Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Fırtına Deresi 45 Gün Boyunca Özgür Akacak..
03 Mayıs 2012 Perşembe 12:32:00 / Rize Haber
Fırtına Vadisi Derelerin Kardeşliği Platformunun yapmış olduğu itirazlar sonunda Fırtına deresinden 45 gün boyunca çalışma yapılması yasaklandı.
Selim DENİZALP Üzülmez` in Hediyesi
Okunma : 121
Yorum : 555
12:46Rize’de Son 1 Ayda Yaşanan 4 Selin Bilançosu Netleşiyor11:15Rizeli Horoncudan Farkındalık Yarattı13:14Rize`de Şiddetli Yağışların Yaraları Sarılıyor.13:12Kara Kuvvetleri Komutanlığından Amcasının Şehitlik Beratını İstiyor21:48Rize’deki Selin Tahribatı Ortaya Çıkıyor11:49İmar Barışı Yeniden Gözden geçirilmelidir11:41Balıkçılarına Değişen Kurallar Hatırlatıldı16:09Varda Yaylası`nda Kaçak Yapılaşmanın Önüne Geçiliyor15:31 O Bina Kaçak Çıktı07:32 Balcı’nın İmdadına Bakan Yetişti23:42Varda İçme Suyunda İnceleme15:16Dev bardak heykelli `Çay Çarşısı` kuruluyor 16:38Rize`de Maganda Kurşunu Gözünü Kör Etti13:22Strateji Derneği Başkanı Şener MENGENE `den Basına Kutlama

 

Fırtına Vadisi derelerin Kardeşliği platformu Ardeşen kaymakamlığına başvurarak"Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün 31 Temmuz 2001 tarihinde Resmi Gazete`de yayımlanan 24126 sayılı Tebliğine göre, Deniz Alası (Salma trutta labrax) Bern Sözleşmesi hükümlerine göre avlanması yasak hayvanlar kapsamına alınmıştır.

Ayrıca Fırtına Vadisi’de koruma altına alınmış bölgeler içindedir.

Avlanması yasak olan bir balığın yaşam alanlarının yok edilemeyeceği çok açıktır.

Fırtına Deresi Deniz Alası ve bölgenin Endemik türlerinden olan Karadeniz Alasının,göç yolları,yumurtlama alanı ve yaşam alanı içinde yer almaktır.

Doğal olarak Fırtına Deresine yapılacak müdahaleler koruma altında olan canlıların yaşamlarını tehlikeye atmaktadır.

Deniz Alası ve Karadeniz Alasının Fırtına Deresine giriş çıkışları, yumurtlamalarının zamanları bellidir ve yılın büyük bir kısmını kaplamaktadır.

   Bu nedenle Fırtına deresinden malzeme alınması, dereye farklı şekillerde de olsa müdahale edilmesi koruma altında olan canlıların yaşam alanlarını ve doğal olarak da o canlının yaşama şansını yok etmektedir.

   Koruma altında olan canlıların yaşam alanlarını yok etmeyecek çalışmaların nasıl ne şekilde olacağına karar verecek olan kurum yada kuruluşlar o konuyla ilgili olan birimlerdir.İşlevi gereği farklı olan kurumların yapmış olduğu talepler koruma ile ilgili amaca aykırı durumlardır.

   Yapmış olduğumuz tesbitlerden ve vatandaşların bu konuda yapmış olduğu şikayetlerden Fırtına deresinin giriş kısmından başlamak üzere Fırtına deresinden malzeme alındığı,iş makinelerinin denetimsiz ve yasaya aykırı olarak dere içinde faaliyet gösterdikleri saptanmıştır.

   Bu nedenle yasalara aykırı olarak Fırtına deresinden malzeme alınmasının,iş makinelerinin fırtına deresinden çıkarılmasını ve uluslararası sözleşmelerle ve yönetmeliklerle koruma altına alınmış olan canlıların yaşam alanlarının yok edilmesinin engellenmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını"talep etmişlerdi. 

 

FIRTINA DERESİNDE 45 GÜN SÜREYLE TÜM ÇALIŞMALAR DURDURULDU

 

Konuyla ilgili olarak Ardeşen Kaymakamlığı vermiş olduğu yazılı yanıtta 1 Mayıs - 15 Haziran 2012 tarihleri arasında Fırtına Deresi içindeki bütün dere içi çalışmaların durdurulacağını bildirmişti.

 Ardeşen Kaymakamlığının almış olduğu karar 1 Mayıs tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

  Yasak 1 Mayıs - 15 Haziran 2012 tarihlerini kapsayacak.

 

Fırtına Vadisi Derelerin Kardeşliği Platformu"kararın uygulanmasının takipçi olacağız"

 

Fırtına vadisi derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Cavit Uzunibrahimoğlu "dlekçemiz doğrultusunda Kaymakamlığımızın almış olduğu kararı eksik olsa bile başlangıç olması noktasında doğru buluyoruz.Kaymakamlık bu konuda doğru bir karar almıştır.Fakat Fırtına Vadisi ve Dere içindeki çalışmalar 45 günlük süreyle yasaklanmış olması yeterli değildir.Bu çalışmaların tümünün kaldırılması gerekmektedir.Fırtına deresi birilerinin para kazanma yeri değildir.Olamaz.Yaşam alanlarımızın yağma edilmesine her zaman karşı koyacağız"dedi.

 

Konuyla ile ilgili açıklama yapan Derelerin kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk Deniz"Fırtına deresi içinde ve vadi boyunca uzun süredir çalışmalar yapılıyor.Bir çok kz bukonuda ki çalışmaların durdurulması için platformdaki arkadaşlarımız tarafından başvurular yapıldı.Son yapılan başvurunun değerlendirilerek yeterli olmasa da 45 günlük bir süre için yasaklama getirilmesi güzel bir olaydır.Bizlerin ilgili kurumlarla yapmış olduğumuz görüşmelerde Fırtına deresi içindeki balık giriş ve çıkışlarının yılın bütününü kapsadığını ve ona göre yasaklama sürelerinin uzatılması gerektiğini söylediler.Bu konu da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.Koruma altında olan ve hatta avlanmasının bile yasak olduğu balıkların yaşam alanlarının yağma edilmesi ve buna izin verilmesi aklın kabul edeceği bir şey değildir.Su boşa akmaz.Canlılara ve doğaya hayat verir.onu şekillendirir.Bu nedenle tüm canlıların yaşam alanlarının yok edilmesine karşı çıkıyoruz.Bugünün dünyasının geleceğe taşıyan tek bir gerçekliği vardır.Doğal alanlarını talen etmeyen,yağmalamayan,onları koruyan toplumlar ayakta kalacak.yaşama şansı bulacaktır.Bugünün rant hırsıyla yaşam alanlarının yağma edilmesine izin vermek,karşı çıkmamak geleceğe bırakacağımız en kötü miras olacaktır."dedi.

 

 

Bu haber 1415 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rize Haber
Rize’de Son 1 Ayda Yaşanan 4 Selin Bilançosu Netleşiyor
Rize merkez ve ilçelerinde son 1 ayda etkili olan sağanak yağışların neden olduğu taşkın ve heyelanlarda zarar gören 16 ev için yakın kararı verilirken, 95 ev ise tahliye edildi.
Yorum : 0
Spor
Kendirli Belediyespor Olağanüstü Kongresi Yapıldı
2017-2018 Futbol sezonunda Bölgesel Amatör Ligde mücadele eden ve ligi 8.Olarak tamamlayan Kendirli Belediyespor olağanüstü kongresi yapıldı.
Yorum : 0
Rizespor
Galibiyetten Başka Düşüncemiz Yok
Çaykur Rizespor Futbol Şube Sorumlusu Yılmaz Zehiroğlu Akhisar’ a galibiyet için gideceklerini ifade ederek, “Alacağımız üç puanla taraftarımıza kendimizi affettireceğiz” dedi
Yorum : 0
Siyaset
Rize`de Trafik Düzenleme Toplantısı Yapıldı
Rize şehir trafiğinin düzenlenmesi ve trafik yoğunluğunun çözümü noktasında tespitler yapılması çerçevesinde Rize Belediyesinde toplantı düzenlendi.
Yorum : 0
Rizespor
Galibiyet Yemini Ettiler
Akhisar maçı hazırlıklarını tamamlayan Çaykur Rizespor, bu gün uçakla İzmir’e gidecek.
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor’ da Birlik ve Dayanışma Yemeği
Akhisar maçı öncesi Çaykur Rizespor A takımı, aileleri ile birlikte İyidere ilçesinde bulunan Babillon otel de bir tanışma ve dayanışma gecesi düzenlendi.
Yorum : 0
Rize’ de Yerel Seçim Kıran Kırana Geçecek 16 Ağustos 2018 Perşembe 14:34:00
Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, malvarlığını açıkladı. 16 Ağustos 2018 Perşembe 13:55:00
Petran Çiçek Açti 16 Ağustos 2018 Perşembe 13:45:00
Rizeli Horoncudan Farkındalık Yarattı 16 Ağustos 2018 Perşembe 11:15:00
Çaykur Rizespor Alt Yapısı 13 Kategoride Çalışıyor 16 Ağustos 2018 Perşembe 10:58:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`
Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Rize Limanı`nın genişleme sahasında yapılması planlanan futbol sahasının kente ihanet olduğunu söyledi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3496
İzlenme 8141
İzlenme 5811
İzlenme 6564
VİDEO GALERİ
İzlenme 5449
İzlenme 5666
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu