Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
MÜSİAD’ın Gündemi: Lojistik
08 Mayıs 2013 Çarşamba 10:53:00 / Ekonomi
MÜSİAD Rize Şubesinde düzenlenen panelde Lojistik konuşuldu. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Erginli’nin moderatörlüğünde yapılan panele konuşmacı olarak; Maltepe Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Tanyaş ile Prof. Dr. Nazif Gürdoğan ve emekli akademisyen Prof.Dr. Süleyman Uludağ katılırken, dinleyiciler arasında MÜSİAD üyelerinin yanısıra İl Müftüsü Yusuf Doğan ile Milli Eğitim Müdürü Saffet Yıldırım da yer aldı.
13:14 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu13:16ÇAYKUR`u Özelleştirirsen Orada Çay Üreticisi de Biter02:08 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`09:51Çay Müstahsili Sömürülüyor15:13Organik Çay Parası Üreticilerin Banka Hesaplarına Aktarıldı21:42`Üreticilerimiz ÇAYKUR`un Çağrılarına Uysun`14:06Erdoğan, Müstahsilimizi Üzmeden Çay Alalım12:27Öz Gıda-İş`te Karadağ yeniden aday21:29ÇAYKUR‘dan 2. Sürgünde Tarihi Kota12:12 Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikalı ilk özel maden şirketi Çayeli Bakır11:39 Budama Paralarına Ne oldu01:40ÇAYKUR, İlk 2 Gün Ne Kadar Çay Aldı?10:27ÇAYKUR, 2. Sürgün Alımlarına Başlıyor10:31Türkiye’nin İlk Bin İhracatçı Firma Listesinde Rize`den 1 Firma


 

Maltepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, konuşmasında, lojistik sektörünün temel prensiplerinden bahsederek, “Lojistik ülkemizde sadece taşımacılık olarak algılanmaktadır. Aslında lojistik; karayolu, demiryolu, denizyolu, havayolu, boru hattı taşımacılığının ötesinde deposu, antreposu, elleçlemesi, ayrıştırması, sigorta ve bankacılık hizmetleri, konsolidasyonu, gümrüklenmesi gibi alanlarda hizmet sağlayan farklı boyutlarla taşımacılığın ötesinde bir kavramdır. Dünya piyasalarında saygın markalara bakıldığında, tedarik zincirini iyi kuran, lojistiği en iyi olan firmaların başarılı olduğunu görüyoruz.” dedi.

LOJİSTİK İÇİN UYGUN YER İYİDERE’DİR

Gelirini çaydan sağlayan Rize’nin artık bir alternatif sektör oluşturması gerektiğini kaydeden Prof. Tanyaş, “Rize, Türkiye’nin Orta Asya’ya, Kafkasya’ya, Rusya’ya, İran ve Irak pazarlarına en yakın noktasında olduğundan, lojistik sektörü ön plana çıkmaktadır. Lojistiğin gelmesi tamamen altyapıya bağlıdır. Rize çevresinde lojistiği üretecek bir yük miktarı olmadığından transit taşımacılığı buraya çekecek yeterli ve kaliteli hizmet verilecek seviyede altyapı kurulmalıdır. Rize’ye Trabzon işbirliğinde ‘Lojistik Köy’ kazandırılabilir. Bu işbirliğinde en uygun noktada bu merkezi kurmak gerekir. Transit taşımacılığı yakalayabilmek için büyük gemilerin yanaşabileceği bir liman yapmak gerekir. Türkiye’deki limanların derinliği 14 metreyi geçmiyor. Bilimsel olarak bakıldığında bu merkezin yapılacağı en uygun alanın, Ovit Tüneli de tamamlandıktan sonra katkı sağlayacağı ve 18 metre derinliğe sahip İyidere havzası gözükmektedir. Bu alanın deniz dolgusu yapılarak bölgeye hizmet verecek bir Lojistik Merkez yapılmadır.” şeklinde konuştu.

KERVANLAR UÇAK, KERVANSARAYLAR HAVAALANI OLDU

Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Nazif Gürdoğan: “Kervansarayların yerini havaalanları, kervanların yerini uçaklar aldı.”

Dünya ekonomi tarihinde, bilinen en eski ticaret yolunun, yüzyıllarca dünya ticaretinin omurgasını oluşturan İpek Yolu olduğunu söyleyen Prof.Dr. Nazif Gürdoğan, “Ülkeler arasındaki sınırları kaldıran İpek Yolu, bir tesbihin taneleri gibi sıralanan Asya ve Avrupa ülkelerini birbirine bağlamıştır. Dünyanın ekonomik ve kültürel gelişmesinde, çok boyutlu bir işlev yüklenen İpek Yolu’nun, vazgeçilmez bir yeri vardır.” diye konuştu.

Konuşmasını İpekyolu’nun dünya ekonomi tarihindeki yeri ve önemi üzerine kuran Prof. Gürdoğan, dünya ticaretinin binbir renkli çiçeği olan İpek Yolu üzerinde birbirini izleyen kervanlar için kervansarayların kurulduğunu vurgulayarak, “Şehirler arasında kırk kilometre aralıklarla inşa edilen kervansaraylar, ekonomik, siyasal ve kültürel hayatın zenginleştiği büyük çekim merkezleri olmuştur. Hava ulaşımının çok hızlı geliştiği yeni dünyada kervanlar havayolu kuruluşlarına ve uçaklara dönüşürken, kervansaraylar da havaalanlarına dönüştü.” dedi.

Yolun olmadığı yerde ekonominin gelişmesi mümkün olmadığını, ekonomik gelişmenin önemli ölçüde ulaşıma dayandığını kaydeden Gürdoğan, ticaretin olduğu yerde savaşın olmayacağını, ticarette ‘kazan kazan’ stratejisinin geçerli olduğunu ve ticarette iki tarafın da kazandığını, dolayısıyla, ticaret ne kadar gelişirse, barışa o ölçüde katkı sağlanmış olacağını söyledi.

DÜNYA KÜRE DEĞİL, KAREDİR!

Geçmişte kervanlar ile kervansarayların yüklendiği misyonu günümüzde havayolu kuruluşları ile havaalanlarının yüklendiğini belirten Prof.Dr. Nazif Gürdoğan, “Dünün kültür ve ekonomi elçileri, yeryüzünde dolaşan kervanlardı. Bugünün kültür ve ekonomi elçileri ise, gökyüzünde dolaşan uçaklardır. Dünya artık küre değil karedir. Tedarik zincirini yönetmek çok önemlidir. Ne kadar katma değeri üretirseniz o kadar kazanırsınız. Domates üretmeyi Çinlilere, Hintlilere bırakıp katma değeri çok daha yüksek domates tohumu üretmeliyiz. Bunun temel kuralı; ‘fason ürün ürettirenler, fason ürün üretenden daha çok kazanır. Artık fason üretimi doğumuzdaki ülkelere bırakıp, bizler fason ürettirmeyi öğrenmeliyiz. Kaliteye, yeniliğe, tasarıma, bilgiye pasaport sorulmaz. Kahveyi bizden Amerikalılar alıp bize pazarlıyor. Bunu emperyalizm değil yönetim ustalığıyla yapıyorlar. Yeni dünyada, yerli malı değil, dünya malı üretmeliyiz.” diye konuştu.

EĞİTİM, EN BÜYÜK SERMAYE

Prof. Gürdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ticaretimizi geliştirmek zorundayız, ticarette ulaşım kadar eğitim de çok önemlidir. Dünyada üçüncü kuşağa geçen işletme sayısı yüzde beşi geçmemektedir. İşletmelerde eğitimin sürekli hale getirilmesi gerekir. İşler iyi gittiği vakit, eğitime bir yatırım yapıyorsanız, kötü gittiğinde beş yatırım yapmalısınız. Eğitime yapılan yatırım zarar etmez, getirisi en yüksek yatırımdır. Eğitim işletmeleri dönüştüren bir yatırım olup, sonuçlarını kısa vadede beklememek gerekir. Dünyanın hiçbir yerinde eğitim düzeyi yüksek, gelir düzeyi düşük ülke yoktur ve yine dünyanın hiçbir yerinde eğitim düzeyi yüksek cirosu düşük işletme yoktur.” Gürdoğan konuşmasını, dünyada başarılı olmuş firmalardan örnekler vererek tamamladı.

Panelin son konuşmacısı Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Uludağ, büyük devletlerin rekabet alanı olan, küçük kabilelerin yaşadığı, 30-35 farklı dilin konuşulduğu, iklimi, coğrafyası, kültürü, örf ve adetleri bizlere benzeyen Kafkasların tarihi, kültürü ve sosyal hayatıyla ilgili katılımcılara bilgiler aktardı.

Kapanış konuşmasında Şube Başkanvekili İsmail Bostan, panelistlere ve katılımcılara teşekkür ettikten sonra, MÜSİAD Rize Şubesi Ar-Ge Komisyonunca hazırlıkları tamamlanan, 24-25 Mayıs 2013 tarihlerinde Rize Şubesinin evsahipliğinde yapılacak Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısından sonra öncelikli iş olarak lojistik konusunda, Valilik, Belediye, Üniversite, Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere kanaat önderleri ve yetkilileri biraraya getiirerek, işbirliği içerisinde çalışacak bir Lojistik Platformu oluşturmak istediklerini belirterek, “Rize ve bölge için Lojistik Master planını çıkararak, bölgemizin kalkınmasında lojistiğin önemini ortaya koyacağız” diye konuştu.

Panelistler, katılımcıların sorularını cevapladıktan sonra kitap imzaladılar.

Bu haber 1188 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rize Haber
Rize- Artvin Havalimanı`nda Pist Dolgusuna Geçildi
RİZE`nin Pazar ilçesi Yeşilköy mevkiinde, Türkiye`nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı Rize- Artvin Havalimanı`nda, çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.
Yorum : 0
Magazin
Ve Rize’de Beklenen Düğün gerçekleşti.
Rize’nin en renkli simalarından biri olarak bilinen ve tanınan, Rize’de derin siyasetin konuşulduğu her detaydan bilgi sahibi olan yılların esnafı Akademi Kitabevinin sahibi aynı zamanda Rize Belediye Meclis Üyesi Dursun Bilgili’den Rize eğitim, siyaset ve ticaret camiasının yıllardır beklediği o güzel haber nihayet geldi.
Yorum : 0
Siyaset
Her Türlü Darbeyi Lanetliyoruz
Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı Saltuk Deniz 15 Temmuz hain darbe girişimi nedeniyle basın açıklaması yaptı.
Yorum : 0
Rizespor
Rize’ye Gelenin Ayakları Titreyecek!
Çaykur Rizespor’ un hocası yeni sezon için iddialı konuştu. Rize her takımın korkulu rüyası olacak
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Başkan Kasap: “Ülkemizin Birliğini Yerle Bir Etmek İstediler”
Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, “Yapmak istedikleri ülkemizin birliğini, beraberliğini, ekonomisini yerle bir etmekti. Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde atmış olduğumuz adımlarla belki on yılda gelebileceğimiz noktaya iki yılda ulaştık.” dedi
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor Alt Yapıya Yeni Yüzler
Çaykur Rizespor’da alt yapı da yeni spor adamları göreve başladı.
Yorum : 0
Rize’ye Milli Kaleci! 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:09:00
Çaykur Rizespor, Ligde Kalıcı Olmayı Hedefliyor 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:06:00
İşte Rizespor`un 10 numarası: Ruben Riberio 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:05:00
İkizdere vadisi doğal güzellikleriyle ilgi çekiyor 14 Temmuz 2018 Cumartesi 17:12:00
Rize İl Sağlık Müdürü Tepe’nin Acı Günü 14 Temmuz 2018 Cumartesi 17:06:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`
Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Rize Limanı`nın genişleme sahasında yapılması planlanan futbol sahasının kente ihanet olduğunu söyledi.
 Devlet teşkilatında yeniden yapılanma
Seçim bitti ama asıl iş yeni başlıyor. 24 Haziran seçimleri ile birlikte yeni bir döneme girdik. Devlet Teşkilatında yeni bir yapılanmaya gidiliyor. Dünya da yaşanan gelişmelere paralel olarak böyle bir yapılanma gereklilik halini aldı. Dünya endüstri 4.0`ı yaşıyor. Hibrit savaşı yaşıyor. Küresel rekabet ve teknolojik gelişmeler yeni devlet yapılanmalarını ve yeni stratejileri zorunlu kılıyor. Türkiye yeni bir döneme giriyor. Ortadoğu yeni bir döneme giriyor. Dünya yeni bir döneme gidiyor ve büyük bir rekabete sahne oluyor.
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
FOTO GALERİ
İzlenme 3480
İzlenme 8120
İzlenme 5794
İzlenme 6546
VİDEO GALERİ
İzlenme 5425
İzlenme 5650
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu