Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Kentin Sakini Değil Sahibi Olun
13 Ekim 2019 Pazar 18:28:00 / Rize Belediyesi
Çalışmalarını anlatan Başkan Çervatoğlu vatandaşlara da çağrıda bulunurak “Halkımız, kentin sakini değil sahibi olsunlar. Çünkü bu kent onların. Onlar yoksa Fındıklı’ da olmaz” dedi
16:49 Rahmi Metin: Rize’ nin Kalkınması Turizmle Olur09:48 Mahallelerimizin Altyapı Sorunlarına Köklü Çözümler Getiriyoruz00:00 Mega Projeleri Hayata Geçiriyoruz22:41 Fındıklı ve Efeler Belediyeleri `Kardeş Şehir` Oldu16:59 “Rize Senin” Hedef ‘Sıfır Atık22:49 El Ele Hep Birlikte Yepyeni Bir Rize İnşa Ediyoruz23:35 Alt Yapı Çalışmaları Kisa Sürede Tamamlanan Yol Trafiğe Açildi14:53 Başkan Metin’den 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı18:05 Katar, Ankara Büyükelçisinden Başkan Metin’e Ziyaret14:00 Fındıklı’ ya Hizmet Etmemizi İstemiyorlar16:09Başkan Metin Muhtarlar Gününü Kutladı16:06 BAŞKAN METİN’DEN “ZAVENDİKLİ MUSTAFA YILDIZ HOCA EFENDİ’NİN VUSLATININ 10. YIL DÖNÜMܔ MESAJI18:28 Kentin Sakini Değil Sahibi Olun19:19Vali Çeber ve Belediye Başkanı Metin, Rize Muhtarlar Derneğini Ziyaret Etti

 

Hüseyin TERZİ

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, gazetemiz Karadeniz’e önemli açıklamalarda bulundu. Çervatoğlu, yedi aylık görev süresindeki çalışmalarını ve planladığı yatırımları anlattı. Öte yandan ilçede siyasi çekişmelerin kimseye fayda sağlamayacağını belirten Çervatoğlu, ilçenin menfaati için birlik beraberlik içerisinde olunması gerektiğini vurguladı. Çervatoğlu, belediyeden kimseyi işten çıkarmadığını, 32 kişiyi de istihdam ettiğini sözlerine ekledi. İlçeyi vatandaşlar ile birlikte yönetmek istediğini vurgulayan Çervatoğlu, “Halkımız kentin sakini değil sahibi olsun” dedi.

İşte Çervatoğlu’nun açıklamaları:

Yedi aylık görev sürenizde ilçede neler yaptınız?

35 BİN TONU VAHŞİ DEPOPALAMADAN KURTARDIK

Önce eksikliklerimizi tespit ettik. Karadeniz halkı ne yazık ki sahili kullanamaz hale geldi. Fındıklı’da bunun içerisinde. Bunun için sahilde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 5 noktada duşa kabin yerleri yaptık. Ayrıca soyunma ve giyinme yerleri yaptık. Caddelerimizi güzelleştirdik. Saksılar oluşturduk. Bunlar ilk olarak attığımız adımlardı. Temizlik konusunda geri dönüşüm olan çöpleri ayrıştırdık. Bu konuda da eğitimler verdik. Yaklaşık 35 bin ton geri dönüşüm elde ettik. En azından 35 bin tonu vahşi depolamadan kurtardık. Bu basit bir şey değil. Bu konuda bilinçlendirme toplantılarımız devam ediyor. Çalışmalarımız devam ediyor. Bunun için köyleri de işin içine katıyoruz. Köylerden toplanan çöpleri de parasıyla alacağız. Vatandaşı teşvik etmek için. Çöple ilgili ciddi adım attık.

SU SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ

Papatya Sokağımızda iyileştirme yaptık. Yaklaşık orada 300 bin liralık bir yatırım yapıyoruz. Orada güzel bir çalışma yaparak sokağımızı daha güzel hale getirdik. Mahallemizin bütün altyapı ve üst yapısına yönelik iş makineleri ile çalışmalar yaptık. 18. madde uygulanan bölgede alan açtık, yolları açıyoruz. Bazı mahallelerimizde de alt yapı çalışmalarını projelendirdik; İller Bankası ile görüşüyoruz. Suyla ilgili sıkıntılar var. Her gün arıza yapıyor ama bunu da çözmek için çalışıyoruz.

GÜNEŞTEN ENERJİ ELDE EDECEĞİZ

Çocuklarımıza yönelik atölyeler oluşturduk. Dil atölyesi, tarım atölyesi, drama atölyesi gibi. Çocuklara bu konuda eğitimler verdik. Spor okulu kurduk. İki ay boyunca çocuklarımız spor okuluna geldi. Sahilde kafeterya yaptık. Devam eden projelerimiz de var. Taziye evi çalışmamız var. Projesini bitirdik. Şimdi bunu imece ile tamamlamayı çalışacağız. Aksu tarafında bisiklet yolunun inşaatına da başladık. Bunun perde duvarlarını yaptık bu da maliyet getirdi bize. Daha birçok çalışmalarımız var. Ama güneş enerjisinden enerji elde etme noktasında çalışmalar da sürdürüyoruz.

FESTİVALDEN ESNAF DA  MEMNUN KALDI

Uzun zamandan beri Yeşil Altın Gümüş Deniz Festivali’ne ara verilmişti. Siz bu festivali tekrar başlattınız. Festival önümüzdeki yıllarda da devam edecek mi?

Kültür, sanat faaliyetlerini durdurmak kadar aslında kötü bir şey yok. Kültür sanat faaliyetleri demek dünkü geleneklerimizin yarına taşınması demektir. Onun için de bugün de bunları yapmamız lazım. Yeşil Altın Gümüş Deniz Festivali bizim için böyleydi. Bir dönüm noktasıydı. Biz daha aydınlanmacı ve yaşamın kalitesini daha da artırabilecek tiyatroyu, sinemayı sevecek çocuklar yetiştirmek istiyoruz. Neden Kazım Koyuncu’lar yetişmesin. Aynı zamanda bizim yayla göçümüzü,  geleneklerimizi de bu festivalde canlandırdık. İnşallah seneye daha da zenginleştireceğiz. Geleneksel oyunlarımızı sergileyeceğiz. Bu konuda esnaf da çok memnun oldu. Bu festival bir hareketlilik sağladı.

DOĞALGAZDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Doğalgaz çalışmalarında son durum ne?

Aksu Mahallesi’nde yoğunlukta olan bölgenin altyapısını tamamladık. Şuanda doğalgaz firması, ihale etti. Testleri yapıldıktan sonra kullanıma geçilecek. Ama vatandaş da haklı. Kışa girmek üzeriyiz. Kışa girdiğimiz için muhtemelen ısınma da değil de sıcak su ve mutfakta kullanabilecekler. İkinci aşamada biz altyapı çalışmalarını yapıyoruz. Bunları kendi bünyemizde yapıyoruz. Bazı sokakların yağmur altyapısı tamamlanmamıştı. Bu Kasım ayında başlamak üzere altyapıyı tamamlayacağız ve doğalgaz altyapı çalışmasını da tamamlamak istiyoruz. Altyapıyı yaparken iki kez sokaklar kazınmayacak. Tek seferde bu işi halletmeye çalışacağız. Gazın kullanımı belki 2020 yılında olacak ama bu kullanımdan önce altyapı da önemli.

KARAYOLLARINA SİTEMİMİZ VAR

Bu arada Artvin Büyükşehir Belediyesi ile de görüştük. Asfalt plenti var. Onlarla birlikte saflat sorununu çözmeye çalışacağız. Ortaklaşa asfalt temin edebilirsek bu konuda da çalışmalarımız olacak. Bir sitemimiz var. Karayollarından iç yolun tahsisini istedik. Çünkü bakımını yapıyor. Belediyelerin üstünde. İç yolu verin dedik, doğalgazın kente yayılması ve altyapıya başlayabilmemiz için. Yasal zorlukları fazla. Bize devredin dedik. Hala devretmediler. Çayeli’ne devrettiler, bize devretmediler. Böyle standart dışı bir davranış ile de karşılaşıyoruz. Veya sahilde yaptığımız imalatın kendisi izinli olmasına rağmen hemen tutanak tutuyorlar.

İŞ YAPMAMIZI İSTEMİYORLAR!

Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Teşkilatı, bizim iş yapmamızı istemiyor. Bunu hissetmeye başladım. Kurumlarla engel koymaya çalışıyor. Bu kötü bir şey. İki Fındıklı yok. Kendilerini ziyaret ettim. Bunu söylüyorum. Mecliste grubu bulunan bütün partileri çağırdım. Ben size belediyenin çalışmalarını aktaracağım, sizin de gördüğünüz eksiklikler ve öneriler de varsa bize söyleyin dedim. Onları davet ettim. Davetimi kabul ettiler ama Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ilçe başkanı ‘benim işim var, gelemeyeceğim’ dedi. MHP’de ‘gelemeyeceğim’ dedi. İYİ Parti ve CHP geldi. Gelenlere fikir alışverişinde bulunduk. Ama ben yine çağırıyorum. Meclislerimizi açık yapıyoruz.

KİMSEYİ İŞTEN ÇIKARMADIK

Bu arada hiçbir arkadaşımızı işten çıkarmadık, görevden de almadık. Kadro benden önceki kadro olmasına rağmen. Bütün arkadaşlarımız görevindedir. AK Parti’deki arkadaşlar bile burada birim sorumlusu olmuştur. Ayrıca biz 32 kişiye de yeni istihdam alanı oluşturduk. İşten çıkarmadığımız gibi yeni istihdam alanı da açtık. 58 personelimiz vardı, şimdi 90’a yakın personelimiz oldu. Siyaseten farklılığımız olacak biz kardeşiz. İki Fındıklı yok. Bir Fındıklı var. İlçemiz için hizmet şart. Ben dahil bütün kadromuz böyle düşünüyor artık. Siyaseten artık çekişme, itme yok. Projeyi bile dışarda değil meci ile kendi içimizde içeride çözüyoruz. 16 birimimizi de böyle kurduk. Kimsenin siyasi görüşüne bakmadan bütün mühendis arkadaşlarımız birim sorumlusu oldu.

BİZ ELEŞTİRİDEN KORKMUYORUZ

Fındıklı halkına bir çağrınız var mı?

Fındıklı halkı belediyeyi denetlesin. Biz altı ayda bir bütçeyi yayınlıyoruz. Yaptığımız işlerin yanlışını doğrusunu tartışsınlar, eleştirsinler. Eleştiriden korkmuyoruz. Kendi bildikleri doğruları bize söyleyecekler ki eğer biz bir yanlış yapıyorsak o yanlıştan dönebilelim. Biz birlikte yöneteceğiz diye karar verdik. Dolayısıyla bu yönetime, fikirleriyle, duruşlarıyla, anlayışlarıyla katılsınlar. Kendilerine, kentlerine sahip çıksınlar. Kentin sakinleri olarak sadece ense yapmasınlar, yani bir kentin sakini değil sahibi olsunlar. Çünkü bu kent onların. Onlar yoksa Fındıklı’ da olmaz. Bu bilinç ile biz de hizmet ediyoruz. Yüzümüzün sürekli güldüğü, somurtma oranımızın az olduğu bir kent oluşturmak için bizlere destek versinler. Bu temennimi bütün bölge için söylüyorum.

 

Bu haber 128 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rize Belediyesi
Rahmi Metin: Rize’ nin Kalkınması Turizmle Olur
Rize’nin her köşesinde tarihimizin, doğamızın ve insanımızın zenginliği var. Bütün bu Rize Belediye Başkanı Rahmi, Rize’ nin kalkınabilmesi ve gelişmiş şehirlerarasına girebilmesi için turizmde çağ atlaması gerektiğini savundu.
Yorum : 0
Kültür Sanat
Yelkenci; Yenilenmezseniz Yenilirsiniz
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şubesi Gençlik Kurulu tarafından düzenlenen ‘Tecrübe Paylaşım Toplantısı’nın konuğu MÜSİAD Rize Şubesinin kurucu üyelerinden olan Kenan Yelkenci oldu.
Yorum : 0
Siyaset
Dağları, Ovaları, Ormanları, Dereleri Olmayan Ülke, Ülke Değildir!
Bekaroğlu: "Esnafı, işçisi, memuru, çiftçisi olmayan, millet olamaz. Dağları, ormanları, ovaları, dereleri olmayan ülke de ülke değildir." Tarım ve Orman Bakanlığının 2018 yılı kesin hesap ve 2020 yılı bütçe teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Dün gece geç saatlere kadar süren bütçe görüşmelerine CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu`nun Karadeniz Yaylaları isyanı damga vurdu.
Yorum : 1
Siyaset
Dağları, Ovaları, Ormanları, Dereleri Olmayan Ülke, Ülke Değildir!
Bekaroğlu: "Esnafı, işçisi, memuru, çiftçisi olmayan, millet olamaz. Dağları, ormanları, ovaları, dereleri olmayan ülke de ülke değildir." Tarım ve Orman Bakanlığının 2018 yılı kesin hesap ve 2020 yılı bütçe teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Dün gece geç saatlere kadar süren bütçe görüşmelerine CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu`nun Karadeniz Yaylaları isyanı damga vurdu.
Yorum : 0
Rizespor
Eksikler Bizim Eksikliğimiz
Çaykur Rizespor Kulübü başkanı hasan Kartal, ligin ilk yarısını ilk onun içinde bitirmek istediklerini belirterek, “ İkinci yarıda yapacağımız transferlerle zirvedeki yerimizi alacağız. Taraftarımıza verdiğimiz sözün arkasındayız. Biz bu ligin kalıcı ekiplerinden biri olacağız. Genç bir kadromuz var. Bu kadro ile ileriki yıllarda ligin zirvesinde her zaman olacağız. Hedefimiz her zaman zirvede olacak bir Çaykur Rizespor yaratmak” dedi
Yorum : 0
Rizespor
Milliler, Rizespor’ un Gurur Kaynağı Oldu
Türkiye Süper Liginde sezonun ilk 11 haftası geride kaldı. Çaykur Rizespor futbolcuları
Yorum : 0
`Takım olarak ilk hedefimiz ligde kalıcı olmak` 14 Kasım 2019 Perşembe 20:52:00
Çayeli Bakır’ın Temel Madencilik Eğitimleri 10’uncu Yılında 14 Kasım 2019 Perşembe 20:44:00
Eren BAŞAK’ ı İsmi Kendi Adına Açılan Anasınıfında Yaşatılacak 14 Kasım 2019 Perşembe 02:08:00
Rizespor Yoğun Çalışıyor 14 Kasım 2019 Perşembe 02:06:00
Karadeniz`deki 5 Kentin Esnaf Ve Sanatkar Birliklerinden Demir Yolu Talebi 13 Kasım 2019 Çarşamba 16:52:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uzay Kuvvetleri Komutanlığı
Dünya savaş stratejileri yeni bir boyut kazanıyor. Hibrit savaş teknolojileri yeni uygulama alanlarına yayılmaktadır. ABD, Rusya, Çin ve Fransa arasındaki rekabet farklı bir alanda kendini gösteriyor.
 Kentin Sakini Değil Sahibi Olun
Çalışmalarını anlatan Başkan Çervatoğlu vatandaşlara da çağrıda bulunurak “Halkımız, kentin sakini değil sahibi olsunlar. Çünkü bu kent onların. Onlar yoksa Fındıklı’ da olmaz” dedi
Çoban Ateşi Hareketi Lideri Rifat Serdaroğlu`ndan Trump`a Tepki
ABD Başkanı Trump’tan Suriye ve Türkiye ile ilgili dün gün boyu peş peşe açıklamalar geldi. Sosyal medyadan yaptığı ilk açıklamada skandal ifadeler kullanan Trump, Türkiye’nin Suriye’ye yapacağı olası müdahale öncesi Türkiye’nin yanlış bir şey yapması halinde Türk ekonomisini daha önce yaptığı gibi yok edeceğini belirtti.
 Çaykur Olarak İyi Bir Sezon Geçirdik
ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Âlim, 3. Sürgün yaş çay sezonunun bitme aşamasına geldiğini günlerde gazetemize özel açıklamalar yaptı. 2019 yılı yaş çay sezonunda kotaları yükselttiklerini belirten Âlim, “Birinci ve ikinci sürgünde kota 500, üçüncü sürgünde 400 kilo kota belirledik ve alımları bu kota üzerinden gerçekleştirdik. Alımlarda kaliteye önem verdik” dedi
FOTO GALERİ
İzlenme 3873
İzlenme 8499
İzlenme 6135
İzlenme 6896
VİDEO GALERİ
İzlenme 6262
İzlenme 6463
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi