Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Mabedimiz Otopark!
28 Ocak 2014 Salı 22:24:00 / Siyaset
Saadet Partisi Rize Belediye Başkan adayı Prof.Dr. Mehmet Bekaroğlu, Timya Vadisi’nde yüzlerce vatandaşın mağdur edildiğini, ayrıca Rize’nin bir şehir görünümünden çok uzak olduğunu ve meydanını otopark olarak işleten bir belediyecilik anlayışına son vereceklerini söyledi.
15:02 AK Parti dünyanın bütün garibanlarının partisidir16:56Metin, MHP’ye Toplu Katılımla Seçim Startını Verdi16:48 Rize Ak Parti’de Deprem. 8 İlçeye yeni aday.16:11 Amatör Spor Braşlarına Desteğimiz Ülkemize Ciddi Başarılar Getirdi15:39 “Çevresel Hassasiyetin Devam Etmesinden Mutluyum”15:48Rize ve Güneysu adaylarını grup Toplantısında açıkladı.23:38İYİ Parti’nin Rize ve Güneysu Belediye Başkan Adayı Belli Oldu16:14 Trabzon’da Bağımsız Başkaldırı.12:23Rizeli duayen Gazeteci Yeniden siyaset sahnesinde15:23Rize’ yi Masaya yatırdılar00:33MHP Rize, 7. İlçe Belediye Başkan Adayını Belirledi00:29BBP Rize Merkez İlçe Kongreye Gidiyor13:33CHP ve İYİ Parti’den Rize’de ortak aday02:38Kenan Bıyık, `Yokum` Dedi


 

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’nın Timya Vadisi ile ilgili Ak Parti aday tanıtım toplantısında yaptığı “Timya Vadisinde değişiklik olursa yargıya giderim” açıklamasını değerlendiren Saadet Partisi Rize Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Mehmet Bekaroğlu, Timya Vadisi projesinin Ak Parti içinde yeni bir kavgaya sebebiyet vereceğinin anlaşıldığını ifade ederek, Sayın Bakırcı sanki başka bir hükümeti eleştirir gibi, sanırım TOKİ’yi mahkemeye vermekten bahsediyor. Orada büyük bir haksızlık var. İnsanlarla oturup anlaşmış konuşmuşsunuz. Evlerini yıkmışsınız, evlerinden çıkmışlar. Kira yardımı yapacağınızı söylemişsiniz, belli bir anlaşma yapmışsınız. Şimdi hayır biz vazgeçtik diyorsunuz” dedi.

TİMYA MUAMMASI

Timya Vadisi projesinden vazgeçilmesinin nedenini açıklayan Bekaroğlu, “Niye vazgeçtiklerini söyleyeyim; Başbakan çok eleştiri aldı bu yüksek binalar için. Normalde bu kadar yüksek bina nerede, medeniyetimizde var mı böyle bir kentleşme, böyle yüksek binalar diye çok eleştiri aldı. Başbakan da bir yerdeki konuşmasında yerel yönetimleri uyardı, yüksek binalara izin vermeyin dedi. Onlar da aman Başbakan kızıyor diye bu projeyi durdurdular. Yanlış tabiî ki. Baştan beri yanlışlıklar var. Eğer gerçekten bu kadar yüksek binalar doğru değilse neden bu insanlarla böyle bir anlaşma yapıldı. Hukuk diye bir şey yok mu? Başbakan arzuladı, sağa döndü, öksürdü diye hukuk çiğnenir mi? Mevcut kanunları beğenmeyebilirsiniz. Ama var olduğu müddetçe onlara uymak zorundasınız. Herkes uymak zorunda. Ben de uyacağım, siz de uyacaksınız. Başbakan da Başbakanın oğlu da Halil Bakırcı da uyacak. Yoksa kargaşa çıkar. Hukuk devleti olmaz. Böyle bir şey yok. Siz yaptınız ondan sonra diyorsunuz ki biz bunu beğenmedik, değiştirin. Böyle bir şey olur mu? Çadır devleti, muz cumhuriyeti falan deniliyor ya. Şimdi yüzlerce aile burada mağdur” diye konuştu.

Rize’nin bir şehir görüntüsünden uzak olduğunu belirten Prof.Dr. Mehmet Bekaroğlu, “Rize’de bu tür olaylar hep oluyor. Çünkü Rize’de planlı bir şey yapılmıyor. Planı olmayan az sayıdaki kentten bir tanesidir Rize. Böyle bir şey olur mu? Rize’nin anayasası yok. İmar planı olmayan bir şehir… Neye göre hareket edileceği belli değil. Eğer bir planı olsaydı orada o insanlara şu kadar kat yapacağız denilmezdi, denilemezdi. Yapmıyorlar bunu. Kendilerinin yanlışı ama maalesef 10 yıldan beri Rize’yi yönetiyorlar.

BAKIRCI TOPLADIĞI OTOPARK PARALARINI NEREDE HARCADI?

Şehir meydanının otopark olarak işletilmesini de eleştiren Bekaroğlu, “Bu otoparklarla ilgili yasa gereği yapılan her binanın altında daireye göre otopark yapmak zorundasınız. Yapmazsanız gidip belediyeye otopark ücreti ödersiniz. Belediye bu parayı sadece otopark için kullanabilir. Tüm belediyeler bu parayı alıyor başka kalemlerde kullanıyor. Milyon milyon TL’ler nereye gitti? 10 senedir Ak Parti Rize’yi yönetiyor. Kaç tane otopark yaptı. Bu paralar nereye gidiyor, alınan paralar nereye gitti? Başka kalemlere kullanıldı, kaldırım yapıldı, şu yapıldı bu yapıldı.

BUNLARIN ELİNDEN RİZE’Yİ ALMAK GEREK

Rize’nin sorunlarını tespit etmek için bir anket çalışması yaptıklarını kaydeden Bekaroğlu, “Rize’nin en önemli sorunu ne diye sorduk. Rize halkı trafik ve otopark dedi. Allah rahmet eylesin Erbakan Hoca, Şevki Yılmaz’ın belediye başkanlığı döneminde şu anki mevcut belediye binasının temelini otopark olarak atmıştı. Hızır Hop geldi kulakları çınlasın orayı belediye hizmet binasına çevirdi. O günden bugüne bir tane otopark yapılmadı. Peki araç sayısı Rize’de her geçen gün artarken koca koca binalar yapılırken neden otopark yapılmadı?10 senede kaç tane blok yapıldı? Bunların elinden kenti almak gerekir. Bunlar Rize’yi katlettiler. Bunların elinden Rize’yi almak gerekiyor. Çok uzun bir süre Rize rehabilite edilmelidir. Rize sakat, Rize sorunlu, hasta. Rize rehabilite edilmeli yoksa Rize adım atamaz Rize’nin içinde adım atamayız. Mahvettiler Rize’yi. Yağma psikolojisi ile bakıyorlar kente. Nerde ne yapabiliriz kaç kat atabilir ne alabiliriz diye bakıyorlar kente. Olmaz böyle bir şey. Otopark olmayan bir kent olur mu? Ne yapacağız? Rize meydanını otopark yapacağız. Rize’nin en güzel sahil şeridini bir duvarla ayıracağız araba parkedeceğiz. Olmaz böyle bir şey kardeşim. Bütün dünya ne yapıyorsa onu yapacağız. Otopark yapmak o kadar zor bir şey mi? Parayı alıyorsunuz milletten. Kaynak nerde diye kimse sormasın. Her bina yapan her daire yapan insandan otopark yapma parası alıyorsunuz. Çıksın açıklasın Halil Bakırcı geriye doğru gitsin. 10 sene içerisinde yeni yapılan binalardan otopark için ne kadar para tahsil etti ve bu para nerede kullanıldı? Çıksın açıklasın. Reşat Kasap da böyle bir kalemin olduğunu bilmez, kimse de söylememiştir. Halil Bakırcı çıksın açıklasın. Suç bu suç. Bir suçu herkes işliyor diye suç olmaktan çıkmaz.” diye konuştu.

MEYDANSIZ ŞEHİR OLMAZ

Ak Parti’nin belediyecilik anlayışını yerden yere vuran Bekaroğlu şöyle devam etti:
“Kanun diyor ki, bina yapan otoparkını da yapar. Yapmıyorsa parayı belediyeye öder. Belediye de bu parayı otopark yapmak için kullanır. Kullanmayana yaptırım öngörülüyor. Suç işleniyor ama bütün belediyeler bu suçu işlediğinden kimse görmüyor. Adet böyle bizde. Milletin parası toplanır dağıtılır paylaşılır yağmalanır. Böyle bir şey var mı? Şimdi buradan soralım. Sayın Bakırcı yada Ak Parti’nin adayı yada Ak Partinin yöneticileri, onlar konuşamıyorsa Sayın Bakan bugünlerde buralarda çıksın açıklasın. 10 senede Rize’de ne kadar otopark parası toplandı, bu paralar nerelerde kullanıldı? Kaç araçlık otopark yapıldı? Meydanlarımızı otopark yapacağız. Böyle bir şey olur mu? Meydanı olmaz mı bir şehrin? Meydanı olmayan bir şehir olmaz. Bunlar bir de medeniyet bizde, Müslümanız diye laflar ediyor. Bizim medeniyetimizde bizim geleneğimizde merkez vardır, cami vardır orada. Bütün sokaklar oraya açılır. Bütün medeniyetlerde bu böyledir. Meydansız bir şehir olur mu? Otoparka açılıyoruz ha. Mabedimiz otopark. Bir tane meydanımız var oraya arabaları doldurduk, oraya açılıyoruz. Çok saçma bir şey.” dedi.

Bu haber 1341 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Çaykur Rizespor, Mohamed Aberhoune`yı Rrenklerine Bağladı
Çaykur Rizespor, 29 yaşındaki Faslı stoper Mohamed Aberhoune ile 1.5 yıllık anlaşma yaparak, futbolcuyu renklerine bağladı.
Yorum : 0
Rize Haber
Mevsimlik İşçiler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Seslendi
ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçiler özlük haklarının iyileştirilebilmesi ve işsizlik maaşından faydalanabilmek için seslerini hemşehrileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a duyurabilmek için Rize’de bir araya geldi.
Yorum : 0
Siyaset
AK Parti dünyanın bütün garibanlarının partisidir
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti`nin, Türkiye`de hak ve özgürlüklerin, insanların düşüncelerinin, yaşayışlarının garanti altına alınmasının teminatı olduğunu söyledi.
Yorum : 0
Eğitim
Koçak’tan isteğimiz; “Adalet ve liyakat ölçüleri çerçevesinde hareket etmesidir”
Türk Eğitim-Sen Rize Şube Yönetimi, Rize Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Yaşar Koçak’a ‘hoş geldin’ ziyaretinde bulundu.
Yorum : 0
Eğitim
Rize’de 2 öğrenciye evde karne verildi
RİZE’de sağlık nedenlerinden dolayı okula gidemeyen ve evde eğitimlerine devam eden öğrencilere karneleri evlerinde verildi. Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak öğrencileri evde ziyaret ederek karneleri ile birlikte hediyeler verdi.
Yorum : 0
Rizespor
İlk Maçta İlk Golümü Atmak İstiyorum
Çaykur Rizespor’ un yeni transferi Nakoulma Kasımpaşa maçı öncesi iddialı açıklamalarda bulundu.
Yorum : 0
Transfer Devam Edecek 19 Ocak 2019 Cumartesi 11:50:00
Yeşil çaydan Bir Çok Ürün yapıyor 19 Ocak 2019 Cumartesi 11:46:00
Galibiyetten Başkası Yalan 19 Ocak 2019 Cumartesi 11:43:00
Kenan Yıldırım Partisinden İstifa Etti 18 Ocak 2019 Cuma 22:34:00
Metin, MHP’ye Toplu Katılımla Seçim Startını Verdi 18 Ocak 2019 Cuma 16:56:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
TÜİK, `asgari ücret 2 bin 213 lira 40 kuruş olmalı` dedi
TÜİK, asgari ücret ile ilgili ağır statüdeki işlerde çalışanlarda 2 bin 213 lira 80 kuruş olması gerektiğini Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı
İşte 16 yılın Türkiye’ye faturası
Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman, elinde tablo ve karne ile Ak Parti dönemindeki 16 yılda gerçekleşen artışları anlattı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3624
İzlenme 8284
İzlenme 5946
İzlenme 6692
VİDEO GALERİ
İzlenme 5568
İzlenme 5815
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu