Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
MÜSİAD’ın Gündemi: Lojistik
08 Mayıs 2013 Çarşamba 10:53:00 / Ekonomi
MÜSİAD Rize Şubesinde düzenlenen panelde Lojistik konuşuldu. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Erginli’nin moderatörlüğünde yapılan panele konuşmacı olarak; Maltepe Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Tanyaş ile Prof. Dr. Nazif Gürdoğan ve emekli akademisyen Prof.Dr. Süleyman Uludağ katılırken, dinleyiciler arasında MÜSİAD üyelerinin yanısıra İl Müftüsü Yusuf Doğan ile Milli Eğitim Müdürü Saffet Yıldırım da yer aldı.
23:1615 Ekim’i Göremeyen ÇAYKUR Mevsimlik İşçisi 25 Ekim’i Görecek23:12Karadağ: Mevsimlik İşçilerimizin Bu Kadar Uzun Bir Süre Çalıştığı Dönem Yok11:53İşsizlik rakamları açıklandı03:27 Başkandan Üyelerine Destek Çağrısı23:00Rize SMMM Odası Bilirkişilik Eğitim Başvuruları Başladı22:55 Rize TSO Meclis Üyesi Asım ÇİLLİOĞLU’ nun Çağrısı Karşılık Buldu15:45 180 Gün Uygulaması Devam Etmektedir22:43ÇAYKUR Rekor Yaş Çay Alımıyla Sezonu Kapatıyor22:41Bektaş, Yayla Yollarında Yapılan Çalışmaları İnceledi21:31Ulusal Çay Konseyi: Çay Kanunu Şart22:33Dünya’da En Çok çayı Türkler İçiyor22:05 Çay Kanunu Biran Önce Çıkmalı21:45 Çayda Rekor Üretim Oldu21:25ÇAYKUR, Ağustos Ayı Çay Paralarını Ödüyor


 

Maltepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, konuşmasında, lojistik sektörünün temel prensiplerinden bahsederek, “Lojistik ülkemizde sadece taşımacılık olarak algılanmaktadır. Aslında lojistik; karayolu, demiryolu, denizyolu, havayolu, boru hattı taşımacılığının ötesinde deposu, antreposu, elleçlemesi, ayrıştırması, sigorta ve bankacılık hizmetleri, konsolidasyonu, gümrüklenmesi gibi alanlarda hizmet sağlayan farklı boyutlarla taşımacılığın ötesinde bir kavramdır. Dünya piyasalarında saygın markalara bakıldığında, tedarik zincirini iyi kuran, lojistiği en iyi olan firmaların başarılı olduğunu görüyoruz.” dedi.

LOJİSTİK İÇİN UYGUN YER İYİDERE’DİR

Gelirini çaydan sağlayan Rize’nin artık bir alternatif sektör oluşturması gerektiğini kaydeden Prof. Tanyaş, “Rize, Türkiye’nin Orta Asya’ya, Kafkasya’ya, Rusya’ya, İran ve Irak pazarlarına en yakın noktasında olduğundan, lojistik sektörü ön plana çıkmaktadır. Lojistiğin gelmesi tamamen altyapıya bağlıdır. Rize çevresinde lojistiği üretecek bir yük miktarı olmadığından transit taşımacılığı buraya çekecek yeterli ve kaliteli hizmet verilecek seviyede altyapı kurulmalıdır. Rize’ye Trabzon işbirliğinde ‘Lojistik Köy’ kazandırılabilir. Bu işbirliğinde en uygun noktada bu merkezi kurmak gerekir. Transit taşımacılığı yakalayabilmek için büyük gemilerin yanaşabileceği bir liman yapmak gerekir. Türkiye’deki limanların derinliği 14 metreyi geçmiyor. Bilimsel olarak bakıldığında bu merkezin yapılacağı en uygun alanın, Ovit Tüneli de tamamlandıktan sonra katkı sağlayacağı ve 18 metre derinliğe sahip İyidere havzası gözükmektedir. Bu alanın deniz dolgusu yapılarak bölgeye hizmet verecek bir Lojistik Merkez yapılmadır.” şeklinde konuştu.

KERVANLAR UÇAK, KERVANSARAYLAR HAVAALANI OLDU

Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Nazif Gürdoğan: “Kervansarayların yerini havaalanları, kervanların yerini uçaklar aldı.”

Dünya ekonomi tarihinde, bilinen en eski ticaret yolunun, yüzyıllarca dünya ticaretinin omurgasını oluşturan İpek Yolu olduğunu söyleyen Prof.Dr. Nazif Gürdoğan, “Ülkeler arasındaki sınırları kaldıran İpek Yolu, bir tesbihin taneleri gibi sıralanan Asya ve Avrupa ülkelerini birbirine bağlamıştır. Dünyanın ekonomik ve kültürel gelişmesinde, çok boyutlu bir işlev yüklenen İpek Yolu’nun, vazgeçilmez bir yeri vardır.” diye konuştu.

Konuşmasını İpekyolu’nun dünya ekonomi tarihindeki yeri ve önemi üzerine kuran Prof. Gürdoğan, dünya ticaretinin binbir renkli çiçeği olan İpek Yolu üzerinde birbirini izleyen kervanlar için kervansarayların kurulduğunu vurgulayarak, “Şehirler arasında kırk kilometre aralıklarla inşa edilen kervansaraylar, ekonomik, siyasal ve kültürel hayatın zenginleştiği büyük çekim merkezleri olmuştur. Hava ulaşımının çok hızlı geliştiği yeni dünyada kervanlar havayolu kuruluşlarına ve uçaklara dönüşürken, kervansaraylar da havaalanlarına dönüştü.” dedi.

Yolun olmadığı yerde ekonominin gelişmesi mümkün olmadığını, ekonomik gelişmenin önemli ölçüde ulaşıma dayandığını kaydeden Gürdoğan, ticaretin olduğu yerde savaşın olmayacağını, ticarette ‘kazan kazan’ stratejisinin geçerli olduğunu ve ticarette iki tarafın da kazandığını, dolayısıyla, ticaret ne kadar gelişirse, barışa o ölçüde katkı sağlanmış olacağını söyledi.

DÜNYA KÜRE DEĞİL, KAREDİR!

Geçmişte kervanlar ile kervansarayların yüklendiği misyonu günümüzde havayolu kuruluşları ile havaalanlarının yüklendiğini belirten Prof.Dr. Nazif Gürdoğan, “Dünün kültür ve ekonomi elçileri, yeryüzünde dolaşan kervanlardı. Bugünün kültür ve ekonomi elçileri ise, gökyüzünde dolaşan uçaklardır. Dünya artık küre değil karedir. Tedarik zincirini yönetmek çok önemlidir. Ne kadar katma değeri üretirseniz o kadar kazanırsınız. Domates üretmeyi Çinlilere, Hintlilere bırakıp katma değeri çok daha yüksek domates tohumu üretmeliyiz. Bunun temel kuralı; ‘fason ürün ürettirenler, fason ürün üretenden daha çok kazanır. Artık fason üretimi doğumuzdaki ülkelere bırakıp, bizler fason ürettirmeyi öğrenmeliyiz. Kaliteye, yeniliğe, tasarıma, bilgiye pasaport sorulmaz. Kahveyi bizden Amerikalılar alıp bize pazarlıyor. Bunu emperyalizm değil yönetim ustalığıyla yapıyorlar. Yeni dünyada, yerli malı değil, dünya malı üretmeliyiz.” diye konuştu.

EĞİTİM, EN BÜYÜK SERMAYE

Prof. Gürdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ticaretimizi geliştirmek zorundayız, ticarette ulaşım kadar eğitim de çok önemlidir. Dünyada üçüncü kuşağa geçen işletme sayısı yüzde beşi geçmemektedir. İşletmelerde eğitimin sürekli hale getirilmesi gerekir. İşler iyi gittiği vakit, eğitime bir yatırım yapıyorsanız, kötü gittiğinde beş yatırım yapmalısınız. Eğitime yapılan yatırım zarar etmez, getirisi en yüksek yatırımdır. Eğitim işletmeleri dönüştüren bir yatırım olup, sonuçlarını kısa vadede beklememek gerekir. Dünyanın hiçbir yerinde eğitim düzeyi yüksek, gelir düzeyi düşük ülke yoktur ve yine dünyanın hiçbir yerinde eğitim düzeyi yüksek cirosu düşük işletme yoktur.” Gürdoğan konuşmasını, dünyada başarılı olmuş firmalardan örnekler vererek tamamladı.

Panelin son konuşmacısı Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Uludağ, büyük devletlerin rekabet alanı olan, küçük kabilelerin yaşadığı, 30-35 farklı dilin konuşulduğu, iklimi, coğrafyası, kültürü, örf ve adetleri bizlere benzeyen Kafkasların tarihi, kültürü ve sosyal hayatıyla ilgili katılımcılara bilgiler aktardı.

Kapanış konuşmasında Şube Başkanvekili İsmail Bostan, panelistlere ve katılımcılara teşekkür ettikten sonra, MÜSİAD Rize Şubesi Ar-Ge Komisyonunca hazırlıkları tamamlanan, 24-25 Mayıs 2013 tarihlerinde Rize Şubesinin evsahipliğinde yapılacak Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısından sonra öncelikli iş olarak lojistik konusunda, Valilik, Belediye, Üniversite, Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere kanaat önderleri ve yetkilileri biraraya getiirerek, işbirliği içerisinde çalışacak bir Lojistik Platformu oluşturmak istediklerini belirterek, “Rize ve bölge için Lojistik Master planını çıkararak, bölgemizin kalkınmasında lojistiğin önemini ortaya koyacağız” diye konuştu.

Panelistler, katılımcıların sorularını cevapladıktan sonra kitap imzaladılar.

Bu haber 1230 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Kazanabileceğimiz Maçı Kazanamadık
Spor Toto Süper Lig’in 9. haftasında Çaykur Rizespor evinde Atiker Konyaspor ile karşı karşıya geldi. 1-1’lik beraberlikle tamamlanan karşılaşmadan bir puanla ayrılan Çaykur Rizespor’ da Teknik Direktör Okan Buruk, kaçan galibiyete yandı.
Yorum : 0
Rizespor
Vedat Muriç:” Olayları Uğur Sabote Etti”
Vedat Muriç maç sonu olaylarını Uğur Demirok un sabotesiyle olduğunu söyledi
Yorum : 0
Rizespor
Bu Maçı Kazanmalıydık
Zehiroğlu Konyaspor maçında alınan puana üzüldüklerini söyledi
Yorum : 0
Kültür Sanat
REVAK Standına Büyük İlgi
İstanbul’ da bulunan Rize Araştırmalar Vakfı(REVAK) Başkanı Ömer Erdoğan, Rize’ de ilk kez açılan kitap fuarında katılarak bu güne kadar yayımlanan kitaplarını okuyucuya sunduklarını ifade etti.
Yorum : 0
Yaşam
Kadınlar Hentbol Süper Lig ekibi Pazarspor kaza geçirdi: 14 yaralı
Kadınlar Hentbol Süper Ligi ekibi Pazarspor kafilesini taşıyan minibüsün devrildiği kazada, sürücü, 11 sporcu ve 2 antrenör olmak üzere 14 kişi yaralandı.
Yorum : 0
Rizespor
U21 hem dörtledi, hem lidere ilk çelmeyi taktı
Çaykur Rizespor U21 ekibi, sahasında konuk ettiği ve haftaya namağlup lider olarak giren Atiker Konyaspor’u 2-1 mağlup ederek hem rakibine sezonun ilk mağlubiyetini yaşattı, hem de liderlik koltuğundan etti.
Yorum : 0
Rize’de Skoru Penaltılar Belirledi 21 Ekim 2018 Pazar 22:17:00
Çaykur Rizespor ile Atiker Konyaspor 32. randevuda 21 Ekim 2018 Pazar 15:06:00
Ömer Yazıcı Rize Kitap Fuarına Renk Kattı 21 Ekim 2018 Pazar 09:55:00
Bir Yazar Olarak, Onunda Bir Hayali Var! 21 Ekim 2018 Pazar 09:18:00
Türkiye Genelinde İlk Pilot İlçe Ardeşen 20 Ekim 2018 Cumartesi 12:01:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Ekmekte zam tartışması! Üretim 1 hafta içinde durabilir
Fırıncılar 250 gram ekmeğin 1.25 TL`den satılmaya devam etmesi halinde üretimin durabileceği konusunda uyarıyor. Bu fiyatın sürdürülebilir olmadığını anlatan fırıncılar, "Bizim amortisman, çalışan tazminatlar, lojistik gibi masraflar hariç maliyetimiz 1.25 TL. 1 hafta içinde ekmek üretimi durabilir" diyor.
Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!  Kaynak Yeniçağ: Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!
TÜİK`in verilerine göre, tarım arazilerinin kapladığı alan Türkiye’de 1992 yılında toplam 27,6 milyon hektar iken, 2017 yılında 23,4 milyon hektara geriledi. 25 yılda yaklaşık 4 milyon hektar yani yaklaşık Konya ili büyüklüğünde tarım arazisi kaybedildi.
Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi  Kaynak Yeniçağ: Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı`nın, Suudi Arabistan`ın İstanbul Başkonsolosluğu`na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan Türk ve Suudi yetkililer konsolosluktan ayrıldı.
MHP`li Enginyurt`tan sert sözler: Siyasi bedeli ağır olur
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Tarım Bakanı Pakdemirli`nin fındık ile ilgili açıklama yapmamasına sert tepki gösterdi. Bakan Pakdemirli`nin "TMO`nun bugün mısır alımına başlandığı" açıklamasına MHP`li vekil Enginyurt, "Sayın Tarım Bakanı,TMO ne zaman fındık alımına başlayacak? Fındık üreticisini delirtmeyin. Siyasi bedeli ağır olur." dedi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3559
İzlenme 8216
İzlenme 5877
İzlenme 6626
VİDEO GALERİ
İzlenme 5496
İzlenme 5717
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu