Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Rize Turizmi Markalaşıyor
14 Temmuz 2018 Cumartesi 13:08:00 / Turizm
Babillon Otel yönetim kurulu başkanı Özcan Sümer, “ Rize eski mimarisi ile birlikte geçmişe dönerek, eskiyle modernleşerek dönüşüm yaşıyor”
13:37İyidere’ de yemekler Yarıştı11:28 Turist sayısında Artış Bekliyoruz16:10Soğuk Ve Sıcağın Sarıkamış Buluşması20:02 Rize Kalesi Yeni Yüzüyle Hizmette12:36 Rize Turizmde Altın Çağını Yaşıyor15:41 Rize, Emıtt Fuarında Görücüye Çıktı12:31Fındıklı Siprona Yaylası Turizme Açılıyor11:54 İkizdere Gelen Turistlere 4 Mevsim Tatil Sunuyor09:14 Rize, Turizm Konusunda Ciddi Potansiyele Sahip08:26 İyidere`nin Yeni Turizm Cenneti Ziyaretçilerini11:51Rize bu yıl da o tutkunları ağırlayacak15:56Dua Tepesi Rize’nin Simgelerinden Biri Olmuştur18:08Kaçkarlarda Sıra Dışı Yüzme Şenliği Düzenlenecek10:16 Rize Ayder Yaylası Sonbahara Veda Etti


 

 Alihan TELATAR

Uluslar arası standartlarda modern otelcilik yönetimi doğrultusunda  Babillon Otel Bölgemiz ile birlikte Türk ve Dünya turizminde öncü olmaya devam ediyor. Rize’nin ilk 5 yıldızlı öteli olan Babillon Otel yönetim kurulu başkanı Özcan Sümer ve yönetim kurulu üyesi Yasemin Suyabatmaz ile Rize turizmi için keyifli bir röportaj gerçekleştirdi. Babillon Otel ile birlikte Rize Turizmine farklı bir boyut getirip sinerji kazandıran Özcan Sümer, turizmle ilgili önemli açıklamalar yapıp değerlendirmelerde bulundu.  Rize’ nin ilk 5 yıldızlı oteli olan Babillon’u amacına uygun olarak yaparak hizmete sunduklarının altını çizen Özcan Sümer, “Rize’ ye yıldızlar yağsın Babillon gibi emsal oteller yapılsın. Ben Babillon Otel’i ticari kaygılarla değil Rize’nin bir turizm çekim alanı olabilmesi için yaptım.  Çünkü bir öncüye ihtiyaç vardı. Babillon’ da öncü oldu. Bugün bunun sonuçlarını görmekte beni çok mutlu ediyor. Babillon Otel Rize turizmine farklı bir ivme kazandırdı. Bu ivmeyle birlikte de umut verici bir şekilde ilerliyor. Beklentilerimizi sosyal sorumluluk anlamında karşıladı, ticari anlamda da karşılamaya dair ciddi emareler veriyor” dedi.

Rize turizminin gelişmesini iki ayakta değerlendirmek zorunda olduklarının altını çizen Özcan Sümer, “Önce Rize’ nin sahip olduğu fırsatlar. Bunlar Başta Ayder yaylası ve Ovit olmak üzere doğa ve Dağ turizmi. Diğer bir fırsatta Rize şehri artık bir marka. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Rize’ den çıkan Başbakanlar bakanlar ve ünlü iş adamlarımız. Türkiye’ nin ilk başkanı Rize’ den. Bunlar Rize için çok büyük fırsatlardır. Rize Turizm’inin gelişmesi için çok ciddi çalışmalar var. Bunlarda yavaş yavaş meyvelerini vermeye başladı. Bunların sonuçlarını da Rize şehri kısa vade de görecektir. Elbette sorunlarda var. Öncelikle insan kaynakları sorunu. Çünkü yeterli insan kaynağına sahip değiliz. Bunun nedeni de Rize’ de herkes kendi iş yerinin patronu.  Bu konu da çok ciddi eğitim programları var. Bu zorluğu ilk yaşayan otellerden biriyiz ama her geçen günde daha iyi duruma geldiğini de söyleyebilirim.  Ayrıca şunu da söyleyebilirim. Başka şehirlerde yaşayan Rizeliler çok etkin. Önceden bunların Rize’ ye gelmesi için çok nedenleri yoktu ama son dönemlerde gelenlerin sayısı hızla artmaya başladı. Bu da Rize Turizm’in gelişmesine önemli bir katkı sağlamaya başladı” dedi.

 

 

Bölge Turizm’in hizmet sektöründe istenilen seviyede olmadıklarına da dikkat çeken Özcan Sümer, “Sektör içi eğitimlerimizde noksanlarımız var. Buna rağmen otellerimiz başka şehirlerdeki otellerden çok daha fazla kaliteliler. Otellerimiz standartları artırmak için kendi içlerin dede birlikte çalışıyorlar. Bu da son derece umut verici.  Ancak altını çizdiğim gibi Turizm’ de insan kaynağını hallettiğimiz zaman çok daha iyi noktalara gelmiş olacağız. Son yıllarda bölgemize gelen Arap turist sayısında artış var. Rize ye gelen Arap turist sayısı istenilen sayıda değil. Bunun sayısını artırmak için de çalışmalar devam ediyor. Önemli bir konuda Rize geçmişe dönük olarak modern bir değişim yaşıyor. Rize’deki yapıların artık bir dili var.  Eski Rize mimarısın da yapılan binalarla ben Rize’deyim diyebiliyorsun. Bir çok şehir özünden koparak değişiyor ama Rize geçmişe dönerek modern bir değişim yaşıyor. Eskiye modernleşerek dönüşüm yaşanıyor. Babillon otelde mimar ısıyla bunun en güzel örneklerinden biri”  diye konuştu.

 

 Babillon Otel yönetim kurulu üyesi Yasemin Suyabatmaz, Rize’ ye gelen Arap turist sayısının artmasında biraz geç kalındığının altını çizerek “Rize’nin bu Pazar da geç kalmasının sebebi yatırımlarda geç kalınmış olmasından kaynaklıydı. Ancak otellerin açılmasıyla birlikte Rize’ de tüm sahada kendini tanıtmaya başladı. Hem sektörün çalışmaları hem de siyasilerin çalışmalarla beraber Rize Pazar payını her geçen yıl artırmaya başladı. Çünkü Rize’ nin alternatif Turizm pazarları ile birlikte ilerleyen yıllarda bir marka şehir olacaktır. Bugün beklentiler tam olarak karşılanmasa bile birkaç yıl sonra bir marka şehirde hizmet vermenin avantajlarını yaşayacağız.  Elbette Rize’ nin Turizm’deki aynası Ayder. Ancak Rize sadece Ayder den oluşmuyor. Ayder’in dışında 13 tane daha vadimiz var.  Bu vadilerimiz için de ciddi proje hazırlıkları var. Bunlarda hayata geçtiğinde alternatif alanlarımız olacak.  Rize’de uzun süreli konaklayan turist sayısını artıracağız.  Biz bunu sadece Rize ile sınırlı tutmayacağız. Özellikle yabancı turistlere Karadeniz paketini de sunmak zorundayız. Paketlerimiz arasına Gürcistan’ıda dahil etmeliyiz. Gelen turist iki ülkeyi birden görecek. Bizim bir başka sıkıntımız ise Rize’ de Turizm acente sayısının az olması.  Uluslar arası aktif pazarda çalışan acente sayımız çok az. Bunun eksikliğini de yaşıyoruz. Ancak uluslar arası pazarda çalışan acente sayımızı da artırıyoruz. Diğer bir konumuz ise bölgemizde turizm sezonunu 3 ay gibi kısa bir sürede yaşıyoruz. Sezonun dışında bölgemize nasıl turist çekeriz diye kendimize sorduğumuzda bize en yakın pazarlar İran ve Azerbaycan. Bu iki pazarı bölgemize çekmeliyiz. Bunun içinde tanıtımlarımızı yapıyoruz. Buna bağlı olarak bölgemizde alternatif eğlence yerlerinin sayısını da artırmalıyız. Aynı şekilde aktivite alanları istendiğinden projelerimizi buna göre yapmak zorundayız.  Özellikle orta doğudan gelen turistler için alış veriş merkezleri çok önemli. Çünkü alış verişe tutkun insanlar var.  Rize’ de yapımı devam eden alış veriş merkezi de bir an önce bitirilip Turizm’e kazandırılması gerek. Tüm bunlarla birlikte Kaçkar dağlarına yapılması planlanan kayak merkezi ve teleferik kış turizmine de çok büyük katkı sağlayacaktır.  Teleferik olmazsa olmaz bir projedir. 12 ay turizmi aktifleştirmek için Termal turizm de çok önemli.   12 ay turizmi aktifleştirmek için Termal turizm de çok önemli. Yeni termal kaynaklarının bulunup yer yüzüne çıkartılması gerek. Tüm bunlar bölgemize çok daha fazla yatırımcı ve turist getirecektir” deyi konuştu.

Bu haber 272 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Ekonomi
Rize’de “İstihdam Seferberliği 2019” Kampanyası Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının öncülüğünde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteği ile “Türkiye’de iş var” sloganıyla başlatılan “İstihdam Seferberliği 2019” tanıtımı ve istihdam teşvikleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı Rize Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda yapıldı.
Yorum : 0
Siyaset
Bu Seçim, Rize’nin Kaybettiği Yılları Geri Kazanma Seçimidir
Saadet Partisi Rize Belediye Meclis Üyesi Adayı Bülent Akdemir, Tanıtma Başkanı Burak Uzun’un seçime, Rize’ye, imar politikalarına ve adil bir yönetimin nasıl olması gerektiğine yönelik sorularını yanıtladı. Şimdi size bu söyleşiyi sunuyoruz.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Ardeşen`de ki Açılışa Üst Düzey Katılım
Rize`nin Ardeşen İlçesinde Belediye Tarafından projelendirilerek hayata geçirilen bir çok yatırım ve projeden birkaçı toplu yapılan açılışla hizmete girdi. Ardeşen`de yapılan açılışa Devlet eski Bakanları, vekiller, daire müdürleri ve çok sayıda davetli iştirak etti.
Yorum : 0
Siyaset
Başkan Ekrem Yüce’ye Sakarya’da Sevgi Ve İlgi Seli
31 Mart Yerel Seçimleri için, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’in talimatıyla Çaykur Genel Müdürlüğünden istifa ederek, memleketi Sakarya’dan Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilen, Çaykur Eski Genel Müdürü, Dokap Eski Başkanı ve Sakarya’nın, Erenler İlçe eski Belediye Başkanı Ekrem YÜCE’yi hemşehrileri bağrına basarak adeta seçilmiş belediye başkanları olarak yoğun sevgi ve ilgiyle bağırlarına basıyorlar.
Yorum : 0
Siyaset
Akyüz ve Ekibi Gündoğdu’da Vatandaşlarla Buluştu
CHP Rize Belediye Başkan adayı Ayhan Akyüz, Merkez ilçe Başkanı Necati Topaloğlu, belediye encümen üyeleri ile birlikte Gündoğdu ve Bozukkale’ de vatandaşın sorunlarını dinlediler.
Yorum : 0
Rizespor
Yabancı Kontenjanı Düşürülürse Kulüpler İflas Eder
Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Hasan Kartal yabancı kontenjanı konusunda kararlarının yabancı sayısının ileriki yıllarda kademe kademe düşürülmesinden yana olduğunu ifade etti
Yorum : 0
Transferler İşe Yaradı 21 Mart 2019 Perşembe 10:04:00
Kalan Maçlarımıza Kazanmak İçin Çıkacağız 21 Mart 2019 Perşembe 10:01:00
Çamlıhemşin, Haşimoğlu İle Vizyon Kazandı 20 Mart 2019 Çarşamba 16:42:00
Demokrasi Kazanacak 20 Mart 2019 Çarşamba 11:45:00
Uzun’ dan Kendirli Derneğine Ziyaret 20 Mart 2019 Çarşamba 11:34:00
Okunma : 12
Yorum : 0
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fatih Erbakan Rize`den Uyardı: Ekonomik Beka İşgal Altında, İflas Etti
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, Rize’de hükümetin ekonomik ve dış politikasını eleştirdi, ülkenin ekonomi bekasının tehdit altında olduğunu ifade ederek, ekonomik iflas ve çöküşle karşı karşıya kalındığını savundu
 İYİ Parti Güneysu’ da İddialı çalışıyor
İyi Parti Güneysu ilçe teşkilatı 31 Martta yapılacak yerel seçimler öncesi çalışmalarını hızlandırdı. İYİ Parti İl başkanı Av. Ayşegül Akyıldız, İl yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı esnaf ziyareti öncesi ilçe başkanlığında toplandı
Ak Parti Fındıklı Belediye Başkan Adayı Zorlu Projelerini Anlattı
AK Parti Fındıklı Belediye Başkan Adayı Mustafa Kasım Zorlu katıldığı canlı yayın programında seçim sürecini ve projelerinin bir kısmını anlattı.
Rize Benim Kara Sevdamdır
AK Parti Rize Belediye Başkan Adayı... Rize’ de 7’den 70’e herkesin çok sevdiği bir isim. Metin ile siyasî yaşamından Rize’nin sorunlarını, projelerini ve yerel seçim çalışmalarını konuştuk. 2 aydır saha çalışmalarını dur durak demeden yoğun bir şekilde sürdüren Metin, Rize’nin sorunlarını iyi biliyor. Bununla da farklı bir anlayışla halkın karşısına çıkıyor.
FOTO GALERİ
İzlenme 3679
İzlenme 8356
İzlenme 5986
İzlenme 6757
VİDEO GALERİ
İzlenme 5710
İzlenme 5949
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi