Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
MÜSİAD’ın Gündemi: Lojistik
08 Mayıs 2013 Çarşamba 10:53:00 / Ekonomi
MÜSİAD Rize Şubesinde düzenlenen panelde Lojistik konuşuldu. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Erginli’nin moderatörlüğünde yapılan panele konuşmacı olarak; Maltepe Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Tanyaş ile Prof. Dr. Nazif Gürdoğan ve emekli akademisyen Prof.Dr. Süleyman Uludağ katılırken, dinleyiciler arasında MÜSİAD üyelerinin yanısıra İl Müftüsü Yusuf Doğan ile Milli Eğitim Müdürü Saffet Yıldırım da yer aldı.
19:522 Kilo Ağırlığında Turp Şaşırttı19:48Çaya verilen destek..Ye ye bitmez!20:00ÇAYKUR, Kuzey Osetya`da Çay Paketleme Fabrikası Kuracak19:50Ford`dan Bayram Öncesi `Sıfır Faiz` Fırsatları21:41Çinliler ile Çaykur, Stevia Bitkisini İşlemek İçin Ortak Fabrika Kurdu01:13Rize`de Çay İhtisas Borsasında Çay Satışı18:29Ricania Simulans`a Tuzak Kurdular18:40İpek Yolunu Hayata Geçirmeliyiz22:51Ulusal Çay Konseyi Başkanı Sütlüoğlu Açıklaması00:56Her Zaman Çaykur İşçisinden Yana Yer Aldık00:05Anzer Balı Üretimine Hava Darbesi00:30Ramazan Ayında Güneşin Altında Çay Topluyorlar12:32Rize Belediyesinin Ramazan Pidesi Fiyatı Belli Oldu00:40Çaykur Üreticinin Teminatıdır


 

Maltepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, konuşmasında, lojistik sektörünün temel prensiplerinden bahsederek, “Lojistik ülkemizde sadece taşımacılık olarak algılanmaktadır. Aslında lojistik; karayolu, demiryolu, denizyolu, havayolu, boru hattı taşımacılığının ötesinde deposu, antreposu, elleçlemesi, ayrıştırması, sigorta ve bankacılık hizmetleri, konsolidasyonu, gümrüklenmesi gibi alanlarda hizmet sağlayan farklı boyutlarla taşımacılığın ötesinde bir kavramdır. Dünya piyasalarında saygın markalara bakıldığında, tedarik zincirini iyi kuran, lojistiği en iyi olan firmaların başarılı olduğunu görüyoruz.” dedi.

LOJİSTİK İÇİN UYGUN YER İYİDERE’DİR

Gelirini çaydan sağlayan Rize’nin artık bir alternatif sektör oluşturması gerektiğini kaydeden Prof. Tanyaş, “Rize, Türkiye’nin Orta Asya’ya, Kafkasya’ya, Rusya’ya, İran ve Irak pazarlarına en yakın noktasında olduğundan, lojistik sektörü ön plana çıkmaktadır. Lojistiğin gelmesi tamamen altyapıya bağlıdır. Rize çevresinde lojistiği üretecek bir yük miktarı olmadığından transit taşımacılığı buraya çekecek yeterli ve kaliteli hizmet verilecek seviyede altyapı kurulmalıdır. Rize’ye Trabzon işbirliğinde ‘Lojistik Köy’ kazandırılabilir. Bu işbirliğinde en uygun noktada bu merkezi kurmak gerekir. Transit taşımacılığı yakalayabilmek için büyük gemilerin yanaşabileceği bir liman yapmak gerekir. Türkiye’deki limanların derinliği 14 metreyi geçmiyor. Bilimsel olarak bakıldığında bu merkezin yapılacağı en uygun alanın, Ovit Tüneli de tamamlandıktan sonra katkı sağlayacağı ve 18 metre derinliğe sahip İyidere havzası gözükmektedir. Bu alanın deniz dolgusu yapılarak bölgeye hizmet verecek bir Lojistik Merkez yapılmadır.” şeklinde konuştu.

KERVANLAR UÇAK, KERVANSARAYLAR HAVAALANI OLDU

Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Nazif Gürdoğan: “Kervansarayların yerini havaalanları, kervanların yerini uçaklar aldı.”

Dünya ekonomi tarihinde, bilinen en eski ticaret yolunun, yüzyıllarca dünya ticaretinin omurgasını oluşturan İpek Yolu olduğunu söyleyen Prof.Dr. Nazif Gürdoğan, “Ülkeler arasındaki sınırları kaldıran İpek Yolu, bir tesbihin taneleri gibi sıralanan Asya ve Avrupa ülkelerini birbirine bağlamıştır. Dünyanın ekonomik ve kültürel gelişmesinde, çok boyutlu bir işlev yüklenen İpek Yolu’nun, vazgeçilmez bir yeri vardır.” diye konuştu.

Konuşmasını İpekyolu’nun dünya ekonomi tarihindeki yeri ve önemi üzerine kuran Prof. Gürdoğan, dünya ticaretinin binbir renkli çiçeği olan İpek Yolu üzerinde birbirini izleyen kervanlar için kervansarayların kurulduğunu vurgulayarak, “Şehirler arasında kırk kilometre aralıklarla inşa edilen kervansaraylar, ekonomik, siyasal ve kültürel hayatın zenginleştiği büyük çekim merkezleri olmuştur. Hava ulaşımının çok hızlı geliştiği yeni dünyada kervanlar havayolu kuruluşlarına ve uçaklara dönüşürken, kervansaraylar da havaalanlarına dönüştü.” dedi.

Yolun olmadığı yerde ekonominin gelişmesi mümkün olmadığını, ekonomik gelişmenin önemli ölçüde ulaşıma dayandığını kaydeden Gürdoğan, ticaretin olduğu yerde savaşın olmayacağını, ticarette ‘kazan kazan’ stratejisinin geçerli olduğunu ve ticarette iki tarafın da kazandığını, dolayısıyla, ticaret ne kadar gelişirse, barışa o ölçüde katkı sağlanmış olacağını söyledi.

DÜNYA KÜRE DEĞİL, KAREDİR!

Geçmişte kervanlar ile kervansarayların yüklendiği misyonu günümüzde havayolu kuruluşları ile havaalanlarının yüklendiğini belirten Prof.Dr. Nazif Gürdoğan, “Dünün kültür ve ekonomi elçileri, yeryüzünde dolaşan kervanlardı. Bugünün kültür ve ekonomi elçileri ise, gökyüzünde dolaşan uçaklardır. Dünya artık küre değil karedir. Tedarik zincirini yönetmek çok önemlidir. Ne kadar katma değeri üretirseniz o kadar kazanırsınız. Domates üretmeyi Çinlilere, Hintlilere bırakıp katma değeri çok daha yüksek domates tohumu üretmeliyiz. Bunun temel kuralı; ‘fason ürün ürettirenler, fason ürün üretenden daha çok kazanır. Artık fason üretimi doğumuzdaki ülkelere bırakıp, bizler fason ürettirmeyi öğrenmeliyiz. Kaliteye, yeniliğe, tasarıma, bilgiye pasaport sorulmaz. Kahveyi bizden Amerikalılar alıp bize pazarlıyor. Bunu emperyalizm değil yönetim ustalığıyla yapıyorlar. Yeni dünyada, yerli malı değil, dünya malı üretmeliyiz.” diye konuştu.

EĞİTİM, EN BÜYÜK SERMAYE

Prof. Gürdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ticaretimizi geliştirmek zorundayız, ticarette ulaşım kadar eğitim de çok önemlidir. Dünyada üçüncü kuşağa geçen işletme sayısı yüzde beşi geçmemektedir. İşletmelerde eğitimin sürekli hale getirilmesi gerekir. İşler iyi gittiği vakit, eğitime bir yatırım yapıyorsanız, kötü gittiğinde beş yatırım yapmalısınız. Eğitime yapılan yatırım zarar etmez, getirisi en yüksek yatırımdır. Eğitim işletmeleri dönüştüren bir yatırım olup, sonuçlarını kısa vadede beklememek gerekir. Dünyanın hiçbir yerinde eğitim düzeyi yüksek, gelir düzeyi düşük ülke yoktur ve yine dünyanın hiçbir yerinde eğitim düzeyi yüksek cirosu düşük işletme yoktur.” Gürdoğan konuşmasını, dünyada başarılı olmuş firmalardan örnekler vererek tamamladı.

Panelin son konuşmacısı Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Uludağ, büyük devletlerin rekabet alanı olan, küçük kabilelerin yaşadığı, 30-35 farklı dilin konuşulduğu, iklimi, coğrafyası, kültürü, örf ve adetleri bizlere benzeyen Kafkasların tarihi, kültürü ve sosyal hayatıyla ilgili katılımcılara bilgiler aktardı.

Kapanış konuşmasında Şube Başkanvekili İsmail Bostan, panelistlere ve katılımcılara teşekkür ettikten sonra, MÜSİAD Rize Şubesi Ar-Ge Komisyonunca hazırlıkları tamamlanan, 24-25 Mayıs 2013 tarihlerinde Rize Şubesinin evsahipliğinde yapılacak Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısından sonra öncelikli iş olarak lojistik konusunda, Valilik, Belediye, Üniversite, Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere kanaat önderleri ve yetkilileri biraraya getiirerek, işbirliği içerisinde çalışacak bir Lojistik Platformu oluşturmak istediklerini belirterek, “Rize ve bölge için Lojistik Master planını çıkararak, bölgemizin kalkınmasında lojistiğin önemini ortaya koyacağız” diye konuştu.

Panelistler, katılımcıların sorularını cevapladıktan sonra kitap imzaladılar.

Bu haber 1141 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Düelloyu Rizespor Kazandı 4-3
Çaykur Rizespor, Milli aradan sonra da hız kesmedi ve İzmir deplasmanında Altınordu`yu gole doyurdu.
Yorum : 2
Rize Haber
Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi
RİZE`nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi`nde yapımı planlanan Sesli Hidroelektrik Santral (HES) projesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü `Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir` kararı verdi.
Yorum : 0
Spor
Pazarspor Darıca`yı Ağırlıyor
Bu sezon güçlü bir kadro kuran ve şampiyonluk parolasıyla başladığı lige ilk hafta deplasman galibiyetiyle merhaba diyen Pazarspor, sahasındaki ilk maçta Darıca Gençlerbirliği ile karşılaşacak.
Yorum : 0
Rizespor
RİZESPOR`DA YENİ YÖNETİM NETLEŞMEYE BAŞLADI
Başkan Kemal Yardımcı, 17 Eylül’ de yapılacak olağan üstü kongrelerde yeni yönetimde yer alacak isimleri netleştirmeye başladı. Yardımcı, “Yönetimde görev alacak herkesin önceliği Rizespor olacak” dedi
Yorum : 0
Rize Haber
Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı
Rize’nin Güneysu ilçesinde doğalgaz borusu döşemesi için çalışma yapan araç uçuruma yuvarlandı. Kazada 2 kişi yaralandı.
Yorum : 1
Ekonomi
2 Kilo Ağırlığında Turp Şaşırttı
Rize`nin Çamlıhemşin ilçesinde bir vatandaş, bahçesinde 2 kilo ağırlığında turp yetiştirdi.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor Muhammet`i Pazarspor`a Kiraladı 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:50:00
Ramos Sakatlandı Miloseviç`i Aldık 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:48:00
Yeşil Yol Projesiyle Karadeniz Yaylaları Ayder`den Katbekat Rezil Olur 08 Eylül 2017 Cuma 23:38:00
Çaykur Rizespor, Beşiktaş`tan Milosevic`i kiraladı! 08 Eylül 2017 Cuma 23:31:00
Ziraat Türkiye Kupası Kuraları Çekildi. İşte Rizespor ve Pazarpor`un Rakipleri 08 Eylül 2017 Cuma 23:29:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3398
İzlenme 8047
İzlenme 5728
İzlenme 6487
VİDEO GALERİ
İzlenme 5352
İzlenme 5585
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu