Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Rize Turizmi Markalaşıyor
14 Temmuz 2018 Cumartesi 13:08:00 / Turizm
Babillon Otel yönetim kurulu başkanı Özcan Sümer, “ Rize eski mimarisi ile birlikte geçmişe dönerek, eskiyle modernleşerek dönüşüm yaşıyor”
B. Ali KAVALCI FİTRE VERMEK
Okunma : 4
Yorum : 555
15:59 İyidere Eksikleri Tamamlıyor02:01İyidere Pileki Parkın Açılışı Yapıldı13:37İyidere’ de yemekler Yarıştı11:28 Turist sayısında Artış Bekliyoruz16:10Soğuk Ve Sıcağın Sarıkamış Buluşması20:02 Rize Kalesi Yeni Yüzüyle Hizmette12:36 Rize Turizmde Altın Çağını Yaşıyor15:41 Rize, Emıtt Fuarında Görücüye Çıktı12:31Fındıklı Siprona Yaylası Turizme Açılıyor11:54 İkizdere Gelen Turistlere 4 Mevsim Tatil Sunuyor09:14 Rize, Turizm Konusunda Ciddi Potansiyele Sahip08:26 İyidere`nin Yeni Turizm Cenneti Ziyaretçilerini11:51Rize bu yıl da o tutkunları ağırlayacak15:56Dua Tepesi Rize’nin Simgelerinden Biri Olmuştur


 

 Alihan TELATAR

Uluslar arası standartlarda modern otelcilik yönetimi doğrultusunda  Babillon Otel Bölgemiz ile birlikte Türk ve Dünya turizminde öncü olmaya devam ediyor. Rize’nin ilk 5 yıldızlı öteli olan Babillon Otel yönetim kurulu başkanı Özcan Sümer ve yönetim kurulu üyesi Yasemin Suyabatmaz ile Rize turizmi için keyifli bir röportaj gerçekleştirdi. Babillon Otel ile birlikte Rize Turizmine farklı bir boyut getirip sinerji kazandıran Özcan Sümer, turizmle ilgili önemli açıklamalar yapıp değerlendirmelerde bulundu.  Rize’ nin ilk 5 yıldızlı oteli olan Babillon’u amacına uygun olarak yaparak hizmete sunduklarının altını çizen Özcan Sümer, “Rize’ ye yıldızlar yağsın Babillon gibi emsal oteller yapılsın. Ben Babillon Otel’i ticari kaygılarla değil Rize’nin bir turizm çekim alanı olabilmesi için yaptım.  Çünkü bir öncüye ihtiyaç vardı. Babillon’ da öncü oldu. Bugün bunun sonuçlarını görmekte beni çok mutlu ediyor. Babillon Otel Rize turizmine farklı bir ivme kazandırdı. Bu ivmeyle birlikte de umut verici bir şekilde ilerliyor. Beklentilerimizi sosyal sorumluluk anlamında karşıladı, ticari anlamda da karşılamaya dair ciddi emareler veriyor” dedi.

Rize turizminin gelişmesini iki ayakta değerlendirmek zorunda olduklarının altını çizen Özcan Sümer, “Önce Rize’ nin sahip olduğu fırsatlar. Bunlar Başta Ayder yaylası ve Ovit olmak üzere doğa ve Dağ turizmi. Diğer bir fırsatta Rize şehri artık bir marka. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Rize’ den çıkan Başbakanlar bakanlar ve ünlü iş adamlarımız. Türkiye’ nin ilk başkanı Rize’ den. Bunlar Rize için çok büyük fırsatlardır. Rize Turizm’inin gelişmesi için çok ciddi çalışmalar var. Bunlarda yavaş yavaş meyvelerini vermeye başladı. Bunların sonuçlarını da Rize şehri kısa vade de görecektir. Elbette sorunlarda var. Öncelikle insan kaynakları sorunu. Çünkü yeterli insan kaynağına sahip değiliz. Bunun nedeni de Rize’ de herkes kendi iş yerinin patronu.  Bu konu da çok ciddi eğitim programları var. Bu zorluğu ilk yaşayan otellerden biriyiz ama her geçen günde daha iyi duruma geldiğini de söyleyebilirim.  Ayrıca şunu da söyleyebilirim. Başka şehirlerde yaşayan Rizeliler çok etkin. Önceden bunların Rize’ ye gelmesi için çok nedenleri yoktu ama son dönemlerde gelenlerin sayısı hızla artmaya başladı. Bu da Rize Turizm’in gelişmesine önemli bir katkı sağlamaya başladı” dedi.

 

 

Bölge Turizm’in hizmet sektöründe istenilen seviyede olmadıklarına da dikkat çeken Özcan Sümer, “Sektör içi eğitimlerimizde noksanlarımız var. Buna rağmen otellerimiz başka şehirlerdeki otellerden çok daha fazla kaliteliler. Otellerimiz standartları artırmak için kendi içlerin dede birlikte çalışıyorlar. Bu da son derece umut verici.  Ancak altını çizdiğim gibi Turizm’ de insan kaynağını hallettiğimiz zaman çok daha iyi noktalara gelmiş olacağız. Son yıllarda bölgemize gelen Arap turist sayısında artış var. Rize ye gelen Arap turist sayısı istenilen sayıda değil. Bunun sayısını artırmak için de çalışmalar devam ediyor. Önemli bir konuda Rize geçmişe dönük olarak modern bir değişim yaşıyor. Rize’deki yapıların artık bir dili var.  Eski Rize mimarısın da yapılan binalarla ben Rize’deyim diyebiliyorsun. Bir çok şehir özünden koparak değişiyor ama Rize geçmişe dönerek modern bir değişim yaşıyor. Eskiye modernleşerek dönüşüm yaşanıyor. Babillon otelde mimar ısıyla bunun en güzel örneklerinden biri”  diye konuştu.

 

 Babillon Otel yönetim kurulu üyesi Yasemin Suyabatmaz, Rize’ ye gelen Arap turist sayısının artmasında biraz geç kalındığının altını çizerek “Rize’nin bu Pazar da geç kalmasının sebebi yatırımlarda geç kalınmış olmasından kaynaklıydı. Ancak otellerin açılmasıyla birlikte Rize’ de tüm sahada kendini tanıtmaya başladı. Hem sektörün çalışmaları hem de siyasilerin çalışmalarla beraber Rize Pazar payını her geçen yıl artırmaya başladı. Çünkü Rize’ nin alternatif Turizm pazarları ile birlikte ilerleyen yıllarda bir marka şehir olacaktır. Bugün beklentiler tam olarak karşılanmasa bile birkaç yıl sonra bir marka şehirde hizmet vermenin avantajlarını yaşayacağız.  Elbette Rize’ nin Turizm’deki aynası Ayder. Ancak Rize sadece Ayder den oluşmuyor. Ayder’in dışında 13 tane daha vadimiz var.  Bu vadilerimiz için de ciddi proje hazırlıkları var. Bunlarda hayata geçtiğinde alternatif alanlarımız olacak.  Rize’de uzun süreli konaklayan turist sayısını artıracağız.  Biz bunu sadece Rize ile sınırlı tutmayacağız. Özellikle yabancı turistlere Karadeniz paketini de sunmak zorundayız. Paketlerimiz arasına Gürcistan’ıda dahil etmeliyiz. Gelen turist iki ülkeyi birden görecek. Bizim bir başka sıkıntımız ise Rize’ de Turizm acente sayısının az olması.  Uluslar arası aktif pazarda çalışan acente sayımız çok az. Bunun eksikliğini de yaşıyoruz. Ancak uluslar arası pazarda çalışan acente sayımızı da artırıyoruz. Diğer bir konumuz ise bölgemizde turizm sezonunu 3 ay gibi kısa bir sürede yaşıyoruz. Sezonun dışında bölgemize nasıl turist çekeriz diye kendimize sorduğumuzda bize en yakın pazarlar İran ve Azerbaycan. Bu iki pazarı bölgemize çekmeliyiz. Bunun içinde tanıtımlarımızı yapıyoruz. Buna bağlı olarak bölgemizde alternatif eğlence yerlerinin sayısını da artırmalıyız. Aynı şekilde aktivite alanları istendiğinden projelerimizi buna göre yapmak zorundayız.  Özellikle orta doğudan gelen turistler için alış veriş merkezleri çok önemli. Çünkü alış verişe tutkun insanlar var.  Rize’ de yapımı devam eden alış veriş merkezi de bir an önce bitirilip Turizm’e kazandırılması gerek. Tüm bunlarla birlikte Kaçkar dağlarına yapılması planlanan kayak merkezi ve teleferik kış turizmine de çok büyük katkı sağlayacaktır.  Teleferik olmazsa olmaz bir projedir. 12 ay turizmi aktifleştirmek için Termal turizm de çok önemli.   12 ay turizmi aktifleştirmek için Termal turizm de çok önemli. Yeni termal kaynaklarının bulunup yer yüzüne çıkartılması gerek. Tüm bunlar bölgemize çok daha fazla yatırımcı ve turist getirecektir” deyi konuştu.

Bu haber 297 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Ekonomi
Taban Fiyatın Altında Yaş Çay Alınmaması Gerekir
Artvin, Rize, Trabzon Ziraat Odası Başkanları 2019 yılı yaş çay sezonunda yaşanan özel sektör uygulamalarına tepki gösterdi. Konuyla ilgili Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç Artvin, Rize, Trabzon Ziraat Odası Başkanları ile birlikte bir açıklama yaptı
Yorum : 0
Magazin
Vali Çeber, Çay Hasadı Yaptı
Vali Kemal Çeber, Çaykur Ziraat Çay Bahçesinde çay hasadı yaptı.
Yorum : 0
Magazin
Makine Mühendisleri İftarda Plaketlerini Aldılar
Makine Mühendisleri Odası Rize İl Temsilciliğinin her yıl geleneksel olarak düzenlemekte olduğu ramazan iftarlarına üyeler ve davetliler yoğun ilgi gösterdiler.
Yorum : 0
Eğitim
RTEܒ nün 5 Yıllık Proje Karnesi
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) üniversitelerin 2014-2018 yılları arasını kapsayan beş yıllık proje karnesini yayınladı.
Yorum : 0
Magazin
Kendirli Belediyesinin Gönül Sofrası İftarına Yoğun İlgi
Kendirli Belediye Başkanı Alaettin Serdar tarafından her ramazan ayında düzenlenen geleneksel iftar yemeği daveti programı bu yılda yoğun ilgi gördü.
Yorum : 0
Magazin
Gençler İftar ’da Buluştu
Rize Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Rize Gençlik Merkezi koordinesinde gerçekleşen Gençlik İftarı programı Rize Gençlik Merkezi Bahçesinde gerçekleştirildi.
Yorum : 0
Taraftarın Desteğini Bekliyoruz 22 Mayıs 2019 Çarşamba 23:31:00
KUZU HÜSEYİN: HÜSEYİN HEMŞİNLİOĞLU 22 Mayıs 2019 Çarşamba 02:19:00
Taraftarımız Sakın Olmalıdır 22 Mayıs 2019 Çarşamba 01:35:00
Öz Gıda pazarlıklara başladı 22 Mayıs 2019 Çarşamba 01:33:00
Son Maçımızı Kazanmak İstiyoruz 22 Mayıs 2019 Çarşamba 01:30:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Vatanın Birliği İktidar Olmaktan Daha Önemlidir
MHP Rize İl Başkanı özel açıklamalar yaptı
 Rize Genç MÜSİAD ailesi iftarda buluştu
Rize Genç MÜSİAD üyeleri her ramazan geleneksel olarak düzenlediği iftar programı ile bu yıl da ailelerin katılımıyla bir araya geldi.
 TÜSİAD Toplantısına Damga Vuran 31 Mart Sözleri
TÜSİAD 2019 YİK toplantısında konuşan Başkan Tuncay Özilhan, "31 Mart seçimleri her şeyden önce ülkemiz için önemli bir demokrasi sınavı oldu. Bu sınavda kimin ne not aldığını ileride tarih yazacaktır" dedi.
 Ayasofya`yı Müslümanlar yaptı
SuperHaber röportaj editörü Hülya Okur, doktor, yazar, şair Senai Demirci ile manevi hayatın sosyal ve siyasal yaşamla kesiştiği noktaları, tarihten gelen tartışmaları, güncel gelişmeleri konuştu. Demirci İslam`a bakışı, hayatı anlayışı, siyaset alanından beklentileri, güncel gelişmelerin sosyal yaşamdaki etkilerine ilişkin çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Bunlardan biri de Ayasofya ile ilgiliydi... Demirci, "Ayasofya`yı Müslümanlar yaptı" diyerek yeni bir tartışmanın da fitilini ateşledi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3737
İzlenme 8391
İzlenme 6019
İzlenme 6789
VİDEO GALERİ
İzlenme 5856
İzlenme 6077
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi