Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Emeğimizle oynamayın
07 Ağustos 2012 Salı 09:47:00 / Rize Haber
İzin alarak basın açıklamasına katılan 25 yıllık işçinin, çalıştığı kurum aleyhinde konuştuğu gerekçesiyle önce izni yok sayıldı sonra iş akdi feshedildi. Tek Gıda iş Sendikası karara sert tepki gösterdi.
23:10Rize ve Artvin Valileri Batum Başkonsolosu Koçak`ı Ziyaret Etti10:24Trabzon’da sağanak, Rize’de hortum22:34Ardeşen’in Lokomotifi Esnafımızla Her Hafta Bir Araya Geliyoruz09:37 ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne Ekrem Yüce Atandı10:15 Kırık Tüneli Tamamlanırsa Rize-Erzurum Arası 1,5 Saate Düşer20:12Rize’de Erdoğan’la ilgili hakaret içeren karikatür paylaşımına soruşturma10:08Rize Yatırımlarla Çağ Atlayacak13:55Türkiye Diyanet Vakfı Rize de Farklı16:24Rize’de Tarihi Çınar Ağacı Kesildi23:34 Okan Buruk: `Rize ayağa kalkacak`09:33Ev Yaparken Teknik Elemana Danışma Oranı Yüzde 2023:36 Ardeşen’de Gaziler Günü kutlandı22:52 Rize’ de Emeklilerin 3 Bin Daire Talebi Var13:45Rize`de Dere Yatağı Alanındaki 7 Katlı Binaya Yıkım Kararı
 

Tek Gıda İş Sendikası Rize Pazar Melyat Çay Fabrikası iş yeri temsilcisi 25 yıllık kadrolu işçi Metin Posta çalıştığı kurumdan 2 gün izin alıp çay üreticilerinin kota ve kontenjan karşıtı eylemine katıldı. Eylemde yaptığı basın açıklamasında kurumu küçük düşürdüğü gerekçesiyle önce izni yok sayıldı, daha sonra hakkında soruşturma açılarak iş akdi tazminatsız feshedildi. İşçilerin haklarına yönelik haksız saldırılar karşısında sessiz kalmayacaklarını açıklayan Tek Gıda İş Sendikası Rize 1 No’lu Şube Başkanı ve Türk İş temsilcisi Ziya Aksoy, 2 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Çiftçi, 3 No’lu Şube Başkanı İsmail Rakıcı ve şube yöneticileri karara sert tepki gösterdi. Şubeler adına basın açıklaması yapan 4 No’lu Şube Başkanı Fevzi Akınç, işçilerin haksız yere iş akitlerinin sonlandırılmasını asla kabul etmeyeceklerini belirterek şunları söyledi:

“Tek Gıda İş Sendikamızın üyesi Çay-Kur Melyat Çay Fabrikası kadrolu işyeri temsilcimiz Metin Posta arkadaşımız, 21 Mayıs 2012 tarihinde çalıştığı kurumdan ücretli izin alarak Rize’nin Pazar ilçesinde Çay üreticilerinin Kota ve Kontenjan uygulamalarına ve çayda yaşanan sorunların dile getirildiği kitlesel bir basın açıklamasına katılmış, burada bir çay üreticisi bir sendika temsilcisi olarak konuşma yapmıştır.

Daha sonraki süreçte Metin Posta arkadaşımız burada yaptığı konuşma nedeniyle Çay işletmeleri genel müdürlüğü tarafından hakkında soruşturma açılmış, iş akdi ihbarsız ve tazminatsız Çay-Kur Genel Müdürlüğü tarafından feshedilmiştir.

İş akdinin feshi için ise 4857 sayılı iş kanunun 25 / 11 (e ) ve (g ) maddeleri gerekçe gösterilmiş. Bu maddelere göre 2 gün izinsiz ve mazeretsiz işe gelmeme ve basın yoluyla Genel Müdürlük makamını küçük düşürücü açıklamalar yapmak gerekçe gösterilmiştir.

Oysaki Metin Posta arkadaşımız 21 Mayıs 2012 tarihinde mazeretimi belirten izin dilekçesini çalıştığı kurumun makamına sunmuş. Personel Müdürü Yüksel Sarı olur vermiş, kurum Müdürlüğüne vekâleten bakan Güven Zaman ise izin dilekçesini aynı tarihte onaylamıştır.

Bütün bu yasal süreç tamamlandıktan sonra Çay üreticilerinin protesto eylemi yazılı ve görsel basında yer aldıktan sonra Metin Posta arkadaşımızın basın açıklamasındaki konuşması sanki bir suç teşkil ediyormuş gibi hemen harekete geçen kurumun müdürlük görevini o gün vekâleten yürüten Güven Zaman onaylamış olduğu izin dilekçesini daksille silip sumen altı etmiş, izin talebinde bulunan arkadaşımıza ve izni onaylayan kısım müdürüne ise bu konuyla alakalı hiçbir bilgi vermemiş; böylelikle verilmiş izni yok sayılmıştır.

Bu yaşanan süreçle alakalı hiçbir bilgi sahibi olmayan Metin Posta arkadaşımız ise izinli olduğunu düşünerek 2 gün süre ile işe gitmemiştir. Aradan 6 gün gibi bir süre geçtikten sonra 26 Mayıs 2012 tarihinde Metin Posta’nın 2 gün izinsiz ve mazeretsiz işe gelmediği çay üreticilerinin Kota ve kontenjana karşı düzenlemiş olduğu Pazar ilçesindeki basın açıklamasına katılıp Kurum’u küçük düşüren açıklamalar yaptığı şeklinde rapor düzenlenerek Çay Kur Genel Müdürlüğüne bildirilerek soruşturma yapılması talebinde bulunulmuş, Çaykur genel müdürlüğü tarafından görevlendirilen müfettişlerin düznledikleri rapor doğrultusunda yapılan soruşturma sonrası Metin Posta arkadaşımızın iş akdinin ihbarsız ve tazminatsız olarak feshedilmesine karar verilmiştir.

Bu karar adil değildir

Fevzi Akınç, “Çay işletmeleri genel müdürlüğünün Metin Posta arkadaşımızla ilgili aldığı iş akdi fesih kararı adil bir karar değildir. Tek Gıda İş Sendikasının yaklaşık 25 yıldan beri çalıştığı kurumda temsilciliğini yapan Sendikamızın üyesi Metin Posta arkadaşımız işçi olarak bu kurumda çalışmaktadır. Bir işçinin hem sendikal faaliyetlerde bulunma hem de siyasal bir partinin mensubu olarak da faaliyet içerisinde olması ve böyle bir kimlikle çıkıp üreticilerin veya işçilerin hakları konusunda basın açıklaması yapması en Demokratik bir hakkı kullanması yasalarımızda suç değildir. Bir işçi bir çay üreticisi olarak Metin Posta arkadaşımızın, yaşanan sıkıntılarla ilgili düşüncelerini ifade etmesi kadar doğal bir olay olamaz. Verilen yasal izni yaptığı basın açıklaması sonrası yok sayarak bir işçi arkadaşımızın 25 yıllık emeğinin yok sayılmasını Tek Gıda İş Sendikası üye ve yöneticileri olarak asla kabul etmiyoruz. Çay işletmeleri genel müdürlüğü yöneticilerini buradan bir kez daha adil olmaya, yapılan bu haksız uygulamadan vazgeçmeye çağırıyoruz. Tek Gıda İş Sendikası üyeleri yalnız değildir. Sendikamızın gasp edilen yetkileri olmasa da biz Tek Gıda İş Sendikası olarak üyelerimizin hakkını ve hukukunu her türlü baskıya rağmen dün olduğu gibi bugün de aynı kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz.”

Posta yargıya başvurdu

İş hakkı feshedilen Tek Gıda İş Sendikası üyesi 25 yılık işçi Metin Posta ise dün Rize Adliyesine giderek Çay işletmeleri genel müdürlüğüne işe iade davası açtı.

Posta, “21 Mayıs 2012 tarihinde yaptığım basın açıklamasına gelince; her ne kadar Çay-Kur da işçi olarak çalışıyorsam da aynı zamanda çay üreticisiyim, ÇAYSEN kurucu üyesiyim, Tek Gıda İş Sendikası işyeri temsilcisiyim, Pazar Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesiyim, ÖDP Rize İl Yöneticisiyim. Çayda yaşanan olumsuzlukları, sıkıntıları dile getirmek benim için vicdani bir görevdir.Çay mı çaldım, Hırsızlık mı yaptım, yolsuzluk mu yaptım, Kurum’u zarara mı uğrattım? Çay-Kur Genel Müdürlüğüne soruyorum: Yoksa işten çıkarmaların bir başlangıcı mı? Yoksa özelleştirmenin bir adımı mı?” dedi.
Bu haber 1481 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Rize’de Skoru Penaltılar Belirledi
Spor Toto Süper Lig’de Çaykur Rizespor ile Atiker Konyaspor arasında oynanan karşılaşmada karşılıklı atılan penaltı golleri skoru 1-1 olarak belirledi.
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor ile Atiker Konyaspor 32. randevuda
Spor Toto Süper Lig ekipleri Çaykur Rizespor ile Atiker Konyaspor, ligin 9. Hafta karşılaşmasında bugüne kadarki 32’nci randevularına çıkacaklar.
Yorum : 0
Kültür Sanat
Ömer Yazıcı Rize Kitap Fuarına Renk Kattı
Rizeli şair yazdığı şiir kitaplarıyla Rize kitap fuarında okurlarının karşısına çıktı.
Yorum : 0
Kültür Sanat
Bir Yazar Olarak, Onunda Bir Hayali Var!
Düzenlenen kitap fuarı için ilk kez Elazığ’a gelen yazar Nazmiye Bağcı Çaylıoğlu, toplumsal olayları içeren ve otobiyografilerinden oluşan kitaplarını, yazarlık serüvenini ve hayallerini gazetemize anlattı.
Yorum : 0
Magazin
Türkiye Genelinde İlk Pilot İlçe Ardeşen
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan`ın himayelerindeki, eğitimi yarıda kalan kadın ve kız çocukları için `Beni Hafife Alma` isimli dijital eğitim projesine Ardeşen Plot bölge seçildi.
Yorum : 0
Magazin
Eğitim İçin Her Tülü Desteğe Hazırız
2018-2019 Yeni Eğitim Öğretim yılının başlamasıyla birlikte tüm okullara ziyarette bulunan Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin Köy okullarına yönelik ziyaretleri tamamladı.
Yorum : 0
Gültekin; Hizmet İçin Güzel Havaları Fırsat Biliyoruz 20 Ekim 2018 Cumartesi 11:55:00
Raftingi Maraş’ta Basın Ordusu Karşıladı 20 Ekim 2018 Cumartesi 11:51:00
Okan Buruk`a Doğum günü kutlaması. 20 Ekim 2018 Cumartesi 00:39:00
Galibiyet Yemini Ettiler 20 Ekim 2018 Cumartesi 00:37:00
19 Ekim Muhtarlar Günü Çayeli’nde Kutlandı 20 Ekim 2018 Cumartesi 00:24:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Ekmekte zam tartışması! Üretim 1 hafta içinde durabilir
Fırıncılar 250 gram ekmeğin 1.25 TL`den satılmaya devam etmesi halinde üretimin durabileceği konusunda uyarıyor. Bu fiyatın sürdürülebilir olmadığını anlatan fırıncılar, "Bizim amortisman, çalışan tazminatlar, lojistik gibi masraflar hariç maliyetimiz 1.25 TL. 1 hafta içinde ekmek üretimi durabilir" diyor.
Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!  Kaynak Yeniçağ: Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!
TÜİK`in verilerine göre, tarım arazilerinin kapladığı alan Türkiye’de 1992 yılında toplam 27,6 milyon hektar iken, 2017 yılında 23,4 milyon hektara geriledi. 25 yılda yaklaşık 4 milyon hektar yani yaklaşık Konya ili büyüklüğünde tarım arazisi kaybedildi.
Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi  Kaynak Yeniçağ: Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı`nın, Suudi Arabistan`ın İstanbul Başkonsolosluğu`na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan Türk ve Suudi yetkililer konsolosluktan ayrıldı.
MHP`li Enginyurt`tan sert sözler: Siyasi bedeli ağır olur
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Tarım Bakanı Pakdemirli`nin fındık ile ilgili açıklama yapmamasına sert tepki gösterdi. Bakan Pakdemirli`nin "TMO`nun bugün mısır alımına başlandığı" açıklamasına MHP`li vekil Enginyurt, "Sayın Tarım Bakanı,TMO ne zaman fındık alımına başlayacak? Fındık üreticisini delirtmeyin. Siyasi bedeli ağır olur." dedi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3558
İzlenme 8215
İzlenme 5876
İzlenme 6626
VİDEO GALERİ
İzlenme 5495
İzlenme 5716
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu