Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
`Fenerbahçe Sedat Peker`e Teşekküre Romanya`ya Gitti`
22 Ağustos 2011 Pazartesi 15:45:00 / Spor
Şike soruşturmalarında karşımıza sürekli Sedat Peker ve ekibinin çıktığını söyleyen gazeteci, TFF`nin son kararıyla ilgili, sözü, Sedat Peker`le her zaman yakın ilişki içinde olduğunu söylediği...
22:33 Çamlıhemşin Belediye Farka Gitti 10-013:40Dünya bir tarafa Beşiktaş bir tarafa`00:15Servet Yardımcı: `Rusya maçı öncesi güzel bir provaydı`00:13Rize`de Kardeş Kardeşe Dostça Beraberlik15:50A Milli Futbol Takımı Rize`de10:55 Milli Takım Çarşamba Günü Geliyor01:33 Çamlıhemşin Belediyespor Evinde Galip 2-123:53Kendirli Sahasında Mağlup23:44Pazarspor, evinde Yeni Orduspor’a farklı yenildi23:42Güneysu Spor İstanbul`da Fark Attı22:19Çaykur Rizespor U19`dan kötü futbol, kötü sonuç22:12Çaykur Rizespor U17`den tek golle 3 puan22:27 Fenerbahçe, Beşiktaş Sompo Japan`ı 78-73 Mağlup Etti23:12Rize Amatörü için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz

`Fenerbahçe Peker`e teşekküre Romanya`ya gitti`

Kirli Kramponlar kitabı ile 2003 yılında Türkiye`deki Futbol-Mafya ilişkisini ortaya koyan Ecevit Kılıç, Zaman gazetesine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ecevit Kılıç, 2003`te yazdığı Kirli Kramponlar`la Türkiye`deki mafya-futbol ilişkisini ortaya koydu. Temmuz ayında başlayan şike soruşturmasını da içine katarak güncellediği kitabının 3. baskısını geçtiğimiz günlerde yayımladı. Şike soruşturmalarında karşımıza sürekli Sedat Peker ve ekibinin çıktığını söyleyen gazeteci, TFF`nin son kararıyla ilgili, sözü, Sedat Peker`le her zaman yakın ilişki içinde olduğunu söylediği Aziz Yıldırım`ın açıklamalarına getiriyor: "Aziz Yıldırım`ın açıklamalarından korktular."

ecevit-kilic.jpg

Şike soruşturmasının Sedat Peker`e yakın isimlerden başlayıp Aziz Yıldırım`a uzanması, bu ilişkileri kaleme alan sizi şaşırtmasa gerek...

Geçmişte açılan dosyalara baktığımızda, şimdiki daha hafif kalıyor. Geçmişte çok daha ağır iddialar ama yine aynı isimler var. Türk futbolunda şike kültürünü sürdüren bir çete ve etrafında bir sürü isim var. 1997-98`den başlayarak bugüne geldiğimizde karşımıza Sedat Peker çıkıyor! Onunla birlikte DGM`de yargılanan kulüp başkanları, menajerler, teknik direktörlerle onun gücünden yararlanan futbolcular var.

Peker`in gücünün nasıl bir anlamı var?

Mecnun Odyakmaz ismi çok önemli. Bülent Uygun sonradan yapıya dahil oldu. Olgun Peker, eskiden beri içinde. Trabzonspor eski 2. Başkanı Atilla Yıldırım vardı, daha sonra çekildi. Dönem dönem kardeş Vedat Peker, Rizespor`da başkanlık yaptı. Tepede Sedat Peker, etrafında bunlar var. Olgun Peker`in yürüttüğü bir menajerlik şirketi var. Dört büyüklerdeki yerli futbolcu transferlerinde söz hakkı tamamen bu şirkette. Bununla kalmıyor. Sedat Peker, her futbolcunun düğününe hediye gönderir. Kumarda, Borsa`da para kaybeden ona gider. Bütün bunlar geri alınır. Bu, kulüp yöneticileri için de cazip. Almak istediğin bir futbolcu varsa, bunu bu çete üzerinden yapabiliyorsan, daha ucuza mâl edebiliyorsun!

Sedat Peker`in bu iyiliklerinin karşılığı nedir?

Tamamen para!

Sedat Peker`in en etkin olduğu yer Fenerbahçe`dir

Sedat Peker`in futbola girişi nasıl oluyor?

Susurluk döneminin içinden çıkan bir figür. Devletin ya da ona bağlı olanların verdiği birtakım görevleri var. Yargılanıyor ama etkinliğini futbolcular üzerinden legalize etme çabasına giriyor. Kendini meşru kılmak istiyor. 2002 Dünya Kupası`nda röportaj yapıyorduk. Milli Takım`da bir futbolcu çok kötü oynuyordu ve "Şimdi arayayım da, bunu oyundan çıkarttırayım." dedi. Öyle bir gücü var! Bu gücü, kulüp yönetimleri ve Federasyon`la olan ilişkilerinden aldı! Sivasspor`u, bir dönem Rizespor`u, Giresunspor`u kontrol altında tutuyorsunuz. Bülent Uygun, Eskişehirspor`de devam etseydi orası da kontrol altında olacaktı! Ona yakın isimler ya teknik direktör ya da kulüp başkanı oluyor. En etkin olduğu yer ise Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım! Aziz Yıldırım`la çok garip bir kader birliği var!

Açar mısınız bu kader birliğini?

90`lı yılların sonunda mafya, futbolda çok daha etkindi. Federasyon başkanlarını, mafya belirliyordu. 1997`deki Federasyon seçimlerinde Haluk Ulusoy seçildi ama Alaattin Çakıcı için Eyüpsultan`da 50 koyun kesmek zorunda kaldı!

O seçimde devletle çete mi savaştı?

O dönemde etkili olan Alaattin Çakıcı ve Sedat Peker, o seçimde Mustafa Kefeli`yi destekliyordu. Kefeli, Çakıcı`ya çok yakındı ve Türkbank davasının sanıklarındandı. Ama karşı tarafta Haluk Ulusoy direniyordu. Onu da Korkut Eken destekliyordu. Arka planda Mehmet Ağar vardı. Çatışmayı Korkut Eken, seçimi Haluk Ulusoy kazandı. Eken, bir ağabeydi. Çakıcı, bu işin peşini bırakmadı, Ulusoy`u ölümle tehdit etti. O da 50 koyun keserek, Çakıcı`ya kendini affettirdi!

Seçimden sonra Çakıcı, TFF Başkan Vekili Hadi Türkmen`i niçin ölümle tehdit etti?

Çünkü bu ekibi istemiyordu. Mustafa Kefeli kazansın diye, diğer bir aday Alp Yalman`ın da gece yarısı oteldeki odasını basarak tehdit ettiler. Yalman korktu, çekildi. Hadi Türkmen`in bana anlattığına göre; Haluk Ulusoy`dan yardım istiyor, bu tehditten sonra. Ulusoy da, "Kendimi kurtarmaya çalışıyorum. Gücün yetiyorsa kal. Yetmiyorsa çek, git." diyor!

Bugün şike soruşturması kapsamında tutuklanan Peker`e yakın isimler, 1999`da da, DGM`de çete kurma suçuyla yargılanıyor...

O dönemin birkaç yıl öncesinden başlayan bir yapı, bu. O davanın duruşmalarına bakarsanız, çok isim geçer. Mesela Bülent Uygun, bu kadar etkin değildi; ama Sedat Peker, güvenlik koridorundan geçerken ona asker selamı veriyordu. Sergen Yalçın mesela, kumarda dolandırılmış. Peker, o parayı geri almış. O da gelip gidiyordu. Peker, o dönemde "Milli Takım`dakilerin hepsi arkadaşım." diyordu. Gerçekten öyleydi. Futbolcular bütün işlerini Peker`e havale ediyorlardı. Futbolcular, paralarının önemli bölümünü Borsa`da değerlendiriyordu. O paralar da, Borsa`daki şebeke tarafından değerlendiriliyordu. Sedat Peker de Borsa`yla çok içli dışlı!

Fenerbahçe Yönetim Kurulu, Sedat Peker`e teşekküre Romanya`ya gitti!

1998`de Aziz Yıldırım`ın başkan seçildiği kongrede Sedat Peker`in nasıl bir dahli var?

İlişki buradan başlıyor. O dönemdeki büyük kulüplerin hepsinde mafya söz sahibiydi. Aziz Yıldırım, Vefa Küçük`e karşı bir oyla kazandı. O dönem Peker, yurt dışındaydı. Mecnun Odyakmaz, salondaydı. Ki 99`daki yargılamada çetenin iki numaralı ismi olarak yargılanıyordu. Temel neden, Yıldırım`ın kazanmasını istemeleriydi. Kazandı ama yönetimi alamadı! Vefa Küçük`ün listesi yönetime girdi. Yıldırım bastırdı, yeni kongrede kendi yönetimini oluşturdu.

Aziz Yıldırım, bunun ardından Sedat Peker`e teşekkür etmek için Romanya`ya mı gidiyor?

Evet, bu çok önemli. Peker, o dönemde kırmızı bültenle aranıyor, çete kurmak suçundan. Yıldırım, yönetim kurulunun tamamını alarak, teşekküre gidiyor. Sedat Peker, bunu doğruluyor; "Ama çay-kahve içmeye geldiler." diyor. Aziz Yıldırım reddediyor. Bu olaydan sonra aralarındaki bağ çok güçlendi. Bir yerde arıza yaşadılar. Peker, Odyakmaz`ı Fenerbahçe`de altyapı sorumlusu yapmak istedi. Ama Yıldırım, bunu göze alamadı. Odyakmaz, çetenin iki numaralı sanığı olarak göz önündeydi. Yargılanıyordu. İlişkileri kopar gibi oldu, yeniden toparladılar.

Aziz Yıldırım için Saffet Sancaklı neyse Mecnun Odyakmaz da odur!

Fenerbahçe kalecisi Rüştü`nün dövülmesi de bu dönemde mi?

O daha sonra ama aynı ekibin işi! Olayın arkasında Aziz Yıldırım vardı. Mecnun Odyakmaz ve ekibi, Rüştü`yü dövdü. Her ne kadar Peker-Yıldırım ilişkisi gerilse de, Mecnun Odyakmaz`ın Sivasspor`un başına geçmesinde, Aziz Yıldırım`ın da en az Sedat Peker kadar desteği var. Odyakmaz`a kefil oldu. Bir dönem Saffet Sancaklı, Aziz Yıldırım için neyse daha sonra Mecnun Odyakmaz odur!

Saffet Sancaklı, Aktüel dergisinde, Yıldırım`la silah ticareti yaptıklarını söylemişti...

Oradan tutun da, Sancaklı`nın İstanbulspor`u almasına kadar... Aziz Yıldırım`ın desteğiyle o takımı aldı. Sancaklı, Fenerbahçe ağırlıklı menajerlik yapıyordu. Aktüel`deki o röportajı ben yaptım. Sonra beni Aziz Yıldırım aradı, "Bunları gerçekten söyledi mi?" diye sordu; ben "Evet" deyince "Tamam" diyerek kapattı. Ondan sonra da ilişkileri sanırım sona erdi.

Lucescu, Sinan Engin`e "Tanıdığım en büyük mafyasın." dedi

2004`teki Kelebek Operasyonu`yla Sedat Peker ile ekibi, yine yargı karşısına çıkıyor. Bu sefer, şike olayına karıştıkları ortaya çıkıyor. Beşiktaş-Rizespor maçı... Vedat Peker istemediği için Sergen oynamıyor... Maç 0-0 berabere bitiyor. Rizespor kümede kalıyor, Bursaspor düşüyor...

Beşiktaşta organizasyonu yapan Sinan Engin. Lucescu, Sinan Engin`e, "Tanıdığım en büyük mafya sensin." diyor. Orada açık şike var. Beşiktaş`ın son maçlarının hepsi kötü. Maça asılan futbolculara Peker tayfasından tehditler geliyordu. Beşiktaş, Sinan Engin`in elindeydi ve Peker`in direktifleriyle çalıştı. Serdar Bilgili`nin kaçıp gitmesi de çok önemli.

Neden gitti?

Resmiyete dökülmedi, belge falan yok; ama ben bunu o dönem Borsa`daki bir hareketliliğe bağlıyorum. Serdar Bilgili, bilmeyerek Sedat Peker`in paravan şirketlerine zarar verdi. Ciddi bir tehdit altındaydı ve bırakıp kaçmak zorunda kaldı. Peker, Bilgili`nin önüne büyük bir fatura çıkardı. "Ya ödersin, ya ölürsün!" tehdidinde bulundu!

Alaattin Çakıcı`yı Beşiktaş`a sokan Süleyman Seba`dır

Beşiktaş`a Süleyman Seba döneminde mafyanın sirayet ettiğini söylüyorsunuz...

Beşiktaş`a bu kirlilik, Seba`nın seçildiği ilk kongrede geldi, 1984... Mahkeme tutanakları var. Alaattin Çakıcı`yı Beşiktaş`a musallat eden Süleyman Seba`dır. O kongrede güvenliği Çakıcı`nın adamları sağladı. Çakıcı kongre üyesi oldu. Her yerde aranıyorken... Seba uçağa binemezdi, maçlara Çakıcı`nın adamlarının götürdüğü iddia ediliyordu.

Seba`nın seçilmesinde MİT İstanbul Bölge Başkanı Nuri Gündeş`in de rol oynadığı doğru mu?

Gündeş, Seba`nın MİT`ten mesai arkadaşı. Seba, personel daire başkanıydı. Seba`nın ilk dönemindeki isimler, temiz değildi! Hayali ihracata bulaşmış, imajı kötü isimlerden oluşuyordu.

Bahis şikesi mevzuunda, 2001`de, Susurluk sanıklarından Ali Fevzi Bir olayı çıkageliyor. Avrupa`dan, Türkiye`deki maçlara bahis oynanıyor. Hakem Sadık İlhan önderliğinde hakemler, fuhuş çetesi de kullanılarak manipüle ediliyor. Bir, bu gücü nasıl buldu?

Türkiye`de şikeyle ilgili açılmış en ciddi dosya, oydu. Daha medyatikti, yargı bazında topyekûn bir soruşturmaydı. Federasyon`un yapması gerekeni savcılık yaptı. Ali Fevzi Bir, Susurluk`un temel taşlarından biriydi. Sami Hoştan ile Susurluk Çetesi`nin para kaynağıydı. Ömer Lütfi Topal`ın öldürülmeden elinden alınan mal varlıkları, bu ikisine aktarıldı. O dönemde tetikçilik yapan Özel Harekâtçıları kolluyordu. 2. Lig`den 1. Lig`e kadar çoğu maçın parayla alındığı, o dönemki kayıtlarda çok açık. Bu yapı ortaya çıktıktan sonra tasfiye edildi. Bir ve Sedat Peker aynı ekibin içindeydi. Ali Fevzi Bir, Öz Sahrayıceditspor`u aldı. O ekip birlikte bu takımın maçına gidiyorlardı.

TFF`nin şike soruşturmasıyla ilgili kararsızlığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

TFF, "Gizlilik kararı olduğu için ve elimizde belgeler olmadığı için karar veremedik." diyor. Öğrendiğim kadarıyla belgelerin hemen hepsi var. Burada kanaate dair tespit çok rahat yapılabilir. Şimdi iddianame beklenecek, bu sefer de "İddianamede net bir şey yok, yargı sonucunu bekleyelim." denecek. Ellerine böyle bir şans geldi ama kirliliği korumayı seçtiler. Eğer karar çıksaydı, Aziz Yıldırım kesinlikle konuşacaktı. TFF, bundan korktu. İkincisi de futbol ekonomisinin zarar görmesinden korktu! Bu karardan en büyük zararı taraftar görecek. Bu sene korkunç olacak! Federasyon bu gerilimi, tamamen tribünlere yansıttı. Fenerbahçe`ye karşı diğer takım taraftarlarının büyük öfke besleyeceğini düşünüyorum. Kulüp başkanları, bu karardan memnun olabilir ama Fenerbahçe taraftarına yönelik tepki artacak.

Lube Ayar dezenformasyon yapıyor

Şike operasyonu gösterdi ki kirlilik sadece spor basınıyla sınırlı değil. En basiti, daha önce şikeyle ilgili haberler yapan bir muhabirin Aziz Yıldırım ile ilişkisi: Lube Ayar. Habertürk gazetesinde bununla ilgili telefon kayıtları yayımlandı. Kesinlikle bir haber kaynağı-gazeteci ilişkisi değil. Tam bir dezenformasyon... Şike olaylarının aleyhine ama merkezdeki Aziz Yıldırım`ı koruyucu, Yıldırım`la sorun yaşayan isimleri hedef alan haberlerdi. Bunu Hizbullah örneğine benzetiyorum. Hizbullah üzerine kitaplar, yazılar yazan bir Cumhuriyet yazarı vardı. Bu örgütün yaptığı dehşeti anlatırdı ama her zaman "Şeriatçı terör örgütü" diye başlardı. Bu örgütün derin devlet tarafından yönlendirildiğini, JİTEM`in yan unsuru olarak görev yaptığını asla yazmazdı. Sonunda bu örgütün o dönem devlet tarafından kullanıldığı ve JİTEM`in komutanlarının kontrolünde olduğu net ortaya çıktı. Ardından o gazetecinin de JİTEM komutanlarından biriyle ilişkili olduğu ortaya çıktı.

Bu haber 3719 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Kültür Sanat
Kalkandere’de Toprağa Gömülen Tarih
Rize Tarihi ve Rize Kültürü konularında araştırmalar yapan ve bu konuyla ilgili yayınlanmış birçok eseri olan İshak Güven Güvelioğlu, Gelişmiş ülke ve toplumların, atalarından devir aldıkları tarihi eserleri özenle koruyup gelecek kuşaklara taşımaya özen gösterdiği bilinildiğini ifade etti.
Yorum : 0
Rizespor
Hazırım Oynamak İstiyorum
Geçen yılı sakat geçiren bu sezon başı tam olarak hazır olmasına rağmen bir türlü istediği formayı alamayan Davide Petrucci, tam olarak hazır olduğunu ve Atiker Konyaspor maçında oynamak istediğini söyledi.
Yorum : 1
Rizespor
Bütün Oyuncularımızı Oynatacağız
Okan Buruk bazı oyuncularını Ziraat Türkiye Kupasında oynatacağını söyledi
Yorum : 0
Rizespor
Sahadan Galibiyetle Ayrılmak İstiyoruz
Çaykur Rizespor’un tecrübeli oyuncusu Orhan Ovacıklı yarın Çaykur Didi Stadında konuk edecekleri Atiker Konyaspor maçından galibiyetle ayrılmak için çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.
Yorum : 0
Siyaset
MHP Rize İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Rize İl Divan Toplantısı gerçekleştirildi.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
“Rize Projeleri Sergisi” Açıldı
Rize Valiliği, Rize Belediyesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi`nin işbirliği ile düzenlenen "Rize Projeleri Sergisi" RTEÜ kongre salonunda açıldı.
Yorum : 0
`Bu Dönemde Oynadığımız Bütün Maçlar Final Maçları` 18 Ekim 2018 Perşembe 21:19:00
Rize`de Gazetecilerden Baro Başkanı Avukat Ümit Peçe’ye Ziyaret 18 Ekim 2018 Perşembe 10:42:00
Atiker Konyaspor Maçını Kazanmak Zorundayız 18 Ekim 2018 Perşembe 00:44:00
Taraftar Galibiyete İnanıyor 18 Ekim 2018 Perşembe 00:43:00
`Çayımızın Sorunlarına Birlikte Çözüm Bulalım` 18 Ekim 2018 Perşembe 00:32:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Ekmekte zam tartışması! Üretim 1 hafta içinde durabilir
Fırıncılar 250 gram ekmeğin 1.25 TL`den satılmaya devam etmesi halinde üretimin durabileceği konusunda uyarıyor. Bu fiyatın sürdürülebilir olmadığını anlatan fırıncılar, "Bizim amortisman, çalışan tazminatlar, lojistik gibi masraflar hariç maliyetimiz 1.25 TL. 1 hafta içinde ekmek üretimi durabilir" diyor.
Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!  Kaynak Yeniçağ: Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!
TÜİK`in verilerine göre, tarım arazilerinin kapladığı alan Türkiye’de 1992 yılında toplam 27,6 milyon hektar iken, 2017 yılında 23,4 milyon hektara geriledi. 25 yılda yaklaşık 4 milyon hektar yani yaklaşık Konya ili büyüklüğünde tarım arazisi kaybedildi.
Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi  Kaynak Yeniçağ: Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı`nın, Suudi Arabistan`ın İstanbul Başkonsolosluğu`na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan Türk ve Suudi yetkililer konsolosluktan ayrıldı.
MHP`li Enginyurt`tan sert sözler: Siyasi bedeli ağır olur
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Tarım Bakanı Pakdemirli`nin fındık ile ilgili açıklama yapmamasına sert tepki gösterdi. Bakan Pakdemirli`nin "TMO`nun bugün mısır alımına başlandığı" açıklamasına MHP`li vekil Enginyurt, "Sayın Tarım Bakanı,TMO ne zaman fındık alımına başlayacak? Fındık üreticisini delirtmeyin. Siyasi bedeli ağır olur." dedi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3547
İzlenme 8210
İzlenme 5871
İzlenme 6622
VİDEO GALERİ
İzlenme 5493
İzlenme 5713
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu