Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Emeğimizle oynamayın
07 Ağustos 2012 Salı 09:47:00 / Rize Haber
İzin alarak basın açıklamasına katılan 25 yıllık işçinin, çalıştığı kurum aleyhinde konuştuğu gerekçesiyle önce izni yok sayıldı sonra iş akdi feshedildi. Tek Gıda iş Sendikası karara sert tepki gösterdi.
20:04Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi19:54Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı18:53Rize`de Uyuşturucu Operasyonu23:29 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden Deprem Eğitimi00:48Rize Ardeşen`deki Düzköy Köyü Fındıklı`ya Bağlandı15:525 Ayrı Koruma Kurulu Kararı Ayder`i Koruyamadı 12:34 Rize’ de Emniyet Parka Göz Yumuyor18:34Pazar`da Fakülte Camisinin Temeli Atıldı00:13RTEÜ Batı Park Projesinde Dolgu Çalışmaları Başladı00:11Pileki Mağarasına Ulaşan Tarihi Patika Yollar Açılarak Turizme Kazandırılacak17:31 Ardeşen`in Yüzü Başkan Gültekin`le Güldü21:40Başkan Mete Dur Durak Bilmiyor!20:45Ovit’teki Çığ Tüneli’ni İlk Onlar Kullandı00:27Rize`de Silahlı Kavga 1`i Ağır, 3 Yaralı
 

Tek Gıda İş Sendikası Rize Pazar Melyat Çay Fabrikası iş yeri temsilcisi 25 yıllık kadrolu işçi Metin Posta çalıştığı kurumdan 2 gün izin alıp çay üreticilerinin kota ve kontenjan karşıtı eylemine katıldı. Eylemde yaptığı basın açıklamasında kurumu küçük düşürdüğü gerekçesiyle önce izni yok sayıldı, daha sonra hakkında soruşturma açılarak iş akdi tazminatsız feshedildi. İşçilerin haklarına yönelik haksız saldırılar karşısında sessiz kalmayacaklarını açıklayan Tek Gıda İş Sendikası Rize 1 No’lu Şube Başkanı ve Türk İş temsilcisi Ziya Aksoy, 2 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Çiftçi, 3 No’lu Şube Başkanı İsmail Rakıcı ve şube yöneticileri karara sert tepki gösterdi. Şubeler adına basın açıklaması yapan 4 No’lu Şube Başkanı Fevzi Akınç, işçilerin haksız yere iş akitlerinin sonlandırılmasını asla kabul etmeyeceklerini belirterek şunları söyledi:

“Tek Gıda İş Sendikamızın üyesi Çay-Kur Melyat Çay Fabrikası kadrolu işyeri temsilcimiz Metin Posta arkadaşımız, 21 Mayıs 2012 tarihinde çalıştığı kurumdan ücretli izin alarak Rize’nin Pazar ilçesinde Çay üreticilerinin Kota ve Kontenjan uygulamalarına ve çayda yaşanan sorunların dile getirildiği kitlesel bir basın açıklamasına katılmış, burada bir çay üreticisi bir sendika temsilcisi olarak konuşma yapmıştır.

Daha sonraki süreçte Metin Posta arkadaşımız burada yaptığı konuşma nedeniyle Çay işletmeleri genel müdürlüğü tarafından hakkında soruşturma açılmış, iş akdi ihbarsız ve tazminatsız Çay-Kur Genel Müdürlüğü tarafından feshedilmiştir.

İş akdinin feshi için ise 4857 sayılı iş kanunun 25 / 11 (e ) ve (g ) maddeleri gerekçe gösterilmiş. Bu maddelere göre 2 gün izinsiz ve mazeretsiz işe gelmeme ve basın yoluyla Genel Müdürlük makamını küçük düşürücü açıklamalar yapmak gerekçe gösterilmiştir.

Oysaki Metin Posta arkadaşımız 21 Mayıs 2012 tarihinde mazeretimi belirten izin dilekçesini çalıştığı kurumun makamına sunmuş. Personel Müdürü Yüksel Sarı olur vermiş, kurum Müdürlüğüne vekâleten bakan Güven Zaman ise izin dilekçesini aynı tarihte onaylamıştır.

Bütün bu yasal süreç tamamlandıktan sonra Çay üreticilerinin protesto eylemi yazılı ve görsel basında yer aldıktan sonra Metin Posta arkadaşımızın basın açıklamasındaki konuşması sanki bir suç teşkil ediyormuş gibi hemen harekete geçen kurumun müdürlük görevini o gün vekâleten yürüten Güven Zaman onaylamış olduğu izin dilekçesini daksille silip sumen altı etmiş, izin talebinde bulunan arkadaşımıza ve izni onaylayan kısım müdürüne ise bu konuyla alakalı hiçbir bilgi vermemiş; böylelikle verilmiş izni yok sayılmıştır.

Bu yaşanan süreçle alakalı hiçbir bilgi sahibi olmayan Metin Posta arkadaşımız ise izinli olduğunu düşünerek 2 gün süre ile işe gitmemiştir. Aradan 6 gün gibi bir süre geçtikten sonra 26 Mayıs 2012 tarihinde Metin Posta’nın 2 gün izinsiz ve mazeretsiz işe gelmediği çay üreticilerinin Kota ve kontenjana karşı düzenlemiş olduğu Pazar ilçesindeki basın açıklamasına katılıp Kurum’u küçük düşüren açıklamalar yaptığı şeklinde rapor düzenlenerek Çay Kur Genel Müdürlüğüne bildirilerek soruşturma yapılması talebinde bulunulmuş, Çaykur genel müdürlüğü tarafından görevlendirilen müfettişlerin düznledikleri rapor doğrultusunda yapılan soruşturma sonrası Metin Posta arkadaşımızın iş akdinin ihbarsız ve tazminatsız olarak feshedilmesine karar verilmiştir.

Bu karar adil değildir

Fevzi Akınç, “Çay işletmeleri genel müdürlüğünün Metin Posta arkadaşımızla ilgili aldığı iş akdi fesih kararı adil bir karar değildir. Tek Gıda İş Sendikasının yaklaşık 25 yıldan beri çalıştığı kurumda temsilciliğini yapan Sendikamızın üyesi Metin Posta arkadaşımız işçi olarak bu kurumda çalışmaktadır. Bir işçinin hem sendikal faaliyetlerde bulunma hem de siyasal bir partinin mensubu olarak da faaliyet içerisinde olması ve böyle bir kimlikle çıkıp üreticilerin veya işçilerin hakları konusunda basın açıklaması yapması en Demokratik bir hakkı kullanması yasalarımızda suç değildir. Bir işçi bir çay üreticisi olarak Metin Posta arkadaşımızın, yaşanan sıkıntılarla ilgili düşüncelerini ifade etmesi kadar doğal bir olay olamaz. Verilen yasal izni yaptığı basın açıklaması sonrası yok sayarak bir işçi arkadaşımızın 25 yıllık emeğinin yok sayılmasını Tek Gıda İş Sendikası üye ve yöneticileri olarak asla kabul etmiyoruz. Çay işletmeleri genel müdürlüğü yöneticilerini buradan bir kez daha adil olmaya, yapılan bu haksız uygulamadan vazgeçmeye çağırıyoruz. Tek Gıda İş Sendikası üyeleri yalnız değildir. Sendikamızın gasp edilen yetkileri olmasa da biz Tek Gıda İş Sendikası olarak üyelerimizin hakkını ve hukukunu her türlü baskıya rağmen dün olduğu gibi bugün de aynı kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz.”

Posta yargıya başvurdu

İş hakkı feshedilen Tek Gıda İş Sendikası üyesi 25 yılık işçi Metin Posta ise dün Rize Adliyesine giderek Çay işletmeleri genel müdürlüğüne işe iade davası açtı.

Posta, “21 Mayıs 2012 tarihinde yaptığım basın açıklamasına gelince; her ne kadar Çay-Kur da işçi olarak çalışıyorsam da aynı zamanda çay üreticisiyim, ÇAYSEN kurucu üyesiyim, Tek Gıda İş Sendikası işyeri temsilcisiyim, Pazar Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesiyim, ÖDP Rize İl Yöneticisiyim. Çayda yaşanan olumsuzlukları, sıkıntıları dile getirmek benim için vicdani bir görevdir.Çay mı çaldım, Hırsızlık mı yaptım, yolsuzluk mu yaptım, Kurum’u zarara mı uğrattım? Çay-Kur Genel Müdürlüğüne soruyorum: Yoksa işten çıkarmaların bir başlangıcı mı? Yoksa özelleştirmenin bir adımı mı?” dedi.
Bu haber 1401 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Düelloyu Rizespor Kazandı 4-3
Çaykur Rizespor, Milli aradan sonra da hız kesmedi ve İzmir deplasmanında Altınordu`yu gole doyurdu.
Yorum : 2
Rize Haber
Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi
RİZE`nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi`nde yapımı planlanan Sesli Hidroelektrik Santral (HES) projesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü `Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir` kararı verdi.
Yorum : 0
Spor
Pazarspor Darıca`yı Ağırlıyor
Bu sezon güçlü bir kadro kuran ve şampiyonluk parolasıyla başladığı lige ilk hafta deplasman galibiyetiyle merhaba diyen Pazarspor, sahasındaki ilk maçta Darıca Gençlerbirliği ile karşılaşacak.
Yorum : 0
Rizespor
RİZESPOR`DA YENİ YÖNETİM NETLEŞMEYE BAŞLADI
Başkan Kemal Yardımcı, 17 Eylül’ de yapılacak olağan üstü kongrelerde yeni yönetimde yer alacak isimleri netleştirmeye başladı. Yardımcı, “Yönetimde görev alacak herkesin önceliği Rizespor olacak” dedi
Yorum : 0
Rize Haber
Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı
Rize’nin Güneysu ilçesinde doğalgaz borusu döşemesi için çalışma yapan araç uçuruma yuvarlandı. Kazada 2 kişi yaralandı.
Yorum : 1
Ekonomi
2 Kilo Ağırlığında Turp Şaşırttı
Rize`nin Çamlıhemşin ilçesinde bir vatandaş, bahçesinde 2 kilo ağırlığında turp yetiştirdi.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor Muhammet`i Pazarspor`a Kiraladı 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:50:00
Ramos Sakatlandı Miloseviç`i Aldık 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:48:00
Yeşil Yol Projesiyle Karadeniz Yaylaları Ayder`den Katbekat Rezil Olur 08 Eylül 2017 Cuma 23:38:00
Çaykur Rizespor, Beşiktaş`tan Milosevic`i kiraladı! 08 Eylül 2017 Cuma 23:31:00
Ziraat Türkiye Kupası Kuraları Çekildi. İşte Rizespor ve Pazarpor`un Rakipleri 08 Eylül 2017 Cuma 23:29:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3398
İzlenme 8047
İzlenme 5728
İzlenme 6487
VİDEO GALERİ
İzlenme 5352
İzlenme 5585
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu