Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
`Fenerbahçe Sedat Peker`e Teşekküre Romanya`ya Gitti`
22 Ağustos 2011 Pazartesi 15:45:00 / Spor
Şike soruşturmalarında karşımıza sürekli Sedat Peker ve ekibinin çıktığını söyleyen gazeteci, TFF`nin son kararıyla ilgili, sözü, Sedat Peker`le her zaman yakın ilişki içinde olduğunu söylediği...
01:44 ÇOCUKLARDAN ÇAYKURSPOR YAZ FUTBOL EĞİTİMİNE YOĞUN İLGİ09:57Rizespor, Pazarspor’a 5 oyuncu verdi22:57Rize`den 2 Yardımcı Hakem Süper Ligde ter dökecek12:26Kazım Kopuz Pazarspor` da!07:56Rizeli Judocular ve Milli Takım Balkanları Fethetti09:12Milliler Yeni Bir Tarih Yazmak İçin İtalya Yolcusu12:05Pazarspor`da Turgay Turhan ile Sözleşme Yeniledi21:40Tff 3. Lig Grup Kuraları Çekildi. Pazarspor 2. Grupta13:24Mehmet Yuvada Kaldı14:10Rize’de Yaz Spor Okulları Açılışı Yapıldı11:17Fırtına Vadisine Yeni Tesis İçin Düğmeye Basıldı10:43Reşat Yuvada kaldı12:07Rize`de Yaz Spor Okulları Başlıyor12:31Pazarspor Aykut Civelek ile anlaştı

`Fenerbahçe Peker`e teşekküre Romanya`ya gitti`

Kirli Kramponlar kitabı ile 2003 yılında Türkiye`deki Futbol-Mafya ilişkisini ortaya koyan Ecevit Kılıç, Zaman gazetesine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ecevit Kılıç, 2003`te yazdığı Kirli Kramponlar`la Türkiye`deki mafya-futbol ilişkisini ortaya koydu. Temmuz ayında başlayan şike soruşturmasını da içine katarak güncellediği kitabının 3. baskısını geçtiğimiz günlerde yayımladı. Şike soruşturmalarında karşımıza sürekli Sedat Peker ve ekibinin çıktığını söyleyen gazeteci, TFF`nin son kararıyla ilgili, sözü, Sedat Peker`le her zaman yakın ilişki içinde olduğunu söylediği Aziz Yıldırım`ın açıklamalarına getiriyor: "Aziz Yıldırım`ın açıklamalarından korktular."

ecevit-kilic.jpg

Şike soruşturmasının Sedat Peker`e yakın isimlerden başlayıp Aziz Yıldırım`a uzanması, bu ilişkileri kaleme alan sizi şaşırtmasa gerek...

Geçmişte açılan dosyalara baktığımızda, şimdiki daha hafif kalıyor. Geçmişte çok daha ağır iddialar ama yine aynı isimler var. Türk futbolunda şike kültürünü sürdüren bir çete ve etrafında bir sürü isim var. 1997-98`den başlayarak bugüne geldiğimizde karşımıza Sedat Peker çıkıyor! Onunla birlikte DGM`de yargılanan kulüp başkanları, menajerler, teknik direktörlerle onun gücünden yararlanan futbolcular var.

Peker`in gücünün nasıl bir anlamı var?

Mecnun Odyakmaz ismi çok önemli. Bülent Uygun sonradan yapıya dahil oldu. Olgun Peker, eskiden beri içinde. Trabzonspor eski 2. Başkanı Atilla Yıldırım vardı, daha sonra çekildi. Dönem dönem kardeş Vedat Peker, Rizespor`da başkanlık yaptı. Tepede Sedat Peker, etrafında bunlar var. Olgun Peker`in yürüttüğü bir menajerlik şirketi var. Dört büyüklerdeki yerli futbolcu transferlerinde söz hakkı tamamen bu şirkette. Bununla kalmıyor. Sedat Peker, her futbolcunun düğününe hediye gönderir. Kumarda, Borsa`da para kaybeden ona gider. Bütün bunlar geri alınır. Bu, kulüp yöneticileri için de cazip. Almak istediğin bir futbolcu varsa, bunu bu çete üzerinden yapabiliyorsan, daha ucuza mâl edebiliyorsun!

Sedat Peker`in bu iyiliklerinin karşılığı nedir?

Tamamen para!

Sedat Peker`in en etkin olduğu yer Fenerbahçe`dir

Sedat Peker`in futbola girişi nasıl oluyor?

Susurluk döneminin içinden çıkan bir figür. Devletin ya da ona bağlı olanların verdiği birtakım görevleri var. Yargılanıyor ama etkinliğini futbolcular üzerinden legalize etme çabasına giriyor. Kendini meşru kılmak istiyor. 2002 Dünya Kupası`nda röportaj yapıyorduk. Milli Takım`da bir futbolcu çok kötü oynuyordu ve "Şimdi arayayım da, bunu oyundan çıkarttırayım." dedi. Öyle bir gücü var! Bu gücü, kulüp yönetimleri ve Federasyon`la olan ilişkilerinden aldı! Sivasspor`u, bir dönem Rizespor`u, Giresunspor`u kontrol altında tutuyorsunuz. Bülent Uygun, Eskişehirspor`de devam etseydi orası da kontrol altında olacaktı! Ona yakın isimler ya teknik direktör ya da kulüp başkanı oluyor. En etkin olduğu yer ise Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım! Aziz Yıldırım`la çok garip bir kader birliği var!

Açar mısınız bu kader birliğini?

90`lı yılların sonunda mafya, futbolda çok daha etkindi. Federasyon başkanlarını, mafya belirliyordu. 1997`deki Federasyon seçimlerinde Haluk Ulusoy seçildi ama Alaattin Çakıcı için Eyüpsultan`da 50 koyun kesmek zorunda kaldı!

O seçimde devletle çete mi savaştı?

O dönemde etkili olan Alaattin Çakıcı ve Sedat Peker, o seçimde Mustafa Kefeli`yi destekliyordu. Kefeli, Çakıcı`ya çok yakındı ve Türkbank davasının sanıklarındandı. Ama karşı tarafta Haluk Ulusoy direniyordu. Onu da Korkut Eken destekliyordu. Arka planda Mehmet Ağar vardı. Çatışmayı Korkut Eken, seçimi Haluk Ulusoy kazandı. Eken, bir ağabeydi. Çakıcı, bu işin peşini bırakmadı, Ulusoy`u ölümle tehdit etti. O da 50 koyun keserek, Çakıcı`ya kendini affettirdi!

Seçimden sonra Çakıcı, TFF Başkan Vekili Hadi Türkmen`i niçin ölümle tehdit etti?

Çünkü bu ekibi istemiyordu. Mustafa Kefeli kazansın diye, diğer bir aday Alp Yalman`ın da gece yarısı oteldeki odasını basarak tehdit ettiler. Yalman korktu, çekildi. Hadi Türkmen`in bana anlattığına göre; Haluk Ulusoy`dan yardım istiyor, bu tehditten sonra. Ulusoy da, "Kendimi kurtarmaya çalışıyorum. Gücün yetiyorsa kal. Yetmiyorsa çek, git." diyor!

Bugün şike soruşturması kapsamında tutuklanan Peker`e yakın isimler, 1999`da da, DGM`de çete kurma suçuyla yargılanıyor...

O dönemin birkaç yıl öncesinden başlayan bir yapı, bu. O davanın duruşmalarına bakarsanız, çok isim geçer. Mesela Bülent Uygun, bu kadar etkin değildi; ama Sedat Peker, güvenlik koridorundan geçerken ona asker selamı veriyordu. Sergen Yalçın mesela, kumarda dolandırılmış. Peker, o parayı geri almış. O da gelip gidiyordu. Peker, o dönemde "Milli Takım`dakilerin hepsi arkadaşım." diyordu. Gerçekten öyleydi. Futbolcular bütün işlerini Peker`e havale ediyorlardı. Futbolcular, paralarının önemli bölümünü Borsa`da değerlendiriyordu. O paralar da, Borsa`daki şebeke tarafından değerlendiriliyordu. Sedat Peker de Borsa`yla çok içli dışlı!

Fenerbahçe Yönetim Kurulu, Sedat Peker`e teşekküre Romanya`ya gitti!

1998`de Aziz Yıldırım`ın başkan seçildiği kongrede Sedat Peker`in nasıl bir dahli var?

İlişki buradan başlıyor. O dönemdeki büyük kulüplerin hepsinde mafya söz sahibiydi. Aziz Yıldırım, Vefa Küçük`e karşı bir oyla kazandı. O dönem Peker, yurt dışındaydı. Mecnun Odyakmaz, salondaydı. Ki 99`daki yargılamada çetenin iki numaralı ismi olarak yargılanıyordu. Temel neden, Yıldırım`ın kazanmasını istemeleriydi. Kazandı ama yönetimi alamadı! Vefa Küçük`ün listesi yönetime girdi. Yıldırım bastırdı, yeni kongrede kendi yönetimini oluşturdu.

Aziz Yıldırım, bunun ardından Sedat Peker`e teşekkür etmek için Romanya`ya mı gidiyor?

Evet, bu çok önemli. Peker, o dönemde kırmızı bültenle aranıyor, çete kurmak suçundan. Yıldırım, yönetim kurulunun tamamını alarak, teşekküre gidiyor. Sedat Peker, bunu doğruluyor; "Ama çay-kahve içmeye geldiler." diyor. Aziz Yıldırım reddediyor. Bu olaydan sonra aralarındaki bağ çok güçlendi. Bir yerde arıza yaşadılar. Peker, Odyakmaz`ı Fenerbahçe`de altyapı sorumlusu yapmak istedi. Ama Yıldırım, bunu göze alamadı. Odyakmaz, çetenin iki numaralı sanığı olarak göz önündeydi. Yargılanıyordu. İlişkileri kopar gibi oldu, yeniden toparladılar.

Aziz Yıldırım için Saffet Sancaklı neyse Mecnun Odyakmaz da odur!

Fenerbahçe kalecisi Rüştü`nün dövülmesi de bu dönemde mi?

O daha sonra ama aynı ekibin işi! Olayın arkasında Aziz Yıldırım vardı. Mecnun Odyakmaz ve ekibi, Rüştü`yü dövdü. Her ne kadar Peker-Yıldırım ilişkisi gerilse de, Mecnun Odyakmaz`ın Sivasspor`un başına geçmesinde, Aziz Yıldırım`ın da en az Sedat Peker kadar desteği var. Odyakmaz`a kefil oldu. Bir dönem Saffet Sancaklı, Aziz Yıldırım için neyse daha sonra Mecnun Odyakmaz odur!

Saffet Sancaklı, Aktüel dergisinde, Yıldırım`la silah ticareti yaptıklarını söylemişti...

Oradan tutun da, Sancaklı`nın İstanbulspor`u almasına kadar... Aziz Yıldırım`ın desteğiyle o takımı aldı. Sancaklı, Fenerbahçe ağırlıklı menajerlik yapıyordu. Aktüel`deki o röportajı ben yaptım. Sonra beni Aziz Yıldırım aradı, "Bunları gerçekten söyledi mi?" diye sordu; ben "Evet" deyince "Tamam" diyerek kapattı. Ondan sonra da ilişkileri sanırım sona erdi.

Lucescu, Sinan Engin`e "Tanıdığım en büyük mafyasın." dedi

2004`teki Kelebek Operasyonu`yla Sedat Peker ile ekibi, yine yargı karşısına çıkıyor. Bu sefer, şike olayına karıştıkları ortaya çıkıyor. Beşiktaş-Rizespor maçı... Vedat Peker istemediği için Sergen oynamıyor... Maç 0-0 berabere bitiyor. Rizespor kümede kalıyor, Bursaspor düşüyor...

Beşiktaşta organizasyonu yapan Sinan Engin. Lucescu, Sinan Engin`e, "Tanıdığım en büyük mafya sensin." diyor. Orada açık şike var. Beşiktaş`ın son maçlarının hepsi kötü. Maça asılan futbolculara Peker tayfasından tehditler geliyordu. Beşiktaş, Sinan Engin`in elindeydi ve Peker`in direktifleriyle çalıştı. Serdar Bilgili`nin kaçıp gitmesi de çok önemli.

Neden gitti?

Resmiyete dökülmedi, belge falan yok; ama ben bunu o dönem Borsa`daki bir hareketliliğe bağlıyorum. Serdar Bilgili, bilmeyerek Sedat Peker`in paravan şirketlerine zarar verdi. Ciddi bir tehdit altındaydı ve bırakıp kaçmak zorunda kaldı. Peker, Bilgili`nin önüne büyük bir fatura çıkardı. "Ya ödersin, ya ölürsün!" tehdidinde bulundu!

Alaattin Çakıcı`yı Beşiktaş`a sokan Süleyman Seba`dır

Beşiktaş`a Süleyman Seba döneminde mafyanın sirayet ettiğini söylüyorsunuz...

Beşiktaş`a bu kirlilik, Seba`nın seçildiği ilk kongrede geldi, 1984... Mahkeme tutanakları var. Alaattin Çakıcı`yı Beşiktaş`a musallat eden Süleyman Seba`dır. O kongrede güvenliği Çakıcı`nın adamları sağladı. Çakıcı kongre üyesi oldu. Her yerde aranıyorken... Seba uçağa binemezdi, maçlara Çakıcı`nın adamlarının götürdüğü iddia ediliyordu.

Seba`nın seçilmesinde MİT İstanbul Bölge Başkanı Nuri Gündeş`in de rol oynadığı doğru mu?

Gündeş, Seba`nın MİT`ten mesai arkadaşı. Seba, personel daire başkanıydı. Seba`nın ilk dönemindeki isimler, temiz değildi! Hayali ihracata bulaşmış, imajı kötü isimlerden oluşuyordu.

Bahis şikesi mevzuunda, 2001`de, Susurluk sanıklarından Ali Fevzi Bir olayı çıkageliyor. Avrupa`dan, Türkiye`deki maçlara bahis oynanıyor. Hakem Sadık İlhan önderliğinde hakemler, fuhuş çetesi de kullanılarak manipüle ediliyor. Bir, bu gücü nasıl buldu?

Türkiye`de şikeyle ilgili açılmış en ciddi dosya, oydu. Daha medyatikti, yargı bazında topyekûn bir soruşturmaydı. Federasyon`un yapması gerekeni savcılık yaptı. Ali Fevzi Bir, Susurluk`un temel taşlarından biriydi. Sami Hoştan ile Susurluk Çetesi`nin para kaynağıydı. Ömer Lütfi Topal`ın öldürülmeden elinden alınan mal varlıkları, bu ikisine aktarıldı. O dönemde tetikçilik yapan Özel Harekâtçıları kolluyordu. 2. Lig`den 1. Lig`e kadar çoğu maçın parayla alındığı, o dönemki kayıtlarda çok açık. Bu yapı ortaya çıktıktan sonra tasfiye edildi. Bir ve Sedat Peker aynı ekibin içindeydi. Ali Fevzi Bir, Öz Sahrayıceditspor`u aldı. O ekip birlikte bu takımın maçına gidiyorlardı.

TFF`nin şike soruşturmasıyla ilgili kararsızlığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

TFF, "Gizlilik kararı olduğu için ve elimizde belgeler olmadığı için karar veremedik." diyor. Öğrendiğim kadarıyla belgelerin hemen hepsi var. Burada kanaate dair tespit çok rahat yapılabilir. Şimdi iddianame beklenecek, bu sefer de "İddianamede net bir şey yok, yargı sonucunu bekleyelim." denecek. Ellerine böyle bir şans geldi ama kirliliği korumayı seçtiler. Eğer karar çıksaydı, Aziz Yıldırım kesinlikle konuşacaktı. TFF, bundan korktu. İkincisi de futbol ekonomisinin zarar görmesinden korktu! Bu karardan en büyük zararı taraftar görecek. Bu sene korkunç olacak! Federasyon bu gerilimi, tamamen tribünlere yansıttı. Fenerbahçe`ye karşı diğer takım taraftarlarının büyük öfke besleyeceğini düşünüyorum. Kulüp başkanları, bu karardan memnun olabilir ama Fenerbahçe taraftarına yönelik tepki artacak.

Lube Ayar dezenformasyon yapıyor

Şike operasyonu gösterdi ki kirlilik sadece spor basınıyla sınırlı değil. En basiti, daha önce şikeyle ilgili haberler yapan bir muhabirin Aziz Yıldırım ile ilişkisi: Lube Ayar. Habertürk gazetesinde bununla ilgili telefon kayıtları yayımlandı. Kesinlikle bir haber kaynağı-gazeteci ilişkisi değil. Tam bir dezenformasyon... Şike olaylarının aleyhine ama merkezdeki Aziz Yıldırım`ı koruyucu, Yıldırım`la sorun yaşayan isimleri hedef alan haberlerdi. Bunu Hizbullah örneğine benzetiyorum. Hizbullah üzerine kitaplar, yazılar yazan bir Cumhuriyet yazarı vardı. Bu örgütün yaptığı dehşeti anlatırdı ama her zaman "Şeriatçı terör örgütü" diye başlardı. Bu örgütün derin devlet tarafından yönlendirildiğini, JİTEM`in yan unsuru olarak görev yaptığını asla yazmazdı. Sonunda bu örgütün o dönem devlet tarafından kullanıldığı ve JİTEM`in komutanlarının kontrolünde olduğu net ortaya çıktı. Ardından o gazetecinin de JİTEM komutanlarından biriyle ilişkili olduğu ortaya çıktı.

Bu haber 3629 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Rizespor’un 1 Numarası Konuştu
Çaykur Rizespor’un genç file bekçisi Gökhan Akkan çarpıcı açıklamalarda bulundu. 1.5 yıldır yeşil-mavili takımın kalesini koruyan Gökhan, çok zor dönemlerden geçerek süper lige çıktıklarını belirterek şunları söyledi. Her şey geride kaldı. Geçmişe değil geleceğe bakmak zorundayız. Süper lig çok zor. Bunu biliyoruz. Mevcut kadromuz da ki oyuncuların çoğu süper lig için tecrübeli. Elbette aramıza katılanlarda olacaktır. Şu anki takımın da süper lig için tecrübesi çok fazla” dedi.
Yorum : 0
Ekonomi
Dünyaya Türk Çayını İçirebiliriz
Çin’in Sichuan Bölgesi, Emei Şehrinde düzenlenen 3.Uluslararası Çay Sempozyumu ve Fuarı’na Çin Çay Sektörünün davetlisi olarak Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, Başkan Yardımcısı Sedat Abanoz ve Genel Koordinatör Hasan Önder katıldı.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
15 Temmuz’un 2. Yılında Çayeli’nde Anma Etkinlikleri Düzenlendi
Çayeli Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere vatandaşlar yoğun katılım göstererek demokrasi nöbeti tuttu.
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor’dan Kartallara Göz Altı
Çaykur Rizespor Beşiktaş’ ın Yıldızları Love, Mustafa, Mitroviç ve Orkun ile ilgileniyor.
Yorum : 0
Rizespor
Renato Santos Geliyor
Çaykur Rizespor, Boavista forması giyen 26 yaşındaki kanat oyuncusu ile anlaşma sağladı. Hücum hattının her bölgesine görev yapabilen Santos, müthiş top tekniği ve kolay adam geçmesiyle tanınıyor.
Yorum : 0
Rize Haber
Rize- Artvin Havalimanı`nda Pist Dolgusuna Geçildi
RİZE`nin Pazar ilçesi Yeşilköy mevkiinde, Türkiye`nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı Rize- Artvin Havalimanı`nda, çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.
Yorum : 0
Ve Rize’de Beklenen Düğün gerçekleşti. 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:52:00
Her Türlü Darbeyi Lanetliyoruz 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:44:00
Rize’ye Gelenin Ayakları Titreyecek! 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:38:00
Başkan Kasap: “Ülkemizin Birliğini Yerle Bir Etmek İstediler” 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:23:00
Rizespor Alt Yapıya Yeni Yüzler 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:13:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`
Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Rize Limanı`nın genişleme sahasında yapılması planlanan futbol sahasının kente ihanet olduğunu söyledi.
 Devlet teşkilatında yeniden yapılanma
Seçim bitti ama asıl iş yeni başlıyor. 24 Haziran seçimleri ile birlikte yeni bir döneme girdik. Devlet Teşkilatında yeni bir yapılanmaya gidiliyor. Dünya da yaşanan gelişmelere paralel olarak böyle bir yapılanma gereklilik halini aldı. Dünya endüstri 4.0`ı yaşıyor. Hibrit savaşı yaşıyor. Küresel rekabet ve teknolojik gelişmeler yeni devlet yapılanmalarını ve yeni stratejileri zorunlu kılıyor. Türkiye yeni bir döneme giriyor. Ortadoğu yeni bir döneme giriyor. Dünya yeni bir döneme gidiyor ve büyük bir rekabete sahne oluyor.
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
FOTO GALERİ
İzlenme 3481
İzlenme 8122
İzlenme 5795
İzlenme 6548
VİDEO GALERİ
İzlenme 5427
İzlenme 5651
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu