Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Rize Çayı hiç bu kadar güzel tanıtılmamıştı
06 Ocak 2012 Cuma 12:16:00 / Kültür Sanat
Karadeniz bölgesi ile ilgili yaptığı araştırmalarla tanınan ve bölgemiz kültür dünyasına büyük katkıları bulunan Halkbilim Uzmanı Dr. Mustafa Duman`ın Bahçeden İncebel Bardağa Türk Çayı isimli prestij kitabı Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlandı.
B. Ali KAVALCI RAMAZAN BAYRAMI BAŞLADI
Okunma : 102
Yorum : 555
16:48Rize`de `Çay Tadım Yarışması` Düzenlendi23:57Ankara`da Rize El Sanatları Festivali Başladı18:0274 Yıldır Günlük Tutuyor20:42 Seyyah Adem ÖZKÖSE Rize’li Gençlerle Buluştu20:39 Rize Gençlik Merkezi Tiyatro Ekibi Karadeniz Bölge 1.nincisi…00:34 TBMM Başkanı İsmail Kahraman Rize’de Konferans Verdi20:53Rize`de Öğretim Üyesi Evini Kütüphaneye Dönüştürdü22:46Sütlüoğlu Üniversiteli Gençlere Çaykur’ u Anlattı22:40 ÇAYKUR Çayın tarihi serüvenini gözler önüne seriyor00:26 Semerkand Vakfı Rize Gönüllüleri`nden Muhabbethane Etkinliği düzenlendi.01:33 Üsküdar’da Rize Coşkusu01:56 10 Gün Boyunca Rize Kültürü Üsküdar Sergilenecek16:52 Fırtına Vadisi Koruma Amaçlı İmar Planı Hazırlanıyor01:11 Rize Barosu Kadın haklarını anlattı

 

Fatih Sultan KAR / İST.

 

 

Yapı Kredi Yayınları Özel Seride yayınladı

Bahçeden İncebel Bardağa Türk Çayı’nda, günlük yaşamımızda önemli yeri olan çayın, botaniğinden, yetiştirilmesine, işlenmesine ve demlenmesine kadar birçok konu, bol görsel malzeme eşliğinde gözler önüne seriliyor. Dr. Mustafa Duman’ın Yapı Kredi Yayınları Özel Seri kategorisinde yayınlanan kitabı, 24 x 34 cm ölçülerinde ve 224 sayfa olarak olarak hazırlandı.

 

A’dan Z’ye Rize Çayı

Duman, kitabında Türk çayının ayrılmaz parçası olan incebel çay bardaklarından başlayarak çayla ilgili araç-gereçler tanıtmaktadır.  Türkiye’de çayın tarihi, geçmişten günümüze çay kültürü  incelenirken tanınmış çay mekanlarından, ünlü çaycılardan da  söz edilmektedir. Kitapta çayın günlük yaşamımızdaki, halk kültürümüzdeki, tasavvuftaki ve halk hekimliğindeki yeri inceleniyor,  çayla ilgili efsanelerden, manilerden, türkülerden, destanlardan, ilahilerden, deyimlerden,  fıkralardan da örnekler veriliyor.

 

Çay Uzmanından Okunur

Türk çayı konusunda yıllardır çalışmakta olan Duman’ın, daha önce Türk Halk kültüründe Çay  monografisi, Çay Kitabı, Türk Kültüründe Çay adlı kitapları ve çay konulu birçok yazı ve makalesi okuyucularıyla buluşmuştu. Bahçeden İncebel Bardağa Türk Çayı bu çalışmalarının devamı olarak gün yüzüne çıktı. Kitapta, çay konusundaki temel bilgiler anlatıldıktan sonra, geçmişinden günümüze Türk çayı incelenmektedir. Türk çay kültürü eldeki bilgi ve belgeler ölçüsünde geniş bir şekilde incelenirken “Türk Kültüründe Çay” konusuna kısaca değinilmiştir. Bu konuda daha çok bilgi ve belge için ilgililer Dr. Mustafa Duman’ın Çay Kitabı adlı eserine bakılabilir. O kitapta, geniş bir “Çay Sözlüğü” de yer almaktadır.

 

Görsel malzemeler kitaba büyük bir renk katmış

Bahçeden İncebel Bardağa Türk Çayı’nda , Türk çayı zengin görsel malzeme eşliğinde anlatılmaktadır. Bu görsel malzemeler içerisinde eskiden kalan, pek bilinmeyenler olduğu gibi, günümüzde, ak kâğıt üzerine aktarılan ilginç görüntüler de vardır. Duman, Türk çayını anlatırken ve görsel malzemeler aracılığıyla göz önüne sererken, Çin,  Japon ve Hint çaylarına göre kısa bir geçmişi olan bu çayın bazı üstünlüklerini de vurgulamadan edememiş. 

 

Çayımız, dünyanın, böcek öldürücü ilâç kullanılmadan yetiştirilen tek çayıdır

Örneğin, tarımı aşamasında Türk çayı, dünyanın,  böcek öldürücü ilâç kullanılmadan yetiştirilen tek çayı olarak dikkati çekmektedir.  Yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre, “İnzektisid” olarak adlandırılan bu kimyasal böcek ilâçlarının kalıntıları çayın yaprakları üzerinde kalmakta ve bu yapraklardan üretilen çayları içenler tarafından ağız yoluyla alınmaktadır. Türk çayının böyle bir olasılığı ortadan kaldıran bir üstünlüğü vardır. Çayla ilgili resmi ve özel kurumlar tarafından, Türk çayının yurt içinde ve yurt dışında tanıtılması aşamalarında bu üstünlüğün üzerinde durulmalıdır.

Dr. Mustafa Duman, Bahçeden İncebel Bardağa Türk Çayı isimli kitabının önsözünde şu bilgilere yer verdi :  “Kitapta yer alan bazı resimlerde de görülebileceği gibi, Türk çayı, üzerine kar yağan ender çaylardandır. Çünkü diğer ülkelerin çoğunda çay ılıman bölgelerde, özellikle subtropikal iklim kuşaklarında yetişmektedir. Bizim ülkemizde çay yetiştirilen bölge ise, kışları kar yağan bir iklime sahip olduğu için, bu iklimde, Türk çayının yapraklarında zararlı böcekler üreyememektedir. Bu nedenle de ilâçlamaya gerek kalmamaktadır. Her ne kadar dünyanın bazı çay bölgelerinde yılın on iki ayı ürün almak mümkün ise de, yılda ancak altı ay ürün alınan ülkemizin çayları, uzun bir dinlenme dönemi geçirdiği için aromadan zengin olmaktadır. Bu kitabın hazırlanması sırasında, arşivindeki  görsel malzemeleri kullanmama izin veren Fatih Sultan Kar’a, yayınlarından yararlandığım ÇAYKUR’a, çay bölgesinden çok güzel çay fotoğraflar çekerek gönderen Nejdet Öztürk’e, Yüksel Öztürk’e, Kemal Duman’a, Ufuk Duman’a, bana fabrikalarını gezdiren, çay’ın fabrikada işlenişi konusunda  bilgiler veren  Gürçay Çay Fabrikası sahipleri Emrullah ve Hayrullah Öztel kardeşlere,  görsel malzeme temininde yardımcı olan  M. Sabri Koz’a, elindeki çayla ilgili yazı ve kupürleri yararlanmam için veren Hayrettin İvgin’e, Rize’de ve Trabzon’da, çayla ilgili  bilgi ve belge toplarken yardımlarını gördüğüm diğer kişilere teşekkürüm doğaldır.

 

Bu çalışma bizi anlatıyor sahip çıkalım

Dr. Mustafa Duman,  Rize ilinin başlıca geçim kaynağı Çayı prestij bir en güzel şekilde tanıtırken ve bu kitap vesilesiyle Rize ilinin tarihine kültürüne katkı sağlarken, Rize ilinin

Kültürel alanda yetkili ve etkilileriyle ÇAYKUR Genel Müdürü Sn. İmdat Sütlüoğlu’nun

Bu çalışmaya ilgi ve desteklerini bekliyoruz.

 

Bu haber 1817 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
Vatan Partisi Hemşin`den Seslendi: Hes`lere Geçit Yok
Karadeniz illerinin en büyük sorunlarından biri de HES Projeleri. Uzun yıllardan beri HES`lerle mücadele eden Karadeniz halkı, bir yandan HES projelerini mahkeme kararları ile iptal ettirirken, diğer taraftan HES proje sahipleri çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.
Yorum : 0
Siyaset
Rize’yi fabrikalarla donatmak Saadet’in İşi
Saadet Partisi Rize Milletvekili adayları Av. Muhammet Kaçar, Gülhan Eskiçırak Hafızoğlu ve Burak Uzun halkla buluşma programları vesilesiyle Ardeşenlilerle buluştular.
Yorum : 0
Sağlık
Rize’de Aile Hekimlerine ve ASE`ye ÇPGD Eğitimi
Rize’de, Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı elemanlarına Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Eğitimi (ÇPGD) verildi.
Yorum : 0
Rizespor
Aatif’ta Gözler Cocu’ da
Çaykur Rizespor, F. Bahçe Teknik Direktörü olan Hollandalı’ dan Aatif konusunda kararını bekliyor
Yorum : 0
Magazin
Her Gün Bu Tehlikeli Yolculuğu Yapmak Zorundalar
Rize`de evlerine ve arazilerine yol gitmeyen mahalle sakinleri her gün tehlikeli bir şekilde ilkel teleferikle yolculuk yapmak zorunda kalıyorlar.
Yorum : 0
Siyaset
Aslında İYİ Parti Hareketi Bir Kadın hareketidir
İYİ Parti Rize Milletvekili Adayı Emekli Yarbay ve Av. Hızır Keskin, İYİ Parti hareketinin bir kadın ve gençlik hareketi olduğunu ifade ederek, “Kadımızı daha çok sosyal hayata, siyasete ve iş dünyasına sokmak için bu hareket başladı” dedi
Yorum : 0
Deniz Yuvaya Dönecek mi? 21 Haziran 2018 Perşembe 11:53:00
Budama Paralarına Ne oldu 21 Haziran 2018 Perşembe 11:39:00
Rize Artık “Tamam” Diyor 21 Haziran 2018 Perşembe 01:54:00
ÇAYKUR, İlk 2 Gün Ne Kadar Çay Aldı? 21 Haziran 2018 Perşembe 01:40:00
Bize Çamur Atanlar Önce Aynaya Bakmalıdır 20 Haziran 2018 Çarşamba 01:46:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3464
İzlenme 8103
İzlenme 5782
İzlenme 6534
VİDEO GALERİ
İzlenme 5414
İzlenme 5639
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu