Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Eskiden Lükstü, Şimdi İhtiyaç
31 Temmuz 2012 Salı 10:12:00 / Turizm
Rize İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Gültekin, katıldıkları turizm fuarlarında Rize`de havaalanı olmayışının eksikliğini fazlasıyla hissettiklerini söyledi. Gültekin, fuarlarda bölgemizi tanıtıyoruz, çok beğeniliyor fakat şu soruya doyurucu cevap veremediğimiz için ilimizde turizmi istenen seviyeye getirmekte zorlanıyoruz: &`;En yakın havaalanı nerede?”
12:31Fındıklı Siprona Yaylası Turizme Açılıyor11:54 İkizdere Gelen Turistlere 4 Mevsim Tatil Sunuyor09:14 Rize, Turizm Konusunda Ciddi Potansiyele Sahip08:26 İyidere`nin Yeni Turizm Cenneti Ziyaretçilerini11:51Rize bu yıl da o tutkunları ağırlayacak15:56Dua Tepesi Rize’nin Simgelerinden Biri Olmuştur18:08Kaçkarlarda Sıra Dışı Yüzme Şenliği Düzenlenecek10:16 Rize Ayder Yaylası Sonbahara Veda Etti22:25Gaziantep’te Düzenlenecek “Rize Günleri” Tehir Edildi01:43 Rize Böyle Turist Hiç Görmedi23:53 Ayder` de sonbahar keyfi21:26Kale-i Bala`nın Turizm Odağı Olmasını Hedefliyoruz23:14 Kıbledağı zirvesindeki camiye ziyaretçi akını20:04Kaçkarlar`da Ladin Ağaçları İçin Biyolojik Mücadele


 

En yakın havaalanı nerede?

Rize’nin marka şehir olma yolunda önemli mesafeler kat ettiğini belirten Başkan Hakan Gültekin, marka şehir için en önemli argümanlardan birinin havaalanı olduğunu söyledi. Lojistik köy çalışmalarının sağlam bir zeminde kurulabilmesi için havaalanının olması, limanın yeterli büyüklüğe ulaşması ve özellikle Batum tren yolunun Rize’ye uzanması gerektiğini söyleyen Başkan Gültekin, yalnızca karayolunun yeterli olmayacağını vurguladı.

Havaalanının Rize için elzem olduğu ve artık lüks olmaktan çıktığını belirten İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Gültekin, “Rize; üniversitesi, siyasetçisi, bölgesel konumu ve organik tarım çalışmalarıyla bir marka şehirdir. Markayı tamamlayan önemli argümanlardan bir tanesi de havaalanıdır. Sürekli büyüyen bir üniversite, artan ticari rakamlar ve evvelki yıllara göre yükselen turizm potansiyeli, Rize için havaalanını zorunlu hale getirmektedir. Bu işten faydalanacak iki il var; Artvin ve Rize. Batum havaalanını çok verimli kullanamıyoruz. Milletin yüzü daha çok batıya dönük. Artvin ve Rize’nin kullanabileceği bir havaalanına mutlaka ihtiyaç duymaktayız. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok fuara gidiyoruz. Oralarda bize sorulan en önemli sorulardan bir tanesi “Ayder’e en yakın hava alanı nerede?” sorusudur. Bu konuyu bir şekilde çözmemiz lazım. Geçmişte lükstü ama şimdi ihtiyaç” dedi.

Havaalanı konusunda en önemli görevin medya mensuplarına düştüğünü vurgulayan Gültekin, “Bu konu hakkında kamuoyu yapılmalı, herkese mikrofon tutulmalı ve arkasını doldurarak sorular sorulmalı. Artvin’de bu konuda bizden daha fazla heyecan var. Valisinden milletvekiline teşkilatına kadar kıyamet koparıyorlar bu konuyla ilgili. Rize’de daha az heyecan var. Fakat daha fazla olması lazım. Eğer biz marka şehir olacaksak, lojistik bir köy kuracaksak havaalansız olmaz” diye konuştu.

 

 Batum Demiryolu Rize’ye gelmeli

Prestij olarak da nitelendirdiği havaalanı konusunun turizm potansiyelinin yükselmesine ve eğitimde kalitenin artmasına vesile olacağını ifade eden İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Gültekin, “Lojistik köy projesi olgunlaşma safhasında, henüz nereye yapılacağı konusu belirlenmiş durumda değil. Ancak lojistik köy için Hav alanı şart. Tren yolu özellikle Batum tren yolunun Rize’ye gelmesi şart. Limanın büyütülmesi şart. Yalnızca karayolu ile lojistik köy olmaz” şeklinde konuştu.

Özel İdare kendini anlatacak

İl özel idaresinin çalışma alanları ve yaptıkları konusunda vatandaşın fazlaca bilgi sahibi olmadığını söyleyen Başkan Gültekin, Vilayetler Hizmet Birliği kararı aldıklarını, buna istinaden il özel idaresinin yaptığı ve yapacağı çalışmaları anlatmak için yazılı ve görsel basını daha etkin kullanacaklarını belirtti.

2012 Su Yılı oldu, 2013 Altyapı ve Kanalizasyon Yılı olacak

Hem bilinçlenme oluşması, hem bundan sonraki çalışmalarda bu bilinçlenmeyle hareket edileceğini vurgulanması, hem de sulardaki kirliliğin giderilmesi, suların temiz kullanılıp saklanacağı eve gelinceye kadar geçirdiği süreçle ilgili bir çalışma yapmak için 2012 yılını su yılı ilan ettiklerini ve bu konuda gerekli denetimlerin sıklıkla yapıldığını söyleyen Başkan Gültekin, “İnsanlar daha önce kullandıkları suyun sağlıklı olup olmadığını sorgulamıyordu. Sağlık Müdürlüğümüzle ortak yürüttüğümüz çalışmada; 347 köyümüzde bine yakın numune noktasından örnekler alıp tahlillerinde sıkıntı gördüklerini bize rapor ettiler. Bu suların rehabilite edilmesiyle ilgili bütçemizin ağırlıklı kısmını buraya ayırdık. 2012 yılında Köy-Des bütçesinin %75’ini suların rehabilite edilmesi için kullandık. Yaklaşık 9 milyon liralık kaynağın 7 milyon lirasını suların rehabilitesi için kullandık. Öncelikle sularımızı sıhhatli hale getirmeye çalıştık çünkü sudan daha acil başka bir şey yok” dedi.

Köylerden derelere kanalizasyonun foseptik sızıntı şeklinde gerçekleştiğini ve doğrudan dereye kanalizasyonun bağlanması gibi konularda kolluk kuvvetleri ve sağlık müdürlüğü ekiplerince cezai yaptırımların uygulandığını vurgulayan Başkan Gültekin, “Suyu bir noktaya getirdik. 2013 yılını da alt yapı ve kanalizasyon yılı ilan edeceğiz. Bir hedef koyup bir yerde yoğunlaşmak lazım. Böyle bir hedefimiz var ama sonuçta bu işe meclis karar verecek” şeklinde konuştu.

Yaylalarımız birer hazine

Yaylaları gizli hazine olarak gördüklerini kaydeden Hakan Gültekin, “Hizmetin biraz daha düzenli ve biraz daha düzeyli olması lazım. Bunun için en önemli yer oteller. Otellerle ilgili alt yapı eksikliklerimizi gidermemiz lazım. Yaylalardaki birçok yapıyla ilgili yıkım kararı var. Yaylalarda kalıcı konut yapmak yasak. Yaylalar devletindir. Sadece ilgili köylere kullanma izi veriyoruz. Bu izinler kalıcı değil geçicidir ve yalnızca yöresel mimariye ve doğal yapıya uygun yapılaşmaya izin veriliyor. Onun dışındakiler kanunsuzdur ve bunlarla ilgili yıkım kararları vardır” dedi.
Bu haber 1323 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
“Çevresel Hassasiyetin Devam Etmesinden Mutluyum”
TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, plastik kullanımının azaltılması amacıyla çıkarılan Çevre Yasası’nın her evde tartışıldığını belirterek, “Yasa çıktıktan sonra Türkiye’de tartışıldı. Özellikle çağımızın, ülkemizin ve dünyanın da en büyük sorunlarından birisi çevresel sorunlardır. Bu çevresel sorunlarla ilgili zihniyet değişikliğini hep beraber yaşamamız lazım. Toplumumuzda 81 milyonun çevresel hassasiyetlerinin artarak devam etmesinden mutluyum.” dedi.
Yorum : 0
Eğitim
Yusuf Delihasan’a Sürpriz Doğum Günü Kutlaması
Rize Valisi Kemal Çeber, İstiklal İlkokulunu ziyaret etti ve ‘Özel Eğitim 4. Sınıf’ öğrencisi Yusuf Delihasan’ a doğum günü sürprizi yaptı.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Başkan Kasap’tan Yarıyıl Tatili Mesajı
Rize Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, ilk ve orta dereceli okullarda başlayan yarıyıl tatili nedeniyle öğretmenler, öğrenciler ve velilere yönelik bir mesaj yayımladı.
Yorum : 0
Sağlık
Rize’de otizmli ailelere yönelik eğitimler sürüyor
Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı kapsamında Rize İl Sağlık Müdürlüğü ve Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneği(ROMED) koordinasyonuyla otizmli ailelere yönelik eğitim programları düzenleniyor.
Yorum : 0
Rizespor
Taraftarımızı Maça bekliyoruz
Çaykur Rizespor’ un taraftardan sorumlu yönetim kurulu üyesi Sedat Abanoz, İstanbul’ da bulunan Rizelileri Kasımpaşa maçı için tribüne gelip yeşil mavili takımı desteklemelerini istedi.
Yorum : 0
Magazin
Yaptığı Resimle Türkiye İkincisi Olan Öztürk, Ödüllendirildi
‘İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Bağlamında Anne, Baba ve Yaşlı Hakları’ konulu resim yarışmasında Türkiye ikincisi olan Ali Paşa Öztürk’e hediyesi Rize Valisi Kemal Çeber tarafından verildi.
Yorum : 0
Vali Çeber, Öğrencilerden Gelen Davete Kayıtsız Kalamadı 18 Ocak 2019 Cuma 12:24:00
Puan Kaybetme Lüksümüz Yok 18 Ocak 2019 Cuma 12:21:00
Karne, Başarının Tek Göstergesi Değildir! 18 Ocak 2019 Cuma 12:18:00
Taylan; Müslüman Uygur Türklerine Yapılan Zulmü Kınadı 18 Ocak 2019 Cuma 12:13:00
Daha Fazla Süre Alırsam Kendimi Gösteririm 17 Ocak 2019 Perşembe 12:53:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
TÜİK, `asgari ücret 2 bin 213 lira 40 kuruş olmalı` dedi
TÜİK, asgari ücret ile ilgili ağır statüdeki işlerde çalışanlarda 2 bin 213 lira 80 kuruş olması gerektiğini Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı
İşte 16 yılın Türkiye’ye faturası
Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman, elinde tablo ve karne ile Ak Parti dönemindeki 16 yılda gerçekleşen artışları anlattı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3623
İzlenme 8283
İzlenme 5946
İzlenme 6692
VİDEO GALERİ
İzlenme 5567
İzlenme 5813
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu