Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Fırından ekmek alıp evine yürüyen adam: Sezai Karakoç
30 Nisan 2013 Salı 14:41:00 / Kültür Sanat
Büyük edebiyat ustası, Üstat Sezai Karakoç için düzenlenen ‘saygı gecesi’nde onlarca edebiyatçı konuştu, yüzlerce edebiyat sever de salonda yerlerini aldı.
12:12Kendirli’ de Güzel Şeyler Oluyor19:14Rize`de Mevlid-i Nebi Haftası Etkinliklerine Davet17:22Mavi Yeşil Dergisi 114. Sayısında01:31 Genç Romancı Kitaplarını İmzaladı02:03 Kahraman Tazeoğlu ,`Furkan, Allah’a Emanet Ol” İsimli Kitabını imzaladı09:50 REVAK Standına Büyük İlgi09:55 Ömer Yazıcı Rize Kitap Fuarına Renk Kattı09:18 Bir Yazar Olarak, Onunda Bir Hayali Var!00:39 Kalkandere’de Toprağa Gömülen Tarih00:29 Rize Kitap Günleri Fuarı’ Açıldı22:27Güneysu`da Sempozyum Heyecanı01:24Rize Kitap Günleri, 16 Ekim’de Başlıyor21:51 Camiler Vatan Savunmasının Yapıldığı Yerlerdir21:33 Rize’de İki Eğitimcinin ”Ben Yazarım” Kitabı Gençler Tarafından Çok Beğenildi


 Sezai Karakoç’a görkemli bir gece

Büyük edebiyat ustası, Üstat Sezai Karakoç için düzenlenen ‘saygı gecesi’nde onlarca edebiyatçı konuştu, yüzlerce edebiyat sever de salonda yerlerini aldı.

TİMUÇİN MERCANOĞLU`NUN HABERİ

Küçükçekmece Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin birlikte düzenlediği “Sezai Karakoç Özel Etkinliği”nde, edebiyat dünyasından onlarca kişi Sezai Karakoç’la ilgili düşüncelerini paylaştı. Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programda, salonu dolduran Sezai Karakoç dostları, üstadın düşünce ve edebiyat dünyasındaki öncü hizmetine şahitlik etti. Programın açılışında konuşan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, "Sezai Karakoç, bizi kendi medeniyetimizin farkına vardıran, değerlerimizle barıştıran bir neslin yetişmesinde büyük emeği olan bir diriliş öncüsüdür. Sezai Karakoç’un eserleri her zaman önümüzde ışık olmuştur, rehber olmuştur" dedi.

 

HAKSAL: KENDİ MEDENİYETİMİZİ ÖĞRETTİ

Sezai Karakoç’la Elazığ’da katıldığı bir şiir yarışmasında tanıştığını söyleyen Ali Haydar Haksal, Sezai Karakoç’un kendisinde uyandırdığı etkiyi anlattı: “Sağ ve sol hareketlerin yaygın olduğu bir dönemde, bizim nereye ait olduğunu bilmediğimiz hocalarımızın felsefe, sosyoloji ve insanlık tarihine dönük bir savunma koyabilecek düzeyde olmadığı bir dönemde Sezai Karakoç, Sağ, sol akımların ve kapitalizmin Batılı kavramlar olduğunu anlatıyordu.” Öte yandan Karakoç’un medeniyet anlayışına da dikkat çeken Haksal, “Batılı düşüncelerin nereye konumlandırılması gerektiğini Sezai Karakoç’un ‘Allah’a İnanmak ve İnsanlık’ adlı eserinden öğrendik. O’nun eserleri sayesinde Batı düşüncesini benimsemek yerine kendi medeniyetimizi öğrendik” dedi.

-Şair Adem Turan,“İmam hatip lisesi son sınıfta öğrenci iken Sezai Karakoç’tan haberdar oldum. İlk Mona Roza’yı okumuştum. Hakikaten çarpılmıştım” diyerek Karakoç’un ‘Köşe’ isimli şiirini okudu.

-Yazar Ali Ural,“Dünya bir dipnot Karakoç’a göre. O kalemi eline aldığı zaman bir dağ taşır gibi hissetti kendini. Yıl 1938. 5,5 yaşında bir çocuk. Ergani’de ihtiyaç sınıfında yazı yazıyordu. Nereye? Toprağa. Çünkü tahta yoktu. Karakoç öğrendiği ilk kelimeleri yazmaya çalıştı. O, ömrü boyunca toprakla dolu o masanın etrafından ayrılmadı. Onun gücü buradan geliyor. Çünkü o yerli. Bu toprağın çocuğu.”

-Belkıs İbrahimhakkıoğlu,“Karakoç, sadece düşüncesi, kalemi ve mısralarıyla değil dünyevi anlamda güne teslim olmayan kültürümüzün numune-i intişarlarındandır. İnsanların sorumluğunu dark etmiş ve taşıyabilmiş çok az sayıdaki seçkin insanlardandır. Birey olarak münzevi bir yaşamı kabul etmiş, dirilişin ancak büyük ruhlarla, ideallerle gerçekleşebileceğine inanmış büyük bir dava adamıdır.”

-Zeki Bulduk,"Ergani’den yola çıkan bir çocuğun 80 yaşında İstanbul’daki yalnızlığını biliyorum. Bu hikaye içerisinde eşinin ona, ‘hadi ev alalım, hadi çocukları okutalım’ demediği bir sessizlikte insanlığı, İslam ümmetinin insanlarını düşünen bir adamın yalnızlığı geliyor aklıma.”

-Ebubekir Kurban,"Sezai Karakoç bize Allah’ı hatırlatıyor, aitliğimizi, hakikati hatırlatıyor. Bu topraklara yönelik hassasiyeti var, bize onu hatırlatıyor. Neden konuşmuyor deniyor. Mütefekkir şair. Gerçek mütefekkir eserleriyle konuşur. Eserleri ortada. Sezai Karakoç gibi büyük şairler Allah’ın bize bir hediyesidir. Sezai Karakoç’u sevmek de imandandır.”

-Ferman Karaçam,"Karakoç denince İslam uygarlığı akla gelir. Onun piyesi de şiiri de siyasi görüşü de bize uygarlığı anlatıyor. Denemelerinde ve yazılarında İslam uygarlığının mücadelesini vermiştir. Adem (A.S.) ile başlayan İslam uygarlığının Osmanlı’yla sona erdirilmek istendiğini görmüş ve buna karşı mücadele vermiştir. Çağımızın en büyük düşünürlerinden olan Karakoç, kurduğu kavramlarla İslam uygarlığını anlatmıştır.”

-Yusuf Kaplan,"3 Sezai Karakoç’tan söz edebiliriz. Düşünür, sanatçı ve ahlak anıtı Seza Karakoç. Bu üç Karakoç birbiriyle içe geçmiştir. Düşünür özelliğiyle ilgili olarak üstat Karakoç, çağ körleşmesini nasıl bırakacağımız bir süreci anlatır. Zihni süreci gerçekleştirmiş bir düşünürden bahsediyoruz. Sanatçı Karakoç, Türk sanat hayatında çığır açmış bir kişilik. Sanat tecrübesinin bütün güzergahlarında yolculuk yapan bir sanatçı. Çağımızın yaşayan Şeyh Galibidir.  Mehmet Akif Ersoy’dan sonra yaşayan, hayatıyla düşüncesi arasında birbirini besleyen bir ahlak anıtıdır.”

-Hüseyin Akın,"80’li yıllarda tanıştığım Sezai Karakoç’ta şunu idrak ettim; Aşkla savaşı mezcetmiş adam. Savaşında, yaşayışında hatta bütün hayatında aşkı ve coşkuyu esas almış adam. Şiire gülle başlayan adam. İnsan sadece konuşarak, yazarak değil aynı zamanda susarak da çok şeyler ifade edebilir. Karakoç`un sessiz mesajını bastırmak için piyasada ne kadar gürültü çıksa da bu salon o sessizliğin çok şey anlattığının ifadesidir.”

-İsmail Kılıçarslan,"Bence Sezai Karakoç, fırından ekmek alıp evine yürüyen adamdır. Bu 2013’te bizim kaybettiğimiz bir durumdur.  Üstat Karakoç’un şiirlerinden yazılarında çok, fırında ekmek alıp evine yürüyen adam oluşunu seviyorum. Hiçbir dünyevi makama, ödüle kendini kaptırmayan bir adam oluşunu seviyorum. Fotoğraf çektirmiyor, belgesellere çıkmıyor. Ama bu adam evine vapurla gidiyor. Üstadın varlığı için Allah’a şükrediyoruz” diyerek Sezai Karakoç’un Lilyar isimli şiirini okudu.

-Mevlana İdris Zengin,Sezai Karakoç için özel olarak yazdığı bir şiiri hazırlanan slayt eşliğinde canlı olarak okudu.

-Özcan Ünlü,Sezai Karakoç’un Lili şiirinden bir dörtlük okuduktan sonra “ Sezai Karakoç, benim için duadır, ekmektir” dedi.

-Osman Bayraktar,"Karakoç Türk şiirini anlamak isteyenler için olmazsa olmaz bir isimdir. Aynı zamanda mütefekkirdir. Çağdaş İslam düşüncesini anlamak için Sezai Karakoç’u bilmek gerekir.”

-Şaban Abak,"Sezai Karakoç çağımızın yaşayan Mevlana’sı, Yunus Emre’si… Mevlana’yı yaşadığı dönemde bırakın memleketi, Konyalılar bile bilmiyordu. Sezai Karakoç’un da toplumun geneli tarafından bilinmemesi yargılanmamalı. Büyük mütefekkirler 100 yıl sonraki toplumu inşa ederler.  Karakoç’un toplam 56 eseri var. 9 şiir, 3 edebiyat, 40 civarında düşünce eseri. Karakoç külliyatının tamamının okunması gereken bir mütefekkir” diyerek Sezai Karakoç’un yayınlanmış son şiiri olan ‘Ağustos Böceği Bir Meşaledir’ adlı şiirini okudu.

-Recep Garip, “Sezai Karakoç, bir bilge, ermiş… bir derviş, şeyh efendi arıyorsanız? Asrın dehası kim diyorsanız? O, Sezai Karakoç. O, kaybettiğimiz cennetin tekrar bulunması için bize yitik cenneti yazar.”

Bu haber 1222 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
Karslı, Çekildi ve Yeniden İlçe Başkanı Oldu
AK Parti Güneysu Eski İlçe Başkanı Mehmet Akif Karslı, Güneysu Belediye Başkan Aday Adaylığından çekildiğini ve ilçe başkanlığı görevine geri döndüğünü duyurdu.
Yorum : 0
Rize Haber
Ailesi Şampiyon Ebrar İçin Nöbette
Yüzmede Rize birincisi olan 13 yaşındaki Ebrar Meral son antrenmanından sonra evine giderken bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanmış Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Araştırma hastanesine kaldırılmıştı. Üç gündür yoğun bakımda olan şampiyon Ebrar için ailesi hastanede nöbet tutuyor, ayılması için dua ediyor.
Yorum : 0
Yaşam
Aramızdan ayrılışının 13. Yıldönümü anısına…
Rize’de iktidara rağmen belediye başkanlığını kazanarak 1989-1994 yılları arasında zor koşullarda hizmet eden Memiş Ali Usta 14 Aralık 2005 tarihinde aramızdan ayrılmıştı. Beyefendi kişiliği ve Rize’ ye yaptığı hizmetlerden dolayı o bütün güzellikleriyle Rizelilerin gönüllerinde yaşıyor.
Yorum : 0
Rizespor
Üzerimizdeki Stresi Atacağız
Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Okan Buruk, ligde son sırada olmaların oyuncuları üzerinde negatiflik yarattığını ifade etti
Yorum : 0
Magazin
Rize’de Kariyer Günlerinin Sekizincisi Gerçekleştirildi
Rize Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Kariyer Günleri ve Girişimci Eğitim Sertifika Törenlerinin 8.’si Rize Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlendi.
Yorum : 0
Rizespor
Bu Maç 6 puan değerinde
Spor Toto Süper Lig`de 3yarın Aytemiz Alanyaspor ile karşılaşacak Çaykur Rizespor`da Fernando Boldrin, Aytemiz Alanyaspor karşısında sadece galibiyete odaklandıklarını belirtti.
Yorum : 0
Altuğ Verdi’nin İsmi Rize`de Oturduğu Sokağa Veriliyor 14 Aralık 2018 Cuma 00:19:00
Kazanmaktan Başka Şansımız Yok 14 Aralık 2018 Cuma 00:17:00
Başarısızlığın Sebebi Ödeme Sıkıntısı 14 Aralık 2018 Cuma 00:11:00
Rize’de Müzik Sanatı Alanında Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak 13 Aralık 2018 Perşembe 13:18:00
Kendi Oyunumuzu Oynayıp Kazanacağız 13 Aralık 2018 Perşembe 13:09:00
Okunma : 111
Yorum : 0
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İYİ Parti Mansur Yavaşı Aday Gösterecek
Kulislerde, Mart 2019`da yapılacak yerel seçimler için CHP ve İYİ Parti`nin Mansur Yavaş isminde anlaştığı iddia edildi. Buna göre Yavaş, Ankara`da İYİ Parti`den aday olacak.
`Emekli maaşı 1000 TL`nin altında olanlar zam alamayacak`
Milyonlarca emekli, maaş zammı beklerken maaşı 1000 TL`nin altında olanların zam alamayacağı iddia edildi.
Sunay Akın CHP’nin adayı mı olacak? Açıklama geldi
CHP`nin Kadıköy belediye başkan adayı olacağı iddia edilen Sunay Akın konuya ilişkin bir açıklamada bulundu.
Talha Uğurluer, FETÖ`den gözaltına alındı!
Tarihçi-yazar Talha Uğurluer, FETÖ`nün medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3594
İzlenme 8250
İzlenme 5914
İzlenme 6661
VİDEO GALERİ
İzlenme 5544
İzlenme 5779
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu