Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Kalkınmanın Anahtarı; Beşeri Sermaye
01 Haziran 2012 Cuma 16:17:00 / Rize Haber
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Kalkınma Kurulu toplantısı, Hilmi Erdoğan Yayla başkanlığında Rize`de yapıldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi sosyal tesislerinde yapılan toplantıya DOKA bölgesindeki 6 ilin Kalkınma Kurulu üyeleri katıldı.
20:04Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi19:54Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı18:53Rize`de Uyuşturucu Operasyonu23:29 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden Deprem Eğitimi00:48Rize Ardeşen`deki Düzköy Köyü Fındıklı`ya Bağlandı15:525 Ayrı Koruma Kurulu Kararı Ayder`i Koruyamadı 12:34 Rize’ de Emniyet Parka Göz Yumuyor18:34Pazar`da Fakülte Camisinin Temeli Atıldı00:13RTEÜ Batı Park Projesinde Dolgu Çalışmaları Başladı00:11Pileki Mağarasına Ulaşan Tarihi Patika Yollar Açılarak Turizme Kazandırılacak17:31 Ardeşen`in Yüzü Başkan Gültekin`le Güldü21:40Başkan Mete Dur Durak Bilmiyor!20:45Ovit’teki Çığ Tüneli’ni İlk Onlar Kullandı00:27Rize`de Silahlı Kavga 1`i Ağır, 3 Yaralı
Toplantının açılış konuşmasını yapan Kalkınma Kurulu Başkanı Yrd.Doç.Dr. Hilmi Erdoğan Yayla, "Hayatta kalmanın zor olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Doğu Karadeniz`de iklim serttir, dereler taşar, sis ve fırtına bitmez, toprakların büyük kısmı tarıma elverişli değildir. Yaşam şartlarının bu denli zor olduğu bir bölgenin insanlarının bürokraside, ticarette ve siyasette ülke çapını aşan şekilde başarıya ulaşması ancak ve ancak bölge insanının yeteneği, zekası ve ahlakı ile açıklanabilir" dedi.

DOKA olarak, bölgeyi köy köy, hane hane dolaştıklarını ve kalkınma için fırsat oluşturacak bir potansiyel aradıklarını belirten Yayla, "Aslında çok yorulmaya gerek yok. Bölgemizin kalkınma için en büyük potansiyeli insanıdır. Bu nedenle önceliği beşeri sermaye kalitesini artırmaya vermeliyiz. Çünkü bir toplumun sahip olduğu refah düzeyi beşeri sermayesinin niteliğine ve dolayısı ile eğitime dayanır. Bölgemize isterseniz turizmle kalkınma, isterseniz ihracat artışı veya isterseniz iktisadi büyüme gibi hedefler koyun; beşeri sermaye kalitesini bu vizyona bağlı olarak artırmadan hedefleri gerçekleştirmeniz mümkün olamaz" diye konuştu.

Üniversite İşbirliğine Hazır

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz "Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu’nun bu toplantısına ev sahipliği yapmaktan mutluyuz. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak Rize`nin ve Doğu Karadeniz Bölgesinin kalkınması için gerekli olan her türlü çalışmanın içinde bulunacağız. Bugün üniversitemizde yapılacak olan bu toplantıdan Doğu Karadeniz Bölgesinin kalkınmasına ışık tutacak yeni fikirler ortaya çıkacağını ümit ediyorum" şeklinde konuştu.

Toplantı, açılış konuşmalarının ardından, gündem maddeleri üzerinde yapılan sunumlarla devam etti. Kalkınmada Beşeri Sermayenin rolü konusunda Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sami Şener, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’ne Doğu Karadeniz’in katkıları konusunda Karadeniz Limanları Geliştirme Derneği Başkanı Hakan Birben ve Samsun-Sarp demiryolu konusunda Rize Kent Konseyi Genel Sekreteri Hamit Turna birer sunum yaptılar.

Değerleri önceleyen yönetim anlayışı

Kalkınmada beşeri sermayenin önemi üzerine konuşan Prof.Dr. Sami Şener, beşeri sermayenin oluşturulmasında eğitimin büyük önemi olduğunu vurgulayarak, bu anlamda üniversitelere büyük görevler düştüğünü ve çok daha etkin olmaları gerektiğini söyledi. Beşeri sermayenin yönlendirilmesinde ebeveynin, eğitimcilerin, yöneticilerin, ilim ve fikir adamlarının, toplumsal liderlerin (inanç, düşünce ve kanaat önderleri) etkisi olduğunu kaydeden Şener, “Fikirlerden korkmamak lazım. Bir toplumda bilgi üretildiği gibi, fikir de üretilmelidir” diye konuştu.

Kalkınmanın dinamiklerinin; ortak idealler, dengeli ve bütüncül bilgi birikimi, sosyal ve ahlaki bütünleşme, toplum dayanışması, ekonomik politikalar ve teknolojiyi kullanma ile ilişkilerine değinen Prof.Dr. Sami Şener, “Bilginin temel alınması ve değerlere dayalı bir yönetim modeli geliştirmek, kendi insanımıza güvenip kendi değerlerimizi dikkate alan bir modele, güçlü bir toplum dayanışmasına ihtiyacımız var” dedi.

Bürokratlar kusura bakmasın

Prof. Şener sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bürokratlar kusura bakmasın ama otoriteye dayalı bir yönetim anlayışından kurtulmaları ve yönetimi bir işbirliği, bir organizasyon, bir koordinasyon olarak görmeliler. Ast-üst ilişkisi ve emir-komuta zinciri yerine, çalışanların özelliklerini keşfederek, güvenini, sevgi ve saygısını kazanarak motive etmeliler. Ülkemizden beyin göçü, insanlara yeteri kadar değer verilmemesinden kaynaklanıyor. Yöneticiler, herşeyi ben bilirim anlayışından kurtulmalıdır.”

KEİ dönem başkanlığı Türkiye’ye geçiyor

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün (KEİ), 1 Temmuz’da 20’nci yılının kutlanacağını belirten Karadeniz Limanları Geliştirme Derneği Başkanı Hakan Birben, 1992’de kurulan KEİ’nin 300 milra dolarlık ticaret hacmi ile 350 milyon nüfuslu bir pazarı temsil ettiğini söyledi.

12 üye ülke

Türkiye, Rusya, Ukrayna, Moldova, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan’ın üye olduğu KEİ Örgütüne üye ülke sayısının Sırbistan ve Arnavutluk’un da eklenmesiyle 12’ye çıktığını ifade eden Birben, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin KEİ’ye çok yönlü katkılar sağlayacağını ifade etti. Doğu Karadeniz limanlarının, serbest bölgelerinin, Rize-Ovit-İspir-Erzurum-GAP transit yol projesinin, üniversitelerin, Samsun-Batum arasında yapılması gündemde olan demiryolu projesinin, Türkiye’nin AB üyeliğine adaylığı ile Karadeniz Havzası Sınırötesi İşbirliği Programı içerisinde yer almasının, KEİ açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Birben, Avrupa Bölgeler Asamblesi’nin 2013 yılında Rize’de yapılacak olmasının önemine işaret etti.

Doğu Karadeniz Demiryolu

Samsun-Sarp demiryolu ve hızlı tren projesinin gerekliliğini anlatan bir dosyayı Başbakan Recep tayyip Erdoğan’a takdim ettiklerini ve projenin hayata geçmesi için konunun sürekli takipçisi olacaklarını söyleyen Rize Kent Konseyi Genel Sekreteri Hamit Turna, hızlı ve güvenli ulaşım için, trafik kazalarının azaltılması için, çevre kirliliğinin önlenmesi için, artan ulaşım talebinin karşılanabilmesi için demiryolu kesinlikle gereklidir” dedi. Enerji tüketimi bakımından karayolu ile kıyaslanamayacak ölçüde avantajlı olan demiryolunun, gürültü kirliliğinin önlenmesi için de gerekli olduğunu belirterek, “Anadolu’da ilk demiryolunun 1856 yılında yapımına başlanıp 1866’da tamamlanan 130 kilometrelik İzmir-Aydın hattıdır. Cumhuriyet dönemine kadar 4 bin kilometre, 1923’ten Atatürk’ün öldüğü 1938’e kadar 3 bin 14 kilometre demiryolu döşenmiş, Atatürk’ün ölümüyle nedendir bilinmez, bıçak gibi kesilmiş” diye konuştu.

Rize’de durum çok daha vahim

1939-1950 yılları arasında 779 kilometre demiryolu yapılırken, o tarihten günümüze kadar yapılan toplam demiryolunun 878 kilometre olduğunu kaydeden Turna, Rize’de demiryoluyla ilgili durumun çok daha vahim olduğunu şu sözlerle ifade etti:
"Ruslar tarafından döşenen rayları söküp, ev yapımında kullanmışız."
Bu haber 1753 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Düelloyu Rizespor Kazandı 4-3
Çaykur Rizespor, Milli aradan sonra da hız kesmedi ve İzmir deplasmanında Altınordu`yu gole doyurdu.
Yorum : 1
Rize Haber
Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi
RİZE`nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi`nde yapımı planlanan Sesli Hidroelektrik Santral (HES) projesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü `Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir` kararı verdi.
Yorum : 0
Spor
Pazarspor Darıca`yı Ağırlıyor
Bu sezon güçlü bir kadro kuran ve şampiyonluk parolasıyla başladığı lige ilk hafta deplasman galibiyetiyle merhaba diyen Pazarspor, sahasındaki ilk maçta Darıca Gençlerbirliği ile karşılaşacak.
Yorum : 0
Rizespor
RİZESPOR`DA YENİ YÖNETİM NETLEŞMEYE BAŞLADI
Başkan Kemal Yardımcı, 17 Eylül’ de yapılacak olağan üstü kongrelerde yeni yönetimde yer alacak isimleri netleştirmeye başladı. Yardımcı, “Yönetimde görev alacak herkesin önceliği Rizespor olacak” dedi
Yorum : 0
Rize Haber
Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı
Rize’nin Güneysu ilçesinde doğalgaz borusu döşemesi için çalışma yapan araç uçuruma yuvarlandı. Kazada 2 kişi yaralandı.
Yorum : 1
Ekonomi
2 Kilo Ağırlığında Turp Şaşırttı
Rize`nin Çamlıhemşin ilçesinde bir vatandaş, bahçesinde 2 kilo ağırlığında turp yetiştirdi.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor Muhammet`i Pazarspor`a Kiraladı 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:50:00
Ramos Sakatlandı Miloseviç`i Aldık 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:48:00
Yeşil Yol Projesiyle Karadeniz Yaylaları Ayder`den Katbekat Rezil Olur 08 Eylül 2017 Cuma 23:38:00
Çaykur Rizespor, Beşiktaş`tan Milosevic`i kiraladı! 08 Eylül 2017 Cuma 23:31:00
Ziraat Türkiye Kupası Kuraları Çekildi. İşte Rizespor ve Pazarpor`un Rakipleri 08 Eylül 2017 Cuma 23:29:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3349
İzlenme 8001
İzlenme 5686
İzlenme 6447
VİDEO GALERİ
İzlenme 5301
İzlenme 5537
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu