Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
RTE Üniversitesi Nasıl Şaha Kalkar?
24 Ağustos 2013 Cumartesi 10:59:00 / Eğitim
Gazeteci Yazar Abbas Güçlü`ye göre, Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi nasıl şaha kalkar?
11:06Rektör Karaman: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsmini Taşıyan Üniversiteyi O İsme Layık Hale Getirmeye Çalışıyoruz22:17Ardeşen Vakfı Yeni Burs Miktarını Belirledi 23:18Demokrasi Şölenimiz Başlıyor11:59Eğitimcilerin Sorunları Çözülmelidir23:03 Eğitimi Üst seviyelere Çıkarmamız Gerekir15:21Umut Kreş’ in Açılışı Yapıldı08:33Son Yılların En Gözde Okulu Pazar’da Açıldı08:56 Rize’ye Onkologla Beraber 9’u Uzman, 86 Doktor Kadrosu14:02Rize Genç MÜSİAD “Bu Yaz Camideyiz” Projesi İle Geleceğin Erdemli Nesillerini Yetiştiriyor16:04Ardeşen Belediye Başkanı Gültekin’den 1500 Kur’an Kursu Öğrencisine Hediye13:15Prof. Dr. Adnan Midilli’ye Uluslararası ödül09:08Rize`de Kodlama Eğitimlerine Yaz Aylarında da Devam Ediliyor10:33Rize’de İşitme Engelli Miniklerin Sınıfları Kapatılıyor, Veliler Tepkili19:50RTEÜ`de Staj Yapan Gürcü Öğrenciler Rektör Karaman`ı Ziyaret Etti

Gazeteci Yazar Abbas Güçlü, dünkü Milliyet Gazetesi`nde yer alan köşe yazısında "RTE Üniversitesi basıl şaha kalkar?" başlığıyla yazdı. İşte Güçlü`nün o köşe yazısı:

Rize’de yarın çok önemli bir toplantı var. Başbakan’ın da katılacağı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu toplantısında, üniversitenin nasıl şaha kalkacağı tartışılacak. Vakıfta, kendi alanlarında, önemli işlere imza atan çok başarılı isimler var. Ama kurulalı neredeyse bir yıl olmasına karşın hala bir yol kat edebilmiş değiller. Oysa ellerinde çok büyük olanaklar ve arkalarında çok etkili bir destek var. Altı ay kadar önce orada Genç Bakış yaptık. Öğrenci memnuniyeti çok yüksek değildi. Bu yılın puanlarına bakıldığında da adeta yerlerde sürünüyorlar. Rektörleri birkaç hafta önce kendi kontrolü dışında çıkan bir ilan yüzünden görevinden ayrılmak durumunda kaldı. Bir kent üniversitesi olarak da parmakla gösterilir olmanın çok uzağında... Henüz çok yeni bir üniversite. Çıtanın yüksek olması elbette beklenemez. Ama aynı dönemde kurulan ve arkasında devlet desteği dışında hiçbir desteği olmadığı halde çok iyi durumda olan üniversitelerimiz var. İşte onlarla kıyaslandığında, çok yol kat etmesi gerekiyor... Bu satırları daha okumaya başlar başlamaz, hiç kimse öküzün altında buzağı aramaya kalkmasın. En az onlar kadar bizler de tıpkı diğer üniversitelerimiz gibi RTEÜ’nün de çok daha iyi yerlerde olmasını istiyor ve destekliyoruz... Vakfın kuruluşu çok isabetli oldu. Ama havanda su dövmenin ötesine geçmesi gerekiyor!.. Lafla olmuyor! Başbakan Erdoğan’ın üniversiteler ve öğrenciler konusunda ne kadar hassas olduğunu yakından biliyoruz. En fazla üniversite onun döneminde açıldı. Ciddi kaynaklar ayrıldı. Belediye başkanlığı döneminden bu yana öğrencilere ciddi anlamda burs desteği veriyor. Dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasına girmeye aday babayiğit bir üniversitemiz çıksa, yüz milyonlarca dolarlık araştırma desteği sağlayacağından da adımız gibi eminiz. Ama söz konusu olan kendi adını taşıyan üniversite olduğunda, cimri mi cimri. Bunu Rize’ye her gidişimizde görüyoruz. Fazlası değil, başka kentlerdeki üniversitelere sağladığı desteği sağlasın yeter!.. Rize’de adı konmasa da farklı bir gelenek var. Dışarıda ne olursanız olun, orada herhangi birisiniz. Ne paranız, ne makamınız ne de arkanızdaki diğer güçler sizi farklı kılmıyor. Mütevazılar hem de fazlasıyla. Kızgınlıkları da dışarıdaki gibi kalıcı değil. Saman alevi gibi. Aslında Rizelileri Rize’de tanımak gerekir!..

Vakıf üyeleri Kültür eski bakanlarından  İsmail Kahraman’ın başkanlığını yaptığı vakfın kurucu isimleri şöyle: Abdulkadir Kart, Abdulkadir Konukoğlu, Abdürrahim Albayrak, Adnan Ertem, Ahmet Gür, Ahmet Yazgan, Bayram Ali Bayramoğlu, Ali Zeki Saruhan, Arif Yılmaz, Şaban Cemil Kazancı, Cengiz Kaptanoğlu, Çamur Ali Kopuz, Davut Dişli, Emrullah Turanlı, Hakan Gültekin, Halil Bakırcı, Halit Dumankaya, Halim Mete, Hamdi Topçu, Hamdi Safi, Harun Mertoğlu, Hasan Kemal Yardımcı, Hasan Karal, Hayati Yazıcı, Hayrettin Özaltın, Hüseyin Atılgan, İbrahim Er, İbrahim Ekşi, İbrahim Karaosmanoğlu, İmdat Sütlüoğlu, İsmail Kahraman, Köksal Toptan, Lüffi Çırakoğlu, Lütfullah Yılmaz, Mehmet Erdoğan, Mehmet Hasan Kosif, Mehmet Emin Erkan, Mehmet Nazif Günal, Mehmet Cengiz, Metin Kalkavan, Mustafa Karaman, Necmeddin Bilal Erdoğan, Niyazi Mete, Nusret Bayraktar, Nurullah Çakır, Osman Erkan, Rahmi Metin, Seyfullah Hacımüftüoğlu, Süleyman Karakan, Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Şadan Kalkavan, Şeref Yıldız, Tahsin Usta. Vakıf başkanı iddialı İsmail Kahraman, iddialı hem de çok iddialı. Hayal ettiklerinin yarısını bile gerçekleştirse, RTEÜ şaha kalkar. İşte söyledikleri: “326 dönüm yerleşim alanımız var. Ama tek alanda değil. Şehir üniversitesi olmaya mecburuz ama şehirde düz alan yok. İyi bir üniversite olacağız diyoruz ve olacağız. Rize’nin plakası 53 olduğu için 53 kurucumuz var. Biz niye yokuz diye gönül koyan çok oldu. Bunun üzerine meclis oluşturduk. Şu anda 600’ü aşkın üyemiz var. 26 farklı alanda çalışma gruplarımız bulunuyor. Yılda bir toplanıyoruz. Kısa, orta, uzun vadeli hedefler oluşturduk. Tıp, mühendislik, tarım ve ilahiyat alanlarında büyüyeceğiz. Her kurucumuz biner lira verdi. 53 bin lira sermaye ile kuruldu. Ama bağışlarla çok daha büyük bir bütçeye sahibiz. Hastane, araştırma ve kongre merkezi yapacağız. Kayserililer kadar zengin değilsek de muhtaç değiliz. Bizim de paramız var. Vakfı, üniversiteyi yönetmek için değil, geliştirmek için kurduk.” Kent üniversitesi Kahraman, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde 11 fakülte, 7 yüksek okul, 7 meslek yüksek okulu, 3 enstitü, 8 araştırma merkezi ve rektörlüğe bağlı 6 bölüm olmak üzere 42 akademik bölümün olduğunu da kaydederek, “Diploma alanlar ve yeni kayıtlar ile 15 bin 973 öğrencimiz var. Mühim olan öğrenci sayısının çokluğu değil, üniversitenin eğim düzeyinin yüksek olması. İnşallah iddialı bir üniversite olacağız” dedi. Özetin özeti: İddialı olmak güzel. Ama o kadarı yetmiyor. RTEÜ her yönüyle örnek bir üniversite olmak zorunda. Çünkü, en iyi helva için yok, yok!..

Bu haber 1152 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Kültür Sanat
Ömer Yazıcı Rize Kitap Fuarına Renk Kattı
Rizeli şair yazdığı şiir kitaplarıyla Rize kitap fuarında okurlarının karşısına çıktı.
Yorum : 0
Kültür Sanat
Bir Yazar Olarak, Onunda Bir Hayali Var!
Düzenlenen kitap fuarı için ilk kez Elazığ’a gelen yazar Nazmiye Bağcı Çaylıoğlu, toplumsal olayları içeren ve otobiyografilerinden oluşan kitaplarını, yazarlık serüvenini ve hayallerini gazetemize anlattı.
Yorum : 0
Magazin
Türkiye Genelinde İlk Pilot İlçe Ardeşen
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan`ın himayelerindeki, eğitimi yarıda kalan kadın ve kız çocukları için `Beni Hafife Alma` isimli dijital eğitim projesine Ardeşen Plot bölge seçildi.
Yorum : 0
Magazin
Eğitim İçin Her Tülü Desteğe Hazırız
2018-2019 Yeni Eğitim Öğretim yılının başlamasıyla birlikte tüm okullara ziyarette bulunan Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin Köy okullarına yönelik ziyaretleri tamamladı.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Gültekin; Hizmet İçin Güzel Havaları Fırsat Biliyoruz
Ardeşen Belediyesi alt ve üst yapı çalışmalarına özellikle güzel havalarda hız verdi
Yorum : 0
Yurttan Haberler
Raftingi Maraş’ta Basın Ordusu Karşıladı
Kahramanmaraş’ta 18-21 Ekim tarihlerinde düzenlenmesi planlanan IV Türkiye Rafting şampiyonasına ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Rafting Federasyonu iş birliğinde yurt genelinden, 40 ilden yaklaşık 500 takımın katılımıyla başladı
Yorum : 0
Okan Buruk`a Doğum günü kutlaması. 20 Ekim 2018 Cumartesi 00:39:00
Galibiyet Yemini Ettiler 20 Ekim 2018 Cumartesi 00:37:00
19 Ekim Muhtarlar Günü Çayeli’nde Kutlandı 20 Ekim 2018 Cumartesi 00:24:00
Çalışmalarına yine Çayeli`nden başladı 19 Ekim 2018 Cuma 23:24:00
`İlk golü atanın kazanacağına inanıyorum` 19 Ekim 2018 Cuma 22:52:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Ekmekte zam tartışması! Üretim 1 hafta içinde durabilir
Fırıncılar 250 gram ekmeğin 1.25 TL`den satılmaya devam etmesi halinde üretimin durabileceği konusunda uyarıyor. Bu fiyatın sürdürülebilir olmadığını anlatan fırıncılar, "Bizim amortisman, çalışan tazminatlar, lojistik gibi masraflar hariç maliyetimiz 1.25 TL. 1 hafta içinde ekmek üretimi durabilir" diyor.
Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!  Kaynak Yeniçağ: Konya büyüklüğünde tarım arazisi yok oldu!
TÜİK`in verilerine göre, tarım arazilerinin kapladığı alan Türkiye’de 1992 yılında toplam 27,6 milyon hektar iken, 2017 yılında 23,4 milyon hektara geriledi. 25 yılda yaklaşık 4 milyon hektar yani yaklaşık Konya ili büyüklüğünde tarım arazisi kaybedildi.
Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi  Kaynak Yeniçağ: Suudi konsolosluğundaki arama çalışması sona erdi
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı`nın, Suudi Arabistan`ın İstanbul Başkonsolosluğu`na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan Türk ve Suudi yetkililer konsolosluktan ayrıldı.
MHP`li Enginyurt`tan sert sözler: Siyasi bedeli ağır olur
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Tarım Bakanı Pakdemirli`nin fındık ile ilgili açıklama yapmamasına sert tepki gösterdi. Bakan Pakdemirli`nin "TMO`nun bugün mısır alımına başlandığı" açıklamasına MHP`li vekil Enginyurt, "Sayın Tarım Bakanı,TMO ne zaman fındık alımına başlayacak? Fındık üreticisini delirtmeyin. Siyasi bedeli ağır olur." dedi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3557
İzlenme 8214
İzlenme 5876
İzlenme 6625
VİDEO GALERİ
İzlenme 5495
İzlenme 5715
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu