Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Her Mevsim Karadeniz Projesini
31 Ağustos 2013 Cumartesi 08:56:00 / Turizm
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) desteği ile `Turizme Yönelik Küçük Ölçekli Mali Destek Programı kapsamında yürüttüğü “Her Mevsim Karadeniz” projesinin Kış Turizm Master Planı’nın sunumu Trabzon`da yapıldı.
B. Ali KAVALCI RAMAZAN BAYRAMI BAŞLADI
Okunma : 102
Yorum : 555
23:38 Yeşil Yol Projesiyle Karadeniz Yaylaları Ayder`den Katbekat Rezil Olur19:20Turizm Merkezi Ayder Yayla Yolu Çözüm Bekliyor10:27Rize`de Şelalelere Turist Akını18:33Rize Yaylalarına Turist Akını21:36Asparagas Haberler Hiç Kimseye Fayda Sağlamaz02:10Türkiye`nin Dört Bir Yanından Dağ Horozu İçin Geldiler Ama Göremediler03:02Ayder Yaylası`nda Kentsel Dönüşüm İçin Yeni Modeller Hazırlanıyor18:23Bölgeye 4 yeni otel geliyor01:18Manle Şelalesi Manzarası ile İzleyenleri Büyülüyor01:161. Mena Ülkeleri Doğu Karadeniz Turizm ve Yatırım Zirvesi Rize`de Düzenlenecek16:58 Ayder Kültür Turizm ve Doğa Festivali Tarihi Belli Oldu10:19Doğu Karadeniz`de `Trekking Turizmi` Atağı00:58 Ovit Dağı`nda kar ve çığ eğitimi17:41TOKİ`nin Ayder Yaylası İhalesine 5 Firma Dosya Verdi
PROJELER 1.5 MİLYAR EURO KATKI SAĞLAYACAK
Toplantıda ilk olarak söz alan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, çalışma hakkında bilgi vererek kış turizminin bölgeye sağlayacağı katkıları anlattı. Hacısalihoğlu, “Bu çalışma sonucu bölgeyi geniş kapsamlı düşündüğünüz taktirde kış turizmiyle ilgili yaklaşık 130 milyonluk Euro’luk bir yatırım söz konusu (oteller hariç olmak üzere). Kayak turizminin yanında yazın bölgenin gezintisiyle ilgili gerekli makine ikmal birlikte. Oteller ve kayak tesisleriyle birlikte toplam 170 milyon civarında bir yatırım. Bu tamamen özel sektörün yapacağı bir yatırım. Kamunun burada bir yatırımı yok. Geleceğe yönelik katkısına baktığımız zaman yaklaşık 5 yıllık geri dönüş planı olan bu yatırımda ileri vadede tanımladığımız zaman önümüzdeki 49 yıllığını hesapladığımız zaman yaklaşık 1,5 Milyar Euro’nun üzerinde ekonomi katkı sağlayacağı aşikardır” dedi.

 
40 MİLYON TL ÖDENEK
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ise şimdiye kadar turizme 40 milyon TL destek verdiklerini ifade ederek, “Bölgesel kalkınmada önemli bir kuruluşuz, önemli çalışmalar yapıyoruz. Kamuya, özel sektöre destekler veriyoruz. Şimdiye kadar turizme bizim verdiğimiz 40 milyon TL destek var. Bunu çarpan etkisiyle düşündüğümüzde 100 milyona yakın bir yatırım stoku oluştu. Özel sektörün yaptığı çok ciddi yatırımlar var. 5 yıldızlı oteller yapılıyor hatta 7 yıldızlı konseptler düşünülüyor" diye konuştu.
 
"TURİZMİ 1 YILA YAYMAK İSTİYORUZ"
2012 yılı itibariyle Doğu Karadeniz Bölgesi`ni ziyaret eden turist sayısının 4 milyon 535’e ulaştığını ifade eden Kaldırım "Bu çok ciddi bir ilerleme. Biz bu artışın bu yıl katlanarak artmasını bekliyoruz. Yurt dışında hedef pazarlara dönük çok ciddi tanıtımlar yaptık. Bunun da sonucunu almanın mutluluğu içerisindeyiz. Turizm sektörü, Doğu Karadeniz Bölgesi için ciddi bir sorun olan ‘Göç’e karşı kırsal kalkınmada önemli bir araç. Turizm, özellikle kırsal bölgelerden şehir merkezlerine ve bizim bölgemizden de batıya doğru olan göçü önlemede önemli bir araç ve kırsalda yaşamını sürdüren insanımıza önemli ölçüde ekonomik katkı sağlıyor. Bölgemizde turizm mevsimi 4-5 ay ile kısıtlı kalıyor. Turizmin bir yıla yayılması için bu tür projeler önemli. Bölgedeki kayak turizmi çok önemli. Benzeri faktörlerin devreye sokularak, turizmin süresinin uzatılması önemli hedefti. Bu proje Ovit’ten başlayıp Uzungöl’e uzanan bizim de önemsediğimiz bölgesel bir proje. Bölgemize özellikle çok ciddi ivme kazandıracağını düşünüyorum” diye konuştu.
 
KIŞ OLİMPİYATLARINI HEDEFLİYORUZ
“Artık kış olimpiyatlarını hedefleyen bir altyapının oluşturulması gerekir” diyen Kaldırım, konuşmasına şöyle devam etti: “Tabi burada hedef sadece kayak merkezi kurulması olmamalı. Kış olimpiyatlarını bölgemize çekecek, bir altyapının oluşturulması yönünde planlamalar ve çalışmalar yapılmalı. Dünyada çok önemli örneklerini inceledik. Avusturya’da gördüğümüz bir örnek bizi çok etkiledi. 3 köyü 25 bin yatak kapasiteli bir işletmeye dönüştürdüler. Çok güzel bir örnek bizim için. Biz biraz daha yoğunluğun yaylara doğru kaymasını, pansiyonların, butik otellerin yöre mimarisine uygun yapıların oluşmasını amaçlıyoruz. Buralara yıldızlı otelden ziyade Türkiye’deki diğer kayak merkezleri gibi yöreden kopuk, halktan kopuk olan değil de bütün yöreyi kucaklayan, toplumu kucaklayan, topluma, ailelere gelir sağlayan bir konsept olmasını arzuladık ve bu projede bunu gördük. Gerçekten çok güzel bir çalışma yapılmış bu konuda. Bölgenin geleceğine çok büyük ufuklar açacağına inanıyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 
TURİZM ÇEŞİTLENİYOR
Son olarak kürsüye gelen Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, turizmin önemine vurgu yaparak dünyada turizm çeşitliliğinin giderek arttığını söyledi. Vali Öz, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de turizm çeşitleniyor. Klasik deniz, kum yerine , kültür, inanç, doğa turizmi gibi alternatif turizm alanları hızla yaygınlaşıyor. Gelen ziyaretçiler bu alana ilgi duyuyorlar. 12 aya yaygınlaştırmamız açısından çeşitlendirmeye ihtiyacımız var. Bu anlamda Kalkınma Ajansımızın proje çağrısına kulak vererek Ticaret ve Sanayi Odamızın hazırladığı bu projenin bu bir bakıma bölgenin etüt ve fizibilitesinin ve mastır planının çıkarılması projesinin çok anlamlı olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu projenin bir güzelliği de daha proje hazırlanma sürecinde bunun uygulamasına yönelik özel sektörden taleplerin olması bu projenin ne kadar ayaklarının yere bastığını ve bölgenin ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterir. Bu anlamda inşallah burada hazırlanan Turizm Master Planı`nın uygulama sürecinin kısa olacağını ümit ediyoruz” dedi.
 
OVİT VE UZUNGÖLE DEV YATIRIM 
Vali Öz, Uzungöl’le ilgili sıkıntıları çözmeye çalışacaklarına vurgu yaparak, “Zaman zaman ülkenin ilim ve beldelerin gelişme sürecini idari kapasiteler zaman zaman kaldıramıyor. Dolayısıyla bu kapasitenin hizmet ve denetim sürecini kaldıramamasının eksikliklerinin giderilmesi konusunda yeni düzenlemelere ihtiyaç vardır. Bu konuda inşallah önümüzdeki süreçte Uzungöl ve diğer turizm beldelerimiz ve bölgelerimiz de bu kapasite eksikliğini bu yönetim ve denetim eksikliğini yeni mekanizmalarla inşallah gideririz. Turizmde tıkanıklığa fırsat vermeden hem Turizm Master Planımızın hem de bölgesel kalkınma planımızın uygulanma sürecini ve turizmde hizmet sektöründe eğitim ve denetim konusundaki çalışmalarımızı inşallah buradaki kurumlarla beraber yaparız. Bölgemiz turizminin geçmişte yaşanan ülkemiz turizminin genel olarak yaşadığı bu iniş çıkışlarda bu bocalamada başlangıçtaki var olan güzel hamleyi kaybetme riskini inşallah yaşamadan bölgemizde turizmi, belli sistem dahilinde hep birlikte yürüteceğiz” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Uzungöl’e yapılacak olan yatırımlarla ilgili sunum yapıldı.


 
Bu haber 1059 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
Vatan Partisi Hemşin`den Seslendi: Hes`lere Geçit Yok
Karadeniz illerinin en büyük sorunlarından biri de HES Projeleri. Uzun yıllardan beri HES`lerle mücadele eden Karadeniz halkı, bir yandan HES projelerini mahkeme kararları ile iptal ettirirken, diğer taraftan HES proje sahipleri çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.
Yorum : 0
Siyaset
Rize’yi fabrikalarla donatmak Saadet’in İşi
Saadet Partisi Rize Milletvekili adayları Av. Muhammet Kaçar, Gülhan Eskiçırak Hafızoğlu ve Burak Uzun halkla buluşma programları vesilesiyle Ardeşenlilerle buluştular.
Yorum : 0
Sağlık
Rize’de Aile Hekimlerine ve ASE`ye ÇPGD Eğitimi
Rize’de, Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı elemanlarına Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Eğitimi (ÇPGD) verildi.
Yorum : 0
Rizespor
Aatif’ta Gözler Cocu’ da
Çaykur Rizespor, F. Bahçe Teknik Direktörü olan Hollandalı’ dan Aatif konusunda kararını bekliyor
Yorum : 0
Magazin
Her Gün Bu Tehlikeli Yolculuğu Yapmak Zorundalar
Rize`de evlerine ve arazilerine yol gitmeyen mahalle sakinleri her gün tehlikeli bir şekilde ilkel teleferikle yolculuk yapmak zorunda kalıyorlar.
Yorum : 0
Siyaset
Aslında İYİ Parti Hareketi Bir Kadın hareketidir
İYİ Parti Rize Milletvekili Adayı Emekli Yarbay ve Av. Hızır Keskin, İYİ Parti hareketinin bir kadın ve gençlik hareketi olduğunu ifade ederek, “Kadımızı daha çok sosyal hayata, siyasete ve iş dünyasına sokmak için bu hareket başladı” dedi
Yorum : 0
Deniz Yuvaya Dönecek mi? 21 Haziran 2018 Perşembe 11:53:00
Budama Paralarına Ne oldu 21 Haziran 2018 Perşembe 11:39:00
Rize Artık “Tamam” Diyor 21 Haziran 2018 Perşembe 01:54:00
ÇAYKUR, İlk 2 Gün Ne Kadar Çay Aldı? 21 Haziran 2018 Perşembe 01:40:00
Bize Çamur Atanlar Önce Aynaya Bakmalıdır 20 Haziran 2018 Çarşamba 01:46:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3464
İzlenme 8104
İzlenme 5782
İzlenme 6534
VİDEO GALERİ
İzlenme 5414
İzlenme 5639
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu