Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Öğrenciler 53 projeyi istiyor
13 Mart 2014 Perşembe 22:01:00 / Siyaset
Çalışmalarını 6 aydır aralıksız sürdüren MHP Rize Belediye Başkan Adayı Uzm.Dr Zelkif AKGÜL ve ekibi bu gün RTE Üniversitesinde çalıştı.
00:59Arakan’da Yaşanan Katliamı Lanetliyoruz19:32AK Parti Güneysu’da Mehmet Akif Karslı Güven Tazeledi10:48Yeni Ekmek Fiyatı Vatandaşa Zulümdür23:01Ak Parti Rize`de Merkez İlçe Adayı da Başkanı da Değişiyor00:45CHP Rize İl Başkanı Rakıcı`dan, `Baskıcı ve Zorba Rejim` Vurgusu16:43Ovit Tüneli Dünyanın En Uzun Çift Tüp Üçüncü Tüneli01:07Erdoğan’dan Karavin Ailesine Taziye Ziyareti02:15Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize`de Markete Girdi, Alışveriş Yaptı11:01Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ayder Ve Uzungöl Açıklaması10:59Teşkilatlarımızda kapsamlı bir değişim yapmak durumundayız10:58Cumhurbaşkanı Erdoğan Ovit Tüneli`nde İncelemelerde Bulundu18:40Erdoğan, Rize Havalimanı Deniz Dolgu Sahasında İncelemelerde Bulundu18:38Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize`de İncelemede Bulundu14:40Rize’de Sitem Eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Bekaroğlu’ndan Sitem


Burada öğrencilerin dertlerini dinleyen Dr. AKGÜL, aynı zamanda Rektör Prof Hüseyin KARAMAN ı ve rektörlük çalışanlarını da ziyaret etti.
 
Ziyaret sırasında öğrencilerin şu talepleri dikkat çekti; 
1) Rize de sosyal hayat yok denecek kadar az
2)Sosyal alan ve tesisi yok
3)Ulaşım sorun.Buradan gündoğduya tek araçla gidebilmeliyim.Gece dönebilmeliyim.
4)Güzel bir sinema yok.
5)Şehrin bir hamamı bile yok
6)Şehirde öğrenci barınamıyor
7)Şehir çok pahalı
8) Sahil rezil konumda.
9)Öğrencilere şehir makül bir tolerans göstermiyor.
 
Bu sayılan şikayetler ve daha fazlası için 53 projesini anlatan MHP Rize Belediye Başkanı Uzm.Dr Zelkif AKGÜL` e öğrencilerden gelen cevap ise `BİZ BU 53 PROJEYİ İSTİYORUZ.`oldu.
53 PROJEYİ TEKRAR HATIRLATIRSAK;

ÜRETEN BELEDİYE VE 53 PROJE

 

1) Rize Sahil Projesi ve Turizm Master Planı; Rizeport’dan İslampaşa’ya kadar bir sahil rekreasyon projesi yapılacak, dolgu sahasındaki balıkhaneler ve itfaiye taşınacak, bu alanda şehir merkezindeki Cami yetersizliği nedeniyle özel mimari izler taşıyan  Ahmet Vefik Alp’in çizdiği şehrin sembolü olacak bir cami inşa edilecek. Yat Limanı mezbelelikten kurtarılacak ve yat limanı olarak projesi bitirilecek. Sahilde spor tesisleri, açık hava sineması ve konser alanları yapılacak Limanda ki polis lokali polis evi inşaatı bittiğinde boşaltılacak, buraya yöresel mimari özelliğinde 5 yıldızlı bir otel inşaat alanı oluşturulacak.100. Yıl Parkı yeniden düzenlenip modern, halka açık yeşil alanlar oluşturulacak. Sahil parklarındaki keyfi işgallere son verilerek mevcut restoran, büfe ve kafelerin tamamı yeniden düzenlenerek turizm master planı kapsamına alınacak. Sahilde deniz bazı yerlerde içe getirilerek altı kıyı restoranı üstü otopark olan sosyal alanlar oluşturulacak. Halkı denizle barıştıracak plajlar ve deniz sporları merkezleri inşa edilecek Tüm ilkokul öğrencilerine yüzme öğretecek kurslar açılacak. Luna Park alanı yeniden düzenlenerek yeni, modern bir eğlence merkezi haline getirilecek.

 

2-)Rize’nin çok önemli çöp sorununu çözmek için Rize İli geneli ve katılacak Artvin Belediyeleri ile oluşturulan birlik canlandırılacak, ivedilikle katı atık ayrıştırma, dönüştürme ve çöp yakma tesisi kurulacak.

 

3-) Rize İpsiz Recep Havaalanı Projesinin hayata geçirilmesi ve demiryolunun Rize’ye getirilmesi için çalışmalara hız verilecek,bu kapsamda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri, Rizeli İşadamları ve Kanaat Önderlerinden oluşan platformun mevcut yapısı genişletilecek,  havaalanı ve tren garı için yer belirleme, projelendirme işlemleri için komisyonlar kurulacak.

 

4-)Sahilde servis yolu üzerinde Gündoğdu ile Alipaşa arası havadan giden hafif tren hattı kurulacak.

 

5)Rize için çok kapsamlı bir kentsel dönüşüm projesi hazırlanarak eski ve ekonomik ömrünü tamamlamış binalar ile hiçbir mühendislik tekniğine uymayan yapılar yöresel mimari modelinde yenilenecek.

 

6)Anatamir ve eski öğretmen evinin bulunduğu alana turistik mekanlar, alışveriş ve iş merkezi yapılacak, Çaykur ile dükkan karşılığı anlaşma sağlanarak tesisin adı da Çaykur olacak.

 

7)Boğaz Mahallesinde kayıkhanelerin olduğu yere üniversite ile ortak restoran ve deniz sporları merkezi yapılacak. Orada ki kayıkhaneler için Fener Mahallesinde ayrı bir barınak inşa edilecek.

 

8)Rize sahilinde Yat Limanından Dağbaşına, Dağbaşından da Ziraata oradan da Rize Kalesine teleferik yapılacak.

 

9)Rize Kalesinin etrafı tamamen açılıp tarihi evler restore edilecek, kültürel restorasyon projesi çerçevesinde yıkılanların yerine yenileri yapılarak eski Rize Mahallesi canlandırılacak. Evlerde Rize yemekleri, yöresel el sanatları atölyeleri, sergi ve satış yerleri öngörülerek bir turizm alanı oluşturulacak.

 

10)Kaleden eski SSK’ya ve Kale burcuna kadar olan surlar T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği halinde yeniden inşa edilecek. Rize Kalesine eski Rize Mahallesinden yürüyüş yolu yapılacak.

 

11)Rize otogarı şehrin girişi olan Çiftekavak’a nakledilecek, küçük sanayi sitesiyle yol arasında veya Çiftekavak’ta deniz dolgusu yapılarak inşa edilecek. Eski otogar sahasında evlendirme dairesi,hasta nakil merkezi gibi sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirilecek.

 

12)Eski Rize stadının olduğu yere kesinlikle AVM yapılmayacak,  o bölgenin kıymet takdirleri yenilenerek Rize halkına kendi öz değeri olarak geri döndürülecek ve en uygun proje için, örneğin kongre merkezi gibi, yarışma açılacak.

 

13)Güney geçişi projesi yeniden yapılacak. Daha güneyden Arka Mahalle, Fatih Mahallesi, Dağbaşı ve Balsu Mahallerinden gelen ve tünelle (Salarha Tüneli) Zincirliköprüye inip oradan sahil yoluna bağlanan yeni bir transit bölünmüş yol inşa edilecek.

 

14)Rize sahil geçişi mutlaka yeniden düzenlenecek. Bu olmazsa olmazımızdır. Rize Merkezden İslampaşa’ya kadar olan kısımda yeniden düzenleme yapılacak, transit geçişler güney çevre yoluna alınacak.

 

15)Şehir merkezinde ki ucube viyadük yıkılacak. Şehir denizle tekrar buluşturulacak.

 

16)Şehir Merkezinde ki tehlike arz eden, oturulamaz raporu bulunan belediye blokları yıkılacak ama kesinlikle esnaf mağdur edilmeyecek, onlarla anlaşılarak yeni iş merkezine taşınmaları sağlanacak. Belediye blokları ise Rize Mimarisine ve tarihi dokuya uygun projelendirilerek yeniden yapılacak ve sosyal alanları arttırılacak.

 

17)Şehir Meydanı genişletilecek. Polis merkezi, Ses Sineması, özel idare ve iki bina yıkılacak, Demirel Apartmanının yerine TOKİ işbirliğinde rezidans ve iş merkezi yapılacak.

 

18) T.C. Ziraat Bankasının bulunduğu bina yıkılacak. Mal sahiplerine ve bankaya Demirel Apartmanının yerine yapılacak iş merkezinden eş değer pay verilecek. Yeni geniş meydana yer altı otoparkı yapılacak, trafik yeniden düzenlenecek ve sahil ile bütünleştirilecek.

 

19)Eski Orta Camii taşınacak. Yağlıtaş ve Ekmekçilere kadar uzanan ve Güney Çevre Yolu ile bağlantılı yeni ve modern bir bulvar açılacak.

 

20)Yeni Orta Cami yanından geçen derenin üzeri açılacak ve deniz oraya kadar getirilip yeni sosyal ve gezinti alanları oluşturulacak.

 

21) Rize’de özel hastane ve özel okulların yapılması teşvik edilecek, bu tür projelere taşınmaz edinme, imar planı tadilatı ve proje aşamalarında her türlü destek verilecek.

 

22)Kadınlar Pazarı planlanarak halka daha temiz ve modern ortamda hizmet verebilmesi için yer tahsis edilecek.

 

23)Şehrin doğu ve batı yakalarında semt pazarları kurulacak.

 

24)Kırsalda hayvancılığın geliştirilmesi desteklenecek, okullar açılınca köyden şehre inen halkımız için ahır ve besi çitliği kurulacak.Yeni ve modern bir mezbaha yapılacak, ortak girişimlerle mandıra ve süt ürünleri tesisleri kurulacak.

 

25)Şehir meydanına şehir mimarisini ve kültürünü yansıtan bir saat kulesi inşa edilecek.

 

26)Paşakuyu ve Dalyan Vadisinde kent ormanı, piknik alanları ve modern rekreasyon alanları oluşturulacak.

 

27)İsmail kahraman Kültür Merkezi’nin dış cephesi yöresel mimariye uygun hale getirilecek, içerisine yöre tarihini, kültür ve sanat değerlerini, sosyal yaşamı yansıtan tüm turistler için cazibe merkezi olacak modern bir kent müzesi kurulacak.Yanında ki ucube üstgeçit kaldırılacak.

 

28) DSİ ile koordineli olarak Derelerin ıslahı ve dere yataklarının toplanması sağlanacak, menfezler devamlı açık tutulacak, derelerin denize döküldüğü alanlarda denizde dip taraması yapılarak derelerin ağızları açılıp akışkanlık sağlanarak sel felaketlerinin önüne geçilecek.

 

29)Mevcut kaçak ve imara aykırı iskan halindeki binaların ıslahı için proje geliştirilecek, vatandaşların mağduriyeti giderilecek. Rize için çarpık yapılaşmayı önleyen yöresel mimariyi ön plana çıkaran revize imar planı çalışmaları yapılacak.

 

30)Üniversite öğrencilerin yurtlardan kampüslere, kampüslerden şehir merkezi ve yurtlara rahat, konforlu toplu ulaşımları için önlem alınacak.

 

31)Çalışan anneler için şehrin iki yakasında ve merkezde kreşler açılacak.

 

32)Yeni şehir meydanında her hafta sonu açık hava konserleri, tiyatro gösterileri ve çeşitli sanatsal etkinlikler geleneksel hale getirilecek, geniş katılımlı halk oyunları tertip edilecek. Ayrıca her yıl Rize Turizm Festivali ve uluslararası etkinlik düzenlenecek. Karadeniz’e kıyısı bulunan Ülkeler arası Karadeniz konulu sinema günleri düzenlenecek, halk ozanlarının kemençe eşliğinde atışma geleneğini geliştirecek yarışmalar yapılacak.

 

33)Gündoğdu Dolgu Sahasında modern bir yeşil ve rekreasyon alanları, yeni Pazar yeri  ile deniz sporları merkezi oluşturulacak.

 

34)Fener Mahallesi polis lojmanları önünde yolda tretuvarlar yenilenecek, çocuk parkı ve dinlenme tesislerini içeren yeşil alan  oluşturulacak.

 

35)Turistik bir şehir hamamı yapılacak.

 

36)Rize Lisesi eski tarihi dokusuna yeniden kavuşturulacak.

 

37) Gündoğdu’ya doğal gaz götürülmesi için çalışmalar başlatılacak.

 

38)Şehrin tüm kanalizasyon şebekesi tekrar ele alınacak ve yenilenecek, ilave kolektör hatları oluşturulacak, Salarha Bölgesinden gelen atık sular sisteme alınacak, derelere akan boş kanalizasyonlar toplanacak ve yeni hatlara verilecek, yenilenen kanalizasyon şebekesi kurulacak merkezi ünitesi üzerinden 3 km açıkta Karadeniz’in 200 m altında ki ölü tabakaya deşarj edilecek.

 

39) Andon’da içme suyu ve maden suyu su paketleme ile dolum tesisi kurulacak.

 

40) Isırlık’ta amatör spor branşlarını destekleyici tesisler yapılacak.

 

41)Üniversite ile beraber farklı disiplinlerde örneğin binicilik, okçuluk gibi alanlarda uluslar arası spor müsabakalarına elverişli alanlar oluşturulacak.

 

42) Yöresel mimari dokuya uygun kapalı çarşı yapılacak.

 

43)Fiziksel engelliler için kültür ve dayanışma merkezi kurulacak, şehirde yaşamalarını rahat idame ettirebilecekleri ortam hazırlanacak.

 

44) Toplumsal sosyal hizmet merkezi kurulacak. Hasta, cenaze ve muhtaçların taşınmaları sağlanacak.

 

45) Yamaçlar imara açılıp 2 katlı Rize evleri ve caddelerle donatılacak. Şehrin büyümesinin güneye doğru olması sağlanacak.

 

46) Salarha Vadisinde Belde Belediyeleri ile ortaklaşa toplu konut

 

Alanları oluşturulacak.

 

47)Kamu kurum ve kuruluşlarının olduğu bölgelerde  otopark yapılacak.

 

48)10 adet taksi toplama merkezi kurulacak.

 

49) Derelerin üzeri açıldıktan sonra derelerin denize açıldıkları noktalarda balıkhane ve balık restoranları yapılarak işletmeye verilecek.

 

50) Deniz Caddesi yeniden düzenlenecek ve oluşacak yaya bölgesi yöresel dokuya kavuşturulacak.

 

51-) Her mahalleye yapılacak mimari proje yarışması sonucunda belirlenen özellikte muhtarlık binası yapılacak.

 

52-) Belediye Hizmet Binası yöresel mimari bir görünüme kavuşturulacak.

 

53-) T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak çalışma sonucu belediye bünyesinde ara eleman yetiştirme merkezi kurulacak.

Bu haber 1020 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Düelloyu Rizespor Kazandı 4-3
Çaykur Rizespor, Milli aradan sonra da hız kesmedi ve İzmir deplasmanında Altınordu`yu gole doyurdu.
Yorum : 1
Rize Haber
Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi
RİZE`nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi`nde yapımı planlanan Sesli Hidroelektrik Santral (HES) projesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü `Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir` kararı verdi.
Yorum : 0
Spor
Pazarspor Darıca`yı Ağırlıyor
Bu sezon güçlü bir kadro kuran ve şampiyonluk parolasıyla başladığı lige ilk hafta deplasman galibiyetiyle merhaba diyen Pazarspor, sahasındaki ilk maçta Darıca Gençlerbirliği ile karşılaşacak.
Yorum : 0
Rizespor
RİZESPOR`DA YENİ YÖNETİM NETLEŞMEYE BAŞLADI
Başkan Kemal Yardımcı, 17 Eylül’ de yapılacak olağan üstü kongrelerde yeni yönetimde yer alacak isimleri netleştirmeye başladı. Yardımcı, “Yönetimde görev alacak herkesin önceliği Rizespor olacak” dedi
Yorum : 0
Rize Haber
Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı
Rize’nin Güneysu ilçesinde doğalgaz borusu döşemesi için çalışma yapan araç uçuruma yuvarlandı. Kazada 2 kişi yaralandı.
Yorum : 1
Ekonomi
2 Kilo Ağırlığında Turp Şaşırttı
Rize`nin Çamlıhemşin ilçesinde bir vatandaş, bahçesinde 2 kilo ağırlığında turp yetiştirdi.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor Muhammet`i Pazarspor`a Kiraladı 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:50:00
Ramos Sakatlandı Miloseviç`i Aldık 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:48:00
Yeşil Yol Projesiyle Karadeniz Yaylaları Ayder`den Katbekat Rezil Olur 08 Eylül 2017 Cuma 23:38:00
Çaykur Rizespor, Beşiktaş`tan Milosevic`i kiraladı! 08 Eylül 2017 Cuma 23:31:00
Ziraat Türkiye Kupası Kuraları Çekildi. İşte Rizespor ve Pazarpor`un Rakipleri 08 Eylül 2017 Cuma 23:29:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3348
İzlenme 7999
İzlenme 5685
İzlenme 6447
VİDEO GALERİ
İzlenme 5300
İzlenme 5536
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu