Rize`den cevap vermem çok farklı olur."

- Takımlar yıldız futbolcu almalı mı?

"Yıldız futbolcuları çok severim. Onlarsız futbol oynanacağına inananlardan da değilim. Her takım kendi yıldızını bulur. Moda tabirle yıldızlar futbolun çileğidir. Sonuç bunlarla ortaya çıkıyor. Böyle etkili, sevilen, insanları mutlu eden yıldızların kopartılması kolay mı. Yıldızların sorunları hep vardır. Ancak ayrılıklar değil de gönderiliş şekilleri insanları etkiliyor."

- Drogba ve Sneijder transferi ses getirdi. Türkiye`de iş yapar mı?

"Heyecan verici transferler. Bu isimler sonuç üzerinde paralellik gösterir mi bilemezsin. Medyada maliyetlerinin yüksek olması konuşuldu ama bunlar maliyetlerinin önemli bir bölümünü geri getiren transferlerdir. Tabii beklentileri çok yüksek olan transferler. Bence kamuoyu, toplum ve medya farklı beklentiler içinde. Neredeyse Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna kadar götürecekler gözüyle bakılıyor. Bu işler o kadar kolay değil. Bunlar çok önemli transferler ama bunların bir süreci var."

- Şampiyonlar Ligi finaline taşıyamazlar mı demek istiyorsunuz? Oysa bazı G.Saraylılar efsane takımın kurulduğundan söz ediyor.

"Drogba ve Sneijder direkt takıma katılsa bile Şampiyonlar Ligi finaline kadar sürükleyemez. Çünkü takımların oluşumuna ve başarılarına giden yollara baktığınız zaman bunların çok önemli birliktelik süreçlerini geride bıraktıklarını görürüz. Bunlar kısa dönem itibarıyla başarılmış şeyler değil. Bunun en güzel örneği Galatasaray`dır. 4. yılında UEFA Kupası`nı kazandı. 4. yılda ortaya çıkan kadro bu kadronun da çok önündeydi. Kimse rüya takım falan demesin. Rüya takım o zaman oldu ve bitti. Bir daha da Türkiye`de olmadı. Önümüzdeki yıllarda olur mu bilemem."

- Sürekli 2000`deki takımdan ve 2000 ruhundan bahsediliyor. O kadro yeniden oluşturulamaz mı?

"Bazı kötü gidişler iyi gidişlerin başlangıcıdır. Yani anlık başarısızlıklar büyük başarıların başlangıç noktasını oluşturabilir. Galatasaray`ın son dakikada attığı o penaltı golü UEFA`ya geçmesini sağladı ve önünde yeni bir ufuk açtı. Kulüp tarihinin en büyük başarısı bir penaltıyla başladı. Dolayısıyla o takım çizgisindeki bir kadroya Türkiye`de henüz kimse ulaşamadı. İnşallah ulaşır. Ancak G.Saray`ın bu kadrosu o kadrosunu asla bulmaz."

YILDIZLARLA SORUN YAŞAMAYAN TEKNİK ADAM YALAN SÖYLER

"Antrenörlerin yıldızlarla problem yaşaması gayet doğal. Ama ben sıkıntıları sadece onlarla paylaşırım. Bunlar dışarıya yansımaz. Eleştirilerin çeşitleri vardır. Seni çağırırım yüzüne söylerim. Boyutu değiştirmek istersem takım arkadaşlarının yanında söylerim, daha da ileriye gidersem basın toplantısında söylerim. Bunlar bir yöntemdir. Ama ben genellikle bire bir yaparım. Dünyada hiç kimse başkaları tarafından dinlenen bir ortamda eleştirilmek istemez. Benim yıldızlarımın kadroya giremediği çok dönem oldu. Hiç kimse kadro dışı kaldılar demedi ama ben kadro dışı bırakmıştım. Ben insanla çalıştığımı kabullenirim. Fenerbahçe`nin, Galatasaray`ın 30`a yakın futbolcusu var. Asgari 10 kişi kadroda yer bulamıyor. Önemli bir isimse kadro dışı oluyor, önemsiz ise kadroya giremedi oluyor. Bu tamamen futbolcunun ismiyle alakalı."

BEŞİKTAŞ`IN DURUMU AZİZ YILDIRIM`IN CEZAEVİNDE OLDUĞU DÖNEMDEKİ FENER`E BENZİYOR

"Beşiktaş iyi gidiyor. Geçen sezon Aziz Yıldırım cezaevindeyken Fenerbahçe hangi sonucu alırsa alsın hiç kimse eleştirmiyordu. Beşiktaş`ın şu anki durumu da bu. Yani mazereti var. Beşiktaş`ın her kötü sonucunda hemen `imkanları kısıtlı, transfer yapamadı` deniliyor. Bu, takım üzerindeki baskıyı azaltır. Takım üzerinde dezavantaj değil avantajdır. FEDA projesinin olumlu katkısı oldu. Tabii hoca ve futbolcuların, yönetimin payını da vermek lazım. Türkiye`de zor bir süreçte bunlar ilk 3`e giremez düşüncesi belirir, esasında bu durum Beşiktaş için avantajdır. Yarışa da devam eder. Türkiye`de iki kelimenin arasında çok büyük fark vardır. Liderlik ile şampiyonluk gece ile gündüz kadar farklıdır. Lider lafı baskı yaratmaz ama şampiyonluk lafı kimyanı değiştirir. Dolayısıyla yarışın son bölümü çok önemlidir."

Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray sadece şampiyon oldukları için büyük değiller

"Büyüklük kolay kazanılmaz. Büyüklüğün manası şampiyonluk değildir. Büyüklüğün zamana ihtiyacı vardır. Kendi kendine de oluşmaz. Halkla bütünleşmek, bir bölgenin değil, yurdun takımı olmaktır büyüklük. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş yurdun takımı olmuşlar, ülkeye mâl olmuşlar. Şampiyon olabilir ama büyüklük farklı. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray sadece şampiyon oldukları için büyük değiller. İstiklal Savaşı`nda bile katkıları olmuş. 100 yıllık camialar. Futbolun dışındaki faaliyetleri onları büyük yapmış. Sempati biraz da buradan gelir. Şimdi al bir takımı, parayı bas 10 yıl üst üste şampiyon olsun. Büyük olamaz. İstanbulspor, zamanında şampiyonluk kupası kaldırsaydı büyük mü olacaktı?"

(zaman)

Bu haber 1090 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Başkan Kartal Taraftarlarla Bir araya geldi
Çaykur Rizespor başkanı Hasan Kartal, Yönetim Kurulu yeleri Hasan Yavuz Bakır, Sedat Abanoz, Serkan Karavin, Süleyman Basa, Talha Küçükvar ve Sinan Mete, Evkur Yeni Malatya maçı öncesi Deniz caddesinde taraftarlarla bir araya gelerek, taraftarlara bu güne kadar Çaykur Rizespor’a verdikleri destek için teşekkür ettiler
Yorum : 0
Ekonomi
Sebze Zamanında Satılmazsa Bizi satar
Rize Hal Komisyonu Kooperatifi Başkanı Ahmet Özyürek, “Antalya’ da yaşanan felaketlerin ardından sebze ve meyve fiyatlarının yükseldiğini belirterek, “O bölgede fiyatlar günlük belirlenir ve internet sitelerinden yayımlanır. Meyve ve sebze zamanında satılmazsa çürür” dedi
Yorum : 0
Ekonomi
Bakanlık Gübreye El Atmalıdır
Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, gübre fiyatlarının üreticiyi zor duruma soktuğunu belirterek, “Gübre fiyatlarında mutlaka iyileştirme yapılmalıdır ve bakanlık fiyatlara müdahale etmeli, yüzde 80 oranında ki gübre zammı üreticiyi zor duruma sokacaktır
Yorum : 0
Siyaset
Bekaroğlu’ dan seçim ekonomisi uygulayan Hükümete: “Yaptığınız çok yönlü ahlaksızlık!”
Bekaroğlu, seçim ekonomisi uygulayan Hükümete; “Yaptığınız ahlaksızlık”, TAYAD eylemindeki tacizci polise sahip çıkan İçişleri Bakanı Soylu’ya da “Allah belanı versin” dedi.
Yorum : 0
Eğitim
Rize’de Polis Ekiplerinden 40 Öğrenciye Eğitim
Rize İl Emniyet Müdürlüğü`ne bağlı polis ekipleri tarafınca, il merkezindeki Çay İlkokulu`nda eğitim-öğretim gören öğrencilere eğitim verildi.
Yorum : 0
Rizespor
U14 Bizim çocuklara, Milli Davet!
Çaykur Rizespor akademik takımından 2 oyuncu milli takım seçmeleri şansı kazandı
Yorum : 0
Rizespor basketbol takımından 2 Galibiyet 21 Şubat 2019 Perşembe 11:02:00
Rizespor’ lu Yöneticiler Taraftarlarla beraber 21 Şubat 2019 Perşembe 10:59:00
Rize Kalesi Yeni Yüzüyle Hizmette 20 Şubat 2019 Çarşamba 20:02:00
Muradiye Asfalt Rekoru Kırdı 20 Şubat 2019 Çarşamba 19:35:00
TOKİ Salarha` yı keşfediyor! 20 Şubat 2019 Çarşamba 19:33:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İlçe Yeri Değişecek Olan Yusufeli’nin Nüfusu Azaldı
Kısa adı TÜİK olan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılı adrese dayalı kayıt sistemi raporlarına göre Yusufeli ilçe merkezi nüfusu 7.233 kişi oldu. Gelecek yıllar içinde su altında kalacak olan ve yapımı devam eden yeni ilçe yerine taşınacak olan Yusufeli’nin nüfusu 2017 nüfus sayısı sonrası açıklanan nüfus olarak 502 kişi olarak azalmış oldu.
Ardeşen GSK, Son Saniyede Kazandı
Ardeşen, Kastamonu Maçı Öncesi Kazanarak Büyük Derbi Öncesi Moral Buldu.
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3658
İzlenme 8327
İzlenme 5968
İzlenme 6732
VİDEO GALERİ
İzlenme 5632
İzlenme 5871
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi