Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Fırından ekmek alıp evine yürüyen adam: Sezai Karakoç
30 Nisan 2013 Salı 14:41:00 / Kültür Sanat
Büyük edebiyat ustası, Üstat Sezai Karakoç için düzenlenen ‘saygı gecesi’nde onlarca edebiyatçı konuştu, yüzlerce edebiyat sever de salonda yerlerini aldı.
18:53 “Cevherden Öteye” Belgeselinin nin Galası Yapıldı02:53 Bir Başarı Öyküsü02:27Şaban Şimşek “Külliye 53” İsimli Kitabın İmza Gününe Katıldı12:40Rize’de ’Pepeçura’ Zamanı23:07 Çayeli Bakır’ın hikâyesi belgesel oldu09:28 Şimşek “Külliye” Kitabını Tanıtacak00:39Rize`de Çayın Serüveni için Atölye çalışması09:29Demircan “Aron Festivali” İçin Rize’ye Geliyor11:11ROMED’DEN Yıl Sonu Sergisi09:08İpsiz Recep Efsanesi Rize BİLSEM’le Etwinning’de18:50Çay Film Festivali Kısa Film Yarışması Başvuru Süreci Başladı10:25Yusufeli’nde Yöresel Kilim Dokuma Atölyesi16:48Rize`de `Çay Tadım Yarışması` Düzenlendi23:57Ankara`da Rize El Sanatları Festivali Başladı


 Sezai Karakoç’a görkemli bir gece

Büyük edebiyat ustası, Üstat Sezai Karakoç için düzenlenen ‘saygı gecesi’nde onlarca edebiyatçı konuştu, yüzlerce edebiyat sever de salonda yerlerini aldı.

TİMUÇİN MERCANOĞLU`NUN HABERİ

Küçükçekmece Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin birlikte düzenlediği “Sezai Karakoç Özel Etkinliği”nde, edebiyat dünyasından onlarca kişi Sezai Karakoç’la ilgili düşüncelerini paylaştı. Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programda, salonu dolduran Sezai Karakoç dostları, üstadın düşünce ve edebiyat dünyasındaki öncü hizmetine şahitlik etti. Programın açılışında konuşan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, "Sezai Karakoç, bizi kendi medeniyetimizin farkına vardıran, değerlerimizle barıştıran bir neslin yetişmesinde büyük emeği olan bir diriliş öncüsüdür. Sezai Karakoç’un eserleri her zaman önümüzde ışık olmuştur, rehber olmuştur" dedi.

 

HAKSAL: KENDİ MEDENİYETİMİZİ ÖĞRETTİ

Sezai Karakoç’la Elazığ’da katıldığı bir şiir yarışmasında tanıştığını söyleyen Ali Haydar Haksal, Sezai Karakoç’un kendisinde uyandırdığı etkiyi anlattı: “Sağ ve sol hareketlerin yaygın olduğu bir dönemde, bizim nereye ait olduğunu bilmediğimiz hocalarımızın felsefe, sosyoloji ve insanlık tarihine dönük bir savunma koyabilecek düzeyde olmadığı bir dönemde Sezai Karakoç, Sağ, sol akımların ve kapitalizmin Batılı kavramlar olduğunu anlatıyordu.” Öte yandan Karakoç’un medeniyet anlayışına da dikkat çeken Haksal, “Batılı düşüncelerin nereye konumlandırılması gerektiğini Sezai Karakoç’un ‘Allah’a İnanmak ve İnsanlık’ adlı eserinden öğrendik. O’nun eserleri sayesinde Batı düşüncesini benimsemek yerine kendi medeniyetimizi öğrendik” dedi.

-Şair Adem Turan,“İmam hatip lisesi son sınıfta öğrenci iken Sezai Karakoç’tan haberdar oldum. İlk Mona Roza’yı okumuştum. Hakikaten çarpılmıştım” diyerek Karakoç’un ‘Köşe’ isimli şiirini okudu.

-Yazar Ali Ural,“Dünya bir dipnot Karakoç’a göre. O kalemi eline aldığı zaman bir dağ taşır gibi hissetti kendini. Yıl 1938. 5,5 yaşında bir çocuk. Ergani’de ihtiyaç sınıfında yazı yazıyordu. Nereye? Toprağa. Çünkü tahta yoktu. Karakoç öğrendiği ilk kelimeleri yazmaya çalıştı. O, ömrü boyunca toprakla dolu o masanın etrafından ayrılmadı. Onun gücü buradan geliyor. Çünkü o yerli. Bu toprağın çocuğu.”

-Belkıs İbrahimhakkıoğlu,“Karakoç, sadece düşüncesi, kalemi ve mısralarıyla değil dünyevi anlamda güne teslim olmayan kültürümüzün numune-i intişarlarındandır. İnsanların sorumluğunu dark etmiş ve taşıyabilmiş çok az sayıdaki seçkin insanlardandır. Birey olarak münzevi bir yaşamı kabul etmiş, dirilişin ancak büyük ruhlarla, ideallerle gerçekleşebileceğine inanmış büyük bir dava adamıdır.”

-Zeki Bulduk,"Ergani’den yola çıkan bir çocuğun 80 yaşında İstanbul’daki yalnızlığını biliyorum. Bu hikaye içerisinde eşinin ona, ‘hadi ev alalım, hadi çocukları okutalım’ demediği bir sessizlikte insanlığı, İslam ümmetinin insanlarını düşünen bir adamın yalnızlığı geliyor aklıma.”

-Ebubekir Kurban,"Sezai Karakoç bize Allah’ı hatırlatıyor, aitliğimizi, hakikati hatırlatıyor. Bu topraklara yönelik hassasiyeti var, bize onu hatırlatıyor. Neden konuşmuyor deniyor. Mütefekkir şair. Gerçek mütefekkir eserleriyle konuşur. Eserleri ortada. Sezai Karakoç gibi büyük şairler Allah’ın bize bir hediyesidir. Sezai Karakoç’u sevmek de imandandır.”

-Ferman Karaçam,"Karakoç denince İslam uygarlığı akla gelir. Onun piyesi de şiiri de siyasi görüşü de bize uygarlığı anlatıyor. Denemelerinde ve yazılarında İslam uygarlığının mücadelesini vermiştir. Adem (A.S.) ile başlayan İslam uygarlığının Osmanlı’yla sona erdirilmek istendiğini görmüş ve buna karşı mücadele vermiştir. Çağımızın en büyük düşünürlerinden olan Karakoç, kurduğu kavramlarla İslam uygarlığını anlatmıştır.”

-Yusuf Kaplan,"3 Sezai Karakoç’tan söz edebiliriz. Düşünür, sanatçı ve ahlak anıtı Seza Karakoç. Bu üç Karakoç birbiriyle içe geçmiştir. Düşünür özelliğiyle ilgili olarak üstat Karakoç, çağ körleşmesini nasıl bırakacağımız bir süreci anlatır. Zihni süreci gerçekleştirmiş bir düşünürden bahsediyoruz. Sanatçı Karakoç, Türk sanat hayatında çığır açmış bir kişilik. Sanat tecrübesinin bütün güzergahlarında yolculuk yapan bir sanatçı. Çağımızın yaşayan Şeyh Galibidir.  Mehmet Akif Ersoy’dan sonra yaşayan, hayatıyla düşüncesi arasında birbirini besleyen bir ahlak anıtıdır.”

-Hüseyin Akın,"80’li yıllarda tanıştığım Sezai Karakoç’ta şunu idrak ettim; Aşkla savaşı mezcetmiş adam. Savaşında, yaşayışında hatta bütün hayatında aşkı ve coşkuyu esas almış adam. Şiire gülle başlayan adam. İnsan sadece konuşarak, yazarak değil aynı zamanda susarak da çok şeyler ifade edebilir. Karakoç`un sessiz mesajını bastırmak için piyasada ne kadar gürültü çıksa da bu salon o sessizliğin çok şey anlattığının ifadesidir.”

-İsmail Kılıçarslan,"Bence Sezai Karakoç, fırından ekmek alıp evine yürüyen adamdır. Bu 2013’te bizim kaybettiğimiz bir durumdur.  Üstat Karakoç’un şiirlerinden yazılarında çok, fırında ekmek alıp evine yürüyen adam oluşunu seviyorum. Hiçbir dünyevi makama, ödüle kendini kaptırmayan bir adam oluşunu seviyorum. Fotoğraf çektirmiyor, belgesellere çıkmıyor. Ama bu adam evine vapurla gidiyor. Üstadın varlığı için Allah’a şükrediyoruz” diyerek Sezai Karakoç’un Lilyar isimli şiirini okudu.

-Mevlana İdris Zengin,Sezai Karakoç için özel olarak yazdığı bir şiiri hazırlanan slayt eşliğinde canlı olarak okudu.

-Özcan Ünlü,Sezai Karakoç’un Lili şiirinden bir dörtlük okuduktan sonra “ Sezai Karakoç, benim için duadır, ekmektir” dedi.

-Osman Bayraktar,"Karakoç Türk şiirini anlamak isteyenler için olmazsa olmaz bir isimdir. Aynı zamanda mütefekkirdir. Çağdaş İslam düşüncesini anlamak için Sezai Karakoç’u bilmek gerekir.”

-Şaban Abak,"Sezai Karakoç çağımızın yaşayan Mevlana’sı, Yunus Emre’si… Mevlana’yı yaşadığı dönemde bırakın memleketi, Konyalılar bile bilmiyordu. Sezai Karakoç’un da toplumun geneli tarafından bilinmemesi yargılanmamalı. Büyük mütefekkirler 100 yıl sonraki toplumu inşa ederler.  Karakoç’un toplam 56 eseri var. 9 şiir, 3 edebiyat, 40 civarında düşünce eseri. Karakoç külliyatının tamamının okunması gereken bir mütefekkir” diyerek Sezai Karakoç’un yayınlanmış son şiiri olan ‘Ağustos Böceği Bir Meşaledir’ adlı şiirini okudu.

-Recep Garip, “Sezai Karakoç, bir bilge, ermiş… bir derviş, şeyh efendi arıyorsanız? Asrın dehası kim diyorsanız? O, Sezai Karakoç. O, kaybettiğimiz cennetin tekrar bulunması için bize yitik cenneti yazar.”

Bu haber 1185 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Takım Olarak Çok Üzgünüz
Çaykur Rizespor Takım Kaptanı Orhan Ovacıklı ligin ilk altı maçında alınan 3 puandan dolayı üzgün olduklarını belirterek, “ Takımımızı bu kötü duruma düşüren biziz, buradan da biz çıkartacağız. Bunu yapmak için takım olarak kenetleneceğiz” dedi
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor’ u Bu durumdan Çıkartacağım
Çaykur Rizespor’da Başkan Hasan Kemal Yardımcı’ nın sağlık sorunlarını mazeret gösterip başkanlığı bırakmasından sonra başkanlığa vekâlet edecek olan Hasan Kartal, zor bir dönemde başkanlığa geldiğini belirterek, “ Takımı tanıyorum eski başkanımızın Başkan Vekiliydim. Birçok transferde olayın içindeydim. İyi oyuncular aldık. Henüz tam anlamıyla takım olamadık” dedi
Yorum : 0
Rize Haber
Okan Buruk: `Rize ayağa kalkacak`
Uzun görüşmeler sonunda Çaykur Rizespor’la anlaşan Okan Buruk, camiaya ve taraftara umut dolu mesajlar gönderdi.
Yorum : 0
Kültür Sanat
“Cevherden Öteye” Belgeselinin nin Galası Yapıldı
Rize’de devam eden Çay, Doğa ve Gençlik Filmleri Festivali kapsamında, çay alım yerinde Çayeli Bakir’ in hazırladığı “cevherden Öteye” belgeselinin galası İsmail kahraman Kültür merkezinde yapıldı.
Yorum : 0
Rizespor
Rize Yine Mağlup 1-0
Spor Toto Süper Lig`in 6. haftasında Evkur Yeni Malatyaspor, sahasında karşılaştığı Çaykur Rizespor`u 1-0 mağlup etti.
Yorum : 0
Magazin
AA Rize İl Sorumlusu Sandıkçı, TSYD Temsilcisi Oldu
Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Rize İl Temsilciliğine Anadolu Ajansı Rize İl Sorumlusu Muhittin Sandıkçı atandı.
Yorum : 0
Bir Başarı Öyküsü 22 Eylül 2018 Cumartesi 02:53:00
Cevherden Öteye Galası Cumartesi Günü 22 Eylül 2018 Cumartesi 02:43:00
Şaban Şimşek “Külliye 53” İsimli Kitabın İmza Gününe Katıldı 22 Eylül 2018 Cumartesi 02:27:00
Rizespor’da ŞOK… Başkan Yardımcı, görevi bırakıyor 21 Eylül 2018 Cuma 23:57:00
Yerel Yönetimlerde Bir Başarı Öyküsü… 21 Eylül 2018 Cuma 22:44:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Baküde Nuru Paşanın büstü açıldı
15 Eylül Bakünün taşnak bolşevik işkalinden kurtarılmasının 100. yıldönümü gününde Azerbaycanda ilk defa olarak Borçalı Cemiyetinin ofisinde cemiyetin teşebbüsüyle Bakü`nün fatehi Nuru Paşa Killigilin büstü açılmıştır.
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
FOTO GALERİ
İzlenme 3521
İzlenme 8184
İzlenme 5845
İzlenme 6600
VİDEO GALERİ
İzlenme 5470
İzlenme 5688
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu