Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Kalkınmanın Anahtarı; Beşeri Sermaye
01 Haziran 2012 Cuma 16:17:00 / Rize Haber
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Kalkınma Kurulu toplantısı, Hilmi Erdoğan Yayla başkanlığında Rize`de yapıldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi sosyal tesislerinde yapılan toplantıya DOKA bölgesindeki 6 ilin Kalkınma Kurulu üyeleri katıldı.
12:19Ailesi Şampiyon Ebrar İçin Nöbette00:19Altuğ Verdi’nin İsmi Rize`de Oturduğu Sokağa Veriliyor10:51Rize Şehidini Uğurladı22:50 Tutum Yatırım ve Türk Malları16:20 Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, Hayatını Kaybetti15:49 Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, Bir Polis Memuru Tarafından Vuruldu11:36Artvin ve Rize`de Jandarmadan Uyuşturucu Operasyonu: 17 Tutuklama11:39Kaçakçılara Göz Açtırılmadı21:55 Ardeşen Başkan Gültekin’i Bağrına Bastı14:0268 yıllık hayal gerçek oluyor09:52RTSO` dan Üylerine Ödüllendirma08:22 Rize’nin Önde Gelenleri İstanbul’da Bir Araya Geldi08:21 Ardeşen Turizm Lisesi İnşaatı Yükselmeye Başladı11:40EYYYY muhalefet, Eyyyyyy iktidar mensupları !
Toplantının açılış konuşmasını yapan Kalkınma Kurulu Başkanı Yrd.Doç.Dr. Hilmi Erdoğan Yayla, "Hayatta kalmanın zor olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Doğu Karadeniz`de iklim serttir, dereler taşar, sis ve fırtına bitmez, toprakların büyük kısmı tarıma elverişli değildir. Yaşam şartlarının bu denli zor olduğu bir bölgenin insanlarının bürokraside, ticarette ve siyasette ülke çapını aşan şekilde başarıya ulaşması ancak ve ancak bölge insanının yeteneği, zekası ve ahlakı ile açıklanabilir" dedi.

DOKA olarak, bölgeyi köy köy, hane hane dolaştıklarını ve kalkınma için fırsat oluşturacak bir potansiyel aradıklarını belirten Yayla, "Aslında çok yorulmaya gerek yok. Bölgemizin kalkınma için en büyük potansiyeli insanıdır. Bu nedenle önceliği beşeri sermaye kalitesini artırmaya vermeliyiz. Çünkü bir toplumun sahip olduğu refah düzeyi beşeri sermayesinin niteliğine ve dolayısı ile eğitime dayanır. Bölgemize isterseniz turizmle kalkınma, isterseniz ihracat artışı veya isterseniz iktisadi büyüme gibi hedefler koyun; beşeri sermaye kalitesini bu vizyona bağlı olarak artırmadan hedefleri gerçekleştirmeniz mümkün olamaz" diye konuştu.

Üniversite İşbirliğine Hazır

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz "Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu’nun bu toplantısına ev sahipliği yapmaktan mutluyuz. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak Rize`nin ve Doğu Karadeniz Bölgesinin kalkınması için gerekli olan her türlü çalışmanın içinde bulunacağız. Bugün üniversitemizde yapılacak olan bu toplantıdan Doğu Karadeniz Bölgesinin kalkınmasına ışık tutacak yeni fikirler ortaya çıkacağını ümit ediyorum" şeklinde konuştu.

Toplantı, açılış konuşmalarının ardından, gündem maddeleri üzerinde yapılan sunumlarla devam etti. Kalkınmada Beşeri Sermayenin rolü konusunda Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sami Şener, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’ne Doğu Karadeniz’in katkıları konusunda Karadeniz Limanları Geliştirme Derneği Başkanı Hakan Birben ve Samsun-Sarp demiryolu konusunda Rize Kent Konseyi Genel Sekreteri Hamit Turna birer sunum yaptılar.

Değerleri önceleyen yönetim anlayışı

Kalkınmada beşeri sermayenin önemi üzerine konuşan Prof.Dr. Sami Şener, beşeri sermayenin oluşturulmasında eğitimin büyük önemi olduğunu vurgulayarak, bu anlamda üniversitelere büyük görevler düştüğünü ve çok daha etkin olmaları gerektiğini söyledi. Beşeri sermayenin yönlendirilmesinde ebeveynin, eğitimcilerin, yöneticilerin, ilim ve fikir adamlarının, toplumsal liderlerin (inanç, düşünce ve kanaat önderleri) etkisi olduğunu kaydeden Şener, “Fikirlerden korkmamak lazım. Bir toplumda bilgi üretildiği gibi, fikir de üretilmelidir” diye konuştu.

Kalkınmanın dinamiklerinin; ortak idealler, dengeli ve bütüncül bilgi birikimi, sosyal ve ahlaki bütünleşme, toplum dayanışması, ekonomik politikalar ve teknolojiyi kullanma ile ilişkilerine değinen Prof.Dr. Sami Şener, “Bilginin temel alınması ve değerlere dayalı bir yönetim modeli geliştirmek, kendi insanımıza güvenip kendi değerlerimizi dikkate alan bir modele, güçlü bir toplum dayanışmasına ihtiyacımız var” dedi.

Bürokratlar kusura bakmasın

Prof. Şener sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bürokratlar kusura bakmasın ama otoriteye dayalı bir yönetim anlayışından kurtulmaları ve yönetimi bir işbirliği, bir organizasyon, bir koordinasyon olarak görmeliler. Ast-üst ilişkisi ve emir-komuta zinciri yerine, çalışanların özelliklerini keşfederek, güvenini, sevgi ve saygısını kazanarak motive etmeliler. Ülkemizden beyin göçü, insanlara yeteri kadar değer verilmemesinden kaynaklanıyor. Yöneticiler, herşeyi ben bilirim anlayışından kurtulmalıdır.”

KEİ dönem başkanlığı Türkiye’ye geçiyor

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün (KEİ), 1 Temmuz’da 20’nci yılının kutlanacağını belirten Karadeniz Limanları Geliştirme Derneği Başkanı Hakan Birben, 1992’de kurulan KEİ’nin 300 milra dolarlık ticaret hacmi ile 350 milyon nüfuslu bir pazarı temsil ettiğini söyledi.

12 üye ülke

Türkiye, Rusya, Ukrayna, Moldova, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan’ın üye olduğu KEİ Örgütüne üye ülke sayısının Sırbistan ve Arnavutluk’un da eklenmesiyle 12’ye çıktığını ifade eden Birben, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin KEİ’ye çok yönlü katkılar sağlayacağını ifade etti. Doğu Karadeniz limanlarının, serbest bölgelerinin, Rize-Ovit-İspir-Erzurum-GAP transit yol projesinin, üniversitelerin, Samsun-Batum arasında yapılması gündemde olan demiryolu projesinin, Türkiye’nin AB üyeliğine adaylığı ile Karadeniz Havzası Sınırötesi İşbirliği Programı içerisinde yer almasının, KEİ açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Birben, Avrupa Bölgeler Asamblesi’nin 2013 yılında Rize’de yapılacak olmasının önemine işaret etti.

Doğu Karadeniz Demiryolu

Samsun-Sarp demiryolu ve hızlı tren projesinin gerekliliğini anlatan bir dosyayı Başbakan Recep tayyip Erdoğan’a takdim ettiklerini ve projenin hayata geçmesi için konunun sürekli takipçisi olacaklarını söyleyen Rize Kent Konseyi Genel Sekreteri Hamit Turna, hızlı ve güvenli ulaşım için, trafik kazalarının azaltılması için, çevre kirliliğinin önlenmesi için, artan ulaşım talebinin karşılanabilmesi için demiryolu kesinlikle gereklidir” dedi. Enerji tüketimi bakımından karayolu ile kıyaslanamayacak ölçüde avantajlı olan demiryolunun, gürültü kirliliğinin önlenmesi için de gerekli olduğunu belirterek, “Anadolu’da ilk demiryolunun 1856 yılında yapımına başlanıp 1866’da tamamlanan 130 kilometrelik İzmir-Aydın hattıdır. Cumhuriyet dönemine kadar 4 bin kilometre, 1923’ten Atatürk’ün öldüğü 1938’e kadar 3 bin 14 kilometre demiryolu döşenmiş, Atatürk’ün ölümüyle nedendir bilinmez, bıçak gibi kesilmiş” diye konuştu.

Rize’de durum çok daha vahim

1939-1950 yılları arasında 779 kilometre demiryolu yapılırken, o tarihten günümüze kadar yapılan toplam demiryolunun 878 kilometre olduğunu kaydeden Turna, Rize’de demiryoluyla ilgili durumun çok daha vahim olduğunu şu sözlerle ifade etti:
"Ruslar tarafından döşenen rayları söküp, ev yapımında kullanmışız."
Bu haber 1913 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
Karslı, Çekildi ve Yeniden İlçe Başkanı Oldu
AK Parti Güneysu Eski İlçe Başkanı Mehmet Akif Karslı, Güneysu Belediye Başkan Aday Adaylığından çekildiğini ve ilçe başkanlığı görevine geri döndüğünü duyurdu.
Yorum : 0
Rize Haber
Ailesi Şampiyon Ebrar İçin Nöbette
Yüzmede Rize birincisi olan 13 yaşındaki Ebrar Meral son antrenmanından sonra evine giderken bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanmış Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Araştırma hastanesine kaldırılmıştı. Üç gündür yoğun bakımda olan şampiyon Ebrar için ailesi hastanede nöbet tutuyor, ayılması için dua ediyor.
Yorum : 0
Yaşam
Aramızdan ayrılışının 13. Yıldönümü anısına…
Rize’de iktidara rağmen belediye başkanlığını kazanarak 1989-1994 yılları arasında zor koşullarda hizmet eden Memiş Ali Usta 14 Aralık 2005 tarihinde aramızdan ayrılmıştı. Beyefendi kişiliği ve Rize’ ye yaptığı hizmetlerden dolayı o bütün güzellikleriyle Rizelilerin gönüllerinde yaşıyor.
Yorum : 0
Rizespor
Üzerimizdeki Stresi Atacağız
Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Okan Buruk, ligde son sırada olmaların oyuncuları üzerinde negatiflik yarattığını ifade etti
Yorum : 0
Magazin
Rize’de Kariyer Günlerinin Sekizincisi Gerçekleştirildi
Rize Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Kariyer Günleri ve Girişimci Eğitim Sertifika Törenlerinin 8.’si Rize Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlendi.
Yorum : 0
Rizespor
Bu Maç 6 puan değerinde
Spor Toto Süper Lig`de 3yarın Aytemiz Alanyaspor ile karşılaşacak Çaykur Rizespor`da Fernando Boldrin, Aytemiz Alanyaspor karşısında sadece galibiyete odaklandıklarını belirtti.
Yorum : 0
Altuğ Verdi’nin İsmi Rize`de Oturduğu Sokağa Veriliyor 14 Aralık 2018 Cuma 00:19:00
Kazanmaktan Başka Şansımız Yok 14 Aralık 2018 Cuma 00:17:00
Başarısızlığın Sebebi Ödeme Sıkıntısı 14 Aralık 2018 Cuma 00:11:00
Rize’de Müzik Sanatı Alanında Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak 13 Aralık 2018 Perşembe 13:18:00
Kendi Oyunumuzu Oynayıp Kazanacağız 13 Aralık 2018 Perşembe 13:09:00
Okunma : 111
Yorum : 0
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İYİ Parti Mansur Yavaşı Aday Gösterecek
Kulislerde, Mart 2019`da yapılacak yerel seçimler için CHP ve İYİ Parti`nin Mansur Yavaş isminde anlaştığı iddia edildi. Buna göre Yavaş, Ankara`da İYİ Parti`den aday olacak.
`Emekli maaşı 1000 TL`nin altında olanlar zam alamayacak`
Milyonlarca emekli, maaş zammı beklerken maaşı 1000 TL`nin altında olanların zam alamayacağı iddia edildi.
Sunay Akın CHP’nin adayı mı olacak? Açıklama geldi
CHP`nin Kadıköy belediye başkan adayı olacağı iddia edilen Sunay Akın konuya ilişkin bir açıklamada bulundu.
Talha Uğurluer, FETÖ`den gözaltına alındı!
Tarihçi-yazar Talha Uğurluer, FETÖ`nün medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3594
İzlenme 8250
İzlenme 5914
İzlenme 6661
VİDEO GALERİ
İzlenme 5544
İzlenme 5779
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu