Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
İstifalar Tamamen Genel Merkezin Tasarrufudur
25 Şubat 2013 Pazartesi 17:31:00 / Siyaset
Ak Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Ak Parti Genel Merkezi tarafından istifası istenen Rize Merkez İlçe Başkanlığı’nın istifa olayını değerlendirdi.
B. Ali KAVALCI RAMAZAN BAYRAMI BAŞLADI
Okunma : 102
Yorum : 555
10:01 Vatan Partisi Hemşin`den Seslendi: Hes`lere Geçit Yok09:58 Rize’yi fabrikalarla donatmak Saadet’in İşi21:44Aslında İYİ Parti Hareketi Bir Kadın hareketidir01:54 Rize Artık “Tamam” Diyor01:46 Bize Çamur Atanlar Önce Aynaya Bakmalıdır00:10Kaçar, Çay`a Erbakan Hoca Zamanında Değer Verildi02:10 Vatan Partisi, Pazar`da Çözümlerini Anlattı01:57 Daha Düne Kadar Terörle Kol Kola Gezenler Bize Çamur Atamaz00:33Çamlıhemşin’de Saadet Zamanı22:53 Bayramı 24 Haziran’da Yaşayacağız22:42Rize Saadet`te Ramazan Saadeti11:02 24 Haziran AKP’ den Kurtuluş Günü Olacak10:24Vali Bektaş ve Eşinden Şehit Ailelerine Ziyaret10:39Rize’de Saadet Partisi bayrağını yakma girişimi


 Ak Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, bu sabah Rize Muhtarlar Derneği`nde Rize`de görev yapan muhtarlarla bir araya geldi. Karal, buradaki toplantının ardından olay53 haber muhabirimiz İbrahim Köroğlu’nun Ak Parti Merkez İlçede yaşanan istifalar ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Karal, Rize Merkez İlçede yaşanan istifalar ile ilgili soruya "Bu tamamen Genel Merkezin tasarrufudur.Genel Merkez istediği zaman istediği yerde istediği kişileri görevlendirir. İstediği zaman istediği yerde de görev değişimini yapar. Bazı basın yayın organlarında çıkan `Rize Milletvekilleri böyle istedi` yakıştırmaları son derece yıpratıcı ve son derece iftira niteliğinde bir yakıştırmadır. Rize Milletvekillerinin isteği ve bu adımı attığı şeklindeki asılsız ve yalan haberleri ben şiddetle kınıyorum. Bu konunun bizimle alakası yok. Kaldı ki alakası da olması gerekmiyor. Rize Merkezde görev yapan kardeşlerimiz bir suç işlediler bir hata işlediler veya bir kabahat yaptılar diye görevden alınmışlardır demek doğru değildir. Ama Genel Merkezin elbette görevden almasının arkasında bazı sebepler olabilir. Onları biz bilemiyoruz. Genel Merkezimiz görevi verirken nasıl hoş karşılanıyorsa buna rıza gösteriliyorsa, görevden alırken de aynı hoşgörüyü, aynı alicenaplığı ve aynı anlayışı göstermemiz lazım. Görev verirken Genel Merkez iyi, alırken Genel Merkez kötü olamaz." şeklinde cevap verdi.

Karal ile toplantı sonrası bir görüşme yapan muhabirimiz İbrahim Köroğlu, "Ak Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar ile görüştüklerini ve Rize Merkez İlçede yaşanan istifa olaylarını sorduklarını ancak Ayar’ın “Bu süreç yeni başlamış bir süreç değildir. Ak Parti Genel Merkezi tarafından yürütülen bu süreçte sürecin başlamasından itibaren Genel Merkezin talimatlarını uyguladıklarını, süreç sonlanıncaya kadar talimatları uygulamaya devam edeceklerini kaydettiklerini Ak Parti Genel Merkez Başkanlığı tarafından yürütülen bu süreçte süreç tamamlanmadığından bu aşamada bir açıklama yapmasının doğru olmayacağını ancak sürecin tamamlanmasının ardından lüzum görüldüğü taktirde kamuoyunu bilgilendirebileceklerini ” ifade ettiğini  Ak Parti Rize Milletvekili Hasan Karal’a yönelterek Karal’ın konu hakkındaki görüşlerini aldı.

RİZE`DE İSTİFALARIN ALINMASI TAMAMEN AK PARTİ GENEL MERKEZİMİZİN TAKDİRİ VE TASARRUFUDUR

BU TİP GÖREV DEĞİŞİKLİKLERİ ZAMAN ZAMAN YAPILABİLİR

Ak Parti Rize Milletvekili Hasan Karal yöneltilen sorulara karşılık yaptığı açıklamada şunları kaydetti: Zannediyorum İl Başkanımız gerekli açıklamayı yapmıştır. Ama bende şunu söyleyebilirim. Bu tamamen Genel Merkezimizin bir tasarrufudur. Bu tip görev değişiklikleri zaman zaman yapılabilir. Siyasette bunlar gayet normal karşılanmalıdır. Geçen hafta Türkiye’nin başka bölgelerinde 4 ilçe teşkilatı görevden alındı. Rizemizde de zaten geçmiş yıllarda bu tip uygulamalar yapılmıştır. Tamamen Genel Merkezin bir takdiridir bu. Genel Merkezin almış olduğu bir karardır bu.

ASILSIZ VE YALAN HABERLERİ ŞİDDETLE KINIYORUM

Milletvekillerinin isteği ve bu adımı attığı şeklindeki asılsız ve yalan haberleri ben şiddetle kınıyorum. Bu konunun bizimle alakası yok. Kaldı ki alakası da olması gerekmiyor. Merkez ilçe teşkilatında görev yapan kardeşlerimiz bizim kardeşlerimizdir. Hepsi pırıl pırıl arkadaşlarımızdır. Yani görevden alınmaları için herhangi bir kabahat veya suç işlemelerine gerek yoktur. Böyle bir şeyi de kimse iddia edemez. Ama niçin veya neden görevden alındıkları konusunda da Genel Merkez bize açıklama yapmamıştır. Böyle bir ihtiyacı da yoktur. Genel Merkezimizin kendisine göre kendi bir takım değerlendirmeleri olabilir belli denetimleri olabilir, belli hassasiyetleri olabilir. Bunun gerekçesini Genel Merkezimizin açıklamak durumunda değildir.

GENEL MERKEZİN KARARINA SAYGI DUYMAK GEREKİR

Biz Merkez ilçedeki kardeşlerimizden memnunuz. Bunlar pırıl pırıl arkadaşlarımız. Hiçbirisi hakkında bizim bir sıkıntımız olamaz ve olmamıştır da. Gerçekten orada görev yapan 30 kardeşimizin 30’una da kefil oluruz. Çünkü hiçbir yanlışlıklarını da görmedik. Ancak Genel Merkezimizin böyle bir takdiri varsa buna saygı duyulması gerekir. Bu konuda bir direniş göstermek olayı farklı mecralara çekmek veya meseleye farklı anlamlar yüklemek konuyu başka alanlara taşımak çok yanlış. Genel Merkez böyle bir karar vermiştir doğrudur ve böyle bir değişikliği arzu etmiştir. Bundan sonra hangi görevlendirme yapılır bilemem. Onu yine Genel Merkezin görevlendireceği kişiler geleceklerdir ve gerekli incelemeleri yapacaklardır ama Genel Merkezimiz Teşkilat Başkanlığımız böyle bir kararı vermiştir doğrudur.

SADECE RİZE`DE DEĞİL TÜRKİYE`NİN BİR ÇOK YERİNDE BU TÜR UYGULAMALAR OLABİLİYOR BU İŞİN ARDINDA BAŞKA NİYET ARAMAK YANLIŞTIR

Merkez İlçe Başkanı Mehmet Topaloğlu’nun henüz istifa etmedi. Süreç nasıl işleyecek yönündeki soruya ise Karal şöyle cevap verdi: İstifa olayının gerçekleşmiş olması veya olmamasının Genel Merkez için çok bağlayıcı olmadığını ifade ederek Genel Merkez bu kararı vermiştir. Biliyorsunuz Ak Parti tüzüğünde fesih halinde 3 dönem tekrar görev alınamıyor. Bunun önüne geçilebilmek için arkadaşlarımızın istifası istenmiştir ki yaklaşan yerel seçimlerde bu arkadaşlarımızın bazıları değerlendirilebilir görevlendirilebilir. Siyasi anlamda önleri  tıkanmasın diye böyle bir adım atılmış olabilir. Ama zannediyorum ki önemli bir kısmı zaten istifalarını sundular. Yani bu işin arkasında başka bir niyet aramak yanlıştır. Yaklaşan yerel seçimler öncesinde sadece Rize’de değil Türkiye’nin birçok yerinde bu tip bazı uygulamaları oluyor. Bunun nedenleri nelerdir onları ben bilemiyorum.

RİZE MİLLETVEKİLLERİNE YÖNELİK YAKIŞTIRMALAR YIPRATMAK VE İFTİRADAN İBARETTİR

"Biz Rize Milletvekilleri olarak böyle bir talepte bulunduk. Dolayısıyla bizim bu talebimiz doğrultusunda bu gerçekleşti" yakıştırması son derece yıpratıcı ve son derece iftira niteliğinde bir yakıştırmadır. Bunun bizimle alakası yok. Genel Merkezimiz bütün teşkilatları takip eder, bütün teşkilatları denetler. Genel Merkeze her taraftan yüzlerce bilgi akar ve Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı zaman zaman bu tür değerlendirmeleri yapabilir. Bu yapılan değerlendirme ne ilk değerlendirmedir ne de son değerlendirme olacaktır. Rizemizde de daha önce bu tür değerlendirmeler yapılmıştır.

SAMSUN İLE BERABER 4 FARKLI YERDE İLÇE TEŞKİLATLARI GÖREVDEN ALINDI

Geçen haftada 4 tane ilçe görevden alınmıştır. Mesela benim sorumlusu olduğum Samsun ilinin Havza ilçesi geçen hafta görevden alınarak fesh edilmiştir. Dediğim gibi nedenleri sebepleri Genel Merkeze göre elbette oluşmuştur ki alınmıştır. Ama burada Rize Merkezde görev yapan kardeşlerimiz bir suç işlediler bir hata işlediler veya bir kabahat yaptılar diye görevden alınmışlardır demek doğru değildir. Ama Genel Merkezin elbette görevden almasının arkasında bazı sebepler olabilir. Onları biz bilemiyoruz.

RİZE MERKEZ İLÇE TEŞKİLATI SAHTE ÜYE YAPIMI DOLAYISIYLA MI GÖREVDEN ALINDI?

Muhabirimizin Ak Parti Rize Merkez İlçe Yönetiminin partiye sahte üye yapımı dolayısıyla mı görevden alındığı yönündeki sorusuna karşılık Milletvekili Hasan Karal şunları kaydetti: "Ben bu konuda kesin ve net bir şey söyleyemem. Ama o üyelik konusundaki atılan adım yanlış bir adım olmuştur ama tek başına görevden almayı gerektirecek bir durum olduğunu zannetmiyorum. Belki sebeplerden bir tanesi olmuş olabilir.

GENEL MERKEZ GÖREV VERİRKEN İYİ GÖREVDEN ALIRKEN KÖTÜ OLAMAZ

Bu konuda kesin bilgim yok tahminen söylüyorum. Belki sebeplerden nedenlerden bir tanesi olmuş olabilir. Bu tamamen Genel Merkezin takdiridir. Bu takdiri kullanma yetkisi Genel Merkezimize aittir. Genel Merkezimiz görevi verirken nasıl hoş karşılanıyorsa buna rıza gösteriliyorsa görevden alırken de aynı hoşgörüyü aynı alicenaplığı ve aynı anlayışı göstermemiz lazım. Görev  verirken iyi alırken Genel Merkez kötü olamaz. Ve burada da fatura hiç kimseye mal edilmemelidir. Zaten bu bir fatura konusu değildir.

GENEL MERKEZ İSTEDİĞİ ZAMAN İSTEDİĞİ KİŞİYE GÖREV VERİR İSTEDİĞİ ZAMAN İSTEDİĞİ YERDE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ YAPAR

Genel Merkez istediği zaman istediği yerde istediği kişileri görevlendirir. İstediği zaman istediği yerde de görev değişimini yapar. Yarın öbür gün bir başka göreve getirir bir başka yerde görevlendirme yapar. Buna Ak Partiliyim diyen herkesin özen göstermesi lazım. Ama Ak Partiliyim diyen kişilerin rıza göstermeden meseleyi başka alanlara çekmiş olması ve çekecek olması da pek doğru değildir

Bu haber 1238 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
Vatan Partisi Hemşin`den Seslendi: Hes`lere Geçit Yok
Karadeniz illerinin en büyük sorunlarından biri de HES Projeleri. Uzun yıllardan beri HES`lerle mücadele eden Karadeniz halkı, bir yandan HES projelerini mahkeme kararları ile iptal ettirirken, diğer taraftan HES proje sahipleri çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.
Yorum : 0
Siyaset
Rize’yi fabrikalarla donatmak Saadet’in İşi
Saadet Partisi Rize Milletvekili adayları Av. Muhammet Kaçar, Gülhan Eskiçırak Hafızoğlu ve Burak Uzun halkla buluşma programları vesilesiyle Ardeşenlilerle buluştular.
Yorum : 0
Sağlık
Rize’de Aile Hekimlerine ve ASE`ye ÇPGD Eğitimi
Rize’de, Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı elemanlarına Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Eğitimi (ÇPGD) verildi.
Yorum : 0
Rizespor
Aatif’ta Gözler Cocu’ da
Çaykur Rizespor, F. Bahçe Teknik Direktörü olan Hollandalı’ dan Aatif konusunda kararını bekliyor
Yorum : 0
Magazin
Her Gün Bu Tehlikeli Yolculuğu Yapmak Zorundalar
Rize`de evlerine ve arazilerine yol gitmeyen mahalle sakinleri her gün tehlikeli bir şekilde ilkel teleferikle yolculuk yapmak zorunda kalıyorlar.
Yorum : 0
Siyaset
Aslında İYİ Parti Hareketi Bir Kadın hareketidir
İYİ Parti Rize Milletvekili Adayı Emekli Yarbay ve Av. Hızır Keskin, İYİ Parti hareketinin bir kadın ve gençlik hareketi olduğunu ifade ederek, “Kadımızı daha çok sosyal hayata, siyasete ve iş dünyasına sokmak için bu hareket başladı” dedi
Yorum : 0
Deniz Yuvaya Dönecek mi? 21 Haziran 2018 Perşembe 11:53:00
Budama Paralarına Ne oldu 21 Haziran 2018 Perşembe 11:39:00
Rize Artık “Tamam” Diyor 21 Haziran 2018 Perşembe 01:54:00
ÇAYKUR, İlk 2 Gün Ne Kadar Çay Aldı? 21 Haziran 2018 Perşembe 01:40:00
Bize Çamur Atanlar Önce Aynaya Bakmalıdır 20 Haziran 2018 Çarşamba 01:46:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3464
İzlenme 8103
İzlenme 5782
İzlenme 6534
VİDEO GALERİ
İzlenme 5414
İzlenme 5639
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu