Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Karal’ın Duası: Keşke Elim Kırılsaydı
13 Nisan 2016 Çarşamba 23:36:00 / Siyaset
Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı. İlk kez TBMM’de çay ve çay üreticisinin sorunlarını bu kadar kapsamlı olarak ele alındı. Yaklaşık iki saat boyunca TBMM genel kurul salonunda konuşmacılar, çay ve üreticilerin sorunlarını anlattı. CHP’nin araştırma komisyonu kurulması önerisi AKP oylarıyla reddedildi.
22:52 Alkan MHP Rize İl Başkanı Oldu12:45 Bilimsel ve Laik Eğitim Vurgusu…12:36 CHP`den Eğitime 12 Soruna 12 Çözüm Önerisi!22:21 Ak Parti Rize’de Yeni Yürütme Kurulu Belli Oldu09:49 Rize’nin renkli ismi Memleketinden Başkan adayı21:30İYİ Parti Rize’de 80 İstifa16:18İYİ Parti Trabzon Milletvekili Örs, TBMM’ye “Vampir Kelebek” İle İlgili Soru Önergesi Verdi14:13 Rize Belediyesi’nde Tüm Engellemelere Rağmen İz Birakan Hizmetler Verdik12:55CHP li Vekiller Ekonomik Krizin Çözüm Yollarını Arıyor10:27 Daha İyi Bir Rize İçin Seçimleri Alacağız09:11Yerel Seçimde İttifak Diye Bir Şey Olmaz08:38 CHP 2019 Seçim Startını Verdi09:09Rize`de Trafik Düzenleme Toplantısı Yapıldı12:13 `Yaralarının Sarılmasının Takipçisi Olacağız!`


 

 

KARAL DUA ETTİ: KEŞKE ELİM KIRILSAYDI

Önergenin görüşülmesi sırasında; konuşmasını rakamlarla dolduran ve konunun etrafından dolaşan Rize Milletvekili Hasan Karal ile İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu arasında gerilimli bir polemik yaşandı. Bekaroğlu’nun “Sen imamlık yaparken ben çayı ve sorunlarını bu kürsüde anlatıyordum” sözünü hakaret olarak algılayan Karal, “1999’da benim gibi imamların sayesinde seçildin. Sana oy vermiştim, keşke sana oy veren elim kırılsaydı.” diye cevap verdi.

ÇAY ÜRETİCİSİNİN SORUNLARININ ARAŞTIRILMASI AKP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı olan aynı zamanda fahri Rize Milletvekili olarak çalışan Prof.Dr. Mehmet Bekaroğlu ve arkadaşları çayın sorunlarının araştırılması için CHP Grubu olarak bir araştırma komisyonu kurulmasını önerdi.

Önerge hakkında CHP adına konuşan Prof. Bekaroğlu, çayın yüzde 55’inin devlet tarafından ÇAYKUR’da işlendiğini, kalan yüzde 45’inin ise özel sektör tarafından işlendiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Rize’deki bir konuşmasında Çaykur’un aldığı yaş çay bedellerini bir sonraki ay ödediğini, özel sektörün ödemelerine ise karışmadıklarını söylediğini hatırlatarak, “Oysa bölgede devletin izni ile çay tarımı yapılıyor. Devletin izniyle tarla açabiliyorsunuz ve işleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla, siz ‘Evet, bunu özel sektör alıyor, o ne yaparsa yapsın, serbest ticarettir.’ filan diyemezsiniz.” şeklinde konuştu.

Bekaroğlu, şunları söyledi:bekaroglu1

“Bakın, durum şöyle: Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, evet, geçen sene 1 lira 70 kuruş verdi devlet fakat özel sektör 1 lira 30 kuruşa, 1 lira 40 kuruşa çay aldı ve enteresan bir şekilde bu aldığı çayın bedelini ne zaman ödeyeceği, nasıl ödeyeceği, parayla mı ödeyeceği yoksa kuru çayla mı ödeyeceği, bunların hiçbiri belli değil. Herhangi bir sorun olduğu zaman da özel sektörle aranızda herhangi bir anlaşma yoktur, “çay karnesi” diye bir pusula verir elinize; onun altında da ince harflerle “Bir anlaşmazlık durumunda İstanbul mahkemeleri yetkilidir.” diye de yazılıdır. Ayrıca, bölgede özel sektörün çay alabilmesi için her sezon ÇAYKUR’un uygulamış olduğu kota yani o sürgünde dönüm başına vereceği çay, yine günlük kontenjanlar mevcuttur. Bu sebepten dolayı çayı toplayıp fabrikaya teslim etmek neredeyse bir işkence durumuna gelmiştir.”

KARAL LAFI DOLAŞTIRDI, KONUYA GELEMEDİ

Konu üzerinde MHP ve HDP Milletvekilleri de partileri adına görüşlerini ifade ederken, AKP adına konuşan Rize Milletvekili Hasan Karal, 2002 yılında iktidara gelen AKP’nin çayın bütün sorunlarını ortadan kaldırdığını anlattı. Bol bol rakamlar veren Karal, yüzde 45’ini özel işletmelerin oluşturduğu çay sektörünün sadece yüzde 55’inden söz etti.

FABRİKALARI SAYAMAZSIN

Konuşmasında yanıltıcı bilgiler veren, sürekli olarak “kapasite artırdık” diyen ama “madem kapasite artırdınız, neden Çaykur’un alım miktarları hiç artmıyor” sorusuna cevap vermeyen Karal’ın konuşmasındaki yanlış bilgileri düzelten Bekaroğlu’na sataşan Karal, “Rize’de 1 tane fabrika yapıldı diyor. Rize’de yapılan çay fabrikalarının isimlerini say desem sayamaz beyefendi. Dolayısıyla, kalkıyor, 1 tane fabrika yapıldığını söylüyor.” şeklinde konuştu.

karal-bekaroglu

SEN ŞEYH CAMİİNDE İMAMKEN BEN ÇAYI BU KÜRSÜDEN ANLATIYORDUM

Konuşmasında kendisine sataşan Karal’a Bekaroğlu’nun cevabı sert oldu:

“Bu sayın milletvekili Şeyh Camisi’nde imamken ben çayla, çayın sorunlarıyla bu kürsüde uğraşıp duruyordum. Dolayısıyla “sayamaz” kelimesini kendisine iade ediyorum. Ben ‘Çayda, ÇAYKUR’da hiçbir şey yapılmadı.’ demedim. Bir şey söylüyorum size, altını bir daha çiziyorum, evet ÇAYKUR… Şunu kabul ediyorum… Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu’na da buradan teşekkür ediyorum, organik çay için uğraşıyor. Ama bu kimyasal gübre lobisinin adamları -ki burada da var onlar- İmdat Sütlüoğlu’nu engellemeye çalışıyorlar. “ÇAYKUR bir şey yapmadı.” demedim, benim dediğim şey şu: Hâlâ üretilen yaş çayın neredeyse yarısını özel sektör işliyor ve özel sektörün elinde üretici perişan vaziyette. Herhangi bir problem olduğunda İstanbul mahkemeleri sorumlu oluyor. Ve Sayın Cumhurbaşkanı, dönemin Başbakanı geldi, “Ben ona karışmam.” dedi, karışacaksınız arkadaşlar. Bu konuya girmiyor. Niye girmiyor bu konuya?”

KARAL İMAMLARA HAKARET OLARAK ALGILADI

Bekaroğlu’nun “Sen imamlık yaparken ben çayla, çayın sorunlarıyla bu kürsüden uğraşıyordum” şeklindeki ifadesini imamlara hakaret olarak kabul eden Karal, şöyle cevap verdi:

“Sayın Bekaroğlu, aslında seni muhatap alacak değilim çünkü sen imamlara hakaret ediyorsun, her konuşmanda bunu yapıyorsun. Ben onurla ve şerefle imamlık yaptım. Ama sen 1999’da benim gibi imamların sayesinde seçilerek buraya geldin. Ve sana şu elimle ben oy verdim, keşke o elim kırılsaydı. Sen o zaman din istismarı yaparak, 1999’da bütün imamları arkana alarak ve bizim desteğimizi alarak, Fazilet Partisinden seçilerek buraya geldin. Şimdi de kalkıyorsun, imamlarla alay ediyorsun ve bu konuşmayı her yerde yapıyorsun. Burada seni ben çay sektörü hakkında konuşmaya davet ediyorum. Biz kapasite artırımı yaparak özel sektörü disipline etmeye çalışıyoruz. Kapasite artırımı yapıldığı takdirde özel sektörün disipline edildiğini bilmeyecek kadar bu konuyu bilmemezlik içinde olamazsın. Kapasite artarsa özel sektör köşeye sıkışır ve daha çok şey alır ve daha çok para verir. Bunları bilmiyorsun ve kalkıyorsun, diyorsun ki: “Bir tane çay fabrikası yapıldı.” Ben sana sayıyorum: Hemşin’e yaptık, Camidağı’na ilave yaptık, Gündoğdu’ya ilave yaptık, Veliköy’e yaptık, Ardeşen’e bir fabrika yaptık, sen hâlâ diyorsun ki: “Bir tane.” Bölgeden uzaksın, bölgenin gerçeklerini bilmiyorsun sen ve tutmuşsun, “İmamlık yaparken…” Evet, biz imamlık yaparken sana destek verdik ve sen seçildin, buraya geldin.”

İMAMLIK YAPMAK KÖTÜ BİR ŞEY Mİ?

“İmamlık yapıyordun” sözünü hakaret olarak algılayan Karal’a “İmamlık yapmak kötü bir şey mi?” diye soran Bekaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“İmamlık yapıyordun demek imamlara hakaret midir? Kötü bir şey midir bu? Sayın Karal imamlık yapıyordu, ben de öğretim üyesiydim, öbürü de başka bir şeydi, bunu bırakın. Bakın, Sayın Karal, bir defa konuşmayı öğreneceksiniz önce, el sallayarak “Sen bölgeye yabancısın…” filan yani bunları bir tarafa bırakıyorum. Aynen Temel’in fıkrası gibi, konuya gelmiyor. Bir daha söylüyorum, çay ihmal edilmiştir bölgede. Bölgedeki insanlar çayla geçinemez durumdadırlar. Çay Kanunu çıkarılıyor, Çay Piyasası Kanunu ile çay, çay tekellerine terk edilecek; Türkiye çaycılığı öldürülecek. Bizim endişemiz bunlardır, bunlar araştırılsın. Organik çayı kimler engelliyor, nasıl engelliyor, niye şimdiye kadar adımlar atılamadı? Bütün bunlar konuşturulsun. Kimyasal gübrenin bölgeyi nereye getirdiği konuşulsun. Bunun için çay önergesi veriyoruz. Din istismarına gelince değerli arkadaşlarım -bana oy vermiş bilmiyorum, orada değildim- bunun dibine vuran sizsiniz, dibine vuran. Ben hayatımın hiçbir döneminde din ve dinî değerleri gündeme alarak hiçbir şekilde istismar yapmadım. Hiçbir zaman bu şekilde siyaset yapmadım. Kimliklerin, inançların, yaşam tarzlarının siyaset konusu yapılması yanlıştır, bu, Türkiye’yi felakete götürecek bir şeydir. Arkadaş bana oy vermiş, bilmiyorum bunun karşılığında ne yapmam gerekiyor. Bu benim suçum mu değil mi onu da söyleyecek durumda değilim.”

Bu haber 818 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Takım Olarak Çok Üzgünüz
Çaykur Rizespor Takım Kaptanı Orhan Ovacıklı ligin ilk altı maçında alınan 3 puandan dolayı üzgün olduklarını belirterek, “ Takımımızı bu kötü duruma düşüren biziz, buradan da biz çıkartacağız. Bunu yapmak için takım olarak kenetleneceğiz” dedi
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor’ u Bu durumdan Çıkartacağım
Çaykur Rizespor’da Başkan Hasan Kemal Yardımcı’ nın sağlık sorunlarını mazeret gösterip başkanlığı bırakmasından sonra başkanlığa vekâlet edecek olan Hasan Kartal, zor bir dönemde başkanlığa geldiğini belirterek, “ Takımı tanıyorum eski başkanımızın Başkan Vekiliydim. Birçok transferde olayın içindeydim. İyi oyuncular aldık. Henüz tam anlamıyla takım olamadık” dedi
Yorum : 0
Rize Haber
Okan Buruk: `Rize ayağa kalkacak`
Uzun görüşmeler sonunda Çaykur Rizespor’la anlaşan Okan Buruk, camiaya ve taraftara umut dolu mesajlar gönderdi.
Yorum : 0
Kültür Sanat
“Cevherden Öteye” Belgeselinin nin Galası Yapıldı
Rize’de devam eden Çay, Doğa ve Gençlik Filmleri Festivali kapsamında, çay alım yerinde Çayeli Bakir’ in hazırladığı “cevherden Öteye” belgeselinin galası İsmail kahraman Kültür merkezinde yapıldı.
Yorum : 0
Rizespor
Rize Yine Mağlup 1-0
Spor Toto Süper Lig`in 6. haftasında Evkur Yeni Malatyaspor, sahasında karşılaştığı Çaykur Rizespor`u 1-0 mağlup etti.
Yorum : 0
Magazin
AA Rize İl Sorumlusu Sandıkçı, TSYD Temsilcisi Oldu
Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Rize İl Temsilciliğine Anadolu Ajansı Rize İl Sorumlusu Muhittin Sandıkçı atandı.
Yorum : 0
Bir Başarı Öyküsü 22 Eylül 2018 Cumartesi 02:53:00
Cevherden Öteye Galası Cumartesi Günü 22 Eylül 2018 Cumartesi 02:43:00
Şaban Şimşek “Külliye 53” İsimli Kitabın İmza Gününe Katıldı 22 Eylül 2018 Cumartesi 02:27:00
Rizespor’da ŞOK… Başkan Yardımcı, görevi bırakıyor 21 Eylül 2018 Cuma 23:57:00
Yerel Yönetimlerde Bir Başarı Öyküsü… 21 Eylül 2018 Cuma 22:44:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Baküde Nuru Paşanın büstü açıldı
15 Eylül Bakünün taşnak bolşevik işkalinden kurtarılmasının 100. yıldönümü gününde Azerbaycanda ilk defa olarak Borçalı Cemiyetinin ofisinde cemiyetin teşebbüsüyle Bakü`nün fatehi Nuru Paşa Killigilin büstü açılmıştır.
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
FOTO GALERİ
İzlenme 3521
İzlenme 8184
İzlenme 5845
İzlenme 6600
VİDEO GALERİ
İzlenme 5470
İzlenme 5688
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu