Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Karadeniz`de Balık Türü Azaldı
07 Mart 2012 Çarşamba 12:40:00 / Rize Haber
Rize Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semih Engin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karadeniz`deki balık türlerinin azalmasında birinci etkenin aşırı avlanma, ikincisinin ise kirlilik olduğunu belirtti.
13:14Rize`de Şiddetli Yağışların Yaraları Sarılıyor.13:12Kara Kuvvetleri Komutanlığından Amcasının Şehitlik Beratını İstiyor21:48Rize’deki Selin Tahribatı Ortaya Çıkıyor11:49İmar Barışı Yeniden Gözden geçirilmelidir11:41Balıkçılarına Değişen Kurallar Hatırlatıldı16:09Varda Yaylası`nda Kaçak Yapılaşmanın Önüne Geçiliyor15:31 O Bina Kaçak Çıktı07:32 Balcı’nın İmdadına Bakan Yetişti23:42Varda İçme Suyunda İnceleme15:16Dev bardak heykelli `Çay Çarşısı` kuruluyor 16:38Rize`de Maganda Kurşunu Gözünü Kör Etti13:22Strateji Derneği Başkanı Şener MENGENE `den Basına Kutlama22:09Rize`de Dereye Düşen Kişi Yaşamını Yitirdi03:50Rize`de 11 Yaşındaki Çocuğa Cinsel Tacizde Bulunan Zanlı Gözaltına Alındı

Rize Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semih Engin, literatürde Karadeniz`de 161 balık türünün yaşadığı söylense de yaptıkları çalışmada 102 balık türünü tespit edebildiklerini söyledi.

Engin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karadeniz`deki balık türlerinin azalmasında birinci etkenin aşırı avlanma, ikincisinin ise kirlilik olduğunu belirtti.

Kirliğin genellikle Avrupa`dan gelen Tuna, Dinyeper ve Dinyester nehirleri ile gerçekleştiğini ifade eden Engin, şöyle devam etti: "Karadeniz`in kirlenmesinde Türkiye`nin payı nispeten az. Tuna, Dinyeper ve Dinyester`in toplam su miktarı Karadeniz`e dökülen toplam nehir girdisinin yüzde 67`sini oluşturmaktadır. Bu üç nehir, sanayi atıklarını ve geçen yıl Macaristan`ın neden olduğu kırmızı çamuru Karadeniz`e taşımıştır. Uluslararası sözleşmelerle bu durumun önüne geçilmeye çalışılsa da kirletici etkileri hala devam etmektedir." Karadeniz`e kıyısı olan 6 ülke olmasına rağmen nehirler vasıtasıyla 21 ülkenin kirleticilerinin Karadeniz havzasında biriktiğini dile getiren Engin, şöyle konuştu: "Karadeniz`in Türkiye kıyılarında ciddi sanayileşme olmamasına rağmen, kıyı şeridine yakın yerleşimden dolayı evsel atıkların direkt denize deşarjı olumsuz etkiler oluşturuyor. Sakarya, Kızılırmak, Yeşilırmak gibi büyük nehirler de İç Anadolu`daki sanayi atıklarını Karadeniz`e taşıyor. Karadeniz Bölgesi`nde organik tarımın yeterince yaygınlaşmamış olması da tarımsal faaliyetlerde kullanılan zirai ilaçların ve gübrelerin yağışlarla derelere ve denize ulaşmasına neden oluyor."

Besin zincirindeki azalma hamsiyi etkileyecek

Sağlıklı bir ekosistemin göstergesi olan büyük avcı balıklarının artık Karadeniz`de yaşamaması veya sayılarının oldukça azalmasının Karadeniz ekosisteminde bazı şeylerin yanlış gittiğinin göstergesi olduğunu dile getiren Engin, "Örneğin mahmuzlu camgöz köpek balığı türüne 10-15 yıl öncesine kadar fazla rastlanılmasına rağmen günümüzde bu sayı oldukça azaldı. Bu türün Karadeniz`deki nesli tehdit altındadır" diye konuştu.

Karadeniz`e akan nehirler ve akarsuların sadece kirleticileri taşımadıklarını vurgulayan Engin, şunları kaydetti: "Nehirler bitkisel organizmalar için yaşamsal önem arz eden birçok besleyici minerali de Karadeniz`e taşırlar. Bunlar besin zincirinin temel yapı taşlarıdır ve Karadeniz`in verimliliğinin nedenidir. Son yıllarda inşa edilen onlarca baraj ve hidroelektrik santralleri, Karadeniz`e giriş yapan besin zincirinin temel yapı taşlarını önemli ölçüde engellemektedir. Bunun Karadeniz`e olan etkilerini zaman içerisinde görülebilecektir. Besin zincirindeki bu azalma öncelikle hamsiyi etkileyecektir." Engin, son 50 yıldır belirgin olarak hissedilen ve hala hissedilmeye devam edilen iklim değişikliğinin kapalı bir havza olan Karadeniz için oldukça önemli olduğunu vurgulayarak, şunları belirtti: "İklim değişikliği yaşayan organizmaların biyolojileri ve ekolojileri olumsuz yönde etkilenmektedir. Son bir kaç yıl içerisinde Doğu Karadeniz kıyılarında ilk defa tespit edilen ve yerleşik popülasyonları gözlenen Akdenizli 5 kaya balığı türünün olması, günümüzde de bu sürecin devam ettiğinin bir ispatıdır. Ancak esas korkulan Kızıldeniz ya da Pasifik göçmeni türlerin Karadeniz`e yerleşmesidir. Ekosisteme sonradan katılan türlerin nasıl etki yapacağı tahmin edilememektedir. Kapalı ve nispeten küçük olan Karadeniz`de istilacı karakterdeki türlerin olumsuz etkilerini geçmişte dramatik bir şekilde yaşadık."

Araştırma 10 yıldır sürdü

Semih Engin, Karadeniz`de yaşayan balık türlerinin tespit edilmesi amacıyla Rize Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi olarak yaklaşık 10 yıldan bu yana Karadeniz`de yürüttükleri çalışmaların son aşamasına geldiklerini anlatarak, şunları söyledi: "Bolluk ve bereketin simgesi olan Karadeniz son 50-60 yıldır kara bahtı ile baş başadır. Yaptığımız çalışmada Karadeniz`de yaşayan balık türlerinin üçte birinin artık yaşamadığını belirledik. Literatürde Karadeniz`de 161 balık türünün yaşadığı söylense de yaptığımız çalışmada 102 balık türünü tespit edebildik. Bu da Karadeniz`de biyolojik çeşitliliğin azaldığını ortaya çıkardı.

Rakamlar önceden Karadeniz`de yaşayan 59 balık türünün neslinin yok olduğunu gösteriyor. Karadeniz`de artık olmayan balık türlerinden bir kısmı Akdeniz kökenli olup, burada yaşayan popülasyonları tükenmiştir. Ancak daha vahim olanı Karadeniz endemiki olan Mersin balığı türleri gibi bazı canlıların tamamen nesilleri tükenmiştir. Bu olumsuz süreç devam etmektedir. Karadeniz`de yaşayan bazı balık türlerinin nesli tehdit altındadır ve risk artarak devam etmektedir. Bu canlılar uluslararası sözleşmelere göre koruma altındadırlar.

Ancak ekonomik getirileri nedeniyle ya da bilinçsiz davranışlar sonucu bu canlıları balık marketlerin tezgahlarda görebilmekteyiz." Kanun koyucuların ve uygulayıcıların doğayı koruma noktasında yetersiz kaldığının aşikar olduğunu dile getiren Engin, sözlerini şöyle tamamladı: "Toplumun genelinin bilinçli olup etkili bir koruma stratejisi belirlenmesi ve uygulanmasına katkı sağlaması gerekmektedir. Kanunlar, kurallar ve kontroller olmalıdır.

Ancak avlanması yasak bir türü ya da küçük boydaki balıkları satın alıp tüketen bizlerin de suçu vardır. Sahip olduğumuz doğal zenginlikleri iyi tanıyıp sahip çıkmalıyız. Denizle barışık ve iç içe yaşayan insanlar olmalıyız."

Bu haber 1339 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rize Haber
Rize`de Şiddetli Yağışların Yaraları Sarılıyor.
Rize`de son bir ay içerisinde aralıklarla etkili olan şiddetli yağışların ardından yapılan incelemelerde 15 evin nakline, 80 ev için istinat duvarı yapılmasına karar verildi.
Yorum : 0
Rize Haber
Kara Kuvvetleri Komutanlığından Amcasının Şehitlik Beratını İstiyor
Rize`nin İkizdere İlçesi`nin Gürdere Köyü`nde ikamet eden Yaşar Baş, amcası Ömer Baş`ın Genelkurmay kayıtlarında şehit görüldüğünü belgeleyerek Kara Kuvvetleri Komutanlığına dilekçe ile başvurdu ve Şehitlik Beratı istedi
Yorum : 0
Rizespor
Rize’de Gündem Transfer
Transfer çalışmalarını sürdüren Çaykur Rizespor yönetimi 9 ve 10 numaralı oyuncular için görüşmelerini sürdürürken her iki oyuncunun hafta içi takıma kazandırılması için uğraş veriyor
Yorum : 0
Rizespor
Planlarımız Galibiyet Üzerinde Olacak
Akhisar maçının hazırlıklarına başlayan Çaykur Rizespor’ da Teknik Direktör İbrahim Üzülmez, deplasmanda hedefin galibiyet olduğunu söyledi
Yorum : 0
Rizespor
353.forma sahibini buldu
Çaykur Rizespor store mağazalarından forma alan 353. kişi Ahmet Uzun oldu
Yorum : 0
Magazin
Raftingci Milli Sporcu Nikaha Botla Geldi
Karadeniz’de Rafting Botuyla Nikaha Gelen Çift İlgi Odağı Oldu
Yorum : 0
Rize Belediyesi’nden Çevre Harekatı 14 Ağustos 2018 Salı 09:59:00
Gürcü Öğrencilerden Vali Bektaş’a Ziyaret 13 Ağustos 2018 Pazartesi 15:59:00
`Yaralarının Sarılmasının Takipçisi Olacağız!` 13 Ağustos 2018 Pazartesi 12:13:00
Pazar`daki güreş turnuvası sona erdi 13 Ağustos 2018 Pazartesi 11:11:00
Rizeli Komutan Hacıoğlu Tümgeneralliğe Terfi Etti 13 Ağustos 2018 Pazartesi 11:02:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`
Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Rize Limanı`nın genişleme sahasında yapılması planlanan futbol sahasının kente ihanet olduğunu söyledi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3494
İzlenme 8138
İzlenme 5811
İzlenme 6562
VİDEO GALERİ
İzlenme 5447
İzlenme 5666
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu