Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Kazım Koyuncu’ nun Doğum Günü Anısına
06 Kasım 2019 Çarşamba 23:58:00 / Yaşam
Pançol’da doğdu, gönüllerde taht kurdu Memaşk’vit do igzali... (Bıraktın / Koyverdin gittin bizi)
23:58 Kazım Koyuncu’ nun Doğum Günü Anısına19:12 Saadet Partisinin Acı Günü10:35Rize’nin Süleyman Kalyoncu Ağabeyi Vefat Etti18:03Haber ve Fotoğraflar: Bayram Ali Kavalcı23:00 Huzur Ve Güvenin Teminatı Mehmetçik’e, İl Genel Meclisi’nden Destek02:01 Kalp Hastası Esmanur yardım bekliyor18:05 Rizespor’un Unutulmaz İsmi Bizim Sasu Cengiz Sarıoğlu17:59Kelepçeli Rize Milletvekili Osman Kavrakoğlu20:35Bir Dostun Ardın` dan17:52 Örnek Projenin Tanıtımı Yapıldı01:54Bir Avuç Haçapit Ve Bir Dünya Memleket17:07Uygulamadan Kaçan Minibüs Şarampole Uçtu02:40 Gazeteci Metin İslamoğlu’ un Ardından Elbet Bir gün Buluşacağız09:26 Rize`de Rize`nin tanınmış Gazetecisi Silahlı Saldırıya Uğradı


 7 Kasım 1971 tarihi Kazım Koyuncu ’nun doğum günü. Şarkılarıyla ve duruşuyla yüreklere dokunan güzel insan geçti bu topraklardan. O yaşadı. Yollar gördü yaşadığını. Şarkılar türküler gördü. Çocuklar, gençler gördü... Hayallerine ve cesaretine güvendiği, arkadaşlarım dediği gençler... Onun tılsımlı sesine ve müziğine kendini bırakan gençler... Gördü. Ama o gitti. Dağları, denizleri, gökleri bize bırakarak... Baharları, yazları, kışları... Kuşları, balıkları, kedileri... Şarkıları, türküleri, yolları bize bırakarak gitti. Yaşama en çok yakışan Karadeniz’in hırçın çocuğu sonsuzluğa uçtu. Kuşlar kadar özgür artık tanıdık bildik göklerinde. Doğduğu, büyüdüğü topraklara, Hopa’ya uğurladık onu.

Kazım Koyuncu, 1972 yılında Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Yeşilköy’de (Pançol) doğdu. Çocukluğu çok sevdiği babaannesinden masallar ve "üstadım" dediği,  kemençeci Yaşar (Yaşar Turna) ‘dan türküler dinleyerek geçti.  Ortaokula başladığı yıl köyün aydın insanlarından olan babası ona bir mandolin aldı. Ayrıca kendisinden habersiz kursa yazdırdı. Daha sonra Almanya’da yaşayan amcasının getirdiği gitar sayesinde müzikle daha bir içli dışlı oldu. Lise yıllarında iki Fransız şairden çok etkilendi. O dönemler kitap okumayı çok seviyordu. Kendisi şair olamadı ancak sevenlerinin deyişiyle ‘şair ceketli çocuk’ oldu.

KAYMAKAM, VALİ Mİ OLACAĞIM ZATEN YAPMAZLAR

Kazım Koyuncu 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde okumaya başladı. İlk yıl düzenli olarak okuluna gitti ancak daha sonra müzik yavaş yavaş ruhuna işlemeye başladı. Kazım Koyuncu kendisiyle yapılan bir söyleşide bu durumu şöyle anlatıyordu: ‘Çocukluğumdan beri müzikle ilgiliydim. Üniversite müzikle ilgilenmem için iyi bir bahaneydi. Politikacı ya da kaymakam mı olacağım, zaten yapmazlar deyip üniversiteyi son sınıfta bıraktım ve tamamen müzikle ilgilenmeye başladım. Başarısız olsaydım ki bir külkedisi hikâyesi değil bu ve sebepleri de var, ahlayıp vahlanmayacaktım.’

MÜZİK HERANINDA VARDI

Okuldan ayrıldıktan sonra 1991 yılında Çağdaş Sanat Atölyesi’nde tanıştığı Ali Elver ile ‘Dinmeyen’ adlı bir müzik grubu kurdu. Grup, 1996 yılında tek albümleri olan ‘Sisler Bulvarı’’nı çıkardı. Bu grup Karadeniz ezgilerinin yanında Türkçe ve politik müzik de yapıyordu. Kazım Koyuncu Çağdaş Sanat Atölyesi’nin o yıl sahneye koyduğu “Faşizmin Korku ve Sefaleti” adlı oyunun müziklerini yaptı. Burada tanıştığı Mehmedali Barış Beşli ile tanışarak dünyanın ilk Lazca rock müzik grubu Zuğaşi Berepe (Denizin Çocukları)’yi kurdu. 

LAZLARA SOLUK OLDU

Kazım Koyuncu, Zuğaşi Berepe’nin hem bas gitaristi hem de vokalisti idi. Grubun yaptığı müzik Kazım Koyuncu’nun hassasiyetini dile getiriyordu. Lazca’nın unutulmasına, doğayı kirletenlere, Karadeniz otoyoluna karşı açıkça tavır koyuyordu. Zuğaşi Berepe Lazlarla ilk buluşmasını 1993 yılında Rize’nin Pazar ilçesindeki şenlikte gerçekleştirdi. Lazlar, yıllarca dinledikleri müzikten farklı olarak kemençe yerine gitar çalan bu uzun saçlı, küpeli adamları ilk anda pek anlamadı. Ancak Zuğaşi Berepe çok geçmeden İstanbul’da, özellikle de üniversite gençliği arasında dinlenen ve dikkat çeken bir grup olmayı başardı. Grup zamanla Karadeniz’e özgü tulum ve kemençe gibi enstrümanları da müziklerine katmaya başladı. Konserleri de gittikçe kalabalıklaşıyordu. Çok geçmeden Karadenizliler de bu grubu keşfettiler. Kendi seslerini dinlettiren bu grupla bir anlamda barıştılar.Grup 1995 yılında oldukça sert rock motiflerini içeren ve batılı enstrümanlarla çalınan parçalardan oluşan ve müzik çevrelerinden de olumlu not olan “Va Mişkunan” (Bilmiyoruz) albümünü çıkardı. Kazım Koyuncu’nun tüm hırçınlığı ve isyanı bu albümde iyiden iyiye kendini hissettiriyordu. O artık İstanbul’a ulaşan Karadeniz’in hırçın bir dalgasıydı. Zuğaşi Berepe 1998 yılında bir konser albümü olan “Brüksel Live” ı çıkardı. Ancak bu albümden çoğaltılmamak üzere yalnızca 130 adet basılmıştı. Grup aynı yıl “İgzas” (Yürüyor) albümünü çıkardı. İgzas’da Kazım Koyuncu Lazca ve Hemşince’nin unutulmaması gerektiğini vurguluyordu. Ancak “İgzas”, ilk albümleri “Va Mişkunan” kadar başarılı olamadı.

KAZIM BİR ŞEY DEDİMİ YAPARDI

Kazım Koyuncu kısa bir süre sonra gruptan ayrılmaya karar verdi. Nedeniyse grubun bürokrasisinin onun üzerinde yoğunlaşmasıydı. Bu durumdan hiç de hoşnut olmayan Kazım Koyuncu bir gün ‘bırakıyorum’ dedi ve gruptan ayrıldı. Sahne gerisi ve bürokrasi onu çok yormuştu. Megrel halk şarkısı didou nana’ya sesiyle hayat verdi. Zuğaşi Berepe’den ayrıldıktan sonra bir süre Serüvenciler grubunda çalışan Kazım Koyuncu, 2000 yılında kolektif bir çalışma olan “Salkım Söğüt-2” albümünde “Didou Nana” , “Golas Empua Yulun” ve  “Dağlarda Kar Sesi Var” isimli üç şarkısını seslendirdi

Karadeniz’in hırçın çocuğu Kazım Koyuncu 2003 ‘de Türkiye’nin kültürel ve politik ortamından etkilenmiş gibiydi. Artık dalgalar kıyıya daha yavaş, daha sakin vuruyordu. Kazım Koyuncu’nun deyimiyle ‘zaman ilerledikçe teknik olarak içindeki rock müzik ateşi çok da olmasa birazcık düşmüştü. 

Kazım Koyuncu 2001’de ilk solo albümü olan “VİYA !” yı çıkardı. Bu albümünde Karadeniz müziğinin geleneksel enstrümanları kemençe ve tulumu rock müziğin vazgeçilmezi bas gitar, elektro gitar ve bateri gibi enstrümanlarla buluşturuyordu. Koyuncu bu albümde Laz halk ezgileri ve bestelerinin en güzellerini bir araya getirdi. Albüm Doğu Karadeniz’in müzikal bir mozaiği  gibiydi. Koyuncu, her parçada yaşamdan, dağlardan, denizden, insandan ama en çok da aşktan bahsediyordu. Hüzünlü bir aşk parçası olan “Didou Nana” isimli Megrelce halk şarkısını söylüyordu. Kazım’ın sevenleri tarafından ve özellikle de babası Cavit Koyuncu tarafından en çok sevilen parçası da buydu.

Kemal Sahir Gürel ile birlikte “Sultan Makamı” adlı dizinin müziklerini yapan Koyuncu uzaklaştığı Karadeniz ezgilerine televizyon dizisi “Gülbeyaz” ın film müzikleriyle geri döndü. Bir anda ilgi odağı haline geldi. Başta Karadenizliler olmak üzere Türkiye genelinde çok tanınan bir isim oldu.

TAKSİM BİZE MEMLEKET OLDU

Kazım Koyuncu albüm çalışmalarını ve film müziklerini sahibi olduğu Stüdyo ZB (Zuğaşi Berepe) de yapıyordu. Stüdyonun bulunduğu Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi’ndeki müzik marketleri hep onun şarkılarını çalıyordu. Kazım Koyuncu bir söyleşisinde şöyle diyordu: ‘Taksim de artık bizim memleket oldu. O kadar çok arkadaşımız oldu ki mahalle gibi bir şey…’

Ancak Kazım Koyuncu dizi filmlerin getirdiği popülariteden bir parça rahatsızdı. Bu yüzden dizilerde çalınan altı parçasını topladığı albümünü bilerek bir yıl erteledi. Sonunda sevenlerine “HAYDE” adlı albümde bu dizide çalınan altı parçayla seslendi. 2004 yılında çıkardığı albümünde Şevval Sam’la ‘Gelevera deresi’ türküsünde düet yaptı. Ayrıca Hemşin halk şarkısı ‘Ella Ella’yı hareketli formda yorumladı.

KANSER EN BÜYÜK FOBİMDİ

26 Nisan 1986 Karadeniz için kara bir gündü. Ukrayna yakınlarındaki Çernobil kasabasında bulunan nükleer santralin 4. reaktörü infilak etmişti. Radyasyon yüklü bulutlar fazla gecikmeden Avrupa ülkelerinin pek çoğunu olduğu gibi Karadeniz’i de ziyaret ettiler. Çernobil faciasından sonra yetkililer bu olayı o dönem pek ciddiye almamışlardı. Hatta bütün uyarılara rağmen dönemin Sanayi Bakanı Cahit ARAL medyanın önüne geçmiş, bir şey olmaz demiş, çay içmiş, Karadenizliler için tehlike olmayacağını iddia etmişti. Oysa tehlike vardı, gün geçtikçe Karadeniz’de kanser vakaları çoğalmaya başlamıştı. Kazım Koyuncu, sanatçı arkadaşları ve Trabzon Dernekler Birliği üyeleriyle birlikte Çernobil olayında duyarsız davranan dönemin yetkilileri için Sultanahmet Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu. Kazım Koyuncu da bu çevresel felakete karşı harekete geçen Karadenizliler’den biriydi. Kanser forumlarına, kampanyalara katıldı. Bu forumlardan bir yıl sonra “Benim en büyük fobimdi’ dediği kanser pek çok hemşerisi gibi onun da kapısını çalmıştı. Kazım Koyuncu hastalığı sırasında dinleyicileriyle iletişimini resmi internet sitesi aracılığıyla (www. kazimkoyuncu.com) sürdürdü. Hasta haline aldırmadan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Bölümü’nde tedavi gören çocuklara kimseler duymadan gizlice konser verdi.

HA KANSER YA KONSER ARADA TEK HARF FARKI VAR

4 Şubat`ta Yeni Melek Gösteri Merkezi`nde hastalığına ve zorlu tedavi sürecine karşın izleyicisiyle buluştu. Bir buçuk saat şarkı söyledi. Kazım Koyuncu, 30 Nisan 2005  tarihinde  Trabzon Gazeteciler Cemiyeti`nin ödülünü almak ve Karadeniz Teknik Üniversitesi`ndeki konseri için Trabzon`daydı. ‘`Ha konser, ha kanser arada bir tek harf farkı var’` deyip şubat ayında salonu öyle bir sevgi bulutu kaplamıştı ki kimse hüzne izin vermemişti. KTÜ konseri sonrası Trabzon Gazeteciler Cemiyeti tarafından plaketle ödüllendirilen Koyuncu konser sonrası memleketi Hopa’ya gitmiş, yakınları ve sevenleriyle kucaklaşmıştı.

TRABZONSPOR’U ÇOK SEVDİ

Kazım Koyuncu,  Trabzonspor`u sevdi. Sahada dik duran Trabzonspor`u. Koyuncu `güçlülerin iktidarına karşı hayde Trabzonspor"a dedi. Atatürk Olimpiyat Stadı`ndaki Trabzonspor-İstanbulspor maçına hastalığın tüm risklerini göze alarak sırtındaki bordo mavili formayla gelmişti. Trabzonspor aşığı Kazım Koyuncu, maçı izlerken `tüm güzel şeylerin sebebi` diye tanımladığı hayat arkadaşı Gönül, ona ilaçlarını içiriyordu. O ise hala "Trabzon", "Trabzon" diye bağırmaya çalışıyordu. O gün bağırmaktan sesi kısılmıştı.

O KARADENİZİN EN HIRÇIN VE DUYGUSAL ÇOCUĞUYDU

27 Haziran 2005 Pazartesi akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek olan “Hey Gidi Karadeniz” konserine programda olmasına karşın sağlık durumu nedeniyle katılamayacağı bildirildi. Ardından hasta yattığı Amerikan Hastanesinden aynı gün ölüm haberi geldi. Kazım Koyuncu 33 yaşında, 25 Haziran 2005 günü aramızdan ayrıldı. Kanser tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Kazım Koyuncu için Harbiye Açıkhava Tiyatrosu`nda tören düzenlendi. 27 Haziran 2005 tarihinde aynı mekanda düzenlenecek "Hey Gidi Karadeniz" konserinde sahneye çıkması planlanan Koyuncu, cenaze töreninde son kez sevenleriyle buluştu. Törene Koyuncu`nun ailesi, sanatçı dostları, sevenleriyle birlikte sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Türkiye`de yaşayan tüm halklardan binlerce kişi katıldı. Gözyaşlarının sel olup aktığı törende, muhabirlerin dahi fotoğraf çekerken ağladığı görüldü.

KOYVERDİ GİTTİ BİZİ

Sahnede, üzerinde yaptığı son açıklama olan "Karadeniz dev bir dalgadır, özgür bir sudur" yazılı dev pankart asıldı. Dostları ve sevenleri Koyuncu`ya son sözlerini iletti. Koyuncu`nun cenazesiyle birlikte yürüyenlerce “Yaşasın halkların kardeşliği” “Katil Çernobil bu kaçıncı ölüm”, “Kâzım Koyuncu ölümsüzdür” “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.  Daha sonra memleketi Hopa’ya uğurlanan Kazım Koyuncu’nun cenazesi sanatçının köyü Pançol’da toprağa verildi. Ama o gönüllerde hep yaşıyor.

Fatih Sultan KAR / İST.

Bu haber 16 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rize Belediyesi
Rahmi Metin: Rize’ nin Kalkınması Turizmle Olur
Rize’nin her köşesinde tarihimizin, doğamızın ve insanımızın zenginliği var. Bütün bu Rize Belediye Başkanı Rahmi, Rize’ nin kalkınabilmesi ve gelişmiş şehirlerarasına girebilmesi için turizmde çağ atlaması gerektiğini savundu.
Yorum : 0
Kültür Sanat
Yelkenci; Yenilenmezseniz Yenilirsiniz
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şubesi Gençlik Kurulu tarafından düzenlenen ‘Tecrübe Paylaşım Toplantısı’nın konuğu MÜSİAD Rize Şubesinin kurucu üyelerinden olan Kenan Yelkenci oldu.
Yorum : 0
Siyaset
Dağları, Ovaları, Ormanları, Dereleri Olmayan Ülke, Ülke Değildir!
Bekaroğlu: "Esnafı, işçisi, memuru, çiftçisi olmayan, millet olamaz. Dağları, ormanları, ovaları, dereleri olmayan ülke de ülke değildir." Tarım ve Orman Bakanlığının 2018 yılı kesin hesap ve 2020 yılı bütçe teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Dün gece geç saatlere kadar süren bütçe görüşmelerine CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu`nun Karadeniz Yaylaları isyanı damga vurdu.
Yorum : 1
Siyaset
Dağları, Ovaları, Ormanları, Dereleri Olmayan Ülke, Ülke Değildir!
Bekaroğlu: "Esnafı, işçisi, memuru, çiftçisi olmayan, millet olamaz. Dağları, ormanları, ovaları, dereleri olmayan ülke de ülke değildir." Tarım ve Orman Bakanlığının 2018 yılı kesin hesap ve 2020 yılı bütçe teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Dün gece geç saatlere kadar süren bütçe görüşmelerine CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu`nun Karadeniz Yaylaları isyanı damga vurdu.
Yorum : 0
Rizespor
Eksikler Bizim Eksikliğimiz
Çaykur Rizespor Kulübü başkanı hasan Kartal, ligin ilk yarısını ilk onun içinde bitirmek istediklerini belirterek, “ İkinci yarıda yapacağımız transferlerle zirvedeki yerimizi alacağız. Taraftarımıza verdiğimiz sözün arkasındayız. Biz bu ligin kalıcı ekiplerinden biri olacağız. Genç bir kadromuz var. Bu kadro ile ileriki yıllarda ligin zirvesinde her zaman olacağız. Hedefimiz her zaman zirvede olacak bir Çaykur Rizespor yaratmak” dedi
Yorum : 0
Rizespor
Milliler, Rizespor’ un Gurur Kaynağı Oldu
Türkiye Süper Liginde sezonun ilk 11 haftası geride kaldı. Çaykur Rizespor futbolcuları
Yorum : 0
`Takım olarak ilk hedefimiz ligde kalıcı olmak` 14 Kasım 2019 Perşembe 20:52:00
Çayeli Bakır’ın Temel Madencilik Eğitimleri 10’uncu Yılında 14 Kasım 2019 Perşembe 20:44:00
Eren BAŞAK’ ı İsmi Kendi Adına Açılan Anasınıfında Yaşatılacak 14 Kasım 2019 Perşembe 02:08:00
Rizespor Yoğun Çalışıyor 14 Kasım 2019 Perşembe 02:06:00
Karadeniz`deki 5 Kentin Esnaf Ve Sanatkar Birliklerinden Demir Yolu Talebi 13 Kasım 2019 Çarşamba 16:52:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uzay Kuvvetleri Komutanlığı
Dünya savaş stratejileri yeni bir boyut kazanıyor. Hibrit savaş teknolojileri yeni uygulama alanlarına yayılmaktadır. ABD, Rusya, Çin ve Fransa arasındaki rekabet farklı bir alanda kendini gösteriyor.
 Kentin Sakini Değil Sahibi Olun
Çalışmalarını anlatan Başkan Çervatoğlu vatandaşlara da çağrıda bulunurak “Halkımız, kentin sakini değil sahibi olsunlar. Çünkü bu kent onların. Onlar yoksa Fındıklı’ da olmaz” dedi
Çoban Ateşi Hareketi Lideri Rifat Serdaroğlu`ndan Trump`a Tepki
ABD Başkanı Trump’tan Suriye ve Türkiye ile ilgili dün gün boyu peş peşe açıklamalar geldi. Sosyal medyadan yaptığı ilk açıklamada skandal ifadeler kullanan Trump, Türkiye’nin Suriye’ye yapacağı olası müdahale öncesi Türkiye’nin yanlış bir şey yapması halinde Türk ekonomisini daha önce yaptığı gibi yok edeceğini belirtti.
 Çaykur Olarak İyi Bir Sezon Geçirdik
ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Âlim, 3. Sürgün yaş çay sezonunun bitme aşamasına geldiğini günlerde gazetemize özel açıklamalar yaptı. 2019 yılı yaş çay sezonunda kotaları yükselttiklerini belirten Âlim, “Birinci ve ikinci sürgünde kota 500, üçüncü sürgünde 400 kilo kota belirledik ve alımları bu kota üzerinden gerçekleştirdik. Alımlarda kaliteye önem verdik” dedi
FOTO GALERİ
İzlenme 3873
İzlenme 8499
İzlenme 6135
İzlenme 6896
VİDEO GALERİ
İzlenme 6262
İzlenme 6463
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi