Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Karadeniz`de Balık Türü Azaldı
07 Mart 2012 Çarşamba 12:40:00 / Rize Haber
Rize Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semih Engin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karadeniz`deki balık türlerinin azalmasında birinci etkenin aşırı avlanma, ikincisinin ise kirlilik olduğunu belirtti.
12:13Taylan; Müslüman Uygur Türklerine Yapılan Zulmü Kınadı12:46 Kadınlar yapabileceklerinin farkında olsunlar21:44 Çakur Genel Müdürlüğü Çevresi Çay Bitkisiyle Süslendi21:38Vali Çeber Yatırımları Yerinde İnceledi15:13Kendirlide Kenevir Açılımı15:08Vali Çeber, Muhtarları Dinledi16:07RTSO Başkanı Karamehmetoğlu’ndan Önemli Açıklamalar12:29 Sokakta Kalan Anne Köpek Ardeşen Belediyesi`ne Sığındı12:01Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’na 4 Üst Geçit Yapılacak14:59Rizeli Muhtar Karayollarından Çok Dertli.23:20 RTEܒ lü Genç Kansere Yenik Düştü23:20 RTEܒ lü Genç Kansere Yenik Düştü16:00Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vefat eden dayısı Rize’de toprağa verildi13:58 Rize’de Dev proje. ‘Her Dem Toprak İçin’

Rize Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semih Engin, literatürde Karadeniz`de 161 balık türünün yaşadığı söylense de yaptıkları çalışmada 102 balık türünü tespit edebildiklerini söyledi.

Engin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karadeniz`deki balık türlerinin azalmasında birinci etkenin aşırı avlanma, ikincisinin ise kirlilik olduğunu belirtti.

Kirliğin genellikle Avrupa`dan gelen Tuna, Dinyeper ve Dinyester nehirleri ile gerçekleştiğini ifade eden Engin, şöyle devam etti: "Karadeniz`in kirlenmesinde Türkiye`nin payı nispeten az. Tuna, Dinyeper ve Dinyester`in toplam su miktarı Karadeniz`e dökülen toplam nehir girdisinin yüzde 67`sini oluşturmaktadır. Bu üç nehir, sanayi atıklarını ve geçen yıl Macaristan`ın neden olduğu kırmızı çamuru Karadeniz`e taşımıştır. Uluslararası sözleşmelerle bu durumun önüne geçilmeye çalışılsa da kirletici etkileri hala devam etmektedir." Karadeniz`e kıyısı olan 6 ülke olmasına rağmen nehirler vasıtasıyla 21 ülkenin kirleticilerinin Karadeniz havzasında biriktiğini dile getiren Engin, şöyle konuştu: "Karadeniz`in Türkiye kıyılarında ciddi sanayileşme olmamasına rağmen, kıyı şeridine yakın yerleşimden dolayı evsel atıkların direkt denize deşarjı olumsuz etkiler oluşturuyor. Sakarya, Kızılırmak, Yeşilırmak gibi büyük nehirler de İç Anadolu`daki sanayi atıklarını Karadeniz`e taşıyor. Karadeniz Bölgesi`nde organik tarımın yeterince yaygınlaşmamış olması da tarımsal faaliyetlerde kullanılan zirai ilaçların ve gübrelerin yağışlarla derelere ve denize ulaşmasına neden oluyor."

Besin zincirindeki azalma hamsiyi etkileyecek

Sağlıklı bir ekosistemin göstergesi olan büyük avcı balıklarının artık Karadeniz`de yaşamaması veya sayılarının oldukça azalmasının Karadeniz ekosisteminde bazı şeylerin yanlış gittiğinin göstergesi olduğunu dile getiren Engin, "Örneğin mahmuzlu camgöz köpek balığı türüne 10-15 yıl öncesine kadar fazla rastlanılmasına rağmen günümüzde bu sayı oldukça azaldı. Bu türün Karadeniz`deki nesli tehdit altındadır" diye konuştu.

Karadeniz`e akan nehirler ve akarsuların sadece kirleticileri taşımadıklarını vurgulayan Engin, şunları kaydetti: "Nehirler bitkisel organizmalar için yaşamsal önem arz eden birçok besleyici minerali de Karadeniz`e taşırlar. Bunlar besin zincirinin temel yapı taşlarıdır ve Karadeniz`in verimliliğinin nedenidir. Son yıllarda inşa edilen onlarca baraj ve hidroelektrik santralleri, Karadeniz`e giriş yapan besin zincirinin temel yapı taşlarını önemli ölçüde engellemektedir. Bunun Karadeniz`e olan etkilerini zaman içerisinde görülebilecektir. Besin zincirindeki bu azalma öncelikle hamsiyi etkileyecektir." Engin, son 50 yıldır belirgin olarak hissedilen ve hala hissedilmeye devam edilen iklim değişikliğinin kapalı bir havza olan Karadeniz için oldukça önemli olduğunu vurgulayarak, şunları belirtti: "İklim değişikliği yaşayan organizmaların biyolojileri ve ekolojileri olumsuz yönde etkilenmektedir. Son bir kaç yıl içerisinde Doğu Karadeniz kıyılarında ilk defa tespit edilen ve yerleşik popülasyonları gözlenen Akdenizli 5 kaya balığı türünün olması, günümüzde de bu sürecin devam ettiğinin bir ispatıdır. Ancak esas korkulan Kızıldeniz ya da Pasifik göçmeni türlerin Karadeniz`e yerleşmesidir. Ekosisteme sonradan katılan türlerin nasıl etki yapacağı tahmin edilememektedir. Kapalı ve nispeten küçük olan Karadeniz`de istilacı karakterdeki türlerin olumsuz etkilerini geçmişte dramatik bir şekilde yaşadık."

Araştırma 10 yıldır sürdü

Semih Engin, Karadeniz`de yaşayan balık türlerinin tespit edilmesi amacıyla Rize Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi olarak yaklaşık 10 yıldan bu yana Karadeniz`de yürüttükleri çalışmaların son aşamasına geldiklerini anlatarak, şunları söyledi: "Bolluk ve bereketin simgesi olan Karadeniz son 50-60 yıldır kara bahtı ile baş başadır. Yaptığımız çalışmada Karadeniz`de yaşayan balık türlerinin üçte birinin artık yaşamadığını belirledik. Literatürde Karadeniz`de 161 balık türünün yaşadığı söylense de yaptığımız çalışmada 102 balık türünü tespit edebildik. Bu da Karadeniz`de biyolojik çeşitliliğin azaldığını ortaya çıkardı.

Rakamlar önceden Karadeniz`de yaşayan 59 balık türünün neslinin yok olduğunu gösteriyor. Karadeniz`de artık olmayan balık türlerinden bir kısmı Akdeniz kökenli olup, burada yaşayan popülasyonları tükenmiştir. Ancak daha vahim olanı Karadeniz endemiki olan Mersin balığı türleri gibi bazı canlıların tamamen nesilleri tükenmiştir. Bu olumsuz süreç devam etmektedir. Karadeniz`de yaşayan bazı balık türlerinin nesli tehdit altındadır ve risk artarak devam etmektedir. Bu canlılar uluslararası sözleşmelere göre koruma altındadırlar.

Ancak ekonomik getirileri nedeniyle ya da bilinçsiz davranışlar sonucu bu canlıları balık marketlerin tezgahlarda görebilmekteyiz." Kanun koyucuların ve uygulayıcıların doğayı koruma noktasında yetersiz kaldığının aşikar olduğunu dile getiren Engin, sözlerini şöyle tamamladı: "Toplumun genelinin bilinçli olup etkili bir koruma stratejisi belirlenmesi ve uygulanmasına katkı sağlaması gerekmektedir. Kanunlar, kurallar ve kontroller olmalıdır.

Ancak avlanması yasak bir türü ya da küçük boydaki balıkları satın alıp tüketen bizlerin de suçu vardır. Sahip olduğumuz doğal zenginlikleri iyi tanıyıp sahip çıkmalıyız. Denizle barışık ve iç içe yaşayan insanlar olmalıyız."

Bu haber 1415 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Eğitim
Rize’de 67 Bin Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı
Rize’de 323 örgün eğitim kurumunda, 67.362 öğrenci karne heyecanı yaşadı. Rize’de Taşlıdere Gazi İlk ve Ortaokulu’nda karne dağıtım törenin düzenlendi. Törene, Rize Valisi Kemal Çeber, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli şube müdürleri ile okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda veli katıldı.
Yorum : 0
Magazin
Çayeli Bakır’a Sosyal Diyalog Ödülü
Türkiye’nin örnek yeraltı maden işletmelerinden Çayeli Bakır, çalışanlara yönelik iletişim çalışmalarıyla ve endüstri ilişkileri uygulamalarıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (AÇSHB) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi tarafından yürütülen Şirket Düzeyinde Sosyal Diyalog Konusunda En İyi Uygulama Yarışması’nda ödüle layık görüldü.
Yorum : 0
Siyaset
“Çevresel Hassasiyetin Devam Etmesinden Mutluyum”
TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, plastik kullanımının azaltılması amacıyla çıkarılan Çevre Yasası’nın her evde tartışıldığını belirterek, “Yasa çıktıktan sonra Türkiye’de tartışıldı. Özellikle çağımızın, ülkemizin ve dünyanın da en büyük sorunlarından birisi çevresel sorunlardır. Bu çevresel sorunlarla ilgili zihniyet değişikliğini hep beraber yaşamamız lazım. Toplumumuzda 81 milyonun çevresel hassasiyetlerinin artarak devam etmesinden mutluyum.” dedi.
Yorum : 0
Eğitim
Yusuf Delihasan’a Sürpriz Doğum Günü Kutlaması
Rize Valisi Kemal Çeber, İstiklal İlkokulunu ziyaret etti ve ‘Özel Eğitim 4. Sınıf’ öğrencisi Yusuf Delihasan’ a doğum günü sürprizi yaptı.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Başkan Kasap’tan Yarıyıl Tatili Mesajı
Rize Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, ilk ve orta dereceli okullarda başlayan yarıyıl tatili nedeniyle öğretmenler, öğrenciler ve velilere yönelik bir mesaj yayımladı.
Yorum : 0
Sağlık
Rize’de otizmli ailelere yönelik eğitimler sürüyor
Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı kapsamında Rize İl Sağlık Müdürlüğü ve Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneği(ROMED) koordinasyonuyla otizmli ailelere yönelik eğitim programları düzenleniyor.
Yorum : 0
Taraftarımızı Maça bekliyoruz 18 Ocak 2019 Cuma 12:34:00
Yaptığı Resimle Türkiye İkincisi Olan Öztürk, Ödüllendirildi 18 Ocak 2019 Cuma 12:26:00
Vali Çeber, Öğrencilerden Gelen Davete Kayıtsız Kalamadı 18 Ocak 2019 Cuma 12:24:00
Puan Kaybetme Lüksümüz Yok 18 Ocak 2019 Cuma 12:21:00
Karne, Başarının Tek Göstergesi Değildir! 18 Ocak 2019 Cuma 12:18:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
TÜİK, `asgari ücret 2 bin 213 lira 40 kuruş olmalı` dedi
TÜİK, asgari ücret ile ilgili ağır statüdeki işlerde çalışanlarda 2 bin 213 lira 80 kuruş olması gerektiğini Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı
İşte 16 yılın Türkiye’ye faturası
Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman, elinde tablo ve karne ile Ak Parti dönemindeki 16 yılda gerçekleşen artışları anlattı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3623
İzlenme 8283
İzlenme 5946
İzlenme 6692
VİDEO GALERİ
İzlenme 5567
İzlenme 5813
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu