Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Mayi’den Manifesto
21 Şubat 2013 Perşembe 09:55:00 / Siyaset
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Merkezi tarafından, 4 Kasım 2012′deki Büyük Kurultay’da Genel Başkan adayı olan Koray Aydın’ı destekleyen tüm il teşkilatları birer birer kapatılıyor.
13:39 Bekaroğlu’ dan seçim ekonomisi uygulayan Hükümete: “Yaptığınız çok yönlü ahlaksızlık!”00:34 İlyas Gör, bu kez bağımsız Aday23:565 Partinin Rize ve İlçelerindeki Belediye Başkan Adayları13:43 Metin Esnaf Ziyaretlerine Devam Ediyor20:30 MHP Derepazarı’nda Salona Sığmadı11:07İyi Parti Fındıklı İlçe Başkanı Köseoğlu, `Kazanan Millet Olacak`11:02`Cumhurbaşkanından 1 Oy Temennisinde Bulunsam Tereddütsüz Bize Oy Verecektir`16:22 Korkunun Ecele Faydası Yok, Gideceksiniz14:46 MHP Adaylarını Tanıttı14:45CHP Rize`de Rekor Başvuru14:45 Akyüz: `ÇAYKUR Belediye Yönetiminde Söz ve Karar Sahibi Olacak`11:51 Varlık Fonu hangi varlıkları teminat gösterdi?00:49 Yıldırım’a soru önergesi verdi12:12Av. Remzi Kutanoğlu Projelerini Açıkladı


 

Deniz Varlı

Hemen herkesin şikayet ettiği ama nedense değiştirilmesi için hiçbir adım atılmayan askeri vesayet rejimi kalıntısı durumundaki seçim yasası ve siyasi partiler yasası yürürlükte olduğu müddetçe Demokrasinin ‘D’sinden bahsetmenin mümkün olmadığı Türkiye’de bir partinin genel merkezi, genel başkanlığa aday olan aynı partinin Bakanlık yapmış bir milletvekilini desteklediği için il teşkilatlarını kapatıyor. İleri demokrasi ürünü olmadığı açıkça ortada olan bu keyfi uygulamadan daha önceki 5 il teşkilatı gibi Rize de nasibini aldı. Sırada Bolu ve Trabzon teşkilatlarının olduğu konuşuluyor.

İl Başkanlığının kapatıldığına ilişkin Genel Merkez’den yazılı bildirim yapılmasının ardından il başkanlığında toplanan 6 ilçe başkanı toplu halde istifa ederek İl Başkanı Zeki Mayi’ye olan destek ve bağlılıklarını ifade ederken, görevden alınan İl Başkanı Zeki Mayi, manifesto niteliğinde bir açıklama yaptı.

AKP’NİN OLUMSUZ UYGULAMALARINA AYAK UYDURMADIK!

Yazılı açıklamasında, “Milliyetçi Hareket Partisi Rize İl Başkanı olarak tüm teşkilatımızın aziz üyeleri Ülküdaşlarımla birlikte, bugüne kadar AKP kaynaklı her türlü olumsuz siyasi koşul altında, hatta birçok kez de MHP Genel Başkanlığı görevini yürütmekte olan Sayın Bahçeli’ye rağmen, ‘Önce Vatanım ve Milletim, Sonra Partim’ diyerek, onurla aziz Milletimize hizmet ettik.” diyen MHP Rize İl Başkanı Zeki Mayi, Millet adına bu hizmeti daha ileriye taşımak için; MHP 10. Olağan Büyük Kurultayı’nda teşkilatın onayı doğrultusunda Koray Aydın’ı desteklediklerini ancak tarihe geçecek bir basiretsizlik örneği olarak, Genel Merkez tarafından Milliyetçi Hareket Partisi Rize İl Başkanlığının kapatıldığını hatırlatarak, “Böylece bir kez daha, Kurultay sürecindeki demokratik tavrımızın ne kadar doğru olduğunu görmüş oluyoruz.” dedi.

Mayi, manifesto niteliğindeki açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Değerli Rizeliler, şahsım ve parti teşkilatım adına, her türlü koşul altında bizlere göstermiş olduğunuz büyük teveccühe karşı, sizlere en kalbi teşekkür ve saygılarımı sunarım. Gerek şahsım gerekse parti teşkilatımızda görev yapmış tüm arkadaşlarım, her zaman ve her koşulda sizlerle birlikteyiz. 9 Şubat 1969’daki kongresinde Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi olan adını, Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştiren bu siyasi hareketin sahibi sizlersiniz, Aziz Türk Milleti’dir. Bu duygu ve düşüncelerim ışığında, Merhum BAŞBUĞ ALPARSLAN TÜRKEŞ ve Ülkücü şehitlerimiz başta olmak üzere, ebediyete intikal eden bütün ülkü devlerine Allah’dan rahmet diliyorum. MHP ve Ülkücü Hareket’e kuruluşundan bu güne kadarki süreçte emeği, desteği ve katkısı olan herkese minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Tüm Rizeli hemşehrilerimdem, şahsım ve dava arkadaşlarıma haklarını helal etmelerini istirham eder, bizlerin siz değerli Rizeli hemşehrilerimize hakkımızı helal ettiğimizi bildirir ve arz ederim.”

ŞEHİTLERİN SIRTINDA YÜKSELEN TÜRK MİLLİYETİ, AKP İKTİDARINDA ‘AYAK ALTINA’ İNDİ!

MHP Rize İl Başkanı olarak son kez Rizelileri ve cefakar çay üreticilerini gündeme ilişkin bazı konularda bilgilendirmeye devam eden Mayi, “AKP 2010 yılında Anayasa Referandumu öncesi TBMM’deki grup toplantısında, Ülkücü Şehidimiz Merhum Mustafa Pehlivanoğlu’nun ailesine yazdığı ve içeriğinde ‘Mustafalar ölür, Allah davası ölmez, Milliyetçilik yaşar’ cümlesi bulunan veda mektubunu, Türk Milleti’nin karşısında ‘göz yaşları içinde’ okuyordu! 2011 Milletvekilliği Genel seçimlerinde ise miting meydanlarında Milliyetçiliği dilinden düşürmüyordu…” dedi.

Mayi, şöyle devam etti:

“Şimdi İmralı bahçesinde kendisine yeni ‘Zerdüşt oyun arkadaşını’ ve adeta ‘ruh ikizini’ bulan AKP’nin göz yaşları üzerinden henüz 2 yıl geçmişken, ‘BİZ HER TÜRLÜ MİLLİYETÇİLİĞİ, AYAKLARININ ALTINA ALMIŞ BİR İKTİDARIZ’ dedi! AKP’nin sözünü ettiği ve sınırlarını genişleterek ifade ettiği ‘HER TÜRLÜ MİLLİYETÇİLİK’ kavramı içerisinde 1071’den günümüze dek, Milleti ve Vatanı için canını seve seve feda etmiş milyonlarca Şüheda vardır… Özetle, 10 yıllık iktidar süresi AKP’yi şımartmış hatta yüzsüzleştirmiştir. Türk Milletine sadece şunu soruyorum: ‘Sizin oylarınız ile 10 yıldır iktidarda olan AKP’nin, size ve şühedaya gösterdiği bu yeri kabullenecek misiniz, yoksa AKP’ye gerekli demokratik tepkiyi gösterecek misiniz? Bir zamanlar ‘hamsi-kavak’ benzetmesine içerlemiş bu millet, şimdi “Onur’u” olan Milliyetine uzanan bu dili ve AKP zihniyetini duymazdan mı gelecek?”

İLLERİN SOSYO-EKONOMİK GELİŞMİŞLİK SIRALAMASINDA, RİZE KAÇ BASAMAK İLERLEDİ?

10 yılını dolduran AKP iktidarının, ‘Rize’yi marka şehir yapacağız’ iddiasının, gerek belediyecilik hizmetlerinin niteliği ve kalitesi gerekse Rize ilinin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasındaki yerine bakıldığında, içi boş bir politik söylemden öteye geçmediğinin görüldüğünü kaydeden Mayi, “2003 yılında DPT tarafından Yayın No DPT 2671’de açıklanan sıralamada 81 il içerisinde Rize 35. sıradayken, son açıklanan 2011 yılı sonu itibariyle 34. sıraya ancak çıkabilmiştir. Diğer bir ifadeyle Rize, 10 yılda 1 arpa boyu yol anca alabilmiştir.” dedi.

RİZE BELEDİYESİ’NİN İMAR VE MİKRO HES UYGULAMALARINDA, HUKUK YOK SAYILIYOR

Rize Belediyesinde özellikle son iki yıl içerisinde, imar planlarının onaylanması süreçlerinde yaşanan hukuk dışı ve keyfi uygulamalardan dolayı, mağdur olan Rizeli müteahhit ve girişimcilerin şikayetlerinin Başkent Ankara’da dahi dillendirilir olduğunun altını çizen MHP Rize İl Başkanı Zeki Mayi, “İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından Rize Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü hakkında düzenlenen rapor ve bu rapora istinaden başlatıldığı iddia edilen hukuki takibat hakkında kendi sorumluluğu da dahil sayın Halil Bakırcı, Rizelileri bilgilendirmelidir. Ayrıca, dere ıslahı konusunda hala somut bir çalışma ortaya koyamayan Rize Belediyesi’nin, kimi vatandaşlara yapımını önerdiği Mikro HES’ler, her nedense tümü Rize’ye ve Rizeliye ait olan dereler üzerinden ‘yandaşı kalkındırma’ projesi halini almaya başlamıştır. Bilindiği üzere Mikro HES’ler, AKP tarafından 29.12.2010 tarihli Lisanssız Enerji Üretimine Dair Çıkan Yasa ve 23.07.2011 tarih ve 28001 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yönetmelikten hareketle, akarsu ve dereler üzerinde 500 kW/saate kadar elektrik üretebilen türbinlerin kurulması işlemidir. Bu küçük HES’ler aynı zamanda taşınabilir niteliktedir.” dedi.

EPDK tarafından herhangi bir lisans işlemine tabi olmayan bu HES’leri kuran gerçek ve tüzel kişiler tarafından, enerjisi dağıtım şirketleri ile yapılacak olan anlaşmalar sonucu 24 saatlik zaman dilimi içerisinde 3 veya 5 saat süreyle üretilen elektrik satılmaktadır. Fiyatlandırma ve elde edilen kazanç ise şu şekilde hesaplanmaktadır: 6.500 TL’lik bir türbinin gücünün 500 kW/saat olması halinde;


 2012 yılı için enerji dağıtım şirketi tarafından ödenen, kW başı ücret 0.13-0.17 kuruş arasındadır.
– Günlük kazanç : 500 kW/saat x 3 saat x 0.13 kuruş = 195 TL
– Aylık kazanç : 195 TL x 30 gün = 5850 TL
– Yıllık kazanç : 5850 TL x 12 ay = 70.200 TL

Mayi, Mikro HES uygulamalarında devlet tarafından alınan vergi ve su kullanım bedelinin teşvik kapsamına girdiği için çok düşük olduğunu ancak Orman ve Su işleri Bakanlığının, Mikro HES’lerin yaygınlaşması endişesi ve orman sınırları içerisinde kalan alanlardaki derelere zarar vereceği endişesiyle, orman alanlarında kurulmalarına müsaade etmediğini ifade ederek, Rize Belediyesi’nin, Rize’ye ait olan tüm su kaynaklarının, çıkar gruplarına yağmalatılmasının aracı olmaması gerektiğinin altını çizdi.

ÇAYKUR GENEL MÜDÜRÜ’NÜN ORGANİK ÇAY PROJESİNİ YAYGINLAŞTIRMASININ GERÇEK AMACI NEDİR?

Ulusal Çay Konseyi Başkanı ve aynı zamanda ÇayKur Genel Müdürü olan İmdat Sütlüoğlu’nun, tüm çay tarım alanlarının organik çay tarım alanı olacağını açıkladığını belirten Mayi, “Ancak Hemşin’deki organik çay tarımında yaşanan sorunlardan ve ÇayKur tarafından hazırlanan raporlardan bildiğimiz üzere, organik çay tarımında verim çay tarım alanının bulunduğu coğrafyaya da bağlı olarak 1 dekar çaylıkta % 30-35 oranında azalmaktadır. Yani rekolte 1 milyon 300 bin tondan 845-910 bin tona düşecektir. Bu da üretilen kuru çay miktarına yansıyacaktır. Ayrıca 1 dekar çaylık için, budama tazminatının hesaplanmasında esas alınan gelir kaybı formülünde 1 dekar çaylık için verim yıllık 1.500 kg olarak tespit edilmiştir. Bölgemizde hem iklim koşulları hem de coğrafi koşullar nedeniyle bu verim değerine dahi çoğunlukla ulaşılamazken, organik tarımda hiç ulaşılamayacağı için üreticilerin gelir kaybı yüksek olacaktır. Bu verim kaybını telafi amacıyla organik çay tarımı yapan üreticiler arasında; tam organik üretim sağlayan üreticilere 3. geçiş yılında 415 TL/dekar, 2. geçiş yılında olanlara 250 TL/dekar, 1. geçiş yılında olanlara 140 TL/dekar olmak üzere teşvik bazlı destekleme yapılmış olmasına rağmen gelir kaybındaki sorunlar aşılamamıştır. Diğer taraftan, ÇayKur tarafından üreticilere verilen ve önerilen çay cüzdanlarının arka sayfasında yazılı olan bilgiye göre; 1 dekar çaylık için gerekli olan 25-5-10 kompoze gübre 70 kg’dır. Şimdi bu durumda 1 dekar çaylıktan 80 Kg gübre ile elde edilen verim, organik tarıma geçildiğinde kaç kg organik gübre ile kaç TL’ye elde edilebilecektir ? Bu üreticiye neden anlatılmamaktadır? Ki bu organik gübrelerin tamamına yakını ithal yolla getirilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Genel Müdür Sütlüoğlu’nun açıklamalarında; 2023 yılında 50 bin ton kuru çay ihracatı hedefinden bahsedildiğini vurgulayan Mayi, şöyle devam etti:

“Her nedense kota artışından bahsetmemektedir. ÇayKur mevcut kapasitesiyle 110-120 bin ton kuru çay üretirken, özel sektör 85-90 bin ton kuru çay üretmekte olup, Türkiye’deki yıllık kuru çay tüketimi yaklaşık 210-225 bin ton’dur. Şimdi burada şu soruyu sormak gerekmez mi; Türkiye çay tüketiminde mevcut durumda kendi kendine dahi yetemez durumdayken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ithal ve kaçak çayın damak tadına alışmışken, tüm çaylıklarda organik tarıma geçtiğinizi ve bir de 50 bin ton çayı ihraç ettiğinizi varsayarsak, doğacak iç tüketim açığını neyle kapatacaksınız? Halen 50 bin ton civarında olan kaçak çayı 100 bin tona çıkararak mı? Acaba Genel Müdür, Çaykur’un Ana Statüsünde yazılı olan Amaç ve Faaliyetlerindeki çay ithal etme yetkisini kullanarak re-export (ihracat amaçlı ithalat) sistemi ile yerli çayı yabancı menşeli çaylarla harmanlamayı mı düşünüyor? O zaman da, yerli çay aleyhine gelişecek olan damak tadı kaybını nasıl telafi edecektir? Özetle, değerli Rizeliler, her konuda olduğu gibi çay sektöründe de AKP sıfırı tüketmiş durumdadır.”

RİZE’DE AVM YERİNE, İLİMİZİN GELENEKSEL VE TARİHİ ÖZELİKLERİNİ, MODERN MİMARİ İLE YORUMLAYARAK YANSITAN BİR “ÇARŞI” KURULMALIDIR

“Türkiye’de yaklaşık 300 adet ‘Alış Veriş Merkezi’ var. AKP tarafından önümüzdeki yıllarda yaklaşık 150 adet daha açılacağı öngörülüyor. Alışveriş merkezlerinin kurulduğu şehirlerde küçük esnaf, bakkal, kırtasiye gibi dükkanlardan zamanla pek çoğu kapanıyor. AVM’ler yüksek kira giderlerini fiyatlarına % 50 oranında yansıtıp tüketiciye yüklüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Rize Belediyesi ve TOKİ ile koordineli olarak Rize’de yapılacak 2 Adet KAPALIÇARŞI benzeri esnaf çarşılarının, sanayi sitelerinde olduğu gibi küçük esnafı ya çok ucuz fiyatla işyeri sahibi yapacaktır ya da çok uygun kira bedeliyle iş yeri tutmasını sağlayacaktır ki buda tüketicilere yansıyacaktır. Bu çarşı projesi içerisinde; bir müze, organik gıda pazarı, fuar alanı, çay pazarı vb gibi farklı sektörlerin turizme de katkı sağlayacak şekilde dizayn edilmesi AVM’lerden daha yararlı olacaktır.”

Bu haber 1240 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
Bekaroğlu’ dan seçim ekonomisi uygulayan Hükümete: “Yaptığınız çok yönlü ahlaksızlık!”
Bekaroğlu, seçim ekonomisi uygulayan Hükümete; “Yaptığınız ahlaksızlık”, TAYAD eylemindeki tacizci polise sahip çıkan İçişleri Bakanı Soylu’ya da “Allah belanı versin” dedi.
Yorum : 0
Eğitim
Rize’de Polis Ekiplerinden 40 Öğrenciye Eğitim
Rize İl Emniyet Müdürlüğü`ne bağlı polis ekipleri tarafınca, il merkezindeki Çay İlkokulu`nda eğitim-öğretim gören öğrencilere eğitim verildi.
Yorum : 0
Rizespor
U14 Bizim çocuklara, Milli Davet!
Çaykur Rizespor akademik takımından 2 oyuncu milli takım seçmeleri şansı kazandı
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor basketbol takımından 2 Galibiyet
Türkiye Basketbol Federasyonu Yurt İçi Faaliyetleri kapsamında düzenlenen Altyapı Faaliyetleri 2017-2018 Sezonu U14 Bölge Şampiyonaları’nda maçlar başladı.
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor’ lu Yöneticiler Taraftarlarla beraber
Çaykur Rizespor yönetim Kurulu üyeleri ve Teknik Direktör Okan Buruk ile beraber Rize Şehir merkezinde bulunan Deniz caddesinde Rizeli taraftarları ziyaret ederek Cuma akşamı oynanacak Evkur Yeni Malatyaspor maçına davet ettiler
Yorum : 0
Turizm
Rize Kalesi Yeni Yüzüyle Hizmette
Rize Kalesi yapılan restorasyon çalışmalarının ardından yeni yüzüyle vatandaşlara hizmet veriyor. Rize Belediyesi’nin girişimleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri, İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün takibinde yapılan restorasyon çalışmalarının ardından Rize Kalesi yeni yüzüyle vatandaşlara hizmet veriyor.
Yorum : 0
Muradiye Asfalt Rekoru Kırdı 20 Şubat 2019 Çarşamba 19:35:00
TOKİ Salarha` yı keşfediyor! 20 Şubat 2019 Çarşamba 19:33:00
Vali Çeber Boğazı Geçti! 20 Şubat 2019 Çarşamba 19:31:00
Rize Merkezde Çıkan Yangına İtfaiye Ekiplerimiz Anında Müdahalede Bulundu 20 Şubat 2019 Çarşamba 11:42:00
Kazanma Alışkanlığımızı Sürdürmek İstiyoruz 20 Şubat 2019 Çarşamba 11:25:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İlçe Yeri Değişecek Olan Yusufeli’nin Nüfusu Azaldı
Kısa adı TÜİK olan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılı adrese dayalı kayıt sistemi raporlarına göre Yusufeli ilçe merkezi nüfusu 7.233 kişi oldu. Gelecek yıllar içinde su altında kalacak olan ve yapımı devam eden yeni ilçe yerine taşınacak olan Yusufeli’nin nüfusu 2017 nüfus sayısı sonrası açıklanan nüfus olarak 502 kişi olarak azalmış oldu.
Ardeşen GSK, Son Saniyede Kazandı
Ardeşen, Kastamonu Maçı Öncesi Kazanarak Büyük Derbi Öncesi Moral Buldu.
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3658
İzlenme 8327
İzlenme 5968
İzlenme 6732
VİDEO GALERİ
İzlenme 5632
İzlenme 5871
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi