Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Rize bu hocayı çok arayacak
09 Ocak 2015 Cuma 18:18:00 / Rize Haber
İlimizde 2006 yılında kurulan Çınar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği birçok alanda faaliyet gösteren ve yayın yapan bir sivil toplum kuruluşu. Bugüne kadar el değmemiş konularda araştırmalar yapan ve bu araştırmalarını yayına dönüştürüp insanlara ulaştıran dernek, aslında Rize’de başta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü, Belediye ve Üniversite gibi çalışıyor. Dernek başkanı ve aynı zamanda merkeze bağlı Halatçılar Mahallesi Camii imamı olan Recep KOYUNCU ile bir söyleşi yaptık.
20:04Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi19:54Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı18:53Rize`de Uyuşturucu Operasyonu23:29 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden Deprem Eğitimi00:48Rize Ardeşen`deki Düzköy Köyü Fındıklı`ya Bağlandı15:525 Ayrı Koruma Kurulu Kararı Ayder`i Koruyamadı 12:34 Rize’ de Emniyet Parka Göz Yumuyor18:34Pazar`da Fakülte Camisinin Temeli Atıldı00:13RTEÜ Batı Park Projesinde Dolgu Çalışmaları Başladı00:11Pileki Mağarasına Ulaşan Tarihi Patika Yollar Açılarak Turizme Kazandırılacak17:31 Ardeşen`in Yüzü Başkan Gültekin`le Güldü21:40Başkan Mete Dur Durak Bilmiyor!20:45Ovit’teki Çığ Tüneli’ni İlk Onlar Kullandı00:27Rize`de Silahlı Kavga 1`i Ağır, 3 Yaralı

 

 

Habere Tanık: Derneği nasıl ve ne amaçla kurdunuz? Sizce ilimizde böyle bir derneğe ihtiyaç var mıydı?

Recep KOYUNCU: 2006 yılında birkaç gönüllü arkadaşla beraber derneğimizi kurduk. Her yerde olduğu gibi ilimizde de oldukça fazla dernek kurulmuş ve belli faaliyetler içerisinde çalışmalarına devam ediyorlardı. Fakat yapmış oldukları çalışmalara arasında maalesef tarihe not düşmek adına pek fazla bir şey yoktu. Bu çalışmalar bize göre günün şartları içinde yapılan ve tabir caizse “Dostlar alışverişte görsün” türünden çalışmalardı. Ayrıca bu çalışmaları yaparlarken devletin kurumlarından da ciddi yardımlar alınmakta ve bize göre büyük bir israf ve savurganlık içerisinde paralar harcanmaktaydı. Bu gibi şikâyetleri dile getirdiğimiz yetkililer bizi anlamaktan maalesef çok uzak görünüyorlardı. Çünkü onlar için ilimizde herhangi bir sanatçının konser vermesi veya bir tiyatro gurubunun herhangi bir oyunu sergilemesi çok büyük bir başarıydı. Aslında bahsettiğimiz faaliyetler de çok önemli ancak, geçmişini bilmeyen veya kültüründen uzaklaşan bir toplumu siz bu tip faaliyetler ile sadece oyalayabilirsiniz. Geleceklerini tehlikeye atmaktan öteye gidemezsiniz.

Habere Tanık: Yani sizce bir konser düzenlenmesi veya bir tiyatro gösterimi gençliğin geleceğini tehlikeye atmak mıdır?

Recep KOYUNCU: Hayır, esas tehlike bu gençliği eğitimden veya kültürden mahrum etmekte yatmaktadır. Bugün şehrimiz eğitimde ülkemizin en zayıfı konumundadır maalesef. Bunun altında yatan sebepleri iyi anlamak lazım. Siz kitap okumaktan uzak, araştırma sevdalısı bir toplum yetiştirmezseniz şayet belli bir zaman sonra bir yerden sorunlar gündemi oluşturmaktadır. Bugün valimiz eğitimde kalitenin yükselebilmesi için ortak bir çalışma içerisine girmiştir. Aslında bu tür çalışmalar geçmişteki hatalar yüzünden ertelenmiş ve kangrene dönüşmek üzereyken alınacak olan önlemler de bize göre pek yeterli olmayacaktır. Çünkü gerek devletin kurumları ve gerekse sivil toplum kuruluşları olarak hepimizin el ele vererek bu çalışmaları yapmamız lazım. Çünkü bu gençlik bizim, bu şehir hepimizin.

Habere Tanık: Peki derneğiniz gençlerin eğitimine kuruluş amacı içerisinde ne gibi destekler sağladı? Bu destekler size göre yeterli miydi?

Recep KOYUNCU: Dernek olarak ilimizdeki lise düzeyindeki okullara yönelik yöre kültürü hakkında yazılmış olan kitaplarla ilgili sergiler açtık. Bu sergilerimizi kültür merkezimizin sergi salonunda da her yıl düzenli olarak açtık. Ulusal basında yaptığımız bu faaliyetler zaman zaman sarsıcı bir şekilde yer aldı. Ayrıca dernek olarak yayınlarımızı da öğrenciler başta olmak üzere bütün halkımıza ücretsiz olarak dağıttık. İlimizdeki bize gelen talepler doğrultusunda bazı okullara kütüphane kurduk. Ayrıca şehir merkezinde açmış olduğumuz Rize İhtisas Kütüphanesi ile de çok büyük bir boşluğu doldurduğumuzu düşünüyorum. Çünkü bu kütüphanemizde bölge hakkında yazılmış olan veya bölgeden olan yazarların yazdığı eserlerin çoğu mevcut. Ayrıca şehrimizle ilgili olan başta Osmanlı arşivindeki belgeler olmak üzere gayet geniş bir belge koleksiyonumuzda mevcut. Bütün bunlar gelecek adına yapılmış olan çalışmalardır. Bugün her ne kadar gereken ilgi ve alakayı şehrimizde göremesek de inancımız odur ki gelecek bizden övgüyle söz edecektir.

Habere Tanık: Yani gereken ilgi ve alakayı görmediğinizi mi söylüyorsunuz?

Recep KOYUNCU: Maalesef şehrimizde bu konuda gerçekten de gereken ilgi ve alakayı gördüğümüz söylenemez. Birçok kurum yöneticisi bu faaliyetlerimize ilgi göstermiyor veya gereksiz olarak nitelendiriyor. Diğer şehirlerde yapılan çalışmaları kendilerine gösterdiğimizde de sessiz kalmayı tercih ediyorlar. Bakın her zaman verdiğimizi örneği yinelemek istiyorum; Trabzon belediyesinin yüzlerce yayını vardır. Buna karşılık Rize Belediyesinin kaç yayını var acaba? Neden bizim kuruluşlar yayın konusunda çok katı tutumlar sergiliyorlar? Yusufeli Belediyesinin bile onlarca yayını varken benim belediyemin veya valiliğimin veya bir başka kurumun yayın yapmamasını bir türlü kabullenemiyorum. Bu kabullenememe beni ve arkadaşlarımı daha çok çalışmaya sevk ediyor. Kimseden ne makam ve ne de mevki bekleyecek durumda değiliz. Bizler bu işe gönlümüzü koyduk. Bütün imkânsızlıklara rağmen çok güzel eserler verdiğimizi düşünüyoruz.

Habere Tanık: Sizce bunun sebebi ne olabilir? Neden ilimizin kurumları kültürel yayın konusunda bu kadar geri kalmış? Hâlbuki şehrimizde üniversitede var.

Recep KOYUNCU: Üniversite ve akademisyenlerimizi bu konuya hiç karıştırmayalım isterseniz. Çünkü onların âlemi başka. Her birisinin bir üst kademeye geçebilmek için daha önce çalıştıkları üniversitelerden almış oldukları konular ilimiz ve kültürüyle alakalı değil. Onlar bu yüzden yöremize gereken ilgi ve alakayı gösteremiyorlar. Bu demek değildir ki hiçbir akademisyen bu konulara eğilmiyor veya ehemmiyet vermiyor. Fakat bütün bu çalışmalar belli bir bütçe isteyen ve ardından ise bu işe gönül verecek eleman isteyen işler. Maalesef şehrimiz bu konuda çok fakir.

Habere Tanık: Sizce yetkililerin Rize’de bu konuda neler yapması lazım?

Recep KOYUNCU: Bence en önemli olan şey acilen bir “KENT ARŞİVİ” oluşturulmasıdır. Yöremiz bu konuda gayet zengin. İnsanlarımızın elinde sayısız belge ve fotoğraf var. Maalesef bizim şehrimizdeki resmi kurumlarımızda bile bir arşiv geleneği yerleşmemiş. Belediyenin arşivindeki en eski belge 1969 yılına ait. ÇAYKUR un arşivi tamamen yok edilmiş. Sadece Tapu Dairesi arşivimiz var ve maalesef onu da neredeyse kaybedeceğiz. Ardından bir “KENT MÜZESİ” kurulmalıdır. Maalesef yöreye has olan ve maddi kültür varlıkları diye adlandırdığımız bu malzemeler her geçen gün yok olmaktadır. Bu malzemenin alandan toplanması lazım ve gelecek nesillere aktarılması lazımdır. Bu bahsettiğimiz olayı yapan birçok il var. Bizim onlardan neyimiz eksik, bizler neden bunu başarmaktan yana olmayalım ki? Bunu maalesef yöneticilerimize anlatamadık. Geçmişin bütün izleri her geçen gün siliniyor. Bize düşen görev, tarihi sorumluluğumuzu hatırlayıp gelecek kuşaklara bir şeyler bırakabilmek olmalıdır. Dünya üzerindeki bütün medeni ülkeler geçmişlerine sahip çıkmak adına bu tip çalışmaları yapmışlar. Daha fazla zaman kaybetmeden bizlerde bu tarihi sorumluluğumuzu yerine getirmek adına bazı fedakârlıklarda bulunarak görevlerimizi yapmak zorundayız.

Habere Tanık: Son olarak bu konuda söylemek istediğiniz neler var?

Recep KOYUNCU: Çok uzun zamandan beri şehrimizin yöneticileri maalesef bu konu hakkında yeterince gayret göstermediler. Bunda halk olarak bizimde suçumuz var çünkü yetkililere bu konu hakkında gereken istekleri iletmedik. Fakat artık kaybedecek zamanımız yok. Tez elden hepimizin bu konu hakkında gereken hassasiyatı göstererek birşeyler yapmamız lazım. Dediğim gibi bu büyük bir sorumluluktur hem geçmişimize ve hem de geleceğimize. Bizler birkaç gönüllü arkadaş olarak zaten elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz fakat maalesef bizim gayretlerimizin de herhangi bir kurum tarafından desteklenmesi lazım. Gelecek nesilin bize dua etmesini istiyorsak tabii.

Habere Tanık: Anladığımız kadarıyla Rize sizi çok arayacak veya sizin gibileri.

Recep KOYUNCU: Bizim derdimiz, meramımız bu değil. Bizler üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. Yeter ki yetkililer elimizden biraz tutsun. Bütün samimiyetimle söylüyorum ki bize yardımcı olsunlar az önce bahsettiğim konuların hepsinin üstesinden geliriz. Önemli olan bu birlik ve beraberliği sağlayabilmek.

Bu haber 1385 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Düelloyu Rizespor Kazandı 4-3
Çaykur Rizespor, Milli aradan sonra da hız kesmedi ve İzmir deplasmanında Altınordu`yu gole doyurdu.
Yorum : 3
Rize Haber
Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi
RİZE`nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi`nde yapımı planlanan Sesli Hidroelektrik Santral (HES) projesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü `Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir` kararı verdi.
Yorum : 0
Spor
Pazarspor Darıca`yı Ağırlıyor
Bu sezon güçlü bir kadro kuran ve şampiyonluk parolasıyla başladığı lige ilk hafta deplasman galibiyetiyle merhaba diyen Pazarspor, sahasındaki ilk maçta Darıca Gençlerbirliği ile karşılaşacak.
Yorum : 0
Rizespor
RİZESPOR`DA YENİ YÖNETİM NETLEŞMEYE BAŞLADI
Başkan Kemal Yardımcı, 17 Eylül’ de yapılacak olağan üstü kongrelerde yeni yönetimde yer alacak isimleri netleştirmeye başladı. Yardımcı, “Yönetimde görev alacak herkesin önceliği Rizespor olacak” dedi
Yorum : 0
Rize Haber
Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı
Rize’nin Güneysu ilçesinde doğalgaz borusu döşemesi için çalışma yapan araç uçuruma yuvarlandı. Kazada 2 kişi yaralandı.
Yorum : 1
Ekonomi
2 Kilo Ağırlığında Turp Şaşırttı
Rize`nin Çamlıhemşin ilçesinde bir vatandaş, bahçesinde 2 kilo ağırlığında turp yetiştirdi.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor Muhammet`i Pazarspor`a Kiraladı 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:50:00
Ramos Sakatlandı Miloseviç`i Aldık 09 Eylül 2017 Cumartesi 19:48:00
Yeşil Yol Projesiyle Karadeniz Yaylaları Ayder`den Katbekat Rezil Olur 08 Eylül 2017 Cuma 23:38:00
Çaykur Rizespor, Beşiktaş`tan Milosevic`i kiraladı! 08 Eylül 2017 Cuma 23:31:00
Ziraat Türkiye Kupası Kuraları Çekildi. İşte Rizespor ve Pazarpor`un Rakipleri 08 Eylül 2017 Cuma 23:29:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3430
İzlenme 8077
İzlenme 5756
İzlenme 6511
VİDEO GALERİ
İzlenme 5385
İzlenme 5610
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu