Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Karal’ın Duası: Keşke Elim Kırılsaydı
13 Nisan 2016 Çarşamba 23:36:00 / Siyaset
Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı. İlk kez TBMM’de çay ve çay üreticisinin sorunlarını bu kadar kapsamlı olarak ele alındı. Yaklaşık iki saat boyunca TBMM genel kurul salonunda konuşmacılar, çay ve üreticilerin sorunlarını anlattı. CHP’nin araştırma komisyonu kurulması önerisi AKP oylarıyla reddedildi.
10:57AK Neferlerden Başkan Gültekin`e Ziyaret20:00Ekrem Yüce seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor17:38 Çaykur’daki FET֒cü tartışması Meclis gündeminde12:04CHP Pazar’da Belediye Başkan Adayını Tanıttı12:26Karslı, Çekildi ve Yeniden İlçe Başkanı Oldu10:28 Biz İstesek te istemesek te Millî Görüş Gelecek00:21 Çoban Ateşi Mart Seçimlerinden Sonra Partileşecek23:08 “Türkiye’yi muz cumhuriyetine çevirdiler”00:33 Metin, “Önemli Olan 5 Yıl Sonra Aynı Teveccühün Gösterilmesidir”12:59CHP Rize`de Kenan Bıyık ile seçime girecek14:55Mansur Yavaş`tan Melih Gökçek`e: Muhattabım değildir Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş`tan Melih Gökçek`e: Muhattabım değildir 14:50Davutoğlu: Para ile tutulmuş, iletişim teröristleri...14:48Temel Karamollaoğlu: Herkes tehlike altında14:45`CHP Ankara`da, İYİ Parti İstanbul`da aday çıkarmayacak`


 

 

KARAL DUA ETTİ: KEŞKE ELİM KIRILSAYDI

Önergenin görüşülmesi sırasında; konuşmasını rakamlarla dolduran ve konunun etrafından dolaşan Rize Milletvekili Hasan Karal ile İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu arasında gerilimli bir polemik yaşandı. Bekaroğlu’nun “Sen imamlık yaparken ben çayı ve sorunlarını bu kürsüde anlatıyordum” sözünü hakaret olarak algılayan Karal, “1999’da benim gibi imamların sayesinde seçildin. Sana oy vermiştim, keşke sana oy veren elim kırılsaydı.” diye cevap verdi.

ÇAY ÜRETİCİSİNİN SORUNLARININ ARAŞTIRILMASI AKP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı olan aynı zamanda fahri Rize Milletvekili olarak çalışan Prof.Dr. Mehmet Bekaroğlu ve arkadaşları çayın sorunlarının araştırılması için CHP Grubu olarak bir araştırma komisyonu kurulmasını önerdi.

Önerge hakkında CHP adına konuşan Prof. Bekaroğlu, çayın yüzde 55’inin devlet tarafından ÇAYKUR’da işlendiğini, kalan yüzde 45’inin ise özel sektör tarafından işlendiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Rize’deki bir konuşmasında Çaykur’un aldığı yaş çay bedellerini bir sonraki ay ödediğini, özel sektörün ödemelerine ise karışmadıklarını söylediğini hatırlatarak, “Oysa bölgede devletin izni ile çay tarımı yapılıyor. Devletin izniyle tarla açabiliyorsunuz ve işleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla, siz ‘Evet, bunu özel sektör alıyor, o ne yaparsa yapsın, serbest ticarettir.’ filan diyemezsiniz.” şeklinde konuştu.

Bekaroğlu, şunları söyledi:bekaroglu1

“Bakın, durum şöyle: Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, evet, geçen sene 1 lira 70 kuruş verdi devlet fakat özel sektör 1 lira 30 kuruşa, 1 lira 40 kuruşa çay aldı ve enteresan bir şekilde bu aldığı çayın bedelini ne zaman ödeyeceği, nasıl ödeyeceği, parayla mı ödeyeceği yoksa kuru çayla mı ödeyeceği, bunların hiçbiri belli değil. Herhangi bir sorun olduğu zaman da özel sektörle aranızda herhangi bir anlaşma yoktur, “çay karnesi” diye bir pusula verir elinize; onun altında da ince harflerle “Bir anlaşmazlık durumunda İstanbul mahkemeleri yetkilidir.” diye de yazılıdır. Ayrıca, bölgede özel sektörün çay alabilmesi için her sezon ÇAYKUR’un uygulamış olduğu kota yani o sürgünde dönüm başına vereceği çay, yine günlük kontenjanlar mevcuttur. Bu sebepten dolayı çayı toplayıp fabrikaya teslim etmek neredeyse bir işkence durumuna gelmiştir.”

KARAL LAFI DOLAŞTIRDI, KONUYA GELEMEDİ

Konu üzerinde MHP ve HDP Milletvekilleri de partileri adına görüşlerini ifade ederken, AKP adına konuşan Rize Milletvekili Hasan Karal, 2002 yılında iktidara gelen AKP’nin çayın bütün sorunlarını ortadan kaldırdığını anlattı. Bol bol rakamlar veren Karal, yüzde 45’ini özel işletmelerin oluşturduğu çay sektörünün sadece yüzde 55’inden söz etti.

FABRİKALARI SAYAMAZSIN

Konuşmasında yanıltıcı bilgiler veren, sürekli olarak “kapasite artırdık” diyen ama “madem kapasite artırdınız, neden Çaykur’un alım miktarları hiç artmıyor” sorusuna cevap vermeyen Karal’ın konuşmasındaki yanlış bilgileri düzelten Bekaroğlu’na sataşan Karal, “Rize’de 1 tane fabrika yapıldı diyor. Rize’de yapılan çay fabrikalarının isimlerini say desem sayamaz beyefendi. Dolayısıyla, kalkıyor, 1 tane fabrika yapıldığını söylüyor.” şeklinde konuştu.

karal-bekaroglu

SEN ŞEYH CAMİİNDE İMAMKEN BEN ÇAYI BU KÜRSÜDEN ANLATIYORDUM

Konuşmasında kendisine sataşan Karal’a Bekaroğlu’nun cevabı sert oldu:

“Bu sayın milletvekili Şeyh Camisi’nde imamken ben çayla, çayın sorunlarıyla bu kürsüde uğraşıp duruyordum. Dolayısıyla “sayamaz” kelimesini kendisine iade ediyorum. Ben ‘Çayda, ÇAYKUR’da hiçbir şey yapılmadı.’ demedim. Bir şey söylüyorum size, altını bir daha çiziyorum, evet ÇAYKUR… Şunu kabul ediyorum… Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu’na da buradan teşekkür ediyorum, organik çay için uğraşıyor. Ama bu kimyasal gübre lobisinin adamları -ki burada da var onlar- İmdat Sütlüoğlu’nu engellemeye çalışıyorlar. “ÇAYKUR bir şey yapmadı.” demedim, benim dediğim şey şu: Hâlâ üretilen yaş çayın neredeyse yarısını özel sektör işliyor ve özel sektörün elinde üretici perişan vaziyette. Herhangi bir problem olduğunda İstanbul mahkemeleri sorumlu oluyor. Ve Sayın Cumhurbaşkanı, dönemin Başbakanı geldi, “Ben ona karışmam.” dedi, karışacaksınız arkadaşlar. Bu konuya girmiyor. Niye girmiyor bu konuya?”

KARAL İMAMLARA HAKARET OLARAK ALGILADI

Bekaroğlu’nun “Sen imamlık yaparken ben çayla, çayın sorunlarıyla bu kürsüden uğraşıyordum” şeklindeki ifadesini imamlara hakaret olarak kabul eden Karal, şöyle cevap verdi:

“Sayın Bekaroğlu, aslında seni muhatap alacak değilim çünkü sen imamlara hakaret ediyorsun, her konuşmanda bunu yapıyorsun. Ben onurla ve şerefle imamlık yaptım. Ama sen 1999’da benim gibi imamların sayesinde seçilerek buraya geldin. Ve sana şu elimle ben oy verdim, keşke o elim kırılsaydı. Sen o zaman din istismarı yaparak, 1999’da bütün imamları arkana alarak ve bizim desteğimizi alarak, Fazilet Partisinden seçilerek buraya geldin. Şimdi de kalkıyorsun, imamlarla alay ediyorsun ve bu konuşmayı her yerde yapıyorsun. Burada seni ben çay sektörü hakkında konuşmaya davet ediyorum. Biz kapasite artırımı yaparak özel sektörü disipline etmeye çalışıyoruz. Kapasite artırımı yapıldığı takdirde özel sektörün disipline edildiğini bilmeyecek kadar bu konuyu bilmemezlik içinde olamazsın. Kapasite artarsa özel sektör köşeye sıkışır ve daha çok şey alır ve daha çok para verir. Bunları bilmiyorsun ve kalkıyorsun, diyorsun ki: “Bir tane çay fabrikası yapıldı.” Ben sana sayıyorum: Hemşin’e yaptık, Camidağı’na ilave yaptık, Gündoğdu’ya ilave yaptık, Veliköy’e yaptık, Ardeşen’e bir fabrika yaptık, sen hâlâ diyorsun ki: “Bir tane.” Bölgeden uzaksın, bölgenin gerçeklerini bilmiyorsun sen ve tutmuşsun, “İmamlık yaparken…” Evet, biz imamlık yaparken sana destek verdik ve sen seçildin, buraya geldin.”

İMAMLIK YAPMAK KÖTÜ BİR ŞEY Mİ?

“İmamlık yapıyordun” sözünü hakaret olarak algılayan Karal’a “İmamlık yapmak kötü bir şey mi?” diye soran Bekaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“İmamlık yapıyordun demek imamlara hakaret midir? Kötü bir şey midir bu? Sayın Karal imamlık yapıyordu, ben de öğretim üyesiydim, öbürü de başka bir şeydi, bunu bırakın. Bakın, Sayın Karal, bir defa konuşmayı öğreneceksiniz önce, el sallayarak “Sen bölgeye yabancısın…” filan yani bunları bir tarafa bırakıyorum. Aynen Temel’in fıkrası gibi, konuya gelmiyor. Bir daha söylüyorum, çay ihmal edilmiştir bölgede. Bölgedeki insanlar çayla geçinemez durumdadırlar. Çay Kanunu çıkarılıyor, Çay Piyasası Kanunu ile çay, çay tekellerine terk edilecek; Türkiye çaycılığı öldürülecek. Bizim endişemiz bunlardır, bunlar araştırılsın. Organik çayı kimler engelliyor, nasıl engelliyor, niye şimdiye kadar adımlar atılamadı? Bütün bunlar konuşturulsun. Kimyasal gübrenin bölgeyi nereye getirdiği konuşulsun. Bunun için çay önergesi veriyoruz. Din istismarına gelince değerli arkadaşlarım -bana oy vermiş bilmiyorum, orada değildim- bunun dibine vuran sizsiniz, dibine vuran. Ben hayatımın hiçbir döneminde din ve dinî değerleri gündeme alarak hiçbir şekilde istismar yapmadım. Hiçbir zaman bu şekilde siyaset yapmadım. Kimliklerin, inançların, yaşam tarzlarının siyaset konusu yapılması yanlıştır, bu, Türkiye’yi felakete götürecek bir şeydir. Arkadaş bana oy vermiş, bilmiyorum bunun karşılığında ne yapmam gerekiyor. Bu benim suçum mu değil mi onu da söyleyecek durumda değilim.”

Bu haber 856 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Vedat Muriç`ten Galatasaray iddialarına cevap: Neden olmasın?
Gol sorunu çeken ve devre arasında yapılacak iki golcü transferiyle bu problemi ortadan kaldırmak isteyen Galatasaray’da sürpriz bir isim gündeme geldi: Vedat Muriç...
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor Dhurgham Ismael ile yolları ayırdı
Süper Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor, Iraklı futbolcu Dhurgham Ismael ile yollarını ayırdığını açıkladı.
Yorum : 0
Rize Haber
O işçinin Organları Altı Hastaya Umut Oldu
Geçtiğimiz günlerde Rize Merkeze bağlı Çarşı Mahallesi Hacı Eşref Caddesi`nde çalıştığı inşaatın 4. katından düşen ve dört gün önce Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Ali Fırat`ın beyin ölümünün gerçekleşmişti. Beyin ölümü gerçekleşen 22 yaşındaki inşaat işçisinin ailesi organlarını bağışlayarak 6 hastaya umut oldu
Yorum : 0
Yaşam
Önceki gün Kazada Ölenler Cenazesi Kılındı
Önceki gün Rize`de meydana gelen kazada ters yöne giren kamyonun çarptığı anne ve kızın cenaze namazı Rize Merkez sahil Camiinde kılındıktan sonra Çayeli İlçesine bağlı Büyükköy beldesinde toprağa verildi.
Yorum : 0
Magazin
OSBÜK 15 Ayda Tüm OSB’lerle Buluştu
ÖSBÜK tarafından düzenlenen Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısı bölgedeki 56 OSB’nin yoğun katılımıyla Samsun’da gerçekleştirildi. Toplantıda bölgedeki OSB’lerin sorunları, çözüm önerileri ve beklentileri tek tek ele alınırken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayicilerin üzerindeki yükleri hafifletmeye devam edeceklerini söyledi.
Yorum : 0
Rize Haber
Göçmenlerimizi Rize’de misafir olarak ağırlamaktan memnuniyet duyduk
18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü kapsamında Rize İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde Rize’de yaşayan uluslararası göçmenlere yönelik program düzenlendi.
Yorum : 0
Ligde Kalacağımıza İnanıyorum 19 Aralık 2018 Çarşamba 10:14:00
Şehit Emniyet Müdürü Altuğ Verdi İçin Sahil Camiinde Mevlid Okutulacak 19 Aralık 2018 Çarşamba 10:13:00
Hatalarımızın Farkındayız 19 Aralık 2018 Çarşamba 10:11:00
Balıkesir Baltok Maçının tek Kazancı Eren Karadağ ve Emirhan Topçu Oldu 19 Aralık 2018 Çarşamba 10:09:00
Her Maç Bir Final 19 Aralık 2018 Çarşamba 10:08:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Cem Uzan 2 milyar dolarlık davayı kazandı  Kaynak Yeniçağ: Cem Uzan 2 milyar dolarlık davayı kazandı
Türkiye`de yolsuzluk suçundan ceza alan Cem Uzan, mal varlıklarına el konulması için açılan davayı kazandı.
Uygur Türkleri için hangi ülke ne dedi, ne yaptı?  Kaynak Yeniçağ: Uygur Türkleri için hangi ülke ne dedi, ne yaptı?
Birleşmiş Milletler`e (BM) bağlı bağımsız insan hakları grupları ağustos ayında Çin`in yaklaşık 1 milyon Uygur Türkü`nü toplama kamplarına kapattığını raporlarıyla ortaya koydular.
Karamollaoğlu: Üretim ekonomisine geçersek ayağa kalkarız
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Üretim ekonomisine geçersek Türkiye topyekûn ayağa kalkar. Tarıma yatırım yapılması lazım” dedi.
CHP`nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu kimdir?
2014 yılında Beylikdüzü`nü kazanmasıyla öne çıkan iddialı isim Ekrem İmamoğlu, CHP`nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.
FOTO GALERİ
İzlenme 3597
İzlenme 8254
İzlenme 5917
İzlenme 6665
VİDEO GALERİ
İzlenme 5546
İzlenme 5783
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu