Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Nuri Akbulut Başkan, Rizespor Şampiyon!
13 Ocak 2017 Cuma 01:09:00 / Rizespor
Güzel insanları tek tek uğurluyoruz. İşte böyle bir ortamda üzüntülü haberi aldım. Rizespor Eski Başkanlarından güzel insan Nuri Akbulut vefat etti.
23:03 Çaykur Rizespor Taraftarlar Derneğimize Büyük İlgi Var.23:00 Bizde satılacak Oyuncu Yok!10:33Bu Takımda Büyük Bir Işık Var10:31 Antalya Kampı verimli geçiyor11:35 Hedeflerimizi Büyüttük11:32Okan Hocaya şu anda bir teklif yok13:06Çaykur Rizespor Amatörde Çaykurspor Alt Yapıyla İşbirliği Protokolu İmzaladı13:05Çaykur Rize`de Okan Buruk devrimi10:07 Yabancı Kontenjanı Düşürülürse Kulüpler İflas Eder10:04 Transferler İşe Yaradı10:01 Kalan Maçlarımıza Kazanmak İçin Çıkacağız10:53 Antalya Kampı Başladı10:46Türkiye Gelecekte Bizi Konuşacak10:44Vedat Muriç fırtınası! O transfer olmadı, Makedon golcü coştu

 

Fatih Sultan KAR /  İST.

 

 

 

Nuri Akbulut ismi Rizespor için farklı bir önem taşımaktadır. 1968 yılında kurulan Rizespor Futbol Kulübü kuruluşundan on bir yıl sonra Nuri Akbulut başkanlığında birinci ligle tanışmış, birinci ligdeki ilk sezonu beşinci olarak tamamlamış ve Türk futboluna damgasını vurmuş futbolcular onun döneminde Rizespor formasını giymişlerdir.

 

Bir dönem varını yoğunu, bütün mesaisini Rizespor’a adayan Nuri Akbulut’la oğlu Raşit Bey’in İstanbul Perpa’da bulunan işyerinde buluşmuş, Rizepor’a verdiği hizmetler üzerine konuşmuştuk.

 

Rizeliler yaptığınız çalışmalardan dolayı sizi tanıyorlar. Biz yine de sizi sizden dinlemek isteriz.

1939 yılında Rize’de doğdum. Rize Pehlivantaşı’ndanım. On yaşında Trabzon’a gittim. Askerlik dönemime kadar Trabzon’da kaldım. Futbola ilgim alakam burada başladı. 1969 yılında Rize Şoförler Derneği Başkanı (Merhum) Yakup Cengiz beni yönetimine aldı. Beş yıl kendisiyle çalıştıktan sonra 1974 yılında başkanlığı bana bıraktı. Tam on sekiz yıl Rize Şoförler Derneği Başkanı olarak Rize’ye hizmet verdim.

 

Rizespor başkanlığı görevine gelişinizin hikâyesini anlatır mısınız?

Ben İstanbul’da bulunuyordum. Dönemin Rize Valisi Muammer Bartın, “Sen Rizespor Başkanı olacaksın” dedi. Ben de “Ben gelirsem yönetimimle görev alırım.” dedim.  3 Temmuz 1978 tarihinde yapılan olağanüstü kongre sonrası başkanlığa seçildim. Yönetim kurulumda Başkan Nuri Akbulut, Asbaşkan Paşali Alaman, Genel Sekreter Avukat Sedat Bıçakçı, Genel Kaptan Hasan Kemal Yardımcı, Genel Kaptan Yardımcısı Kemal Özkan, Muhasip-Veznedar Dr. Hüseyin Akyıldız, Amatör ve Genç Takımlar Şube Başkanı Nail Can, İdare Amiri Ali Rıza Feyzioğlu,  İrfan Akaslan, Mustafa Rakıcıoğlu, İstanbul Temsilcisi Alaattin Tüylüoğlu, Mehmet Turgut Kartal, Kayhan Karahasar, Alibaba Çillioğlu, Mahmut Hacıömeroğlu yer alıyordu.

 

Başkanlık süresince kaç kongre yaşadınız?

Başkanlığım süresinde iki kongre yaşadım. İkinci kongrem 23 Haziran 1981 tarihinde gerçekleşti. Bu kongre sonrası seçilen başkanlığımdaki yönetim kurulunda Başkan Nuri Akbulut, Asbaşkan Ali Rıza Feyzioğlu, Genel Sekreter Dr. Hüseyin Akyıldız, Genel Kaptan Dr. Aslan Özer, Muhasip-Veznedar Dursun Naiboğlu, Amatör ve Genç Takımlar Şube Başkanı Nail Can, Kamplar Müdürü Ali Baba Çillioğlu, Federasyon Bölge Temsilcisi Hüseyin Turan, Üyeler: Hasan Kemal Yardımcı, Orhan Kanburoğlu (görevinden istifa etti), yedek üye İsmail Mahmutoğlu, Yılmaz Telatar, Paşali Alaman, Cesur Karaca, Reşat Uçak (görevinden istifa etti) Av. Recep Ali Kaya, Metin Akmehmet, Şevket Kambur görev almışlardı. Hepsini sevgiyle anıyorum. Hepsi Rize ve Rizespor sevdalısı isimlerdir.

 

Yıllarca birinci lig için mücadele eden Rizespor, bu hayaline sizin başkan olduğunuz sezon ulaşıyordu. Bu başarının altında yatan neydi?

 

Birlik beraberlik ve tek amaç için verilen büyük bir mücadele vardı. Yönetimimde yer alan her isim Rize ve Rizespor için elini taşın altına koyuyorlardı. Güzel bir ortam oluşturmuştuk. O kadar çok işlere kapılmıştım ki evimi ihmal ettiğim zamanlar çok olmuştur. Rizespor’da çeşitli zamanlarda başkanlık yapmış olan Paşali Alaman, Hasan Kemal Yardımcı, Ali Rıza Feyzioğlu, Mustafa Rakıcıoğlu ve Ali Baba Çillioğlu yönetimimde yer almışlardı. Refah (kaleci), Metin (kaleci), Öner (kaleci), Hüsnü, Levent, Muharrem, Kahraman, Fuji Mehmet (kaptan), Oktay, Ahmet, B. Kenan, Hüseyin, Erol, Haldun, Burhan, Turgay, Müfit, Edip, Arif, K. Hüseyin, Haluk, Memiş, K. Kenan, Aydın, K.Turgay, Sebahattin, Hasan, İsmail, Fikret, Hasan Fehmi, Ali Rıza, Ziya, Coşkun, Gürbüz, Temel, Cesarettin, Musa, Bekir, Tuncay, Mehmet, Haydar, Mustafa, Sinan’ın yer aldığı güçlü bir futbolcu kadrosu oluşturduk.

 

Bu muhteşem kadro başarıdan başarıya koşuyordu...

1978-79 sezonunun ilk yarısında evinde şans tanımayan, deplasmanda da rakiplerine kök söktürdük. Başkanlığın yanında basın sözcülüğünü de yürütüyordum. Rizespor iki ay süren bunalımlı bir dönem geçirdi. Bu devre yönetici, futbolcu ve taraftarlar el ele verince en az zararla atlatıldı. Antrenörümüz Gürsel Aksel’i kaybetmemiz futbolcularımızı ve bizi olumsuz yönde etkilemişti. Takımı bir ay süre ile futbolcumuz Fuji Mehmet çalıştırdı. Daha sonra çalıştırıcı sorununu Turgut Kafkas’la çözümleyen ve mali hiçbir problemi olmayan Rizespor’un tek hedefi vardı, o da yıllardır özlediği birinci lige kavuşmak. Rizespor’un şampiyonluğu için bizler yönetici olarak hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyorduk. Futbolcu ve taraftarlarımız da Rizespor’un başarısı için anlatılmaz bir mücadele veriyorduk. El birliği ile Rizespor’u layık olduğu Birinci Lig’e çıkartıyorduk. Yirmi dört saat mesaisini kulübüne adayan bir ekiple çalışıyorduk. On bir yıldır özlemi çekilen şampiyonlukla neşenin mutluluğun doruklarına varmıştı. Ligin başından sonuna kadar bir çok şanssızlıklarla karşılaşmıştık. Fakat mücadelemizden vazgeçmedik ve maraton sonunda ipi göğüsleyerek grubumuzda şampiyon olmuştuk.

 

Şampiyonluk coşkusu nasıl yaşandı ?

Yıllarca özlemini çektiğimiz Birinci Türkiye Ligi’ne yükselmenin mutluluğunu yaşıyorduk. Demirspor’u üç farkla devirdikleri şampiyonluk maçından sonra, boyunlarımızda çelenklerle sezon boyu ter akıtan futbolcular, teknik direktör Turgut Kafkas ve dönemin Rizeli Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, taraftar ve yöneticililerimle birlikte şeref turu atmıştık. Güzel günlerdi. Yalnız Gürsel Aksel’in yanarak ölümünü unutamam. Merhum Aksoy, 12 Ekim 1978 tarihinde bana “ Başkan gaz almaya gidiyorum’ dedi.  “Hoca birini gönderelim sen gitme” dedim. “Yok bi hava alayım, değişiklik olur” dedi ve gitti. Gidişinden on dakika sonra felaket bir patlama ile irkildik. Patlamanın olduğu petrol ofisine gittiğimde Merhum Gürsel Aksel’i perişan halde yerde gördüm. Kalabalığı yararak “Dur ne yapıyorsun” sesleri arasında ona sarıldım. O örnek kişiliğiyle hep yüreğimizde yaşayacak.

 

Birinci lig için ne tür çalışmalar yaptınız?

Şampiyonluk coşkusunun hemen ardından “ Birinci lige hazırlık komitesi” oluşturduk. Takımın başına basında ‘on dokuz bin lira maaşla Türkiye liglerinin en pahalı antrenörü’  olarak gösterilen Zeynel Soyuer’i getirdik. Transfer ayında Galatasaray’dan kaleci Bahattin’i, Zafer’i, Erzurumspor’dan Osman’ı, İzmirspor’dan Arif’i, Adanaspor’dan Burhan’ı, Adana Demirspor’dan Sinan’ı, Elazığspor’dan Naim ve Orhan’ı, Diyarbakırspor’dan Faruk’u ve Beşiktaş’tan Yaşar’ı alan Rizespor’un futbolcularının yaş ortalaması yirmi üçtü. Ali Kemal Denizci’nin kardeşi Osman’a başka kulüpler de talipti. Onu kaldığı otelin lavobosunun camından kaçırarak transfer ettik. Transferde 25 milyon lira gibi o dönemler için dudakları uçuklatacak bir rakamı harcamamıza karşın kurulan kadronun Birinci Lig’de nasıl bir iş yapacağı net bir biçimde kestirilemiyordu. O sezon Trabzonspor 39 puanla bir kez daha şampiyon olurken, üç büyüklere karşı flaş sonuçlar elde eden Rizespor, topladığı 32 puanla 16 takım arasında ligi 5. sırada tamamlıyordu. Yeşil mavililer, 30 maçta 14 galibiyet, 4 beraberlik ve 12 yenilgi alırken, attığı 37 gole karşılık kalesinde 34 gol görmüştü.

 

İstanbul takımlarına karşı alınan sonuçlar göze çarpıyor...

Birinci ligde artık Rizespor fırtınası esiyordu. Fenerbahçe ile yaptığımız maçı Hürriyet gazetesi manşetine astığı “Rizespor Fenerbahçe’yi çökertti: 2-1” başlığı ile veriyordu. Rizespor, İstanbul’da Maçka Oteli’nde kalıyor ve kötü hava koşulları ile otel çevresinde yalnızca yarım saat bir ter idmanı yapıp Beşiktaş’ın karşısına çıkıyordu. Yeşil mavililer bir şok da şampiyonluk kovalayan Beşiktaş’a yaşatıyordu. İnönü Stadı’nda yoğun kar yağışı ile futbolcular birbirleri kadar doğaya karşı da savaş vermişler ve sahadan 2-1 ayrılan Rizespor olmuştu. Siyah beyazlılara şampiyonluk yolunda ağır darbe vuran maç, Milliyet’in manşetinden “Rizespor lapa lapa yağan kar altında Beşiktaş’ı devirdi” başlığıyla yansıtılıyordu. Birinci ligde rüzgâr gibi esiyorduk. Her yanda “Trabzon, Ordu, Rize, İstanbul’a yok vize” sloganları hâkimdi. Fenerbahçe ile yaptığımız  maçlarda (Fenerbahçe – Rizespor: 1 - 2 ) - (Rizespor – Fenerbahçe: 0 - 0 ) , Beşiktaş  ile yaptığımız  maçlarda (Rizespor – Beşiktaş: 1 - 0) – (Beşiktaş  - Rizespor: 1 - 2) , Galatasaray ile yaptığımız maçlara  (Rizespor - Galatasaray: 1 - 0) – (Galatasaray – Rizespor: 3 - 0)  gibi sonuçlara imza atıyordu. Bu sezon elde edilen başarı, Rizespor’un liglerdeki en büyük başarısıdır. Biz bu başarılara imza atarken yarınları da düşündük ve Rizespor alt yapısını asla ihmal etmedik. Bizim tespit edip transfer ettiğimiz futbolcular daha sonra yıldızlaşarak Türk futbolunda önemli noktalara geldiler.

 

Son olarak ilave etmek istediğiniz bir şey var mı?

Rizespor şehrimizin takımıdır. Onun başarısı ilimizin başarısıdır. Bu başarının gelmesi için herkes elini taşın altına koymalıdır.  Biz zamanında bunu yaptık. Günümüz yöneticilerine ışık olacak işlere imza attık. Takımımızın durumu, konumu ne olursa olsun birilerine kızarak asla onu yalnız bırakmayalım.

 

Rizespor’a büyük emekleri olan Nuri Akbulut’a Allah’tan cc rahmet, ailesine sevdiklerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz.

Bu haber 720 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Spor
Vali Çeber, Şampiyon Sporcuları Makamında Ağırladı
Rize Valisi Kemal Çeber, uluslararası şampiyonalarda madalya kazanarak Rize’ye dönen milli sporcuları makamında kabul etti.
Yorum : 0
Rize Haber
Rize’de Kütüphaneler Haftası Dolayısıyla Bir Program Düzenlendi
Kütüphaneler Haftası dolayısıyla Rize İl Halk Kütüphanesinde bir program düzenlendi.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Başkan Kasap, Veda Ziyaretlerine Devam Ediyor
31 Mart Yerel Seçimlerden sonra görevini yeni yönetime devir edecek olan Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, veda ziyaretlerine başladı.
Yorum : 0
Kültür Sanat
Bir Destandır Çanakkale
18 Mart Çanakkale Zaferi 104. Yılında, Eğitim-Bir-Sen İstanbul 8 No’lu Şube Tarafından Yıldız Teknik Üniversitesinde Düzenlenen Programla Anıldı.
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor Taraftarlar Derneğimize Büyük İlgi Var.
Mardin Kızıltepe Çaykur Rizespor Taraftarlar Derneğinin tanıtım ziyaretleri ve dernek merkezine hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.
Yorum : 0
Rizespor
Bizde satılacak Oyuncu Yok!
Yaptığı transferlerle ikinci yarı süper ligde fırtına gibi esen Çaykur Rizespor’ da yıldızı parlayan Vedat Muriç, Gökhan Akkan ve Brain Samudio’ ya teklif yağıyor. Vedat Meriç’i bazı İtalyan kulüplerinin yan ısıra Fenerbahçe’ nin istediği, Gökhan Akkan’ ı Beşiktaş Brain Samudio’ yu da bazı Katar kulüplerinin istediği kaydedildi
Yorum : 0
Akyüz`den Rize`ye Modern Bir Terminal Sözü ! 24 Mart 2019 Pazar 22:58:00
Trump’ un İfadeleri kabul Edilemez 24 Mart 2019 Pazar 22:48:00
AK Parti Çayeli İlçe Başkanı Karahan yaşanan polemikleri değerlendirdi 24 Mart 2019 Pazar 10:36:00
Bu Takımda Büyük Bir Işık Var 24 Mart 2019 Pazar 10:33:00
Antalya Kampı verimli geçiyor 24 Mart 2019 Pazar 10:31:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fatih Erbakan Rize`den Uyardı: Ekonomik Beka İşgal Altında, İflas Etti
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, Rize’de hükümetin ekonomik ve dış politikasını eleştirdi, ülkenin ekonomi bekasının tehdit altında olduğunu ifade ederek, ekonomik iflas ve çöküşle karşı karşıya kalındığını savundu
 İYİ Parti Güneysu’ da İddialı çalışıyor
İyi Parti Güneysu ilçe teşkilatı 31 Martta yapılacak yerel seçimler öncesi çalışmalarını hızlandırdı. İYİ Parti İl başkanı Av. Ayşegül Akyıldız, İl yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı esnaf ziyareti öncesi ilçe başkanlığında toplandı
Ak Parti Fındıklı Belediye Başkan Adayı Zorlu Projelerini Anlattı
AK Parti Fındıklı Belediye Başkan Adayı Mustafa Kasım Zorlu katıldığı canlı yayın programında seçim sürecini ve projelerinin bir kısmını anlattı.
Rize Benim Kara Sevdamdır
AK Parti Rize Belediye Başkan Adayı... Rize’ de 7’den 70’e herkesin çok sevdiği bir isim. Metin ile siyasî yaşamından Rize’nin sorunlarını, projelerini ve yerel seçim çalışmalarını konuştuk. 2 aydır saha çalışmalarını dur durak demeden yoğun bir şekilde sürdüren Metin, Rize’nin sorunlarını iyi biliyor. Bununla da farklı bir anlayışla halkın karşısına çıkıyor.
FOTO GALERİ
İzlenme 3681
İzlenme 8356
İzlenme 5987
İzlenme 6758
VİDEO GALERİ
İzlenme 5717
İzlenme 5956
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi