Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
İhanet anlaşması
08 Mayıs 2013 Çarşamba 01:01:00 / Yurttan Haberler
İsrail ve Türkiye arasında çerçeve anlaşmanın imzalanması… Şehit başına 100 bin dolarlık maddi karşılıkların konuşulması…
00:12Ülkem Adına Çok Önemliydi02:13Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı20:08 SANKO’ dan yatırım seferberliği17:47Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı. Rize Büyükşehir Oluyor00:11Şehit Kürşat İnan`ın Babaevinde Üzüntü Hakim15:41 Abdullah Gül`den Türk- Rus İlişkilerinin Düzeltilmesi Çağrısı17:03Türkiye`deki 19 Şehre Gitmeyin23:59Reza Zarrab Etrafındakileri Yakacak16:45Rizeli Kaymakamın Kararlılığı Teröristleri İlçeye Sokturmuyor01:01 Rizeli Kaymakam Cevabı Yapıştırdı01:51 Çözüm Süreci Biran Önce Başlamalıdır02:16 Mutlu Putin ile Dalga Geçti00:06 Üç Rizeli Genç Barış Yürüyüşünde09:51 PKK’nın ‘çıkılmaz’ dediği tepelere çıktılar


 Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesi sonlandırılmaya çalışılan kan pazarlığı, yürekleri kanatıyor...

İsrail ve Türkiye arasında çerçeve anlaşmanın imzalanması…  Şehit başına 100 bin dolarlık maddi karşılıkların konuşulması… İsrail’e karşı açılan davaların düşürülmesi... Yeni davalara karşı “Meclis kalkanı” getirilecek olması tahammül sınırlarını zorluyor. Yanlışlıklara ilk günden beri dikkat çeken Milli Gazete’ye bir destek de İHH’dan geldi. İnternet sitesinden yaptığı açıklamayla pazarlık sürecine tepki gösteren İHH, “Mescid-i Aksa’ya karşı sorumluluğumuzun bir gereği olarak, abluka kalkmadan, suçlular cezalandırılmadan tazminat konusunun konuşulması ve bu mahiyette bir anlaşmanın kabulü Kudüs’e ihanettir” yorumu yapıldı.

Anlaşma Kudüs’e ihanettir

İHH gelinen noktada rahatsızlığını internet sitesinde yaptığı bir açıklamayla ortaya koydu. İHH’nın açıklamasında “İHH ve Filonun diğer organizatörleri, şehit aileleri, bu gemilere yardım malzemesi verenler ve tüm yolcular olarak tekrar altını çiziyoruz ki; öncelikle Mavi Marmara Kudüs-Filistin mücadelesinin bir parçasıdır. Şehitlerimizin manevi şahsiyetine, onurlu mücadelelerine ve Filistin halkının onurlu mücadelesine ve Mescid-i Aksa’ya olan sorumluluğumuzun bir gereği olarak, abluka kalkmadan ve suçlular cezalandırılmadan tazminat konusunun konuşulması ve bu mahiyette bir anlaşmanın kabulü Kudüs’e ihanettir” denildi.

Her nazi’ye cezası çektirilmişti

İsrail’le büyük tepki çeken pazarlıklara ilişkin İHH’nın açıklamasında “Meseleyi zaten İsrail için çok kolay ve hazır olduğu tazminat konusuna indirgedi. Üstelik de benzer vakalarda uluslararası hukukun gerekleri bile örnek alınmadan tazminat hesaplama görüşmelerine başlandı. İsrail’in istediği de tam olarak buydu. Bir an önce ödeme yapıp bu işi kapatmak. Yeter ki katiller yargılanmasın! Oysa İsrail yine iyi biliyordu ki, kendisi Almanya’ya ödete ödete bitiremediği tazminatla asla mutmain olmayıp her Nazi’nin cezasını çekmesini sağlamıştı” ifadeleri dikkat çekti.

Hükümet vicdanları yaralar

Hunharca cinayetler işleyen katillere karşı 37 ülkeden insanın hak aradığı Mavi Marmara Ceza Davası’ndaki hukuk mücadelemiz devam edecektir” uyarısı yapılan sözkonusu açıklamada “Türkiyeli yetkililer, bu görüşmelerde suçluların cezalandırılmasını engelleyici bir anlaşmaya varacak olursa hem insanlığın onuru çiğnenmiş hem de vicdanlar yaralanmış olacaktır. Yapılacak bir anlaşma ile abluka ve davaların düşmesi gibi bir sonuç alınacak olursa kaybeden taraf Türkiye olacaktır” değerlendirmesi yapıldı.

İsrail görüşmeden memnun...   3. tura gerek kalmayabilir

Türkiye ile İsrail arasındaki pazarlık görüşmelerinin ilk ayağı 22 Nisan’da Ankara’da yapılmıştı. Görüşmelerde İsrail’i temsil eden Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Yaakov Amidror, başında kipası ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile görüşmüştü. İlk tur görüşmelerin ardından İsrailli heyetle tazminatı belirleyecek parametreler üzerinde durulduğu ve bir metin üzerinde anlaşıldığı açıklanmıştı. Dün gerçekleştirilen ikinci tur görüşmelerin ardından Türk ve İsrail heyeti taslak anlaşma metni konusunda mutabakata vardı. İsrail’in Mavi Marmara katliamı için her türlü suçlamayı reddedip tazminat ödemeyi kabul etmesiyle başlayan “kan pazarlığı”nın ardından konuşan bir İsrailli yetkilinin “Görüşmeler çok olumlu ve yapıcı geçti. Belki de üçüncü bir görüşmeye gerek kalmayacak” açıklaması ise çok şeyler anlatıyor.

Şehit yakınları da kan pazarlığına tepkili!

“KAN pazarlığı”na şehit aileleri de tepkili. Şehit Çetin Topçuoğlu’nun eşi Çiğdem Topçuoğlu: “Biz şehit aileleri olarak bu anlaşmayı kabul etmiyoruz. İsrail’i korumaya alacak olan yasanın TBMM’den geçmesini de doğru bulmuyorum. Hükümet şu an İsrail’le sadece kendi sorununu çözüyor, bizim sorunlarımızı çözmüyor. Biz Filistin özgürleşene kadar Siyonist köpekleri affetmeyeceğiz. Namazlarımızda Filistin’e dua Siyonistlere lanet okumaya devam edeceğiz” diyerek  olası gelişmelere tepki gösterdi. Furkan Doğan’ın babası Ahmet Doğan da, “İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi ve tazminat tek başına yeterli değil. Gazze’den ambargonun kaldırılması da gerekir. Zira, oğlum bu uğurda şehit oldu” dedi.

İsrail’in gün gün suç çetelesi

İsrail’in Türkiye’nin Gazze’ye uygulanan ambargoyu kaldırmayı kabul ettiği yönünde basında çıkan haberlerin ardından 23 Mart’ta İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Yaakov Amidror, ülkesinin ambargonun her halükarda kalkacağı yönünde bir söz vermediğini, ihtiyaç duyulması halinde ambargonun sıkılaşabileceğini söyledi. 

“Hamursuz Bayramı”nı bahane eden Yahudi yerleşimciler  24 Mart’ta polis koruması altında Mescid-i Aksa’nın avlusuna girdi.

El Halil kentinde ise, “Hamursuz Bayramı” nedeniyle 25 Mart’ta İbrahim Camii ibadete kapatıldı ve Yahudilere tahsis edildi. Altısı çocuk toplam 26 Filistinli sivil Batı Şeria’da tutuklandı.

Gazze Şeridi ve İsrail arasındaki sınır geçişleri beş gün boyunca tamamen kapatıldı. Cenin’in kuzeyinde Al-Jalama ticari geçişi genişletmek için 3 dönüm araziye el konuldu.

İsrail kuvvetleri Beytüllahim’deki el-Hadar köyünde inşa edilecek onlarca konut birimi için toprakları tasfiye çalışmalarına başladı.

İsrail, 26 Mart günü Gazzeli balıkçıların 6 mil olan sınırlarını 3 mile düşürdü. Ambargo nedeniyle birçok ihtiyacını karşılayamayan Gazze halkı bu uygulamayla açlıkla baş başa bırakıldı.

İsrail askerleri, bölgedeki evlere düzenlediği baskında yine aynı gün Hamas’ın siyasi kanadını teşkil eden Değişim ve Reform Bloku milletvekili Muhammed Cemal en-Netşe’yi tutukladı.

İsrail kuvvetleri 28 Mart’ta Tulkarm’ın doğusundaki Anabta köyünde iki Filistinli sivili öldürürdü, dört sivili de yaraladı.

29 Mart’ta Batı Şeria’daki gösterilerde dördü çocuk ikisi foto muhabiri altı Filistinli sivil tutuklandı. Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki sınır geçişleri dört gün boyunca tamamen kapatıldı.

İsrailli yerleşimciler Beytüllahim’deki el-Kader köyünde 200 zeytin ağacını söktü.

3 Nisan’da Batı Şeria’nın Tulkerm kentinde, İsrail askerleri tarafından ateş sonucu yaralanan Filistinli 2 genç hayatını kaybetti.

Utanç Duvarı ve yerleşimcilere karşı gerçekleştirilen protestolarda üçü çocuk biri kadın on Filistinli İsrail hapishanelerindeki mahkumlara destek verdikleri gerekçesiyle tutuklanarak göz altına alındı.

4 Nisan’da İsrail kuvvetleri Gazze Şeridi’nin güneyindeki Karara köyündeki evlere ve tarım arazilerine ateş açtı. Batı Şeria’da sekizi çocuk toplam 55 kişi gözaltına alındı.

Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki sınır geçişleri üç gün boyunca tamamen kapatıldı. İkisi çocuk, dört Filistinli sivil kontrol noktasından geçerken tutuklandı.

5 Nisan’da İsrail kuvvetleri El Halil kentinin güneyindeki bir su kuyusunu yerle bir etti. El Halil şehrindeki 100 zeytin ağacı, 200 badem ağacı kesildi.

6 Nisan’da İkisi çocuk dört Filistinli sivil Batı Şeria’ya düzenlenen saldırılar sırasında yaralandı.  Gazze Şeridi’nin merkezinde bir çoban İsrail kuvvetlerinin kendisine açtığı ateş sonucunda yaralandı.

11 Nisan’da Yedisi çocuk 40 Filistinli Batı Şeria’da tutuklandı. Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki sınır geçişleri dört gün boyunca tamamen kapatıldı.

22 Nisan’ da Beytüllahim’in güneydoğusundaki Takou köyünde bir çocuk İsrailli bir yerleşimcinin saldırısına uğradı.

Hamas’a düzenlenen baskınlarla yetinmeyen İsrail, 27 Nisan’da Gazze’ye hava saldırı düzenledi.

30 Nisan’da İsrail ordusu Gazze’ye hava saldırısı düzenledi. Saldırıda bir Filistinli güvenlik görevlisi şehit oldu.

3 Mayıs tarihlerinde İsrail Hizbullah’a yardım gittiğini bahane ederek Suriye’ye iki kez hava saldırısı düzenledi.

22 Mart tarihinde İsrail’i ziyaret eden Obama’nın, telefon diplomasisiyle, başlattığı sürecin ardından İsrail, Filistin’deki katliamlarına hız verdi. Başlayan yeni süreçte İsrail’in Gazze’ye ablukayı kaldıracağı iddia edilmişti. Verdiği sözlerin hiçbirini yerine getirmeyen İsrail bu da yetmez gibi iç karışıklık içinde olan Suriye’yi bomba yağmuruna tutuyor.

İşlenen insanlık suçları

1- İsrail’in Türkiye’nin Gazze’ye uygulanan ambargoyu kaldırmayı kabul ettiği yönünde basında çıkan haberlerin ardından 23 Mart’ta İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı YaakovAmidror, ülkesinin ambargonun her halükarda kalkacağı yönünde bir söz vermediğini, ihtiyaç duyulması halinde ambargonun sıkılaşabileceğini söyledi. 

2- Ardından “Hamursuz Bayramı”nı bahane eden Yahudi yerleşimciler  24 Mart’ta İsrail polisinin koruması altında Mescid-i Aksa’nın avlusuna girdi.

3- El Halil kentinde ise, “Hamursuz Bayramı” nedeniyle 25 Mart’ta İbrahim Camii ibadete kapatıldı ve Yahudilere tahsis edildi. Altısı çocuk toplam 26 Filistinli sivil Batı Şeria’da tutuklandı.

4- Gazze Şeridi ve İsrail arasındaki sınır geçişleri beş gün boyunca tamamen kapatıldı. Cenin’in kuzeyinde Al-Jalama ticari geçişi genişletmek için 3 dönüm araziye el konuldu.

5- İsrail kuvvetleri Beytellahim’deki el Hadar köyünde inşa edilecek onlarca konut birimi için toprakları tasfiye çalışmalarına başladı.

6- Müslümanların kutsal yerlerine saldıran İsrail bu da yetmezmiş gibi 26 Mart günü Gazze’li balıkçıların 6 mil olan sınırlarını 3 mile düşürdü. Siyonistlerin uyguladığı ambargo nedeniyle birçok ihtiyacını karşılayamayan Gazze halkı bu uygulamayla açlıkla baş başa bırakıldı.

7- İsrail askerleri, bölgedeki evlere düzenlediği baskında yine aynı gün Hamas’ın siyasi kanadını teşkil eden Değişim ve Reform Bloku milletvekili Muhammed Cemal en-Netşe’yi tutukladı.

8- İsrail kuvvetleri 28 Mart’ta Tulkarm’ın doğusundaki Anabta köyünde iki Filistinli sivili öldürürdü, dört sivili de yaraladı.

9- 29 Mart’ta Batı Şeria’daki gösterilerde dördü çocuk ikisi foto muhabiri altı Filistinli sivil tutuklandı. Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki sınır geçişleri dört gün boyunca tamamen kapatıldı.

10- İsrailli yerleşimciler Beytellahim’deki el-Kader köyünde 200 zeytin ağacını söktü.

11- 3 Nisan da Batı Şeria’nın Tulkerm kentinde, İsrail askerleri tarafından ateş sonucu yaralanan Filistinli 2 genç hayatını kaybetti.

12- Utanç Duvarı ve yerleşimcilere karşı gerçekleştirilen protestolarda üçü çocuk biri kadın on Filistinli İsrail hapishanelerindeki mahkumlara destek verdikleri gerekçesiyle tutuklanarak göz altına alındı.

13- 4 Nisan da İsrail kuvvetleri Gazze Şeridi’nin güneyindeki Karara köyündeki evlere ve tarım arazilerine ateş açtı. Batı Şeria’da sekizi çocuk toplam 55 kişi gözaltına alındı.

14- Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki sınır geçişleri üç gün boyunca tamamen kapatıldı. İkisi çocuk, dört Filistinli sivil kontrol noktasından geçerken tutuklandı.

15- 5 Nisan’da İsrail kuvvetleri El Halil kentinin güneyindeki bir su kuyusunu yerle bir etti. El Halil şehrindeki 100 zeytin ağacı, 200 badem ağacı kesildi.

16- 6 Nisan’da İkisi çocuk dört Filistinli sivil Batı Şeria’ya düzenlenen saldırılar sırasında yaralandı.  Gazze Şeridi’nin merkezinde bir çoban İsrail kuvvetlerinin kendisine açtığı ateş sonucunda yaralandı.

17- 11 Nisan’da Yedisi çocuk 40 Filistinli Batı Şeria’da tutuklandı. Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki sınır geçişleri dört gün boyunca tamamen kapatıldı.

18- 22 Nisan’ da Baytellahim’in güneydoğusundaki Takou köyünde bir çocuk İsrailli bir yerleşimcinin saldırısına uğradı.

19- Hamas’a düzenlenen baskınlarla yetinmeyen İsrail 27 Nisan da İsrail askerleri Gazze’ye hava saldırı düzenledi.

20- 30 Nisan da İsrail ordusu  Gazze’ye hava saldırısı düzenledi. Saldırıda bir Filistinli güvenlik görevlisi

21- 3 Mayıs tarihlerinde İsrail Hizbullah’a yardım gittiğini bahane ederek Suriye’ye iki kez hava saldırısı düzenledi.

İ.H.H. İsrail’in istediği oldu

İsrail Filistin’deki ambargo ve katliamlarına devam ederken İHH İnsani Yardım Vakfı’ndan, İsrail’de; Türkiye ile İsrail arasında gerçekleştirilen Mavi Marmara görüşmeleri hakkında bir açıklama geldi. ’Paranın Gücü mü? Hukukun Gücü mü?’ başlıklı “diplomatik” dille yapılan İHH’nın açıklamasında ince ve önemli eleştiriler yer aldı.  İsrail’le büyük tepki çeken pazarlıklara ilişkin açıklamada “Meseleyi zaten İsrail için çok kolay ve hazır olduğu tazminat konusuna indirgedi. Üstelik de benzer vakalarda uluslararası hukukun gerekleri bile örnek alınmadan tazminat hesaplama görüşmelerine başlandı. İsrail’in istediği de tam olarak buydu. Biran önce ödeme yapıp bu işi kapatmak. Yeter ki katiller yargılanmasın! Oysa İsrail yine iyi biliyordu ki, kendisi Almanya’ya ödete ödete bitiremediği tazminatla asla mutmain olmayıp her Nazi’nin cezasını çekmesini sağlamıştı” ifadeleri dikkat çekti.

Bu haber 1218 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rize Haber
Ölen Dağcı Helikopterle Alındı, Cenazesi Adli Tıpa Gönderildi
Rize’de Kaçkarlar`a tırmanırken ipin kopması sonucu başını kayalara çarparak hayatını kaybeden dağcı, helikopter yardımıyla bölgeden alındı.
Yorum : 0
Spor
Pazarspor sil baştan!
2017-2018 sezonunu hayal kırıklığıyla geride bırakan Pazarspor’da yönetim geçmiş sezonu masaya yatırdı.
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor’da iç operasyon
Yeşil-mavililer, Teknik Direktör İbrahim Üzülmez’in isteğiyle Galip Güzel, Turgut Doğan, Özgür Çek, Petrucci ve kaleci Kaya Tarakçı ile yolları ayırma kararı aldı
Yorum : 0
Rize Haber
23 Yıldır Hayalini Kurduğu Eve TOKİ ile Kavuştu
Rize` de, Hamamderesi mevkiinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından inşa edilen 171 konut, kura çekimi ile sahiplerini buldu
Yorum : 0
Rize Haber
Güneysu`dan Afrin Halkına Yardım
Rize`nin Güneysu ilçesinde düzenlenen kampanyada toplanan giysi ve çay bölgeye gönderildi.
Yorum : 0
Sağlık
Akademik Kadroyu Aldı Doktor Eşiyle İstifa Edip Gitti
Rize’de yılın doktoru ödülünü alan ve eşiyle beraber akademisyen kadroya geçen Tıbbi Onkoloji Dr. Öğretim Üyesi Serkan Akın ile eşi Dr. Öğretim Üyesi Şafak Akın, istifa ederek Rize’deki görevlerinden ayrıldı.
Yorum : 0
Rize CHP’de Aday İstifası 25 Mayıs 2018 Cuma 13:14:00
MHP Fener Mahallesinde Partililerle Buluştu 24 Mayıs 2018 Perşembe 18:46:00
Rize Milletvekili Adaylarıyla Buluşuyor 24 Mayıs 2018 Perşembe 18:17:00
Gürcü Çay İşçileri Çay Toplamayı Eğlenceye Dönüştürdü 24 Mayıs 2018 Perşembe 18:15:00
Mhp Milletvekili Adayları Ziyaretlerini Sürdürüyor 24 Mayıs 2018 Perşembe 18:12:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3433
İzlenme 8082
İzlenme 5761
İzlenme 6515
VİDEO GALERİ
İzlenme 5389
İzlenme 5614
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu