Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Rize bu hocayı çok arayacak
09 Ocak 2015 Cuma 18:18:00 / Rize Haber
İlimizde 2006 yılında kurulan Çınar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği birçok alanda faaliyet gösteren ve yayın yapan bir sivil toplum kuruluşu. Bugüne kadar el değmemiş konularda araştırmalar yapan ve bu araştırmalarını yayına dönüştürüp insanlara ulaştıran dernek, aslında Rize’de başta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü, Belediye ve Üniversite gibi çalışıyor. Dernek başkanı ve aynı zamanda merkeze bağlı Halatçılar Mahallesi Camii imamı olan Recep KOYUNCU ile bir söyleşi yaptık.
19:35 Muradiye Asfalt Rekoru Kırdı19:33 TOKİ Salarha` yı keşfediyor!13:25Vali Çeber, İl Özel İdaresinde İncelemelerde Bulundu14:38 MÜSİAD’ da Tecrübe Paylaşım Toplantısı11:50Rize Ziraat odasından Çay üreticilerine Önemli uyarı.12:10Çay Takip Sisteminin Güncellenmesi ve Ricania Simulans İçin Çalıştay Kararı10:35Su Elçileri Eğitim Ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi10:31 Uzun`dan Çay Üreticisine Budama Yapın Çağrısı13:50Kazanırsam Çukurlu’ yu Beraber Yöneteceğiz12:03Rize’de Öğrenci Servislerine Sıkı Denetim11:54Rize ve Giresun Karayipler Gibi Olabilir12:31Vali Çeber, İl Halk Kütüphanesinde İncelemelerde Bulundu10:49RTSO ile KOSGEB Arasında Mentörlük Protokolü İmzalandı10:47 Rize TSO’ da KOSGEB Semineri Düzenlendi

 

 

Habere Tanık: Derneği nasıl ve ne amaçla kurdunuz? Sizce ilimizde böyle bir derneğe ihtiyaç var mıydı?

Recep KOYUNCU: 2006 yılında birkaç gönüllü arkadaşla beraber derneğimizi kurduk. Her yerde olduğu gibi ilimizde de oldukça fazla dernek kurulmuş ve belli faaliyetler içerisinde çalışmalarına devam ediyorlardı. Fakat yapmış oldukları çalışmalara arasında maalesef tarihe not düşmek adına pek fazla bir şey yoktu. Bu çalışmalar bize göre günün şartları içinde yapılan ve tabir caizse “Dostlar alışverişte görsün” türünden çalışmalardı. Ayrıca bu çalışmaları yaparlarken devletin kurumlarından da ciddi yardımlar alınmakta ve bize göre büyük bir israf ve savurganlık içerisinde paralar harcanmaktaydı. Bu gibi şikâyetleri dile getirdiğimiz yetkililer bizi anlamaktan maalesef çok uzak görünüyorlardı. Çünkü onlar için ilimizde herhangi bir sanatçının konser vermesi veya bir tiyatro gurubunun herhangi bir oyunu sergilemesi çok büyük bir başarıydı. Aslında bahsettiğimiz faaliyetler de çok önemli ancak, geçmişini bilmeyen veya kültüründen uzaklaşan bir toplumu siz bu tip faaliyetler ile sadece oyalayabilirsiniz. Geleceklerini tehlikeye atmaktan öteye gidemezsiniz.

Habere Tanık: Yani sizce bir konser düzenlenmesi veya bir tiyatro gösterimi gençliğin geleceğini tehlikeye atmak mıdır?

Recep KOYUNCU: Hayır, esas tehlike bu gençliği eğitimden veya kültürden mahrum etmekte yatmaktadır. Bugün şehrimiz eğitimde ülkemizin en zayıfı konumundadır maalesef. Bunun altında yatan sebepleri iyi anlamak lazım. Siz kitap okumaktan uzak, araştırma sevdalısı bir toplum yetiştirmezseniz şayet belli bir zaman sonra bir yerden sorunlar gündemi oluşturmaktadır. Bugün valimiz eğitimde kalitenin yükselebilmesi için ortak bir çalışma içerisine girmiştir. Aslında bu tür çalışmalar geçmişteki hatalar yüzünden ertelenmiş ve kangrene dönüşmek üzereyken alınacak olan önlemler de bize göre pek yeterli olmayacaktır. Çünkü gerek devletin kurumları ve gerekse sivil toplum kuruluşları olarak hepimizin el ele vererek bu çalışmaları yapmamız lazım. Çünkü bu gençlik bizim, bu şehir hepimizin.

Habere Tanık: Peki derneğiniz gençlerin eğitimine kuruluş amacı içerisinde ne gibi destekler sağladı? Bu destekler size göre yeterli miydi?

Recep KOYUNCU: Dernek olarak ilimizdeki lise düzeyindeki okullara yönelik yöre kültürü hakkında yazılmış olan kitaplarla ilgili sergiler açtık. Bu sergilerimizi kültür merkezimizin sergi salonunda da her yıl düzenli olarak açtık. Ulusal basında yaptığımız bu faaliyetler zaman zaman sarsıcı bir şekilde yer aldı. Ayrıca dernek olarak yayınlarımızı da öğrenciler başta olmak üzere bütün halkımıza ücretsiz olarak dağıttık. İlimizdeki bize gelen talepler doğrultusunda bazı okullara kütüphane kurduk. Ayrıca şehir merkezinde açmış olduğumuz Rize İhtisas Kütüphanesi ile de çok büyük bir boşluğu doldurduğumuzu düşünüyorum. Çünkü bu kütüphanemizde bölge hakkında yazılmış olan veya bölgeden olan yazarların yazdığı eserlerin çoğu mevcut. Ayrıca şehrimizle ilgili olan başta Osmanlı arşivindeki belgeler olmak üzere gayet geniş bir belge koleksiyonumuzda mevcut. Bütün bunlar gelecek adına yapılmış olan çalışmalardır. Bugün her ne kadar gereken ilgi ve alakayı şehrimizde göremesek de inancımız odur ki gelecek bizden övgüyle söz edecektir.

Habere Tanık: Yani gereken ilgi ve alakayı görmediğinizi mi söylüyorsunuz?

Recep KOYUNCU: Maalesef şehrimizde bu konuda gerçekten de gereken ilgi ve alakayı gördüğümüz söylenemez. Birçok kurum yöneticisi bu faaliyetlerimize ilgi göstermiyor veya gereksiz olarak nitelendiriyor. Diğer şehirlerde yapılan çalışmaları kendilerine gösterdiğimizde de sessiz kalmayı tercih ediyorlar. Bakın her zaman verdiğimizi örneği yinelemek istiyorum; Trabzon belediyesinin yüzlerce yayını vardır. Buna karşılık Rize Belediyesinin kaç yayını var acaba? Neden bizim kuruluşlar yayın konusunda çok katı tutumlar sergiliyorlar? Yusufeli Belediyesinin bile onlarca yayını varken benim belediyemin veya valiliğimin veya bir başka kurumun yayın yapmamasını bir türlü kabullenemiyorum. Bu kabullenememe beni ve arkadaşlarımı daha çok çalışmaya sevk ediyor. Kimseden ne makam ve ne de mevki bekleyecek durumda değiliz. Bizler bu işe gönlümüzü koyduk. Bütün imkânsızlıklara rağmen çok güzel eserler verdiğimizi düşünüyoruz.

Habere Tanık: Sizce bunun sebebi ne olabilir? Neden ilimizin kurumları kültürel yayın konusunda bu kadar geri kalmış? Hâlbuki şehrimizde üniversitede var.

Recep KOYUNCU: Üniversite ve akademisyenlerimizi bu konuya hiç karıştırmayalım isterseniz. Çünkü onların âlemi başka. Her birisinin bir üst kademeye geçebilmek için daha önce çalıştıkları üniversitelerden almış oldukları konular ilimiz ve kültürüyle alakalı değil. Onlar bu yüzden yöremize gereken ilgi ve alakayı gösteremiyorlar. Bu demek değildir ki hiçbir akademisyen bu konulara eğilmiyor veya ehemmiyet vermiyor. Fakat bütün bu çalışmalar belli bir bütçe isteyen ve ardından ise bu işe gönül verecek eleman isteyen işler. Maalesef şehrimiz bu konuda çok fakir.

Habere Tanık: Sizce yetkililerin Rize’de bu konuda neler yapması lazım?

Recep KOYUNCU: Bence en önemli olan şey acilen bir “KENT ARŞİVİ” oluşturulmasıdır. Yöremiz bu konuda gayet zengin. İnsanlarımızın elinde sayısız belge ve fotoğraf var. Maalesef bizim şehrimizdeki resmi kurumlarımızda bile bir arşiv geleneği yerleşmemiş. Belediyenin arşivindeki en eski belge 1969 yılına ait. ÇAYKUR un arşivi tamamen yok edilmiş. Sadece Tapu Dairesi arşivimiz var ve maalesef onu da neredeyse kaybedeceğiz. Ardından bir “KENT MÜZESİ” kurulmalıdır. Maalesef yöreye has olan ve maddi kültür varlıkları diye adlandırdığımız bu malzemeler her geçen gün yok olmaktadır. Bu malzemenin alandan toplanması lazım ve gelecek nesillere aktarılması lazımdır. Bu bahsettiğimiz olayı yapan birçok il var. Bizim onlardan neyimiz eksik, bizler neden bunu başarmaktan yana olmayalım ki? Bunu maalesef yöneticilerimize anlatamadık. Geçmişin bütün izleri her geçen gün siliniyor. Bize düşen görev, tarihi sorumluluğumuzu hatırlayıp gelecek kuşaklara bir şeyler bırakabilmek olmalıdır. Dünya üzerindeki bütün medeni ülkeler geçmişlerine sahip çıkmak adına bu tip çalışmaları yapmışlar. Daha fazla zaman kaybetmeden bizlerde bu tarihi sorumluluğumuzu yerine getirmek adına bazı fedakârlıklarda bulunarak görevlerimizi yapmak zorundayız.

Habere Tanık: Son olarak bu konuda söylemek istediğiniz neler var?

Recep KOYUNCU: Çok uzun zamandan beri şehrimizin yöneticileri maalesef bu konu hakkında yeterince gayret göstermediler. Bunda halk olarak bizimde suçumuz var çünkü yetkililere bu konu hakkında gereken istekleri iletmedik. Fakat artık kaybedecek zamanımız yok. Tez elden hepimizin bu konu hakkında gereken hassasiyatı göstererek birşeyler yapmamız lazım. Dediğim gibi bu büyük bir sorumluluktur hem geçmişimize ve hem de geleceğimize. Bizler birkaç gönüllü arkadaş olarak zaten elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz fakat maalesef bizim gayretlerimizin de herhangi bir kurum tarafından desteklenmesi lazım. Gelecek nesilin bize dua etmesini istiyorsak tabii.

Habere Tanık: Anladığımız kadarıyla Rize sizi çok arayacak veya sizin gibileri.

Recep KOYUNCU: Bizim derdimiz, meramımız bu değil. Bizler üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. Yeter ki yetkililer elimizden biraz tutsun. Bütün samimiyetimle söylüyorum ki bize yardımcı olsunlar az önce bahsettiğim konuların hepsinin üstesinden geliriz. Önemli olan bu birlik ve beraberliği sağlayabilmek.

Bu haber 1541 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
Bekaroğlu’ dan seçim ekonomisi uygulayan Hükümete: “Yaptığınız çok yönlü ahlaksızlık!”
Bekaroğlu, seçim ekonomisi uygulayan Hükümete; “Yaptığınız ahlaksızlık”, TAYAD eylemindeki tacizci polise sahip çıkan İçişleri Bakanı Soylu’ya da “Allah belanı versin” dedi.
Yorum : 0
Eğitim
Rize’de Polis Ekiplerinden 40 Öğrenciye Eğitim
Rize İl Emniyet Müdürlüğü`ne bağlı polis ekipleri tarafınca, il merkezindeki Çay İlkokulu`nda eğitim-öğretim gören öğrencilere eğitim verildi.
Yorum : 0
Rizespor
U14 Bizim çocuklara, Milli Davet!
Çaykur Rizespor akademik takımından 2 oyuncu milli takım seçmeleri şansı kazandı
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor basketbol takımından 2 Galibiyet
Türkiye Basketbol Federasyonu Yurt İçi Faaliyetleri kapsamında düzenlenen Altyapı Faaliyetleri 2017-2018 Sezonu U14 Bölge Şampiyonaları’nda maçlar başladı.
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor’ lu Yöneticiler Taraftarlarla beraber
Çaykur Rizespor yönetim Kurulu üyeleri ve Teknik Direktör Okan Buruk ile beraber Rize Şehir merkezinde bulunan Deniz caddesinde Rizeli taraftarları ziyaret ederek Cuma akşamı oynanacak Evkur Yeni Malatyaspor maçına davet ettiler
Yorum : 0
Turizm
Rize Kalesi Yeni Yüzüyle Hizmette
Rize Kalesi yapılan restorasyon çalışmalarının ardından yeni yüzüyle vatandaşlara hizmet veriyor. Rize Belediyesi’nin girişimleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri, İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün takibinde yapılan restorasyon çalışmalarının ardından Rize Kalesi yeni yüzüyle vatandaşlara hizmet veriyor.
Yorum : 0
Muradiye Asfalt Rekoru Kırdı 20 Şubat 2019 Çarşamba 19:35:00
TOKİ Salarha` yı keşfediyor! 20 Şubat 2019 Çarşamba 19:33:00
Vali Çeber Boğazı Geçti! 20 Şubat 2019 Çarşamba 19:31:00
Rize Merkezde Çıkan Yangına İtfaiye Ekiplerimiz Anında Müdahalede Bulundu 20 Şubat 2019 Çarşamba 11:42:00
Kazanma Alışkanlığımızı Sürdürmek İstiyoruz 20 Şubat 2019 Çarşamba 11:25:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İlçe Yeri Değişecek Olan Yusufeli’nin Nüfusu Azaldı
Kısa adı TÜİK olan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılı adrese dayalı kayıt sistemi raporlarına göre Yusufeli ilçe merkezi nüfusu 7.233 kişi oldu. Gelecek yıllar içinde su altında kalacak olan ve yapımı devam eden yeni ilçe yerine taşınacak olan Yusufeli’nin nüfusu 2017 nüfus sayısı sonrası açıklanan nüfus olarak 502 kişi olarak azalmış oldu.
Ardeşen GSK, Son Saniyede Kazandı
Ardeşen, Kastamonu Maçı Öncesi Kazanarak Büyük Derbi Öncesi Moral Buldu.
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3658
İzlenme 8327
İzlenme 5968
İzlenme 6732
VİDEO GALERİ
İzlenme 5632
İzlenme 5871
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi