Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Paşalar şirket yönetimlerinde”
23 Nisan 2012 Pazartesi 16:24:00 / Siyaset
00:59Arakan’da Yaşanan Katliamı Lanetliyoruz19:32AK Parti Güneysu’da Mehmet Akif Karslı Güven Tazeledi10:48Yeni Ekmek Fiyatı Vatandaşa Zulümdür23:01Ak Parti Rize`de Merkez İlçe Adayı da Başkanı da Değişiyor00:45CHP Rize İl Başkanı Rakıcı`dan, `Baskıcı ve Zorba Rejim` Vurgusu16:43Ovit Tüneli Dünyanın En Uzun Çift Tüp Üçüncü Tüneli01:07Erdoğan’dan Karavin Ailesine Taziye Ziyareti02:15Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize`de Markete Girdi, Alışveriş Yaptı11:01Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ayder Ve Uzungöl Açıklaması10:59Teşkilatlarımızda kapsamlı bir değişim yapmak durumundayız10:58Cumhurbaşkanı Erdoğan Ovit Tüneli`nde İncelemelerde Bulundu18:40Erdoğan, Rize Havalimanı Deniz Dolgu Sahasında İncelemelerde Bulundu18:38Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize`de İncelemede Bulundu14:40Rize’de Sitem Eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Bekaroğlu’ndan Sitem


                     

 

Gençağa Karafazlı                          

Refah Partisi`nin (RP) kapatılmasıyla siyasi yasaklılar arasına giren dönemin Rize Milletvekili Şevki Yılmaz, 28 Şubat sürecinde Demirel`in sorumlu olduğunu savunarak, "Demirel askere cesaret, hocaya...

Yılmaz,  28 Şubat sürecinin “bir avuç mutlu azınlığın, halkın idaresine hazımsızlığının bir darbesi” olduğunu savundu.

Halkın iradesiyle kurulan Refah-Yol Hükümeti`nin “bu bozuk dengeyi ve gelir dağılımını düzeltmeye çalıştığını” belirten Yılmaz, kendilerinin millet adına kavga ettiğini söyledi. “Türkiye bütçesinin yüzde 90`na yakını faiz yoluyla 5-10 aileye gidiyordu. Bu taksimatı kurt yapar mı? 65 milyona yüzde 10, 10 kişiye yüzde 90 veriliyor. Biz buna mani olduk, suçumuz buydu” diyen Yılmaz, 10 Kasım 1994`de görüştüğü bir gazetecinin de kendisine 28 Şubat sürecinin yaşanacağını ima eden cümleler söylediğini ileri sürdü.

 

Yılmaz, “O gazeteci Bülent Arınç, Hasan Hüseyin Ceylan ve benim için, `ağzınızla kuş tutsanız linç edileceksiniz. Siz, bu rejimin kuyusunu kazdınız` dedi. Hangi rejimin kuyusunu kazdık? Şişmanlanma rejiminin kuyusunu kazdık. Milletin sırtından beslenenler şişmanlamışlardı. Refah Yol, sömürü rejiminin kuyusunu kazdı. Onların Kemalist ve laik rejimle ilgisi yok. Onların altında şişmanlık rejimi vardır. Rahmetli Erbakan, onları perhize tabi tuttu” ifadelerini kullandı. Refah-Yol Hükümeti`nin sonunu getiren şeyin kendilerinin, millet adına uygulamaya koydukları bu politikaları olduğunu savunan Yılmaz, şöyle devam etti:

 

“Biz kavgayı halkımızın adına yaptık. Rahmetli Menderes ve diğer dönemlerde olduğu gibi, bunların güvendiği iki şey var. Cübbeli profesörleri sokağa döküp, `devlet elden gidiyor` diye bağırtacak ve ordumuz kandırılacak. Bir kısmı ile zaten ticari işbirliği var. Bir yazar 28 Şubat döneminden sonra “ya ya ya, şa şa şa, her bankaya bir paşa” diye başlık atmıştı. 28 Şubat sürecinin ardından birçok paşa, Türkiye`deki önemli şirketlerin yönetim kurullarına alınmıştır. İhtilaller ekonomiye yapılır. Gelişmiş ülkelerde hiç ihtilal duydunuz mu? İhtilal sömürülen ülkelerde vardır. Avrupa`da ihtilal yok. ABD`de genelkurmay başkanın ismini bilen var mı? Erbakan Hoca ve 5 arkadaşı gitti de ne oldu bitti mi irtica?

 

Beş kişi ile bir ordu harekete geçer miydi? Biz Superman miyiz? 5 kişi ile orduyla kavga mı edecektik. Ordu bizim. Paşa hapishaneye atılmaz. Bu bizim örfümüzde yok. Onlar bizim göz bebeğimiz, içimiz yanıyor. Paşalar hapse girmedi, maşalar hapse girdi. Paşalar hapse atılmaz, sömürünün sermayenin maşası olanlar hapishaneye girdiler. Hepsinin suçlu olduğunu söylemek doğru değildir. Ergenekondan Silivri`de yatanlar arasında da aldatılmış olanlar var. Bütün bunların sorumlusu medyadır.”

 

“Demirel askere cesaret, hocaya destek veriyordu”

28 Şubat sürecinde Demirel`in sorumlu olduğunu ileri süren Yılmaz, “Bu darbede baş figüran Demirel`dir. Figüran diyorum çünkü o müteahhit değildi. Müteahhit sermaye çevreleri, İsrail ve Amerika`dır” diye konuştu. “Hükümet kurulmasaydı RP muhalefette daha da güçlenecekti” diyen Yılmaz, şöyle konuştu:

 

“Yapılan istişareler ile hükümet kuruldu. Hocanın önüne iki tuzak kurdular. Ekonomi ve irtica tuzağı. Hoca, ekonomi politikalarıyla bu tuzağı bozdu. İşçi, memur ve esnaf sokağa dökülmedi. Yarasalar ve hortumcular hariç herkes memnundu. Kumar mafyası ve medya patronları bize savaş açtılar. İkinci tuzakta biz başarılı olamadık. Çünkü burada Demirel devreye girdi. Demirel askere cesaret, hocaya destek veriyordu. İkili oynuyordu. Erbakan hocam bir gün `Ah Demirel ne zaman ıslah olacak` demişti. `Demirel, Milli Güvenlik kurulunda bize nasihat ediyor, destek veriyor gibi gözüküyor, ardından Paşalara da siz saldırmaya devam edin arkanızda biz varız` diyordu.”

RP`nin önünün 28 Şubat süreciyle kesildiğini aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

“Demirel yerine Rahmetli Özal Cumhurbaşkanlığında oturuyor olsaydı, 28 Şubat olmazdı. Bunlar o gece emekli edilirdi. Güçlü ve tek başına bir iktidar ve bugünkü gibi bir sivil irade uyumu olsaydı, 28 şubat olmazdı. Mesela Demirel yerine rahmetli Özal Cumhurbaşkanlığı makamında oturuyor olsaydı, bu maşalar o gece emekli edilirdi. Bu cesareti bulamazlardı. Sen savcıyı, hakimi Genelkurmay`a getiremezsin. Yetkin yok buna. Sen Susurluk Komisyonu için meclise çağrıldığında gelmeye mecbursun. Ben generalim, gelmem diyemezsin. Ama Demirel`den cesaret alırsan dersin. Sen bir asker olarak, bir milleti temsil eden ve bağlı bulunduğun bir başbakana küfür edemezsin. Bunlar tüm bu cesareti Demirel`in imza atmamasından alıyordu. Kanunsuz bir hukuk ihtilali yaptılar. Asker değil hukuk ihtilalidir bu. 12 Eylül silahla yapıldı, 28 Şubat ise hukuk iğfal edilerek yapıldı.”

Kendilerinin mahkeme tarafından dinlenmeden yargılama yapıldığını bildiren Yılmaz şunları kaydetti:

“Şevki Yılmaz`ı dinlediniz mi? Halil İbrahim Çelik`i dinlediniz mi?, Biz günah keçisi seçilmişiz. Kurban arıyorlardı. Bizi seçtiler ama ben bundan şeref duyuyorum. Neden? Refah Partisi bu kasetlerle iktidara geldi. Bizi başka şeyden de kapatabilirlerdi. 50 tane il başkanı hapse atılmış bir Refah Partisi seçime gitseydi 28 Şubat yapmalarına gerek kalmazdı ki. Halk nazarında bitirirdiniz bizi. Bizi hırsızlık ve yolsuzluk iftiraları ile de kapatabilirlerdi. Ama Allah onları yanılttı. Bizim şeref tacı konuşmalarımızı bahane ettiler. Dava büyüdü. Bugün Erbakan`ın diktiği çiçek Çankaya`da gül, hükümette Tayyib-ül bülbül oldu. Allah onları oyuna getirdi.”

“Orduyu ihtilale medya hazırladı”

Orduyu ihtilale medyanın hazırladığını savunan Yılmaz, “Dünyanın en zengin petrol ülkesi İran`da 1951 de, ülkesinin petrollerini millileştiren Musaddık isimli bir başbakan, idamla yargılandığı mahkeme salonununda  hakimlere `Hakimler heyeti, şimdi anladım ki emperyalizmin sömürdüğü üçüncü dünyanın köle halkları kendi silahlı cuntalarının işgali altındadır` diyor. Bu söz 28 Şubat`ı açıklayan en müthiş sözdür. Bu operasyon Türkiye`de cuntaların işgaline son veriyor” dedi. 28 Şubat süreci öncesinde ve sonrasında çeşitli şantaj ve tehditler aldıklarına dikkat çeken Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“O dönemde insanlar uygulanan baskılar sonucunda konuşmalarımızın bulunduğu kasetleri yakmaya kalktı. Elbette ki konuşmalarımızın içinde hatalı eksik ve yanlış olanlar da vardı. `Keşke şunu yapmasaydım` dediklerimiz de oldu. Bu bir süreçtir. Sahaya çıkarken seyircinin, futbolcular hakkında ahkâm kesmesi kolaydır. Siz siyaset sahnesinde koşuyorsunuz, elbette hatalar olacak, yanlışlar olacak. Biz bu ülkede yıllardır pervasızca devam eden hırsızlıklara, yanlışlıklara, yolsuzluklara, hayasızlıklara ve sömürüye karşı en zor dönemlerde, kendi zamanımızın tanığı olarak karşı çıktık. Yanlışları haykırdık. Susarak `bize dokunmayan yılan bin yıl yaşasın` diyerek, bildiğimiz gerçekleri halkımızdan gizleyerek bu millete ihanet içinde olmadık. Her insan gibi elbette ki hatalarımız olmuştur. Ama genel bir muhasebe yaptığımda, tarihin akışı içerisinde üzerimize düşen görevi yaptığımıza inanıyorum. Gaflet içinde olmadık ve insanlarımızı uyandırmaya çalıştık.”
Bu haber 1321 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (1) adet yorum eklenmiştir.
@saimali ışıktutan
30 Nisan 2012 Pazartesi 01:03:02
şu şevki yılmazın adını duyunca sinirlerim bozuluyor.bu herif rizeli diye geçiniyor...geçmişteki ahlaksız,çirkin ve saygısız konuşmalarını unutamıyorum...utanmadan bir yerlere çıkıp yazıyor,konuşuyor ...inançlı müslümanlar ahlaksızlık kabul edilen davranış sergilemez.bu şahis kendini nerede görüyor acaba...sakın başbakanın adının arkasına saklanma...o rizenin değeridir...onun yanında durup ona zarar verme sakin...ama sen bunu yapıyorsun...
  YORUM DEVAMI
Rizespor
Düelloyu Rizespor Kazandı 4-3
Çaykur Rizespor, Milli aradan sonra da hız kesmedi ve İzmir deplasmanında Altınordu`yu gole doyurdu.
Yorum : 2
Rize Haber
Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi
RİZE`nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi`nde yapımı planlanan Sesli Hidroelektrik Santral (HES) projesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü `Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir` kararı verdi.
Yorum : 0
Spor
Pazarspor Darıca`yı Ağırlıyor
Bu sezon güçlü bir kadro kuran ve şampiyonluk parolasıyla başladığı lige ilk hafta deplasman galibiyetiyle merhaba diyen Pazarspor, sahasındaki ilk maçta Darıca Gençlerbirliği ile karşılaşacak.
Yorum : 0
Rizespor
RİZESPOR`DA YENİ YÖNETİM NETLEŞMEYE BAŞLADI
Başkan Kemal Yardımcı, 17 Eylül’ de yapılacak olağan üstü kongrelerde yeni yönetimde yer alacak isimleri netleştirmeye başladı. Yardımcı, “Yönetimde görev alacak herkesin önceliği Rizespor olacak” dedi
Yorum : 0
Rize Haber
Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı
Rize’nin Güneysu ilçesinde doğalgaz borusu döşemesi için çalışma yapan araç uçuruma yuvarlandı. Kazada 2 kişi yaralandı.
Yorum : 1
Ekonomi
2 Kilo Ağırlığında Turp Şaşırttı
Rize`nin Çamlıhemşin ilçesinde bir vatandaş, bahçesinde 2 kilo ağırlığında turp yetiştirdi.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor Muhammet`i Pazarspor`a Kiraladı 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:50:00
Ramos Sakatlandı Miloseviç`i Aldık 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:48:00
Yeşil Yol Projesiyle Karadeniz Yaylaları Ayder`den Katbekat Rezil Olur 08 Eylül 2017 Cuma 23:38:00
Çaykur Rizespor, Beşiktaş`tan Milosevic`i kiraladı! 08 Eylül 2017 Cuma 23:31:00
Ziraat Türkiye Kupası Kuraları Çekildi. İşte Rizespor ve Pazarpor`un Rakipleri 08 Eylül 2017 Cuma 23:29:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3398
İzlenme 8047
İzlenme 5728
İzlenme 6487
VİDEO GALERİ
İzlenme 5352
İzlenme 5585
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu