Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Paşalar şirket yönetimlerinde”
23 Nisan 2012 Pazartesi 16:24:00 / Siyaset
21:23MHP Rize İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi09:55MHP`li Enginyurt`tan sert sözler: Siyasi bedeli ağır olur09:51 Belediye Başkanı Rize’ nin İçinden Olmalı12:03Yeni yasama yılına İYİ Parti damgası Kaynak Yeniçağ: Yeni yasama yılına İYİ Parti damgası 11:56Avrupa’da büyük buluşma12:31Akşener`den çarpıcı açıklamalar Kaynak Yeniçağ: Akşener`den çarpıcı açıklamalar 12:22 Amacımız Toplumsal Uzlaşıyı Sağlamak01:30MHP’de ŞOK. Rize’de 40 Yıllık MHP’li Partisinden istifa Etti.13:48Saadet lideri Temel Karamollaoğlu`nun dediğine gelindi11:04Suriyeli` ye Varda Rizeli` ye yokmu?23:28 İYİ Parti’ ye Bayan İl Başkanı15:44 STK lardan Başkan Alim’e Tebrik Ziyaret11:43 Müsiad Yeni Başkanın Profilini Çıkardı23:48Osman Keser işi elini yüzüne bulaştırdı


                     

 

Gençağa Karafazlı                          

Refah Partisi`nin (RP) kapatılmasıyla siyasi yasaklılar arasına giren dönemin Rize Milletvekili Şevki Yılmaz, 28 Şubat sürecinde Demirel`in sorumlu olduğunu savunarak, "Demirel askere cesaret, hocaya...

Yılmaz,  28 Şubat sürecinin “bir avuç mutlu azınlığın, halkın idaresine hazımsızlığının bir darbesi” olduğunu savundu.

Halkın iradesiyle kurulan Refah-Yol Hükümeti`nin “bu bozuk dengeyi ve gelir dağılımını düzeltmeye çalıştığını” belirten Yılmaz, kendilerinin millet adına kavga ettiğini söyledi. “Türkiye bütçesinin yüzde 90`na yakını faiz yoluyla 5-10 aileye gidiyordu. Bu taksimatı kurt yapar mı? 65 milyona yüzde 10, 10 kişiye yüzde 90 veriliyor. Biz buna mani olduk, suçumuz buydu” diyen Yılmaz, 10 Kasım 1994`de görüştüğü bir gazetecinin de kendisine 28 Şubat sürecinin yaşanacağını ima eden cümleler söylediğini ileri sürdü.

 

Yılmaz, “O gazeteci Bülent Arınç, Hasan Hüseyin Ceylan ve benim için, `ağzınızla kuş tutsanız linç edileceksiniz. Siz, bu rejimin kuyusunu kazdınız` dedi. Hangi rejimin kuyusunu kazdık? Şişmanlanma rejiminin kuyusunu kazdık. Milletin sırtından beslenenler şişmanlamışlardı. Refah Yol, sömürü rejiminin kuyusunu kazdı. Onların Kemalist ve laik rejimle ilgisi yok. Onların altında şişmanlık rejimi vardır. Rahmetli Erbakan, onları perhize tabi tuttu” ifadelerini kullandı. Refah-Yol Hükümeti`nin sonunu getiren şeyin kendilerinin, millet adına uygulamaya koydukları bu politikaları olduğunu savunan Yılmaz, şöyle devam etti:

 

“Biz kavgayı halkımızın adına yaptık. Rahmetli Menderes ve diğer dönemlerde olduğu gibi, bunların güvendiği iki şey var. Cübbeli profesörleri sokağa döküp, `devlet elden gidiyor` diye bağırtacak ve ordumuz kandırılacak. Bir kısmı ile zaten ticari işbirliği var. Bir yazar 28 Şubat döneminden sonra “ya ya ya, şa şa şa, her bankaya bir paşa” diye başlık atmıştı. 28 Şubat sürecinin ardından birçok paşa, Türkiye`deki önemli şirketlerin yönetim kurullarına alınmıştır. İhtilaller ekonomiye yapılır. Gelişmiş ülkelerde hiç ihtilal duydunuz mu? İhtilal sömürülen ülkelerde vardır. Avrupa`da ihtilal yok. ABD`de genelkurmay başkanın ismini bilen var mı? Erbakan Hoca ve 5 arkadaşı gitti de ne oldu bitti mi irtica?

 

Beş kişi ile bir ordu harekete geçer miydi? Biz Superman miyiz? 5 kişi ile orduyla kavga mı edecektik. Ordu bizim. Paşa hapishaneye atılmaz. Bu bizim örfümüzde yok. Onlar bizim göz bebeğimiz, içimiz yanıyor. Paşalar hapse girmedi, maşalar hapse girdi. Paşalar hapse atılmaz, sömürünün sermayenin maşası olanlar hapishaneye girdiler. Hepsinin suçlu olduğunu söylemek doğru değildir. Ergenekondan Silivri`de yatanlar arasında da aldatılmış olanlar var. Bütün bunların sorumlusu medyadır.”

 

“Demirel askere cesaret, hocaya destek veriyordu”

28 Şubat sürecinde Demirel`in sorumlu olduğunu ileri süren Yılmaz, “Bu darbede baş figüran Demirel`dir. Figüran diyorum çünkü o müteahhit değildi. Müteahhit sermaye çevreleri, İsrail ve Amerika`dır” diye konuştu. “Hükümet kurulmasaydı RP muhalefette daha da güçlenecekti” diyen Yılmaz, şöyle konuştu:

 

“Yapılan istişareler ile hükümet kuruldu. Hocanın önüne iki tuzak kurdular. Ekonomi ve irtica tuzağı. Hoca, ekonomi politikalarıyla bu tuzağı bozdu. İşçi, memur ve esnaf sokağa dökülmedi. Yarasalar ve hortumcular hariç herkes memnundu. Kumar mafyası ve medya patronları bize savaş açtılar. İkinci tuzakta biz başarılı olamadık. Çünkü burada Demirel devreye girdi. Demirel askere cesaret, hocaya destek veriyordu. İkili oynuyordu. Erbakan hocam bir gün `Ah Demirel ne zaman ıslah olacak` demişti. `Demirel, Milli Güvenlik kurulunda bize nasihat ediyor, destek veriyor gibi gözüküyor, ardından Paşalara da siz saldırmaya devam edin arkanızda biz varız` diyordu.”

RP`nin önünün 28 Şubat süreciyle kesildiğini aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

“Demirel yerine Rahmetli Özal Cumhurbaşkanlığında oturuyor olsaydı, 28 Şubat olmazdı. Bunlar o gece emekli edilirdi. Güçlü ve tek başına bir iktidar ve bugünkü gibi bir sivil irade uyumu olsaydı, 28 şubat olmazdı. Mesela Demirel yerine rahmetli Özal Cumhurbaşkanlığı makamında oturuyor olsaydı, bu maşalar o gece emekli edilirdi. Bu cesareti bulamazlardı. Sen savcıyı, hakimi Genelkurmay`a getiremezsin. Yetkin yok buna. Sen Susurluk Komisyonu için meclise çağrıldığında gelmeye mecbursun. Ben generalim, gelmem diyemezsin. Ama Demirel`den cesaret alırsan dersin. Sen bir asker olarak, bir milleti temsil eden ve bağlı bulunduğun bir başbakana küfür edemezsin. Bunlar tüm bu cesareti Demirel`in imza atmamasından alıyordu. Kanunsuz bir hukuk ihtilali yaptılar. Asker değil hukuk ihtilalidir bu. 12 Eylül silahla yapıldı, 28 Şubat ise hukuk iğfal edilerek yapıldı.”

Kendilerinin mahkeme tarafından dinlenmeden yargılama yapıldığını bildiren Yılmaz şunları kaydetti:

“Şevki Yılmaz`ı dinlediniz mi? Halil İbrahim Çelik`i dinlediniz mi?, Biz günah keçisi seçilmişiz. Kurban arıyorlardı. Bizi seçtiler ama ben bundan şeref duyuyorum. Neden? Refah Partisi bu kasetlerle iktidara geldi. Bizi başka şeyden de kapatabilirlerdi. 50 tane il başkanı hapse atılmış bir Refah Partisi seçime gitseydi 28 Şubat yapmalarına gerek kalmazdı ki. Halk nazarında bitirirdiniz bizi. Bizi hırsızlık ve yolsuzluk iftiraları ile de kapatabilirlerdi. Ama Allah onları yanılttı. Bizim şeref tacı konuşmalarımızı bahane ettiler. Dava büyüdü. Bugün Erbakan`ın diktiği çiçek Çankaya`da gül, hükümette Tayyib-ül bülbül oldu. Allah onları oyuna getirdi.”

“Orduyu ihtilale medya hazırladı”

Orduyu ihtilale medyanın hazırladığını savunan Yılmaz, “Dünyanın en zengin petrol ülkesi İran`da 1951 de, ülkesinin petrollerini millileştiren Musaddık isimli bir başbakan, idamla yargılandığı mahkeme salonununda  hakimlere `Hakimler heyeti, şimdi anladım ki emperyalizmin sömürdüğü üçüncü dünyanın köle halkları kendi silahlı cuntalarının işgali altındadır` diyor. Bu söz 28 Şubat`ı açıklayan en müthiş sözdür. Bu operasyon Türkiye`de cuntaların işgaline son veriyor” dedi. 28 Şubat süreci öncesinde ve sonrasında çeşitli şantaj ve tehditler aldıklarına dikkat çeken Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“O dönemde insanlar uygulanan baskılar sonucunda konuşmalarımızın bulunduğu kasetleri yakmaya kalktı. Elbette ki konuşmalarımızın içinde hatalı eksik ve yanlış olanlar da vardı. `Keşke şunu yapmasaydım` dediklerimiz de oldu. Bu bir süreçtir. Sahaya çıkarken seyircinin, futbolcular hakkında ahkâm kesmesi kolaydır. Siz siyaset sahnesinde koşuyorsunuz, elbette hatalar olacak, yanlışlar olacak. Biz bu ülkede yıllardır pervasızca devam eden hırsızlıklara, yanlışlıklara, yolsuzluklara, hayasızlıklara ve sömürüye karşı en zor dönemlerde, kendi zamanımızın tanığı olarak karşı çıktık. Yanlışları haykırdık. Susarak `bize dokunmayan yılan bin yıl yaşasın` diyerek, bildiğimiz gerçekleri halkımızdan gizleyerek bu millete ihanet içinde olmadık. Her insan gibi elbette ki hatalarımız olmuştur. Ama genel bir muhasebe yaptığımda, tarihin akışı içerisinde üzerimize düşen görevi yaptığımıza inanıyorum. Gaflet içinde olmadık ve insanlarımızı uyandırmaya çalıştık.”
Bu haber 1415 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (1) adet yorum eklenmiştir.
@saimali ışıktutan
30 Nisan 2012 Pazartesi 01:03:02
şu şevki yılmazın adını duyunca sinirlerim bozuluyor.bu herif rizeli diye geçiniyor...geçmişteki ahlaksız,çirkin ve saygısız konuşmalarını unutamıyorum...utanmadan bir yerlere çıkıp yazıyor,konuşuyor ...inançlı müslümanlar ahlaksızlık kabul edilen davranış sergilemez.bu şahis kendini nerede görüyor acaba...sakın başbakanın adının arkasına saklanma...o rizenin değeridir...onun yanında durup ona zarar verme sakin...ama sen bunu yapıyorsun...
  YORUM DEVAMI
Magazin
PTT`nin Kuruluşunun 178. Yıl Dönümü Rize`de Kutlandı
PTT`nin kuruluşunun 178. yıl dönümü Rize`de çeşitli etkinliklerle kutlandı. PTT Rize Başmüdürü Hızır Nur, düzenlediği basın toplantısında, teşkilatın 178. yıl dönümünü kutladıklarını söyledi.
Yorum : 0
Spor
Pazarspor Deplasmanda Galip 26-27
Pazarspor’un sultanları deplasmanda oynadığı müsabakada Yalıkavak’ı 26-27’lik skor ile yendi.
Yorum : 0
Rizespor
Hakkımı Yedirmeyeceğiz
Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor`un kulüp basın sözcüsü Hasan Yavuz Bakır, 9. haftada Atiker Konyaspor`u konuk ettikleri maçta yaşanan gerginliğe ilişkin, rakip takım oyuncusu Uğur Demirok hakkında Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) şikayette bulunduklarını söyledi.
Yorum : 0
Magazin
Müftü Çelik’in Annesi Dualaral Yâd Edildi.
Güneysu İlçe Müftüsü Abdülkerim ÇELİK`in merhume annesinin 1. ölüm yıl dönümü münasebeti ile Selamet köyü Merkez Camii’nde Program düzenlendi.
Yorum : 0
Magazin
Ankara’dan 85 Yaşında Hasta Yatağından Kalkarak Yüce’yi Ziyarete Geldi
İkinci defa, Çaykur YK Başkanlığı ve Genel Müdürlüğüne getirilen, DOKAP eski Başkanı Ekrem YÜCE’ye karşı olan sevgisi yaşlılık ve hastalık dinlemedi.
Yorum : 0
Rizespor
Kazanabileceğimiz Maçı Kazanamadık
Spor Toto Süper Lig’in 9. haftasında Çaykur Rizespor evinde Atiker Konyaspor ile karşı karşıya geldi. 1-1’lik beraberlikle tamamlanan karşılaşmadan bir puanla ayrılan Çaykur Rizespor’ da Teknik Direktör Okan Buruk, kaçan galibiyete yandı.
Yorum : 0
Vedat Muriç:” Olayları Uğur Sabote Etti” 22 Ekim 2018 Pazartesi 09:57:00
Bu Maçı Kazanmalıydık 22 Ekim 2018 Pazartesi 09:55:00
REVAK Standına Büyük İlgi 22 Ekim 2018 Pazartesi 09:50:00
Kadınlar Hentbol Süper Lig ekibi Pazarspor kaza geçirdi: 14 yaralı 22 Ekim 2018 Pazartesi 09:28:00
U21 hem dörtledi, hem lidere ilk çelmeyi taktı 22 Ekim 2018 Pazartesi 01:04:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Ekmekte zam tartışması! Üretim 1 hafta içinde durabilir
Fırıncılar 250 gram ekmeğin 1.25 TL`den satılmaya devam etmesi halinde üretimin durabileceği konusunda uyarıyor. Bu fiyatın sürdürülebilir olmadığını anlatan fırıncılar, "Bizim amortisman, çalışan tazminatlar, lojistik gibi masraflar hariç maliyetimiz 1.25 TL. 1 hafta içinde ekmek üretimi durabilir" diyor.
Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!  Kaynak Yeniçağ: Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!
TÜİK`in verilerine göre, tarım arazilerinin kapladığı alan Türkiye’de 1992 yılında toplam 27,6 milyon hektar iken, 2017 yılında 23,4 milyon hektara geriledi. 25 yılda yaklaşık 4 milyon hektar yani yaklaşık Konya ili büyüklüğünde tarım arazisi kaybedildi.
Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi  Kaynak Yeniçağ: Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı`nın, Suudi Arabistan`ın İstanbul Başkonsolosluğu`na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan Türk ve Suudi yetkililer konsolosluktan ayrıldı.
MHP`li Enginyurt`tan sert sözler: Siyasi bedeli ağır olur
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Tarım Bakanı Pakdemirli`nin fındık ile ilgili açıklama yapmamasına sert tepki gösterdi. Bakan Pakdemirli`nin "TMO`nun bugün mısır alımına başlandığı" açıklamasına MHP`li vekil Enginyurt, "Sayın Tarım Bakanı,TMO ne zaman fındık alımına başlayacak? Fındık üreticisini delirtmeyin. Siyasi bedeli ağır olur." dedi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3560
İzlenme 8217
İzlenme 5878
İzlenme 6627
VİDEO GALERİ
İzlenme 5497
İzlenme 5718
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu