Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Kalkınmanın Anahtarı; Beşeri Sermaye
01 Haziran 2012 Cuma 16:17:00 / Rize Haber
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Kalkınma Kurulu toplantısı, Hilmi Erdoğan Yayla başkanlığında Rize`de yapıldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi sosyal tesislerinde yapılan toplantıya DOKA bölgesindeki 6 ilin Kalkınma Kurulu üyeleri katıldı.
23:34 Okan Buruk: `Rize ayağa kalkacak`09:33Ev Yaparken Teknik Elemana Danışma Oranı Yüzde 2023:36 Ardeşen’de Gaziler Günü kutlandı22:52 Rize’ de Emeklilerin 3 Bin Daire Talebi Var13:45Rize`de Dere Yatağı Alanındaki 7 Katlı Binaya Yıkım Kararı13:40 Yeşil Yol Davası Rize İdari Mahkemesinde Görülmeye Başlandı22:23Çay, Doğa ve Gençlik Filmleri Festivali’nin Tanıtım Toplantısı Yapıldı11:04Rize`de Duba ile Usulsüz Yol Kapatanlara Para Cezası Uygulanacak09:11 Dolara İnat Ekmeği Ucuzlattık08:53 Alt ve Üst Geçitler Olmazdan Olmaz20:17Bu Krizden Alnımızın Akıyla Çıkacağız22:07SALVADER`den Vampir Kelebek`e Çözüm Çağrısı13:19Rize`deki Fuhuş Operasyonunda 5 kişi Tutuklandı13:10Kivi rekoltesi Düşecek
Toplantının açılış konuşmasını yapan Kalkınma Kurulu Başkanı Yrd.Doç.Dr. Hilmi Erdoğan Yayla, "Hayatta kalmanın zor olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Doğu Karadeniz`de iklim serttir, dereler taşar, sis ve fırtına bitmez, toprakların büyük kısmı tarıma elverişli değildir. Yaşam şartlarının bu denli zor olduğu bir bölgenin insanlarının bürokraside, ticarette ve siyasette ülke çapını aşan şekilde başarıya ulaşması ancak ve ancak bölge insanının yeteneği, zekası ve ahlakı ile açıklanabilir" dedi.

DOKA olarak, bölgeyi köy köy, hane hane dolaştıklarını ve kalkınma için fırsat oluşturacak bir potansiyel aradıklarını belirten Yayla, "Aslında çok yorulmaya gerek yok. Bölgemizin kalkınma için en büyük potansiyeli insanıdır. Bu nedenle önceliği beşeri sermaye kalitesini artırmaya vermeliyiz. Çünkü bir toplumun sahip olduğu refah düzeyi beşeri sermayesinin niteliğine ve dolayısı ile eğitime dayanır. Bölgemize isterseniz turizmle kalkınma, isterseniz ihracat artışı veya isterseniz iktisadi büyüme gibi hedefler koyun; beşeri sermaye kalitesini bu vizyona bağlı olarak artırmadan hedefleri gerçekleştirmeniz mümkün olamaz" diye konuştu.

Üniversite İşbirliğine Hazır

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz "Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu’nun bu toplantısına ev sahipliği yapmaktan mutluyuz. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak Rize`nin ve Doğu Karadeniz Bölgesinin kalkınması için gerekli olan her türlü çalışmanın içinde bulunacağız. Bugün üniversitemizde yapılacak olan bu toplantıdan Doğu Karadeniz Bölgesinin kalkınmasına ışık tutacak yeni fikirler ortaya çıkacağını ümit ediyorum" şeklinde konuştu.

Toplantı, açılış konuşmalarının ardından, gündem maddeleri üzerinde yapılan sunumlarla devam etti. Kalkınmada Beşeri Sermayenin rolü konusunda Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sami Şener, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’ne Doğu Karadeniz’in katkıları konusunda Karadeniz Limanları Geliştirme Derneği Başkanı Hakan Birben ve Samsun-Sarp demiryolu konusunda Rize Kent Konseyi Genel Sekreteri Hamit Turna birer sunum yaptılar.

Değerleri önceleyen yönetim anlayışı

Kalkınmada beşeri sermayenin önemi üzerine konuşan Prof.Dr. Sami Şener, beşeri sermayenin oluşturulmasında eğitimin büyük önemi olduğunu vurgulayarak, bu anlamda üniversitelere büyük görevler düştüğünü ve çok daha etkin olmaları gerektiğini söyledi. Beşeri sermayenin yönlendirilmesinde ebeveynin, eğitimcilerin, yöneticilerin, ilim ve fikir adamlarının, toplumsal liderlerin (inanç, düşünce ve kanaat önderleri) etkisi olduğunu kaydeden Şener, “Fikirlerden korkmamak lazım. Bir toplumda bilgi üretildiği gibi, fikir de üretilmelidir” diye konuştu.

Kalkınmanın dinamiklerinin; ortak idealler, dengeli ve bütüncül bilgi birikimi, sosyal ve ahlaki bütünleşme, toplum dayanışması, ekonomik politikalar ve teknolojiyi kullanma ile ilişkilerine değinen Prof.Dr. Sami Şener, “Bilginin temel alınması ve değerlere dayalı bir yönetim modeli geliştirmek, kendi insanımıza güvenip kendi değerlerimizi dikkate alan bir modele, güçlü bir toplum dayanışmasına ihtiyacımız var” dedi.

Bürokratlar kusura bakmasın

Prof. Şener sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bürokratlar kusura bakmasın ama otoriteye dayalı bir yönetim anlayışından kurtulmaları ve yönetimi bir işbirliği, bir organizasyon, bir koordinasyon olarak görmeliler. Ast-üst ilişkisi ve emir-komuta zinciri yerine, çalışanların özelliklerini keşfederek, güvenini, sevgi ve saygısını kazanarak motive etmeliler. Ülkemizden beyin göçü, insanlara yeteri kadar değer verilmemesinden kaynaklanıyor. Yöneticiler, herşeyi ben bilirim anlayışından kurtulmalıdır.”

KEİ dönem başkanlığı Türkiye’ye geçiyor

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün (KEİ), 1 Temmuz’da 20’nci yılının kutlanacağını belirten Karadeniz Limanları Geliştirme Derneği Başkanı Hakan Birben, 1992’de kurulan KEİ’nin 300 milra dolarlık ticaret hacmi ile 350 milyon nüfuslu bir pazarı temsil ettiğini söyledi.

12 üye ülke

Türkiye, Rusya, Ukrayna, Moldova, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan’ın üye olduğu KEİ Örgütüne üye ülke sayısının Sırbistan ve Arnavutluk’un da eklenmesiyle 12’ye çıktığını ifade eden Birben, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin KEİ’ye çok yönlü katkılar sağlayacağını ifade etti. Doğu Karadeniz limanlarının, serbest bölgelerinin, Rize-Ovit-İspir-Erzurum-GAP transit yol projesinin, üniversitelerin, Samsun-Batum arasında yapılması gündemde olan demiryolu projesinin, Türkiye’nin AB üyeliğine adaylığı ile Karadeniz Havzası Sınırötesi İşbirliği Programı içerisinde yer almasının, KEİ açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Birben, Avrupa Bölgeler Asamblesi’nin 2013 yılında Rize’de yapılacak olmasının önemine işaret etti.

Doğu Karadeniz Demiryolu

Samsun-Sarp demiryolu ve hızlı tren projesinin gerekliliğini anlatan bir dosyayı Başbakan Recep tayyip Erdoğan’a takdim ettiklerini ve projenin hayata geçmesi için konunun sürekli takipçisi olacaklarını söyleyen Rize Kent Konseyi Genel Sekreteri Hamit Turna, hızlı ve güvenli ulaşım için, trafik kazalarının azaltılması için, çevre kirliliğinin önlenmesi için, artan ulaşım talebinin karşılanabilmesi için demiryolu kesinlikle gereklidir” dedi. Enerji tüketimi bakımından karayolu ile kıyaslanamayacak ölçüde avantajlı olan demiryolunun, gürültü kirliliğinin önlenmesi için de gerekli olduğunu belirterek, “Anadolu’da ilk demiryolunun 1856 yılında yapımına başlanıp 1866’da tamamlanan 130 kilometrelik İzmir-Aydın hattıdır. Cumhuriyet dönemine kadar 4 bin kilometre, 1923’ten Atatürk’ün öldüğü 1938’e kadar 3 bin 14 kilometre demiryolu döşenmiş, Atatürk’ün ölümüyle nedendir bilinmez, bıçak gibi kesilmiş” diye konuştu.

Rize’de durum çok daha vahim

1939-1950 yılları arasında 779 kilometre demiryolu yapılırken, o tarihten günümüze kadar yapılan toplam demiryolunun 878 kilometre olduğunu kaydeden Turna, Rize’de demiryoluyla ilgili durumun çok daha vahim olduğunu şu sözlerle ifade etti:
"Ruslar tarafından döşenen rayları söküp, ev yapımında kullanmışız."
Bu haber 1838 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Takım Olarak Çok Üzgünüz
Çaykur Rizespor Takım Kaptanı Orhan Ovacıklı ligin ilk altı maçında alınan 3 puandan dolayı üzgün olduklarını belirterek, “ Takımımızı bu kötü duruma düşüren biziz, buradan da biz çıkartacağız. Bunu yapmak için takım olarak kenetleneceğiz” dedi
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor’ u Bu durumdan Çıkartacağım
Çaykur Rizespor’da Başkan Hasan Kemal Yardımcı’ nın sağlık sorunlarını mazeret gösterip başkanlığı bırakmasından sonra başkanlığa vekâlet edecek olan Hasan Kartal, zor bir dönemde başkanlığa geldiğini belirterek, “ Takımı tanıyorum eski başkanımızın Başkan Vekiliydim. Birçok transferde olayın içindeydim. İyi oyuncular aldık. Henüz tam anlamıyla takım olamadık” dedi
Yorum : 0
Rize Haber
Okan Buruk: `Rize ayağa kalkacak`
Uzun görüşmeler sonunda Çaykur Rizespor’la anlaşan Okan Buruk, camiaya ve taraftara umut dolu mesajlar gönderdi.
Yorum : 0
Kültür Sanat
“Cevherden Öteye” Belgeselinin nin Galası Yapıldı
Rize’de devam eden Çay, Doğa ve Gençlik Filmleri Festivali kapsamında, çay alım yerinde Çayeli Bakir’ in hazırladığı “cevherden Öteye” belgeselinin galası İsmail kahraman Kültür merkezinde yapıldı.
Yorum : 0
Rizespor
Rize Yine Mağlup 1-0
Spor Toto Süper Lig`in 6. haftasında Evkur Yeni Malatyaspor, sahasında karşılaştığı Çaykur Rizespor`u 1-0 mağlup etti.
Yorum : 0
Magazin
AA Rize İl Sorumlusu Sandıkçı, TSYD Temsilcisi Oldu
Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Rize İl Temsilciliğine Anadolu Ajansı Rize İl Sorumlusu Muhittin Sandıkçı atandı.
Yorum : 0
Bir Başarı Öyküsü 22 Eylül 2018 Cumartesi 02:53:00
Cevherden Öteye Galası Cumartesi Günü 22 Eylül 2018 Cumartesi 02:43:00
Şaban Şimşek “Külliye 53” İsimli Kitabın İmza Gününe Katıldı 22 Eylül 2018 Cumartesi 02:27:00
Rizespor’da ŞOK… Başkan Yardımcı, görevi bırakıyor 21 Eylül 2018 Cuma 23:57:00
Yerel Yönetimlerde Bir Başarı Öyküsü… 21 Eylül 2018 Cuma 22:44:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Baküde Nuru Paşanın büstü açıldı
15 Eylül Bakünün taşnak bolşevik işkalinden kurtarılmasının 100. yıldönümü gününde Azerbaycanda ilk defa olarak Borçalı Cemiyetinin ofisinde cemiyetin teşebbüsüyle Bakü`nün fatehi Nuru Paşa Killigilin büstü açılmıştır.
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
FOTO GALERİ
İzlenme 3521
İzlenme 8184
İzlenme 5845
İzlenme 6600
VİDEO GALERİ
İzlenme 5470
İzlenme 5688
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu