Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
`İki Tarafın da Asıl Kavgası...`
06 Aralık 2013 Cuma 17:35:00 / Siyaset
Hem AK Parti’yi hem de Gülen cemaatini yakından tanıyan Mehmet Bekaroğlu, taraflar arasındaki tartışmaları değerlendirdi.
13:14Rize CHP’de Aday İstifası18:46 MHP Fener Mahallesinde Partililerle Buluştu18:17Rize Milletvekili Adaylarıyla Buluşuyor18:12Mhp Milletvekili Adayları Ziyaretlerini Sürdürüyor13:57 İyi Parti Gençlik ve Kadın harekatıdır02:25HÜDA PAR’ın Rize Milletvekili Adayları00:59Arakan’da Yaşanan Katliamı Lanetliyoruz19:32AK Parti Güneysu’da Mehmet Akif Karslı Güven Tazeledi10:48Yeni Ekmek Fiyatı Vatandaşa Zulümdür23:01Ak Parti Rize`de Merkez İlçe Adayı da Başkanı da Değişiyor00:45CHP Rize İl Başkanı Rakıcı`dan, `Baskıcı ve Zorba Rejim` Vurgusu16:43Ovit Tüneli Dünyanın En Uzun Çift Tüp Üçüncü Tüneli01:07Erdoğan’dan Karavin Ailesine Taziye Ziyareti02:15Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize`de Markete Girdi, Alışveriş Yaptı


 

AK Parti ile Cemaat arasında süren gerginlik tarafların birbirlerine yönelik suçlamalarıyla sürüyor. Tartışmanın dozajı giderek artarken taraflar arasındaki ittifakın da artık sonuna gelindiği yorumları yapılmaya başlandı. İslami camianın tanınmış isimlerinden ve Milli Görüş hareketinin bir dönem önde gelenlerinden olan Mehmet Bekaroğlu da tarafların bundan sonra ittifak halinde olamayacağını düşünenlerden. Hem AK Parti’yi hem de Cemaat’i yakından tanıyan Bekaroğlu taraflar arasındaki mücadeledeki üslubun giderek sertleşeceğini ve hamlelerin bu doğrultuda yapılacağını ifade ediyor.

Mehmet Bekaroğlu`nun Birgün gazetesinden Can Uğur`un sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

» AKP-Cemaat gerginliği Milli Görüş ile Nurcuların tarihsel ilişkilerini gündeme getirdi. Bu iki yapının ilişkisi nasıldı?
Bu iki yapının tarihsel olarak birbirleriyle olan ilişkileri hep gergin olmuştur. Aralarında ideolojik farklılıklar da dahil olmak üzere çeşitli konularda görüş ayrılıkları olagelmiştir. Milli Görüş çizgisi Erbakan öncülüğüne mevcut siyasal düzlem içerisinde bir parti üzerinden iktidar olmayı hedef olarak önüne koymuştur. Nur hareketi ise farklı yapıları bünyesinde barındırmakla birlikte siyasete daha mesafeli duran ve Said-i Nursi’nin tabiriyle insan yetiştirmeyi esas almış bir harekettir. Dershane vb. yapılarda bu etkinliklerini yürütürken bir bakıma siyaseten çok görünür olmayı tercih etmemiştir. Gerginlik ya da farklılık da buradan kaynaklanmaktadır. Ancak iki yapı da iktidar hedefleyen iktidar olmayı isteyen karakterdedir.

» Gülen Cemaati’nin ne gibi farklılığı bulunuyor?
Gülen Cemaati, Nurcu hareketin kabullerinin yanı sıra mevcut vesayet rejimlerine kendi eğitim kurumlarında yetiştirdiği isimleri koymayı hedeflemiştir.

» 28 Şubat’a gelecek olursak. O dönem Milli Görüş ile Cemaat’in pozisyonları nelerdi?
28 Şubat’ta bilindiği gibi Erbakan iktidardaydı. Kendi dünya görüşü çerçevesinde politikalarını uyguluyordu. Ancak o dönem hakim olan sistem ve batılı güçlerin aldığı pozisyon neticesinde ‘postmodern darbe’ diye adlandırılan süreç yaşandı. Cemaat ise  dönem daha önceki sıkıntılı dönemlerde olduğu gibi ‘buradan zarar görmeden nasıl çıkarımın‘ hesaplarını yaptı ve adımlarını o şekilde attı. Bu nedenle Erbakan’a ya da o dönemin hükümetine hiç destek vermediler. Dönemin gazetelerinde bunların hepsi yazıyor. Bugün demokrat geçinen Cemaat o dönem hükümete ‘bırakın iktidarı’ diyebildi.

» Peki bugün neden Cemaat “28 Şubat’ta çok sıkıntı çektik” diyor?
O dönem İslamcı bilinen herkese topyekûn savaş ilan edildi. Muhtemelen taşrada da Cemaat bunun baskısını hissetti. Ancak Erbakan ya da dönemin hükümetinin yaşadığı türde baskıları kesinlikle yaşamadı.

» O süreci nasıl yaşadılar?
Tıpkı 12 Eylül’de yaptıkları gibi iktidar kimdeyse ve süreç kimin tarafından yönetiliyorsa onun yanında yer almışlardır. Orduyu öven haberler gibi. Ben kendi hayatımdan o döneme dair bir anekdot anlatmak istiyorum. O dönem KTÜ’de Tıp Fakültesi’nde öğretim görevlisiydi. Baskıları da yoğun biçimde hissediyordum. YÖK hakkımda soruşturma açtı. Ben o dönem soruşturmayla uğraşırken kendine islamcı diyen ismini vermek istemiyorum ama bir islamcı kendisine herhangi bir şey sorulmadan aleyhimde beyanatlarda bulundu. Dilekçe verdiler. Bir insan birlikte namaz kıldığı birlikte mescite gittiği bir arkadaşı hakkında böyle karalayıcı bir eylemde bulunur mu? Bulundular. Bu kadar ahlaktan yoksun bir tavır sergilendi.

» Cemaat’in pragmatik davrandığını söyleyebilir miyiz?
Elbette pragmatik ve takiyeci.

» Gülen’in Hz. Cebrail parti kursa oy vermem sözünü nasıl yorumluyorsunuz?
Aynı pragmatizmin parçası. 12 Eylül 2010 referandumunda da mezardaki ölülere oy kullandırın denildi.

» Bugüne gelecek olursak taraflar arasında yaşananlara ‘dershane krizi’ diyebilir miyiz?
Kesinlikle hayır. Dershane işin görünen kısmı. Aslında dershane sorununu biraz çözdüler en azından ileri tarihe ertelediler gibi görünüyor. Kavga ise kıyasıya sürüyor.

» Dershaneler Cemaat için ne anlama geliyor?

Dershaneler Gülen Cemaati için harekete kadro kazandırılan yerlerdir. Dershaneler bu anlamda göründüğünden daha büyük bir öneme sahip. Yanı başında kurulan yurtlar da bu işin bir diğer tarafı. Özellikle zeki çocukları seçiyorlar. Bu anlamda biraz daha ‘geride’ olanlarla kesinlikle fazla ilgilenmiyorlar. Bu kaynağın kurutulmasından korkuyor Cemaat. Eğitim gibi bir dertleri bulunmuyor.

» AKP’nin böyle bir derdi var mı?
Elbette onların da bulunmuyor. İki tarafın da asıl kavgası iktidar olmak ve buradan yürümek üzerine kurulu. Sözlerimden AKP iyi Cemaat kötü yorumu çıkartılmamalı. AKP’nin de Cemaat’in de demokratikleşme insan hakları gibi dertleri bulunmuyor. İki taraf da mevcut sistem içerisinde kendi konumlarını güçlendirmek ve hakimiyetlerini perçinlemek istiyor. Mesele bu kadar basit. İktidarın mahiyeti ve yapısı ile hesaplaşmak değil amaçları.

» Tarafların amaçları ne?
Kemalist iktidarın nasıl bir birey yetiştirme perspektifi varsa bunların da ‘dindar nesil’ yetiştirme projeleri var.

» Taraflar arasındaki tartışma giderek sertleşiyor. Çok ağır ithamlar var yöneltilen. Ne düşünüyorsunuz?
İktidar kavgaları böyle olur. Bütün iktidar kavgaları sert olur ve kural tanımaz. Ölçü ve ahlakı yoktur. Bunların da yaptıkları budur. Dün iktidarı savunan ve ben iktidarı eleştirdiğim için bana mesafeli duran bazı Cemaatçiler bugün benim söylediklerimin aynısını söylüyor. Bu da ilginç bir durum tabii.

» İki taraf da kendini ‘mağdur ve haklı’ gösteriyor?
Vesayet ile hesaplaşma konusunda bu iktidar döneminde bazı adımlar atıldı. Atılan adımlarla birlikte yasa dışı dinlemeler fişlemeler gibi gayri meşru yollar da denendi. Bunun üzerinden insanlar suçlandı ve yargılandı. Bugüne geldiğimizde ise iki taraf dün birlikte kullandıkları yöntemi birbirlerine karşı kullanıyor. Bu araçları kullanan insanların ahlakı ve vicdanı olmaz. Belden aşağıya vurarak yürütülen bir savaş var.

»Bu kavga nereye gider?
Ben bu kavganın geri dönüşünün olacağını düşünmüyorum. Çünkü sadece içeriye dönük içeriden ibaret bir kavga söz konusu değil. Uluslararası ayağı olan bir kavga. Özellikle batılı güçler Erdoğan’dan çok memnun değiller. On yıllık iktidarı döneminde piyasacı yönelimleri Batı için olumluluk gösteren Erdoğan komutasındaki AKP bugün aynı görüntüyü vermiyor. Bu da Batı açısından bir ‘tehlike’ anlamı taşıyor. Ancak içerideki meseleye bakacak olursak iktidarın Cemaat’e yönelik baskıları da artacak ve önemli zararlara yol açacak gibi duruyor.

» Tartışma tabana nasıl yansır? Toplumsal bir karşılığı olur mu?
İlla ki tarafların kendi tabanlarına dönük bir çalışmaları olacaktır. Ancak Cemaat’in taban örgütlenmesi bu bakıma daha aktif ve organik. Klasik bir Cemaat yapılanmasını aşan etkinlikleri ve hegemonyaları var.

***

» Hükümete yakın STK’lerin son yayımladıkları metni nasıl değerlendiriyorsunuz?
Gezi sürecinde ortak hazırlanan metni şimdi Hükümet Cemaat’e karşı hazırlamış. Yöntemleri hep aynı. Taraflar arasında ahlaki ve vicdani olmayan kuralsız bir kavga var.

***

»Tartışma tabana nasıl yansır. Toplumsal bir karşılığı olur mu?
İlla ki tarafların kendi tabanlarına dönük bir çalışmaları olacaktır. Ancak Cemaat’in taban örgütlenmesi bu bakıma daha aktif ve organik. Klasik bir Cemaat yapılanmasını aşan etkinlikleri ve hegemonyaları var.

Bu haber 1150 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Sağlık
Akademik Kadroyu Aldı Doktor Eşiyle İstifa Edip Gitti
Rize’de yılın doktoru ödülünü alan ve eşiyle beraber akademisyen kadroya geçen Tıbbi Onkoloji Dr. Öğretim Üyesi Serkan Akın ile eşi Dr. Öğretim Üyesi Şafak Akın, istifa ederek Rize’deki görevlerinden ayrıldı.
Yorum : 0
Siyaset
Rize CHP’de Aday İstifası
24 Haziran da yapılacak genel seçimlerde CHP Rize İl teşkilatının istediği adayı Genel merkez kabul etmeyince il başkanı Mesut Rakıcı Genel merkeze istifasını sundu
Yorum : 0
Siyaset
MHP Fener Mahallesinde Partililerle Buluştu
24 Haziranda yapılacak seçimler için çalışmalarını sürdüren MHP Rize milletvekili adayları Fener ve Boğaz Mahalle sakinleri ile iftar yemeğinde bir araya geldiler
Yorum : 0
Siyaset
Rize Milletvekili Adaylarıyla Buluşuyor
AK Parti Rize İl Başkan Vekil Ali Haydar Er, AK Parti Rize 27. Dönem milletvekili aday tanıtım programının 26 Mayıs`ta yapılacağını açıkladı.
Yorum : 0
Magazin
Gürcü Çay İşçileri Çay Toplamayı Eğlenceye Dönüştürdü
Doğu Karadeniz Bölgesi`nde çay hasat sezonunda çalışmak üzere Gürcistan`dan bölgeye gelen Gürcü çay işçileri çay toplamayı kendileri için adeta bir eğlenceye dönüştürdü.
Yorum : 0
Siyaset
Mhp Milletvekili Adayları Ziyaretlerini Sürdürüyor
Milleyetçi hareket Partisi (MHP) Milletvekili adayları seçim çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Milletvekili adayları il teşkilatı ile birlikte Çayeli`nde seçim çalışmalarını sürdürdü.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor’a Karaman’ dan İkinci İcra Şoku 24 Mayıs 2018 Perşembe 18:09:00
İyi Parti Gençlik ve Kadın harekatıdır 24 Mayıs 2018 Perşembe 13:57:00
Rize dört koldan Yeşil-mavililer transfer çalışmalarını hem yurt içi hem de yurt dışında sürdürüyor 24 Mayıs 2018 Perşembe 01:26:00
Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Rize`de İftarda Buluştu 24 Mayıs 2018 Perşembe 01:23:00
Rize’nin Seçmen ve Sandık Sayıları Belli Oldu 23 Mayıs 2018 Çarşamba 18:40:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3433
İzlenme 8082
İzlenme 5759
İzlenme 6515
VİDEO GALERİ
İzlenme 5388
İzlenme 5614
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu