Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
`Kahraman` Projeye `Tazeoğlu` Desteği
21 Şubat 2015 Cumartesi 22:09:00 / Kültür Sanat
Ünlü Şair-Yazar Kahraman Tazeoğlu, RENK projesine destek için kitap okudu, sevilen şiirlerini Rizeliler için seslendirdi.
00:29 Rize Kitap Günleri Fuarı’ Açıldı22:27Güneysu`da Sempozyum Heyecanı01:24Rize Kitap Günleri, 16 Ekim’de Başlıyor21:51 Camiler Vatan Savunmasının Yapıldığı Yerlerdir21:33 Rize’de İki Eğitimcinin ”Ben Yazarım” Kitabı Gençler Tarafından Çok Beğenildi 13:50Rize’de 1. Koliva Festivali Düzenlendi23:01Çayeli Bakır’ın Hikayesinin Galası Yapıldı18:53 “Cevherden Öteye” Belgeselinin nin Galası Yapıldı02:53 Bir Başarı Öyküsü02:27Şaban Şimşek “Külliye 53” İsimli Kitabın İmza Gününe Katıldı12:40Rize’de ’Pepeçura’ Zamanı23:07 Çayeli Bakır’ın hikâyesi belgesel oldu09:28 Şimşek “Külliye” Kitabını Tanıtacak00:39Rize`de Çayın Serüveni için Atölye çalışması


 Rize Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Rize Valiliği ve Rize Belediyesi`nin desteğiyle Eğitime Nitelik Kazandırma (RENK) Projesine destek için Ünlü Şair-Yazar Kahraman Tazeoğlu’nun da şiirlerini seslendirdiği “Anneler Kitap Okuyor” etkinliği düzenledi. Yarım saat geç başlaması dolayısıyla katılımcıların alkışlarla protestoda bulunduğu program, yine aynı katılımcılar tarafından beğeniyle takip edildi ve alkışlar eşliğinde sona erdi. Tazeoğlu, kitap okuma etkinliğinde kendisine ait "Bukre" adlı kitabı okumayı tercih ederken, çok sayıda seyircinin cep telefonlarıyla ünlü sanatçının programını kayda aldığı gözlerden kaçmadı.

kahraman-tazeoglu-renk-projesi-icin-rizede-49.jpg

Programda Rize Kent Konseyi Başkanı Metin Topçu, Rize Valisi Ersin yazıcı ve Ünlü Şair-Yazar Kahraman Tazeoğlu kısa birer konuşma yaparken Tazeoğlu’nun söyleşisi ve şiir dinletisi öncesinde salondakiler kitap okuma etkinliğini gerçekleştirdi. Tazeoğlu’nun sevilen şiirlerini duygu yüklü bir şekilde okuması ve kendine özgü anlatımıyla örneklendirmelerle söyleşide bulunmasıyla sona eren programda sanatçının kendine ait şiir kitaplarının imza törenine geçilmeden Rize Valisi Ersin Yazıcı ve Eşi Hanife Yazıcı ile Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’ın Eşi Menduha Kasap tarafından sanatçıya çeşitli hediyeler, Rize Kent  Konseyi Başkanı Metin Topçu ise günün anlamına istinaden Tazeoğlu’na çiçek takdiminde bulundu.

kahraman-tazeoglu-renk-projesi-icin-rizede-45.jpg

İsmail Kahraman Kültür Merkezinde düzenlenen programa Ünlü Şair-Yazar Kahraman Tazeoğlu’nun yanısıra Rize Valisi Ersin Yazıcı ve Eşi Hanife Yazıcı, Rize Kent Konseyi Başkanı Metin Topçu, Rize Kent  Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hatice Semiz, Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanı Sadettin Türüt ve Eşi Güneş Türüt, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’ın Eşi Menduha Kasap, Ak Parti Rize İl Kadın Kolları Başkanı Sema TopaloğluYağcıtekin, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman’ın Eşi Pınar Karaman, Rize İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı`nın Eşi Esma Çakıcı, Rize İl Müftüsü Yusuf Doğan’ın Eşi Sevim Doğan, vatandaşlar, şiirseverler ve Kahraman Tazeoğlu’nun hayranları katıldı.

kahraman-tazeoglu-renk-projesi-icin-rizede-47.jpg

Programın açılış konuşmasını yapan Rize Kent Konseyi Başkanı Metin Topçu, Rize Kent Konseyi Başkanı seçildiğinde kendisine söz verdiğini ifade ederek, sivil toplumun güçlü bir kentin ulusal ve uluslar arası diyaloğa açık ortak iş yapmak kültürüne sahip özerk bir kent konseyi olarak üniversite, valilik ve belediyenin de desteğini alarak katılımcı ve müzakereci demokrasi ilkesi temelinde kentin karar süreçlerinde aktif rol almasını sağlayacak kent vizyonunu geliştirebilmek için çalışabileceğini söylediğini kaydederek, Rize Kent Konseyi olarak bu doğrultuda çalışmalarını sürdürdüğünü ve birçok etkinlik düzenlediklerini belirtti. Kent Konseyi Kadın Meclisinin de çok başarılı etkinlikler içerisinde yer aldığını sözlerine eklyen Topçu, “Başarının sırrı okumaktır. Okuyan insan başkalarının sözüne aldanmaz; bilgisiyle, geliştirdiği düşüncesiyle hayatı daha iyi kavrar. Kitap okumanın birçok problemi çözdüğünü, psikolojik destek sağladığını hepimiz biliriz. Haftada ya da ayda kaç kitap okuyacağınıza dair kendinize hedef belirleyin. Okudukça kişi kendisini geliştirdiğinden arkadaşları arasında da farkını gösterecektir.” şeklinde konuştu.

metin-topcu.20150221190535.jpg

Konuşmasına Rize Kent Konseyi Başkanı Metin Topçu ve Kent Konseyi Kadın Kolları Başkanı Hatice Semiz’e şükran ve teşekkürlerini sunarak başlayan Rize Valisi Ersin Yazıcı, konuşmasının devamında, Rize’de göreve başlayalı yaklaşık 9 ay olduğunu, eğitimle ilgili birtakım sorun ve sıkıntılar tespit ettiğini, bu sorunun giderilmesi için mutlaka bir şeyler yapması gerektiğini düşündüğünü ifade ederek, “Nasıl bir yol alabiliriz, ne yapabiliriz, kentin eğitim seviyesini nasıl yükseltebiliriz? Sorularıyla birlikte gençliği kitap okumaya, diğer kültürel etkinliklere dahil etmeye, yaşamın içine biraz daha çekmeye ve geleceğimizi teslim edeceğimiz gençleri daha donanımlı olmaya, bunları sağlayacak yolu belirlemeye karar verdik. Renk adını verdiğimiz Rize’de eğitime nitelik kazandırma projesi başlattık. Şuanda ilimizin her köşesinde İkizdere’nin Anzer bölgesindeki köyünden Fındıklı’ya, Derepazarından Ardeşen’in Tunca Beldesine kadar her tarafta bütün okullarda düzenli olarak haftada en az 2 saat olmak koşuyla okul idarelerimizin belirlediği okuma saatleri yapılıyor. “ dedi.

ersin-yazici.20150221190548.jpg

Toplum olarak okumada ne yazık ki biraz eksik kalındığını ve kitap okumanın uzun kazanabileceği zamanın okul çağı olduğunu kaydeden Vali Yazıcı, “Eğer okul çağlarında okuma alışkanlığını kazanamadıysak, daha sonra bunu kazanmakta biraz zorlanıyoruz. Bu projenin başka kısımları da var ancak ben kitap okumayı çok önemsiyorum. Projeyi yürüten bütün öğretmen arkadaşlarımı huzurlarınızda tebrik ediyor, kendilerine teşekkür ediyorum. İlk defa ilimizde kitap okuma sayısı arttı. 8. Sınıflarda MEB TEOG sınavları vardı. Bu sınavda geçen yıla göre Rize’de çok ciddi bir artış oldu. Ortalama puanımızı geçen yıla göre yaklaşık 5,7 artırdık. 1 puan 4-5 ile tekabül ediyor. Dolayısıyla bir yılda bu artış çok iyi bir artıştır. İlerleyen dönemlerde iyi bir sıçrama yapacağımıza inanıyorum. Kent Konseyinin bu konuya sahip çıkmasından, destek olmasından dolayı Kent Konseyi yönetimine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. İnsanlar bu tür projeleri aman sende… gelen proje yapıyor, giden proje yapıyor diyerek küçümseyebilir ama Kent Konseyi bu konuyu hafife almadı bu konuyu benden daha çok önemsedi tekrar tekrar canı gönülden kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

kahraman-tazeoglu-renk-projesi-icin-rizede-5.jpg

Vali Yazıcı, eğitim konusunda Rize’de yapılacak çok şeyler olduğuna inandığını ifade ettiği konuşmasının son bölümünde ise sözlerini tamamlarken RENK Projesi’nin Rize’nin STK’sından esnafına, öğrencisinden işadamına, sanatçısından öğretmenine, kamu görevlilerinden siyasetçisine kadar bütün herkesi ilgilendirdiğine vurgu yaparak Rizeliler olarak bu projeye gereken önemi ve desteği vermelerini isteyerek, “İnanıyorum ki; kitap okumayayla başlayan ve diğer alanlarda devam edecek Renk projesi 3-4 yıl sonra gerçekten Rizemizin olması gerektiği noktada saygıdeğer bir sırada olacağına inancım tamdır. Bunu hep beraber başaracağız. Bunu tüm STK’lar, tüm halkımızla birlikte başaracağız. Heyecanlıyım, mutluyum. Çünkü bugün burada Değerli Sanatçımız Kahraman Tazeoğlu’nun da aramızda bulunduğu bir ortamda böyle bir katılım, böyle bir destek beni çok mutlu ediyor.” İfadelerine yer vererek, 23 yıllık idareci olduğunu ve Türkiye’de son 8-10 yıldır para ile yapılacak her türlü yatırımın, projenin, Ovit projesi gibi sona ereceğini ancak her şeyden önce eğitimin geldiğini, ülkenin eğitimli yetişmiş insanlara ihtiyacını bulunduğunu ve iyi yetişmiş insanların tüm bu projeleri başarıyla sona erdireceğini kaydetti.

kahraman-tazeoglu-renk-projesi-icin-rizede-6.jpg

Kahraman Tazeoğlu ise çok önemi bir proje olan RENK Projesi’ne destek vermek amacıyla Rize’ye geldiğini ifade ederek, projenin Rize’nin geleceğine önemli katkıda bulunacağına dikkat çekti. Böylesine güzel bir projeyi uygulamaya koyan başta Rize Valisi Ersin Yazıcı olmak üzere projeye destek olanlara teşekkürlerini ileten Tazeoğlu, projenin devamlı hale gelmesini ve devam ettirilmesini diledi.

Bu haber 1328 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Magazin
Rize`de Gazetecilerden Baro Başkanı Avukat Ümit Peçe’ye Ziyaret
Rize’de görev yapan gazeteciler Baro Başkanı Avukat Ümit Peçe’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Yorum : 0
Rizespor
Atiker Konyaspor Maçını Kazanmak Zorundayız
Ç.Rizesporlu Ali Çamdalı Konyaspor maçını kazanmak istediklerini söyledi
Yorum : 0
Rizespor
Taraftar Galibiyete İnanıyor
Hafta sonu Atiker Konyaspor’u Çaykur Didi stadında konuk edecek Çaykur Rizespor’ da taraftarlar galibiyet konusunda takımlarına güveniyorlar.
Yorum : 0
Magazin
`Çayımızın Sorunlarına Birlikte Çözüm Bulalım`
Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan ve Genel Sekreteri İsmail Kocaman Rize MHP İl Başkanlığı’na atanan İhsan Alkan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Yorum : 0
Magazin
Başkan Gültekin Kan Bağışında Bulundu
Rize’nin Ardeşen İlçe Belediye Başkanı Hakan Gültekin, Rize Kızılay Kan Merkezi`nin Kan Bağış Toplama Kampanyasına katılarak kan verdi.
Yorum : 0
Kültür Sanat
Rize Kitap Günleri Fuarı’ Açıldı
Rize Belediyesi`nin desteklediği Rize Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün katkılarıyla Rize`de uzun süredir hayali kurulan ve uzun uğraşlar sonucu bugün açılışı gerçekleşen "Rize Kitap Günleri" fuarı vatandaşlar tarafından ilgi gördü.
Yorum : 0
Sıra Geldi Atiker Konyaspor’a 17 Ekim 2018 Çarşamba 10:23:00
Konya Mesaisi Sürüyor 17 Ekim 2018 Çarşamba 10:21:00
Galibiyet Bizi Daha Büyük Hedeflere Götürecek 17 Ekim 2018 Çarşamba 10:19:00
Güneysu`da Sempozyum Heyecanı 16 Ekim 2018 Salı 22:27:00
Gaziantep’te Düzenlenecek “Rize Günleri” Tehir Edildi 16 Ekim 2018 Salı 22:25:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Ekmekte zam tartışması! Üretim 1 hafta içinde durabilir
Fırıncılar 250 gram ekmeğin 1.25 TL`den satılmaya devam etmesi halinde üretimin durabileceği konusunda uyarıyor. Bu fiyatın sürdürülebilir olmadığını anlatan fırıncılar, "Bizim amortisman, çalışan tazminatlar, lojistik gibi masraflar hariç maliyetimiz 1.25 TL. 1 hafta içinde ekmek üretimi durabilir" diyor.
Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!  Kaynak Yeniçağ: Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!
TÜİK`in verilerine göre, tarım arazilerinin kapladığı alan Türkiye’de 1992 yılında toplam 27,6 milyon hektar iken, 2017 yılında 23,4 milyon hektara geriledi. 25 yılda yaklaşık 4 milyon hektar yani yaklaşık Konya ili büyüklüğünde tarım arazisi kaybedildi.
Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi  Kaynak Yeniçağ: Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı`nın, Suudi Arabistan`ın İstanbul Başkonsolosluğu`na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan Türk ve Suudi yetkililer konsolosluktan ayrıldı.
MHP`li Enginyurt`tan sert sözler: Siyasi bedeli ağır olur
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Tarım Bakanı Pakdemirli`nin fındık ile ilgili açıklama yapmamasına sert tepki gösterdi. Bakan Pakdemirli`nin "TMO`nun bugün mısır alımına başlandığı" açıklamasına MHP`li vekil Enginyurt, "Sayın Tarım Bakanı,TMO ne zaman fındık alımına başlayacak? Fındık üreticisini delirtmeyin. Siyasi bedeli ağır olur." dedi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3547
İzlenme 8210
İzlenme 5871
İzlenme 6622
VİDEO GALERİ
İzlenme 5493
İzlenme 5713
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu