Rize MMO’ dan AVM’l er için hayati uyarılar

kategorisinde, 11 Mayıs 2020 Pazartesi 20:30 tarihinde yayınlandı 218 defa okundu
Rize MMO’ dan AVM’l er için hayati uyarılar
MMO Rize İl temsilcisi Metin Bıçakçı AVM’ lerin tekrar açılmasıyla ilgili olarak alınacak önlemlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

 

Bu gün yeniden açılan AVM’lerin havalandırılması ve alınması gereken tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulunan Makina Mühendisleri Odası olması ve hayatın normalleşmesi ile ofis binalarının tekrar kullanılmasıyla ilgili “insanların toplu olarak bir arada bulunduğu bu tip binaların ısıtma, soğutma ve havalandırma tesisatlarında da COVID-19'a karşı yeni önlemler almamızı zaruri hale geldi” dedi

Bıçakçı, binalarda virüs yüklü ve havada asılı kalabilen parçacıklarının hava akımlarıyla taşınabildiğini söyledi. Bıçakçı, "AVM tipi binalarda en önemli önlem havalandırma miktarlarının artırılmasıdır" diyor.

Bıçakçı 11 Mayıs itibariyle alışveriş merkezlerinin (AVM) açılacak olması ve hayatın normalleşmesi ile ofis binalarının tekrar kullanılmasıyla ilgili “insanların toplu olarak bir arada bulunduğu bu tip binaların ısıtma, soğutma ve havalandırma tesisatlarında da COVID-19'a karşı yeni önlemler almamızı zaruri hale getirdiğini” söyledi.

Corona virüsü riskinin, enfekte kişilerin de bulunma ihtimali olan toplu yaşam alanları için hâlâ geçerliliğini koruduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Atmaca, iklimlendirme sistemlerinde ekstra önemler alınması gerektiğini vurguladı.

“Bu tip binalarda virüs yüklü ve havada asılı kalabilen parçacıkların hava akımlarıyla taşınması da söz konusudur. Bu nedenle bu binaların iklimlendirme sistemlerinde ekstra önemler alınmalıdır” diyen Atmaca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Covid-19'un hapşırma, öksürme veya konuşma sırasında yayılan damlacık veya parçacıkların solunması veya yüzey teması ile bulaştığı varsayımı üzerinde sıklıkla durulmaktadır. Virüs bulaşmış kişiden salınan ve yaklaşık 1-2 metre mesafelere düşen 10 mikrondan daha büyük parçacıklar ile direkt temas yaygın bulaşma yollarından biri olarak görülmektedir.”

Bıçakçı”5 mikron büyüklüğün altındaki parçacıklar ise saatlerce havada asılı kalabilmektedir ki bu parçacıkların taşıdığı virüs iklimlendirme sistemi hava akımları ile mekan içerisinde dağılarak bulaşmaya neden olabilmektedir” ifadelerini kullanan Atmaca, “Farklı yollarla geçiş için alınan önlemlerin etkisinin araştırıldığı bir çalışmada, belirli kabullerle geçiş ihtimalinin yüzde 15 temasla, yüzde 21 damlacıklarla ve yüzde 64 oranında havada asılı parçacıklarla olduğu sonucuna varılmıştır ki bu da bina iklimlendirme sistemlerinde alınacak tedbirlerin ne kadar önemli olduğunun açık bir göstergesi olmuştur ”dedi.

 

 “AVM tipi binalarda en önemli önlem havalandırma miktarlarının artırılmasıdır” diyen Bıçakçı, dikkat çeken şu açıklamayı yaptı: “İç ortamda virüs yayılımının kontrolü için iklimlendirme sistemlerinde uygulanabilecek temel iki önlem bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en yaygın uygulama havalandırma olup, bu yöntemde ortama temiz hava verilip, içerideki kirli havayı dışarı atarak ortamdaki virüs miktarı azaltılabilir veya seyreltilebilir. İkinci ve daha az kullanılan yöntemse, ortamdaki havayı bir filtreden/temizleme cihazından geçirerek virüsleri tutma yoludur.”