Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Kampanya açıldı, üretici fiyat bekliyor!
15 Mayıs 2012 Salı 12:28:00 / Rize Haber
Doğu Karadeniz Bölgesi`nde yaş çay tarımı yapılan Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun`da alımlar başladı. Üreticlere çay fiyatının açıklanmasını bekliyor
22:23Çay, Doğa ve Gençlik Filmleri Festivali’nin Tanıtım Toplantısı Yapıldı11:04Rize`de Duba ile Usulsüz Yol Kapatanlara Para Cezası Uygulanacak09:11 Dolara İnat Ekmeği Ucuzlattık08:53 Alt ve Üst Geçitler Olmazdan Olmaz20:17Bu Krizden Alnımızın Akıyla Çıkacağız22:07SALVADER`den Vampir Kelebek`e Çözüm Çağrısı13:19Rize`deki Fuhuş Operasyonunda 5 kişi Tutuklandı13:10Kivi rekoltesi Düşecek23:27Ovit Tüneli`nde Bayram Yoğunluğu09:49 Rize’den Diyanet Vakfına Destek Her Geçen Gün Artıyor17:20Çağırankaya Yaylasında `150 Yıllık Han Yıkılmasın` Seferberliği09:02 Yağmurun Ülkesi Rize’den Su Kuyusu Projesine Destek08:58 Rize Yine Kardeşlikte Öncü Oldu09:07 Koyun Can Derdinde, Kasap Et Derdinde.

Cumartesi günü Ak Parti 4. Olağan İl Kongresinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehdi Eker, 2012 yaş çay fiyatını gelecek hafta içerisinde açıklayacaklarını belirtmesiyle Bölgede 774 bin dekar alanda çay tarımı ile uğraşan yaklaşık 1 milyon üretici merakla çay fiyatının açıklanmasını bekliyor.

Sivil toplum örgütleri ile bir araya gelen Rize Ziraat Odası yetkilileri, geçen yıl kilosu 1.10 lira olan yaş çaya bu yıl en az 1.40 lira verilmesini istedi. Çay fiyatının bu hafta içerisinde Rize`ye gelmesi beklenen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından açıklanması bekleniyor.

 

Meryem Çoğalmış(DSP Rize İl Başkanı) :

DSP Rize İl Başkanı Meryem Çoğalmış, çayın girdileri göz önüne alındığında yaş çay taban fiyatının en az 1.5 lira olması gerektiğini belirtti. Çoğalmış, çayın Karadeniz’in milli serveti olduğunu belirterek, “Çaya önce çay üreticisi destek çıkmalı, haklarının bilincinde olmalıdır. Vatandaş olarak sesimizi ne kadar duyurabiliyoruz. Sayın Başbakanımız 10 yıl önce seçim propagandasında yaptığı açıklamada çaya hak ettiği fiyatı vereceğiz. Bizim dönemde çay 1 lira olacak demişti. Hala o fiyata vatandaş ulaşamamıştır Çay fiyatından önce çay için yapılması gerekenler var. Sadece üreticiden oluşan bir çay konseyi kurulmalıdır. Çayda kontenjan ve kota uygulaması son bulmalıdır. Ülkemize giren kaçak çayın mutlaka önü kesilmelidir. Zira kaçak çay ülkemize sokanlar yine bu ülke insanıdır. Bu çıkar amaçlı sömürü düzenine dur demeliyiz. Sayın Bakanımız Hayatı Yazıcı seçim konuşmaklarında bir TV programında kendisine sorulan soruya gayet rahat bir şekilde ‘kaçakçılarda ekmek parası kazanacaklar, ne kadar dur diyebiliriz’ demişti. Bunu bir Rizeli bakan söyleyebiliyor. Sayın Bakan öncelikle çay üreticisinin menfaatlerini düşünmek zorunda değil mi? Çay müstahsili bilerek ve isteyerek özel çay fabrikalarının kucağına atılmaktadır. Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker çay paraları zamanında ödeniyor diyor, Peki bir vatandaş olarak soruyorum vatandaş çayının ne kadarını Çaykur’ a verebiliyor. 8 ton çay üreten müstahsil sadece 2 tonunu Çaykur’a verebiliyor. Diğerini bahçede heba olmasın diyerek özel şirketlere vermek zorunda kalıyor. Vatandaş 2-3 yıl sonra ya parasını özel sektörlerden alıyor veya evinin ihtiyaçları karşılığında çek alabiliyor. Bu etik midir? Oysa vatandaş, gübreyi alırken kaliteli alma çabasındadır. Kaliteli gübre fiyatları daha maliyetli oluyor. Kalitesiz gübre ise verimli olmuyor. O halde öncelikle insanımızın refah düzeyini yükseltmek için çay üreticilerine birakıp bir çay konseyi kurulmalıdır. Milli gelirimiz olan çay hak ettiği yere geldiği takdirde gençlerimiz iş imkanı bulacak, yöre insanı rahat bir nefes alacak. Esnaf iş yapacak, vatandaş vergisini rahat ödeyecek. Aksi halde ilimizden göçlerin önüne geçilemeyecek” dedi.

 

Tuncer ERGÜVEN (Çaykur eski Genel Müdürü): “Çay fiyatından önemlisi hükümetin ilan ettiği fiyat taban fiyat kabul edilmelidir, özel sektörde bu fiyatın altında çay almaması için hükümet yaptırım uygulamalıdır. Üretici, ürününü Çaykur’ a satamıyor. Dolayısıyla 30-40 kuruşa çayını özel sektöre veriyor. Bu durum hükümet tarafından düzeltilmelidir. Çaykur, bu bölgede üretilen çayın 650 bin tonunu satın alabilmektedir. Bu çayı kuru çay randımanı yüzde 20’den az olmayacak şekilde yaş yaprak almalıdır. Çaykur dekara 10 kilo kontenjan değil, yaprağın bahçedeki durumuna göre alım yapmalıdır. Bunu yapabilmek içinde günlük alım kapasitesini 6600 tondan 7500 tona kadar yükseltmelidir. Çaykur, fabrikalara yapacağı ek yatırımlarla kapasitesini yükseltme gücü vardır.Bu günkü rakamlar göz önüne alınarak asgari 1.25 kuruş net, 25 kuruş destekleme olma kaydıyla 1.5 lira çaya taban fiyat verilmelidir” dedi.

Erol Koyuncu(CHP eski il Başkanı) “”Geçen yılki destekleme fiyatının bu yıl zam yapılmayarak aynen uygulanması AKP’nin çaya bakışını gösterir. Üreticiler olarak desteklemeye zam yapmayan AKP’den taban fiyata iyi bir zam bekliyoruz. Bu şartlarda yaş çay taban fiyatı en az 2 lira olmalıdır. Yıllardır çay üreticisi eziliyor. Eğer bu yıl 2 lira taban fiyat verilirse üreticinin bir nebze olsun geçmişteki zararı karşılanır. Sayın başbakan 2002 yılında Rize Cumhuriyet meydanında çay simit hesabı yaparak çayın 1 lira olmasını istemişti. Aradan on yıl geçti en azından bu yıl Sayın Başbakan 2002 de Rizelilere verdiği sözü tutmasını bekliyoruz. Ayrıca çaya uygulanan kota ve kontenjanda kaldırılmalıdır. Çaykur fabrikalarında kapasite yükselterek kota ve kontenjanı kaldırabilirler” dedi.

 

Muharrem Yardımcı(ANAP Rize eski  il Başkanı): “Eski başbakanımız Sayın Mesut Yılmaz iktidarları döneminde çayımıza gereken önemi vermiş, çay bizim dönemimizde değer kazanmış, üreticinin yüzü gülmüştü. Böyle olmasına rağmen Sayın Başbakan Erdoğan 2002 yılı seçim çalışmaları için geldiği Rize’de bizi eleştirmiş çayın 1 lira olması gerektiğini söylemişti. Aradan on yıl geçti, Sayın başbakan hala çayı 1 lira yapmadı. İnsan bu ne lahana turşusu ne bu perhiz demek istiyor.Şimdi Sayın Başbakan üreticiyle dalga geçer misali destekleme fiyatını geçen yılki 12 kuruşta tuttu. Korkarım ki taban fiyatı da 98 kuruşta tutarlar. Bunlar beyinlerinde çayı bitirmişler. Artık AKP için çay yok, üretici yok. Sayın başbakan Çankaya’ya çıkınca Çaykur’u da özelleştirecekler. Yaşayan bunu görecek, tarih beni haklı çıkartacak” dedi.

Nevzat Paliç(Rize Ziraat Odası Başkanı) “Biz Ziraat Odası olarak her yıl kampanya öncesi bölgedeki Ziraat odalasrndan ve ilimizdeki sivil toplum örgütlerinden fiyat tesbiti konusunda rakam istiyoreuz. Sonrada çayın maliyetini hesaplayıp çaya bir fiyat talep ediyoruz. Bu fiyata destekleme primi de dahildir. Bu fiyatı Ziraat Odaları Merkez Birliği`ne bildireceğiz. Merkez birliğimiz, fiyatı bizim talebimiz olarak hükümete bildirecek

`Yaptığımız açıklama gerçek fiyata çok yakın. Hayat şartlarını göz önünde bulundurduk. Çay üreticileri olarak, kaliteli çay üretmekten yanayız.Özel sektör çay fabrikalarının günlük 12 bin ton, ÇAYKUR`un ise 6 bin 700 ton yaş yaprak işleme kapasitesi bulunduğunu anlatan. 2011 yılında ÇAYKUR özel sektörden 100 bin ton fazla çay aldı. Özel sektörün günlük 50 bin ton kapasitesi olsa dahi almıyor. ÇAYKUR sorumluluklarını yerini getiriyor. Çayın güvencesi, sigortası oluyor. ÇAYKUR, yaş çayın kilogramını 1 liraya alıyor, özel sektör ise 50 kuruşa yaş çay alıyor. Çayda fiyat istikrarı sağlanması gerekiyor. Müstahsilin mağduriyetinin giderilmesi gerekiyor. ÇAYKUR kapasite artırımına giderek, müstahsili özel sektörün elinden kurtarmalı. Kapasite artırımı yapılarak dönüm başına günlük 10 kilogram olan yaş çay alımının yukarı çıkarılması gerekiyor. ÇAYKUR`un kapasite artırımı, çayın toplanma süresini kısaltacak, kalitesini artıracak en güzel formüldür.``

 

 

 

Bu haber 1418 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Yaşam
Eski Muhtar Yılmaz Vural Hayatını Kaybetti
Rize Merkez Piriçelebi Mahallesi Eski Muhtarı Yılmaz Vural, hayatını kaybetti.
Yorum : 0
Rizespor
Ziraat Türkiye Kupası`nda 3. tur maçlarının programı açıklandıira
Ziraat Türkiye Kupası Programı Açıklandı. Rizewspor` un ve Pazarspor`un maç tarihleri belli oldu
Yorum : 0
Rizespor
Bosna Hersek Maçından Alnımızın Akıyla Çıkacağız
Başkan Yardımcı Bosna Hersek maçından Rizeliler olarak alınlarının akıyla çıkacağını ifade etti
Yorum : 0
Rizespor
Hatalarımızı Tekrarlamayacağız
İbrahim Üzülmez’ in takımın başından uzaklaştırılmasından sonra Çaykur Rizespor’ un emanet edildiği Mehmet Ali Karaca dünkü idman öncesi gazetecilere konuştu.
Yorum : 0
Ekonomi
Çaykur Kotayı Doldurdu
Bazı bölgelerde çay alımlarını dolduran Çaykur, o bölgelerde çay alım yerlerini kapattı.650 bin ton olarak belirlenen 2018 yılı kotasını aşan Çaykur, bu güne kadar 700 bin tona yakın yaş çay alarak kotanın üzerine çıkarken, birçok yerde çay alım yerlerini kapattığını ilan etti.
Yorum : 0
Eğitim
Demokrasi Şölenimiz Başlıyor
Eğitim-Bir-Sen Rize 2 No’lu Şube Başkanı Mustafa Türüt, KYK Rize İl Müdürlüğü temsilcilik ve delege seçimleriyle Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi delege seçimlerinin 10 Ekim 2018`de yapılacağını, delege adaylığı başvurularının ise devam ettiğini söyledi.
Yorum : 0
Biberoğlu Ailesinin En Mutlu Günü 18 Eylül 2018 Salı 23:00:00
Alkan MHP Rize İl Başkanı Oldu 18 Eylül 2018 Salı 22:52:00
Bilimsel ve Laik Eğitim Vurgusu… 18 Eylül 2018 Salı 12:45:00
Rize’de ’Pepeçura’ Zamanı 18 Eylül 2018 Salı 12:40:00
CHP`den Eğitime 12 Soruna 12 Çözüm Önerisi! 18 Eylül 2018 Salı 12:36:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Baküde Nuru Paşanın büstü açıldı
15 Eylül Bakünün taşnak bolşevik işkalinden kurtarılmasının 100. yıldönümü gününde Azerbaycanda ilk defa olarak Borçalı Cemiyetinin ofisinde cemiyetin teşebbüsüyle Bakü`nün fatehi Nuru Paşa Killigilin büstü açılmıştır.
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
FOTO GALERİ
İzlenme 3519
İzlenme 8181
İzlenme 5842
İzlenme 6598
VİDEO GALERİ
İzlenme 5466
İzlenme 5685
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu