Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Karadeniz`de Balık Türü Azaldı
07 Mart 2012 Çarşamba 12:40:00 / Rize Haber
Rize Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semih Engin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karadeniz`deki balık türlerinin azalmasında birinci etkenin aşırı avlanma, ikincisinin ise kirlilik olduğunu belirtti.
23:10Rize ve Artvin Valileri Batum Başkonsolosu Koçak`ı Ziyaret Etti10:24Trabzon’da sağanak, Rize’de hortum22:34Ardeşen’in Lokomotifi Esnafımızla Her Hafta Bir Araya Geliyoruz09:37 ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne Ekrem Yüce Atandı10:15 Kırık Tüneli Tamamlanırsa Rize-Erzurum Arası 1,5 Saate Düşer20:12Rize’de Erdoğan’la ilgili hakaret içeren karikatür paylaşımına soruşturma10:08Rize Yatırımlarla Çağ Atlayacak13:55Türkiye Diyanet Vakfı Rize de Farklı16:24Rize’de Tarihi Çınar Ağacı Kesildi23:34 Okan Buruk: `Rize ayağa kalkacak`09:33Ev Yaparken Teknik Elemana Danışma Oranı Yüzde 2023:36 Ardeşen’de Gaziler Günü kutlandı22:52 Rize’ de Emeklilerin 3 Bin Daire Talebi Var13:45Rize`de Dere Yatağı Alanındaki 7 Katlı Binaya Yıkım Kararı

Rize Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semih Engin, literatürde Karadeniz`de 161 balık türünün yaşadığı söylense de yaptıkları çalışmada 102 balık türünü tespit edebildiklerini söyledi.

Engin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karadeniz`deki balık türlerinin azalmasında birinci etkenin aşırı avlanma, ikincisinin ise kirlilik olduğunu belirtti.

Kirliğin genellikle Avrupa`dan gelen Tuna, Dinyeper ve Dinyester nehirleri ile gerçekleştiğini ifade eden Engin, şöyle devam etti: "Karadeniz`in kirlenmesinde Türkiye`nin payı nispeten az. Tuna, Dinyeper ve Dinyester`in toplam su miktarı Karadeniz`e dökülen toplam nehir girdisinin yüzde 67`sini oluşturmaktadır. Bu üç nehir, sanayi atıklarını ve geçen yıl Macaristan`ın neden olduğu kırmızı çamuru Karadeniz`e taşımıştır. Uluslararası sözleşmelerle bu durumun önüne geçilmeye çalışılsa da kirletici etkileri hala devam etmektedir." Karadeniz`e kıyısı olan 6 ülke olmasına rağmen nehirler vasıtasıyla 21 ülkenin kirleticilerinin Karadeniz havzasında biriktiğini dile getiren Engin, şöyle konuştu: "Karadeniz`in Türkiye kıyılarında ciddi sanayileşme olmamasına rağmen, kıyı şeridine yakın yerleşimden dolayı evsel atıkların direkt denize deşarjı olumsuz etkiler oluşturuyor. Sakarya, Kızılırmak, Yeşilırmak gibi büyük nehirler de İç Anadolu`daki sanayi atıklarını Karadeniz`e taşıyor. Karadeniz Bölgesi`nde organik tarımın yeterince yaygınlaşmamış olması da tarımsal faaliyetlerde kullanılan zirai ilaçların ve gübrelerin yağışlarla derelere ve denize ulaşmasına neden oluyor."

Besin zincirindeki azalma hamsiyi etkileyecek

Sağlıklı bir ekosistemin göstergesi olan büyük avcı balıklarının artık Karadeniz`de yaşamaması veya sayılarının oldukça azalmasının Karadeniz ekosisteminde bazı şeylerin yanlış gittiğinin göstergesi olduğunu dile getiren Engin, "Örneğin mahmuzlu camgöz köpek balığı türüne 10-15 yıl öncesine kadar fazla rastlanılmasına rağmen günümüzde bu sayı oldukça azaldı. Bu türün Karadeniz`deki nesli tehdit altındadır" diye konuştu.

Karadeniz`e akan nehirler ve akarsuların sadece kirleticileri taşımadıklarını vurgulayan Engin, şunları kaydetti: "Nehirler bitkisel organizmalar için yaşamsal önem arz eden birçok besleyici minerali de Karadeniz`e taşırlar. Bunlar besin zincirinin temel yapı taşlarıdır ve Karadeniz`in verimliliğinin nedenidir. Son yıllarda inşa edilen onlarca baraj ve hidroelektrik santralleri, Karadeniz`e giriş yapan besin zincirinin temel yapı taşlarını önemli ölçüde engellemektedir. Bunun Karadeniz`e olan etkilerini zaman içerisinde görülebilecektir. Besin zincirindeki bu azalma öncelikle hamsiyi etkileyecektir." Engin, son 50 yıldır belirgin olarak hissedilen ve hala hissedilmeye devam edilen iklim değişikliğinin kapalı bir havza olan Karadeniz için oldukça önemli olduğunu vurgulayarak, şunları belirtti: "İklim değişikliği yaşayan organizmaların biyolojileri ve ekolojileri olumsuz yönde etkilenmektedir. Son bir kaç yıl içerisinde Doğu Karadeniz kıyılarında ilk defa tespit edilen ve yerleşik popülasyonları gözlenen Akdenizli 5 kaya balığı türünün olması, günümüzde de bu sürecin devam ettiğinin bir ispatıdır. Ancak esas korkulan Kızıldeniz ya da Pasifik göçmeni türlerin Karadeniz`e yerleşmesidir. Ekosisteme sonradan katılan türlerin nasıl etki yapacağı tahmin edilememektedir. Kapalı ve nispeten küçük olan Karadeniz`de istilacı karakterdeki türlerin olumsuz etkilerini geçmişte dramatik bir şekilde yaşadık."

Araştırma 10 yıldır sürdü

Semih Engin, Karadeniz`de yaşayan balık türlerinin tespit edilmesi amacıyla Rize Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi olarak yaklaşık 10 yıldan bu yana Karadeniz`de yürüttükleri çalışmaların son aşamasına geldiklerini anlatarak, şunları söyledi: "Bolluk ve bereketin simgesi olan Karadeniz son 50-60 yıldır kara bahtı ile baş başadır. Yaptığımız çalışmada Karadeniz`de yaşayan balık türlerinin üçte birinin artık yaşamadığını belirledik. Literatürde Karadeniz`de 161 balık türünün yaşadığı söylense de yaptığımız çalışmada 102 balık türünü tespit edebildik. Bu da Karadeniz`de biyolojik çeşitliliğin azaldığını ortaya çıkardı.

Rakamlar önceden Karadeniz`de yaşayan 59 balık türünün neslinin yok olduğunu gösteriyor. Karadeniz`de artık olmayan balık türlerinden bir kısmı Akdeniz kökenli olup, burada yaşayan popülasyonları tükenmiştir. Ancak daha vahim olanı Karadeniz endemiki olan Mersin balığı türleri gibi bazı canlıların tamamen nesilleri tükenmiştir. Bu olumsuz süreç devam etmektedir. Karadeniz`de yaşayan bazı balık türlerinin nesli tehdit altındadır ve risk artarak devam etmektedir. Bu canlılar uluslararası sözleşmelere göre koruma altındadırlar.

Ancak ekonomik getirileri nedeniyle ya da bilinçsiz davranışlar sonucu bu canlıları balık marketlerin tezgahlarda görebilmekteyiz." Kanun koyucuların ve uygulayıcıların doğayı koruma noktasında yetersiz kaldığının aşikar olduğunu dile getiren Engin, sözlerini şöyle tamamladı: "Toplumun genelinin bilinçli olup etkili bir koruma stratejisi belirlenmesi ve uygulanmasına katkı sağlaması gerekmektedir. Kanunlar, kurallar ve kontroller olmalıdır.

Ancak avlanması yasak bir türü ya da küçük boydaki balıkları satın alıp tüketen bizlerin de suçu vardır. Sahip olduğumuz doğal zenginlikleri iyi tanıyıp sahip çıkmalıyız. Denizle barışık ve iç içe yaşayan insanlar olmalıyız."

Bu haber 1375 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Atiker Konyaspor Maçını Kazanmak Zorundayız
Ç.Rizesporlu Ali Çamdalı Konyaspor maçını kazanmak istediklerini söyledi
Yorum : 0
Rizespor
Taraftar Galibiyete İnanıyor
Hafta sonu Atiker Konyaspor’u Çaykur Didi stadında konuk edecek Çaykur Rizespor’ da taraftarlar galibiyet konusunda takımlarına güveniyorlar.
Yorum : 0
Magazin
`Çayımızın Sorunlarına Birlikte Çözüm Bulalım`
Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan ve Genel Sekreteri İsmail Kocaman Rize MHP İl Başkanlığı’na atanan İhsan Alkan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Yorum : 0
Magazin
Başkan Gültekin Kan Bağışında Bulundu
Rize’nin Ardeşen İlçe Belediye Başkanı Hakan Gültekin, Rize Kızılay Kan Merkezi`nin Kan Bağış Toplama Kampanyasına katılarak kan verdi.
Yorum : 0
Kültür Sanat
Rize Kitap Günleri Fuarı’ Açıldı
Rize Belediyesi`nin desteklediği Rize Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün katkılarıyla Rize`de uzun süredir hayali kurulan ve uzun uğraşlar sonucu bugün açılışı gerçekleşen "Rize Kitap Günleri" fuarı vatandaşlar tarafından ilgi gördü.
Yorum : 0
Rizespor
Sıra Geldi Atiker Konyaspor’a
Çaykur Rizespor Kalecisi Gökhan AkkanKonyaspor` u yenip yeni bir çıkış başlatmak istediklerini söyledi
Yorum : 0
Konya Mesaisi Sürüyor 17 Ekim 2018 Çarşamba 10:21:00
Galibiyet Bizi Daha Büyük Hedeflere Götürecek 17 Ekim 2018 Çarşamba 10:19:00
Güneysu`da Sempozyum Heyecanı 16 Ekim 2018 Salı 22:27:00
Gaziantep’te Düzenlenecek “Rize Günleri” Tehir Edildi 16 Ekim 2018 Salı 22:25:00
ÇAYKUR Genel Müdürü Yüce, Basın Mensubu Kardeşlerini Konuk Etti 16 Ekim 2018 Salı 15:13:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Ekmekte zam tartışması! Üretim 1 hafta içinde durabilir
Fırıncılar 250 gram ekmeğin 1.25 TL`den satılmaya devam etmesi halinde üretimin durabileceği konusunda uyarıyor. Bu fiyatın sürdürülebilir olmadığını anlatan fırıncılar, "Bizim amortisman, çalışan tazminatlar, lojistik gibi masraflar hariç maliyetimiz 1.25 TL. 1 hafta içinde ekmek üretimi durabilir" diyor.
Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!  Kaynak Yeniçağ: Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!
TÜİK`in verilerine göre, tarım arazilerinin kapladığı alan Türkiye’de 1992 yılında toplam 27,6 milyon hektar iken, 2017 yılında 23,4 milyon hektara geriledi. 25 yılda yaklaşık 4 milyon hektar yani yaklaşık Konya ili büyüklüğünde tarım arazisi kaybedildi.
Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi  Kaynak Yeniçağ: Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı`nın, Suudi Arabistan`ın İstanbul Başkonsolosluğu`na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan Türk ve Suudi yetkililer konsolosluktan ayrıldı.
MHP`li Enginyurt`tan sert sözler: Siyasi bedeli ağır olur
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Tarım Bakanı Pakdemirli`nin fındık ile ilgili açıklama yapmamasına sert tepki gösterdi. Bakan Pakdemirli`nin "TMO`nun bugün mısır alımına başlandığı" açıklamasına MHP`li vekil Enginyurt, "Sayın Tarım Bakanı,TMO ne zaman fındık alımına başlayacak? Fındık üreticisini delirtmeyin. Siyasi bedeli ağır olur." dedi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3547
İzlenme 8210
İzlenme 5871
İzlenme 6622
VİDEO GALERİ
İzlenme 5493
İzlenme 5713
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu