Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Paşalar şirket yönetimlerinde”
23 Nisan 2012 Pazartesi 16:24:00 / Siyaset
10:44Her Türlü Darbeyi Lanetliyoruz23:18 “Tarihe Tanıklık Ediyoruz”12:41Rize MHP`yi Bağrına Bastı!14:21CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz Oldu12:06Memur-Sen Rize İl Başkanı Usta, 24 Haziran Seçimlerini Değerlendirdi00:34 Oylarımızı Artırdık23:35 Yeni Bir Parti Olarak Seçimden Alnımızın Akıyla Çıktık13:05Ayyıldız’dan Seçmenlere ve Teşkilatına Teşekkür12:08Rize İçin Mücadelemiz Devam Edecek21:30Mesut Yılmaz’dan Erdoğan’a Kutlama13:47Tam Bağımsız Türkiye İçin Ölene Kadar Mücadele13:40Kazanan Türkiye Oldu13:36Rize`de Cumhurbaşkanı Adayları ve Partiler Kaç Oy Aldı?10:01 Vatan Partisi Hemşin`den Seslendi: Hes`lere Geçit Yok


                     

 

Gençağa Karafazlı                          

Refah Partisi`nin (RP) kapatılmasıyla siyasi yasaklılar arasına giren dönemin Rize Milletvekili Şevki Yılmaz, 28 Şubat sürecinde Demirel`in sorumlu olduğunu savunarak, "Demirel askere cesaret, hocaya...

Yılmaz,  28 Şubat sürecinin “bir avuç mutlu azınlığın, halkın idaresine hazımsızlığının bir darbesi” olduğunu savundu.

Halkın iradesiyle kurulan Refah-Yol Hükümeti`nin “bu bozuk dengeyi ve gelir dağılımını düzeltmeye çalıştığını” belirten Yılmaz, kendilerinin millet adına kavga ettiğini söyledi. “Türkiye bütçesinin yüzde 90`na yakını faiz yoluyla 5-10 aileye gidiyordu. Bu taksimatı kurt yapar mı? 65 milyona yüzde 10, 10 kişiye yüzde 90 veriliyor. Biz buna mani olduk, suçumuz buydu” diyen Yılmaz, 10 Kasım 1994`de görüştüğü bir gazetecinin de kendisine 28 Şubat sürecinin yaşanacağını ima eden cümleler söylediğini ileri sürdü.

 

Yılmaz, “O gazeteci Bülent Arınç, Hasan Hüseyin Ceylan ve benim için, `ağzınızla kuş tutsanız linç edileceksiniz. Siz, bu rejimin kuyusunu kazdınız` dedi. Hangi rejimin kuyusunu kazdık? Şişmanlanma rejiminin kuyusunu kazdık. Milletin sırtından beslenenler şişmanlamışlardı. Refah Yol, sömürü rejiminin kuyusunu kazdı. Onların Kemalist ve laik rejimle ilgisi yok. Onların altında şişmanlık rejimi vardır. Rahmetli Erbakan, onları perhize tabi tuttu” ifadelerini kullandı. Refah-Yol Hükümeti`nin sonunu getiren şeyin kendilerinin, millet adına uygulamaya koydukları bu politikaları olduğunu savunan Yılmaz, şöyle devam etti:

 

“Biz kavgayı halkımızın adına yaptık. Rahmetli Menderes ve diğer dönemlerde olduğu gibi, bunların güvendiği iki şey var. Cübbeli profesörleri sokağa döküp, `devlet elden gidiyor` diye bağırtacak ve ordumuz kandırılacak. Bir kısmı ile zaten ticari işbirliği var. Bir yazar 28 Şubat döneminden sonra “ya ya ya, şa şa şa, her bankaya bir paşa” diye başlık atmıştı. 28 Şubat sürecinin ardından birçok paşa, Türkiye`deki önemli şirketlerin yönetim kurullarına alınmıştır. İhtilaller ekonomiye yapılır. Gelişmiş ülkelerde hiç ihtilal duydunuz mu? İhtilal sömürülen ülkelerde vardır. Avrupa`da ihtilal yok. ABD`de genelkurmay başkanın ismini bilen var mı? Erbakan Hoca ve 5 arkadaşı gitti de ne oldu bitti mi irtica?

 

Beş kişi ile bir ordu harekete geçer miydi? Biz Superman miyiz? 5 kişi ile orduyla kavga mı edecektik. Ordu bizim. Paşa hapishaneye atılmaz. Bu bizim örfümüzde yok. Onlar bizim göz bebeğimiz, içimiz yanıyor. Paşalar hapse girmedi, maşalar hapse girdi. Paşalar hapse atılmaz, sömürünün sermayenin maşası olanlar hapishaneye girdiler. Hepsinin suçlu olduğunu söylemek doğru değildir. Ergenekondan Silivri`de yatanlar arasında da aldatılmış olanlar var. Bütün bunların sorumlusu medyadır.”

 

“Demirel askere cesaret, hocaya destek veriyordu”

28 Şubat sürecinde Demirel`in sorumlu olduğunu ileri süren Yılmaz, “Bu darbede baş figüran Demirel`dir. Figüran diyorum çünkü o müteahhit değildi. Müteahhit sermaye çevreleri, İsrail ve Amerika`dır” diye konuştu. “Hükümet kurulmasaydı RP muhalefette daha da güçlenecekti” diyen Yılmaz, şöyle konuştu:

 

“Yapılan istişareler ile hükümet kuruldu. Hocanın önüne iki tuzak kurdular. Ekonomi ve irtica tuzağı. Hoca, ekonomi politikalarıyla bu tuzağı bozdu. İşçi, memur ve esnaf sokağa dökülmedi. Yarasalar ve hortumcular hariç herkes memnundu. Kumar mafyası ve medya patronları bize savaş açtılar. İkinci tuzakta biz başarılı olamadık. Çünkü burada Demirel devreye girdi. Demirel askere cesaret, hocaya destek veriyordu. İkili oynuyordu. Erbakan hocam bir gün `Ah Demirel ne zaman ıslah olacak` demişti. `Demirel, Milli Güvenlik kurulunda bize nasihat ediyor, destek veriyor gibi gözüküyor, ardından Paşalara da siz saldırmaya devam edin arkanızda biz varız` diyordu.”

RP`nin önünün 28 Şubat süreciyle kesildiğini aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

“Demirel yerine Rahmetli Özal Cumhurbaşkanlığında oturuyor olsaydı, 28 Şubat olmazdı. Bunlar o gece emekli edilirdi. Güçlü ve tek başına bir iktidar ve bugünkü gibi bir sivil irade uyumu olsaydı, 28 şubat olmazdı. Mesela Demirel yerine rahmetli Özal Cumhurbaşkanlığı makamında oturuyor olsaydı, bu maşalar o gece emekli edilirdi. Bu cesareti bulamazlardı. Sen savcıyı, hakimi Genelkurmay`a getiremezsin. Yetkin yok buna. Sen Susurluk Komisyonu için meclise çağrıldığında gelmeye mecbursun. Ben generalim, gelmem diyemezsin. Ama Demirel`den cesaret alırsan dersin. Sen bir asker olarak, bir milleti temsil eden ve bağlı bulunduğun bir başbakana küfür edemezsin. Bunlar tüm bu cesareti Demirel`in imza atmamasından alıyordu. Kanunsuz bir hukuk ihtilali yaptılar. Asker değil hukuk ihtilalidir bu. 12 Eylül silahla yapıldı, 28 Şubat ise hukuk iğfal edilerek yapıldı.”

Kendilerinin mahkeme tarafından dinlenmeden yargılama yapıldığını bildiren Yılmaz şunları kaydetti:

“Şevki Yılmaz`ı dinlediniz mi? Halil İbrahim Çelik`i dinlediniz mi?, Biz günah keçisi seçilmişiz. Kurban arıyorlardı. Bizi seçtiler ama ben bundan şeref duyuyorum. Neden? Refah Partisi bu kasetlerle iktidara geldi. Bizi başka şeyden de kapatabilirlerdi. 50 tane il başkanı hapse atılmış bir Refah Partisi seçime gitseydi 28 Şubat yapmalarına gerek kalmazdı ki. Halk nazarında bitirirdiniz bizi. Bizi hırsızlık ve yolsuzluk iftiraları ile de kapatabilirlerdi. Ama Allah onları yanılttı. Bizim şeref tacı konuşmalarımızı bahane ettiler. Dava büyüdü. Bugün Erbakan`ın diktiği çiçek Çankaya`da gül, hükümette Tayyib-ül bülbül oldu. Allah onları oyuna getirdi.”

“Orduyu ihtilale medya hazırladı”

Orduyu ihtilale medyanın hazırladığını savunan Yılmaz, “Dünyanın en zengin petrol ülkesi İran`da 1951 de, ülkesinin petrollerini millileştiren Musaddık isimli bir başbakan, idamla yargılandığı mahkeme salonununda  hakimlere `Hakimler heyeti, şimdi anladım ki emperyalizmin sömürdüğü üçüncü dünyanın köle halkları kendi silahlı cuntalarının işgali altındadır` diyor. Bu söz 28 Şubat`ı açıklayan en müthiş sözdür. Bu operasyon Türkiye`de cuntaların işgaline son veriyor” dedi. 28 Şubat süreci öncesinde ve sonrasında çeşitli şantaj ve tehditler aldıklarına dikkat çeken Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“O dönemde insanlar uygulanan baskılar sonucunda konuşmalarımızın bulunduğu kasetleri yakmaya kalktı. Elbette ki konuşmalarımızın içinde hatalı eksik ve yanlış olanlar da vardı. `Keşke şunu yapmasaydım` dediklerimiz de oldu. Bu bir süreçtir. Sahaya çıkarken seyircinin, futbolcular hakkında ahkâm kesmesi kolaydır. Siz siyaset sahnesinde koşuyorsunuz, elbette hatalar olacak, yanlışlar olacak. Biz bu ülkede yıllardır pervasızca devam eden hırsızlıklara, yanlışlıklara, yolsuzluklara, hayasızlıklara ve sömürüye karşı en zor dönemlerde, kendi zamanımızın tanığı olarak karşı çıktık. Yanlışları haykırdık. Susarak `bize dokunmayan yılan bin yıl yaşasın` diyerek, bildiğimiz gerçekleri halkımızdan gizleyerek bu millete ihanet içinde olmadık. Her insan gibi elbette ki hatalarımız olmuştur. Ama genel bir muhasebe yaptığımda, tarihin akışı içerisinde üzerimize düşen görevi yaptığımıza inanıyorum. Gaflet içinde olmadık ve insanlarımızı uyandırmaya çalıştık.”
Bu haber 1367 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (1) adet yorum eklenmiştir.
@saimali ışıktutan
30 Nisan 2012 Pazartesi 01:03:02
şu şevki yılmazın adını duyunca sinirlerim bozuluyor.bu herif rizeli diye geçiniyor...geçmişteki ahlaksız,çirkin ve saygısız konuşmalarını unutamıyorum...utanmadan bir yerlere çıkıp yazıyor,konuşuyor ...inançlı müslümanlar ahlaksızlık kabul edilen davranış sergilemez.bu şahis kendini nerede görüyor acaba...sakın başbakanın adının arkasına saklanma...o rizenin değeridir...onun yanında durup ona zarar verme sakin...ama sen bunu yapıyorsun...
  YORUM DEVAMI
Sağlık
Hemşin Su Sporları Şenliğinde “Akılcı Antibiyotik Kullanımı” etkinliği
Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımının azaltılması amacıyla, Hemşin Kültür Sanat ve Tulum Festivalinde “Akılcı Antibiyotik Kullanımı” etkinliği gerçekleştirildi
Yorum : 0
Rize Haber
Organik Serbest Bölge Limanı Projesi için her şey hazır
Dünya’da eşi benzeri olmayan örnek bir projenin Rize’de hayata geçirilmesi için çalışmalar hızlandırıldı.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Başkan Kasap’tan Kpss (Kamu Personel Seçme Sınavı) Mesajı
Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) için bir mesaj yayınladı. Mesajında:
Yorum : 0
Rizespor
Ç.Rize Hazırlık Maçında Farka Gitti 3-0
Çaykur Rizespor, Slovenya`da oynadığı ilk hazırlık karşılaşmasında Hırvatistan`ın Prva HNL Lig takımlarından NK Istra 1961`yı 3-0 mağlup etti.
Yorum : 0
Rizespor
`Bu Sene Ligden Düşmeyeceğiz`
Slovenya`da takımıylas kampta bulunan Çaykur Rizespor`un genç oyuncusu Emirhan iddialı açıklamalarda bulundu
Yorum : 0
Sağlık
Rize İl Sağlık Müdürlüğü Su Konusunda Uyardı!
Havaların ısınması ve yağmurlarda artmasıyla son günlerde Rize ve civarında içme suyuyla buluşabilen hastalıklarda kısmi artışların yaşandığı belirtilerek vatandaşlar uyarıldı.
Yorum : 0
Pazarspor`da imza şov devam ediyor 21 Temmuz 2018 Cumartesi 11:08:00
Yeni Transferler Sağlık Kontrolünden Geçti 21 Temmuz 2018 Cumartesi 10:59:00
Armand Traore Artık Rizespor’ da 21 Temmuz 2018 Cumartesi 10:51:00
İbrahim Üzülmez: Transferler bir an önce bitmeli! 21 Temmuz 2018 Cumartesi 10:42:00
`Panik yok Vedat var!` 21 Temmuz 2018 Cumartesi 10:37:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`
Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Rize Limanı`nın genişleme sahasında yapılması planlanan futbol sahasının kente ihanet olduğunu söyledi.
 Devlet teşkilatında yeniden yapılanma
Seçim bitti ama asıl iş yeni başlıyor. 24 Haziran seçimleri ile birlikte yeni bir döneme girdik. Devlet Teşkilatında yeni bir yapılanmaya gidiliyor. Dünya da yaşanan gelişmelere paralel olarak böyle bir yapılanma gereklilik halini aldı. Dünya endüstri 4.0`ı yaşıyor. Hibrit savaşı yaşıyor. Küresel rekabet ve teknolojik gelişmeler yeni devlet yapılanmalarını ve yeni stratejileri zorunlu kılıyor. Türkiye yeni bir döneme giriyor. Ortadoğu yeni bir döneme giriyor. Dünya yeni bir döneme gidiyor ve büyük bir rekabete sahne oluyor.
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
FOTO GALERİ
İzlenme 3484
İzlenme 8125
İzlenme 5799
İzlenme 6549
VİDEO GALERİ
İzlenme 5430
İzlenme 5653
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu