Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Fırtına Deresi 45 Gün Boyunca Özgür Akacak..
03 Mayıs 2012 Perşembe 12:32:00 / Rize Haber
Fırtına Vadisi Derelerin Kardeşliği Platformunun yapmış olduğu itirazlar sonunda Fırtına deresinden 45 gün boyunca çalışma yapılması yasaklandı.
21:52Rize`de Tinercilerin Mekanı Haline Gelen Bina Yıkıldı21:41Çay Çiftçisi Eğitilmeli11:02Haftaya Başlangıç Toplantılarına Devam Ediliyor23:59Kamuoyu Yanlış Bilgilendiriliyor!15:34Mevsimlik İşçiler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Seslendi22:34Kenan Yıldırım Partisinden İstifa Etti12:13Taylan; Müslüman Uygur Türklerine Yapılan Zulmü Kınadı12:46 Kadınlar yapabileceklerinin farkında olsunlar21:44 Çakur Genel Müdürlüğü Çevresi Çay Bitkisiyle Süslendi21:38Vali Çeber Yatırımları Yerinde İnceledi15:13Kendirlide Kenevir Açılımı15:08Vali Çeber, Muhtarları Dinledi16:07RTSO Başkanı Karamehmetoğlu’ndan Önemli Açıklamalar12:29 Sokakta Kalan Anne Köpek Ardeşen Belediyesi`ne Sığındı

 

Fırtına Vadisi derelerin Kardeşliği platformu Ardeşen kaymakamlığına başvurarak"Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün 31 Temmuz 2001 tarihinde Resmi Gazete`de yayımlanan 24126 sayılı Tebliğine göre, Deniz Alası (Salma trutta labrax) Bern Sözleşmesi hükümlerine göre avlanması yasak hayvanlar kapsamına alınmıştır.

Ayrıca Fırtına Vadisi’de koruma altına alınmış bölgeler içindedir.

Avlanması yasak olan bir balığın yaşam alanlarının yok edilemeyeceği çok açıktır.

Fırtına Deresi Deniz Alası ve bölgenin Endemik türlerinden olan Karadeniz Alasının,göç yolları,yumurtlama alanı ve yaşam alanı içinde yer almaktır.

Doğal olarak Fırtına Deresine yapılacak müdahaleler koruma altında olan canlıların yaşamlarını tehlikeye atmaktadır.

Deniz Alası ve Karadeniz Alasının Fırtına Deresine giriş çıkışları, yumurtlamalarının zamanları bellidir ve yılın büyük bir kısmını kaplamaktadır.

   Bu nedenle Fırtına deresinden malzeme alınması, dereye farklı şekillerde de olsa müdahale edilmesi koruma altında olan canlıların yaşam alanlarını ve doğal olarak da o canlının yaşama şansını yok etmektedir.

   Koruma altında olan canlıların yaşam alanlarını yok etmeyecek çalışmaların nasıl ne şekilde olacağına karar verecek olan kurum yada kuruluşlar o konuyla ilgili olan birimlerdir.İşlevi gereği farklı olan kurumların yapmış olduğu talepler koruma ile ilgili amaca aykırı durumlardır.

   Yapmış olduğumuz tesbitlerden ve vatandaşların bu konuda yapmış olduğu şikayetlerden Fırtına deresinin giriş kısmından başlamak üzere Fırtına deresinden malzeme alındığı,iş makinelerinin denetimsiz ve yasaya aykırı olarak dere içinde faaliyet gösterdikleri saptanmıştır.

   Bu nedenle yasalara aykırı olarak Fırtına deresinden malzeme alınmasının,iş makinelerinin fırtına deresinden çıkarılmasını ve uluslararası sözleşmelerle ve yönetmeliklerle koruma altına alınmış olan canlıların yaşam alanlarının yok edilmesinin engellenmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını"talep etmişlerdi. 

 

FIRTINA DERESİNDE 45 GÜN SÜREYLE TÜM ÇALIŞMALAR DURDURULDU

 

Konuyla ilgili olarak Ardeşen Kaymakamlığı vermiş olduğu yazılı yanıtta 1 Mayıs - 15 Haziran 2012 tarihleri arasında Fırtına Deresi içindeki bütün dere içi çalışmaların durdurulacağını bildirmişti.

 Ardeşen Kaymakamlığının almış olduğu karar 1 Mayıs tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

  Yasak 1 Mayıs - 15 Haziran 2012 tarihlerini kapsayacak.

 

Fırtına Vadisi Derelerin Kardeşliği Platformu"kararın uygulanmasının takipçi olacağız"

 

Fırtına vadisi derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Cavit Uzunibrahimoğlu "dlekçemiz doğrultusunda Kaymakamlığımızın almış olduğu kararı eksik olsa bile başlangıç olması noktasında doğru buluyoruz.Kaymakamlık bu konuda doğru bir karar almıştır.Fakat Fırtına Vadisi ve Dere içindeki çalışmalar 45 günlük süreyle yasaklanmış olması yeterli değildir.Bu çalışmaların tümünün kaldırılması gerekmektedir.Fırtına deresi birilerinin para kazanma yeri değildir.Olamaz.Yaşam alanlarımızın yağma edilmesine her zaman karşı koyacağız"dedi.

 

Konuyla ile ilgili açıklama yapan Derelerin kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk Deniz"Fırtına deresi içinde ve vadi boyunca uzun süredir çalışmalar yapılıyor.Bir çok kz bukonuda ki çalışmaların durdurulması için platformdaki arkadaşlarımız tarafından başvurular yapıldı.Son yapılan başvurunun değerlendirilerek yeterli olmasa da 45 günlük bir süre için yasaklama getirilmesi güzel bir olaydır.Bizlerin ilgili kurumlarla yapmış olduğumuz görüşmelerde Fırtına deresi içindeki balık giriş ve çıkışlarının yılın bütününü kapsadığını ve ona göre yasaklama sürelerinin uzatılması gerektiğini söylediler.Bu konu da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.Koruma altında olan ve hatta avlanmasının bile yasak olduğu balıkların yaşam alanlarının yağma edilmesi ve buna izin verilmesi aklın kabul edeceği bir şey değildir.Su boşa akmaz.Canlılara ve doğaya hayat verir.onu şekillendirir.Bu nedenle tüm canlıların yaşam alanlarının yok edilmesine karşı çıkıyoruz.Bugünün dünyasının geleceğe taşıyan tek bir gerçekliği vardır.Doğal alanlarını talen etmeyen,yağmalamayan,onları koruyan toplumlar ayakta kalacak.yaşama şansı bulacaktır.Bugünün rant hırsıyla yaşam alanlarının yağma edilmesine izin vermek,karşı çıkmamak geleceğe bırakacağımız en kötü miras olacaktır."dedi.

 

 

Bu haber 1485 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Magazin
Rize Merkez Muhtarlar Derneği`nden Ziraat Odası Başkanı Paliç`e Tam Destek
Rize Merkez Muhtarlar Derneği, Rize Ziraat Odası seçimlerinde mevcut başkan Nevzat Paliç’i destekleyeceğini bildirdi.
Yorum : 0
Rizespor
Dario Melnjak Çaykur Rizespor`da
Çaykur Rizespor, Domzale forması giyen Dario Melnjak ile 1,5 yıllığına anlaşma sağladı.
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor’da Tanıtım Toplantısı
Çaykur Didi Stadı Toplantı Salonu`nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına, kulüp başkan yardımcısı Ali Haydar Er, basın sözcüsü Hasan Yavuz Bakır, yönetim kurulu üyesi Ahmet Haşimoğlu, Serkan Karavin ile futbolcular Awaziem ve Aberhoune katıldı.
Yorum : 0
Rizespor
Chidozie Awaziem Çaykur Rizespor`da
Çaykur Rizespor, Porto`dan Chidozie Awaziem ile sezon sonuna kadar kiralık olarak anlaşma imzaladı
Yorum : 0
Rize Haber
Rize`de Tinercilerin Mekanı Haline Gelen Bina Yıkıldı
Rizeli vatandaşlar tarafından belediyeye birçok kez şikayet edilen Piriçelebi Mahallesi`nde bulunan metruk binanın yıkımı, Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi.
Yorum : 0
Yaşam
Dr. Nilüfer Emen’in Baba Acısı
Rize Kanserle Mücadele ve Yaşam Derneği Başkanı Dr. Nilüfer Emen’in babası yaşamını yitirdi.
Yorum : 0
Vali Çeber Ve Kurum Müdürleri, Günün Stresini Spor İle Atıyor 22 Ocak 2019 Salı 21:48:00
Kasımpaşa-Rizespor maçını Goller Cepte’yle 10 bin kişi izledi 22 Ocak 2019 Salı 21:44:00
Çay Çiftçisi Eğitilmeli 22 Ocak 2019 Salı 21:41:00
Çok Daha yi Olacağız 22 Ocak 2019 Salı 11:49:00
Rize Belediyesi Makine Parkında 6 Milyon TL`lik Yatırım 22 Ocak 2019 Salı 11:46:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
TÜİK, `asgari ücret 2 bin 213 lira 40 kuruş olmalı` dedi
TÜİK, asgari ücret ile ilgili ağır statüdeki işlerde çalışanlarda 2 bin 213 lira 80 kuruş olması gerektiğini Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı
İşte 16 yılın Türkiye’ye faturası
Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman, elinde tablo ve karne ile Ak Parti dönemindeki 16 yılda gerçekleşen artışları anlattı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3625
İzlenme 8285
İzlenme 5948
İzlenme 6694
VİDEO GALERİ
İzlenme 5570
İzlenme 5816
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu