Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Karal, `deniz uçakları ifadem yanlış anlaşıldı`
07 Aralık 2012 Cuma 11:22:00 / Siyaset
Deniz uçakları sözünün yanlış anlaşıldığını söyleyen Rize Milletvekili Hasan Karal, Rize`ye havaalanı konusunda yoğun çalışma içinde olduklarını söyledi.
00:59Arakan’da Yaşanan Katliamı Lanetliyoruz19:32AK Parti Güneysu’da Mehmet Akif Karslı Güven Tazeledi10:48Yeni Ekmek Fiyatı Vatandaşa Zulümdür23:01Ak Parti Rize`de Merkez İlçe Adayı da Başkanı da Değişiyor00:45CHP Rize İl Başkanı Rakıcı`dan, `Baskıcı ve Zorba Rejim` Vurgusu16:43Ovit Tüneli Dünyanın En Uzun Çift Tüp Üçüncü Tüneli01:07Erdoğan’dan Karavin Ailesine Taziye Ziyareti02:15Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize`de Markete Girdi, Alışveriş Yaptı11:01Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ayder Ve Uzungöl Açıklaması10:59Teşkilatlarımızda kapsamlı bir değişim yapmak durumundayız10:58Cumhurbaşkanı Erdoğan Ovit Tüneli`nde İncelemelerde Bulundu18:40Erdoğan, Rize Havalimanı Deniz Dolgu Sahasında İncelemelerde Bulundu18:38Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize`de İncelemede Bulundu14:40Rize’de Sitem Eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Bekaroğlu’ndan Sitem


AK Parti Rize İl Başkanı Hasan Karal, Rize Limanı`na deniz uçakları indirilmesi ile ilgili AK Parti Rize İl danışma meclisinde yaptığı konuşmanın yanlış anlaşıldığını öne sürdü.

Yazılı bir açıklama yapan Karal, konunun Artvin milletvekili İsrafil Kışla ile aralarında geçen bir espri konusuyla alakalı olduğunu öne sürerek, "Bu espri konusu, kamuoyunda Rize havalimanı projesini ötelediğimiz veya yok saydığımız gibi bir algı oluşturması şahsımı fazlasıyla üzmüştür. Daha çok turizm amaçlı kullanılan, bizim turizm vizyonumuz açısından son derece önem arz eden önemli bir projeyi izah ederken kullandığımız cümleler, daha önceleri İsrafil Bey’le deniz uçakları hususunda aramızda geçen bir espri konusunu teşkilatlarımızla paylaşmaktan ibarettir. Konuşmamızı esas amacından kopararak Rize havalimanı projesi için çalışmaktan vazgeçtiğimiz veya bu projeyi ötelediğimiz ana fikrine ulaşmanın en hafif tabirle şahsıma yapılmış bir haksızlık olacağı kanaatindeyim." dedi.

Karal açıklamasına şöyle devam etti: "Nitekim Artvin milletvekilimiz İsrafil Bey benden sonra yaptığı konuşmada aynı espriyle vurgu yaptığı gibi Rize ve Artvin’in bir havaalanına ihtiyacı olduğunu ve Rize milletvekillerimizle birlikte bu hususta yoğun bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini açıklamıştır. İktidara geldiğimiz 3 Kasım 2002 den beri Rize’nin marka şehir olması için önemli adımlar attık, atmaya da devam ediyoruz. Marka şehir olabilmenin yolunun bütün ulaşım araçlarını kullanabilen bir şehirden geçtiğini de tüm Rize kamuoyunun takdir edeceği üzere iyi bilenlerdeniz. Bu amaçla öncelikle Karadeniz sahil yolu ve neredeyse imkânsız gibi bakılan ve çok uzun yıllardır Rize kamuoyunu meşgul eden Ovit tüneli projesini gerçekleştirdik. Rize, Ovit tüneli tamamlandığına tüm bölgelere karayoluyla bağlantısı AB standartlarında gerçekleşmiş bir il olacak."

AK Parti RizeMarka şehir olmanın öncelikleri arasında hava ve demiryolunun geldiğini söyleyen Karal, "Bu uğurda çalışmalarımız hiçbir şekilde sarsıntıya uğramadan devam etmektedir. Deniz uçakları meselesi Rize’ye kazandırılmış ekstra bir yatırımdır. Bu uçakların havaalanının yerini karşılaması mümkün olmadığı gibi şahsıma ait böyle bir beyanat da yoktur. Havaalanından vazgeçtiğimiz ya da havaalanıyla ilgilenmediğimiz şeklindeki çıkarımlar gerçeği yansıtmadığı gibi bizim kendimize çizdiğimiz Rize vizyonunun çok gerisinde bir yerlere denk düşmektedir. Bu vesileyle havaalanı konusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyorum." ifadelerini kullandı.

KARAL NE DEMİŞTİ:

AK Parti Rize İl danışma meclisindeki konuşmasında, Rize-Artvin arasında bir havaalanı projesi düşündüklerini hatırlatan AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, izleyicilerin alkışlaması üzerine, “Hemen alkışlamayın. Biraz suya düştü bu iş. Niye suya düştüğünü açıklayayım: biz bunu kamuoyu ile paylaşmadan önce kendi aramızda nerede hayal edebiliriz diye düşünürken, en büyük desteği tabi bize Artvin Milletvekilimiz (İsrafil Kışla) veriyordu. Hükümetimizin genel projeksiyonu gereği ortalama iki ile bir havaalanı düşüyor. Rize Artvin arasında biz bunu acaba yapabilir miyiz yapamaz mıyız diye hayal ederken, İsrafil Abim bu ara bir keşif gerçekleştirdi. Bu keşif, hem biraz bizim moralimizi bozdu, hem de biraz bizim de hoşumuza gidecek adım oldu.” dedi.

HAVAALANINA GEREK YOK, UÇAKLAR LİMANA İNECEK!

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’nın suya inebilen bir uçak bulduğunu ve ‘artık benim Rize’deki havaalanına ihtiyacım yok, Trabzon’dan gelirken, o sudan suya inen uçağı kaldıracağım, Borçka gölüne indireceğim’ dediğini anlatan Karal, “Yani, biliyorsunuz, hava taksiler çıktı. İstanbul Haliç’ten Bodrum’a seferler başladı. Şimdi de Haliç ile zannediyorum Ankara Gölbaşı arasında başladı. Artık bu işler kolaylaşmaya başlıyor ama her hâlükârda belki Ankara’nın Gölbaşı’sından Rize’ye böyle sudan suya inen uçak getirebiliriz diye Rize Limanı projesi içine o uçakların yanaşabileceği terminali ilave ettik. Rize limanı inşaatı başladı. Limanın içinde bir yere o uçağın inebileceği, rahat yanaşabileceği bir bölümü de proje kapsamına dâhil etmiş olduk. Yani artık bir taraftarı kaybettik. Artvin Borçka gölüne uçakları indirmeye niyetlendiği için biz kendi kaderimizle başbaşa kalmış durumdayız. İnşallah ona da biz kendimiz bir karar vereceğiz.” diye konuştu.

BAYRAKTAR: HAVAALANINI İSTİYORUZ

Karal’ın ardından konuşma yapan diğer Milletvekili Nusret Bayraktar, Karal’ın liman içindeki deniz uçakları için yapılacak terminalin havaalanı ihtiyacını ortadan kaldırmayacağını, deniz uçaklarının tur ve turizm amaçlı nostaljik ya da fantezi olarak kalacağını söyledi. Havaalanı konusunda Karal gibi düşünmediğini ifade eden Bayraktar, partililerden büyük alkış aldı.

Gelişen ve değişen dünya şartlarına, ülke şartlarına bakıldığında, Rize ile Artvin arasında mutlaka bir havaalanına ihtiyaç bulunduğunu belirten Bayraktar, her ne kadar Rize limanı içerisinde genişletilmiş, fırtınalı havalarda uçakların inebileceği bir terminal yapılsa da, her ne kadar Borçka barajına ufak tefek uçaklar inse de, Rize ve Artvin’in havayolu ulaşım ihtiyacının bununla karşılanabilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan’ın 60 km mesafedeki Batum Havaalanının da kullanılabileceğini söylediğini hatırlatan Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, “Ama gelişen dedik, değişen şartlar dedik. Düne kadar havayolları lükstü. Şimdi, bizim dönemimizde havayolları halkın yolu oldu. Trabzon’da inen kalkan uçak sayısı günde 40 tane. Buradaki yolcunun yüzde 35’i Rize ve Artvin’in… Artvinlilerin büyük bir bölümü uzak olduğu için zaten gelmiyor, binmiyorlar. Niçin, uzaktır; ya Batum’a giderim, ya Erzurum’a giderim, ya da Trabzon’a gidene kadar arabayla gider gelirim diyorlar.” şeklinde konuştu.

Rize ile Artvin arasında yapılacak havaalanından Artvin Milletvekili Kışla’nın vazgeçmediğini bildiğini ifade eden Nusret Bayraktar, bir küçücük, denizlere, göllere inen uçaklara Kışla`nın şimdilik razı olduğunu kaydetti.

HAVAALANSIZ MARKA ŞEHİR OLMAZ

Geçmişte Ovit tüneli için de gereksiz olduğu şeklinde değerlendirmeler yapıldığını hatırlatan Bayraktar, marka şehir olabilmenin koşullarından birinin havaalanı olduğunu dile getirdiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çünkü marka şehirlerden bahsetmiştik, dikkat edin. Türkiye, Ak Parti iktidarıyla Sayın Başbakanımızın önce 2023, sonra 2071 vizyonu ile çok yakında dünya devletleri arasında 16. sıraya ilerleyen ekonomik büyümenin yanında 2023’e kadar 10. sıraya, fert başına milli gelirde 3 bin dolardan şimdi 10 bin dolar; 2023’e kadar 20-25 bin dolara kadar çıkacak. 1000 kişiye 80 otomobil düşerken, Avrupa’da 600, Türkiye’de 180 bile değil. Biz bu yaz, Ramazan ve Kurban bayramlarında 500 bin aracın Rize ve çevresine geldiğini, yolların kapandığını, Ovit tarafında da Ayder tarafında da Borçka tarafında da araçlarla trafik sıkışıklığına şahit olduk. Gelişen bu şartlar çerçevesinde uçağa binenlerin sayısı her gün artınca, Rize ile Artvin arasında alternatif bir havaalanı olunca; insanlarımızın daha çok uçağa binme alışkanlığı olarak bu havaalanlarına ihtiyaç duyulacak, ayrıca Sayın Başbakanımız Ovit tüneli öncesi, Ovit tüneline şimdilik gerek yok deniliyordu. Sn. Başbakanımız, belli bir zaman içinde olgunlaşmadan, 40 yıl önce 30 yıl önce 20 yıl önce 10 yıl önce Ovit tüneli tartışılıyorken, Sn. Başbakanımız Ovit tüneline de şimdilik hayır diyordu. Rize’ye üniversite olur mu olmaz mı derken küçük bir fakülte ve fakülte birliği, daha sonra ilçelere yüksekokulların bağlantısı yeterli diyordu. Ama gelişen Rize ve çevresindeki hareketlilik; hem Ovit tünelinin temelinin atılmasını, hem Güney Çevre Yolunun yapılmasını, hem Rize Üniversitesi marka üniversite olsun diye bütün ilçelere fakülte kurmasını, arkasından da Türkiye’de en prestijli üniversite olabilmesinin ayağı olan isim arayışında da Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olmuştur.”

KALİTELİ EĞİTİM İÇİN HAVAALANI

“Buradan bir şeyler anlamıyor muyuz? Marka üniversitede eğitim görürken önce 3 bin, sonra 6 bin, sonra 9 bin, daha sonra 12 bin öğrenci varken; şimdi üniversitemizde 14 bin öğrenci var. Bunu 30 bine çıkarmayı hedefliyoruz. 30 bin öğrencinin kaliteli eğitim alması için bir; fiziki mekânları iyi olmalı, iki; kaliteli öğretim görevlileri gelmeli ve bu 30 bin öğrenci nereden gelecek; sadece Rize, Artvin, Trabzon’dan gelmeyecek, çeşitli yerlerden gelecek; havaalanına ihtiyaç var, profesörler gelecek; havaalanına ihtiyaç var. Dolayısıyla kaliteli eğitim için de havaalanına ihtiyaç var.”

DENİZ UÇAKLARI NOSTALJİKTİR

“Her ne kadar iki önemli isim, havaalanı ile ilgili şimdilik ihtiyaç yok diyorlarsa da; ben tekrar altını çiziyorum; bugün gereklidir demediğiniz taktirde; Ovit gibi, Güney Çevre Yolu gibi; önceden hayal diyerek talep etmediğiniz taktirde, ‘nasılsa Rize ve Artvin mevcut denizlere ufak uçaklar inip kalkacak, havaalanı istemiyorlar’ derler, bunu uzatırlar. Onun için Sayın Vekilim, siz onunla yetinmeyin, mutlaka bu havaalanına ihtiyacımız var. O göllere inen uçakları zaten alalım, fark etmez. Çünkü artık Türkiye gelişiyor, büyüyor. Hem yakında özel sektör bu işleri yapmış olacak ama Karadeniz’in hışımlı dalgalarına ne kadar mendirek yaparsanız yapın, verimli uçuşu deniz üstünde yapamazsınız. Bunlar daha ziyade tur ve turizmle ilgili, nostaljik veyahut fantezi olarak kalır. Şimdi bunu söylerken, onu küçümsemiyorum. Bunu hatta THY’den bir arkadaşımız dedi ki, ‘biz sizin bu isteklerinizi karşılamak için önce denize inen uçakları getirelim.’ Bu isteklerimiz aslında denize inecek uçakları da erkene aldırma fırsatı açısından önemli. Bunu böyle söyleyelim. Eğer böyle dile getirirsek, inanıyorum ki, o zaman liman daha da büyüyecek. Büyüyen liman içerisinde denize inecek uçaklarla ilgili Hamdi Topçu öyle söyledi; ‘bu konularla ilgili sizin çok yoğun bir talebiniz var. Bu isteğinize cevap verebilmek için bir an önce o bölgeye deniz uçakları göndermek istiyorum’ dedi. Demek ki, bizim bu taleplerimiz bu noktalara getirmiş oldu.”

YANLIŞ ANLAMA VAR

Rize-Artvin Havaalanı ve deniz uçakları ile ilgili her iki milletvekilinin farklı değerlendirmeleri sonrası konuşmasında konuyla ilgili açıklamada bulunan Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, “Bizim havaalanından vazgeçmeye asla niyetimiz yok. Artvin ve Rize olarak biz mutlaka ortak kullanacağımız bir havaalanının yapılması noktasında kararlıyız. Bu konuda Hasan Bey’le (Karal) beraber DLH Genel Müdürü ile bir toplantı yaptık. O takibini devam ettiriyor, mutlaka bir çözüme kavuşturma noktasında... Hele sizin bu heyecanınızı, bu gayretinizi gördükten sonra, biz burada inşallah iyi bir sonuç alacağımıza inanıyorum.” dedi.

Deniz uçakları konusunda devletin değil, özel sektörün faaliyet gösterdiğini aktaran Kışla, “Özel sektör bir yıldır böyle bir faaliyete başladı. Bu uçaklar, karadan karaya da denizden denize de inen uçaklar. 800 metrelik bir çim sahaya bile inebiliyor. Yani bunlar artık Türkiye’de yaygınlaşacak belli ki... 1 tane idi, şimdi 3 tane daha alacaklarmış. Şimdi tabi bunlar havaalanları için mani değil, turizm amaçlı olarak kullanılan hizmetler. Bu şartlarda elbette ki, hava ulaşımı zor olan yerlere ama turistik açıdan mutlaka o bölgelere çok rahatlıkla inebilir, bunu da Rize çok farklı yerlerde değerlendirebilir. Çünkü, dolmuş taksi gibi bunlar görev yapmak istiyorlar. Sadece bir nokta ile yetinmeleri mümkün değil. O güzergahta başka yerlere daha gitmeleri lazım. Belki Ardahan’a gider, belki Şavşat’a inebilir. Yani bunlar özel sektörün zaman içerisinde değiştireceği imkanlar. Tabi bu imkandan da istifade etmek lazım, o farklı bir şey." diye konuştu.

HAVAALANI İHTİYAÇ

Havaalanının Rize ve Artvin için mutlak bir ihtiyaç olduğunu sözlerine ekleyen Kışla, “Artvin’in çok hareketli bir nüfusu var. Kışın Anadolu’ya, yaz aylarında tamamen Artvin’e hareket ediyor. Ve ulaşım noktasında çok sıkıntı çekiyoruz. İnşallah birlikte bunu başaracağımıza inanıyorum. Hasan kardeşimiz de bu noktada yanlış anlaşılmış olmasın; sanki havaalanına karşıymış gibi… Asla böyle bir şey söz konusu değil. Ama ekstradan denize inen uçaklardan da istifade edilmesi noktasında özel sektör müteşebbisi olursa başımızın üstünde yeri var. Bunun için bu mekanları da bunlara hazırlamamız lazım.” ifadelerini kullandı.
Bu haber 1246 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Düelloyu Rizespor Kazandı 4-3
Çaykur Rizespor, Milli aradan sonra da hız kesmedi ve İzmir deplasmanında Altınordu`yu gole doyurdu.
Yorum : 2
Rize Haber
Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi
RİZE`nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi`nde yapımı planlanan Sesli Hidroelektrik Santral (HES) projesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü `Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir` kararı verdi.
Yorum : 0
Spor
Pazarspor Darıca`yı Ağırlıyor
Bu sezon güçlü bir kadro kuran ve şampiyonluk parolasıyla başladığı lige ilk hafta deplasman galibiyetiyle merhaba diyen Pazarspor, sahasındaki ilk maçta Darıca Gençlerbirliği ile karşılaşacak.
Yorum : 0
Rizespor
RİZESPOR`DA YENİ YÖNETİM NETLEŞMEYE BAŞLADI
Başkan Kemal Yardımcı, 17 Eylül’ de yapılacak olağan üstü kongrelerde yeni yönetimde yer alacak isimleri netleştirmeye başladı. Yardımcı, “Yönetimde görev alacak herkesin önceliği Rizespor olacak” dedi
Yorum : 0
Rize Haber
Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı
Rize’nin Güneysu ilçesinde doğalgaz borusu döşemesi için çalışma yapan araç uçuruma yuvarlandı. Kazada 2 kişi yaralandı.
Yorum : 1
Ekonomi
2 Kilo Ağırlığında Turp Şaşırttı
Rize`nin Çamlıhemşin ilçesinde bir vatandaş, bahçesinde 2 kilo ağırlığında turp yetiştirdi.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor Muhammet`i Pazarspor`a Kiraladı 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:50:00
Ramos Sakatlandı Miloseviç`i Aldık 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:48:00
Yeşil Yol Projesiyle Karadeniz Yaylaları Ayder`den Katbekat Rezil Olur 08 Eylül 2017 Cuma 23:38:00
Çaykur Rizespor, Beşiktaş`tan Milosevic`i kiraladı! 08 Eylül 2017 Cuma 23:31:00
Ziraat Türkiye Kupası Kuraları Çekildi. İşte Rizespor ve Pazarpor`un Rakipleri 08 Eylül 2017 Cuma 23:29:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3404
İzlenme 8052
İzlenme 5734
İzlenme 6493
VİDEO GALERİ
İzlenme 5355
İzlenme 5586
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu