Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Her zaman elimdekinin en iyisini yapmaya çalıştım
26 Eylül 2013 Perşembe 06:00:00 / Rizespor
Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay takımın geleceğini ve yapacaklarını Karadeniz`e anlattı.
10:41Riberio Tam Bir 10 Numara10:28 Yeni Durak Slovenya18:23 Rizespor’un 1 Numarası Konuştu11:51Rizespor’dan Kartallara Göz Altı11:49Renato Santos Geliyor10:38Rize’ye Gelenin Ayakları Titreyecek!10:13Rizespor Alt Yapıya Yeni Yüzler10:09 Rize’ye Milli Kaleci!10:06Çaykur Rizespor, Ligde Kalıcı Olmayı Hedefliyor10:05İşte Rizespor`un 10 numarası: Ruben Riberio13:13Çaykur Rizespor`un Erzurum Kampı Sona Erdi13:11 Mustafa Saymak Ligde Saydıracak!13:04Yeniler Sınıfı Geçti mi?13:02Nelom Geliyor


Selman Kutlu

Zorlu Galatasaray maçı öncesinde tesislerde kapısını ilk olarak Karadeniz gazetesine açan ve ilk röportajını veren Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, ligde ilk 5 maçın zor geçtiğini ancak buna rağmen 4 maçı kazandıklarını söyledi. Çalımbay, içinde bulundukları süreç ve gelecekle ilgili yorumlar yaparken çarpıcı ve iddialı mesajlar verdi. Olimpiyat’ta yaşanan acı tabloya da değinen Çalımbay dobra konuştu. Temsilcimiz Selman Kutlu sordu, başarılı teknik adam yanıtladı...

Gücümüz arkadaşlıksırrımız mücadele

■ İlk 5 maçta 4 galibiyet. Ligin şu ana kadar ki durumunu değerlendirir misiniz?


ÇALIMBAY: Kolay değil yeni bir takım için 5 maçta 4 galibiyet. Biz kaybettiğimiz Trabzon maçını da kazanabilirdik ama olmadı. Ligde mücadele etmezsen, çalıştıklarını sahaya dökmezsen hiçbir faydası olmuyor. Şu bir gerçek, bir saniye bile oyun konsantresinden ve disiplininden kopmaman gerekiyor. Biz bu 5 maçta bunu yaptık. Ufak tefek hatalarımız oldu ama hiçbir zaman pes etmedik. Takımın yarıdan fazlası yeni oyuncuydu. Uyum sürecini kısa sürede iyi atlatmamızın nedeni arkadaşlığın çok iyi olması. Çok mücadele eden, iyi niyetli arkadaşlardan oluşan bir kadromuz var. Kadromuzdan çok memnunun. Ligde buralara kadar geldik ama bundan sonra lig ve kupada çok zor maçlar daha var. Bunları iyi şekilde bitirmemiz gerekiyor.

■ Son galibiyetiniz Bursaspor. Taraftar için de anlamlı bir galibiyetti. Bu maçı değerlendirir misiniz?

ÇALIMBAY: Biz Bursaspor’u son dönemde iyi takip ettik. Beklediğim gibi bir Bursaspor buldum karşımda. Bakmayın onların aldığı sonuçlara. Çok iyi bir kadrosu var ama bizim en büyük avantajımız taraftarımızdı. Dikkatli olmamız gerekiyordu. Taraftarımızla futbolcularımızın bütünleşmesi üst seviyede. Bu maçta en büyük etken bu oldu. Bursaspor’un zaaflarını da biliyorduk. Bunlardan yararlandık. Biz kendi sahamızda hırsımızı, taraftarımızı kullanırsak kolay kolay kaybetmeyiz.

■ Her gittiğiniz takımda mutlaka kazanmaya, futbol oynamaya çalışan bir takım oluşturuyorsunuz. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

ÇALIMBAY: Top oynanmadan, sadece mücadele ile maç kazanılmaz. Mutlaka aklımızı da kullanıp bunu sahaya yansıtmamız gerekiyor. Futbolun defans ve ofans tarafı var. İkisini de yapmamız gerekiyor. Gittiğimiz her takımda bunu yapmaya çalışıyoruz. Daha önce çalıştığımız Eskişehirspor’u her açıdan sıkıntı yaşamamıza rağmen çok iyi bir takım yaptık ve bir sonraki yıl ligi 55 puanla bitirdik. Sonra Sivas’ta üç sezon çalıştım. Orada da mücadele eden, oyundan kopmayan bir takım kurduk. Bir gerçek var, Anadolu takımlarında çalıştığın zaman istediğin oyuncuyu alamazsın. Bizim elimizdekilerle en iyisini yapmaya çalıştık ve bunda başarılı olduk. Gittiğimiz her takımda alnımızın akıyla çıktık.

■ Altyapı için neler düşünüyorsunuz?


ÇALIMBAY: Biz teknik direktörlerin Anadolu’da anlatamadıkları bir şey var, o da altyapı. Anadolu’da altyapının çok kuvvetli olması gerekiyor. Bunlar olmadığı için zaten sıkıntılar oluyor. Altyapıyı yapacaksın, başına da işi bilen hocalar koyacaksın, bak nasıl oyuncu yetişiyor. Bu bölgede gerekli altyapı çalışmaları yapılsın eminim ki birçok genç oyuncu çıkacaktır. Maalesef Türkiye`nin en büyük sıkıntısı bu. Eğer Anadolu kulüpleri altyapıya önem verip oyuncu çıkarabilse o zaman tam anlamıyla üç büyüklerle mücadele edersin. Yoksa öyle bir şansın yok. Şimdi yönetimimizin de bazı çalışmaları var. İnşallah gerçekleşir. Ama uzun vadede başarı isteniyorsa da gerçekleşmesi lazım.

4 büyüklere karşı zaferler kazandım yine başarabilirim

■ En zor deplasmanlardan birine gideceksiniz. Galatasaray maçı için neler diyeceksiniz?


ÇALIMBAY: Galatasaray maçı dahil her maç zor. Kolay maç kazanılmıyor. Her maçta mücadele etmezsen, akıllı oynamazsan, taktikleri iyi yapamazsan ve rakibi iyi analiz edemezsen her zaman her takım problem olur. Galatasaray takımında bir futbolcu olmazsa diğer futbolcu var. Hepsi birbirinden üstün. O kadar geniş kadroları var ki, kadronun dışındakileri de çıkarsan sahaya, ligde şampiyonluğa oynayacak kapasitede bir takım kuruluyor. Sadece Galatasaray’da değil, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’da da durum böyle. Bizim hiçbirinden korkumuz yok. Çalıştığım her takımda dört büyük takıma karşı çok kritik maçlar kazandım. Kazanmamamız için bir neden yok. Tek sıkıntım, takımımızın yeni bir kadro olması. İlk defa Süper Lig’de oynayan arkadaşlarımız çok. İlk defa Galatasaray’ın stadyumuna ve öyle bir atmosfere çıkacak oyuncu çok. Arkadaşlarımızın kendilerine güvenerek, korkmadan, sorumluluk alarak ve oyun disiplininden kopmadan, galibiyeti düşünerek top oynamaları gerekiyor. Biz orada top oynamazsak işimiz çok zor. Biz oynamayı ve golü düşünürsek Galatasaray karşısından iyi bir sonuçla ayrılabiliriz.

■ Olimpiyat Stadı’nda yaşanan olaylar için neler diyeceksiniz?

ÇALIMBAY: Bu olayı hiç kimse tasvip etmiyor. Beşiktaşlı taraftarlar da tasvip etmiyor. Hatta sahaya giren arkadaşlar dahi "Biz ne yaptık" diyebilirler. Bu olaylar Türk sporu adına üzücü. Türkiye birçok şampiyonaya aday olmaya hazırlanırken bunların önümüze çıkması olmaz. Bir an önce bu olayı unutturmamız gerekiyor. Sahada rekabet olacak ama "spor, dostluk, kardeşlik ve barıştır". Bu olaylardan iyi ders çıkarmak gerekiyor. Yönetim, teknik heyet, futbolcular, basın iyi örnekler vererek bunları önleyebiliriz. Burada Beşiktaş takımını suçlamamak gerekiyor. Tabii ki sahaya girmek yanlış.

Transferi kendim yaparım menajerle işim olmaz

■ Bakıldığında yerli oyuncular dışında sizin her zaman yabancı tercihleriniz de çok iyi olmuştur. Sırrı nedir bunun?


ÇALIMBAY: Biz her zaman araştırarak iş yapıyoruz. Bakın Kweku 2 yıldır takibimde. Onu Sivasspor’da da istedim ama alamadık. Eskişehir`de çalışırken Ludoviç`i istedim, o da olmadı. Bakın Ali Adnan diyorlar, ben onu milli maçlar öncesi Antalya`da takibe aldım. Bakarak, bilerek, izleyerek aldık yani. Çok oyuncu izliyoruz. Bizim o alanımız çok geniş. Haftaya yine başlayacağım takiplere. Beni menajerler ilgilendirmez. Ben beğenirim, yönetime söylerim. Gerisi onların. Para kısmına bulaşmam, girmem. Ama kulübümün de maddi durumunu düşünmek gerek. Bazen yöneticiler kendi bildiklerini de yapıyor ama yanlış yapıyorlar. Takımı bir teknik direktörden başkası iyi tanıyamaz. Transfer biter, yönetici olarak herkes evine gider. Ama ben her gün buradayım. Ben her gün çalışıyorum bu oyuncularla.

Daha yapacak çok işimiz var

■ Lige bu kadar iyi başlamak hedefin yükselmesine neden oldu. Bu sizi, takımı ve taraftarı nasıl etkiler?


ÇALIMBAY: Bunlara bakmıyorum. Benim bir yapım var, bakarsanız maç esnasında gollerde sevinmem. Çünkü iki dakika sonra gol yiyebilirsiniz. Ben maçın sonunda sevinirim. Bu da böyle bir şey. Biz ligin sonunu bekliyoruz. Şu anda oldu bitti dersek olmaz. Çok iyi başladık, sonunu iyi bitirmemiz lazım. Biz iyi giderken de kötü ve eksik taraflarımızı görüyoruz. Bazen elin kolun bağlı oluyor. Beni en çok korkutan, eksik oyuncularımız. Sakat veya cezalı olduğu zaman bizim sıkıntılar başlayacak. İstediğimiz oyuncuları alamamamız bizim için büyük bir dezavantaj olacak. Sonradan gelen arkadaşlarımız kamp başında kadromuza dahil olabilseydi her şey daha da farklı olurdu.

Rize`de çalışmaktan çok mutluyum

■ Taraftar için neler söylemek istersiniz?

ÇALIMBAY: Bir kere söylemek isterim ki ben Rize`de çalışmaktan çok mutluyum. Burada daha önce de bulundum. Kaybedebilirsiniz, eksikleriniz, sıkıntılarınız olabilir ama bunlar futbolun içinde olacak şeyler. Burada en büyük avantajımız taraftarımız. Çok iyi kenetlendik. Son maçta o yağmurda bile müthiş bir hava vardı. Ben onlardan tek şey istiyorum. Taraftar, iyi gün dostu değil, sadece kötü günde olandır. Bunu unutmasınlar. Bütünlüğümüzü her zaman ayakta tutarsak sorun olmaz. Bunu sağlamalıyız. Bizim tek amacımız Rizespor’u en güzel noktaya getirmek. Bu sene yardımcılarım dahil tatil bile yapmadık. İyi bir kadro yapmak için uğraştık. Yönetim de bazen sıkıntı yaşadı ama onların işi de kolay değildi. İlk defa bu kadar transfer yaptılar çünkü onlara da hak veriyorum.
Bu haber 975 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Sağlık
Rize’de FECİ Kaza.
Bu gece saat 22.30 sıralarında Rize den Derepazarı istikametinde seyir halindeyken Dedeman kavsağı olarak bilinen Ali Mahallesindeki yerde Anadolu kamyonetin özel bir otomobille çarpışması sonucun meydana gelen kazada 6 kişi yaralandı.
Yorum : 0
Rizespor
Riberio Tam Bir 10 Numara
Sihirli bir ayağı var. Serbest vuruşlarda etkilidir. Oyun zekâsı müthiş. Geçtiğimiz sezon yaşanan tranva nedeniyle Sporting’ den ayrılıyor
Yorum : 0
Spor
Pazarspor sahaya indi
3.2lig 2.grupta mücadele eden Pazarspor 2018-2019 sezonu çalışmalarına Çayeli`nde başladı
Yorum : 0
Spor
Pazarspor’ da Forvete Takviye
Dış transfer çalışmalarını da tamamlayan Pazarspor anlaşmaya varılan oyuncularımız takıma katılıp resmi imzalarını atıyorlar.
Yorum : 0
Rizespor
Yeni Durak Slovenya
Çaykur Rizespor 3. etap kamp için bu gün Slovenya` ya gidiyor
Yorum : 0
Rize Haber
3. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
Rize İli 2018 yılı 3. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Bektaş Başkanlığında yapıldı.
Yorum : 0
Yusufeli’nde Yöresel Kilim Dokuma Atölyesi 18 Temmuz 2018 Çarşamba 10:25:00
Ardeşen Devlet Erkanı Şehit Kabrini Ziyaret Etti 18 Temmuz 2018 Çarşamba 10:19:00
Rizespor’un 1 Numarası Konuştu 17 Temmuz 2018 Salı 18:23:00
Dünyaya Türk Çayını İçirebiliriz 17 Temmuz 2018 Salı 18:13:00
15 Temmuz’un 2. Yılında Çayeli’nde Anma Etkinlikleri Düzenlendi 17 Temmuz 2018 Salı 12:01:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`
Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Rize Limanı`nın genişleme sahasında yapılması planlanan futbol sahasının kente ihanet olduğunu söyledi.
 Devlet teşkilatında yeniden yapılanma
Seçim bitti ama asıl iş yeni başlıyor. 24 Haziran seçimleri ile birlikte yeni bir döneme girdik. Devlet Teşkilatında yeni bir yapılanmaya gidiliyor. Dünya da yaşanan gelişmelere paralel olarak böyle bir yapılanma gereklilik halini aldı. Dünya endüstri 4.0`ı yaşıyor. Hibrit savaşı yaşıyor. Küresel rekabet ve teknolojik gelişmeler yeni devlet yapılanmalarını ve yeni stratejileri zorunlu kılıyor. Türkiye yeni bir döneme giriyor. Ortadoğu yeni bir döneme giriyor. Dünya yeni bir döneme gidiyor ve büyük bir rekabete sahne oluyor.
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
FOTO GALERİ
İzlenme 3481
İzlenme 8122
İzlenme 5795
İzlenme 6548
VİDEO GALERİ
İzlenme 5427
İzlenme 5651
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu