Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Rakibim Rize`deki yerel aktörler
20 Şubat 2014 Perşembe 20:37:00 / Siyaset
Seçimdeki rakibinin Başbakan olmadığını belirten Mehmet Bekaroğlu: "Başbakanı hiç karıştırmadan seçimin Ak Parti`nin Rize`deki yerel aktörleri ile Mehmet Bekaroğlu`nun arasında geçmesine çalışıyorum" dedi.
22:52 Alkan MHP Rize İl Başkanı Oldu12:45 Bilimsel ve Laik Eğitim Vurgusu…12:36 CHP`den Eğitime 12 Soruna 12 Çözüm Önerisi!22:21 Ak Parti Rize’de Yeni Yürütme Kurulu Belli Oldu09:49 Rize’nin renkli ismi Memleketinden Başkan adayı21:30İYİ Parti Rize’de 80 İstifa16:18İYİ Parti Trabzon Milletvekili Örs, TBMM’ye “Vampir Kelebek” İle İlgili Soru Önergesi Verdi14:13 Rize Belediyesi’nde Tüm Engellemelere Rağmen İz Birakan Hizmetler Verdik12:55CHP li Vekiller Ekonomik Krizin Çözüm Yollarını Arıyor10:27 Daha İyi Bir Rize İçin Seçimleri Alacağız09:11Yerel Seçimde İttifak Diye Bir Şey Olmaz08:38 CHP 2019 Seçim Startını Verdi09:09Rize`de Trafik Düzenleme Toplantısı Yapıldı12:13 `Yaralarının Sarılmasının Takipçisi Olacağız!`
A.TELATAR 1999 Genel seçimlerinde dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’a karşı Milletvekili adayı oldunuz ve kazanıp Milletvekili seçildiniz. Şimdi Rize Belediye Başkanlığı için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın adayına karşı rakip oldunuz. Başbakanlara karşı siyaset yapmak seçim kazanmak zor. Siz İktidar partisine karşı aday oldunuz. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

`Rakibim Başbakan değil. Ak Parti`nin Rize`deki yerel aktörleridir`

Mehmet Bekaroğlu: 1999 seçimlerinde Anavatan partisi güçlü bir partiydi. Bende seçime girdim. Mesut Yılmaz’a karşı göründüm ama 3 milletvekili seçilecekti. Bende Milletvekili olarak seçildim. O zaman seçim başka bir havada geçmişti. 2014 seçimi ise mahalli seçim. Rize Belediye Başkanını seçecek. Başbakan seçilmiyor. Başbakana karşı görünüyor ama Rize halkına Başbakan Mehmet Bekaroğlu’lu olsun, Tayyip Erdoğan mı? Olsun diye bir şey sorulmayacak.  Ben İktidar partisine karşı aday oldum. Bunu Rize halkına anlatacağım. Elbette zorluk tarafı var. Daha önce Anavatan Partisi şimdi Ak Parti yapacak. Tüm seçimleri başbakanın gölgesinde yapıyor. Önceden Mesut Yılmaz gelirdi. Şimdi Başbakan geliyor. 

Ben başka bir şey anlatıyorum. AK Parti 12 yıldır iktidarda. Girdiği seçimleri kazandı.2 dönemdir de Belediyeyi yönetiyorlar. Ben şunu söylemek istiyorum. Ben bu seçime Başbakana karşı olarak girmiyorum. Başbakanın Partisinden bir adaylar yarışıyorum. Bunu Ankara’ya Başbakana taşıdıkları sürece ben bunu geri getireceğim. Rize Belediyesine hizmetlere AK Partinin yerey aktörlerine adaylarına ve özellikle Milletvekillerine getireceğim. Başbakanı hiç yarıştırmadan bu seçimi Ak Partinin yerel Aktörleri ile Mehmet Bekaroğlu’nun arasında sürmesini sağlayacağım. Daha öncede böyle yapmıştı. Mesut Yılmaz tartışmasız seçiliyordu. O zaman Fazilet Partisi çok iyi durumdaydı ve bende seçildim. Ben Rize halkına şunu söylüyorum. Ak Partinin yerel aktörlerin imi seçmek istiyorsunuz yoksa Mehmet Bekaroğlu’numu ?, Yerel aktörlerin neler yaptığı ortada. Mehmet Bekaroğlu’nun da siyasi geçmişi ortada. Böyle bir seçim yürüteceğiz. Ben bu seçimi Başbakan’a karşı yürütmeyeceğim. Başbakanın partisine karşı ama başbakana karşı değil. Ben merkezi siyaset yaparken başbakanın birçok politikasını eleştirdim bir süre yaptığı işleri de doğru dedim. Yine eleştiririm ama yerel de yerel aktörlerin yaptıklarını yapmadıklarını konuşacağım.

A.TELATAR Rize zor bir yer. Hizmet olarak insanları mutlu etmek kolay değil. İşinizin kolay ve zor tarafları var. Rize`yi iyi bilen biri olarak Rize`yi en ok ne mutlu eder?

`Ben Rize halkıyla eşit ilişkiler içinde olacağım`

Mehmet Bekaroğlu: Ben Rize`nin ve Rize halkının zor bir yer olduğunu düşünmüyorum. Elbette yapacağım hizmetleri göstereceğim. Ama Rize halkı özellikle bu dönemde çok hakarete uğradı. Ak Parti`nin aday tespitleri sırasındada Rize halkı küçük düşürüldü. Ak 10 tane adayı yarıştırdı.  Birçok şeyler söylendi. Adaylara seçimler ve kamuoyu yoklamaları yaptırıldı. Sonra siz hiç bir şey bilmezsiniz diye Ankara`dan bir aday gösterildi. Bu durumdan Rize halkı çok rahatsız. Yine Ak Parti`nin yerel yöneticileri, Belediye Başkanları ve Milletvekili Hasan Karal bu millete çok hakaret etti. Küçük düşürdüler. Bir şey yapmaya bilirsiniz olmaz. Ama anlatırsınız. Ancak onlar ittiler, bağırdılar. Dolayısıyla Rize halkının en çok buna ihtiyacı var. Biz Rize halkı ile eşit ilişkilere gireceğiz. Beni seçtiklerinden dolayı ben onların ağaları beyleri olmayacağım. Efendileri olmayacağım. Bugüne kadar olduğu gibi bu günden sonrada Rize halkı ile eşit ilişkiler içinde olacağım. Bu her şeyi yapacağız anlamına gelmez ama herkesi dinleyeceğiz. Yapamadıklarımı dada niye yapamadığımı anlatacağım. simit satmak isteyene git köyde lahana yetiştir demeyeceğim. Rize`de huzur güler yüz. İnsanlık, insani ilişkiler bunları öne çıkaracağım ve bunun önemli bir etki olacağını sanıyorum. Bunun da yapacaklarımızı Rize halkına anlatmakta çok nemli bir etkisi olacak. Şunu herkesin bilmesini istiyorum. Biz Rize`de büyük ve önemli işler yapmak istiyoruz. Kim ne derse desin. Şuanda bile Rize`de yaşanacak bir durum yok. Gelen insanlar hayal kırıklığına uğruyor. Rize`ye gelen durmadan gidiyor. bu yüzden Rize`nin tekrar Rize`ye dönüştürülmesi gerek. Elbette bu çok kolay bir şey değil. Uzun vadeli bir iştir. Mevcut Rize`yi dönüştürmeniz gerekiyor. Yeni alanlar göstermek gerek. Bunlarda uzun vadeli önemli kaynaklarla yapılacak işlerdir. Bende bu işleri Rize halkına insanı ve eşit ilişkilerle anlatacağım.

A.TELATAR: 2009 Mahalli seçimlerinde Ak Parti yüzde 46 oy aldı. Anavatan Partisi ise yüzde 41 oy almıştı. Şimdi seçmen sayısı arttı. Rize`de 56 bin seçmen var. Anap`ın aldığı oyların dağılımı nasıl olur? Nasıl bir sonuç alınır?

`Oluşturduğumuz vicdan ittifakıyla birlikte bir dalga oluşturdu`

Mehmet Bekaroğlu: Ben Ak Parti`nin adayı Reşat Kasap`ı yeni tanıdım. MHP`nin adayı Zelkif Akgül`ü meslektaşım olduğu için eskiden beri tanırım. CHP`nin adayı Mine Orhon`uda yeni tanıdım. Hepsi iyi insanlar. Hepsi Rize`nin değerli insanları. Benim aday küçümseme gibi bir durumum yok. Ancak seçimin iki aday arasında olduğu çok açık ve net. Ak Parti ile Mehmet Bekaroğlu arasında bir seçim olacağını düşünüyorum. Bunun değişeceğini sanmıyorum. Nasıl bir sonuç alınır derseniz. Ben aday olmadan bir potansiyel araştırma yaptırdım. Bu araştırmada seçmenin yüzde 30`u bize oy vermeyeceğini söyledi. Ancak diğerlerinden biz oy alırız. Ne kadarını alırız onu bilmiyorum. Zaten yüzde 60`ın üstünde bir potansiyel göründü. Bende bu nedenle aday olmaya karar verdim. Bunları nasıl alırız bilemiyorum. Ama ben 24-25 bin oy alan adayın seçileceğini düşünüyorum. Ben 2014 seçiminin sonucunu bir önceki seçimde olduğu gibi yine bir kaç bin oyla belirleneceğini düşünüyorum. Elbette bu bir tahmin. Sürprizlerde olabilir. Ben ekibimle birlikte bir dalga oluşturdum. İyi bir dalga oluştu. Hiç kimsenin tahmin etmediği şekilde bize ilgi duyan seçmen örgütleniyor. Oysa çok fazla imkanımız olmamasına rağmen. Ben ekibimle birlikte seçime kadar bu dalgayı devam ettirmek için elimden geleni yapacağım. Kimseyle kavga etmeyeceğim. Kimseyi ürkütmeyeceğim. Sessizce düşüncelerimizi ve yapacaklarımızı anlatarak seçimi kazanacağız".

A.TELATAR:Seçim günü yaklaştıkça tüm partiler adayları ile tüm gücünü kullanarak hamleler yapacak. Sizin hamleniz ne olacak?

`Rize Türkiye`nin en politik halkıdır`

Mehmet Bekaroğlu: İktidar partisi baskısını artırdıkça bize olan ilginin ve eğilimin artacağını düşünüyorum. Çünkü ifade ettiğim gibi Rize halkının en çok rahatsız olduğu şey baskılardır. Rize halkı iradesine ipotek konulmasını asla kabul etmez. Daha seçim yarışı başlamadan Ak Parti’nin söylediği şuydu. Başbakanımız Ankara`dan adayı ilan ettiği andan itibaren Rize`deki seçim bitmiştir. Rize halkı bundan çok rahatsız oluyor. Rize halkının iradesi var. Bunu kullanacak. Vefa ile irade ve ipoteği karıştırmamak gerek. Rize halkı vefa gösterir Mesut Yılmaz`a da gösterdi. Recep Tayyip Erdogan`a da gösterdi ve gösterir. Ama Rize halkı koyun değil. Rize halkının iradesi var. Türkiye`nin en politik halkından biridir. Ne yapacağını biliyor. AK Parti kimi getirse getirsin. Ne yaparsa yapsın. Gelsinler gitsinler. Makam dağıtsınlar iş dağıtsınlar. Ama benim kurduğum ittifak böyle bir çıkar ve hesap işi değildir. Bir vicdan ittifakıdır. Bu vicdan ittifakına Ak Parti`nin elindeki güç çok fazla etki edemez ve bunu bozamaz. Biz sonuna kadar hem bu vicdan ittifakını koruyarak gideceğiz. Hem de çok büyük ama ayağı yere basan şeyler söyleyeceğiz. 10-15 yıl sonra nasıl bir Rize olacak biz bunun vizyonunu ortaya koyacağız. Fırsatını bulan Rize`den gitmeyecek. Rize`de mutlu olacak. İnsanlar koyun değil, Şehrin ne anlama geldiğini biliyor. Ak Parti moral ve söylem üstünlüğünü kaybetti. Vaat edecekleri şeyler sadece beton ve asfalttı. Evet bunlar lazım ama bir şehre önce insanlık ve sıcak ilişkiler gerekiyor. Sosyalite ve toplumsallık gerekiyor. İnsanların eşitliği gerekiyor. Çocuk ve kadın dostluğu gerekiyor. Engelli dostluğu gerekiyor. Böyle bir kentin olacağını Rize`ye anlatıyorum. Vicdan ittifakımızla devam edeceğiz. Bu kurmuş olduğumuz formüle gücün, baskının, paranın daha fazla asfaltın ve binanın çok fazla etkisi olacağını düşünmüyorum.
A.TELATAR: Rize`yi tanıyorsunuz, biliyorsunuz. Mehmet Bekaroğlu`nun elinde sihirli bir değnek olsa Rize`nin neresine dokunurdu?

`Rize halkının istediğini akıl ve bilim ile değerlendirerek yapacağız`

Mehmet Bekaroğlu: Elimde maalesef sihirli bir değnek yok. Olması da gerekmiyor. Ben ikiye ayırtıyorum.  İlki mevcut olan yaşamı kolaylaştıracak işler yapacağız. Trafikten alt yapıya. Kamu hizmetlerinin dengeli ucuz ve sağlıklı bir şekilde verilmesine kadar gündelik işlerde ciddi aksamalar var. Öncelikle bu basit işleri yapacağız. Ondan sonrada Rize`nin çevre ve imar planını ortaya çıkartacağız. Çünkü Rize`nin en büyük derdi plan ve plansızlıktır. Plansızlık olduğundan dolayı Rize`ye gelen her yatırım problemler getiriyor. Eski stadı yıktılar oraya otel ve AVM yapacaklarını söylüyorlar. Rize`nin AVM`ye ihtiyacı varsa oraya AVM kurulmaz. Çünkü araç bile giremez.  Bir ulaşım planı olmadığı için böyle yapılmak isteniyor. Kimse Rize`deki 105 bin insanın gün içinde nerden nereye nasıl gideceğini düşünmüyor. Yolu düşünmeden AVM yapacaklarını söylüyorlar. Böyle bir şey olmaz. AVM` ye ihtiyaç varsa bu şehir dışında daha uygun bir yere yapılmalıdır. Ben Rize`nin AVM` ye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü AVM o şehrin esnafına darbe vuruyor. Ama Rizeli bunu istiyorsa yapacağız. Ancak yerinde yapacağız. Biz öncelikle planları yaparak Rize`de kim nerde ne adım atacak bunu ortaya koyacağız. Sihirli elle değil gerçekçi elle insanlara hizmet edeceğiz. Stratejik eylem planıyla öncelikle acil olarak yapılması gerekenlere el atacağız. 

Rize`de hiç bir plan yok. Plan olmayınca da tüketildi. Adaylardan biri saf saf söylüyor. Güney çevre yoluna 5 tane bulvar indireceğiz. Bunu nasıl nerden indireceksin. 5 bulvar için yamaçları damı yapılaşmaya açacaksın. Yamaçlar açılmaz. Ben Rize halkı ne istiyor. İstenenleri akıl ve bilim ile değerlendirerek yapacaksın. Dümen çevirme ile işler yapılmaz.

A.TELATAR: Siz bir gazeteci olsaydınız. Rize`de böylesine bir seçim yarışı içinde olanMehmet Bekaroğlu`na hangi soruyu sorardınız?

`Rize`de başbakanın rakibi olarak algılanmak istemiyorum`

Mehmet Bekaroğlu: Bana zor bir soru sordunuz. Bana Başbakana karşı rakip oldunuz diyorlar. Ben Başbakana rakip değilim. Ben şunu sorardım. Diğer adaylardan farkınız ne? Bu soruya cevap vereyim. Zelkif Akgül yazıyor. Rize`de doğdum, Rize`de yaşıyorum. Rize`de öleceğim. 105 bin insanda burada doğdu. Rize`de insanların daha mutlu yaşaması için ne yapılabilir. Ben bunun üstünde çalışıyorum. Elbette oy almak için bir takım polemikler yapacağız. Ancak biz bilimsel bir şekilde olabilecek işleri düşünüyoruz. Rize Belediyesinin 100 milyon TL`lik bütçesi var. 60 milyon TL`de borcu var. Bu para ile olmaz. Dünya`da küresel kaynaklar ve fonlar var. Bunlar Rize`ye nasıl gelebilir. Yapacaklarımızı iyi anlatırsak Rize`ye çok büyük kaynaklar getirebiliriz. 

30 Martta Mehmet Bekaroğlu seçilirse Rize`nin müthiş bir reklamı olacak. Bu şunun için değil. Başbakanı yendi diye değil. Mehmet Bekaroğlu, Rize`de Başbakanın rakibi olarak bilinmiyor. Bu şekilde algılanmak istenecek ama Mehmet Bekaroğlu, öteden beri taşıdığı bir düşünce, felsefe ve yaklaşım tarzı var. Biz çok farklı kesimlerden insanları ilkeler çerçevesinde bir araya getirdik. Bir vizyon sunuyoruz. Rize bu vizyonu onarlarsa buradan Türkiye`ye bir yerel yönetim modeli çıkacak. Bu modelle biz öne çıkacağız. Rize`nin müthiş bir tanıtımı olacak. 
Bu haber 1247 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Benim Kitabımda Başarısızlık Yok
Uzun görüşmeler sonunda Rizespor’ un başına gelen Teknik Direktör Okan Buruk, idman öncesi iddialı açıklamalar yaptı.
Yorum : 0
Rizespor
Karanlık Sayfadan Aydınlığa Geçeceğız
Ligde iç acıcı durumda olmadıklarını ifade eden Başkan Hasan kartal, Okan Buruk ile başarıyı yakalayacaklarını ifade etti
Yorum : 0
Rizespor
Yeni Bir Sayfa Açacağız
Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor`un Takım Kaptanlarından Robin Yalçın, üst üste şansız puanlar kaybettiklerini ifade ederek, “ Takımın başına yeni gelen Okan Buruk Hoca ile yeni bir sayfa açacağız” dedi
Yorum : 0
Spor
Rize Derbisinde Birer Puan
Bal ligi üçüncü gurupta mücadele eden Kendirli spor ile Çayeli spor Derepazarı stadında karşılaştılar,.
Yorum : 0
Spor
Ardeşen GSK Deplasmanda Kazandı
Hentbol Bayanlar Süper Liginde, Sezonun 3. Hafta Maçı Bugün Kastamonu’da Oynandı!..
Yorum : 0
Rizespor
Rize Deplasmanda Kazandı 2-1
Çaykur Rizespor U 21 takımı bu sezon ilk galibiyetini deplasmanda Evkur Yeni Malatyaspor karşısında aldı.
Yorum : 0
Cumhurbaşkanlığı tarafından Rize`de aşure dağıtıldı 23 Eylül 2018 Pazar 16:37:00
`KodlaRize` ekibi Teknofest İstanbul Festivalinde 23 Eylül 2018 Pazar 16:35:00
Çaykur Rizespor U19 galibiyete hasret kaldı 23 Eylül 2018 Pazar 16:32:00
Çaykur Rizespor U17`den 4 dörtlük galibiyet 23 Eylül 2018 Pazar 16:27:00
Rize’de Tarihi Çınar Ağacı Kesildi 23 Eylül 2018 Pazar 16:24:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Baküde Nuru Paşanın büstü açıldı
15 Eylül Bakünün taşnak bolşevik işkalinden kurtarılmasının 100. yıldönümü gününde Azerbaycanda ilk defa olarak Borçalı Cemiyetinin ofisinde cemiyetin teşebbüsüyle Bakü`nün fatehi Nuru Paşa Killigilin büstü açılmıştır.
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
FOTO GALERİ
İzlenme 3521
İzlenme 8184
İzlenme 5845
İzlenme 6601
VİDEO GALERİ
İzlenme 5470
İzlenme 5690
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu