Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Her Mevsim Karadeniz Projesini
31 Ağustos 2013 Cumartesi 08:56:00 / Turizm
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) desteği ile `Turizme Yönelik Küçük Ölçekli Mali Destek Programı kapsamında yürüttüğü “Her Mevsim Karadeniz” projesinin Kış Turizm Master Planı’nın sunumu Trabzon`da yapıldı.
İlyas GÜR Bu kadro Ancak bu Kadar olur
Okunma : 137
Yorum : 555
08:26 İyidere`nin Yeni Turizm Cenneti Ziyaretçilerini11:51Rize bu yıl da o tutkunları ağırlayacak15:56Dua Tepesi Rize’nin Simgelerinden Biri Olmuştur18:08Kaçkarlarda Sıra Dışı Yüzme Şenliği Düzenlenecek10:16 Rize Ayder Yaylası Sonbahara Veda Etti22:25Gaziantep’te Düzenlenecek “Rize Günleri” Tehir Edildi01:43 Rize Böyle Turist Hiç Görmedi23:53 Ayder` de sonbahar keyfi21:26Kale-i Bala`nın Turizm Odağı Olmasını Hedefliyoruz23:14 Kıbledağı zirvesindeki camiye ziyaretçi akını20:04Kaçkarlar`da Ladin Ağaçları İçin Biyolojik Mücadele20:01ÇAYDOSK`dan Yaylara Gezi08:55 Rize`nin Fırtına vadisine kurulan `insan sapanı` adrenalin tutkunlarını bekliyor08:50 Rize Turizmde Altın Çağını Yaşıyor
PROJELER 1.5 MİLYAR EURO KATKI SAĞLAYACAK
Toplantıda ilk olarak söz alan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, çalışma hakkında bilgi vererek kış turizminin bölgeye sağlayacağı katkıları anlattı. Hacısalihoğlu, “Bu çalışma sonucu bölgeyi geniş kapsamlı düşündüğünüz taktirde kış turizmiyle ilgili yaklaşık 130 milyonluk Euro’luk bir yatırım söz konusu (oteller hariç olmak üzere). Kayak turizminin yanında yazın bölgenin gezintisiyle ilgili gerekli makine ikmal birlikte. Oteller ve kayak tesisleriyle birlikte toplam 170 milyon civarında bir yatırım. Bu tamamen özel sektörün yapacağı bir yatırım. Kamunun burada bir yatırımı yok. Geleceğe yönelik katkısına baktığımız zaman yaklaşık 5 yıllık geri dönüş planı olan bu yatırımda ileri vadede tanımladığımız zaman önümüzdeki 49 yıllığını hesapladığımız zaman yaklaşık 1,5 Milyar Euro’nun üzerinde ekonomi katkı sağlayacağı aşikardır” dedi.

 
40 MİLYON TL ÖDENEK
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ise şimdiye kadar turizme 40 milyon TL destek verdiklerini ifade ederek, “Bölgesel kalkınmada önemli bir kuruluşuz, önemli çalışmalar yapıyoruz. Kamuya, özel sektöre destekler veriyoruz. Şimdiye kadar turizme bizim verdiğimiz 40 milyon TL destek var. Bunu çarpan etkisiyle düşündüğümüzde 100 milyona yakın bir yatırım stoku oluştu. Özel sektörün yaptığı çok ciddi yatırımlar var. 5 yıldızlı oteller yapılıyor hatta 7 yıldızlı konseptler düşünülüyor" diye konuştu.
 
"TURİZMİ 1 YILA YAYMAK İSTİYORUZ"
2012 yılı itibariyle Doğu Karadeniz Bölgesi`ni ziyaret eden turist sayısının 4 milyon 535’e ulaştığını ifade eden Kaldırım "Bu çok ciddi bir ilerleme. Biz bu artışın bu yıl katlanarak artmasını bekliyoruz. Yurt dışında hedef pazarlara dönük çok ciddi tanıtımlar yaptık. Bunun da sonucunu almanın mutluluğu içerisindeyiz. Turizm sektörü, Doğu Karadeniz Bölgesi için ciddi bir sorun olan ‘Göç’e karşı kırsal kalkınmada önemli bir araç. Turizm, özellikle kırsal bölgelerden şehir merkezlerine ve bizim bölgemizden de batıya doğru olan göçü önlemede önemli bir araç ve kırsalda yaşamını sürdüren insanımıza önemli ölçüde ekonomik katkı sağlıyor. Bölgemizde turizm mevsimi 4-5 ay ile kısıtlı kalıyor. Turizmin bir yıla yayılması için bu tür projeler önemli. Bölgedeki kayak turizmi çok önemli. Benzeri faktörlerin devreye sokularak, turizmin süresinin uzatılması önemli hedefti. Bu proje Ovit’ten başlayıp Uzungöl’e uzanan bizim de önemsediğimiz bölgesel bir proje. Bölgemize özellikle çok ciddi ivme kazandıracağını düşünüyorum” diye konuştu.
 
KIŞ OLİMPİYATLARINI HEDEFLİYORUZ
“Artık kış olimpiyatlarını hedefleyen bir altyapının oluşturulması gerekir” diyen Kaldırım, konuşmasına şöyle devam etti: “Tabi burada hedef sadece kayak merkezi kurulması olmamalı. Kış olimpiyatlarını bölgemize çekecek, bir altyapının oluşturulması yönünde planlamalar ve çalışmalar yapılmalı. Dünyada çok önemli örneklerini inceledik. Avusturya’da gördüğümüz bir örnek bizi çok etkiledi. 3 köyü 25 bin yatak kapasiteli bir işletmeye dönüştürdüler. Çok güzel bir örnek bizim için. Biz biraz daha yoğunluğun yaylara doğru kaymasını, pansiyonların, butik otellerin yöre mimarisine uygun yapıların oluşmasını amaçlıyoruz. Buralara yıldızlı otelden ziyade Türkiye’deki diğer kayak merkezleri gibi yöreden kopuk, halktan kopuk olan değil de bütün yöreyi kucaklayan, toplumu kucaklayan, topluma, ailelere gelir sağlayan bir konsept olmasını arzuladık ve bu projede bunu gördük. Gerçekten çok güzel bir çalışma yapılmış bu konuda. Bölgenin geleceğine çok büyük ufuklar açacağına inanıyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 
TURİZM ÇEŞİTLENİYOR
Son olarak kürsüye gelen Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, turizmin önemine vurgu yaparak dünyada turizm çeşitliliğinin giderek arttığını söyledi. Vali Öz, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de turizm çeşitleniyor. Klasik deniz, kum yerine , kültür, inanç, doğa turizmi gibi alternatif turizm alanları hızla yaygınlaşıyor. Gelen ziyaretçiler bu alana ilgi duyuyorlar. 12 aya yaygınlaştırmamız açısından çeşitlendirmeye ihtiyacımız var. Bu anlamda Kalkınma Ajansımızın proje çağrısına kulak vererek Ticaret ve Sanayi Odamızın hazırladığı bu projenin bu bir bakıma bölgenin etüt ve fizibilitesinin ve mastır planının çıkarılması projesinin çok anlamlı olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu projenin bir güzelliği de daha proje hazırlanma sürecinde bunun uygulamasına yönelik özel sektörden taleplerin olması bu projenin ne kadar ayaklarının yere bastığını ve bölgenin ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterir. Bu anlamda inşallah burada hazırlanan Turizm Master Planı`nın uygulama sürecinin kısa olacağını ümit ediyoruz” dedi.
 
OVİT VE UZUNGÖLE DEV YATIRIM 
Vali Öz, Uzungöl’le ilgili sıkıntıları çözmeye çalışacaklarına vurgu yaparak, “Zaman zaman ülkenin ilim ve beldelerin gelişme sürecini idari kapasiteler zaman zaman kaldıramıyor. Dolayısıyla bu kapasitenin hizmet ve denetim sürecini kaldıramamasının eksikliklerinin giderilmesi konusunda yeni düzenlemelere ihtiyaç vardır. Bu konuda inşallah önümüzdeki süreçte Uzungöl ve diğer turizm beldelerimiz ve bölgelerimiz de bu kapasite eksikliğini bu yönetim ve denetim eksikliğini yeni mekanizmalarla inşallah gideririz. Turizmde tıkanıklığa fırsat vermeden hem Turizm Master Planımızın hem de bölgesel kalkınma planımızın uygulanma sürecini ve turizmde hizmet sektöründe eğitim ve denetim konusundaki çalışmalarımızı inşallah buradaki kurumlarla beraber yaparız. Bölgemiz turizminin geçmişte yaşanan ülkemiz turizminin genel olarak yaşadığı bu iniş çıkışlarda bu bocalamada başlangıçtaki var olan güzel hamleyi kaybetme riskini inşallah yaşamadan bölgemizde turizmi, belli sistem dahilinde hep birlikte yürüteceğiz” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Uzungöl’e yapılacak olan yatırımlarla ilgili sunum yapıldı.


 
Bu haber 1128 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Çaykur Rizespor’da Transfer taarruzu başlıyor
Sezon başında yapılan yanlış transfer politikaları nedeniyle 12 puan ile ligde son sırada bulunan Çaykur Rizespor’ da transfer taarruzu Trabzonspor maçından sonra başlayacak
Yorum : 0
Rizespor
Turu Geçeceğimize İnanıyorum
Çaykur Rizespor teknik Direktörü Okan Buruk, takımının bu halde bulunmasının kendisini üzdüğünü ifade ederek, “Takım üzerinde yoğun bir baskı var. Bu baskıyı kırıp galip gelebileceğimiz maçlarda bile puan kayıpları yaşıyoruz. Aytemiz Alanyaspor maçında yakaladığımız pozisyonlardan bir iki tane gol kaydetseydik şimdi farklı şeyler konuşuyor olurduk. Olmadı mı olmuyor. Şimdi Salı günü Ziraat Türkiye Kupası maçımız var. O maça bakıyoruz” dedi
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor’da Ne Gerekiyorsa O Yapılacak
Hafta sonu Trabzonspor ile ilk yarının son hafta maçını oynayacak Çaykur Rizespor kısa bir süre tatil yaptıktan sonra 2 Ocak’ ta Antalya Belek’ te kampa girecek.
Yorum : 0
Siyaset
Ekrem Yüce seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor
AK Parti Sakarya Milletvekili adayı Ekrem Yüce, 24 Haziran`a sayılı günler kala seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Yorum : 0
Siyaset
Çaykur’daki FET֒cü tartışması Meclis gündeminde
TBMM KİT Komisyonuna Çaykur adına katılıp sunum yapan Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Pınarbaş’a bazı sorular yönelten CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İmdat Sütlüoğlu’nun istifasının nedenini sordu.
Yorum : 0
Rize Haber
Oğlunun şehit olduğu günün yıl dönümünde toprağa verilecek
Irak’ın Musul kentinde, 14 yıl önce 7 arkadaşı ile birlikte pusuya düşürülerek şehit edilen Özel Harekât Polisi Süleyman Karahasanoğlu`nun annesi Melek Karahasanoğlu (87) vefat etti. Karahasanoğlu, oğlunun şehit olduğu günün yıl dönümünde toprağa verilecek.
Yorum : 0
Transferler Yapacağız 16 Aralık 2018 Pazar 09:49:00
Gökhan’ ın Yıldızı Parlıyor 16 Aralık 2018 Pazar 09:48:00
Bu Kadro İle Bu Kadar Oluyor 16 Aralık 2018 Pazar 09:46:00
Bu Kadro İle Bu Kadar Oluyor 16 Aralık 2018 Pazar 09:46:00
En uzun bir dakikada gülen Genç Atmacalar oldu 16 Aralık 2018 Pazar 09:42:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İYİ Parti Mansur Yavaşı Aday Gösterecek
Kulislerde, Mart 2019`da yapılacak yerel seçimler için CHP ve İYİ Parti`nin Mansur Yavaş isminde anlaştığı iddia edildi. Buna göre Yavaş, Ankara`da İYİ Parti`den aday olacak.
`Emekli maaşı 1000 TL`nin altında olanlar zam alamayacak`
Milyonlarca emekli, maaş zammı beklerken maaşı 1000 TL`nin altında olanların zam alamayacağı iddia edildi.
Sunay Akın CHP’nin adayı mı olacak? Açıklama geldi
CHP`nin Kadıköy belediye başkan adayı olacağı iddia edilen Sunay Akın konuya ilişkin bir açıklamada bulundu.
Talha Uğurluer, FETÖ`den gözaltına alındı!
Tarihçi-yazar Talha Uğurluer, FETÖ`nün medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3597
İzlenme 8252
İzlenme 5916
İzlenme 6664
VİDEO GALERİ
İzlenme 5545
İzlenme 5781
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu