Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Emeğimizle oynamayın
07 Ağustos 2012 Salı 09:47:00 / Rize Haber
İzin alarak basın açıklamasına katılan 25 yıllık işçinin, çalıştığı kurum aleyhinde konuştuğu gerekçesiyle önce izni yok sayıldı sonra iş akdi feshedildi. Tek Gıda iş Sendikası karara sert tepki gösterdi.
13:17Rize- Artvin Havalimanı`nda Pist Dolgusuna Geçildi12:59Bir Bu Eksikti. Rize ile Artvin arasında anlaşmazlığa yol açtı.22:52 Sahil Güvenlik Rize’de Turizm İşletmelerini Bilgilendirdi12:38 Devlet teşkilatında yeniden yapılanma12:24Boğazında Allah Yazan Çocuğu Görenler Şaşırıyor12:43Başkan Karadağ Güven Tazeledi12:41Hançeroğlu: `ÇAYKUR Türkiye`nin Markası ve Değeridir`12:42Köseoğlu, Çocuklara Yönelik Artan İstismarları Eleştirdi12:35Devam Eden projeler İvedilikle Bitirilmelidir12:16RTSO Meclis Başkanı Cevahir `Hedef 2023`12:40 Oğullarının Tazminatını 11 Yılda Alamadılar11:19Yol Genişleyince Elektrik Direği Yolun Tam Ortasında Kaldı10:14Küçük Sanayi Esnafı Kongreye Gidiyor09:45Ovit Tüneline Ekrem Orhon Adının Verilmesi İçin İmza Kampanyası Açıldı
 

Tek Gıda İş Sendikası Rize Pazar Melyat Çay Fabrikası iş yeri temsilcisi 25 yıllık kadrolu işçi Metin Posta çalıştığı kurumdan 2 gün izin alıp çay üreticilerinin kota ve kontenjan karşıtı eylemine katıldı. Eylemde yaptığı basın açıklamasında kurumu küçük düşürdüğü gerekçesiyle önce izni yok sayıldı, daha sonra hakkında soruşturma açılarak iş akdi tazminatsız feshedildi. İşçilerin haklarına yönelik haksız saldırılar karşısında sessiz kalmayacaklarını açıklayan Tek Gıda İş Sendikası Rize 1 No’lu Şube Başkanı ve Türk İş temsilcisi Ziya Aksoy, 2 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Çiftçi, 3 No’lu Şube Başkanı İsmail Rakıcı ve şube yöneticileri karara sert tepki gösterdi. Şubeler adına basın açıklaması yapan 4 No’lu Şube Başkanı Fevzi Akınç, işçilerin haksız yere iş akitlerinin sonlandırılmasını asla kabul etmeyeceklerini belirterek şunları söyledi:

“Tek Gıda İş Sendikamızın üyesi Çay-Kur Melyat Çay Fabrikası kadrolu işyeri temsilcimiz Metin Posta arkadaşımız, 21 Mayıs 2012 tarihinde çalıştığı kurumdan ücretli izin alarak Rize’nin Pazar ilçesinde Çay üreticilerinin Kota ve Kontenjan uygulamalarına ve çayda yaşanan sorunların dile getirildiği kitlesel bir basın açıklamasına katılmış, burada bir çay üreticisi bir sendika temsilcisi olarak konuşma yapmıştır.

Daha sonraki süreçte Metin Posta arkadaşımız burada yaptığı konuşma nedeniyle Çay işletmeleri genel müdürlüğü tarafından hakkında soruşturma açılmış, iş akdi ihbarsız ve tazminatsız Çay-Kur Genel Müdürlüğü tarafından feshedilmiştir.

İş akdinin feshi için ise 4857 sayılı iş kanunun 25 / 11 (e ) ve (g ) maddeleri gerekçe gösterilmiş. Bu maddelere göre 2 gün izinsiz ve mazeretsiz işe gelmeme ve basın yoluyla Genel Müdürlük makamını küçük düşürücü açıklamalar yapmak gerekçe gösterilmiştir.

Oysaki Metin Posta arkadaşımız 21 Mayıs 2012 tarihinde mazeretimi belirten izin dilekçesini çalıştığı kurumun makamına sunmuş. Personel Müdürü Yüksel Sarı olur vermiş, kurum Müdürlüğüne vekâleten bakan Güven Zaman ise izin dilekçesini aynı tarihte onaylamıştır.

Bütün bu yasal süreç tamamlandıktan sonra Çay üreticilerinin protesto eylemi yazılı ve görsel basında yer aldıktan sonra Metin Posta arkadaşımızın basın açıklamasındaki konuşması sanki bir suç teşkil ediyormuş gibi hemen harekete geçen kurumun müdürlük görevini o gün vekâleten yürüten Güven Zaman onaylamış olduğu izin dilekçesini daksille silip sumen altı etmiş, izin talebinde bulunan arkadaşımıza ve izni onaylayan kısım müdürüne ise bu konuyla alakalı hiçbir bilgi vermemiş; böylelikle verilmiş izni yok sayılmıştır.

Bu yaşanan süreçle alakalı hiçbir bilgi sahibi olmayan Metin Posta arkadaşımız ise izinli olduğunu düşünerek 2 gün süre ile işe gitmemiştir. Aradan 6 gün gibi bir süre geçtikten sonra 26 Mayıs 2012 tarihinde Metin Posta’nın 2 gün izinsiz ve mazeretsiz işe gelmediği çay üreticilerinin Kota ve kontenjana karşı düzenlemiş olduğu Pazar ilçesindeki basın açıklamasına katılıp Kurum’u küçük düşüren açıklamalar yaptığı şeklinde rapor düzenlenerek Çay Kur Genel Müdürlüğüne bildirilerek soruşturma yapılması talebinde bulunulmuş, Çaykur genel müdürlüğü tarafından görevlendirilen müfettişlerin düznledikleri rapor doğrultusunda yapılan soruşturma sonrası Metin Posta arkadaşımızın iş akdinin ihbarsız ve tazminatsız olarak feshedilmesine karar verilmiştir.

Bu karar adil değildir

Fevzi Akınç, “Çay işletmeleri genel müdürlüğünün Metin Posta arkadaşımızla ilgili aldığı iş akdi fesih kararı adil bir karar değildir. Tek Gıda İş Sendikasının yaklaşık 25 yıldan beri çalıştığı kurumda temsilciliğini yapan Sendikamızın üyesi Metin Posta arkadaşımız işçi olarak bu kurumda çalışmaktadır. Bir işçinin hem sendikal faaliyetlerde bulunma hem de siyasal bir partinin mensubu olarak da faaliyet içerisinde olması ve böyle bir kimlikle çıkıp üreticilerin veya işçilerin hakları konusunda basın açıklaması yapması en Demokratik bir hakkı kullanması yasalarımızda suç değildir. Bir işçi bir çay üreticisi olarak Metin Posta arkadaşımızın, yaşanan sıkıntılarla ilgili düşüncelerini ifade etmesi kadar doğal bir olay olamaz. Verilen yasal izni yaptığı basın açıklaması sonrası yok sayarak bir işçi arkadaşımızın 25 yıllık emeğinin yok sayılmasını Tek Gıda İş Sendikası üye ve yöneticileri olarak asla kabul etmiyoruz. Çay işletmeleri genel müdürlüğü yöneticilerini buradan bir kez daha adil olmaya, yapılan bu haksız uygulamadan vazgeçmeye çağırıyoruz. Tek Gıda İş Sendikası üyeleri yalnız değildir. Sendikamızın gasp edilen yetkileri olmasa da biz Tek Gıda İş Sendikası olarak üyelerimizin hakkını ve hukukunu her türlü baskıya rağmen dün olduğu gibi bugün de aynı kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz.”

Posta yargıya başvurdu

İş hakkı feshedilen Tek Gıda İş Sendikası üyesi 25 yılık işçi Metin Posta ise dün Rize Adliyesine giderek Çay işletmeleri genel müdürlüğüne işe iade davası açtı.

Posta, “21 Mayıs 2012 tarihinde yaptığım basın açıklamasına gelince; her ne kadar Çay-Kur da işçi olarak çalışıyorsam da aynı zamanda çay üreticisiyim, ÇAYSEN kurucu üyesiyim, Tek Gıda İş Sendikası işyeri temsilcisiyim, Pazar Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesiyim, ÖDP Rize İl Yöneticisiyim. Çayda yaşanan olumsuzlukları, sıkıntıları dile getirmek benim için vicdani bir görevdir.Çay mı çaldım, Hırsızlık mı yaptım, yolsuzluk mu yaptım, Kurum’u zarara mı uğrattım? Çay-Kur Genel Müdürlüğüne soruyorum: Yoksa işten çıkarmaların bir başlangıcı mı? Yoksa özelleştirmenin bir adımı mı?” dedi.
Bu haber 1444 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Rizespor’un 1 Numarası Konuştu
Çaykur Rizespor’un genç file bekçisi Gökhan Akkan çarpıcı açıklamalarda bulundu. 1.5 yıldır yeşil-mavili takımın kalesini koruyan Gökhan, çok zor dönemlerden geçerek süper lige çıktıklarını belirterek şunları söyledi. Her şey geride kaldı. Geçmişe değil geleceğe bakmak zorundayız. Süper lig çok zor. Bunu biliyoruz. Mevcut kadromuz da ki oyuncuların çoğu süper lig için tecrübeli. Elbette aramıza katılanlarda olacaktır. Şu anki takımın da süper lig için tecrübesi çok fazla” dedi.
Yorum : 0
Ekonomi
Dünyaya Türk Çayını İçirebiliriz
Çin’in Sichuan Bölgesi, Emei Şehrinde düzenlenen 3.Uluslararası Çay Sempozyumu ve Fuarı’na Çin Çay Sektörünün davetlisi olarak Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, Başkan Yardımcısı Sedat Abanoz ve Genel Koordinatör Hasan Önder katıldı.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
15 Temmuz’un 2. Yılında Çayeli’nde Anma Etkinlikleri Düzenlendi
Çayeli Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere vatandaşlar yoğun katılım göstererek demokrasi nöbeti tuttu.
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor’dan Kartallara Göz Altı
Çaykur Rizespor Beşiktaş’ ın Yıldızları Love, Mustafa, Mitroviç ve Orkun ile ilgileniyor.
Yorum : 0
Rizespor
Renato Santos Geliyor
Çaykur Rizespor, Boavista forması giyen 26 yaşındaki kanat oyuncusu ile anlaşma sağladı. Hücum hattının her bölgesine görev yapabilen Santos, müthiş top tekniği ve kolay adam geçmesiyle tanınıyor.
Yorum : 0
Rize Haber
Rize- Artvin Havalimanı`nda Pist Dolgusuna Geçildi
RİZE`nin Pazar ilçesi Yeşilköy mevkiinde, Türkiye`nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı Rize- Artvin Havalimanı`nda, çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.
Yorum : 0
Ve Rize’de Beklenen Düğün gerçekleşti. 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:52:00
Her Türlü Darbeyi Lanetliyoruz 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:44:00
Rize’ye Gelenin Ayakları Titreyecek! 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:38:00
Başkan Kasap: “Ülkemizin Birliğini Yerle Bir Etmek İstediler” 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:23:00
Rizespor Alt Yapıya Yeni Yüzler 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:13:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`
Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Rize Limanı`nın genişleme sahasında yapılması planlanan futbol sahasının kente ihanet olduğunu söyledi.
 Devlet teşkilatında yeniden yapılanma
Seçim bitti ama asıl iş yeni başlıyor. 24 Haziran seçimleri ile birlikte yeni bir döneme girdik. Devlet Teşkilatında yeni bir yapılanmaya gidiliyor. Dünya da yaşanan gelişmelere paralel olarak böyle bir yapılanma gereklilik halini aldı. Dünya endüstri 4.0`ı yaşıyor. Hibrit savaşı yaşıyor. Küresel rekabet ve teknolojik gelişmeler yeni devlet yapılanmalarını ve yeni stratejileri zorunlu kılıyor. Türkiye yeni bir döneme giriyor. Ortadoğu yeni bir döneme giriyor. Dünya yeni bir döneme gidiyor ve büyük bir rekabete sahne oluyor.
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
FOTO GALERİ
İzlenme 3481
İzlenme 8122
İzlenme 5795
İzlenme 6548
VİDEO GALERİ
İzlenme 5427
İzlenme 5651
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu