Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Karal’ın Duası: Keşke Elim Kırılsaydı
13 Nisan 2016 Çarşamba 23:36:00 / Siyaset
Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı. İlk kez TBMM’de çay ve çay üreticisinin sorunlarını bu kadar kapsamlı olarak ele alındı. Yaklaşık iki saat boyunca TBMM genel kurul salonunda konuşmacılar, çay ve üreticilerin sorunlarını anlattı. CHP’nin araştırma komisyonu kurulması önerisi AKP oylarıyla reddedildi.
B. Ali KAVALCI RAMAZAN BAYRAMI BAŞLADI
Okunma : 97
Yorum : 555
22:53 Bayramı 24 Haziran’da Yaşayacağız22:42Rize Saadet`te Ramazan Saadeti11:02 24 Haziran AKP’ den Kurtuluş Günü Olacak10:24Vali Bektaş ve Eşinden Şehit Ailelerine Ziyaret10:39Rize’de Saadet Partisi bayrağını yakma girişimi09:42Muharrem İnce`den Karadeniz`e Samsun Sarp Demiryolu Sözü09:40Saadet Çayeli`ne Çıkartma Yaptı09:35 Genç Seçmenin Umudu İYİ Parti Oldu10:10 Türkiye’yi Kandırılanlar Yönetiyor10:07Sabah Gazetesi Yazarları Rize`de23:42 Türkiye’nin İYİ Parti İktidarına İhtiyacı Var02:30 Biz Sorunları Dinlemek İçin Değil Çözmek İçin Geliyoruz02:27 Karalama Kampanyalarına Karşı Milletimizle İktidara Yürüyoruz23:57Saadet Partisi Milletvekili Adayları Rize`yi Geziyor


 

 

KARAL DUA ETTİ: KEŞKE ELİM KIRILSAYDI

Önergenin görüşülmesi sırasında; konuşmasını rakamlarla dolduran ve konunun etrafından dolaşan Rize Milletvekili Hasan Karal ile İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu arasında gerilimli bir polemik yaşandı. Bekaroğlu’nun “Sen imamlık yaparken ben çayı ve sorunlarını bu kürsüde anlatıyordum” sözünü hakaret olarak algılayan Karal, “1999’da benim gibi imamların sayesinde seçildin. Sana oy vermiştim, keşke sana oy veren elim kırılsaydı.” diye cevap verdi.

ÇAY ÜRETİCİSİNİN SORUNLARININ ARAŞTIRILMASI AKP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı olan aynı zamanda fahri Rize Milletvekili olarak çalışan Prof.Dr. Mehmet Bekaroğlu ve arkadaşları çayın sorunlarının araştırılması için CHP Grubu olarak bir araştırma komisyonu kurulmasını önerdi.

Önerge hakkında CHP adına konuşan Prof. Bekaroğlu, çayın yüzde 55’inin devlet tarafından ÇAYKUR’da işlendiğini, kalan yüzde 45’inin ise özel sektör tarafından işlendiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Rize’deki bir konuşmasında Çaykur’un aldığı yaş çay bedellerini bir sonraki ay ödediğini, özel sektörün ödemelerine ise karışmadıklarını söylediğini hatırlatarak, “Oysa bölgede devletin izni ile çay tarımı yapılıyor. Devletin izniyle tarla açabiliyorsunuz ve işleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla, siz ‘Evet, bunu özel sektör alıyor, o ne yaparsa yapsın, serbest ticarettir.’ filan diyemezsiniz.” şeklinde konuştu.

Bekaroğlu, şunları söyledi:bekaroglu1

“Bakın, durum şöyle: Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, evet, geçen sene 1 lira 70 kuruş verdi devlet fakat özel sektör 1 lira 30 kuruşa, 1 lira 40 kuruşa çay aldı ve enteresan bir şekilde bu aldığı çayın bedelini ne zaman ödeyeceği, nasıl ödeyeceği, parayla mı ödeyeceği yoksa kuru çayla mı ödeyeceği, bunların hiçbiri belli değil. Herhangi bir sorun olduğu zaman da özel sektörle aranızda herhangi bir anlaşma yoktur, “çay karnesi” diye bir pusula verir elinize; onun altında da ince harflerle “Bir anlaşmazlık durumunda İstanbul mahkemeleri yetkilidir.” diye de yazılıdır. Ayrıca, bölgede özel sektörün çay alabilmesi için her sezon ÇAYKUR’un uygulamış olduğu kota yani o sürgünde dönüm başına vereceği çay, yine günlük kontenjanlar mevcuttur. Bu sebepten dolayı çayı toplayıp fabrikaya teslim etmek neredeyse bir işkence durumuna gelmiştir.”

KARAL LAFI DOLAŞTIRDI, KONUYA GELEMEDİ

Konu üzerinde MHP ve HDP Milletvekilleri de partileri adına görüşlerini ifade ederken, AKP adına konuşan Rize Milletvekili Hasan Karal, 2002 yılında iktidara gelen AKP’nin çayın bütün sorunlarını ortadan kaldırdığını anlattı. Bol bol rakamlar veren Karal, yüzde 45’ini özel işletmelerin oluşturduğu çay sektörünün sadece yüzde 55’inden söz etti.

FABRİKALARI SAYAMAZSIN

Konuşmasında yanıltıcı bilgiler veren, sürekli olarak “kapasite artırdık” diyen ama “madem kapasite artırdınız, neden Çaykur’un alım miktarları hiç artmıyor” sorusuna cevap vermeyen Karal’ın konuşmasındaki yanlış bilgileri düzelten Bekaroğlu’na sataşan Karal, “Rize’de 1 tane fabrika yapıldı diyor. Rize’de yapılan çay fabrikalarının isimlerini say desem sayamaz beyefendi. Dolayısıyla, kalkıyor, 1 tane fabrika yapıldığını söylüyor.” şeklinde konuştu.

karal-bekaroglu

SEN ŞEYH CAMİİNDE İMAMKEN BEN ÇAYI BU KÜRSÜDEN ANLATIYORDUM

Konuşmasında kendisine sataşan Karal’a Bekaroğlu’nun cevabı sert oldu:

“Bu sayın milletvekili Şeyh Camisi’nde imamken ben çayla, çayın sorunlarıyla bu kürsüde uğraşıp duruyordum. Dolayısıyla “sayamaz” kelimesini kendisine iade ediyorum. Ben ‘Çayda, ÇAYKUR’da hiçbir şey yapılmadı.’ demedim. Bir şey söylüyorum size, altını bir daha çiziyorum, evet ÇAYKUR… Şunu kabul ediyorum… Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu’na da buradan teşekkür ediyorum, organik çay için uğraşıyor. Ama bu kimyasal gübre lobisinin adamları -ki burada da var onlar- İmdat Sütlüoğlu’nu engellemeye çalışıyorlar. “ÇAYKUR bir şey yapmadı.” demedim, benim dediğim şey şu: Hâlâ üretilen yaş çayın neredeyse yarısını özel sektör işliyor ve özel sektörün elinde üretici perişan vaziyette. Herhangi bir problem olduğunda İstanbul mahkemeleri sorumlu oluyor. Ve Sayın Cumhurbaşkanı, dönemin Başbakanı geldi, “Ben ona karışmam.” dedi, karışacaksınız arkadaşlar. Bu konuya girmiyor. Niye girmiyor bu konuya?”

KARAL İMAMLARA HAKARET OLARAK ALGILADI

Bekaroğlu’nun “Sen imamlık yaparken ben çayla, çayın sorunlarıyla bu kürsüden uğraşıyordum” şeklindeki ifadesini imamlara hakaret olarak kabul eden Karal, şöyle cevap verdi:

“Sayın Bekaroğlu, aslında seni muhatap alacak değilim çünkü sen imamlara hakaret ediyorsun, her konuşmanda bunu yapıyorsun. Ben onurla ve şerefle imamlık yaptım. Ama sen 1999’da benim gibi imamların sayesinde seçilerek buraya geldin. Ve sana şu elimle ben oy verdim, keşke o elim kırılsaydı. Sen o zaman din istismarı yaparak, 1999’da bütün imamları arkana alarak ve bizim desteğimizi alarak, Fazilet Partisinden seçilerek buraya geldin. Şimdi de kalkıyorsun, imamlarla alay ediyorsun ve bu konuşmayı her yerde yapıyorsun. Burada seni ben çay sektörü hakkında konuşmaya davet ediyorum. Biz kapasite artırımı yaparak özel sektörü disipline etmeye çalışıyoruz. Kapasite artırımı yapıldığı takdirde özel sektörün disipline edildiğini bilmeyecek kadar bu konuyu bilmemezlik içinde olamazsın. Kapasite artarsa özel sektör köşeye sıkışır ve daha çok şey alır ve daha çok para verir. Bunları bilmiyorsun ve kalkıyorsun, diyorsun ki: “Bir tane çay fabrikası yapıldı.” Ben sana sayıyorum: Hemşin’e yaptık, Camidağı’na ilave yaptık, Gündoğdu’ya ilave yaptık, Veliköy’e yaptık, Ardeşen’e bir fabrika yaptık, sen hâlâ diyorsun ki: “Bir tane.” Bölgeden uzaksın, bölgenin gerçeklerini bilmiyorsun sen ve tutmuşsun, “İmamlık yaparken…” Evet, biz imamlık yaparken sana destek verdik ve sen seçildin, buraya geldin.”

İMAMLIK YAPMAK KÖTÜ BİR ŞEY Mİ?

“İmamlık yapıyordun” sözünü hakaret olarak algılayan Karal’a “İmamlık yapmak kötü bir şey mi?” diye soran Bekaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“İmamlık yapıyordun demek imamlara hakaret midir? Kötü bir şey midir bu? Sayın Karal imamlık yapıyordu, ben de öğretim üyesiydim, öbürü de başka bir şeydi, bunu bırakın. Bakın, Sayın Karal, bir defa konuşmayı öğreneceksiniz önce, el sallayarak “Sen bölgeye yabancısın…” filan yani bunları bir tarafa bırakıyorum. Aynen Temel’in fıkrası gibi, konuya gelmiyor. Bir daha söylüyorum, çay ihmal edilmiştir bölgede. Bölgedeki insanlar çayla geçinemez durumdadırlar. Çay Kanunu çıkarılıyor, Çay Piyasası Kanunu ile çay, çay tekellerine terk edilecek; Türkiye çaycılığı öldürülecek. Bizim endişemiz bunlardır, bunlar araştırılsın. Organik çayı kimler engelliyor, nasıl engelliyor, niye şimdiye kadar adımlar atılamadı? Bütün bunlar konuşturulsun. Kimyasal gübrenin bölgeyi nereye getirdiği konuşulsun. Bunun için çay önergesi veriyoruz. Din istismarına gelince değerli arkadaşlarım -bana oy vermiş bilmiyorum, orada değildim- bunun dibine vuran sizsiniz, dibine vuran. Ben hayatımın hiçbir döneminde din ve dinî değerleri gündeme alarak hiçbir şekilde istismar yapmadım. Hiçbir zaman bu şekilde siyaset yapmadım. Kimliklerin, inançların, yaşam tarzlarının siyaset konusu yapılması yanlıştır, bu, Türkiye’yi felakete götürecek bir şeydir. Arkadaş bana oy vermiş, bilmiyorum bunun karşılığında ne yapmam gerekiyor. Bu benim suçum mu değil mi onu da söyleyecek durumda değilim.”

Bu haber 770 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Spor
Pazarspor` da ilk transfer orta sahaya
Yeni sezon hazırlıklarına başlayan Pazarspo teknik ekib ile anlaşmasının ardından kadrosunu oluşturmaya başladı. Gazete Rize
Yorum : 0
Yaşam
Türk Denizciliğinin Babası İyidere Sarayköylü Ziya Kalkavan
1911 yılında Rize`nin İyidere İlçesi Sarayköy mahallesinde doğan Ziya Kalkavan`ın çocukluğu, babasına ait gemilerde gemicilik ve kaptanlık yaparak geçti. 1941 yılında kendi adına gemi sahibi olan Kalkavan, 1942 yılında İskenderun `da gemi işletmeciliği bürosu açtı.
Yorum : 0
Siyaset
Bayramı 24 Haziran’da Yaşayacağız
İYİ Parti Rize Milletvekili Adayı Emekli Yarbay ve Av Hızır Keskin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca Beldesinde katıldığı belde teşkilatının açılışında gerçek bayramı 24 Haziranda yaşayacaklarını söyledi
Yorum : 0
Rizespor
Gidin de işimize bakalım
Gözden çıkarılan futbolcuların kulüpten bir türlü ayrılamaması, yönetimin canını fena halde sıkmaya başladı
Yorum : 0
Siyaset
Rize Saadet`te Ramazan Saadeti
Saadet Partisi Rize Milletvekili Adayları Av. Muhammet Kaçar, Gülhan Eskiçırak Hafızoğlu ve Burak Uzun, Saadet partisi Rize İl Başkanlığında gerçekleştirilen bayramlaşma programı sonrası partililerle birlikte Rize sokaklarında milletimizle bayramlaştı.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Belediye Başkanı Kasap Esnaf ile Bayramlaştı
Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, esnaf ve vatandaşlarla bayramlaşma ziyaretlerine Kanburoğlu Sokak ve Atatürk Caddesi güzergahı üzerinde devam etti.
Yorum : 0
24 Haziran AKP’ den Kurtuluş Günü Olacak 17 Haziran 2018 Pazar 11:02:00
ÇAYKUR, 2. Sürgün Alımlarına Başlıyor 17 Haziran 2018 Pazar 10:27:00
Çayeli’nde Ramazan Bayramı Sevinci 17 Haziran 2018 Pazar 10:26:00
Vali Bektaş ve Eşinden Şehit Ailelerine Ziyaret 17 Haziran 2018 Pazar 10:24:00
Çaykur Rizespor 3 Futbolcu ile Yollarını Ayırdı 17 Haziran 2018 Pazar 10:21:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3459
İzlenme 8099
İzlenme 5771
İzlenme 6528
VİDEO GALERİ
İzlenme 5408
İzlenme 5632
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu