Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Rize siyaset tarihi kitaplaşıyor
19 Aralık 2011 Pazartesi 11:06:00 / Eğitim
Rize tarihi üzerine yazdığı çalışmalarla bilinen ve İETT Genel Müdürlüğü kurum fotoğrafçısı olarak görev yapan Fatih Sultan Kar, şimdi de biyografiler, hatıralar, nükteler, fotoğraf ve belgelerle Rize Siyaset Tarihi`ni kitaplaştırıyor
B. Ali KAVALCI RAMAZAN BAYRAMI BAŞLADI
Okunma : 102
Yorum : 555
10:33Rize’de İşitme Engelli Miniklerin Sınıfları Kapatılıyor, Veliler Tepkili19:50RTEÜ`de Staj Yapan Gürcü Öğrenciler Rektör Karaman`ı Ziyaret Etti14:41MÜSİAD Rize`den Üyelerine Eğitim23:56Rize`de `Çay`da Fark Var`22:37Rize`de Miniklerden Anlamlı Bağış19:12Çamlıhemşin`de `Çona` Projesi Hayata Geçiriliyor22:46 Mütevelli Heyet Toplantısı İstanbul’da Yapıldı…01:04Milletvekili Karal ve Vali Bektaş Güneysu’daki yatırımları inceledi 20:16 MEB`den sürücülere `saygı` eğitimi02:37Rize`de Satranç İl Birinciliği Yarışlarına Yoğun İlgi20:34TEOG Türkiye Birincisi Pazar`dan17:24Rize`de Otistik Çocuklar İçin Okul Yaptırılacak17:21Rize`de Fetö Soruşturması`nda Fetö Şüphesi10:29 RTEÜ Öğretim Üyesi Yıldız, Atina’dan Ödül ile Döndü

 

 

Rizeli üç Başbakan

1813 yılında Rize Hemşin’de doğan, 1845 yılında II. Mahmut`un kızı Adile Sultan`la evlenerek Osmanlı hanedanına damat olan, 1848 yılında Kaptan-ı Derya’lık görevine getirilen ve 1852 yılında ise Sadrazam (Başbakan) olan Mehmet Ali Paşa’nın hayatı gözler önüne seriliyor. 6 Kasım 1947 tarihinde İstanbul`da doğan, aslen Rize ilinin Çayeli ilçesinin Çataldere köyünden olan 48., 53.,55. Hükümetlerde Başbakan olarak görev yapan Ahmet Mesut Yılmaz ve 26 Şubat 1954 yılında İstanbul’da doğan Aslen Rize` nin Güneysu İlçesi Dumankaya Köyü’nden olan 14 Mart 2003 tarihinden bu yana TC. Başbakanı olarak görev yapan Recep Tayyip Erdoğan biyografileri ve fotoğraflarıyla Fatih Sultan Kar’ın ‘Rize Siyaset Tarihi’ isimli çalışmasında yer alıyor.

 

Türk siyasetine damgasını vuran Rizeliler

Rize Siyaset Tarihi isimli kitabın yazarı Fatih Sultan Kar, çalışmasının Rize ilinin yakın tarihine katkı sağlayacağını inandığını, bu çalışmada Karadeniz Tarihi araştırmaları konusunda uzman olan Mehmet Bilgin ile Türk Parlamenterler Birliği Eski Başkanı Eski Rize Milletvekili Uğur Sami Kumbasar ve Hasan Tuncer Türüt’ten bilgi desteği aldığını söyledi.  Kar, kitabında 16 Haziran 1926 yılında İzmir`de Gazi Mustafa Kemal Paşa`ya karşı suikast hazırlığı yapmakta olduğu gerekçesiyle idam edilen Ziya Hurşit Günday,  Meşhur Üç Aliler arasında yer alan İstiklal Mahkemesi Üyesi Ali Rıza Zırh,  Soyadında memleketinin ismini taşıyan Ekrem Rize, Türk futbolunun efsane ismi Zeki Rıza Sporel,  60 İhtilali’nde CHP Rize İl Başkanı olan ve bir tek Demokrat Partili içeri alınacaksa beni alın diyen Mehmet Ali Kumbasar, Deniz Gezmiş’in idamı için TBMM’de yapılan oylamada hayır diyen Uğur Sami Kumbasar, On bir yıl hapis yatan ve cezasını mason olmamasına bağlayan Tuncay Mataracı,  Eski Başbakan Ahmet Mesut Yılmaz, Ülkemizi Lozan Anlaşması’nda temsil eden heyette yer alan Ahmet Muhtar Çilli, Pop şarkıcısı Tarkan`ın dedesinin kardeşi ünlü yazar ve siyaset adamı Cihat Fethi Tevetoğlu, TBMM’ye Kontrgerilla ile ilgili soru önergesi verince evi bombalanan Süleyman Genç, 1993 yılında Fransız Hükümeti tarafından Legion d`honneur nişanına layık görülen Murat Karayalçın, 12 Eylül askeri darbesinde işkence gören isimlerden Çalışma ve Sosyal Eski Bakanı Yaşar Okuyan, Amerikan Cerrahlar Koleji tarafından şeref üyeliğine seçilen ilk Türk olan ve Ergenekon Davası sanığı olarak yargılanmakta olan Prof.Dr.Mehmet Haberal, 2002 seçimlerinde Başkanı olduğu partisinin düşük oy alması sebebiyle 25 Kasım 2002`de genel başkanlıktan istifa ederek aktif siyaseti bırakan Besim Tibuk, Futbol sahalarında kaleci siyasette forvet olarak görev yapan Metin Külünk, 14 Mart 2003 tarihinden bu yana TC. Başbakan olarak görev yapan Recep Tayyip Erdoğan gibi renkli isimler yer verdiğini belirtti.

 

Siyası Liderlerin Rize Ziyaretleri

Kar, kitabında Türk siyasetinin renkli isimleri Mustafa Kemal Atatürk,Kazım Karabekir,  İsmet İnönü, Adnan Menderes, Cevdet Sunay, Celal Bayar, Fahri Korutürk, Bülent Ecevit, Alpaslan Türkeş, Necmettin Erbakan, Süleyman Demirel, Turgut Özal, Erdal İnönü , Deniz Baykal, Kasım Gülek ve Adnan Kahveci’nin Rize ziyaretlerine de yer verdiğini belirtti.

 

Unutmak olmaz

Kar, TBMM’de yer almamalarına karşın Türk siyasetinde söz sahibi olan Besim Tibuk, Orhan Keçeli, Nihat Mete, Yusuf Tiryaki, Turgut Karafazlı, Murat Kumbasar ve Kemal Er gibi isimlerinde çalışmada var olduklarını söyledi.

 

Rize Siyaset Tarihi isimli kitapta hangi isimler yer alıyor:

Osmanlı Dönemi, Meşrutiyet Dönemi, Cumhuriyet Dönemi Lazistan ve Rize Milletvekilleri

Ahmed Bey (Paşa), İbrahim Ferit Efendi, Ziya Molla Bey, Süleyman Sudi Bey, Asım Bey, Osman Nuri Bey (Özgen), Dr. Abidin Bey (Yakova), Esat Bey (Özoğuz), İbrahim  Bey, Mehmet Necati Bey (Memişoğlu), Osman Nuri Bey (Özgen), Ziya Hurşit Bey( Günday), Ali Rıza Bey (Zırh), Ekrem Bey (Rize), Ahmet Fuat Bey (Bulca), Hasan Cavit Bey (Belül), Rauf Bey (Benli), Akif Bey (Akyüz), Mehmet Atif Bey (Tüzün), Saim Ali Dilemre, Fuat Sirmen, Kemalettin Kamu, Raif Dinç, Tahsin Bekir Balta, Dr. Fahri Kurtuluş, Yusuf İzzet Akçal, Mehmet Kemal Balta, Osman Kavrakoğlu, Mehmet Fahri Mete, Ahmet Morgil, Zeki Rıza Sporel, Ahmet Morgil, Hüseyin Agun, Muzaffer Önal, Mehmet Ali Kumbasar, Erol Yılmaz Akçal, Arif Hikmet Güner, Cevat Yalçın, Mazhar Basa, Cevat Yalçın, İsmail Sarıgöz, Hasan Basri Albayrak Salih Zeki Köseoğlu, Sami Uğur Kumbasar, Cevat Yalçın, Osman Yılmaz Karaosmanoğlu, Sudi Reşat Saruhan, Talat Doğan, Necip Danışoğlu, Osman Mecdi Agun, Talat Doğan, Şükrü Meto, Tuncay Mataracı, Yılmaz Balta, Ahmet Mesut Yılmaz, Dr. Arif Şevket Bilgin, Turgut Halit Kunter, Fehmi Memişoğlu, Şadan Tuzcu, Mustafa Parlak, Mustafa Nazikoğlu, Ahmet Kabil, Şevki Yılmaz, Avni Kabaoğlu, Mehmet Bekaroğlu, Abdulkadir Kart, İmdat Sütlüoğlu, İlyas Çakır, Lütfü Çırakoğlu, Bayram Ali Bayramoğlu, Hayatı Yazıcı, Nusret Bayraktar, Hasan Karal 

 

Rize dışından TBMM ye girenler

Ahmet Faik Günday, Ahmet Muhtar Çilli, Bekir Sıtkı Baykal, Cihat Fethi Tevetoğlu, Enis Avni Akagündüz ( Aka Gündüz), Osman Şahinbaş, Hüseyin Ekşi, Ahmet Hamdi Şarlan, Ali Adnan Tüfekçioğlu, Ahmet Tevfik İleri, Ahmet Gürkan, Hasan Fehmi Numanoğlu, Sefer Göksel, Bekir Necati Topçuoğlu, Hasan Tez, Ahmet Nurettin Bulak, Cavit Şadi Pehlivanoğlu, Ahmet Cevat Okyakmaz, Nazmi Ökten, Kemal Nebioğlu, Şevket Yılmaz, Osman Salihoğlu, Şaban Demirdağ, Fikri Devrimsel, İbrahim Saffet Omay, Mustafa Parlar, Cemal Süer, Ali Topuz, Cemil Yavaş, Süleyman Genç, İlhan Biber, Adem Ali Sarıoğlu, Köksal Toptan, İsmail Saruhan, Bilal Şişman, İbrahim Tez, Aytekin Kotil, Mustafa Dursun Yangın, Rıza Müftüoğlu, Mustafa Baş, Halit Dumankaya, Emin Kul, Yusuf Namoğlu, Necdet Yazıcı,Metin Öney,  İsmail Kahraman, Ahmet Güryüz Ketenci, Osman Oktay Ekşi, Murat Karayalçın, Yaşar Okuyan, Nazif Okumuş, Bozkurt Yaşar Öztürk, Necdet Saruhan, Sefer Ekşi, Muhammet Turan İmamoğlu, Kemal Köse, Yakup Kepenek, Zeynep Damla Gürel, Cengiz Kaptanoğlu, Recep Tayyip Erdoğan, Hayrettin Çakmak, Fuat Bol, Durmuşali Torlak, Hasan Kemal Yardımcı, Şaban Dişli, Osman Aşkın Bak, Metin Külünk, Zelkif Kazdal, Zeki Aygün, Mehmet Haberal

 

 

Bu haber 1783 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
Vatan Partisi Hemşin`den Seslendi: Hes`lere Geçit Yok
Karadeniz illerinin en büyük sorunlarından biri de HES Projeleri. Uzun yıllardan beri HES`lerle mücadele eden Karadeniz halkı, bir yandan HES projelerini mahkeme kararları ile iptal ettirirken, diğer taraftan HES proje sahipleri çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.
Yorum : 0
Siyaset
Rize’yi fabrikalarla donatmak Saadet’in İşi
Saadet Partisi Rize Milletvekili adayları Av. Muhammet Kaçar, Gülhan Eskiçırak Hafızoğlu ve Burak Uzun halkla buluşma programları vesilesiyle Ardeşenlilerle buluştular.
Yorum : 0
Sağlık
Rize’de Aile Hekimlerine ve ASE`ye ÇPGD Eğitimi
Rize’de, Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı elemanlarına Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Eğitimi (ÇPGD) verildi.
Yorum : 0
Rizespor
Aatif’ta Gözler Cocu’ da
Çaykur Rizespor, F. Bahçe Teknik Direktörü olan Hollandalı’ dan Aatif konusunda kararını bekliyor
Yorum : 0
Magazin
Her Gün Bu Tehlikeli Yolculuğu Yapmak Zorundalar
Rize`de evlerine ve arazilerine yol gitmeyen mahalle sakinleri her gün tehlikeli bir şekilde ilkel teleferikle yolculuk yapmak zorunda kalıyorlar.
Yorum : 0
Siyaset
Aslında İYİ Parti Hareketi Bir Kadın hareketidir
İYİ Parti Rize Milletvekili Adayı Emekli Yarbay ve Av. Hızır Keskin, İYİ Parti hareketinin bir kadın ve gençlik hareketi olduğunu ifade ederek, “Kadımızı daha çok sosyal hayata, siyasete ve iş dünyasına sokmak için bu hareket başladı” dedi
Yorum : 0
Deniz Yuvaya Dönecek mi? 21 Haziran 2018 Perşembe 11:53:00
Budama Paralarına Ne oldu 21 Haziran 2018 Perşembe 11:39:00
Rize Artık “Tamam” Diyor 21 Haziran 2018 Perşembe 01:54:00
ÇAYKUR, İlk 2 Gün Ne Kadar Çay Aldı? 21 Haziran 2018 Perşembe 01:40:00
Bize Çamur Atanlar Önce Aynaya Bakmalıdır 20 Haziran 2018 Çarşamba 01:46:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3464
İzlenme 8103
İzlenme 5782
İzlenme 6534
VİDEO GALERİ
İzlenme 5414
İzlenme 5639
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu